Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρρυθμία - ηλεκτροφυσιολογική μελέτη - ablation
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 142

kapetanios1
Newbie Forum Runner

8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2013 :  14:37:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητοί φίλοι και φίλες, γεια σας.
Έχω ένα χρόνο να επικοινωνήσω μαζί σας, αν και καθημερινά σας παρακολουθώ και μαθαίνω νέα σας μέσω του forum. Επικοινωνώ σήμερα μαζί σας γιατί έχω κάτι καινούριο να πω σχετικά με την κολπική μαρμαρυγή και είμαι σίγουρος ότι σας ενδιαφέρει.
Από τον Αύγουστο του 2012 που έκανα την τελευταία δημοσίευση, συνέβησαν διάφορα γεγονότα. Κάνω μία σύντομη αναδρομή για να την συνδέσω με το σήμερα.
Τον Ιανουάριο του 2011 έκανα το πρώτο ablation για την κολπική μαρμαρυγή στον Pappone (κατάλυση πνευμονικών φλεβών) και τον Μάιο του 2011 έκανα πάλι στον Pappone δεύτερο ablation για ταχυκαρδία. Το αποτέλεσμα ήταν μια σταδιακή μείωση των επεισοδίων σε αριθμό και διάρκεια, χωρίς όμως να διακόψω την αντιαρρυθμική αγωγή. Ήμουν όμως ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα σε σχέση με το πριν.
Από τον Οκτώβριο του 2012 τα επεισόδια πολλαπλασιάστηκαν και η αντιαρρυθμική αγωγή δεν βοηθούσε σχεδόν καθόλου. Έκανα τρεις ηλεκτρικές ανατάξεις αλλά δεν πήγαινε άλλο. Αποφάσισα να κάνω και τρίτο ablation ή όσα θα χρειαζόταν προκειμένου να απαλλαγώ από την κολπική μαρμαρυγή. Επισκέφτηκα ηλεκτροφυσιολόγο εδώ στην Ελλάδα (γνωστός από δημοσιεύσεις εδώ στο forum) αλλά το ablation που εδώ γίνεται αφορά μόνο την κατάλυση των πνευμονικών φλεβών, που εγώ εν τω μεταξύ είχα κάνει στον Pappone.
Η επιλογή μου αυτή την φορά ήταν ο prof. Hässequerre στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο του Bordeaux της Γαλλίας. Ο εντοπισμός όλων των εστιών της κολπικής μαρμαρυγής έγινε με μια εντελώς καινούρια μέθοδο που πρώτη φορά έτυχε να εφαρμοστεί σε μένα αφού μία εβδομάδα πριν είχα διακόψει την αντιαρρυθμική αγωγή, αν και είχα κολπική μαρμαρυγή συνεχώς επί δέκα ημέρες.
Αρχικά φόρεσα ένα γιλέκο επάνω στο οποίο ήταν προσαρμοσμένα ένα πλήθος αριθμημένων ηλεκτροδίων, όπου έγινε η χαρτογράφηση όλων των ηλεκτρικών σημάτων της καρδιάς. Εντοπίστηκαν με την βοήθεια ηλεκτρονικού υπολογιστή με ειδικό λογισμικό όλες οι εστίες της κολπικής μαρμαρυγής όπου σε μένα ήταν πέντε τον αριθμό και εκτός των πνευμονικών φλεβών. Τα στοιχεία αυτά εγκαταστάθηκαν στους υπολογιστές του χειρουργείου και ο ηλεκτροφυσιολόγος (prof. Hässequerre) δεν πήγαινε ψάχνοντας αλλά ήξερε εκ των προτέρων την ακριβή θέση των εστιών.
Αμέσως μετά το ablation (14/05/2013) σταμάτησε η κολπική μαρμαρυγή και μέχρι σήμερα δεν έχω κανένα επεισόδιο. Να σημειώσω ότι δεν παίρνω κανένα αντιαρρυθμικό φάρμακο εκτός από αντιπηκτικό προληπτικά και περιμένω οδηγίες γι’ αυτό με μεγάλη πιθανότητα να το διακόψω. Τώρα αισθάνομαι θαυμάσια. Ευελπιστώ ότι μάλλον πήρα οριστικό διαζύγιο από την κολπική μαρμαρυγή που τόσο πολύ επιθυμούσα αλλά οψόμεθα.
Mcdemis: ήταν η δική σου πληροφορία που με οδήγησε στον prof. Hässequerre στην Γαλλία και σ’ευχαριστώ, όπως επίσης και για την πρωτοβουλία σου να δημιουργήσεις αυτό το forum. Η πρώτη σου δημοσίευση ήταν μια κραυγή αγωνίας του τύπου «μ’ ακούει κανείς;»
Είμαι πρόθυμος να δώσω οποιαδήποτε συμπληρωματική πληροφορία.
Εύχομαι σε όλους υγεία.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2013 :  09:32:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
kapetanios1

μετα την τηλεφωνικη μας επικοινωνια οπου συζητηθηκε το προαναφερομενο θεμα, περιμενα (οπως με ειχες συμβουλεψει) να δω ποτε θα το κοινοποιουσες.
ωστοσο, πες μας εγινε καποια σχετικη αναφορα στο συμποσιο που θα γινονταν εδω στην Αθηνα ?
οπως και ναχει, εδω εχουμε νεα δεδομενα και μαλιστα ενθαρυντικα !
σου ευχομαι ναναι η μαρμαρυγη οριστικα παρελθον !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

melpo1
Newbie Forum Runner

46 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2013 :  09:37:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καπετάνιε καλημέρα,
Σου εύχομαι όλα να σου πηγαίνουν από εδώ και πέρα όπως επιθυμείς. Τα νέα σου είναι υπέροχα και μας γεμίζουν ελπίδες. ΄Ενα γιλέκο λοιπόν κάνει τόσα θαύματα.Να εντοπιστούν δηλαδη με την βοήθεια ηλεκτρονικού υπολογιστή με ειδικό λογισμικό όλες οι εστίες της κολπικής μαρμαρυγής και εκτός των πνευμονικών φλεβών!! Φαντάζομαι οτι αυτό βοήθησε να μείνεις στο χειρουργείο λιγότερο διαστημα Εγινε ως συνήθως η τομή στο πόδι; Tα έξοδα βέβαια θα ήταν πολλά. Αν θέλεις μπορείς να μας πεις περίπου.
Να ξέρεις οτι έδωσες πολλές ελπίδες. Επιτέλους να μια ανάσα! Ευχαριστώ που μας τα ανέφερες.
Νάσαι πάντα καλά, υγιής αλλά και να προσέχεις
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kapetanios1
Newbie Forum Runner

8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2013 :  13:12:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σας και πάλι ,

Statusquo: Ναι έγινε η παρουσίαση από τον ίδιο τον prof. Haissaquerre στο συνέδριο Ευρωπαϊκής Καρδιολογικής εταιρείας 20 – 24 Ιουνίου του 2013 που εφέτος έγινε στη περιοχή του αεροδρομίου των Αθηνών στην Παιανία.
Περίμενα να περάσει το πρώτο τρίμηνο , χρόνος που είναι απαραίτητος για την επούλωση των εγκαυμάτων και ύστερα να δημοσιεύσω την εμπειρία μου.
Ευτυχώς μέχρι και σήμερα είμαι πολύ καλά, έχω ανακτήσει τις δυνάμεις μου και σύμφωνα με την εκτίμηση του Haissaquerre το πολύ σε ένα εξάμηνο, δηλαδή μέχρι τον Δεκέμβριο θα διακόψω και την αντιπηκτική αγωγή, οψόμεθα.

Melpo1: Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές σου.
Ναι ένα γιλέκο που σχεδιάστηκε από την ομάδα του prof. Haissaquerre και κατασκευάστηκε στην Αμερική ενώ το λογισμικό έγινε πάλι από την ομάδα του Haissaquerre και η πρώτη εφαρμογή έγινε σε μένα που δέχτηκα με προθυμία, ίσως και από επαγγελματική διαστροφή.
Η επέμβαση γίνεται κατά τον γνωστό τρόπο με καθετήρα από το πόδι και ο χρόνος της επέμβασης μειώνεται σημαντικά, διαφέρει όμως σε κάθε περίπτωση.
Στη δική μου περίπτωση έγινε ένα εκτεταμένο ablation γιατί δεν ήταν απλώς σημεία αλλά περιοχές σε κάθε περίπτωση όμως ο χρόνος μειώνεται γιατί ο εντοπισμός των εστιών είναι άμεσος.
Το Νοσοκομείο ανήκει στο Πανεπιστήμιο και η παροχή υπηρεσιών, νοσηλευτικό προσωπικό κ.λ.π. είναι ότι καλύτερο.
Την Τρίτη 14-05-2013 όλοι ασχολήθηκαν μαζί μου λόγω της πρώτης εφαρμογής και η όλη διαδικασία βιντεοσκοπήθηκε και παρουσιάστηκε στο συνέδριο που ανέφερα.
Την επόμενη ημέρα έγιναν δεκαεπτά ασθενείς με την καινούρια μέθοδο και όλοι την Παρασκευή πήραν εξιτήριο.
Τα έξοδα είναι 15.500 € για παραμονή πέντε ημερών και μπορεί να μειωθούν στις 9.500 € εάν έχεις έγκριση από τον ασφαλιστικό σου φορέα.
Αν έχεις συνοδό χρεώνεται επιπλέον 50 € την ημέρα διαμονή & φαγητό.
Πάντως σε κάθε περίπτωση γνωρίζεις εκ των προτέρων το κόστος που πρέπει να καταβάλεις ( νομίζω ένα μήνα πριν)
Πληροφορίες για τον prof. Michel Haissaquerre μπορείς να πάρεις από το internet πληκτρολογώντας το όνομα του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2013 :  18:25:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καπετανιε Καλησπερα . Αυτο μου θυμιζει την μεθοδο FIRM που γινεται στην αμερικη με εξαιρετικα αποτελεσματα . Χαρτογραφουνται οι εστιες και το ablation διαρκει πολυ λιγο . Ομως αν στοιχιζει μονο 15.000 ευρω την στιγμη που εδω γιατροι περνουν αμοιβη τα λεφτα αυτα ειναι ενθαρυντικο . Και αν εχεις ασφαλεια ειναι μια χαρα .

Ευχομαι περαστικα χωρις εκπληξεις
Τα πραγματα γινονται ευκολοτερα

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2013 :  11:17:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημερα σε ολους με υγεια .
Με χαρα θελω να ενημερωσω οτι μπηκα στον 21ο μηνα χωρις μαρμαρυγη αλλα κυριως χωρις αρρυθμίες και εκτακτες .
Ρυθμονορμ 2 x 300 και τιποτε αλλο .
Ελπιζω να συνεχισω ετσι γιατι η ζωη μου εγινε ευκολοτερη παρολες τις μικρες στερησεις οι οποιες πλεον δεν μ ενοχλουν καθολου .
Μεγαλη σημασια εχουν τα 5 μικρα γευματα ημερησιως που δεν μου δημιουργουν προβλημα στο στομαχι . Δεν κανω γαστροπροστασια . Τρωω τα παντα λιγο .

Καλο απογευμα σε ολους και καλη εβδομαδα

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2013 :  09:10:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
fullstop

παντα τετοια !!
και εγω για την ωρα ολα καλα. το αυτο ευχομαι και για τους υπολοιπους
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2013 :  09:11:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλη σας ημερα και καλο μηνα !
γραφω με αφορμη ενα δημοσιευμα Ελληνα Αρρυθμιολογου ο οποιος κανει αναφορα για καποιας μορφης επικινδυνοτητα που προκυπτει απο την χρηση του αντιπηκτικου Prataxa.
θα συνιστουσα σε οσους το χρησιμοποιουν , να κανουν δευτερες σκεψεις και να το ψαξουν.
fullstop-NikosS-Xristos ελπιζω ναστε ολοι καλα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2013 :  00:22:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα Στατους .
Το pradaxa το πηρα αλλα το σταματησα κατοπιν υποδειξεως του Εφραιμιδη .
Απ οτι διαβασα δεν ειναι αντιπηκτικο ευρεως φασματος αλλα εχει παρει εγκριση μονο για οσους πασχουν απο κολπικη μαρμαρυγη .
Επισης δεν εχει αντιδοτο . Αν τραυματιστεις εχεις προβλημα .
Χαιρετισμους σε ολους

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mcdemis
Forum-Runner

Greece


92 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/10/2013 :  09:11:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καπετάνιε είναι εξαιρετικά ευχάριστα τα νέα σου καθώς και η εξέλιξη των πραγμάτων.Εύχομαι όλα να είναι παρελθόν και μία "κακή" εμπειρία...!!!

ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΣ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ, ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΟΜΩΣ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΛΕΣ.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/10/2013 :  19:59:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σημερα μετα από πολύ καιρό παρασύρθηκα εφαγα αρκετα και επεσα στο κρεββατι οπου με πηρε ο υπνος . Ξύπνησα με αρυθμία χωρις να εχω κολπική μαρμαρυγή και ενιωθα εντονα την καρδιά μου να πάλετται αλλα και εντονο αισθηση παλμών στούς κροτάφους . Η πιεση μου ηταν κανονική και οι σφυγμοί μου γύρω στους 65 . Απόλυτα φυσιολογικα αποτελέσματα . Αποδεικνυεται ακομη μια φορά η σχεση στομάχου και αρρυθμίας . Η καρδιά παράγει περισοττερο εργο λογω βαρους και πεψης .
Αμέσως σηκωθηκα και ηρεμησα με εντονα ρεψιματα .
ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ ΤΙ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΤΡΩΜΕ .
ΕΙΧΑ ΦΑΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΚΑΙ ΕΝΙΩΘΑ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΩΝ .

ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ


fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2013 :  13:04:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
fullstop

έχω που φωνάζω για τον συσχετισμό στομάχου και αρρυθμίας , πολύ καιρό τώρα. οντως το τι και πόσο θα φάμε, εν πολλοίς καθορίζει κάποιες φορές τις πιθανοτητες εμφάνισης αρρυθμίας. αυτό που σου συνέβει ας γίνει μάθημα σε όλους μας.

εγω παρά την απίστευτη ταλαιπωρία (ημουν για 1 εβδομάδα Μελβούρνη για δουλειά)ευτυχώς δόξα τω Θεώ ειμαι μιά χαρά. μονο κάποιες εκτακτες (περίπου 5-8 την ημέρα)

ευχομαι τα καλυτερα σε ολους
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2013 :  09:33:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλη σας ημερα,

no news good news να υποθέσω για όλους σας !
πάντα ετσι σε φλεβοκομβο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/10/2013 :  17:27:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα σε ολους .
Οντως Στατους δεν υπαρχουν νεα που σημαινει οτι μαλλον παει καλα το πραγμα .
Περιμενουμε νεα σπο τον Καπετανιο .
Εψαξα στο ιντερνετ και δεν βρηκα αυτη την μεθοδο παρα μονο το FIRM .
Το οποιο εφηυρε καποιος Ναραγιαν με στοχευση των εστιων με αποτελεσμα το ablation να γινεται πλεον παρα πολυ συντομα και με εξαιρετικα αποτελεσματα . Φαινεται πως θα επικρατησει μαλλον αυτη η μεθοδος

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/10/2013 :  09:43:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
fullstop
οπως και ναχει το πραγμα, μαλλον παμε σε κατι πιο στοχευμενο αντι "ραντεβου στα τυφλα" οπως γινοταν μεχρι σημερα.
NikosS & Xristos31 ελπιζω ναστε καλα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 142 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000