Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρρυθμία - ηλεκτροφυσιολογική μελέτη - ablation
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 142

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2012 :  09:18:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
wpw

θα σου συστησω τον ηλεκτροφυσιολογο που μου εκανε ablation με την ομαδα του στο Ιπποκρατειο. Πολυχρονης Δηλαβερης. λιγα λογια και μεστά. to the point που λεμε στα χωριά μας !

melpo1

το γεγονος ειναι πως την αληθεια για το τι και πως θα πρεπει να προχωρησεις , την γνωριζεις μονον εσυ. εμεις οντας απ εξω, μονον συμβουλευτικα μπορουμε να λειτουργησουμε. ειναι ενας συνδυασμος αντικειμενικης προσεγγισης και προσωπικων αντοχων. οπως και ναχει, ο Θεος να σε φωτισει να παρεις την καλυτερη για σενα αποφαση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Blondie
Newbie Forum Runner



27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2012 :  09:24:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα σε ολους!

Καταρχήν συγχωρεστε με αν σε αυτα που γράφω υπάρχει καμμιά λέξη που δεν κολλάει, αλλα βγαίνουν αυτόματα απο τον ορθογραφο.... Υπάρχουν κι αυτα!

Η μάρκα χαπιών που παίρνω για το πόδι μου ονομάζεται PATIOX, και το κουτί έχει 15 δισκια. Η δοσολογια σύμφωνα με τον γιατρο νευρολογο ειναι 1 χάπι πρωί και 1 το βράδυ, για 1 μήνα, οπότε θαχρειαστω 2 κουτιά.

Αυτο το λέω γιατι ίσως κάποιος να βοηθηθεί,είτε τώρα είτε μελλοντικά, μιας και γω ταλαιπωρήθηκα πααααρα πολυ με το πόδι μου, σε ολους τους τομείς της ζωής μου... Πραγματικά... Σε κατάσταση απελπισίας...

Αφού νόμιζα πως θα μου μείνει ένα χουϊ της επέμβασης και πως δεν θα μπορέσω μελλοντικά να κάνω ακόμη ένα μωρακι
( έχω ένα κοριτσάκι 2 χρόνων. Όταν έπαθα όλα αυτα με το δεματιο κ τις επεμβάσεις το μωρό μου ήταν 8 μηνών,Και γω 30 χρόνων. μόλις που προλάβαμε να την βαπτισουμε! Μετα οι επεμβασεις, μετα το ανευρισμα αρτηριας, το νεύρο, το πόδι,.... Μέχρι σήμερα ΔΟΞΑ ΣΟΙ Ο ΘΕΟΣ!!!)

Το δεματιο κάνει για πρώτη φορά την εμφάνιση του μεταξύ ηλικίας 20-40 ετών, γιατι τότε ωριμάζει. Ειναι γενετικό αλλα ΟΧΙ κληρονομικό. Γενετικό με την έννοια του έτσι απλά έτυχε να γεννηθουμε, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα υγείας , ουτε κληρονομικο, κτλ.
(όπως παράδειγμα γεννιούνται 4 σκυλακια και μόνο το ένα έχει μια μικρη γραμμή ασπρου χρώματος ενώ όλα τα αλλα καταμαύρα)

Με το που θα εμφανιστεί το δεματιο για πρώτη φορα, δηλ να έχεις επεισόδιο
( δεν παίζει ρόλο κάποια αφορμή όπως έλλειψη γυμναστικής, διατροφή, έξτρα βάρος) πάθαινεις ταχυκαρδια κ χρειάζεται να πας νοσοκομείο για να σου χωρηγησουν αδενοσινη ή κάποιο άλλο παρόμοιο.
Μιας κ είχες το πρώτο επεισόδιο σίγουρα θα έχεις κ 2,3,4,5,6 επεισόδια, το καθένα εντός του τριμήνου, δηλ σε μια βδομάδα, τρεις, σε δυο μήνες, άγνωστο...
Το κάθε επόμενο επεισόδιο θα ειναι χειρότερο του προηγούμενου σε ταχυκαρδιες...μέχρι να μην αντέξει η καρδια κα να πεθάνεις....

Τα χάπια δεν συγκρατούν το δεματιο, και η μοναδική λύση ειναι αναγκαστικά ablation!

Η δικια μου περίπτωση ήταν χειρότερη γιατι τα πιο πάνω που περιγράψα ειναι για το δεματιο Wolf Parkinson White (WPW).

Δεματια υπάρχουν πολλά, το δικό μου ειναι το μοναδικό σε ολόκληρη την ευρωπη!!!! Ακόμη δεν του δώσανε όνομα....

Παρεμπιπτόντως μέχρι να κάνω το 2ο ablation, στο διάστημα ενός μήνα, απο το πρώτο ως το δεύτερο ablation, ο γιατρός μου έδωσε δυο είδη χαπιών να παίρνω,, το ριθμονορμ κ κάποιο άλλο παρα πολυ δυνατό που δεν θυμάμαι καθόλου ονομασία, μου εριχνε κατω την πιεση ενω δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα πιεσης, έτσι ώστε να κρατάμε το δεματιο σε ήρεμη κατάσταση, αν και υπήρχε μεγάλη πιθανότητα να έχω ξανα επεισόδιο όπως εξήγησα πιο πάνω, γιατι αν ειναι το δεματιο σε ήρεμη κατάσταση δεν θα είχα επεισόδιο, οπότε δεν θα έβγαιναν στα ύψη οι κτυποι της καρδιάς μου γιατι αν συνέβαιναν όλα αυτα τότε υπήρχε μεγάλη, παρα πολυ μεγάλη περίπτωση να πεθάνω, ναι, να πεθάνω μέσα σε τρία λεπτά, δηλ μιλάμε για κολπικη μαρμάρυγη!!!

Και ναι, αν και επινα όλα αυτα τα χάπια είχα 2ο επεισόδιο αλλα πιο χαμηλών κτυπων της καρδιάς, μέσα σε δυο βδομάδες!!!

Όπως καταλαβενετε, η κάθε περίπτωση ειναι διαφορετικη....
Πάνω απο όλα η υγεία, αυτο σίγουρα το αντιληφθήκαμε όλοι μας εδω πέρα ακόμη καλύτερα με όλα αυτα που περάσαμε.
Εδω πέρα όλοι μας συμπασχουμε και είμαστε στο ίδιο μονοπάτι, νιώθουμε κ πονάμε ο ένας τον άλλον, γιατι τα περάσαμε αλλα κ τα περνάμε ακόμη....

Σε όλα αυτα όμως περισσότερο ρόλο παίζει η ψυχολογία μας, για να είμαι ειλικρινής, λόγω της αντιμετώπισης του κόσμου, πάρε απο συγγενείς, συναδέλφους, γείτονες, ότι θες....όλοι τους συμπεριφερθηκαν με τον χειρότερο τροπο.... Και με όλα αυτα που πέρασα, που κόντεψα στον θάνατο δυο φορές, δεν ειναι εύκολο και ακόμη δεν βρήκα τον παλιό μου χαρούμενο εαυτό, κλειστηκα πολυ... Αλλα δεν ειναι λίγα που πέρασα.... Σιγά-σιγά....ο χρειάζεται χρόνος....

Περαστικα σε ολους μας, χρόνια μας πολλά και υγεία να έχουμε!

Όσο για τις τούρτες, εννοείται, και τούρτες κ ολόκληρο γλέντι!!!


Blondie
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2012 :  15:44:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα παιδια
Μελπο μην φοβασαι την μονιμη κολπικη μαρμαρυγη . Ετσι θα γλιτωσεις απο ρις αναταξεις .Θα μιλησεις με τιν γιατρο σου και θα παρεις Β μπλοκερ για να εχεις περιπου 70-80 ρυθμους και την αντιπηκτικη σου αγωγη . Εκατομμυρια ανθρωποι σε ολο τον κοσμο εχουν μονιμη μαρμαρυγη και ζουν και εργαζονται φυσιολογικα. Ευχομαι το καλυτερο και το βασικοτερο να εχεις καλη ψυχολογια.
Εγβ εχω διαμετρο καρδιας 46.5 Ο εφραιμιδης ειπε οτι εχει σχεση και ο σωματοτυπος .
Ειμαι 1.92 και παλιος μπασκετμπωλιστας και μανιωδης ποδηλατης. Εχω μια φυσιολογικη διευυρυνση του κολπου αλλα δεν εχω κανει ακομα ηλεκτροφυσιολογικη μελετη. Τωρα μετα απο αλλεπαληλες κρισεις μαρμαρυγης εκοψα Β μπλοκερ και πινω μονο ρυθμονορμ και σιντρομ . Εχουν περασει 2 μηνες και 10 ημερες με σταθερο ρυθμο απο 59-65 και πιεση 11.5 μεγαλη και μικρη 7 .Κανω 5 μικρα γευματα και ποτε δεν ξαπλωνω μετα το μεσημεριανο η το βραδυνο. τρωω νωρις το βραδυ περιπου το αργοτερο στις 7 επισης προχωραω και εργαζομαι πολυ . Αυτο που με εχει βοηθησει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ειναι μισο λεξιτανιλ πριν κοιμηθω και σεροπραν 1 καθε βραδυ.Δεν νιωθω αγχος. Δεν ειμαι επιθετικις και βλεπω παντα τα πραγματα απο την θετικη πλευρα .
Λοιπον υγεια σε ολους μας καλη επιτυχια σε οσους εκαναν και θα κανοτνablation

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2012 :  15:47:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα παιδια
Μελπο μην φοβασαι την μονιμη κολπικη μαρμαρυγη . Ετσι θα γλιτωσεις απο ρις αναταξεις .Θα μιλησεις με τιν γιατρο σου και θα παρεις Β μπλοκερ για να εχεις περιπου 70-80 ρυθμους και την αντιπηκτικη σου αγωγη . Εκατομμυρια ανθρωποι σε ολο τον κοσμο εχουν μονιμη μαρμαρυγη και ζουν και εργαζονται φυσιολογικα. Ευχομαι το καλυτερο και το βασικοτερο να εχεις καλη ψυχολογια.
Εγβ εχω διαμετρο καρδιας 46.5 Ο εφραιμιδης ειπε οτι εχει σχεση και ο σωματοτυπος .
Ειμαι 1.92 και παλιος μπασκετμπωλιστας και μανιωδης ποδηλατης. Εχω μια φυσιολογικη διευυρυνση του κολπου αλλα δεν εχω κανει ακομα ηλεκτροφυσιολογικη μελετη. Τωρα μετα απο αλλεπαληλες κρισεις μαρμαρυγης εκοψα Β μπλοκερ και πινω μονο ρυθμονορμ και σιντρομ . Εχουν περασει 2 μηνες και 10 ημερες με σταθερο ρυθμο απο 59-65 και πιεση 11.5 μεγαλη και μικρη 7 .Κανω 5 μικρα γευματα και ποτε δεν ξαπλωνω μετα το μεσημεριανο η το βραδυνο. τρωω νωρις το βραδυ περιπου το αργοτερο στις 7 επισης προχωραω και εργαζομαι πολυ . Αυτο που με εχει βοηθησει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ειναι μισο λεξιτανιλ πριν κοιμηθω και σεροπραν 1 καθε βραδυ.Δεν νιωθω αγχος. Δεν ειμαι επιθετικις και βλεπω παντα τα πραγματα απο την θετικη πλευρα .
Λοιπον υγεια σε ολους μας καλη επιτυχια σε οσους εκαναν και θα κανοτνablation

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

melpo1
Newbie Forum Runner

46 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2012 :  16:48:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
STATUSQUO,
Ευχαριστώ για την απάντηση. Εχω και γω πρόβλημα στο στομάχι και μούπε ο καρδιολόγος μου οτι κάνουν μελέτη αυτόν τον καιρό στο ΑΤΤΙΚΟΝ για την σχέση στομάχι-κολπική μαρμαρυγή.Μούδωσε λοιπον Nexium 40mg πρωϊ βράδυ 150 zantac μεσημέρι και παίρνω ρυθμονορμ των 300 πρωϊ και 300 βράδυ και σιντρομ. Αυτό βοήθησε και ενω είχα μαρμαρυγή κάθε βδομάδα τώρα εδώ και 20 ημέρες δεν έχω Ο Θεός να δώσει να αργήσει ... Το ταλσιντ μεχρι πότε θα το παίρνεις μήπως αυτά μετά γίνονται συνήθεια και ατροφεί το στομάχι
FULLSTOP
Ευχαριστώ για το κουράγιο .Εδώ στο φόρουμ γίνεται ενημέρωση. Ποτέ δεν είχα φανταστεί σωματότυπο με διάταση κόλπου . Ευχαριστώ για την πληροφορία γιατί τα ψάχνω αυτά.
Καταπληκτικές οι συμβουλές σου. ΄Ομως το λεξοτανιλ το συνηθίζεις και μετά δεν μπορείς να κοιμηθείς χωρίς αυτό έχω ακούσει. Ο γιατρός μου θέλει να το παίρνω αλλά εγώ διστάζω γι΄αυτό το λόγο. Το παίρνω στην αϋπνοια ή την κρίση.
Σου εύχομαι να συνεχίσεις έτσι και ποιος ξέρει ίσως αυτή η παλιομαρμαρυγή σε ξεχάσει.
Περαστικά σε όλους μας όπως λέει και η BLONDIE -συμφωνώ σε πολλά μαζί σου-° χρόνια μας πολλά και υγεία να έχουμε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/04/2012 :  10:45:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
melpo1

το nexium 40mg χαπι ειναι ή εχει άλλη μορφή ?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

melpo1
Newbie Forum Runner

46 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/04/2012 :  15:08:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
STATUSQUΌ.
Kαλησπέρα. Είναι σε χάπι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/04/2012 :  01:04:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα
Blondie δεματιο ειχε και η κορη ενος φιλου μου και εκανε 2 ablation σε ηλικια 12 και 13 ετων και τωρα ειναι απολυτως καλα με καμμια επιπλοκη. Δυστυχως το ablation εχει επιπλοκες και γενικα τα δρματισ θεραπευονται 100% συνηθως. Ελπιζω να ξεπερασεις την επιπλοκη στην φλεβα και να γινεις μσνουλα ακομα μια φορα .
Μελπο εγω εχω μια δουλεια με παρα πολυ πιεση και πολυ ενταση δηλ μιλαω στι τηλ τουλαχιστον 200 - 300 φορες την ημερα και απανταω σε τουλαχιστον 100 emails χωρια την αλλη διεκπεραιωση της δουλειας . Θα σου πω απλα οτι πολλες φορες εκανα σαν υστερικος. Δηλ.πολλες φορες δεν αναγνωριζα τον εαυτο μου και ημουν.πολυ επιθετικος. Η μαρμαρυγη εχει και νευροψυχωυικες αιτις μιλαω και για την πυροδοτηση των αρρυθμιων . Ο γιατρος μου καταλαβε αμεδως το προβλημα μου και μου συνεστησε την θεραπεια αυτη η οποια δουλευει και πλεον βλεπω τα πρα αισιοδοξα και αυτη η ηρεμια που εχω με βοηθησε πλεον στην δουλεια μου παρα πολυ. Πολλες φορες αφηνω το γραφειο κανω εκτροπη στο κινητι κεργαζομαι απο καφε με θεα την θαλλασα στην βουλιαγμενη οποτε και ηραμω περισσοτερο. μεγαλη βοηθεια εχω απο τον διαιτολογο μου νε την σωστη διατροφη που ακολουθω . Εχω κοψει τελειως κοκακολα τσαι κυριως πρασινο σοκολατα κακαο πολυβιταμινες και ροφημα μονο χαμομηλι . Στην αρχη ηταν δραματικο αλλα και ο ντεκαφεινε εσπρεσο με πειραζε . Κανω οτι μπορω για να ειναι η υγεια μου σχετικα καλη και η ζωη μου ηρεμη . Προχωραω περιπου 2-3 χιλ την ημερα σε μορφη περιπατου ουτως ωστε να μην ανεβαινουν οι σφιγμοι . Που και που παιρνω ζαντακ.
Καλο βραδυ θα το πολεμησουμε και ας αλλαξουμε λιγο την ζωη μας

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

melpo1
Newbie Forum Runner

46 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/04/2012 :  07:20:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
FULLSTOP KAΛΗΜΕΡΑ
Θάθελα να αναφέρω και άλλο ένα βοήθημα την ΜΟΥΣΙΚΗ.
Κατάλληλα επιλεγμένη μουσική μέσω της χαλάρωσης που προκαλεί μπορεί να μειώνει τον αναπνευστικό ρυθμό, την καρδιακή συχνότητα και την αρτηριακή πίεση. Με την μουσική ως συμπληρωματικό θεραπευτικό μέσο μπορούμε να προστατεύσουμε την ψυχοσωματική μας υγεία να διατηρήσουμε εύρρυθμη εγκεφαλική λειτουργία όπως με την υγειεινή διατροφή και την ήπια σωματική άσκηση ελαττώνουμε την πιθανότητα καρδιαγγειακών επεισοδείων. Ο καρδιολόγος Θανάσης Δρίτσας ασχολείται με την θεραπεία της μουσικής μπες στο διαδίκτυο να μάθεις «μουσικοθεραπεία καρδιας Ωνασειο». Και για υγιευνή διατροφή διάβασε τον Παν. Κουμεντάκη στα βιβλία του «Αρρώστιες Καρδιάς και Αγγείων» και «Υγεία για όλους με σωστή διατροφή»
'Οπως και τα ζώα. 'Εχω τον σκύλο μου τον Αλταρ είναι πιτμπουλ πηγαίνουμε βόλτα και με βοηθά στις ανηφόρες.Είναι μεγάλος πια 12 ετών και καλό φιλαράκι. Να δεις πως καταλαβαίνει όταν κουράζομαι...
΄Οπως και τα λουλούδια. Ο κήπος με ξεκουράζει...
Πιο πολύ από όλα όμως η ΠΙΣΤΗ η ΠΡΟΣΕΥΧΗ και η ΑΓΑΠΗ μεταξύ μας
Καλό κουράγιο στην προσπάθειά σου σε σένα και σε όλο το φόρουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/04/2012 :  21:07:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα Μελπο για τον κυριο Δριτσα γνωριζω και ειναι συνθετης . Λατρευω την ακουστικη μουσικη αλλα δυστυχως οι ρυθμοι της ζωης μιυ ειναι πολυ γρηγοροι και αγχοτικοι με αποτελεσμα ο χρονος ελαχιστος . Το μονο που ξεκουραζει ειναι το περπατημα . Βεβαια φανταζεσαι οτι αν δεν ημουν ατομο με εντινο στρεςς δεν εφτανα ως εδω . Ακομα και σε στιγμες ηρεμιας παντα κατι με απασχολουσε.Πριν την κολπικη μαρμαρυγη και σε ηλικια περιοου 35 ετων ειχα παθει αλωεκια του τριχωτιυ της κεφαλης και στα γενια . Αποτελμα και αυτο του αγχους και της ιδιοσυγκρασιας μου. Τιποτα δεν ειναι τυχαιο τα παντα εχουν μια αιτια . Τωρα χωρις να ειμαι φυτο με τα αντικαταθλιπτικα νιωθω ζωντανος με διαθεση να δημιουργησω και να ζησω
Ειμαι ηρεμος χωρις στρες παρ οτι εργαζομαι το ιδιο εντονα με μια πολυ καλη ψυχολογια και ειμαι αισιοδοξος . Δεν ντρεπομαι.που ομολογω οτι χρειαστηκα αντιαταθληπτικα γιατι μετα απο αρκετα χρονια στρες νιωθω καλα .
Σε χαιρετω και ελπιζω να μην πηγαινεις σε ανηφορες και σκαλες γιατι ειναι σοβαρη αιτια για μαρμαρυγη . Ειχα και εγω ενα πανεμορφο χασκι μεγαλοσωμο σιβηριας ενα καταπληκτικο φιλο που βαδιζαμε παρεα καθε πρωι στις 7 . Τον χασαμε λογω γηρατος πριν απο 3 χρονια .
Καλο βραδυ

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

wpw
Newbie Forum Runner



10 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/04/2012 :  11:54:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα σε όλους!...
Δυστυχώς δεν κατάφερα να απαντήσω όπως ήθελα στα μηνύματα που δέχτηκα λόγω δουλειάς. Θα το κάνω όμως τώρα...

Blondie
Σ' ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και το ενδιαφέρον σου. Εύχομαι να αποκτήσεις σύντομα δύο παιδάκια ακόμα... όχι ένα... Και να είσαι υγιέστατη να τα χαρείς για πάντα!.. Το μοναδικό που σίγουρα γνωρίζω πλέον είναι οτι το να έχεις σύνδρομο προδιέγερσης, είναι γεννετικό και όχι κληρονομικό. Αυτό που φοβάμαι από την επέμβαση είναι το μετά και όχι η ίδια η επέμβαση (όσο φυσικά μπορώ να το πω αυτό)... Κανείς δεν εγγυάται πως όλα θα πάνε καλά και σε αφήνουν να αποφασίσεις αν θα την κάνεις ή όχι. Πράγμα που για εμένα τουλάχιστον είναι λάθος. Εγώ προσωπικά πήγα ήδη σε 5 ηλεκτροφυσιολόγους, θεωρητικά κορυφαία κεφάλια στην κατηγορία τους και όλοι μα όλοι είπαν άμεσα χειρουργείο! Και η μοναδική εξέταση που έχω είναι ένα καρδιογράφημα σε στιγμή που έχω ταχυκαρδία και μία αναλυτική εξέταση αίματος, η οποία είναι απόλυτα φυσιολογική. Τίποτα άλλο. Σίγουρα βέβαια η κάθε περίπτωση είναι μοναδική. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι οτι όλοι ήταν με το ημερολόγιο στο χέρι για να μου κλείσουν ραντεβού για την επέμβαση... Τι να πω...

statusquo
Σ' ευχαριστώ και εσένα πολύ για την βοήθεια. Το Ιπποκράτειο θεωρητικά έχει από τα καλύτερα καρδιολογικά τμήματα. Έχω ήδη συναντηθεί με δύο γιατρούς από εκεί, αλλά δεν μου πρότειναν κανέναν Πολυχρονη Δηλαβερη. Αυτοί που είδα λέγονται Σωτηρόπουλος και Σιδερής. Νέοι και ευχάριστοι χαρακτήρες. Δεν γνωρίζω φυσικά την δουλειά τους. Ήταν όμως πολύ καθησυχαστικοί... Ο Δηλαβέρης βρίσκεται ακόμα στο Ιπποκράτειο; Έχεις κάνει ανάλογη εππέμβαση μαζί του;

Γενικά...
Μου κάνει εντύπωση οτι κανένας γιατρός δεν μου πρότεινε πρώτα φαρμακευτική αγωγή και μετά ablation εκτός από έναν. Πρόσεξα οτι πολλοί εδώ μέσα έχουν κάνει επέμβαση με τον κ. Εφραιμίδη από τον Ευαγγελισμό. Γιατί όμως κανένας από τους μεγαλογιατρούς που έχω ως μέσα για να βρω κάποιον καλό γιατρό, δεν μου τον προτείνει; Δεν ξέρω, αλλά σίγουρα κάτι παίζει μεταξύ όλων των γιατρών... Δεν μπορώ επίσης να αποφασίσω αν είναι καλύτερα να προχωρήσει κάποιος σε επέμβαση με έναν νέο γιατρό ή με κάποιον πιο ώριμο σε ηλικία. Αν και αμφιβάλλω οτι οι πιο ώριμοι γιατροί κάνουν οι ίδιοι τις επεμβάσεις, και δεν βάζουν κάποιο βοηθό τους ας πούμε... Επαναλαμβάνω οτι έχω σύνδρομο wolff parkinson white, αλλά με 1-2 επεισόδια τον χρόνο. Μήπως είναι η εύκολη λύση των γιατρών να λέμε άμεσα επέμβαση και μόνο; Έλα ντε...

Υ.Γ.
Σίγουρα είμαι αρνητικός σε ότι αναφορά γενικά τον ιατρικό κλάδο. Έχω πολλές άσχημες εμπειρίες από διάφορους γιατρούς που με κάνουν και μιλάω με αυτόν τον τρόπο. Είναι τόσο λίγοι αυτοί που σε βλέπουνε σαν άνθρωπο και όχι σαν αντικείμενο μελέτης για την δουλειά τους...

Υγεία σε όλους!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/04/2012 :  16:54:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα wpw.
Λογικο ειναι αν πας σε ηλεκτροφυσιολογο να σε παραπεμψει αμεσως για ablation .
Δεν ξερω τι σου εχουν πει οι καρδιολογοι. Παντως εμενα ενας εξαιρετος ηλεκτροφυσιολογος στο υγεια με απετρεψε στο να κανω ablation για κολπικη μαρμαρυγη λογων των πολλων επιπλοκων αλλα κυριως λογω των πολυ συχνων υποτροπων . Λεγεται Σπαργιας και ειναι εξαιρετος . Μου εδωσε φαρμακευτικη αγωγη και μου συνεστησε ακομα να μην προχωρησω σε ablation . Προς το παρων ακολουθω την συμβουλη του παρ οτι επισκευθηον κο Εφραιμιδη εξαιρετο ανθρωπο και πολυ καλο επιστημονα και με συστασεις οχι μονο απο το φορουμ αλλα απο φιλο μου δ/ντη κλινικης στο Ευαγγελισμο . Εδω τα πραγματα ειναι συνθετα . Δεν εχουμε να κανουμε μια επεμβαση με επιτυχια 100%. Ειναι λογικο οι γιατροι να το επισυμαινουν στον ασθενη και αυτος να παιρνει τα ρισκα του . Αρα καλως μας το λενε οι γιατροι. Διοτι εμεις πρεπει να αποφασισουμε αν θελουμε να μπιυμε στην διαδικασια των ablation ισως και περισοτερων απο μια φορα και τελικα χωρις επιτυχια . Απο την αλλη μπορουμε να το ρισκαρουμε και με βαση τις πιθανοτητες να γινουμε καλα . Ο δρομος που θα παρουμε ανηκει σε εμας με δεδομενο οτι η επιστημη ακομα δεν εχει φτασει στο σημειο να μας εγγυηθει πληρη ιαση προς το παρον .

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jimopoulos
Newbie Forum Runner

18 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/04/2012 :  08:12:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ψαχνοντας στο ιντερνετ βρηκα αυτο.Εχει ξαναδιαβασει κατι σχετικο καποιος αληθευει ή ειναι μουφα..??

<<Στις ΗΠΑ από το 2008 είναι καταχωρημένη πατέντα σύμφωνα με την οποία η λήψη ημερησίως 15gr D-RIBOSE και 100mg UBIQUINOL (ενεργή μορφή συνενζύμου Q10) εξαφανίζει τελείως και αμέσως τα συμπτώματα της κολπικής μαρμαρυγής. Μπορεί να ακούγεται απίστευτο και γι΄αυτό αν θέλετε περισσότερη ενημέρωση πάρτε με να σας εξηγήσω 6979 00 50 83.>>
http://www.iatronet.gr/iatriko-forum/diaita-adynatisma/question/5590/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/04/2012 :  11:05:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα, δε διαβάζω το συγκεκριμμένο θέμα αλλά έχω την εξής απορία.
Υπάρχει κάποια σχέση της συγκεκριμμένης πάθησης με το τρέξιμο;
Μήπως όσοι τρέχουμε κινδυνεύουμε απ' αυτό;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mtbiker
Senior Forum-Runner

Greece
578 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/04/2012 :  11:24:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by wpw

Πρόσεξα οτι πολλοί εδώ μέσα έχουν κάνει επέμβαση με τον κ. Εφραιμίδη από τον Ευαγγελισμό. Γιατί όμως κανένας από τους μεγαλογιατρούς που έχω ως μέσα για να βρω κάποιον καλό γιατρό, δεν μου τον προτείνει;



Γιατί δεν παίρνει φακελάκι!


Pain is temporary.
Trophies last forever !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 142 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000