Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρρυθμία - ηλεκτροφυσιολογική μελέτη - ablation
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 142

Polyxeni
Forum-Runner

Greece


64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/05/2011 :  21:32:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
vps σε καταλαβαίνω απόλυτα που φοβάσαι όσο φτάνει η ημέρα!Και εγώ έτσι ένιωθα..Και ιδιως εκείνη την ημέρα θα είσαι αγχωμένη πάρα πολύ άλλα και με τον κ.Εφραιμίδη και την όμάδα του θα νιώσεις άνετα και άσφαλής!Εγώ ένιωθα μεγάλη ασφάλεια με τον κ.Εφραιμίδη...Μην αγχωνεσαι καθόλου όλα θα πάνε μια χαρά!
Όσο για το πόδι μια ημέρα υπόθεση είναι για να κλέισει...Εμένα βέβαια με πονάει ακόμα το σημείο εκεί(έκανα το ablation 19/4 και αύριο θα πάω να το δει για να δει τι τρέχει) αλλά όπως φαίνεται αποτελώ εξαίρεση γιατί τα αλλά παιδια το θέμα των τομών και της φλέβας το ξεπέρασαν νωρίτερα......
Ότι απορία έχεις εδώ είμαι εγω και τα άλλα τα παιδια...!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ollandos
Newbie Forum Runner

Greece
21 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/05/2011 :  23:04:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Kibaris όσον αφορά την δική μου περίπτωση (γιατι η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική)οι γιατροι που ήταν κατά του ablation (και μέσα σε αυτούς Καθηγητής του Πανεπιστημίου) με έβαζε να παίρνω φάρμακα. Όταν είχα επαναλαμβανόμενα επεισόδια μαρμαρυγής και ρώταγα αν είναι σωστό να τα παίρνω για πρόληψη ή για καταστολή όταν μου ερχόταν η απάντηση ήταν....... ΕΣΥ ΤΙ ΛΕΣ? μέχρι και φάρμακα από το εξωτερικό μου έλεγαν να αρχίσω να παίρνω μήπως ήταν καλλίτερα (TAMBOKOR). Άλλος (πάλι Καθηγητής μου πρότεινε ηλεκτρική ανάταξη (ένω είχα ήδη δύο αποτυχημένες). Αυτά όλα τα αναφέρω γιατί κατά την γνώμη μου όλοι αυτοί οι γιατροί που προτείνουν θεραπεία με φάρμακα (τα οποία από ότι έχω ενημερωθεί δεν είναι και τόσο αθώα)πάνε στο ψάξιμο και βλέπονταν και κάνοντας.Τουλάχιστον ο κάθε επεμβατικος γιατρος (όπως ο εξαίρετος επιστήμονας και άνθρωπος Εφραιμίδης) ήταν ο μόνος που μίλησε πραγματικά ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ για το τι πρέπει να κάνω αναφέροντας μου παράλληλα και τις πιθανότητες αποτυχιας. Αυτό ήταν (το ότι ήξερε πραγματικά τι θα έπρεπε να κάνω έστω και αν δεν είχε θετικό αποτέλεσμα ήταν που με έπεισε + την πολύ μεγάλη του εμπειρία όπως είχα ενημερωθεί).......
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

billz
Newbie Forum Runner

Greece
20 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/05/2011 :  23:45:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
τελικα η κολπικη μαρμαρυγη ενοχλει πολυ κοσμο.εγω μετα απο δυο αποτυχημενες επεμβασεις στο ωννασειο καρδιοχειρουργικο κεντρο πσιλο απογοητευτικα να πω την αληθεια.βεβαια αλαξα γιατρο αλλαξα νοσοκομειο και δεν ξαναπατησα εκει..τωρα πλεον περνω τα χαπια μου αλλα κανω επεισοδια κολπικης μαρμαρυγης.το μονο σιγουρο ειναι οτι θελω να το λυσω αυτο το πραγμα που με ταλαιπωρει τοσο οσο τιποτα αλλο.εκανα-κανω την ερευνα μου για την επεμβαση ablesion και ηξερα 1 ον
ερρικος ντυναν 2 ον
υγεια και τωρα πλεον 3 ον
ευαγγελισμος..παντως με τα χαπια καποια στιγμη να ξερετε ολοι οτι ο οργανισμος τα συνηθιζει και μετα ξανα επεισοδια κολπικης μαρμαρυγης και παει λεγοντας.οσοι εχουν αυτο το πραγμα ξερουν καλα πως ειναιιιιιιι.
για να δουμε θα το λυσω και εγω μια αποφαση ειναι..
kawasaki power.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

billz
Newbie Forum Runner

Greece
20 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/05/2011 :  23:47:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by billz

τελικα η κολπικη μαρμαρυγη ενοχλει πολυ κοσμο.εγω μετα απο δυο αποτυχημενες επεμβασεις στο ωννασειο καρδιοχειρουργικο κεντρο πσιλο απογοητευτικα να πω την αληθεια.βεβαια αλαξα γιατρο αλλαξα νοσοκομειο και δεν ξαναπατησα εκει..τωρα πλεον περνω τα χαπια μου αλλα κανω επεισοδια κολπικης μαρμαρυγης.το μονο σιγουρο ειναι οτι θελω να το λυσω αυτο το πραγμα που με ταλαιπωρει τοσο οσο τιποτα αλλο.εκανα-κανω την ερευνα μου για την επεμβαση ablesion και ηξερα 1 ον ερρικος ντυναν 2 ον υγεια και τωρα πλεον 3 ον ευαγγελισμος..παντως με τα χαπια καποια στιγμη να ξερετε ολοι οτι ο οργανισμος τα συνηθιζει και μετα ξανα επεισοδια κολπικης μαρμαρυγης και παει λεγοντας.οσοι εχουν αυτο το πραγμα ξερουν καλα πως ειναιιιιιιι.
για να δουμε θα το λυσω και εγω μια αποφαση ειναι..
kawasaki power.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Polyxeni
Forum-Runner

Greece


64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/05/2011 :  18:06:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Billζ μια απόφαση είναι...Βεβαάι επειδη έχεις ξανακάνει και απέτυχε το κατανόω...!Συν ότι έχεις κάνει την ερεύνα σου τώρα και είσαι πιο καλά προετοιμασμένος!Και πάρε δύναμη και από τα παιδιά που είχαν κολπική μαρμαρυγή και το αντιμετώπισαν μα ablation!!(Eίναι η σειρά σου τώρα!!)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kibaris
Newbie Forum Runner

30 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/05/2011 :  18:41:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελικά θα πάω στον Ευαγγελισμο την Δευτέρα να με δει ο κ. Εφραιμίδης...
Κατά την γνώμη σας και από οτι έχετε συζητήσει, ποιά νομίζετε είναι τα ΡΙΣΚΑ, αν κατι δεν πάει καλά?
α.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mtbiker
Senior Forum-Runner

Greece
578 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/05/2011 :  20:27:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το ablation στην περίπτωση των εκτάκτων συστολών είναι υπερβολικό.
Επίσης δεν θα πρέπει να υποτιμάται η ακτινοβολία που δέχεται ο
ασθενής κατά την διαδικασία.

Pain is temporary.
Trophies last forever !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Polyxeni
Forum-Runner

Greece


64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/05/2011 :  21:12:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπράβο Kibaris!Θα σου πει και ο ίδιος τα ρίσκα...
Έμενα προσωπικά μου είχε πει πως υπάρχει ένα μικρό πόσοστο κινδύνου αλλά σε ένα πλήρως εξοπλισμένο εργαστήριο σαν αυτό του Ευαγγελισμου μπορούν να αντιμετωπίσουν τα πάντα...Κια θα το διαπιστώσεις και μόνος σου πόσο σύγχρόνο είναι το αιμοδυναμικό εργαστήριο..Και συν ότι ο κ.Εφραιμίδης και η ομάδα του είναι καταπληκτικοί επιστήμονες ...
Εγω βέβαια δεν υπέφερα από κολπική μαρμαρυγη αλλά από παροξυσμική υπερκοιλιακή ταχυκαρδία...Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vps
Newbie Forum Runner

Greece
8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/05/2011 :  18:50:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οπως ειπατε κ παραπανω,καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη...Δε πιστευω οτι ο κ.Εφαιμιδης ειχε καποιο οφελος να μου κανει ablation χωρις να υπαρχει λογος. εχω ακομα μια απορια ομως,και απευθυνομαι σε οσους εχουν κανει το ablation.Λογικα μετα θα μου ασκουν πιεση στο σημειο που ειναι η αρτηρια.Για πόσο ομως?θα το εχω και οταν βγω?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Polyxeni
Forum-Runner

Greece


64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/05/2011 :  19:50:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
vps μετά το τέλος του ablation και αφού αφαιρέσουν τα θηκάρια από τη φλέβα θα σου ασκήσουν πίεση για να σου σταματήσουν την αιμορραγία.Έπειτα θα στο δέσουν σφιχτά και για όλη την υπολοιπη μέρα θα πρέπει να μείνεις στο κρεβάτι.Την επόμενη το πρωι θα μπορείς να το πατήσεις κανονικά(θα κουτσαίνεις όμως λίγο) πάντως θα μπορείς να κάνεις και μπάνιο απλά δεν θα το ζορίζεις.Αλλά θα μπορείς να το πατάς κανονικά το πόδι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kibaris
Newbie Forum Runner

30 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/05/2011 :  20:08:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ποιά είναι τα επίπονα στάδια της επέμβασης?
α.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Polyxeni
Forum-Runner

Greece


64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/05/2011 :  20:28:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Kibaris για εμένα τα επίπονα στάδια της επέμβασης ήταν μέχρι να γίνουν οι τομές και περαστούν τα θηκάρια όπως επίσης μετά το τέλος της επέμβασης όταν θα σου βγάλουν τα θηκάρια από τη φλέβα..Εγώ εκεί πόνεσα..Δεν ξέρω τα άλλα τα παιδιά που πόνεσαν ...Χρειάστηκε να μου κάνουν 2 τοπικές αναισθησίες γιατί πόναγα..Αλλά και πάλι αντεχεται ο πόνος(σου το λέει ένα άτομο που φβάται όσο τίποτα τον πόνο)!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kibaris
Newbie Forum Runner

30 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/05/2011 :  20:36:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...τι καλά να ξέρεις απο πριν την διαδικασία...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Polyxeni
Forum-Runner

Greece


64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/05/2011 :  20:46:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σίγουρα πας προετοιμασμένος και ελπίζω με λιγότερο αγχος!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vps
Newbie Forum Runner

Greece
8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/05/2011 :  20:54:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Polyxeni σ ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 142 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000