Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρρυθμία - ηλεκτροφυσιολογική μελέτη - ablation
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 142

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/04/2012 :  14:01:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
jimopoule ειναι βιταμινες και ο τυπος θελει να πουλησει καμμια σχεση μην τον.πλησιασεις
Γενικα οσοι ασχολουνται με τον αθλητισμο παρουσιαζουν μια αυξηση του κολπου της αριστερης κοιλιας. Απο οτι ρωτησα τον γιατρο μου εχει σχεση ομως σ αυτους που δημιουργει προβλημα ειναι σ αυτους που ασχολουνται με το υπογειο ψαρεμα

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/04/2012 :  14:04:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
υποβρηχιο ψαρεμα

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

bizzilizzie
Senior Forum-Runner

Greece


691 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/04/2012 :  15:00:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giorgosdelta

Καλημέρα, δε διαβάζω το συγκεκριμμένο θέμα αλλά έχω την εξής απορία.
Υπάρχει κάποια σχέση της συγκεκριμμένης πάθησης με το τρέξιμο;
Μήπως όσοι τρέχουμε κινδυνεύουμε απ' αυτό;



Γιώργο, αυτό σκεφτόμουν κι'γώ. Ρίχνω που και που μία ματιά σ'αυτό το θρεντ, και απ'ότι κατάλαβα είναι μια σοβαρή πάθηση της καρδιάς.....και με φοβίζει η σκέψη ότι μπορεί να το πάθω κι'γώ με το τρέξιμο.....

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Polyxeni
Forum-Runner

Greece


64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/04/2012 :  23:51:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

quote:
Originally posted by mtbiker
Γιατί δεν παίρνει φακελάκι!



Πες τα χρυσόστομε!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

wpw
Newbie Forum Runner



10 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/05/2012 :  11:41:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα, καλό μήνα και καλή Πρωτομαγιά σε όλους!
.
fullstop
Δεν είναι λογικό να πηγαίνω σε ηλεκτροφυσιολόγους για να μου προτείνουν τι πρέπει να κάνω; Παρεπιπτόντως, δεν έχω δει μόνο γιατρούς του είδους. Ξεκίνησα με κανονικούς καρδιολόγους και πρώτο απ' όλους τον διευθυντή της καρδιολογικής του Ιπποκρατείου! Ο οποίος όμως δεν μου πρότεινε τον κ. Εφραιμίδη, αλλά τους ειδικούς του Ιπποκρατείου. Δεν ξέρω γιατί. Σίγουρα η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Αν και επέμενε οτι η δικιά μου περίπτωση είναι μία στις κάμποσες χιλιάδες. Και σε όσους έχω πάει μέχρι στιγμής, τα πρώτα που μου λένε, είναι τα άσχημα που μπορούν να συμβούν και όχι τα καλά. Δεν το είχα σκεφτεί καθόλου το Υγεία ως λύση. Θα το κοιτάξω για τον κ. Σπαργια. Σ' ευχαριστώ...

mtbiker - Χρυσόστομε!
Μετά από αρκετό κόπο, κατάφερα να πάω στον Ευαγγελισμό και να δω την ομάδα του κ. Εφραιμίδη. Όχι τον ίδιο δυστυχώς γιατί είχε χειρουργείο. Μου φάνηκαν εξαιρετικοί και κοιτούσαν περισσότερη ώρα τις εξετάσεις μου, από οποιονδήποτε άλλο. Η αλήθεια είναι οτι ήταν οι μόνοι που με ρώτησαν τι ασφάλεια έχω και μου είπαν οτι μου τα καλύπτει όλα. Άρα το οτι παίζει να μην ζητάνε φακελάκι, είναι ίσως γεγονός. Για τους υπόλοιπους εκτός Ευαγγελισμού, κρατάω τις επιφυλάξεις μου. Μου είπαν όμως οτι δεν κάνει ο ίδιος ο καρδιολόγος την επέμβαση, αλλά η ομάδα των αιμοδυναμιστών. Μάλλον πρέπει να ψάξω παραπάνω για το τι ειδικότητα έιναι αυτή. Δεν έχω ιδέα.

Polyxeni
Σωστήηηη!...

Υ.Γ.
Έχω κάτι γνωστούς γιατρούς σε Γαλλία και Γερμανία. Είπα την περίπτωσή μου, και πριν ολοκληρώσω καν, μου είπαν οτι η εισαγωγή σε χειρουργείο τόσο άμεσα, γίνεται μόνο στη χώρα μας! Πρέπει να μην υπάρχει καμία άλλη λύση για να προτείνουν σε κάποιον να περάσει στην επέμβαση. Έχω ήδη επισκεφτεί 6 ηλεκτροφυσιολόγους-καρδιολόγους! Και όλοι φυσικά λένε... Μπαίνεις αύριο! Το βλέπω σύντομα πάντως, με αυτά που ακούω, να ξεκινάω να βλέπω και ψυχιάτρους! Όσο το ψάχνω, τόσο τρελαίνομαι!

Υγεία σε όλους!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/05/2012 :  14:29:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
wpw

Πολυχρονης Δηλαβερης - επιμελητής ά . Ιπποκρατειο νοσοκομειο.
ναι, αυτος μου εκανε ablation στις 4/11/11 . εχει ειδικοτητα ηλεκτροφυσιολογου.
οντως , λενε πως το Ιπποκρατειο εχει την καλυτερη καρδιολογικη κλινικη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/05/2012 :  14:35:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
wpw

δεν ξερω τι λενε Γαλλοι & Γερμανοι , αλλά στην δικη μου τουλαχιστον περιπτωση , διεγνωσαν οτι λογω αδυναμιας των φαρμακων , θα πρεπει να παω σε επεμβαση.
σε ο,τι αφορα την ευκολια με την οποια λες οτι σε βαζουν στο χειρουργειο , δεν νομιζω πως υπαρχει ίδιον οφελος (εννοω φακελακι) δεδομενου οτι π.χ εμενα δεν μου στοιχισε το παραμικρο !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/05/2012 :  17:59:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
WPW φανταζομαι οτι μετα τις τοσες επισκεψεις που εχεις κανει σε διαφορους γιατρους εχεις χασει την μπαλα . Βασικα ειναι σωστο να ενημερωνουν για τις παρενεργειες γιατι αυτες ειναι υπαρκτες και μαλλον εσυ πρεπει να αναλαβεις το ρισκο αν θα προχωρησεις στο ablation η οχι . Απο την αλλη εγω μιλαω για κολπικη μαρμαρυγη και δεν ξερω τι ειναι η παθηση σου. Τωρα νομιζω οτι το καταλαβαινει και ενα μωρο παιδι οτι αν πας σε ενα νοσοκομειο οτι θα σου συστησουν τους ηλεκτροφυσιολογους του νοσοκομειου. Οσον αφορα τον Κον Εφραιμιδη εγω απλως τον εχω επισκευθει αλλα απο οτι ειδα σε βιντεο στο y outube σε συνεδρειο τον παρουσιασαν ως εναν γιατρο με μεγαλη εμπειρια και ισως με τις περισσοτερες επεμβασεις στην Ελλαδα . Εγω δεν συστηνω κανενα γιατρο ακομα και αν τον εμπιστευομαι απολυτα γιατι ο καθε ενας μας εχει τα δικα του κριτηρια . Αυτο ομως που συστηνω ειναι οτι πρεπει να παραμεινουμε ησυχοι νηφαλιοι και να μην μας πιαβεθ πανικος .

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jimopoulos
Newbie Forum Runner

18 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/05/2012 :  07:31:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μην αγχωνεσται...!!!!!εχω κοψει το ανκγορον απο τις 15 απριλιου(περασ το 1 κρισιμο 6μηνο χωρις επεισοδειο) και νιωθω σαν να ανατελει ο ηλιος ξανα εχουν κοπει εκτακτες που ειχα που και που και καποιες αρυθμιες.εχω πολλλυ καιρο να αισθανομαι τοσο καλα.η γνωμη μου ειναι πρεπει να βρουμε και λιγο την ακρη μονοι μας,οι γιατροι δεν ειναι εμεις,κανεις δεν γνωριζει τον ευατο μας καλυτερα απο μας.τρωω ψαρακι 2 φορες την εβδομαδα ψητο ή καρβουνακι(δεν ετρωγα ποτε)πλουσιο σε ω3 και νιωθω τελεια..
δεν ξερω τη διαρκεια θα εχει αυτη η κατασταση αλλα αυτη την στιγμη ειμαι τελειως καλα.
η δρονεδαρονη γνωριζει καποιος ποτε θα κυκλοφορησει ελλαδα..??(να εχουμε μια εναλακτικη..)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/05/2012 :  09:11:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
jimopoulos

η δρονεδαρονη (Multaq) ειναι το φαρμακο που επαιρνα πριν μου το κοψει ο γιατρος μου. εγω το προμηθευομουν απο Κυπρο, ομως τοτε (Φεβρουαριος 2012) ελεγαν πως η εταιρια Sanofi θα το εφερνε στην Ελλαδα στις αμέσως επομενες ημερες, οποτε αναζητησε το.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

wpw
Newbie Forum Runner



10 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/05/2012 :  14:53:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα...

statusquo
Οι ηλεκτροφυσιολόγοι που είδα στο Ιπποκράτειο, λέγονται Σωτηρόπουλος και Σιδερής. Μου είπαν πως δεν υπάρχει άλλος που να κάνει την επέμβαση που θέλω. Μήπως ο κ. Δηλαβέρης έχει φύγει από το Ιπποκράτειο; Προσωπικά δεν έχω κάνει την παραμικρή χρήση φαρμάκων. Γι' αυτό και μου φαίνεται περίεργο το γιατί μου λένε να προχωρήσω άμεσα στην επέμβαση. Έχω πάει και σε δημόσια νοσοκομεία και σε ιδιωτικές κλινικές. Και από τις δύο περιπτώσεις μου είπαν πως... "Θα το βρούμε το οικονομικό"... Τι να σημαίνει άραγε αυτό; Μόνο στον Ευαγγελισμό μου είπαν πως τα πάντα τα καλύπτει η ασφάλειά μου. Τι να πω...

fullstop
Δεν έχω χάσει απλά την μπάλα με όλες αυτές τις επισκέψεις... αλλά και το γήπεδο ολόκληρο! Και το περίεργο της υπόθεσης είναι οτι ΔΕΝ μου έχουν πάντα συστήσει τους ηλεκτροφυσιολόγους του εκάστοτε νοσοκομείου που έχω πάει! Πραγματικά δεν έχω βγάλει άκρη. Θα εκδόσω βιβλίο σύντομα με όλα αυτά που έχω περάσει... και επαναλαμβάνω... με μόλις 3-5 το πολύ κρίσεις ταχυκαρδίας σε 10 χρόνια! Έχω και εγώ παρακολουθήσει όλα σχεδόν τα βίντεο από τα καρδιολογικά συνέδρεια και όντως λένε πως ο κ. Εφραιμίδης έχει την μεγαλύτερη εμπειρία πάνω στο θέμα. Το περίεργο είναι πως πήγα να δω τον ίδιο, τελικά είδα τον διευθυντή της καρδιολογικής και μου είπε πως θα με αναλάβει κάποιος άλλος που τώρα μου διαφεύγει το όνομά του και όχι ο κ. Εφραιμίδης. Απ' οτι μου είπαν δεν έχω κολπική μαρμαργή, αλλά φοβούνται μην με πιάσει και σε συνδυασμό με το σύνδρομο προδιέγερσης γίνει της κακομοίρας στην καρδιά μου. Σϊγουρα δεν μοιάζουν όλες οι επεμβάσεις και η σοβαρότητα της κάθε κατάστασης. Γενικά είμαι πολύ ήρεμος και νηφάλιος άνθρωπος. Με όλο αυτό το ψάξιμο έχω τρελαθεί. Και σίγουρα τα κριτήρια επιλογής ενός γιατρού, μπορεί να είναι και πολύ σοβαρά αλλά και χαζά... όπως οτι μου αρέσει η φάτσα του ας πούμε. Σίγουρα δεν θα τον ερωτευτώ τον καρδιολόγο, αλλά τουλάχιστον να νιώσω οτι υπάρχει μία "χημεία¨... Μπορεί να κάνω και λάθος...

jimopoulos
Έχεις απόλυτο δίκιο. Όσα φάρμακα κι όσες επεμβάσεις κι αν κάνεις, αν δεν προσέχεις ο ίδιος τον εαυτό σου... δεν κάνεις τίποτα. Σου εύχομαι να είσαι πάντα υγιής, όπως και όλος ο κόσμος φυσικά... και με το ψαράκι σου και μόνο!...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/05/2012 :  16:23:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
wpw

μη με τρελενεις. σε ενα μηνα εχω προγραμματισμενο ραντεβου μαζι του !
απο την άλλη, ρωτησες γιαυτον και σου ειπαν πως δεν υπαρχει Δηλαβερης στο Ιπποκρατειο ? μηπως αυτοι οι 2 γιατροι που ανέφερες ανηκουν στην ομαδα του ? δεν γνωριζω..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/05/2012 :  22:04:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδια μην τον τρελανουμε τον ανθρωπο . Εμεις μιλαμε για κολπικη μαρμαρυγη και ο wpw μιλαει για wolf parkinson white . Ισως η φιλοσοφια της επεμβασης να ειναι διαφορετικη και σ αυτη την επεμβαση να υπαρχουν αλλοι ηλεκτροφυσιολογοι πιο εξειδικευμενοι.Λοιπον εγω σημερα επισκευθηκα τον γιατρο μου με βρηκε πολυ καλα με 64 παλμους και πιεση 12 - 8 . Μου ςδωσε λοζεκ για γαστροπροστασια και θεωρει οτι εχει μεγαλη σημασια για την μαρμαρυγη.
Μου συνεστησε ακομη μια φορα λιτα γευματα και στο κρεβατι μετα απο 3 ωρες . Μου ειπε οτι με αυτη την θεραπεθακαι αποφευγοντας πλεον ολα οσα ξερουμε οτι τροφοδοτουν μια υποτροπη θα παω πολυ καλα . Για να δουμε .
wpw μην αγχωνεσαι φιλε μου ολη αυτη η αναστατωση δεν σου κανει καλο . Απ ολους οσους ειδες αποφασισε να εμπιστευθεις καποιον και προχωρα . Να ξερεις οτι σημερα οι γιατροι ειναι καλοι και οι διαφορες μεταξυ τους μικρες . Δεν ξερω.ποσο ετων εισαι αλλα σκεψου και την συνεχιση της θεραπειας με φαρμακα οπως παλια .

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/05/2012 :  09:00:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
fullstop

να σε ευχαριστησω για τα καθυσυχαστικα σου λογια. εγω ablation εχω κανει και ολα μεχρι τωρα (6 μηνες μετα) δειχνουν καλα. τελικα το θεμα της γαστροπροστασιας την οποια ως παρατηρηση την εφερα πρωτος εδω , φαινεται να παιζει καθοριστικο ρολο στην όλη πορεια της μαρμαρυγης.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/05/2012 :  16:18:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
status αν ψαξεις παλαιοτερα ποστ μου θα δεις οτι ειχα αναφερθει σε εναν αμερικανο που εγραφε στο φορουμ οτι πηρε φαρμακα και για το γαστρικο και τον βοηθησε πολυ . Ειχα ρωτησει τοτε τον γαστρεντερολογο μου και ειπε οτι δεν παιζει ρολο αντιθετα με τον καρδιολογι μου Το ξερω οτι εχεις κανει ablation και χαιρομαι που πας καλα

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 142 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000