Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρρυθμία - ηλεκτροφυσιολογική μελέτη - ablation
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 142

Polyxeni
Forum-Runner

Greece


64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2012 :  00:58:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα και από εμένα !!
Να έχουμε όλοι υγεία!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Polyxeni
Forum-Runner

Greece


64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/04/2012 :  14:08:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σε όλους.Χρόνια πολλά με υγειά και Χριστός Ανέστη!!
Σαν σήμερα πριν από ένα χρόνο είχα κάνει το Ablation ston Ευαγγελισμό, και ευχαριστώ για ακόμα μια φορά τον κ.Εφραιμίδη και τον κ.Λέτσα,τον καρδιολόγο μου όλα αυτά τα χρόνια,τον κ.Αντωνάτο και φυσικά να ευχαριστήσω όλους εσάς εδώ μέσα για την τεράστια ψυχική δύναμη που μου δώσατε!
1 χρόνος υγείας,χωρίς ταχυκαρδία και το άγχος της!!!!!Πέρασε τόσο γρήγορα αυτός ο χρόνος!!
Εύχομαι πάντα τα καλύτερα για όλους εσάς και την οικογένεια σας και ένα ιδιαίτερο ευχαριστώ στον McDemis που άνοιξε αυτό το θέμα και μπορούμε μέσα από αυτό να δίνουμε δύναμη ο ένας στον άλλον!!
Να είστε όλοι καλά!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/04/2012 :  15:11:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
γεια σας και Χριστος Ανεστη

Πολυξενη , κανονικα θα πρεπει να κοψεις τουρτα για τον εναν χρονο απο το ablation και την απαλλαγη σου απο το προβλημα.
εγω, σε 14 ημερες κλεινω 6 μηνες και σκεφτομαι να το γλεντησω αφου (για την ωρα και για οσο παιρνω γαστροπροστασια) ολα δειχνουν τέλεια ! που & που καποια εκτακτη , αλλά μεχρι εκει !
ευχομαι τα καλυτερα σε ολους και για παντα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2012 :  09:43:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολυξενη ευχες για πληρη αναρρωση.
Status τι σημαινει γαστροπροστασια ;

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Polyxeni
Forum-Runner

Greece


64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2012 :  14:48:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Statusquo έκοψα τουρτίτσα!!Μπορεί να ακούγεται τρελό αλλά είναι σημαντική ημερομηνία στη ζωή μου!!
Εύχομαι και εσύ να συνεχίσεις έτσι!!Και σύντομα να κόψεις και την δική σου τούρτα!!Χαχα!!

Fullstop σε ευχαριστώ και εύχομαι και σε σένα υγεία και δύναμη!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/04/2012 :  08:49:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
fullstop
λεγοντας γαστροπροστασια εννοω, πριν απο φαγητο, παιρνω 1 χαπι talcid για τα όξινα του στομαχου. τεραστια διαφορά. κυριολεκτώ οταν λεω καποια εκτακτη που και που. ολα αυτα μετα απο ablation φυσικα (που δειχνει δοξα τω Θεό) να πηγαινει καλά.
Polyxeni
σου ευχομαι καθε τετοια μερα του χρονου να κοβεις τουρτα !!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NikosS
Forum-Runner

93 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/04/2012 :  12:12:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
-Polyxeni, χρόνια σου πολλά. Είμαι σίγουρος ότι οι αρρυθμίες σου θα γίνουν πλέον ανάμνηση. Απο την άλλη έχουμε την εμπειρία και το θάρρος να αντιμετωπίσουμε οτιδήποτε προκύψει στο μέλλον, με την βοήθεια των ανθρώπων που μας έχουν κερδίσει την απόλυτη εμπιστοσύνη και τον σεβασμό (η ομάδα του Ευαγγελισμού). Εγώ κλείνω χρόνο σε 25 ημέρες.
-Ollandos, ακόμη περιμένω την απάντησή σου για το που παίζεις basket. Σήμερα το βράδυ έχω αγώνα πρωταθλήματος παλαιμάχων σε κλειστό γήπεδο. Παρότι μαθαίνω ότι οι αντίπαλοί μου θα είναι αρκετά μικρότερι από το μέσο όρο ηλικίας της δικής μας ομάδας, είμαστε έτοιμοι να δώσουμε τον καλύτερό μας εαυτό, για να είμαστε ανταγωνιστικοί.
-melpo1 η προσέγκισή σου στο forum, ήταν πολύ ανθρώπινη, ζεστή και συγκινητική. Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο. Οσο για τον αθλητισμό, ακόμη και μετά από πολύ σοβαρές επεμβάσεις τον συστήνουν οι γιατροί, καθώς η σωστή σωματική άσκηση(σε συνάρτηση με την ηλικία και την σοβαρότητα της πάθησης) είναι το καλύτερο φάρμακο για την διατήρηση μιάς υγιούς καρδιάς. Μπορεί να μην το συστήνουν π.χ. σε καρδιακή ανεπάρκεια, αλλά μετά το ablation και με σύμφωνη γνώμη του γιατρού μου, ασκούμαι με αρκετή ένταση για την ηλικία μου. Για την διάταση του κόλπου που αναφέρεις, και εγώ έχω μια μικρή διάταση, που οφείλεται μάλλον στον αθλητισμό και όχι στην μαρμαρυγή.
-Εύχομαι σε όλους πάντα σε φλεβοκόμβο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Blondie
Newbie Forum Runner



27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/04/2012 :  23:36:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σας και απο μένα!
Χρόνια Πολλά να έχουμε, όλο υγεία και Χαρά!!!

Οι τουρτιτσες επιβάλλονται για τέτοιες περιπτώσεις!
Κάποιες ημερομηνίες δεν ξεχνιούνται με τίποτα!!!

Όσο για τα δικά μου νεακια, θυμάστε με το προβλήμα με το πόδι μου....

Θα το επαναλάβω στα γρήγορα, έκανα 2 ablation σε διάστημα 1 μήνα και επηρεάστηκε η αρτηρία στο ένα πόδι, έπαθα ανευρισμα της αρτηριας.

Έτρεχα αγγειολογο, έκανα triplex, κάτι τέτοιο ονομάζεται που βλέπει σε ultrasound την ροή του αίματος της αρτηριας κ όλα οκ.

Εντούτοις πολλά προβλήματα με το πόδι, στο περπάτημα αργό, σε όλα τα παπούτσια στο απλό ανέβασμα μερικών σκαλιων κτλ....

Το έψαξα πολυ, τελικά έμαθα πως ειναι ένα απο τα τυχόν προβλήματα που μπορεί να συμβούν απο τέτοιες επεμβάσεις....

Πήγα σε νευρολόγο αφού τελικά επηρεάστηκε το νεύρο που ειναι ακριβώς δίπλα απο την αρτηρία.
Έχει περίπου 15 μέρες που πάνω κάτι βιταμίνες για ενδυνάμωση του νευρου , αν θέλετε να σας γράψω όνομα, και το πόδι μου ειναι πια... Αγνώριστο!!!!! Σουπερ!

Όλα αυτά τα γράφω γιατι ειναι σημαντικο να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας, κι αν σε κάποιον που διαβάζει το φόρουμ του τύχει αυτο το πρόβλημα με το πόδι να ξέρει πως;έχει λύση θεραπείας!

Blondie

Edited by - Blondie on 23/04/2012 17:55:01
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/04/2012 :  16:52:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Blondie

καλη τυχη και καλη υγεια σε σενα και σε ολους μας. τετοιες μερες που ζουμε, ας εχουμε τουλαχιστον την υγειά μας. ο Θεος μαζι μας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

melpo1
Newbie Forum Runner

46 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/04/2012 :  17:00:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
NikosS, Eυχαριστώ πολύ για την αναφορά.
Η καρδιά είναι αγάπη και η αγάπη συμβαλίζεται με την καρδιά.
Δυστυχώς σ΄αυτό το φόρουμ όλοι μας έχουμε τραυματικές εμπειρίες από αυτήν. ΟΛΟΙ ΜΑΣ αν παρατηρήσεις είμαστε πολύ ανθρώπινοι, ζεστοί και με μεγάλη συγκίνηση απευθυνόμενοι ο ένας στον άλλον.
΄Οταν διάβαζα για πρώτη φορά το φόρουμ δεν μπορούσα να συγκρατήσω τα δάκρυά μου. Τόσες ιστορίες...... Τι να πω!
΄Οσο για σένα εντυπωσιάστηκα με τα 900mg ρυθμονορμ γιατί ακόμη και στην κρίση μου έχω συμβουλευτεί να μην υπερβαίνω τα 600mg.
Tέλος πάντων για σένα περασμένα ξεχασμένα αυτά τώρα νάσαι πάντα καλά και με ΥΓΕΙΑ. 'Οσο για την διάταση του αριστερού κόλπου αν και δεν αναφέρεται πολύ στο φόρουμ είναι πολύ σημαντικός παράγων γιατί ο μεγάλος κόλπος πυροδοτεί μαρμαρυγή. Εμένα είναι 42mm. O κ. Εφραιμίδης σε συνέδριο είχε αναφέρει οτι η κατάλυση σε κόλπο άνω των 45 είναι πολύ δύσκολη

Edited by - melpo1 on 24/04/2012 10:32:35
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

wpw
Newbie Forum Runner



10 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/04/2012 :  17:25:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους.
Πρόσφατα μου διεγνώσθη το σύνδρομο wolff parkinson white και μου είπαν άμεσα να προχωρήσω στην επέμβαση του καυτηριασμού. Δεν πήρα φυσικά την άποψη μόνο ενός γιατρού, οπότε και είμαι σίγουρος οτι έχω το σύνδρομο. Δεν έχω ποτέ μου πάρει φάρμακα και τα περιστατικά κρίσης που μου έχουν τύχει μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού. Μιλάω φυσικά για ταχυκαρδίες που έτυχε να φτάσουν και τους 220 παλμούς τα τελευταία 10 χρόνια. Πήγα ήδη σε δύο ηλεκτροφυσιολόγους αλλά δεν μπορώ να πω οτι ικανοποιήθηκα από αυτά που μου είπαν. Βλέπω πως με αντιμετωπίζουν σαν πελάτη με πορτοφόλι και όχι σαν ασθενή. Υπάρχει μήπως κάποιος απλός άνθρωπος και όχι καρδιολόγος που να έχει κάνει μία ανάλογη επέμβαση και να έχει όρεξη να με καθοδηγήσει λίγο; Και από άποψη εμπειρίας και φυσικά να μου συστήσει αν θέλει και κάποιο γιατρό. Ευχαριστώ πραγματικά πολύ... Υγεία σε όλους!...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Blondie
Newbie Forum Runner



27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/04/2012 :  18:20:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σου wpw!

Εγώ είχα κάτι πολυ σπανιότερo δεματιο απο το wpw και πολυ σοβαροτερη περίπτωση... Κάθε περίπτωση διαφορετικη!

Προσωπικά είμαι πολυ ευχαριστημένη απο τον γιατρο μου.
Ο δικός μου γιατρός ειναι ο Χαράλαμπος Κριατσελης και βρίσκεται πλέον μόνιμα Βερολίνο και ειναι ο επιμελητής του καρδιολογικου ινστιτούτου του Βερολίνου και επίσης ασχολείται και σε έρευνες περι καρδιολόγιας με το πανεπιστημιο του Βερολίνου.

Κάθε περίπου 2-3 μήνες έρχεται κυπρο (είμαι απο Κύπρο) και βλέπει ασθενείς κ κάνει και κάποιες επεμβάσεις.

Αν θες να επικοινωνησεις, έρχεται στο ιδιωτικό νοσοκομείο Αρεταιειο της Λευκωσίας, τηλ. 00357 22 200 300

Τα προσωπικά τηλ επικοινωνίας με τον Κριατσελη
Τηλ. +49 3045932436
Φαξ. +49 3045932438
Κινητό. +49 1728537909
Email. Kriatselis@gmx.de

Υπόψη σου wpw πως τα δεματια ειναι διαφορετικά Απο τις μαρμαρυγες, εντούτοις ο Κριατσελης ειναι ειδικευμένος και στα 2.

Όσο για τα χρήματα ο Κριατσελης δεν σε βλέπει σαν χρήματα!


Ελπίζω να πάρεις την σωστή απόφαση!

Υγεία σε ολους μας!







Blondie
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

wpw
Newbie Forum Runner



10 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/04/2012 :  20:47:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γειά σου blondie!
Πρώτα απ' όλα σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου.
Με συγχωρείς, ήταν λάθος μου, που δεν είπα οτι μένω Αθήνα και οτι αναζητώ κάποιον γιατρό από εδώ. Δεν γνωρίζω καθόλου την διαφορά μεταξύ δεματίου και μαρμαρυγής. Αυτό που κατάλαβα από το φόρουμ είναι πως έχουν προχωρήσει σε επέμβαση, άτομα που ήταν χρόνια σε φαρμακευτική αγωγή και όχι κάποιος που έτυχε να έχει ταχυκαρδία μία φορά ανά δύο χρόνια. Βέβαια αυτό δεν σημαίνει πως αφήνουμε το θέμα στην τύχη του. Τα λόγια των καρδιολόγων που πήγα ήταν πως το συγκεκριμένο δεμάτιο που έχω είναι σπάνια περίπτωση και μπορεί να προκαλέσει και διπλάσιους από τους 220 παλμούς που είχα. Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια ή ψέμμα αλλά σίγουρα δεν θα ήθελα να ξεπεράσω τους 400 παλμούς για κανένα λόγο. Σ' ευχαριστώ και πάλι για την βοήθειά σου. Αν δεν καταφέρω κάτι από την Αθήνα, ευχαρίστως θα έκανα ένα ταξιδάκι στην όμορφη Κύπρο... Έρχεται και καλοκαιράκι...
Υγεία και πάλι υγεία σε όλους!...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Polyxeni
Forum-Runner

Greece


64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2012 :  00:27:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
-NikosS σε λίγο καιρό να κόψεις και την δική σου τουρτίτσα!!!Θα συμφωνήσω πως βγήκαμε δυνατότεροι από αυτή την εμπειρία!!
-Blondie ευτυχώς που βρέθηκε η λύση για το πόδι σου που σε είχε ταλαιπωρήσει τόσο πολύ!!(Και στην δική μου την περίπτωση είχε τραυματιστεί καποιο νεύρο και με ταλαιπώρησε αρκετά το πόδι μου)!!
-Μelpo εύχομαι να έχεις πάντα τόση δύναμη,και να είσαι πάντα υγιής!!

-wpw εύχομαι να αποφασίσεις το καλύτερο για εσένα!!Με το δικό μου το πρόβλημα δεν έπαιρνα φαρμακευτική αγωγή!!Είχα μία στο τόσο ταχυκαρδία, 220 παλμούς και άνω...Γι'αυτό και προχώρησα σε ablation...δεν μπορούσα να ζω με το άγχος συν ότι 220 παλμοί απλά δεν παλεύονται!!Και να επανέλθω πάλι στους φυσιολογικούς παλμούς έπρεπε να μου χορηγήσουν αδενοσίνη σε νοσοκομείο!
Και απλά ήθελα να απαλλαχτώ απ'ολο αυτό!!
Εγώ, όπως και αρκετά παιδιά από εδω,κάναμε το ablation στον Ευαγγελισμό με τον κ.Εφραιμίδη και την ομάδα του!Έχουμε άριστες εντυπώσεις από την συγκεκριμένη ομάδα και εαν χρειαζόταν ξανά, πάλι εκεί θα το έκανα, με τους ίδιους γιατρούς!!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

melpo1
Newbie Forum Runner

46 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2012 :  08:51:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΠΟΛΥΞΕΝΗ,
Όταν στην ηλικία σου ήμουν και γω "μικρή και ατρόμητη" τότε πήγα στο Χιούστον στο St Lukes Hospital και βγήκα νικήτρια τώρα όμως που πέρασαν τα χρόνια είναι πιο δύσκολα για τέτοιες αποφάσεις.
΄Οταν σου λένε 4 ablation και εγχείριση αργότερα ανοικτής καρδιας για διόρθωση της βαλβίδας ή αντικατάσταση...
Βρίσκομαι λοιπόν σε δίλημμα 4 ablation και μετά τι; Aφού θα με περιμένει στην γωνία μια εγχείρηση και αν στο μεταξύ έλθει η μόνιμη;
Τέλος πάντων θα την βρω την άκρη... Εδώ την βρήκα όταν ήμουν μικρή..
Eδώ στο φόρουμ δίνεις πολύ θάρρος και ψυχική δύναμη .Ο Θεός να σε φυλάει και νάσαι πάντα υγιής. Σου εύχομαι τα καλύτερα!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 142 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000