Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρρυθμία - ηλεκτροφυσιολογική μελέτη - ablation
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 142

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/02/2012 :  02:36:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΝΕΤΑΞΑ ΤΗΝ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ ΜΕ ΑΝΚΟΡΟΝ ΚΑΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΤΟΥΤΟΥ ΣΥΖΗΤΗΣΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΜΠΕΙΡΟ ΗΛΕΚΤΡΟΦΥΣΙΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΜΕ ΜΙΑ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟ ΠΟΥ ΘΗΤΕΥΣΕ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟ ΚΑΤΣΙΒΑ ΕΓΚΡΙΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΦΥΣΙΟΛΟΓΟ. ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΜΟΝΙΜΗ ΚΟΛΠΙΚΗ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ ΟΤΑΝ ΠΛΕΟΝ ΕΡΘΕΙ Η ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΤΩΝ ΦΑΡΜΑΡΜΑΚΩΝ ΝΑ ΜΕ ΑΝΑΤΑΣΕΙ ΚΑΙ ΜΕ Β BLOCKERS ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΩ ΕΝΑ ΚΑΡΔΙΑΚΟ ΡΥΘΜΟ ΓΥΡΩ ΣΤΟΥΣ 75 -85 ΧΤΥΠΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΒΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΜΕ ΠΡΑΝΤΑΞΑ. ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΝΟΥΝ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΑΝΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΖΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΒΑΘΕΙΑ ΓΕΡΑΜΑΤΑ . ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΡΤΗΡΙΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΚΑΡΔΙΑ ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΦΤΑΣΕΙ ΝΑ ΘΕΡΑΠΕΥΟΥΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΨΑΧΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑΨΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΜΕΛΕΤΗ . ΕΙΜΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΧΑΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑΨΟΡΙΜΑΖΕΙ ΑΥΤΗ Η ΙΔΕΑ. ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΕ ΕΝΑΝ ΕΜΠΕΙΡΟ ΗΛΕΚΤΡΟΦΥΣΙΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ABLATION ΘΑ ΠΡΑΞΩ . ΕΠΕΙΔΗ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΑBLATION ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΛΤΙ ΘΑ ΑΓΩΝΙΩ ΓΙΑ ΠΙΘΑΝΕΣ ΥΠΟΤΡΟΠΕΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΥΣΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΙΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΕΝΑ ΤΡΟΠΟ ΕΙΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟ . ΕΠΙΣΗΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΤΟ ΑΒLATION ΓΙΑΨΤΗΝ ΚΟΛΠΙΚΗ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ME ABLATION AΛΛΗΣ ΠΑΘΗΣΗΣ ΚΑΟΩΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΜΑΣ ΒΟΗΘΑΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΑΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΘΗΣΗ ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΩΝ ΕΝΤΥΠΩΣΕΩΝ
ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ ΥΓΕΙΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/02/2012 :  11:15:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
fullstop
περαστικα σου. ειναι οντως λαβυρινθος η κολπικη μαρμαρυγη και για καρδιολογους αλλά και για τους ηλεκτροφυσιολογους. οπως σωστα ειπες, το αποτελεσμα ειναι αυτο το οποιο κρινει το μεσον. στην δικη μου περιπτωση (κολπικη μαρμαρυγη) με 14 χρονια ιστορικο , θα ελεγα οτι μεχρι τωρα (μην το ματιασω!) και παρα κατι 4 μηνες μετα το ablation, ολα δειχνουν ok. τωρα εαν, και τι μπορει να βγαλει ως μελλοντικο κουσουρι αυτη η επεμβαση,δεν το γνωριζω.
ζωντας το σημερα, μπορω να σου πω οτι η ποιοτητα ζωης μου ειναι σιγουρα πιο αναβαθμισμενη σε σχεση με το πριν το ablation διαστημα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Polyxeni
Forum-Runner

Greece


64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/02/2012 :  21:37:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by fullstop

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΝΕΤΑΞΑ ΤΗΝ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ ΜΕ ΑΝΚΟΡΟΝ ΚΑΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΤΟΥΤΟΥ ΣΥΖΗΤΗΣΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΜΠΕΙΡΟ ΗΛΕΚΤΡΟΦΥΣΙΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΜΕ ΜΙΑ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟ ΠΟΥ ΘΗΤΕΥΣΕ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟ ΚΑΤΣΙΒΑ ΕΓΚΡΙΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΦΥΣΙΟΛΟΓΟ. ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΜΟΝΙΜΗ ΚΟΛΠΙΚΗ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ ΟΤΑΝ ΠΛΕΟΝ ΕΡΘΕΙ Η ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΤΩΝ ΦΑΡΜΑΡΜΑΚΩΝ ΝΑ ΜΕ ΑΝΑΤΑΣΕΙ ΚΑΙ ΜΕ Β BLOCKERS ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΩ ΕΝΑ ΚΑΡΔΙΑΚΟ ΡΥΘΜΟ ΓΥΡΩ ΣΤΟΥΣ 75 -85 ΧΤΥΠΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΒΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΜΕ ΠΡΑΝΤΑΞΑ. ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΝΟΥΝ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΑΝΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΖΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΒΑΘΕΙΑ ΓΕΡΑΜΑΤΑ . ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΡΤΗΡΙΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΚΑΡΔΙΑ ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΦΤΑΣΕΙ ΝΑ ΘΕΡΑΠΕΥΟΥΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΨΑΧΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑΨΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΜΕΛΕΤΗ . ΕΙΜΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΧΑΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑΨΟΡΙΜΑΖΕΙ ΑΥΤΗ Η ΙΔΕΑ. ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΕ ΕΝΑΝ ΕΜΠΕΙΡΟ ΗΛΕΚΤΡΟΦΥΣΙΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ABLATION ΘΑ ΠΡΑΞΩ . ΕΠΕΙΔΗ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΑBLATION ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΛΤΙ ΘΑ ΑΓΩΝΙΩ ΓΙΑ ΠΙΘΑΝΕΣ ΥΠΟΤΡΟΠΕΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΥΣΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΙΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΕΝΑ ΤΡΟΠΟ ΕΙΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟ . ΕΠΙΣΗΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΤΟ ΑΒLATION ΓΙΑΨΤΗΝ ΚΟΛΠΙΚΗ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ME ABLATION AΛΛΗΣ ΠΑΘΗΣΗΣ ΚΑΟΩΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΜΑΣ ΒΟΗΘΑΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΑΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΘΗΣΗ ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΩΝ ΕΝΤΥΠΩΣΕΩΝ
ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ ΥΓΕΙΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ

fullstop


Fullstop έχει τονιστεί πάρα πολλές φορές εδώ πως το ablation της κολπικής μαρμαρυγής δεν έχει καμία σχέση με το ablation άλλης πάθησης π.χ της υπερκοιλιακής ταχυκαρδίας..
Ο καθένας μοιράζεται την εμπειρία του, αναφέρει την πάθηση του και βοηθάει με τον τρόπο του.. Εγώ προσωπικά πήρα πολλή δύναμη από άτομα με κολπική μαρμαρυγή που έκαναν το ablation πριν από εμένα!!Δεν μου δημιουργήθηκαν λανθασμένες εντυπώσεις επειδή είχαν κολπική μαρμαρυγή, τα περισσότερα παιδιά, ενώ εγώ είχα υπερκοιλιακή ταχυκαρδία. Μάλλον είναι στον άνθρωπο εάν του δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις!!
Επιπρόσθετα, την τελική συζήτηση την κάνει ο καθένας με τον γιατρό του.. Οι γιατροί γνωρίζουν καλύτερα από εμάς.. Εμείς εδώ απλά βοηθάμε ο ένας τον άλλον με το να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας..

Σου εύχομαι περαστικά και να αποφασίσεις το καλύτερο για τον εαυτό σου.. Είναι δύσκολη απόφαση και σου εύχομαι κουράγιο!!

Καλό βράδυ!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xristos 31
Forum-Runner

68 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2012 :  00:19:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπερα παιδια!ευχομαι να ειστε ολοι καλα!ηρθε η ωρα να γραψω μετα απο 3 μηνες του ablaison οπως εχω πει σε προηγουμενα post!εβαλα το holter οπως προβλεπει το προτοκολο και δεν εδειξε κατι κανα 2 εκτακτες ανεφ σημασιας!ειμαι πολυ ευχαρηστημενος με την εξεληξη μου γιατι τον πρωτο μηνα τα πραματα ηταν χαλια.μετα τον ρωτησα γιατι καποιοες φορες φτανω 150 σφυγμους μηπως αποκτησα κολπικη ταχυκαρδια?μου απαντησε οτι το προβλημα μου ηταν πολυ συνθετο και δυσκολο και μπορει να υπαρχει κατι τετοιο.Το αποτελεσμα προς το παρων ειναι οτι ειμαι παρα πολυ καλυτερα απο το πρωτο οπως ακριβως μου ειπε και συνεχιζω για 1 μηνα πρανταξα,3 μηνες αγκορον,μισο πακτενς(παρωμοιο με λοπρεσορ)και επειδη εχω λιγη πιεση 15 με 9 ενα χιζαρ.σε 3 μηνες θα ξαναβαλω holter ενω μου ειπε οτι θα ειμαι πολυ καλυτερα απο τωρα.παιδια οσο αναφορα καποιοα παιδια που ειπαν οτι σε 5-6 χρονια θα υποτροποιασει,παιδια ας ζησω 5-6 χρονια ετσι και βλεπουμε μου λειπει πολυ αυτο που λεμε ποιοτητα ζωης και θα το ζησω οσο μπορω για οσο μπορω καλυτερα χωρις να σκεφτομαι τι θα γινει αν.... και το ιδιο να κανετε ολοι σας!και τελος γιατι δεν θελω να σας κουραζω οσα παιδια ζουν με κολπικη μαρμαρυγη και σκεφτονται να κανουν ablaison πιστευω οτι αξιζει να το κανουν μονο και μονο για μια καλυτερη ζωη και παντα ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ!καλο βραδυ και οτι θελετε να με ρωτησετε ειμαι στη διαθεση σας!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2012 :  00:59:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΧΡΗΣΤΟ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΑΝΑΡΩΣΗ .
ΟΠΩΣ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΠΟΣΤ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ ΚΑΙ ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΑ ΚΑΝΩ Η ΟΧΙ ΑΒLATION .. ΕΑΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΕΧΩ ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΞΕΙ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΙΣΞΕΥΘΩ ΑΛΛΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΩ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΑΛΙ ΤΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ . ΑΛΛΩΣΤΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟΥΣ ΑΚΟΥΣΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΝ ΕΦΡΑΙΜΙΔΗ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ .
ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΙ ΕΣΥ ΠΑΙΡΝΕΙΣ PRADAXA ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΗΜΕΡΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙΩΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΠΥΚΤΙΚΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΝΕΝΟ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΚΟΛΠΙΚΗ ΝΑΡΝΑΡΥΓΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΤΕΓΧΕΙΡΗΤΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΕΩΝ ΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΩΝ ΚΥΡΙΩΣ ΙΣΧΙΟΥ .
ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΠΟΥΔΑΙΟΤΕΡΟΩΠΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΥΟΑΡΧΕΙ ΑΝΤΙΔΙΤΟ . ΔΗΛ ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ Η ΑΙΜΟΡΑΓΕΙΑ .
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΗΛ ΑΝΤΙΠΗΚΤΙΚΟ ΕΥΡΕΥΩΣ ΦΑΣΜΑΤΟΣ . ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΤΟ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 170 ΕΥΡΩ ΕΝΑΝΤΙ 2 ΕΥΡΩ ΤΟΥ ΣΙΝΤΡΟΜ . ΕΓΩ ΘΑ ΤΟ ΚΟΨΩ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΛΟΓΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΚΥΡΙΩΣ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΝΤΑΙ. ΤΟ ΣΙΝΤΡΟΜ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ .ΓΒΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΑ ΥΠΕΡ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 60ΧΡΟΝΙΑ . ΑΛΛΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΤΑ ΚΑΛΥΟΤΕΙ Η ΟΧΙ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ 2040 ΕΥΡΩ ΤΟΨΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΑΒΤΙΠΗΚΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΑΙΣΧΟΣ . ΤΟ ΜΑΡΚΕΤΙΝΚ ΚΑΙ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΑΣ ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΧΑΡΑΤΣΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΝΑΣ ΑΠΑΓΙΡΕΥΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ .

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xristos 31
Forum-Runner

68 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2012 :  11:04:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλημερα και καλη σαρακοστη!fullstop ευχαριστω για τις ευχες σου και σε σενα ευχομαι οτι καλυτερο!πραγματι δεν το ηξερα για το πρανταξα αλλα ουτοση αλλως θα το κοψω σε ενα μηνα!και οσο αναφορα τον γιατρο εμενα ειανι οπως εχω ξαναπει ο θεοδωρακης και απο οτι ξερω το ντιναν εχει το καλυτερο εργαστηριο αιμοδυναμικης!ο εφραιμηδης απο οτι διαβαζω απο τα παιδια ειναι πολυ καλος τον εχω επισκεφτη κιολας βεβαια σε δυσκολες καταστασεις της υγειας μου και δυσκολες αποφασεις!οτι και να αποφασισεις σου ευχομαι οτι καλυτερο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kapetanios1
Newbie Forum Runner

8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2012 :  22:26:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τον Ιανουαριο του 2000 είχα το πρωτο επεισόδιο παροξυσμικης κολπικής μαρμαρυγής. Με το περασμα του χρονου τα επεισοδια αυξανονταν σε πυκνοτητα και διαρκεια.

Επισκεφθηκα παρα πολλους επωνυμους και μη καρδιολογους και εκανα οτι ιατρικες εξετασεις με συνεστησαν, που ηταν ολες φυσιολογικες. Ολοι χαρακτηρισαν την περιπτωση μου σαν ιδιοπαθη, δηλάδη δεν ξερουμε την αιτια, αλλα ομως υπαρχει αιτια. Τα τελευταια 2 χρονια τα επεισοδια ηταν πυκνα και η διαρκεια τους μεγαλη.

Η μονιμη κολπικη μαρμαρυγη ηταν προ των πυλων, αυτη ηταν και η ευχη των περισσοτερων καρδιολογων. Πρεπει να σας πω οτι χρησιμοποιησα ολα τα αντιαρυθμικα φαρμακα κατα καιρους και χωρις αποτελεσμα.

Δεν μπορουσα να συμβιβαστω με την ιδεα της μονιμης κολπικης μαρμαρυγης και αρχισα πλεον να ψαχνω τι γινεται στην περιπτωση μου στην Ελλαδα και το εξωτερικο. Τυχαια επεσα στο φορουμ που το μελετησα με πολυ ενδιαφερον. Ενημερωθηκα για το ablation οσο γινεται καλυτερα και πηρα την αποφασημου πριν απο ενα χρονο. Το ablation που εγω εκανα ηταν με κρυοπηξια.

Σε καθε περιπτωση πρεπει προηγουμενως να κριθεις ιατρικας οτι εισαι καταλληλος για τετοιου ειδους επεμβαση υστερα απο τις απαραιτητες εξετασεις. Μετα απο μερικους μηνες ρωτησα τον γιατρο «τι δεν πρεπει να κανω» και η απαντηση του ηταν «τιποτα, να απολαμβανεις τη ζωη σου».

Αυτα για καθε ενδιαφερομενο....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

G.M.
Newbie Forum Runner

Greece
28 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2012 :  10:36:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΚΑΛΗΜΕΡΑ kapetanios1. ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ. ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΑΡΟΨΥΣΜΙΚΗ ΚΟΛΠΙΚΗ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ. ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ABLATION. ΨΑΧΝΟΜΑΙ ΛΙΓΟ. ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΤΟ ΑBLATION. ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΕ ΚΡΥΟΠΗΞΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ?. ΑΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ ΕΛΛΑΔΑ ΓΡΑΨΕ ΓΙΑΤΡΟ. ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΑ ΕΠΙΣΟΔΙΑ ΕΧΟΥΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ. ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2012 :  10:45:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
kapetanie

κρυοπηξια μαλλον ειναι η ιδια διαδικασια που ακολουθησαν και στην δικη μου επεμβαση ablation. εμενα μου την περιεγραψαν " με ψυχομενο ακρο RF ".
παντως ολοι μας να εχουμε κατα νου οτι το ablation διορθωνει αρρυθμιες και οχι εκτακτες συστολες !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2012 :  10:48:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
GM
εγω εκανα την επεμβαση ablation στο Ιπποκρατειο . κος Δηλαβερης Πολυχρονης - Ηλεκτροφυσιολογος. ανθρωπος χαμηλου προφιλ. λεει λιγα και μεστα, αλλά ειναι εξαιρετικα ουσιαστικος. ευχομαι να παρεις την καλυτερη για σενα αποφαση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2012 :  14:00:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΚΑΠΕΤΑΝΙΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ ΑΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΦΑΡΜΑΚΑ Η ΕΙΣΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΚΑΘΑΡΟΣ ;
ΧΡΗΣΤΟ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΤΟ ΑΝΚΟΡΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΚΤΕΝΣ ΘΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ;

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2012 :  20:21:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΜΙΑ ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΡΘΡΟ ΑΠΟ ΙΑΤΡΙΚΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΛΠΙΚΗ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ ,.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΤΕ ΜΕ ΤO GOOGLE TRANSLATOR ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ .ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ .


Why Has Ablating Atrial fibrillation Been So Difficult?
Most cardiac arrhythmias are caused by a small, localized area somewhere within the heart that produces an electrical disruption of the normal heart rhythm. For most arrhythmias, then, ablation simply requires locating that small abnormal area and cauterizing it. In contrast, the electrical disruptions associated with atrial fibrillation are much more extensive - essentially encompassing most of the left and right atria. (Read about the cardiac chambers.)
.
Recently, new and very advanced (and very expensive) three-dimensional mapping systems have been developed for use in ablation procedures in the catheterization lab. These new mapping systems allow doctors to create ablation scars with a level of precision unknown just a few years ago. And this new technology has made the ablation of atrial fibrillation much more feasible than it used to be.

But it is still a lengthy and difficult procedure, and its results are less than perfect. Even with modern mapping systems, ablation procedures work best in patients who have relatively brief episodes of atrial fibrillation - so called "paroxysmal" atrial fibrillation. Ablation works much less well in patients who have chronic or persistent atrial fibrillation, or who have signficant underlying cardiac disease such as heart failure, or heart valve disease.

Even with patients who appear to be ideal candidates for ablation of atrial fibrillation, the arrhythmia recurs in at least 15 - 20% within one year, and in 25 - 50% within three to five years. Furthermore, even when an ablation procedures appears to be successful, the risk of stroke (the most dreaded complication of atrial fibrillation) remains elevated. So it is important to continue with therapy to prevent strokes.
.



fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2012 :  20:30:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
The Bottom Line

Before the ablation of atrial fibrillation can become a routine procedure, the technology needs to be further refined to reduce the time it takes to perform the procedure, and to reduce or eliminate the risk of neurological complications and of damage to the pulmonary veins. While some experts maintain that we have already reached this point, most disagree, and want to see hard evidence that: a) the procedure is effective enough, b) the procedure is safe enough, and c) that clinical outcomes of patients subjected to this procedure are substantially improved.

If you are considering an ablation procedure for atrial fibrillation, you need to make sure you're aware of all your treatment options for this arrhythmia.


fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xristos 31
Forum-Runner

68 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2012 :  20:40:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
fullstop καλησπερα!θα τα παιρνω για 3 μηνες ακομα θα τα κοψω για 1 μηνα και θα ξαναβαλω holter για να δει αν χρειαζομαι φαρμακα η οχι!δηλ αν θεραπευτικα απο την μαρμαρυγη!καπετανιε αν μπορεις δωσε μας λιγες παραπανω λεπτομερειες ευχαριστω!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/02/2012 :  11:47:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
mcdemis
εσυ ποτε καταλαβες οτι χρειαζεσαι και δευτερο ablation ?
ποσο διαστημα μεσολαβησε απο το πρωτο ?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 142 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000