Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Εργομετρικο Τεστ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 6

GeorgeY
Marathon Runner

Greece


989 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/02/2006 :  18:53:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και το VO2max επηρεάζεται θετικά εφόσον χάσουμε λίπος μια και η ίδια απόλυτη τιμή λίτρων οξυγόνου αντιστοιχεί σε λιγότερα κιλά. Αν βέβαια η απώλεια βάρους είναι κυρίως μυική μάζα οι επιδόσεις μας θα είναι χειρότερες γιατί θα είμαστε λιγότερο δυνατοί από ότι πριν.

Φτάσε όπου δεν μπορείς!
Νίκος Καζαντζάκης

Edited by - GeorgeY on 01/02/2006 18:57:32
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

turtle
Senior Forum-Runner

Greece


553 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/02/2006 :  19:05:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πράγματι θέλει μεγάλη προσοχή η απώλεια βάρους, και πρέπει να είναι σταδιακή και με πολύ προσεκτικό διαιτολόγιο. Πολύ εύκολα μπορούμε να βρεθούμε σε καταστάσεις δυσάρεστες και αντί για βελτίωση να έχουμε κατάρευση...Γι αυτό όχι υπερβολές και βιασύνη, για να χάσουμε λίπος θέλει υπομονή.

: mind the gap! :
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/02/2006 :  09:52:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδια καλημερα.Θα ηθελα να πω οτι συμφωνω με τον Διαμαντη ως προς την απωλεια βαρους οσον αφορα τις επιδοσεις αλλα και με τον Turtle οσον αφορα την απωλεια μυικης μαζας.Και αυτο γιατι το φαινομενο το παρατηρησα στον ιδιο μου τον εαυτο.Εγω ειμαι 1,65 51 κιλα πλεον και αυτο γιατι τον τελευταιο μηνα με τις συνεχεις πρποπονησεις εχασα δυο κιλα.Παρατηρησα λοιπον οτι πλεον τρεχω πιο ανετα απο πριν δηλαδη με λιγοτερη προσπαθεια παω το ιδιο γρηγορα με πριν αλλα ειδα οτι στα πολυ γρηγορα κομματια μου λειπει η δυναμη και χανω σε εκρηκτικοτητα.
Τωρα βεβαια δεν ξερω αν αυτο προκυπτει απο την απωλεια του βαρους ή σε αλλους λογους απλα το ανεφερα μιας και προεκυψε το θεμα απο σας.
Εσεις τι γνωμη εχετε για αυτο?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GeorgeSyn
Advanced Forum-Runner

Greece


370 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/02/2006 :  10:34:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να πω τον πόνο μου τώρα
Εχω το εξής τα παντελόνια μου τα παλιότερα δείχνουν "ξένα" πάνω μου έχω σουρώσει πάρα πολύ αλλά το γ@!$%^^ο βάρος δεν λέει να κατέβει παρά μόνο 2 κιλά. Τώρα είμαι ανάμεσα 84-86 μια πάνω μια κάτω και είναι η κύρια αιτία που δεν έχω πετύχει χρόνο καλό σε Μαραθώνιο...

Οποια βοήθεια ευπόσδεκτη
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotiris
Senior Forum-Runner

Greece


822 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/02/2006 :  10:45:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελικα ο Σαββας (προτεινω να ονομαστει βαρονως Μιτχαουζεν) ειναι μεγαλος α(Θ)λητης (γλωσσα λανθανουσα γραφει την αληθεια).
Λοιπον ανθρακες ο θησαυρος, μας δουλεψε ολους ψιλο γαζι (κατα αποκλειστικες πληροφοριες εσκεμμενα), ουτε στα πιο τρελα του ονειρα η ταχυτητα στη VO2 MAX 22 και το κατωφλι στο 17. Ενα τυπικο 19 και ενα πολυ φτωχο 14 εδειξε η μετρηση, μονο στο λιπος ειπε αληθεια που εχει 5,5%.
Μας εριξε το τυρακι αλλα δεν ειδαμε την φακα, μας αφησε να κανουμε υποθεσεις για 14.30-15 λεπτα 5αρι, 1,15 Ημι και 2,30 Μαραθωνιο και αυτος (μαζι με τον ηθικο αυτουργο της πλακας, θα τον κανονισω και αυτον) κρατουσαν της κοιλιες τους (που δεν εχουν κιολας) απο τα γελια.

Λοιπον απαιτω δημοσια συγνωμμη απο τον Χανς Κριστιαν Αντερσεν.

Μονος τροπος εξιλεωσης ειναι να τρεξει στο εξαημερο στο Λουτρακι κανοντας τουλαχιστον 100 χιλ. ανα ημερα .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Lazaros
Senior Forum-Runner

Greece


845 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/02/2006 :  11:00:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Eτσι ειναι Σωτηρη,
με τετοια νουμερα ο Σαββας, δεν θα εγραφε τοσο πολυ στο φορουμ γιατι θα προετοιμαζοταν για το Παννεληνιο Πρωταθλημα.

Αλλα παντως το 5,5% ειναι εντυπωσιακο. Well done

"Always look on the bright side of life..."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/02/2006 :  11:24:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
O Hans Christian Andersen θελει να εκφρασει την συγγνωμη του σε οσους
εξαπατησε με τα ψευδη στοιχεια που δημοσιοποιησε και υποσχεται να προσπαθησει να τα φτασει.Ευελπιστω στην κατανοηση των εξαπατηθεντων και ζητω την πολυτιμη συγχωρεση τους.
Οσο για το λιπος 5% ειναι απλα την Κυριακη σαβουρωσα κατι κοκορετσια
γι'αυτο και εδειξε 0,5% παραπανω(Ειμαι Αδιορθωτος).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Tzeni
Newbie Forum Runner



32 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/02/2006 :  11:30:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σάββα αγόρι μου ΕΓΡΑΨΕΣ

Είσαι ΜΕΓΑΛΟΣ - ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ - ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ

Τι Grafikos και κουραφέξαλα ;

Όποιος νους το συνέλαβε είναι Σατανικό μυαλό.

Δηλώνω Fun σου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/02/2006 :  11:38:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δυστυχως Τζενη θα σε απογοητευσω μιας και εγω ημουν απλα ο υλοποιητης του ολου εγχειρηματος.Το σατανικο μυαλο ηταν αλλο.Αυτον λοιπον πρεπει να συγχαρεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS
Great Master of Literature



1704 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/02/2006 :  12:07:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Eγω παντως εχω πληγωθει<<ανεπανορωτα>>απαιτω προσωπικη συγνωμη γιατι μολις τα ειδα αυτα με πηρανε τα κλαματα και ακομη ειναι τα ματακια μου χαλια snif snif
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

turtle
Senior Forum-Runner

Greece


553 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/02/2006 :  17:12:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τι να πω και εγώ που πόνταρα πάνω του στο παράνομο στόιχημα, ότι θά είναι το ενερχόμενο αστέρι των μεγάλων αποστάσεων και ότι του χρόνου έχει στο τσεπάκι του την πρωτιά στην κλασσική. Ζημιά πολλά εκατομύρια σας λέω...Θα κινηθώ νομικά...

: mind the gap! :

Edited by - turtle on 02/02/2006 17:12:42
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GeorgeY
Marathon Runner

Greece


989 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/02/2006 :  23:37:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by GeorgeSyn

Να πω τον πόνο μου τώρα
Εχω το εξής τα παντελόνια μου τα παλιότερα δείχνουν "ξένα" πάνω μου έχω σουρώσει πάρα πολύ αλλά το γ@!$%^^ο βάρος δεν λέει να κατέβει παρά μόνο 2 κιλά. Τώρα είμαι ανάμεσα 84-86 μια πάνω μια κάτω και είναι η κύρια αιτία που δεν έχω πετύχει χρόνο καλό σε Μαραθώνιο...



Συνονόματε αν έχεις χάσει λίπος και έχεις ανεβάσει την μυική μάζα μπορεί η ζυγαριά να μην πέφτει σε κιλά, αλλά το ποσοστό σωματικού λίπους να έχει κατέβει. Μήπως γυμνάζεσαι και με τίποτα βαράκια εκτός από το τρέξιμο;

Πάντως αν ο σκελετός σου και γενικά ο σωματότυπος σου δεν είναι ελαφρύς, μην περιμένεις ότι θα φτάσεις ποτέ στα κιλά όσων είναι κατηγορία φτερού ό,τι διατροφή και προπόνηση να κάνεις. Δυστυχώς και σε αυτό το θέμα γεννηθήκαμε "άτυχοι".

Φτάσε όπου δεν μπορείς!
Νίκος Καζαντζάκης

Edited by - GeorgeY on 02/02/2006 23:46:03
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GeorgeSyn
Advanced Forum-Runner

Greece


370 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2006 :  11:29:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Συνονόματε αν έχεις χάσει λίπος και έχεις ανεβάσει την μυική μάζα μπορεί η ζυγαριά να μην πέφτει σε κιλά, αλλά το ποσοστό σωματικού λίπους να έχει κατέβει. Μήπως γυμνάζεσαι και με τίποτα βαράκια εκτός από το τρέξιμο;

ΚΑΘΟΛΟΥ βάρη, μα καθόλου

quote:
Πάντως αν ο σκελετός σου και γενικά ο σωματότυπος σου δεν είναι ελαφρύς, μην περιμένεις ότι θα φτάσεις ποτέ στα κιλά όσων είναι κατηγορία φτερού ό,τι διατροφή και προπόνηση να κάνεις. Δυστυχώς και σε αυτό το θέμα γεννηθήκαμε "άτυχοι".

Δεν νομίζω πως έχεις το ίδιο θέμα που μιλάς σε πρώτο πληθυντικό...

Edited by - GeorgeSyn on 03/02/2006 11:30:31
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Renton
Newbie Forum Runner

Greece
22 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2006 :  00:10:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε μου diamanti αυτό που είπες για τα 3-6sec/km γρηγορότερα που αντιστοιχούν σε κάθε χαμένο κιλό σωματικού βάρους μου τσάκισε την ψυχολογία!!!! Τόσο καιρό νόμιζα ότι βελτιωνόταν η αντοχή μου αλλά το μόνο που συνέβη στη πραγματικότητα ήταν ότι έχασα 8 κιλά; (από 66 σε 58). ΚΛΑΨ!!!

Και μια σύντομη απορία: Διάφορες ζυγαριές που κυκλοφορούν στην αγορά και υποτίθεται ότι μαζί με το βάρος μετράνε και το λίπος και τη μυική μάζα, πόσο αξιόπιστες είναι;

Και μια απόρία ακόμα: Εχω διαβάσει στο ιντερνετ διάφορους "χειροκίνητους" τρόπους υπολογισμού της Vo2Max, άραγε το αποτελέσμα που βγάζουν να διαφέρει πολύ από αυτό μιας κανονικής εργομέτρησης;

(όποιος κακεντρεχής με κατηγορήσει ότι προσπαθώ να γλιτώσω τα 50euro μιας εργομέτρησης με μπακαλίστικους τροπους, θα τιμωρηθεί παραδειγματικά!!!!)

φιλικά,
Σκρουτζ Μακ Ντακ

Γιατί να πας περπατώντας αφού μπορείς να πας τρέχοντας;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Monik
Advanced Forum-Runner

233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2006 :  06:12:21  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Monik Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα,
Κάποιες ερωτήσεις/θέματα προς συζήτηση,
1. όταν γίνονται μετρήσεις, πόσο σημαντικό είναι να γίνονται στο ίδιο εργαστήριο και από το ίδιο άτομο;
2. όταν βγαίνει το αποτέλεσμα και η τιμή είναι για παράδειγμα 70 ml.kg-1.min-1 είναι όντως αυτή η πραγματική τιμή; Σαν οργανισμός, εννοώ...
3. στο σημείο του γαλακτικού κατωφλιού δεν υπάρχει συσσώρευση γαλακτικού δηλαδή;
4. πέρα από τον ημιμαραθώνιο (;), σε ποιά άλλη απόσταση χρειάζεται το κατώφλι σαν προπονητική μέθοδος;
5. στο συγκεκριμένο παράδειγμα, πως ορίστικε αυτή η παράμετρος;

Συγνώμη για την περιέργειά μου!
Καλώς σας βρήκα!

All I have in this world is my balls, and my word, and I don't break 'em for no one!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 6 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000