Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρρυθμία - ηλεκτροφυσιολογική μελέτη - ablation
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 142

Argirisn
Newbie Forum Runner

Greece


3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/04/2018 :  09:26:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα και πάλι,
Το Holter επιβεβαίωσε ότι όλα είναι φυσιολογικά. Ύστερα από αυτό ο γιατρός κ.Εφραιμίδης μου επέτρεψε να πίνω έναν καφέ την ημέρα και να κάνω βάρη ενδυνάμωσης με χαμηλή ένταση (ελαφριά βάρη)
Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Giorgos sigma
Newbie Forum Runner

3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/09/2018 :  18:42:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σε ολους και όλες τους ομοιοπαθούντες .
Τον μάρτιο ένιωσα ενα φτερούγισμα περίεργο λίγο πάνω απο το στομάχι, δεν το έδωσα σημασία, μετά απο 3-4 ώρες σταμάτησε . Νομιζα ηταν στομάχι επηδεί είχα περάσει έλκος παλιότερα.Τον απρίλιο πάλι το ίδιο φτερούγισμα πάω νοσοκομείο .Με ξαπλώνουν κάτω και το όνομα αυτής κολπική μαρμαρυγή (ακανόνιστη). Ανάταξη με ανγκορόν σε 48 ώρες .Φεύγω χωρίς φαρμακευτική αγωγή απο το νοσοκομείο ( ο γιατρός μου είπε οτι το έπαθα απο άγχος ).Στον ενάμιση μήνα και αφού αρχισα να χάνω κιλά κάνω τέστ κοπώσεως και το βγάζω καλά . Μετά το τέστ αναπτερώθηκα και μπήκα στους παλιούς ρυθμούς. Τον ιούλιο ενώ κολυμπούσα αρχίζω να νιώθω παλμούς ακανόνιστους, ξανά νοσοκομείο, ξανά εισαγωγή, ξανά ΚΜ ,μου βάζουν αγκορόν και κάνω αλεργικό σόκ με προλαβαίνουν με κορτιζόνη .Μετά απο 30 ώρες μου κάνουν ηλεκτρική ανάταξη.Απο τότε ήρθα σε επαφή με ηλεκτροφυσιολόγο και μου είπε να πάμε για ablation και μέχρι τότε να παίρνω flecarythm kai xarelto .Απο τον Ιούλιο έχω κάνει 2 επεισόδια ταχυπαλμίας και τα επανέφερα με έξτρα αντιαρρυθμικό. Η επέμβαση θα γίνει σε λιγότερο απο μήνα και είμαι αγχωμένος .Το φόρουμ μου έδωσε περισσότερο θάρρος παρά απογοήτευση.Αυτό που θέλω να ρωτήσω το φόρουμ είναι πόσο βάθος χρόνου έχει ένα επιτυχημένο ablation . Δηλαδή ξενοίαζεις για πάντα ή αυτά που καυτηρίασαν κάποια στιγμη επανέρχονται και ξανά απ την αρχή.Ισως οι παλαιότεροι να μπορούν να δώσουν μια απάντηση πιο εμπεριστατωμένη.Σας ευχαριστώ όλους που μοιραστήκατε της εμπειρίες σας ,εύχομαι υγεία σε όλους και κουράγιο .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2018 :  09:45:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα,μετά από μακρύ χρονικό διάστημα απουσίας από το forum, νάμαι και πάλι.
Δυστυχώς το θέμα ΚΜ για μένα γύρισε ξανά για τα καλά. Το δε περίεργο είναι πως από τις 4 Νοεμβρίου του 2011 που έκανα το ablation στο Ιπποκράτειο, έχω συνολικά καταγράψει 24 επεισόδια που διήρκησαν από 22 ώρες έως 16 ημέρες max. Τώρα θα με ρωτήσετε που είναι το περίεργο. Το περίεργο βρίσκεται στο ότι από τον Μάιο του 2016 που έκοψα το κάπνισμα μέχρι και σήμερα, έχω καταγράψει τα 17 από τα προαναφερόμενα επεισόδια !!!
Συνεχίζω το tennis (όταν είμαι σε φλεβόκομβο) και γρήγορο περπάτημα (7,5 km) όταν είμαι σε ΚΜ. Ξέχασα να αναφέρω ότι ανατάσσομαι σπίτι με ρυθμονόρμ και 1/4 λοπρεσόρ και ξαρέλτο.
Τέλος,το διαφορετικό με αυτό το επεισόδιο είναι πως βρίσκομαι στην 20η ημέρα (σπάζοντας το ρεκόρ των 16 ημερών).

keep on rocking !!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

G.M.
Newbie Forum Runner

Greece
28 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2018 :  15:31:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΚΑΙ ΕΓΩ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΥΣΙΑ ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ. ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΡΩΤΑΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ABLATION ΟΠΩΣ ΕΧΕΙ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ. ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΗΝ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΤΡΙΑ ABLATION ΑΠΟΤΥΧΗΜΈΝΑ ΣΕ 11 ΜΗΝΕΣ. Η ΕΠΥΘΙΜΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΤΕΤΑΡΤΟ. ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΠΟΤΕ. ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ ΕΙΧΑ ΚΑΘΕ 4 ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ 30 ΕΩΣ 40 ΩΡΕΣ. ΤΕΛΕΙΩΝΕ ΚΑΙ ΜΕΤΡΟΥΣΑ 4 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΠΙΣΤΗ ΕΔΩ. ΑΠΟ ΧΑΠΙΑ XARELTO KAI CARVEPEN 25 ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΕΝΤΕ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟΦΆΣΙΣΑ ΝΑ ΠΑΩ ΠΑΛΙ ΣΕ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΚΟΣ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΡΙΤΟ ABLATION. ΜΟΥ ΕΚΟΨΕ ΤΟ CARVAPEN ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΒΑΛΕ ΑΝΤΙΑΡΡΥΘΜΙΚΟ FLECARYTHM ΓIA NA ΔΟΥΜΕ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΕΙ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ 20 ΜΕΡΕΣ ΤΕΛΟΣ ΟΙ ΑΡΡΥΘΜΙΕΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕΤΡΆΩ ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ ΧΩΡΙΣ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ. ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2018 :  11:30:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
GM,
Μπράβο που με την νέα σου αγωγή, πας καλύτερα.
Πάντα σε φλεβόκομβο σου εύχομαι.
Εγώ σήμερα έκλεισα ραντεβού για την ερχόμενη Κυριακή στο Ιπποκράτειο για να με δεί ο ηλεκτροφυσιολόγος που με παρακολουθεί.
Εύχομαι να πάμε καλά.
keep on rocking !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

bujinkan
Newbie Forum Runner

Greece
22 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2018 :  19:09:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλσπερα και απο εμενα
αχιλλεασ διανυω το 47 ετος της ηλικιας μου
η γνωριμια μου με την κμ ξεκινησε στα 35 μου
δευτερο επισοδειο στα 39 τριτο στα 43 και μετα στα 45
απο τα 45 και μετα ειχα ενα επεισοδιο ανα ετος
μεχρι τον ιουλιο υοθ 2018 που εκανα 3 επεισοδια μεσα σε 36 μερες
ειχα ψαξει απο περσι το θεμα ablation απλα με προτροπη απο ενα καρδιολογο το αφησα
μου ειπε με ενα επεισοδιο ανα ετος να μην το σκεφτομαι
φετος ομως με 3 απανωτα επεισοδια πηρα την απφαση
απο 3 ηλεκτροφυσιολογους που μιλησα μου εκανε κλικ ο κυριος κατσιβας και ετσι αποφασισα να κανω την επεμβαση σε αυτον στον ερυθρο σταυρο
ετσι λοιπον την προηγουμενη δευτερα μπηκα για εξεταση διοισοφαγειου υπερηχου και την τεταρτη μπηκα για το ablation
H αληθεια ειναι πως ενα αγχος το ειχα πριν
τελικα μετα απο 3μιση ωρες που κρατησε το ablation ειμαι αυτυχισμενος που το εκανα και τσαμπα ειχα αγχωθει
Περα απο τις 2 ενεσεις στους μηριαιους για να μπουν οι καθετηρες ημουν κατω απο την επηρεια ελαφρυς μεθης,την πιο πολυ ωρα σχεδον ξυπνιος
το βραδακι το περασα στο κρεαβατο του νοσοκοκομειου και απλα ειχα κατι πονακια στο στηθος που δεν με αφηναν να παιρνω βαθιες ανασες παρα μονο κοφτες
την επομενη ξεκινησαν οι διαδικασιες για το εξητηριο
Ο γιατρος μου ειπε οτι εμεινε πολυ ευχαριστημενος με αυτα που ειδε και μιλησε στην περιπτωση μου για 90% επιτυχια
μου δοθηκε αγωγη για 3μηνες και σε 3 μηνες θα παω για χολτερ και καλως εχοντων κοψιμο τα φαρμακα
για ενα μηνα οχι ασκηση μου ειπε
Ελπιζω πλεον να ησυχασω και απο τις κμ αλλα και απο τις εκτατες συστολες που ειψα σχεδον καθημερινα
Το team του κυριου κατσιβα αλλα και ο ιδιος ηταν αψογοι και τους ευχαριστω πολυ !!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

bujinkan
Newbie Forum Runner

Greece
22 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2018 :  20:30:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε συνέχεια του αμπλειτον
Σήμερα το πρωί ξύπνησα με ταχυπαλμία 129 σφυγμούς
Κράτησε όλη μέρα ακόμα και τώρα
Επισκέφτηκα 5ον κύριο κατσιβα και μου κάνανε ένα καρδιογράφημα με αδενοσινη
Δεν.ειδε κάτι και δεν ανησυχεί όπως μο5 είχε πει σ5ο τηλ
Μου είπε ότι ταχυπαλμιες και εκτατες είναι φυσιολογικές τους 2 πρώτους μήνες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

narcsoul
Newbie Forum Runner

Greece
6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/09/2018 :  21:22:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πως ακριβως γινεται αυτη η εξεταση; Ποσο κραταει και ποσο επωδυνη ειναι ;;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

bujinkan
Newbie Forum Runner

Greece
22 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/09/2018 :  16:21:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σε update της καταστασης μου
η ταχυπαλμια κρατησε 36 ωρες
σημερα απο τις 12 και μετα εχω κολπικη μαρμαρυγη
επαναλαμβανω οτι συμφωνα με τα λογια του γιατρου για τους πρωτους 2 μηνες μετα την επεμβαση ολα αυτα θεωρουνται φυσιολογικα και δεν πρεπει να ανησυχω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

bujinkan
Newbie Forum Runner

Greece
22 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/09/2018 :  16:23:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by narcsoul

Πως ακριβως γινεται αυτη η εξεταση; Ποσο κραταει και ποσο επωδυνη ειναι ;;


αν εννοειες το ablation ειναι επεμβαση και πρεπει να απευθυνθεις σε αυτους που κανουν τετοιου ειδους επεμβασεις
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

narcsoul
Newbie Forum Runner

Greece
6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/09/2018 :  14:28:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εφοσον απο οτι διαβαζω την εχετε κανει τοσοι σε αυτο το νημα του forum ειναι τοσο δυσκολο να μου πειτε πως γινεται κλπ?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

bujinkan
Newbie Forum Runner

Greece
22 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/09/2018 :  20:19:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by narcsoul

Εφοσον απο οτι διαβαζω την εχετε κανει τοσοι σε αυτο το νημα του forum ειναι τοσο δυσκολο να μου πειτε πως γινεται κλπ?


Μπορείς να ανατρεξεις στις σελίδες για πληροφορίες
Μην τα θέλετε Όλα έτοιμα
Εν.ολίγοις μπαίνουν από τις μηνιαίες φλέβες και ανεβαίνουν στην
Καρδιά ψάχνουν του πυροδοτες που προκαλούν την κμ
Και τους απομονώνουν
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2018 :  16:00:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Narcsoul,
Καλά σου λένε, κάνε ό,τι όλοι μας. Μπές στο forum και θα βρεις πολλές περιγραφές όπου μαζί με την δική μου, θα έχεις μια καλή εικόνα της διαδικασίας του ablation.
Talking about ablation.
Μεθαύριο Τετάρτη 3 του μηνός ανεβαίνω στο Ιατρικό Αθηνών για το 2ο (μετά από 7 χρόνια) ablation. Μου ζητήθηκαν ορμονολογικές εξετάσεις(λόγω Graves) και αξονική τομογραφία θώρακος (από όπου μεταξύ άλλων πήραν και μια εικόνα της καρδιάς).
Εξετάζοντας το αρχείο της αξονικής, ο ηλεκτροφυσιολόγος μου είπε πως οι 4 πνευμονικές φλέβες είναι ξεχωριστές χωρίς στενώσεις και όχι ιδιαίτερα μεγάλου μεγέθους (χαρακτηρίζοντας την όλη εικόνα ως "this is good news".
Μου εύχομαι καλή επιτυχία και πάντα σε φλεβόκομβο όλοι μας.
Keep on rocking !!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

bujinkan
Newbie Forum Runner

Greece
22 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2018 :  18:32:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε περαιτερω νεα
απευθυνομαι σε αυτους που εχουν κανει την επεμβαση για να συγκρινω
η επεμβαση εγινε τεταρτη 20 σεπτεβριου
την πρωτη βδομαδα ολα καλα την επομενη τεταρτη με επισαε ταχυπαλμια και κρατησε εως πεμτη απογευμα
παρασκευη ολα οκ και απο σαββατο παλι ταχυκαρδια η οποια εως και σημερα τεταρτη καλα κρατει
24 ωρες το 24ωρο δουλευω σερι 120-135 παλμους
πηγα 2 φορες για καρδιογραφημα (το ενα μαλιστα με αδενοσινη) στον κυριο κατσιβα και τις 2 φορες μου ειπε οτι δεν ανησυχει
δεν ειναι οτι δεν τον πιστευω απλα ειναι σπαστικο ολη μερα και ολη νυχτα να ειμαι σε ταχυπαλμια
εχει τυχει σε κανεναν σας αυτο?
μου ειχε πει μετα την εγχειρηση οτι πρεπει να περασουν 3 μηνες που μπορει να εχω ταχυπαλμιες η κμ η εκτατες και μετα θα εκτιμηθει η αποτελεσματικοτητα του ablation

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Giorgos sigma
Newbie Forum Runner

3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2018 :  23:59:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σε όλους ,κατ αρχήν είμαι 41 ετών 97 κιλά 1,89 ύψος. Προχθές έκανα και εγώ το περίφημο ablation .Απο θέμα εμπειρίας ,οκ δεν τρελάθηκα κι'όλας.Υπήρχαν 8-10 στιγμές ανεκτού πόνου και μια πρωτόγνωρη αναγούλα την στιγμή εισόδου των καθετήρων. Τον υπόλοιπο χρόνο απλά περιμένεις να τελείωσει η διαδικασία (3 ώρες +).Μετά ξάπλα και αναμονη 24-48 ώρες για εξητήριο .
Για τον narcsoul προτείνω να δεί το παρακάτω βίντεο (και τα 9 κομάτια) και θα του λυθούν οι απορίες
https://www.youtube.com/watch?v=F0qmPhUonv0&index=1&list=PLtao7N2wOi_z09wHj6w4HW0EFBDSa_KZu
Σχετικά με την περίπτωση μου ο γιατρός δεν μπορεί να μου πεί με βεβαιότητα οτι πέτυχε επηδεί μετά την επέμβαση συνέχισα να έχω κολπική για 30+ ώρες. Και ενώ μου καυτηρίασε και τις 4 φλέβες φοβάτε μήπως υπάρχει και άλλη εστία πυροδότησης την οποια δεν μπορεί να πλησιάσει για καυτηριασμο.Επίσης είναι πιθανόν λέει να έκανα τη μαρμαρυγή εξαιτίας του καυτηριασμού .Τώρα αναμονή με φαρμακαυτική αγωγη για 3 μήνες και βλέπουμε πως θα πάει.Μου είπε οτι είναι φυσικό να κάνω μαρμαρυγές αυτό το 3μηνο και να μην ανυσηχώ.Οπως και σε σένα bujinkan .Επίσης πέτυχα μια κοπέλα 40 ετών η οποία έκανε ablation προληπτικά για να μην της γυρίσουν οι ταχυπαλμίες σε κολπική μαρμαρυγή .Αυτή ξεμπερδεψε γρήγορα σε 1μιση ωρα.Και ένας κύριος 60 χρονών το ίδιο, είχε μια προβληματική φλέβα την καυτηρίασε και τέλος.Με λίγα λόγια κάθε περίπτωση είναι διαφορετική .Αυτά προς το παρόν .Αν έχω νέα θα σας τα πώ.Να είστε καλά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 142 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000