Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Τρέξιμο και Κάπνισμα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 8

Mijalis
Elite Forum-Runner

Greece
1235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/07/2011 :  13:17:30  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Mijalis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ το έκοψα πριν την κρίση. Έχω σχεδόν 4 χρόνια. Ακούστε λοιπόν τα savings (4 χρόνια Χ 365 ημέρες Χ 3 πακέτα Davidoff X 4€/πακέτο = 17.520€).
Επιπλέον, μυρίζω, γεύομαι, δεν μυρίζει το σώμα και τα μαλιά μου αλλά ούτε και τα ρούχα μου, ούτε το σπίτι και το αμάξι μου. Όταν φιλάω δεν μυρίζω σαν τασάκι. Και τελικά το σεξ κρατάει τελικά περισσότερο από 5 λεπτά (πολύ περισσότερο)

Απίστευτος ο κόσμος και χαρακτήρας μας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Etien
Master Forum-Runner



5171 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/07/2011 :  13:18:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Eμεις ειμασταν καπνοπαραγωγοι,ποικιλια ΤΣΕΜΠΕΛΙ,-μεχρι τα 23 μας ειμασταν πρωτη δυναμη στην οικογενεια κ ολα γινονταν με το χερι!!!...Αλλα , περιεργως πως, ουτε εγω ουτε κ ο αδελφος μου καπνισαμε ΠΟΤΕ...Μυστηριο ε??!! Απεναντιας ο πατερας μου καπνιζε απο τα 13 του,αλλα οχι τα τσιγαρα απο το περιπτερο..αυτα που εκανε μονος του ,χωρις τις επεξεργασιες κλπ κλπ...με το ροζ το τσιγαροχαρτο...Και καπνιζε κ μες το σπιτι ,ενα δωματιο 16τετ.,κ οταν μπαιναμε εμεις ανοιγαμε τα παραθυρα κ τις πορτες κι ας ειχε εξω χιονι,αερα,βροχη!!!!Στηναμε κι ενα καυγα καλο διοτι ελεγε ''κλειστε τα παραθυρα,θα πουντιασουμε''...χα χα χα χα !!!!Αλλα κι αργοτερα,οταν πηγαιναμε στα καφενεια κ οι εξαερισμοι ηταν ειδος πολυτελειας τοτε κ ντουμανιαζε ο χωρος,εγω καθομουν εξω ασχετως καιρικων συνθηκων-τις περισσοτερες φορες μονος-κ διαβαζα εφημεριδες κ οτι αλλο,και ημουν ο δακτυλοδεικτουμενος αλλα δεν με πειραζε,με ''εκπαιδευαν'' αυτα , βλεποντας καποιους φιλους μου να καπνιζουν,εβλεπα την διαφορα στις αντοχες μας...Πραγματι,η νυχτα με την μερα !!!

Ευχαριστω !

Παναγιωτης .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/07/2011 :  13:43:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όταν διαβάζω ή ακούω "Α, εγώ τρέχω και καπνίζω" μου θυμίζει έντονα κάτι διαφημίσεις της δεκαετίας του 1950 με θέμα γελαστούς γιατρούς που καπνίζουν και παροτρύνουν, "Το κάπνισμα κάνει καλό στην υγεία".
Ε, το επιδόρπιο είναι στο τέλος, οπότε καλή όρεξη.
http://www.youtube.com/watch?v=lMDfyF1VF6o
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/05/2012 :  13:39:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ταιριάζει το κάπνισμα με το τρέξιμο. Τρέχεις στους γιατρούς. Όχι μόνο τον ευατό σου.
http://news.pathfinder.gr/health/788859.html

Θύματα του παθητικού καπνίσματος τα παιδιά

Περισσότερα από τα μισά παιδιά εκτίθενται στο παθητικό κάπνισμα σε βαθμό τέτοιον που οι επιπτώσεις εντοπίζονται στο αίμα τους, αλλά πολύ λιγότεροι γονείς παραδέχονται ότι καπνίζουν μπροστά στα παιδιά τους ή αντιλαμβάνονται ότι το παιδί τους εκτίθεται με άλλους τρόπους στον καπνό των γύρω τους.

Αυτό διαπίστωσε μια αμερικανική επιστημονική έρευνα, που έκανε τεστ αίματος σε περίπου 500 παιδιά ηλικίας ενός έως τεσσάρων ετών και διαπίστωσε ότι πάνω από το 50% είχαν στο αίμα τους ίχνη κοτινίνης, της χημικής ουσίας που παράγεται στον οργανισμό, όταν αυτός εκτεθεί στη νικοτίνη του τσιγάρου.

Αυτό, κατά τους ερευνητές, δείχνει ότι τα παιδιά είναι θύματα του παθητικού καπνίσματος σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό από ό,τι συνειδητοποιούν οι γονείς και αυτό φαίνεται στο αίμα τους, όπως δείχνει η νέα μελέτη. Οι γονείς νομίζουν ότι τα παιδιά τους εκτίθενται μόνο όταν βρίσκονται δίπλα σε κάποιον που καπνίζει, ενώ στην πραγματικότητα τα παιδιά εισπνέουν τον καπνό του τσιγάρου σε διάφορες άλλες περιπτώσεις, για παράδειγμα ζώντας σε ένα κτίριο (όπως μία πολυκατοικία) όπου πολλοί καπνίζουν ή περνώντας ώρα σε ένα δωμάτιο όπου πρόσφατα κάποιος είχε καπνίσει.

Το παθητικό κάπνισμα των παιδιών, σύμφωνα με προηγούμενες έρευνες, συνδέεται με αυξημένο κίνδυνο για σύνδρομο αιφνίδιου θανάτου, αναπνευστικά προβλήματα, άσθμα, ωτίτιδες κ.α.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/05/2012 :  18:45:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
απλως εγκληματικο..

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/05/2012 :  19:01:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γράφτε ότι και όσο θέλετε. Στην Ελλάδα θα καπνίζουν ΠΑΝΤΟΤΕ................

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikolasss
Advanced Forum-Runner

Greece


264 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/05/2012 :  22:43:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το'χω κόψει καμια δεκαριά φορές στα τελευταία 20 χρόνια που καπνίζω. Η τελευταία τα Χριστούγεννα που μας πέρασαν για κανά δίμηνο. Μετά από μία μόλις βδομάδα χωρίς τσιγάρο έτρεχα με τον ίδιο ακριβώς ρυθμό έχοντας 20 παλμούς λιγότερους. Δεν το πίστευα! Όμως ένιωθα ότι δεν μπορούσα να απολαύσω τίποτα... τον καφέ μου, το ποτό μου, το φαγητό... και το ξανάρχισα. Καπνίζω γύρω στα 5 την ημέρα και τα απολαμβάνω. Θαυμάζω απεριόριστα αυτούς που δεν κάπνισαν ποτέ, αλλά ακόμα περισσότερο αυτούς που κατάφεραν να το κόψουν. Θέλω φέτος να τρέξω τον πρώτο μου μαραθώνιο (τρέχω περίπου 2 χρόνια, με μεγαλύτερη απόσταση τα 25χλμ.). Υπάρχει κανένας καπνιστής εδώ που να έχει τρέξει μαραθώνιο? Είναι εφικτό?

"run on and on"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/05/2012 :  00:52:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μέχρι τα 17 μου έκανα πρωταθλητισμό στο στίβο,στα 20 ξεκίνησα να καπνίζω και σταμάτισα το τρέξιμο.ΤΟ έκοψα 4-5 φορές για λίγους μήνες και πάλι από την αρχή.Τα τελευταία χρόνια έπινα αλκοόλ τουλάχιστον 5 μέρες την εβδομάδα και με αφορμή την κρίση πριν 1 χρόνο το έκοψα και άρχισα να τρέχω ξανά .Εδω και 8 μήνες δεν έχω κάνει ούτε 1 τσιγάρο και το ποιο σημαντικό είναι ότι νοιώθω ότι στα 40 έχω μια δεύτερη ευκαιρία προσωπικης χαράς και εκτόνωσης.Ελπίζω το όνειρο να κρατίσει για πάντα....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MEDEON
Senior Forum-Runner

Greece


554 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/05/2012 :  11:19:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by nikolasss

Το'χω κόψει καμια δεκαριά φορές στα τελευταία 20 χρόνια που καπνίζω. Η τελευταία τα Χριστούγεννα που μας πέρασαν για κανά δίμηνο. Μετά από μία μόλις βδομάδα χωρίς τσιγάρο έτρεχα με τον ίδιο ακριβώς ρυθμό έχοντας 20 παλμούς λιγότερους. Δεν το πίστευα! Όμως ένιωθα ότι δεν μπορούσα να απολαύσω τίποτα... τον καφέ μου, το ποτό μου, το φαγητό... και το ξανάρχισα. Καπνίζω γύρω στα 5 την ημέρα και τα απολαμβάνω. Θαυμάζω απεριόριστα αυτούς που δεν κάπνισαν ποτέ, αλλά ακόμα περισσότερο αυτούς που κατάφεραν να το κόψουν. Θέλω φέτος να τρέξω τον πρώτο μου μαραθώνιο (τρέχω περίπου 2 χρόνια, με μεγαλύτερη απόσταση τα 25χλμ.). Υπάρχει κανένας καπνιστής εδώ που να έχει τρέξει μαραθώνιο? Είναι εφικτό?

"run on and on"



Αγαπητέ nikolasss,

Είμαι κι εγώ περίπου στην ίδια μοίρα μ’ εσένα. Τις καθημερινές μπορεί να καπνίσω από 0 έως 3 τσιγάρα ενώ το σαββατοκύριακο μπορεί να φτάσω και τα 10. Αυτό βέβαια ισχύει περίπου τα τελευταία 2 χρόνια ενώ πιο πριν θα μπορούσα να φτάσω και 1 πακέτο την ημέρα (prince) το οποίο ευτυχώς κατάφερα να μειώσω λόγω του τρεξίματος. Το τρέξιμο το ξεκίνησα και πάλι, μετά τα σχολικά χρόνια, πριν από περίπου 2,5 χρόνια. Έχω τρέξει τους δύο τελευταίους ΚΜΑ (2010 4:30 & 2011 4:10) αλλά και στις δύο περιπτώσεις όλη την εβδομάδα πριν από τον αγώνα δεν το είχα βάλει το ρημάδι στο στόμα μου. Όλα είναι μέσα στο μυαλό σου.


Καλά Χιλιόμετρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/05/2012 :  11:24:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ όταν τρέχω δεν καπνίζω...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SKOTEINOS
Σκοτεινές Δυνάμεις

Greece


11053 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/05/2012 :  11:27:03  Εμφάνιση Προφίλ  Visit SKOTEINOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καπνίζειες ακριβώς πριν ξεκινήσεις,και ξανακαπνίζεις με το που έχεις αλλάξει μπλουζα μετά το τρέξιμο.

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2012-ΣΤΗΝ ΣΚΙΑ ΤΟΥ ΤΑΫΓΕΤΟΥ.ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ 4/8/2012
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/05/2012 :  11:36:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ε, αυτό δεν είπα;
Κατά την διάρκεια ποτέ!

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SKOTEINOS
Σκοτεινές Δυνάμεις

Greece


11053 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/05/2012 :  11:38:03  Εμφάνιση Προφίλ  Visit SKOTEINOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Φανατικός αντικαπνιστής γαρ....

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2012-ΣΤΗΝ ΣΚΙΑ ΤΟΥ ΤΑΫΓΕΤΟΥ.ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ 4/8/2012
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

moonrat
Forum-Runner

Greece


132 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/05/2012 :  13:02:23  Εμφάνιση Προφίλ  Visit moonrat Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Σκλάβος και εγώ της κακιάς συνήθειας. Κάνω χρόνια ποδήλατο και πρίν 5 χρόνια ξεκίνησα και το τρέξιμο. Έχω τερματίσει σε 2 ΚΜΑ και αρκετούς δύσκολους θα έλεγα αγώνες βουνού. Καπνίζω αρκετά αν και το έχω ελατώσει σε σχέση με παλαιότερα. Το έχω κόψει τα τελευταία 3 χρόνια 2 φορές απο έξι μήνες κάθε φορά.

Φέτος έχω βάλει στόχο να το κόψω με το που αρχίσω το πρόγραμμα για τον ΚΜΑ του 2012 και να μην το ξαναβάλω στο στόμα μου. Το περίεργο είναι οτι παρόλο που όλοι ξέρουμε ότι δε μας δίνει τίποτα και ότι μόνο προβλήματα δημιουργεί. Εκεί εμείς.

the art of being different...
http://www.gmarinopoulos.gr
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/12/2013 :  22:23:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Από αναζήτηση στο google "κάπνισμα βλάβες".



http://www.trinews.gr/health/kapnisma/
Κάπνισμα και αθλητισμός.

Το κάπνισμα προκαλεί εξαιρετικά μεγάλη μείωση της αερόβιας ικανότητας και της απόδοσης ενός αθλητή και ιδιαίτερα ενός αθλητή αντοχής.

Ομως ενώ όλοι μας γνωρίζουμε ότι όποιος καπνίζει δυσκολεύεται περισσότερο από έναν μη καπνιστή κατά την διάρκεια της άσκησης δεν ξέρουμε ακριβώς τί συμβαίνει. Ας δούμε τις επιδράσεις της νικοτίνης και του καπνίσματος γενικότερα στην αναπνοή μας.

Αρκετοί από εμάς γνωρίζουμε ότι η νικοτίνη προκαλεί συστολή στα βρογχιόλια των πνευμόνων και κατά συνέπεια αυξάνεται η αντίσταση του αέρα κατά την είσοδο και έξοδο από τις κυψελίδες.

Η νικοτίνη προκαλεί επίσης παράλυση των κρόσσων των επιθηλιακών κυττάρων και κατά συνέπεια περιορίζεται η δόνησή τους που προκαλεί την απομάκρυνση περίσσειας υγρών και γενικότερα ξένων σωματιδίων. Ετσι συσσωρεύονται στην αναπνευστική οδό απορρίματα που δυσκολεύουν την αναπνοή του αθλητή.

Τέλος ο καπνός δημιουργεί αυξημένη έκκριση υγρού από το βρογχικό δέντρο καθώς και διόγκωση του επιθηλίου των αεροφόρων οδών.

Τα παραπάνω είναι σαφές ότι δυσκολεύουν ακόμα και τον μέτρια καπνιστή σε οποιαδήποτε δραστηριότητά του. Σε περιπτώσεις «φανατικού» καπνιστή τα συμπτώματα είναι ακόμα πιο έντονα και η άσκηση για αυτούς γίνεται πάρα πολύ δύσκολη.


Θα λέγαμε ότι τα αθλήματα αντοχής και ιδιαίτερα απαιτητικά αθλήματα όπως η ποδηλασία, το τρέξιμο, η κολύμβηση είναι απαγορευτικά για έναν καπνιστή.

Υπάρχουν καπνιστές που δυσκολεύονται να ανέβουν τα σκαλοπάτια στο σπίτι τους πόσο μάλλον να ασχοληθούν με ένα τόσο αναπνευστικά δύσκολο άθλημα όπως η ποδηλασία, το τρέξιμο κ.λπ..

Πρέπει να σημειώσουμε ότι στους χρόνια καπνιστές εμφανίζεται πνευμονικό εμφύσημα και φυσικά δημιουργούνται χρόνια βρογχίτιδα, διάρυξη των τοιχωμάτων των κυψελίδων και απόφραξη πολλών βρογχιολίων.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 8 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000