Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρρυθμία - ηλεκτροφυσιολογική μελέτη - ablation
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 142

Annoula
Newbie Forum Runner

47 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/12/2014 :  15:57:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα παιδια!

Ειμαι νεο μελος στο φορουμ και γραφτηκα μονο και μονο για να συμμετεχω στη συζητηση αυτη..
Εχω διαβασει πολλες σελιδες (παραπανω απο τις μισες.. αλλα οχι ολες)

Σκεφτομαι να κανω ηλεκτροφυσιολογικη μελετη κι εγω..ή μαλλον οχι σκεφτομαι.. θα κανω σιγουρα.. απλα ακομη δεν εχω αποφασισει το ποτε επειδη φοβαμαι και το που..

Ειμαι 23 και η ιστορια μου παει καπως ετσι.
Στα 17 μου (μεσα 2008 και αρχες 2009) εκανα λιγα επισοδεια ταχυκαρδιων κατα την διαρκεια του υπνου.. Καλοκαιρι του 2009 για κανα 20ημερο περασα μεγαλο σοκ.. εφτασα τους 265 χτυπους.. νομιζα οτι θα πεθαινα πραγματικα.
Με εστειλαν για τις συνηθισμενες εξετασεις. Αιματος, triplex, θυροειδη..
Πηγα στο ωνασειο μου βαλαν 24ωρο χολτερ..
Το ψηλοτερο που φτασα ηταν 130κατι χτυποι (και ηταν κυριως κατα την διαρκεια του υπνου)
Μου παν οτι εχω μια ελαφρια αρρυθμια και να μην αγχωνομαι και αντε γεια..
Μεχρι μεσα του 2013 ειχα επισοδεια ανα τακτα χρονικα διαστηματα τυπου 150-170 παλμων..
Προσπαθησα να με πεισω οτι ειναι απο αγχος.
Ηρεμουσα αρκετα με την μεθοδο valsava..
Αρχες του 2013 εχασα ενα πολυ αγαπητο μου προσωπο..
Μετα απο ενα διαστημα ξεκινησαν σε τακτικη βαση οι ταχυκαρδιες.. και γενικα τρομαζα ευκολα.. Το ριξα σ αυτο το γεγονος.. Θεωρησα οτι ειναι ψυχολογικο.. (Καπως ασχετο αλλα λιγο μετα το γεγονος αυτο αρχησαν τα προβληματα με το στομαχι.. εχω γοπ και οισοφαγητιδα δυσπεψια κι ενα ελικοβακτηριο που δεν ξερω τι ρολο βαραει)
Μεσα στο 2014 εχω κανει 3 επισοδεια ανω των 200 παλμων.. (τη μια φορα πιστευω οτι ειχα φτασει τους 300..) Η μητερα μου μετρησε 230 και ειχε χασει παρα πολλους παλμους γιατι δεν προλαβαινε. Περα απ το οτι τρομαξα γιατι παρελυα κανονικα.. δεν μπορουσα ουτε ενα ναι να πω (κυριολεκτικα). Κουραζομουν και που ανεπνεα.. Τα επισοδεια κρατουσαν ενα τεταρτο με μισαωρο.. ξεκινουσαν αποτομα απο το πουθενα και σταματουσαν επισης χωρις να κανω τιποτα αλλα οχι τ ιδιο αποτομα.. επεφταν λιγοτερο αποτομα.. πχ απο 200 στους 150 μετα 130 κλπ. Δυστυχως ποτε δεν εφτασαν εγκαιρως τα ασθενοφορα ωστε να βγει καρδιογραφημα την ωρα του επισοδειου.. αυτο το καταφερα μια φορα μονο στο επισοδειο του 2009 αλλα δεν ξερω γιατι κρατησαν το καρδιογραφημα εκει.. (ημουν διακοπες σ ενα νησι τοτε)
Μετα λοιπον τα πρωτα επισοδεια του 2014 (τα 2 ηταν το ενα μια μερα μετα το αλλο)
Σιγουρευτηκα οτι δεν ηταν ουτε απο αγχος ουτε απο τπτ.. συνεχιστηκε αυτο του 2009.. οπου εκει οχι απλα δεν ειχα αγχος αλλα ημουν στην καλυτερη περιοδο της μεχρι τωρα ζωης μου.
Ξεκινησε το ψαξιμο.. Εχω αλλαξει καμια 10αρια καρδιολογους. Ο ενας μου λεγε οτι δεν υφισταται να ζω μετα απο τοσους χτυπους.. ο αλλος με ξαποστειλε λεγοντας μου "ελα νεα εισαι δεν εχεις τιποτα, ολα στο μυαλο ειναι"
Αλλοι 3, 4 μου καναν τις ιδιες εξετασεις ξανα κ ξανα κι επειδη δεν εβρισκαν τιποτα μου παν οτι ειναι αγχος. Ενας σχετικα προσφατα μου πε για την ηλεκτροφυσιολογικη μελετη.. Πηγα κ σ εναν που ειχε τη φημη καλου καρδιολογου.. μου ψαξε 2 πραγματα παραπανω.. επινεφριδια, βιταμινες κλπ. Ολα καλα.. μου βαλε χολτερ. Κι εβγαλε οτι οι χτυποι μου κυμαινονται απο 50 μεχρι 180 ολο το 24ωρο. Μου πε οτι καθε λιγο η καρδια φτανει τους 180 χτυπους για λιγα δευτερα και μετα ξαναπεφτει και ξανα τα ιδια.. Εκτακτες ελαχιστες..
Για να ειμαι ειλικρινης σκεφτηκα οτι μπερδεψε το χολτερ μου με αλλουνου. Γιατι εγω ενιωθα πολλες εκτακτες κι οχι ταχυκαρδιες τον τελευταιο χρονο και με ταλαιπωρουν καθημερινα.. Δεν μπορω να κυκλοφορησω καν μονη μου εξω.. Ενα ακομη περιεργο ειναι οτι ενω μπορει για 5 μερες να ασκουμαι πολλες ωρες με μεγαλη ενταση καθε μερα... την 6 μερα πχ μπορει ν κουραστω (οχι σωματικα, αλλα λογο της καρδιας που τρελαινεται στα καλα καθουμενα) και μονο αν κανω 10 βηματα. Σοβαρολογω το παθαινω για μερες.. νιωθω οτι εξαντλειται η καρδια μου απο τα ελαχιστα αυτα βηματα.. μου κοβεται η ανασα και νιωθω κατι σαν ασφυξια που προερχεται απο το στηθος μου..

Τελοσπαντων μια μερα οπως ειχα ξαπλωσει ετυχε και ειχα το χερι πανω στην καρδια.. και κανω αυτο που εγω καταλαβαινα ως εκτακτη.. Προς εκπληξη μου ηταν ταχυκαρδια.. μονο που καποιοι χτυποι ηταν πολυ αδυναμοι σε σχεση με καποιους αλλους που ηταν πολυ δυνατοι.. Εγω λοιπον ενιωθα μονο τους δυνατους ακομη κι οταν μετρουσα σφυγμους απο τον καρπο του χεριου..
Αρχησα λοιπον να σκεφτομαι οτι το χολτερ μπορει να μην ηταν λαθος.. Πηγα και ξαναβαλα ενα 24ωρο στον Ιπποκρατη.
Τα αποτελεσματα ηταν ίδια..
50 παλμοι το ελαχιστο 173 το μεγιστο..
Ολα αυτα σε κατασταση ηρεμιας..
Στα αποτελεσματα του 2ρου χολτερ εγραφε κατω στα συμπερασματα: Εντονη εκτοπη υπερκοιλιακη δραστηριοτητα.

Δεν εχω καταλαβει τι εχω.. παρα μονο οτι εχω υπερκοιλιακες ταχυκαρδιες.. Φοβαμαι μηπως ειναι μαρμαρυγη..

Ο τελευταιος καρδιολογος μ εχει αφησει ξεκρεμαστη.
Ενας αλλος καρδιολογος μου χε προτεινει τον κ Μαουνη απο το Ωνασειο. Διαβασα καποιες αποψεις τυπου "μακρια απ το Ωνασειο.." Γιατι αυτο? Πιστευα οτι ειναι ενα απο τα καλυτερα.

Επισκεφτηκα τον κ. Εφραιμιδη που προτεινετε.
Δε μιλησαμε πανω απο 10 λεπτα.
Μου φανηκε συμπαθητικος αλλα ψυχρος.
Και νεος για να εχει αρκετη πειρα.
Μου πε την διαδικασια ακριβως οπως τα χα μαθει απο το ιντερνετ..
Αμα ειναι τυπικη ταχυκαρδια 95% επιτυχια.
3% να δημιουργηθει αιματωμα οου φευγει μετα απο καποιες μερες
2% να πειραχτει η κεντρικη αρτηρια της καρδιας και να χρειαστει βηματοδοτης.
Αμα ειναι καποιου αλλου ειδους ταχυκαρδια τοτε οι πιθανοτητες μειωνονται στο 60%-70%. Κραταει μιαμιση περιπου ωρα η τυπικη και παραπανω αν ειναι πιο περιπλοκη ταχυκαρδια. Γινεται μεθη.
Μπαινει καθετηρας στο μηρο..
Νοσηλευομαι ενα 24ωρο.


Σκεφτομουν να επισκεφτω και τον κυριο Θεωδορακη απο το ντυναν.

Φοβαμαι αρκετα γιατι διαβασα για 6% πιθανοτητα για θανατο ειτε μετα ειτε κατα την διαρκεια του ablation.

Ειμαι γενικα γκαντεμο και πιστευω οτι θα μαι ακομη κ το 0.001% της κακιας εξαιρεσης.

Απο την αλλη δεν εχω πλεον νορμαλ ζωη.
Και δεν μπορω ν τ αφησω ετσι.

Εχω και συγγενης στο Λονδινο και σκεφτηκα να παω κι εκει.. αλλα δεν εχω και πολυ κουραγιο.. και δεν ξερω ποιοι ειναι καλοι εκει κ ποιοι οχι.

Δεν ξερω τι να κανω..
Φοβαμαι μηπως πονεσω.. μηπως δεν με πιασει ο υπνος απο τ μεθη.. και οτι θα παει κατι στραβα. Ακομη κι οτι θα μεινω στον τοπο.

Κατι ακυρο. Αυτος που μου εκανε υπερηχογραφημα επινεφριδιων απορησε με το ποσες πολλες εξετασεις ειχα κανει και με ρωτησε τί εχω που κανω τοσες πολλες. Του πα τα συμπτωματα και του ξεγυγε η εξης φραση: "θα χεις κανα φαιοχρωμοκύτωμα"
Τον ρωτησα τι ειναι αυτο και μου πε δεν ειναι τιποτα .. δεν ειμαι καρδιολογος εγω. Απλα εχω δει πολλες εριπτωσεις..


Παιδια συγνωμη για το τεραστιο ποστ. Ξερω οτι ειναι κουραστικο. Αλλα ηθελα να τα πω αυτα για να ακουσω τις αποψεις σας και ν βοηθηθω.


Edited by - Annoula on 12/12/2014 16:12:51
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mixalis888
Newbie Forum Runner

Greece
21 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/12/2014 :  17:33:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αννουλα γεια σου. διαβασα το ποστ σου και ειναι περιεργο,εχεις τοσα επισοδεια και ακομα δεν ξερεις τι εχεις..εγω παντως σου προτεινω το ablation γιατι ειναι η μονη λυση για να βρεις την ριζα του προβληαματος σου που απο οτι καταλαβα μαλον προκειται για καποια υπερκοιλιακη ταχυκαρδια οχι ομως κολιπικη μαρμαρυγη αλλα καποιο δεματιο!!με προβληματιζει που εχεις και εσυ ΓΟΠ γιατι απο οτι φαινετε ολοι οσοι εχουμε ταχυκαρδιες εχουμε και γοπ(οι περισσοτεροι τουλαχιστον)στο ωνασειο θα ελεγα και εγω οχι γιατι εχω προσοπικη εμπειρια (2 αποτυχιμενα ablationθα σου προτεινα το ερρικος ντυναν (Γεωργιος ανδρικοπουλος) απλα θα πληρωσεις 1000ε περιπου αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι θα ειναι επιτιχυς το ablation οτι αλλο θελεις με ρωτας! ειχα κ εγω υπερκοιλιακη!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mixalis888
Newbie Forum Runner

Greece
21 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/12/2014 :  17:41:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ααααα και αυτος που σου ειπε οτι δεν υφισταται να ζεις μετα απο τοσους παλμους ειναι μεγαλος αλμπανης!!!!! ειχα παθει στην ζωη μου πανω απο 500 επισοδεια υπερκοιλιακης με σταδαρ παλμους 211-202 βεβαια τα περισσοτερα κρατουσαν 30δευτερα εως 3-4λεπτα σπανια παραπανω και εκτος το τελευταιο διαστημα που ειχε κρατισει 1 ωρα και χρειαστηκε ενδοφλεβια!!οποτε μην φοβασαι που χτυπαει η καρδουλα σου χτυπαει γρηγορα δεν νιωθει τιποτα!!απλα δεν μπορεις να εισαι ετσι μια ζωη θα κανεις το ablation και θα γινεις καλα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Annoula
Newbie Forum Runner

47 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/12/2014 :  02:26:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μιχάλη σ'ευχαριστω για την απάντηση :)

Θα θελα να μαθω τι είδους ταχυκαρδιες εχεις.
Αν γλιτωσες μετα το επιτυχημενο αμπλασιον.
Αν πονεσες κατα την διαρκεια του αμπλασιον
Αν μπορεις να μου περιγραψεις σε ποιο ακριβως σημειο του μοιρου μπαινει ο καθετηρας
Κι αν καταλαβαινεις την ταχυκαρδια οταν στην προκαλουν..

Το οτι ειναι υπερκοιλιακες σημαινει οτι δεν ειναι μαρμαρυγη? Καπου διαβασα οτι στις υπερκοιλιακες κατατασσεται και η μαρμαρυγη..

Κατι τετλευταιο γιατι προτεινεις αυτον τν κυριο που πες κι όχι τον Θεοδωρακη που διαβασαα σε καποια σχολια?

Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

G.M.
Newbie Forum Runner

Greece
28 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2014 :  08:00:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΑΝΟΥΛΑ. ΠΡΩΤΑ ΑΠ ΟΛΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΡΙΑ ABLATION ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΑ ΓΙΑ ΚΟΛΠΙΚΗ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ ΚΑΙ ΚΟΛΠΙΚΗ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑ. Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΕΠΕΜΒΑΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ. ΠΡΩΤΑ ΔΙΑΦΟΝΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΝΗΣΙΜΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ. ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ 6% ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ. ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ 1 ΤΙΣ ΧΙΛΟΙΣ ΓΙΑ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ. ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΛΑΦΡΙΑ ΚΑΨΙΜΑΤΑ ΚΑΤΑΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΣΕ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΧΡΟΝΟ 15 ΠΕΠΤΑ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΘΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΗ ΣΕ ΠΙΑΣΕΙ. ΕΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ, ΝΑΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
Ο ΘΕΩΔΟΡΑΚΗΣ ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΩΝΑΣΙΟ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ.ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΕΡΑΣΤΗΚΑ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoek
Newbie Forum Runner

46 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2014 :  15:03:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα και από μένα Annoula!Έκανα και εγώ ablation πριν 6 μήνες για κολπική ταχυκαρδία κάποιες φορές έκανα και πτερυγισμούς κάποιες παροξυσμική μαρμαρυγή. Τώρα νιώθω πολύ καλα γενικά αλλά πιστεύω ότι είναι πολύ νωρίς για να πω κάτι περισσότερο. Κάποιες φορές έχω και πάλι έκτακτες τις οποίες όμως δεν τις καταλαβαίνω, ενώ πριν το ablation τις ένιωθα.
Απλά όταν βάλω το χέρι μου να μετρήσω σφιγμους εκεί το διαπιστώνω. Και εγώ ημουν και είμαι φοβιτσιάρα αλλά εάν με ρωτούσες για το αν θα άλλαζα άποψη θα σου έλεγα ότι και πάλι ablation θα έκανα. Εγώ πήγα στον κ. Τζέη στο Ντυνάν ο οποίος απ ότι κατάλαβα συνεργάζεται με τον κ Ανδρικόπουλο μιας και ήταν και αυτός παρών στην επέμβαση πίσω στα μόνιτορ και δρούσαν μαζί. Κατά τη διάρκεια της επέμβασης ένιωθα πόνο και ήμουν 100% ξύπνια. Άλλοι δεν νιώθουν καθόλου πόνο. Επίσης όταν πυροδοτούσαν τις ταχυκαρδίες εγώ δεν το ένιωθα ενώ άλλοι το νιώθουν. Είχα πάει και εγώ στον κ.Εφραιμίδη τον οποίο τον θεωρώ πολύ έμπειρο γιατρό και επιστήμονα, όμως δεν με εξέτασε μόνο που είδε τις εξετάσεις μου. Αυτό το γεγονός με απέτρεψε στο να πάω τελικώς σε εκείνον. Γενικά το θέμα του γιατρού είναι εντελώς προσωπικό και θα τον διαλέξεις εσύ και μόνο εφόσον το έχεις ψάξει. Καλή δύναμη!! Ό,τι άλλο θες στη διάθεσή σου!!
Α κάτι που θυμήθηκα εγώ δεν έχω ΓΟΠ ούτε θέματα με το στομάχι. Εχω κάνει όμως μια λίστα με φαγητά και καταγράφω πότε νιώθω κάποιου είδους δυσφορία μετά το φαγητό ούτως ώστε να αποφεύγω συγκεκριμένα φαγητά. Επίσης όπως είχαν πει κάποια από τα παιδιά πιο πάνω πιστεύω ότι η πρόσληψη αρκετού νερού βοηθάει γενικά. Αυτά!! Να είστε όλοι καλά!! Καλά και ευλογημένα Χριστούγεννα!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2014 :  15:56:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα. Θέλω να πώ κάτι για τους γιατρούς . Οταν κανουμε επισκεψη σε ενα ηλεκτροφυσιολόγο μήν περιμένεται εξέταση οπως εχουμε συνηθισει.
Ο ηλεκτροφυσιολόγος για να μπορέσει να εχει αποψη πρέπει πρίν να κανει μια ηλεκτροφυσιολογική μελέτη και μιά σειρά αλλων εξετάσεων . Δηλ θέλω να πω μην περιμένετε να σας πιέσει στήν κοιλιά η να σας ακούσει κλπ. . Ο ηλεκτροφυσιολόγος θα δεί με διαφορετικά με μηχανήματα τήν κατάσταση

Καλή συνέχεια

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mixalis888
Newbie Forum Runner

Greece
21 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2014 :  17:25:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπερα και απο εμενα...Σε αυτα που με ρωτησες Αννουλα σε σχεση με το ablation εχω να σου πω οτι ειναι μια επεμβαση σχετικα ανωδυνη οπως ειπε κ ο G.M. παραπανω,θα νιωθεις καποια μικροκαψιματα στο στηθος και ισως λιγο πονο την ωρα που σου περνανε τον καθετηρα και τα υπολοιπα ηλεκτροδια.Εγω ειχα κομβικη ταχυκαρδια επανεισοδου.τωρα μετα το 3ο ablation(εχω κανει αλλα 2 στο ωνασειο χωρις επιτυχια,οχι ομως στον κ θεωδορακη.)δεν το εχω ξαναπαθει,εχω καποια μικροφτερουγισματα και εκτακτες που ο γιτρος μου ειπε οτι θα τα εχω μια ζωη αλλα απο ταχυκαρδια δοξα το θεο τιποτα και κανω γυμναστικη καθε μερα.Υπερκλοιλιακη ειναι ενας ορος δεν ειναι μια συγκεκριμενη ταχυκαρδια και η ΚΜ ειναι υπερκοιλιακη και αυτη που ειχα και αλλες πολλες με λιγα λογια υπερκοιλιακη ονομαζεται καθε ταχυκαρδια που προερχετε πανω απο τις κοιλιες..Τωρα οσο για το αν καταλαβαινεις την ταχυκαρδια οταν στην προκαλουν μαλον ειναι στον ανθρωπο εγω π.χ την καταλαβαινα καθε φορα..παντως στο προτεινο ανεπιφυλακτα το εχω κανει 3 φορες και θα το εκανα και 4η αμα χρειαζοταν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ZIGGY WAS
Newbie Forum Runner

5 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2014 :  20:42:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπερα annoula!! θα ηθελα να σου πω οτι υπαρχουν εμφυτευσιμα holter τα οποια μπαινουν για 3 με 6 μηνες απ οσο ξερω. οποτε αν βαλεις ενα τετοιο μηχανημα θεωρω οτι θα καταγραφουν σιγουρα οι ταχυκαρδιες που κανεις. ενας επμβατικος καρδιολογος θα σε κατατοπησει σχετικα με το θεμα αυτο! καλο βραδυ,ελπιζω να σε βοηθησα!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Annoula
Newbie Forum Runner

47 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2014 :  00:48:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σας παιδια! Ευχαριστω για τις απαντησεις.

G.M.
Μαλλον κατι καταλαβα λαθος νομιζα οτι ηταν στο ντυναν.

Zoek
Σ ευχαριστώ! Εγω δεν χαλαστηκα με τον κ. Εφραιμιδη γι αυτο. Μου φανηκε συμπαθητικος.. Μιυ φανηκε επισης νεος για να εχει πειρα.. αλλα νταξει αφου το λενε τοσοι δεν εχω λογο ν μην το πιστεψω.. Με χαλασε το οτι του πηγα τοσα χολτερ και ενιωσα λιγο σα να βιαζοταν να νε ξεφορτωθει.. Ηθελα να τα δει μια και ν μου πει αν υποψιαζεται κατι. Μου κατσε καπως η φαση τεσπα..

Α! Κι αυτο που λες για το νερο μεγαλη αληθεια!
Βοηθαει σε πολλα κι επειδη χειμωνιασε και δεν πινω πανω απο 1 με 2 ποτρια (κι αυτα με το ζορι) καταλαβαινω σε πολλα πραγματα την διαφορα..

Mixali
Σ ευχαριστω για την απαντηση

Ziggy
Δεν το ξερα αυτο (και ειχα ψαξει κι ολας καποια περιοδο) Απλα επειδη απ οτι εχω καταλαβει το τελικο σταδιο ετσι κι αλλιως θα ναι η ηλεκτροφυσιολογικη μελετη σκεφτομαι πως ειναι αδικος κοπος.
Κυριως επειδη ταχυκαρδιες εχω ολο τ 24ωρο.. και φανηκαν κ στα 2 χολτερ. Ανεβαινουν μεχρι 180 περιπου για καμποσα δευτερα καθε λιγο.
Δεν ξερω αν εχω ενα μονο θεμα ή αν ειναι 2 τα θεματακια με την καρδια.. Γιατι εχω και τα επισοδεια τα τραγικα.. 4 μεχρι τωρα.. 3 φετος.. που παραλυω..


Δεν εχω αποφασισει σε ποιο αποτα 2 να παω.. στον Ευαγγελισμο Εφραιμιδη (τον οποιο επισκεφτηκα) ή στο Ντυναν οπου τελικα δεν ξερω ποιον καν γιατρο να διαλεξω..

Ακουσα 2 φορες τον ανδρικοπουλο.

Εχετε να προτεινετε κατι που θεωρειται καλυτερο?
(Γιατι απ οτι καταλαβα μεχρι τωρα αυτα ειναι τα 2 τοπ)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2014 :  21:33:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αnnoula πιστεψε στο ενστικτό σου και διαλεξε αυτον που γεμιζει περισοτερο . Σε οποιον νιωθεις περισσοτερη εμπιστοσύνη

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2014 :  21:46:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αnnoula πιστεψε στο ενστικτό σου και διαλεξε αυτον που γεμιζει περισοτερο . Σε οποιον νιωθεις περισσοτερη εμπιστοσύνη

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Annoula
Newbie Forum Runner

47 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/12/2014 :  21:48:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Fullstop

Δεν εμπιστευομαι το ενστικτο μου σε τετοιες περιπτωσεις.. Θα χα παει στο ωνασειο μονο κ μονο επειδη λενε οτι ειναι γενικα το καλυτερο μονο και μονο επειδη ειναι αποκλειστηκα καρδιολογικο.. Αν κι εγω δεν ηθελα να παω γιατι δεν μου χει κατσει καλα.
Μπορει ενστικτωδως να συμπαθησω καποιον.. αλλα αυτο αυτοματα δεν σημαινει οτι ειναι και καλος στη δουλεια του καθως και τ αντιστροφο..
Προτιμω να τον αντιπαθησω και να κανει καλα τη δουλεια του παρα τ αντιθετο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ldss
Newbie Forum Runner

3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/12/2014 :  13:01:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χαιρετώ!

Αννούλα, αν μου επιτρέπεις, δεν έχω καταλάβει αν σε παρακολουθεί κάποιος (σοβαρός) καρδιολόγος και αν ναι, τι λέει για όλα αυτά.
Ένας καλός γιατρός της αυτής ειδικότητας θα σε κατευθύνει για το πώς θα κινηθείς. Αν πας στο χειρουργό, θα σε χειρουργήσει, δεν θα σε παρακολουθεί εσαεί. Κ μπορεί να μην χρειάζεσαι αμπλέισον σε πρώτη φάση, αλλά αντιμετώπιση φαρμακευτική. Αν έχω μάθει κάτι όλα αυτά τα χρόνια που έχω δει ουκ ολίγους καρδιολόγους, είναι ότι δεν μπαίνει άνθρωπος στο χειρουργείο, παρά μόνο αν υπάρχει κίνδυνος για τη ζωή του-κ δεν εννοώ να είναι στο τελευταίο στάδιο καρδιακής ανεπάρκειας. Είσαι μια νέα κοπέλα και αξίζεις προσοχής και ορθής αντμετώπισης, καθότι η ζωή είναι μπροστά σου. Αυτά τα "όλα στο μυαλό είναι" και "δεν είναι τπτ", όταν μιλάμε για αρρυθμίες διαπιστωμένες, εμένα δεν μου κάθονται καλά. Ακόμη, είναι φλεβοκομβικές οι ταχυπαλμίες; (υποθέτω πως όχι)

Κ γενικά πολλή προσοχή, υπάρχουν πολλοί χασάπηδες εκεί έξω, που δεν το έχουν σε τπτ να σε ανοίξουν προκειμένουν να κερδίσουν χρήματα.

Θα μπορούσες ίσως να δεις τον κ. Τσιάμη (είναι/ήταν Δ/ντης ή κάτι τέτοιο), την κα Αγγέλη (πανεπιστημιακός και καρδιολόγος) και τον κο Σιδερή (αυτός είναι αρρυθμιολόγος) στο Ιπποκράτειο απλώς για να πάρεις μια, δύο, τρεις γνώμες.

Κατά τα άλλα συμφωνώ ότι ο εκάστοτε γιατρός, εκτός από έξπερτ, θα πρέπει να εμπνέει και εμπιστοσύνη.

Καλή τύχη!

Edited by - ldss on 18/12/2014 13:05:10
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Annoula
Newbie Forum Runner

47 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/12/2014 :  20:42:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σου Idss

Βασικος ρυθμος: φλεβοκομβικος
Καρδιακη συχνοτητα: Μεγιστη 178 Bpm. Ελαχιστη 50 BPM.
4 μονο εκτακτες κοιλιακες συστολες..

Καταγραφηκαν πολλες και συχνες κολπικες συστολες, μονηρεις, ζευγη αλλα και κατα ριπες εκτακτων κολπικων - πλην ομως χωρις πυροδοτηση SVT.

Δεν καταγραφηκαν διαταραχες αγωγης.
Δεν καταγραφηκε μεταβολη του ST
Συμπερασμα: Εντονη εκτοπη υπερκοιλιακη δραστηριοτητα.

Αυτα ακριβως γραφουν τ αποτελεσματα του τελευταιου χολτερ.

Το οτι ειναι φλεβοκομβικος ο βασικος ρυθμος μαλλον ειναι καλο απ οτι ειχα διαβασει σε κατι σχολια. Αλλα δεν εχω καταλαβει τι σημαινει..

Εχω παρατηρησει οτι οταν με πιανει πιο εντονα οι χτυποι μου ειναι χαμηλοτεροι παραδοξως.. (οχι οταν με πιανουν τα επισοδεια) αλλα στις συχνες ενοχλησεις που νιωθβ οτι τα φτυνω απο κουραση μετα απο 10 βηματα..
Οι χτυποι μου ειναι χαμηλοτεροι η καρδια χτυπαει ακανονιστα και κανει ταχυκαρδιες και μεγαλες παυσεις.. γι αυτο συνολικα οι χτυποι βγαινουν λιγοτεροι απ οτι οταν ειμαι πιο νορμαλ.


Διαφωνω λιγακι μ αυτο που λες σχετικα νε την επεμβαση.. Μπορει να ξερεις κατι παραπανω.. αλλα ακομη κι αν δεν ειναι κατι επικινδυνο για την ζωη (π.χ. δεματια) περα απ οτι εχω διαβασει οτι μπορει αν τ αφησεις να εξελιχθει σε μαρμαρυγη απο απ τις επαναλαμβανομενες ταχυκαρδιες.. περα απ το οτι χειροτερευει οσο περνανε τα χρονια.. απ οποιαδηποτε ταχυκαρδια κινδυνευεις παντα (ειδικα οταν σου ρχεται αποτομα) να λιποθυμισεις και να πεσεις να χτυπησεις.. Το χω παθει.. στο παρατσακ θα καρφωνοταν τ κεφαλι μου σ ενα σιδερακι ριζωμενο στην ασφαλτο..
Επισης πιστευω οτι οσκ πιο νεος τοσο τ καλυτερο..

Δε διαφωνω οτι πρεπει να ξεκινησεις απο εναν καλο καρδιολογο.. Εχω αλλαξει πολλους γιατι περα απ τους κουλους που χω ακουσει ενα καρο μλκιες οι αλλοι οι πιο νορμαλ με παρατουσαν.. ολο αγχος και ψυχολογικα και να κανω καλη διατροφη. Ειχα τρελαθει.. μεχρι που μου πε ενας για την ηλεκτροφυσιολογικη μελετη.
Βρηκα κι εναν καλο καρδιολογο που επισης μ εγραψε.. μου χε βαλει τ ενα απο τα 2 τελευταια χολτερ.. απορησε με τις ταχυκαρδιες μου.. μιυ δωσε 2.3 παραπανω εξετασεις περα απ τις συνηθισμενες.. βγαινουν ολες καλες και δεν μιυ λεει τι να κανω..

Ειμαι και κατα τον φαρμακων.. με πειραζουν στ στομαχι.. αλλα και περα απ αυτο πιο πολλα ειναι τ αρνητικα που μου προκαλουν παρα τα θετικα..

Γενικα δεν εχω εμπιστοσυνη στα φαρμακα.. για μενα ειναι η τελευταια λυση σ αυτη την περιπτωση..

Θα επισκεφτω ευχαριστως εναν απ αυτους που μου προτεινεις. Σ ευχαριστω.


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 142 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000