Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Ερεθισμός Στήθους
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

coolsmf79
Advanced Forum-Runner

Greece


249 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 10/08/2008 :  12:35:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επίσκεψη της σελίδας του coolsmf79.  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά γειά σας. Έχω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τον ερεθισμό στις ρώγες του (αντρικού) στήθους, που σήμερα έγινε πολύ έντονος (σχεδόν μάτωσαν οι άκρες τους) και όταν μπήκα στο ντουζ και έπεσε το νερό πάνω μου άρχισε ένα φρικτό τσούκτσιμο.Επέστρεψα μετά απο ένα LR 22 km στο οποίο δεν έβγαλα καθόλου την αθλητική φανέλλα (coolmax Nike Dryfit) απο πάνω μου (λόγω συννεφιάς), σε αντίθεση με άλλες φορές που τη βγάζω μόλις αρχίζω να ιδρώνω.Μετά απο ένα σημείο ένιωσα ένα μικρό τσούκτσιμο αλλά δεν το έδωσα σημασία και συνέχισα μέχρι το τέλος της πορείας μου.Ξέρετε αν φταίει η τριβή του στήθους με τη φανέλλα? Υπάρχουν κάποιες φανέλλες με κάποιο ειδικό υλικό που μειώνει αυτή την επώδυνη τριβή? Αν γνωρίζει κάποιος κάτι ή έχει ζήσει αυτό το τσούκτσιμο ας απαντήσει. (Σημείωση: Έχω αρκετά τριχωτό στήθος !!!).Παρόμοιο περιστατικό μου έχει ξανασυμβεί αλλά όχι σε σημείο να ματώσουν οι ρώγες.

Impossible is Nothing

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/08/2008 :  13:17:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Α) Μην τον γράφεις ετσι τον τίτλο του θέματος ("ερεθισμός στήθους"), ειναι και καλοκαιράκι........
β) Απο την επαφή του στήθους σου με το υφασμα προξενήθηκε.
Μια καλή λύση ειναι η επάλειψη των ευαίσθητων σημείων με βαζελίνη (ειδες; αρχισα και γω τώρα!!!) ωστε να δημιουργηθεί ενα λιπαρό στρώμα αναμεσα στις δυό επιφάνειες. Το κάνουμε πολλοί αυτό το κόλπο, γι΄αυτό και θα δείς πολλούς απο μας να χρησιμοποιούμε πριν απο ενα Lr η κάποιον αγώνα τη βαζελίνη. (εδώ τώρα και να παρεξηγήσει κάποιος, δίκιο θά χει)....Ελπίζω να βοήθησα.-


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

abat
Advanced Forum-Runner

Greece
357 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/08/2008 :  14:06:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βάλε βαζελίνη σε διάφορα σημεία (Είπα ν' αρχίσω κι εγώ...). Δηλαδή στο πλάι απ' τις μασχάλες, στις θηλές και στο εσωτερικό των μηρών...
Όπως έλεγε κι ένας φίλος, βαζελινωθείτε!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nata23
Advanced Forum-Runner

Greece


360 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/08/2008 :  15:16:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπάρχουν και ειδικά προστατευτικά γιαυτο το σημείο. Αν δεν κάνω λάθος είναι από σιλικόνη. Ρώτα σε ένα φαρμακείο.

train hard and go home...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Yianniko
Forum-Runner



170 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/08/2008 :  16:08:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Akoloutha tin simvouli tou Nikou,kserei apo vazelini....,ki afou les oti exeis kai poles trixes mallon einai i kaliteri lisi.


Run4fun
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/08/2008 :  17:01:21  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Nikats το ότι η δική σου είναι με άρωμα φράουλας παίζει κάποιο ρόλο?

Από την άλλη εγώ χρησιμοποιώ hanzaplast και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα

______________________
* It's a beautiful life *
Everything comes to an end, life must go on.... Enjoy it...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/08/2008 :  17:28:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η φράουλα ειναι πιο...χμ πιο...πως να το πώ τώρα και να μην το σβήσουν; Ε;

@Yanniko περίμενα να μου την πείς στο θέμα με τις ...μπύρες. Μου τη φυλάς φαντάζομαι.
ΘΑ ΡΘΕΤΕ ΓΙΑ ΚΕΙΝΕΣ ΤΙΣ ΜΠΥΡΕΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ; Ζusammen mit Frau?


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nival
Forum-Runner

Greece


85 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/08/2008 :  18:47:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αλλη λύση αντί για βαζελίνη στις θηλές είναι και το γνωστό Hansaplast αδιάβροχο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rockonskin
Elite Forum-Runner

Nepal


1717 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/08/2008 :  01:53:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αν δεν πιασει ουτε η βαζελινη ουτε τα χαζαπλαστ η λυση ειναι μια...το σουτιεν!

À tout le monde
À tous mes amis
Je vous aime
Je dois partir

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

coolsmf79
Advanced Forum-Runner

Greece


249 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/08/2008 :  12:24:42  Εμφάνιση Προφίλ  Visit coolsmf79 Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ παιδιά.Με κάνατε και γέλασα παρά το φρικτό τσούκτσιμο. Μάλλον τα Hanzaplast θα τα απορρίψω γιατί θα ξεκολάνε λόγω τρίχας.Vazeline Intensive Care...και άγιος ο θεός...να που έχει και άλλες χρήσεις η βαζελίνη...Τι μαθαίνει κανείς σε αυτό το Forum...Ωραία..Ευχαριστώ και καλό υπόλοιπο καλοκαίρι.

Impossible is Nothing
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

DIMITRISKAL
Senior Forum-Runner

Greece
676 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/08/2008 :  12:58:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η βαζελίνη είναι το πρώτο και καλύτερο (έχω και μία παρατήρηση, όταν φοράς ζώνη παλμογράφου σε μένα τουλάχιστον τρελαίνεται για αρχή). Πολύ σημαντικό όμως είναι και η σωστός εξοπλισμός. Με ειδική μπλούζα τρεξίματος (δεν ξέρω τι ύφασμα είναι ακριβώς), σχεδόν δεν χρειάζεται η βαζελίνη- το πρόβλημα δημιουργείτε με απλές μπλούζες.

Και για να μην ξεχνάμε τον στόχο λιγότερο από 3 μήνες για την εκκίνηση.


"Το θαύμα δεν είναι ότι τερμάτισα. Το θαύμα είναι ότι στήθηκα στην αφετηρία" !!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

VAGELARAS
Forum-Runner



158 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/08/2008 :  13:08:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
pare apo farmakio tape metaksi kai kalipte tis roges me ena mikro komati kai ise oreos.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/08/2008 :  18:09:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ρε παιδια,

ειναι λογικο με μπλουζα ασικς (που τη χρυσοπληρωσα) ναχω..ερεθισμο και με κατι ασχετες να πανε ολα οκ;

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimmyc
Elite Forum-Runner

1146 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/08/2008 :  12:04:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dpkouk

ρε παιδια,

ειναι λογικο με μπλουζα ασικς (που τη χρυσοπληρωσα) ναχω..ερεθισμο και με κατι ασχετες να πανε ολα οκ;

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...


Ναι, είναι λογικό. Εγώ όταν φοράω απλό βαμβακερό φανελλάκι (και σχετικά φαρδύ) δεν έχω ποτέ πρόβλημα, όταν φοράω συνθετικό οποιασδήποτε μάρκας (και στενό) ερεθίζομαι

Γνώση που δεν μοιράζεται δεν έχει λόγο ύπαρξης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aggelos S.
Forum-Runner

Greece


61 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/08/2008 :  02:10:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά,
όντως παρόμοια εμπειρία είχα και εγώ σε ένα αγώνα 20km. Στη διάρκεια του ένιωσα είχα μια μικρή ενόχληση ενώ στο τερματισμό και οι δύο θυλές μου ήταν έντονα ματωμένες παρόλο που η μπλούζα που φορούσα ήταν running (Nike dryfit). Θα συμφωνήσω με όσους πρότειναν τη ''θαυματουργή'' βαζελίνη έναντι του χανζαπλάστ. Επίσης θεωρώ ότι τελικά και τα επώνυμα εξιδεικευμένα προιόντα μερικές φορές δεν ανταποκρίνονται στις προσδοκίες μας και ίσως δε δικαιολογούν τόσο τη φίμη τους όσο και την τιμή τους!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/08/2008 :  18:44:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aggelos S.

Παιδιά,
όντως παρόμοια εμπειρία είχα και εγώ σε ένα αγώνα 20km. Στη διάρκεια του ένιωσα είχα μια μικρή ενόχληση ενώ στο τερματισμό και οι δύο θυλές μου ήταν έντονα ματωμένες παρόλο που η μπλούζα που φορούσα ήταν running (Nike dryfit). Θα συμφωνήσω με όσους πρότειναν τη ''θαυματουργή'' βαζελίνη έναντι του χανζαπλάστ. Επίσης θεωρώ ότι τελικά και τα επώνυμα εξιδεικευμένα προιόντα μερικές φορές δεν ανταποκρίνονται στις προσδοκίες μας και ίσως δε δικαιολογούν τόσο τη φίμη τους όσο και την τιμή τους!


...σκέψου ομως πως η ΝIKΕ και οι λοιποί,δεν αναφέρονται πουθενά σε τέτοιου είδους "τραυματισμούς". Μιλάνε για αποφυγή ερεθισμών απ τις ραφές.
Βαζελίνη κύριοι. Και μιας και τον χειμώνα που μας έρχεται η βαζελίνες θα χουμε την τιμητική μας, οι άλλοι ας αγοράσουν τώρα που 'ναι εκπτώσεις τον συνηθισμένο καναπέ, να τους έρθει και φθηνότερα!


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000