Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Ivorteam vs Nikatsteam
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 298

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2009 :  21:03:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dpkouk

βρε νικ δεν ριχνεις και την τελευταια προταση;
ΟΧΙ ακόμα....
btw ο τελευταιος που μιλησε για τζιπ και cinquecento εχασε την υπερνομαρχια
Σωστός.
Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...



Θυμάσαι τον Χρόνη Εξαρχάκο να τον τραβάνε οι Γκεσταπίτες έξω απ' το κελί με τους πατριώτες και να φωνάζει:"Οχι, δεν είμαι προδότης, δεν είμαι προδότης εγώ, οχι σας λέωωω (κρατςςς...τζάμι)ωωωω"...ντούπ!

"....και τέλος-τέλος, αν υπόθεσις δεν τραβάει χαβαλέ, εδώ την πουλεύω στο αμέσως και ανεπιστρεπτί. Καθότι γκρίνια και κόνξες έχω και στο τσαρδί μου αμα λάχει....!"Ν.Τσιφ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

inioxos
Advanced Forum-Runner



224 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2009 :  21:08:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by nikats

quote:
Originally posted by inioxos

λοιπον σαν νεος: περυσι εκανα στο 10αρι 49:47 (καθαρος χρονος 11006 panagiotis papantonis)
τον Δεκ εκανα εγχειρηση στο γονατο, μετα ξαναετρεξα στο Nikerun στο Ιλιον σε 55+ και στον γυρο Ν.Σμύρνης 40'
το γονατο -λογω δουλειας(γονατισμα και σκαλα)- εχει πρηστει 2 φορές "καλά" και μερικες ακομα "λίγο"
για την προπονηση μου http://www.dailymile.com/people/inioxos και η τακτική που σκεφτομαι http://www.runningnews.gr/SnitzForum/topic.asp?TOPIC_ID=3633&whichpage=4 "καννιβαλικη συνταγή"
4:15 δεν με βλεπω , το 4:30 ειναι κρυφος ποθος (και παροτρυνση συναθλουμενων οτι μπορω),βασικα να τερματισω (οχι βεβαια σε δυο μερες)αλλά και να μην κοιμαμαι δυο μερες :)

η επιλογή της ομαδας δυσκολη :) απο κοντα εχω συναντησει -απο τους ήδη συμμετεχοντες- rigelian , koukouvagia




Να πάς μαζί τους, Αφού ξερενόσαστε κιόλας...........
Χωρίς παρεξήγηση έτσι, πλάκα κάνουμε ΠΑΝΩ ΑΠ΄ ΟΛΑ.

"....και τέλος-τέλος, αν υπόθεσις δεν τραβάει χαβαλέ, εδώ την πουλεύω στο αμέσως και ανεπιστρεπτί. Καθότι γκρίνια και κόνξες έχω και στο τσαρδί μου αμα λάχει....!"Ν.Τσιφ.



εννοειται οτι πλακα και χαβαλε κανουμε :)))))

εχω μιλησει και με thranx ομως και με βοηθησε στην επιλογη προγράμματος ;)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2009 :  21:16:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by inioxos

quote:
Originally posted by nikats

quote:
Originally posted by inioxos

λοιπον σαν νεος: περυσι εκανα στο 10αρι 49:47 (καθαρος χρονος 11006 panagiotis papantonis)
τον Δεκ εκανα εγχειρηση στο γονατο, μετα ξαναετρεξα στο Nikerun στο Ιλιον σε 55+ και στον γυρο Ν.Σμύρνης 40'
το γονατο -λογω δουλειας(γονατισμα και σκαλα)- εχει πρηστει 2 φορές "καλά" και μερικες ακομα "λίγο"
για την προπονηση μου http://www.dailymile.com/people/inioxos και η τακτική που σκεφτομαι http://www.runningnews.gr/SnitzForum/topic.asp?TOPIC_ID=3633&whichpage=4 "καννιβαλικη συνταγή"
4:15 δεν με βλεπω , το 4:30 ειναι κρυφος ποθος (και παροτρυνση συναθλουμενων οτι μπορω),βασικα να τερματισω (οχι βεβαια σε δυο μερες)αλλά και να μην κοιμαμαι δυο μερες :)

η επιλογή της ομαδας δυσκολη :) απο κοντα εχω συναντησει -απο τους ήδη συμμετεχοντες- rigelian , koukouvagia




Να πάς μαζί τους, Αφού ξερενόσαστε κιόλας...........
Χωρίς παρεξήγηση έτσι, πλάκα κάνουμε ΠΑΝΩ ΑΠ΄ ΟΛΑ.

"....και τέλος-τέλος, αν υπόθεσις δεν τραβάει χαβαλέ, εδώ την πουλεύω στο αμέσως και ανεπιστρεπτί. Καθότι γκρίνια και κόνξες έχω και στο τσαρδί μου αμα λάχει....!"Ν.Τσιφ.



εννοειται οτι πλακα και χαβαλε κανουμε :)))))

εχω μιλησει και με thranx ομως και με βοηθησε στην επιλογη προγράμματος ;)




Αααα... αφού σε βοήθησε ο Thrax ετσι εξηγούνται όσα κοκκίνησα απο πάνω....
Ωραία, πήγαινε ή μ΄αυτούς μπας και κλείσει τη πόρτα το ταξί αλλά αν έρθεις εδώ.....κάστανα δε χαρίζουμε.Δες εδώwww.dailymile.com/groups/538-ymittos-training-club-marathon-running

Μπορείς; Αν ναι, ετοιμάσου για μέρες δόξας (glory days Κε Κετσπάγια!!!)

"....και τέλος-τέλος, αν υπόθεσις δεν τραβάει χαβαλέ, εδώ την πουλεύω στο αμέσως και ανεπιστρεπτί. Καθότι γκρίνια και κόνξες έχω και στο τσαρδί μου αμα λάχει....!"Ν.Τσιφ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2009 :  22:19:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by nikats

quote:
Originally posted by dpkouk

βρε νικ δεν ριχνεις και την τελευταια προταση;
ΟΧΙ ακόμα....
btw ο τελευταιος που μιλησε για τζιπ και cinquecento εχασε την υπερνομαρχια
Σωστός.
Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...



Θυμάσαι τον Χρόνη Εξαρχάκο να τον τραβάνε οι Γκεσταπίτες έξω απ' το κελί με τους πατριώτες και να φωνάζει:"Οχι, δεν είμαι προδότης, δεν είμαι προδότης εγώ, οχι σας λέωωω (κρατςςς...τζάμι)ωωωω"...ντούπ!

"....και τέλος-τέλος, αν υπόθεσις δεν τραβάει χαβαλέ, εδώ την πουλεύω στο αμέσως και ανεπιστρεπτί. Καθότι γκρίνια και κόνξες έχω και στο τσαρδί μου αμα λάχει....!"Ν.Τσιφ.


ως υπολοχαγος νατασα τα ξερεις αυτα τα αντιστασιακα...

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2009 :  22:37:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Run Forest Run

quote:
Originally posted by sam

ΛΑΘΟΣ!!!!!!!

έβαζα τα στοιχεία μου στα μίλια!!!!

¨Οταν τα έβαλα στα χιλιόμετρα είδα το φως το αληθινό!

Σύμφωνα με το δεκάρι μου πρέπει να βελτιώσω το 3.38!!!!!

Ενώ κάποιος που έχει κανει 50 λεπτά το δεκάρι πρέπει να βελτιώσει το 3.54!!!




SAM μπορεί να μην εκτιμάς τα tools υπολογισμού χρόνων αλλά είναι η λιγότερo αυθαίρετη μέθοδος πρόβλεψης χρόνου. Το 4:15 που έβαλες σαν αναφορά είναι εντελώς αυθαίρετο. Επίσης τόσες μέρες επιμένατε για βελτίωση χρόνων αλλά το 4:15 είναι απόλυτο. Υπάρχουν και αλλά tools στο net. Βρες αν ξέρεις κάποιο καλύτερο. Κάνε συγκεκριμένες παρατηρήσεις βελτίωσης να κλείνουμε τα διαδικαστικά.

Είμαστε 55 μέρες απ τις εκλογές και ακόμη ψάχνουμε τον εκλογικό νόμο.



Δεν είναι θέμα εάν τα εκτιμάω ή όχι ...Είναι η κοινή παραδοχή ότι ΟΛΑ αυτά τα εργαλεία αφορούν ΜΟΝΟ έμπειρους αθλητές που έχουν τις αποστάσεις στα πόδια τους (και πολλές φορές μάλιστα). ΔΕΝ μπορούν να εφαρμοστούν ούτε σε εμένα, ούτε καν σε εσένα ...πολύ δε περισσότερο σε ΝΕΟΥΣ δρομείς... ΔΕΝ μπορώ να βρω καλύτερο γιατί ΔΕΝ υπάρχει καλύτερο...

Το να κάνουμε εργομετρικό έλεγχο σε κάθε νέο για να εκτιμήσουμε την επίδοση του δε γίνεται ...

Η ιδέα σου με το +10/-10 είναι καλή όπως υποθέτω και η φόρμουλα βαθμολόγησης που προτείνεις (τα διάβασα πολύ γρήγορα να σου πω τη αλήθεια αλλά σε εμπιστέυομαι). Υποψιάζομαι μάλιστα ότι αυτά που προτείνεις καθώς είναι στην ίδια λογική θα βγάλουν στην ουσία το ίδιο αποτέλεσμα που πρότεινα εγώ με άλλο τρόπο (η μεγαλύτερη βελτίωση έξω ...οι αρνητικές μηδενίζονται ...ποσόστωση της βαρύτητας των επιμέρους τμημάτων)

Σε κάθε περίπτωση δεν έχει νόημα να το διυλίζουμε πολύ. Ας γίνουν έτσι...

Ας συμφωνήσουμε ΟΛΟΙ μαζί και σε κάποια κακόμοιρα "αυθαίρετα" όρια για τους νέους -χωρίς προηγούμενο αγώνα- να ξεμπερδεύουμε (αφού η εργομετρική όπως είπαμε κοστίζει)

Το καλό με τους νέους είναι ότι ισχύουν τα ίδια όρια και στις δύο ομάδες οπότε μπορεί να βρεθούν και απο τις δύο πλευρές θετικά και αρνητικά. Η δική μου δίκλείδα ασφαλείας για να μην υπάρχουν αδικίες ήταν η πολύ μικρή ποσόστωση (1/9) της βαρύτητας της συνολικής βαθμολόγησης τους. Εσύ βάζεις το +10/-10, μαζί με μια μικρότερη ποσόσωση που και πάλι μας ασφαλίζει αρκετά. Εάν ένας "νέος" δεκάρης που δεν έχει ξανατρέξει δεκάρι κάνει πενήντα λεπτά είναι στο όριο ...εάν τύχει και έρθει ο "speedy" απο το πουθενά χωρίς να έχει ξανατρέξει ποτέ και κάνει 32 πάλι το 10% θα πάρει που θα αντιστοιχεί στην βελτίωση 2.35% ενός μαραθωνοδρόμου. Η μέγιστη βελτίωση του δεκάρη αντιστοιχεί το πολύ σε 5-6 λεπτά για ένα μαραθωνοδρόμο κάτι που είναι λογικό... γιατί ούτε θα πλακώσουν όλοι οι νέοι από το πουθενά που θα κάνουν κατω από 50 λεπτά και επίσης μαζί με τον "καλό" σίγουρα θα τύχει και κάποιος που θα το κάνει 56 και 58 λεπτά και θα ρίξει τον μέσο όρο... Άρα το ένα λεπτο πάνω-κάτω "στο αυθαίρετο όριο" δε παίζει και πολύ ρόλο.

Όσο για το όριο των 4.15 στο μαραθώνιο δεν είναι καθόλου αυθαίρετο. Ας κάνουμε ένα γκάλοπ εδω μέσα μεταξύ μας πόσο τρέξαμε το πρώτο μας μαραθώνιο όλοι..! (και δες και στο τέλος την εναλλακτική μου πρόταση πανω σε αυτο που ΔΕΝ ΣΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ)

Τι νομίζεις? Ότι παραπάνω άτομα το τρέξαν κάτω απο 4.15 ή είναι περισσότεροι αυτοί που το τρέξαν πιο πάνω? Εγώ είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ για το δεύτερο. ΤΟ 90% ελπίζουμε να τρέξουμε το πρώτο μαραθώνιο σε 4 ώρες ή και λιγότερο... Πόσοι το καταφέρνουν? Πέρσι από αυτούς που ξέρω εγώ, μόνο ένας το κατάφερε, εγώ και ο αριστοτέλης ήμασταν περίπου στο όριο που προτείνω και άλλοι δύο κάναν 4,40 και 4.50 (και οι οποίοι ήταν μάλιστα ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ εώς ΆΡΚΕΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ απο εμένα θεωρητικά στις μικροτερες αποστάσεις) ...εάν μας βάζατε όλους μαζί στη σούμα η βελτίωση μας θα ήταν αρκετά αρνητική. Αλλά ακόμα και έαν βρεθεί και ένας που ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΤΡΕΞΕΙ ΠΟΤΕ και μπεί με χρόνο 3.00 πρώτο μαραθώνιο (το 5-10%)....ε νομίζω όλοι θα πούμε μαγκιά της ομαδας που τον είχε στη σύνθεση της τέτοιο αστέρι και ας της προσθέσει και ένα 10% βελτίωσης ανάμεσα σε δεκαπέντε αποτελέσματα. Το αξίζει ...γιατί και αυτός κάτι σημαντικό έκανε αλλά και πάλι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΑΥΤΗ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ...

Πάντως το 4.15 μου μοιάζει ένα λογικό όριο και μακάρι ΟΛΟΙ οι νέοι να το περάσουν (και αυτό για επιβράβευση είναι)... Δε θα γίνει πάντως. Ο νίκος μάλιστα αρχικά πρότεινε το 4.30 εάν θυμάσαι αλλά εγώ το έκανα πιο αυστηρό. Απο την όση εμπειρία έχω δε νομίζω ότι πρέπει να γίνει αυστηρότερο....

Εδώ θα πρότεινα (και θα δείτε ότι ΔΕΝ σας συμφέρει και ότι το 4.15 είναι μάλλον αρκετά αυστηρό) ....το θεωρητικό όριο των νέων της αντίπαλης ομάδας να ορίζεται από τον μέσο όρο επιδόσεων του ΠΡΩΤΟΥ μαραθωνιού της αντίπαλης ομαδας (που στη αλήθεια δείχνει το πραγματικό μέσο επίπεδο των δρομέων της άλλης ομάδας όταν ήταν και αυτοί νέοι... και είναι συγκρίσιμο μέγεθος)

Αφού αυτό και σε εσάς ακομα θα βγαίνει αρκετά μεγαλύτερο από το 4.15 ....έεεε μη ζητάμε από τους νέους να πρέπει να κάνουν λιγότερο γιατί αυτό είναι λίγο υποκρισία...


edit: "...ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΥ ΤΗΣ ΑΝΤΙΠΑΛΗΣ ΟΜΑΔΑΣ"

------------------
Είμαι ένα πρόχειρο γιοφύρι, και κάποιος αποπάνω μου περνάει και γκρεμίζουμαι ξοπίσω του. Ένας αγωνιστής με διαπερνάει, τρώει τη σάρκα μου και το μυαλό μου, ν΄ ανοίξει δρόμο, να γλιτώσει από μένα. Όχι εγώ, αυτός φωνάζει! ν.κ.

Edited by - sam on 14/09/2009 23:05:02
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2009 :  22:43:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
επειδη η κλασικη ειναι παλουκι για νεουρες και μη το 4.30 θαταν καλη περιπτωση..

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2009 :  22:46:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dpkouk

επειδη η κλασικη ειναι παλουκι για νεουρες και μη το 4.30 θαταν καλη περιπτωση..

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...




...εγώ το ξέρω αυτό δημήτρη. Οι απέναντι έχουν "φαγωθεί" λίγο γιατί εμείς έχουμε τους νέους...

------------------
Είμαι ένα πρόχειρο γιοφύρι, και κάποιος αποπάνω μου περνάει και γκρεμίζουμαι ξοπίσω του. Ένας αγωνιστής με διαπερνάει, τρώει τη σάρκα μου και το μυαλό μου, ν΄ ανοίξει δρόμο, να γλιτώσει από μένα. Όχι εγώ, αυτός φωνάζει! ν.κ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ivorman
The Coach

Greece


1886 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2009 :  22:52:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Run Forest Run

quote:
Originally posted by sam

ΛΑΘΟΣ!!!!!!!

έβαζα τα στοιχεία μου στα μίλια!!!!

¨Οταν τα έβαλα στα χιλιόμετρα είδα το φως το αληθινό!

Σύμφωνα με το δεκάρι μου πρέπει να βελτιώσω το 3.38!!!!!

Ενώ κάποιος που έχει κανει 50 λεπτά το δεκάρι πρέπει να βελτιώσει το 3.54!!!




SAM μπορεί να μην εκτιμάς τα tools υπολογισμού χρόνων αλλά είναι η λιγότερo αυθαίρετη μέθοδος πρόβλεψης χρόνου. Το 4:15 που έβαλες σαν αναφορά είναι εντελώς αυθαίρετο. Επίσης τόσες μέρες επιμένατε για βελτίωση χρόνων αλλά το 4:15 είναι απόλυτο. Υπάρχουν και αλλά tools στο net. Βρες αν ξέρεις κάποιο καλύτερο. Κάνε συγκεκριμένες παρατηρήσεις βελτίωσης να κλείνουμε τα διαδικαστικά.

Είμαστε 55 μέρες απ τις εκλογές και ακόμη ψάχνουμε τον εκλογικό νόμο.



Κι' όμως, μου φαίνεται ότι θα μπλέξουμε πολύ με τα διαδικαστικά.

Ας πούμε, τα tools υπολογισμού χρόνων, αναφέρονται φυσικά σε μια μέση, επίπεδη διαδρομή. Αν μια δύσκολη διαδρομή (π.χ. Κλασσική) μπορεί να έχει μέχρι και 10' διαφορά για ένα μέσο (ερασιτέχνη βέβαια) δρομέα από μια μέση επίπεδη, τότε δεν έχει κανένα νόημα μια τέτοια εκτίμηση.

Ίσως πρέπει να πάμε πίσω, στο να συγκρίνουμε όσο το δυνατόν πιο ομοειδή πράγματα. Οσον αφορά στον μαραθώνιο, μόνο με τον περυσινό ΚΜΑ μπορεί να συγκριθεί (για σκέψου Νίκο να πρέπει να βελτιώσεις στην Κλασσική τον χρόνο της Μεσσήνης, πόσο πιο δύσκολο είναι...).

Επίσης, να μετρήσουν μόνο τα θετικά αποτελέσματα, όχι και τα αρνητικά (τραυματισμοί, εγκαταλείψεις?). Ας είναι 0 τα αρνητικά, όχι μια ατυχία κάποιου να πάρει σβάρνα τους πάντες.

Επίσης θα πρέπει να συμφωνήσουμε σε κάποιο 'μέσο χρόνο πρωτάρη'', για άντρες και γυναίκες, για μαραθώνιο και 10άρι Αν δεν βρίσκετε ρεαλιστικά τα 4:15' και 56' αντίστοιχα που προτείνει ο sam, προτείνετε τι πιστεύετε ότι είναι ρεαλιστικό.

Ότι και να γίνει, να αποφασιστεί γρήγορα, πριν δημιουργηθούν οι τελικές ομάδες και καταντήσουν οι διάφορες προτάσεις να στρεβλώνουν τους κανονισμούς για να ευνοήσουν συγκεκριμμένο σχήμα με συγκεκριμμένα πρόσωπα και ξενερώσουμε τελείως.


Μυαλό χορτάτο, κορμί μαμάτο - Ivorteam moto
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2009 :  22:53:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Άντε ...να κλεισουμε με το σύστημα του Μπαμπή (επιφυλλασομαι μόνο για τις μικρές τροποποιήσεις που ζήτησε ο ιβορ ως αρχηγός ...ότι πει αυτός που είναι και αρχηγός) και με τα όρια που έχουμε αναφέρει απο την αρχή να ξεμπερδεύουμε?

...η προτιμάτε τον δεύτερο τρόπο? ...τον δικό σας μέσο όρο δηλαδή του ΠΡΩΤΟΥ ΣΑΣ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΥ? ....για να σας ανταγωνισθούν και να σας νικήσουν άμεσα ΚΑΙ οι νέοι μας δηλαδή και να σας δείξουν ότι είναι πολύ καλύτεροι απο εσάς όταν είσασταν "νέοι"! (...και για τις γυναίκες, εάν δεν έχετε στην ομάδα μιας που είστε και μισογύνηδες, το όριο να είναι +30 λεπτά)

------------------
Είμαι ένα πρόχειρο γιοφύρι, και κάποιος αποπάνω μου περνάει και γκρεμίζουμαι ξοπίσω του. Ένας αγωνιστής με διαπερνάει, τρώει τη σάρκα μου και το μυαλό μου, ν΄ ανοίξει δρόμο, να γλιτώσει από μένα. Όχι εγώ, αυτός φωνάζει! ν.κ.

Edited by - sam on 14/09/2009 23:13:56
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ivorman
The Coach

Greece


1886 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2009 :  23:01:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Koukouvagia : Ανδρέα, κι' εγώ σκέφτηκα κάποια στιγμή μπλουζάκια ''Ivorteam'', αλλά μετά μου φάνηκε too much. Είπαμε να κάνουμε την πλάκα μας, αλλά φοβάμαι μη μας πουν ότι παιδιαρίζουμε, ιδίως εμένα που είμαι ''ο πατήρ του ονόματος''.


Μυαλό χορτάτο, κορμί μαμάτο - Ivorteam moto
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Run Forest Run
Advanced Forum-Runner



359 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2009 :  23:30:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χωρίς πλάκα τώρα για μπύρες και κεράσματα, εφόσον μιλάμε για μεταβολή σε σχέση με πέρσι τα όρια πρέπει να είναι προσωποποιημένα εφικτά αλλά και challenging για τον καθένα. Φαντάσου να τρέχει κλασσική για πρώτη φορά κάποιος με 10αρι flat 59' και να κυνηγά το 4:15. Θα του βγάλουμε την ψυχή και στο τέλος θα απογοητευτεί και χωρίς λόγο που δεν έπιασε τον πήχη. Απ την άλλη κάποια με 10αρι flat 48' κλέβει εκκλησία με το 4:45. Υπ όψιν επίσης ότι αν έχει χρόνο σε ημιμαραθώνιο δεν θα μετρήσουμε το 10αρι. Μετράμε πάντα την κοντινότερη απόσταση σε μαραθώνιο.
Όσο για το ότι ο χρόνος που βγάζουν τα Tools για κλασσική είναι πάντα πολύ χαμηλός δεν είναι έτσι. Πέρσι έτρεξα 2 βδομάδες πριν την κλασσική Παυσανία σε 1:59. Το tool έβγαζε μαραθώνιο 4:21 και έκανα κλασσική σχεδόν 30 λεπτά καλύτερο χρόνο.
Τέλος συμφωνώ με τη σκέψη του Ivorman να δώσουμε και 10 λεπτά αέρα σε όποιον παίρνει χρόνο από flat αγώνα (10αρι-20αρι ΣΔΥΑ).



ΚΤΩΜΕΝΟΣ ΗΔΟΥ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2009 :  23:58:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Run Forest Run

Χωρίς πλάκα τώρα για μπύρες και κεράσματα, εφόσον μιλάμε για μεταβολή σε σχέση με πέρσι τα όρια πρέπει να είναι προσωποποιημένα εφικτά αλλά και challenging για τον καθένα. Φαντάσου να τρέχει κλασσική για πρώτη φορά κάποιος με 10αρι flat 59' και να κυνηγά το 4:15. Θα του βγάλουμε την ψυχή και στο τέλος θα απογοητευτεί και χωρίς λόγο που δεν έπιασε τον πήχη. Απ την άλλη κάποια με 10αρι flat 48' κλέβει εκκλησία με το 4:45. Υπ όψιν επίσης ότι αν έχει χρόνο σε ημιμαραθώνιο δεν θα μετρήσουμε το 10αρι. Μετράμε πάντα την κοντινότερη απόσταση σε μαραθώνιο.
Όσο για το ότι ο χρόνος που βγάζουν τα Tools για κλασσική είναι πάντα πολύ χαμηλός δεν είναι έτσι. Πέρσι έτρεξα 2 βδομάδες πριν την κλασσική Παυσανία σε 1:59. Το tool έβγαζε μαραθώνιο 4:21 και έκανα κλασσική σχεδόν 30 λεπτά καλύτερο χρόνο.
Τέλος συμφωνώ με τη σκέψη του Ivorman να δώσουμε και 10 λεπτά αέρα σε όποιον παίρνει χρόνο από flat αγώνα (10αρι-20αρι ΣΔΥΑ).

ΚΤΩΜΕΝΟΣ ΗΔΟΥ



καταρχάς εάν έκανες 1.59 τον ημί το εργαλείο θα σου πρότεινε 4.12 τον μαραθώνιο και οχι 4.21 εκτός εάν έβαζες την αποσταση κατα λάθος στα μίλια...

Δεύτερον δε έχει σημασία τι έκανες 2 βδομάδες πριν το μαραθώνιο... μπορεί να έκανες λονγκ ραν ...μπορεί να ήσουν κουρασμένος απο τη προετοιμασια σου ...μπορεί χίλια δύο. Το εργαλείο αυτό προϋποθέτει πολλές παραμέτρους μεταξύ των οποίων ο αγώνας αναφοράς να είναι ΚΑΙ αυτός ΣΕ ΠΛΗΡΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΡΥΘΜΟ και να έχεις κάνει φυσικά τη κατάλληλη προετοιμασία για αυτόν. 1000% τα εργαλεία αυτά είναι υπεραισιόδοξα για τη πλειοψηφία των δρομέων και εντελώς άχρηστα εάν τα χρησιμοποιήσουν νέοι ...αυτό το έχω διαβάσει σε πολλά σχετικά φορουμς και δε το λέω απο μόνος μου...Το ρώτησα γιατί και εμένα οι προβλέψεις μου, φαίνονταν πάρα πολύ αισιόδοξες (ΌΣΟ νέος και να είσαι δεν είναι και ΤΟΟΟΟΟΣΟ δύσκολο τελικά να φτάσεις να κάνεις ένα 50-52 λεπτά στο δεκάρι ή ένα 1.50-1.55 στον ημι ...αλλά είναι άλλη ιστορία να πέσεις κάτω από τις 4 ώρες στο πρώτο σου μαραθώνιο) και για αυτό παραξενευόμουνα.

Και αδυνατώ να πιστέψω ότι έκανες 3.51 μαραθώνιο και δεν είχες τρέξει αγωνιστικά πιο πριν κάποιον ημιμαραθώνιο κάτω απο το 1.59 εκτός εάν πραγματικά δε κατέβαινες σε αγώνες (τουλάχιστον ανταγωνιστικά) και έτρεχες μόνο λονγκ ρανσ

...Γιατί όμως δε σκέφτεστε την εναλλακτική πρόταση που κατέθεσα για τον μέσο όρο του πρώτου σας μαραθωνίου

------------------
Είμαι ένα πρόχειρο γιοφύρι, και κάποιος αποπάνω μου περνάει και γκρεμίζουμαι ξοπίσω του. Ένας αγωνιστής με διαπερνάει, τρώει τη σάρκα μου και το μυαλό μου, ν΄ ανοίξει δρόμο, να γλιτώσει από μένα. Όχι εγώ, αυτός φωνάζει! ν.κ.

Edited by - sam on 15/09/2009 00:03:53
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/09/2009 :  08:44:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημερίζω

Θα ήθελα να μου κάνατε την χάρη, να εμφανίσετε με 2 λόγια το προτεινόμενο σύστημα βαθμολόγησης των ομάδων, καθώς έχω χάσει την μπάλλα (και είμαι πολυ κουρασμένος, για να ψάξω σε 19 σελίδες για να βρω την εξελικτική του ιστορία)...

Θέλω να τονίσω ότι, άμα μιλάμε για ομάδες, το πιο λογικό είναι να βαθμολογήσετε (με απλό τρόπο) συγκεκριμμένο αριθμό από τους τερματίσασντες σε κάθε ομάδα και να βγει ποιά ομάδα είναι καλύτερη...

Δηλαδή:
Σε κάθε ομάδα υπολογίζονται οι χρόνοι τερματισμού των (πχ) 4ων πρώτων (ή των 6 πρώτων... αρκεί να έχει και η άλλη ομάδα 6 τερματίσαντες)
Στον υπολογισμό ΑΠΛΑ αθροίζεις τους χρόνους!!!
Οποια ομάδα έχει το μικρότερο άθροισμα για τον ίδιο αριθμό τερματισάντων κερδίζει!!! ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ τα σενάρια!!!
Μακάρι κι αν έχει μια από τις 2 ομάδες τον Καραβίδα!
Βάλτε στην ομάδα σας όποιον θέλετε!!!
Αρκεί να τον πείσετε να γίνει μέλος!!! (βλέπε "προσωρινή μεταγραφή")

Επιπρόσθετα, για να μην γίνουν υπερβολές (μεταγραφικές), θεσπίστε ένα όριο ταχύτερου χρόνου για προηγούμενους μαραθωνίους ή/και ημιμαραθωνίους, κατω από το οποίο ΔΕΝ επιτρέπεται ο δρομέας να συμμετάσχει λόγω υπερβολικής ταχύτητας!!!
π.χ. χρόνοι Μαραθωνίου κάτω από 3:20 ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ (4:45/χλμ)
χρόνοι Ημι κάτω από 1:30 το ίδιο (4:16/χλμ)
χρόνοι 10ριού κάτω από 42:00 δεν συμμετέχουν (4:12/χλμ)
Και, τέλος, αυτοί οι χρόνοι "αποκλεισμού" να είναι μέσα στα τελευταία 2 χρόνια (αν κάποιοσ πριν 15 χρόνια έτρεχε το 10άρι σε 39:00, αλλά πέρυσι το έτρεξε σε 43:30, μπορεί να τρέξει σε μια ομάδα)

Και, αφού κάνετε, αυτά τα πολύ απλά, που προτείνω, βάλτε τα παπούτσια σας και ξαμολυθείτε στην Κλασσική!!!

Και όποιοι κερδίσουν πίνουν τις τσάμπα μπύρες για αποκατάσταση...

Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ: 1) Εφαρμόστε κάτι απλό και κατανοητό, για να προσελκύσετε και μέλη!
2) Οι καινούργιοι ας εγγραφούν χωρίς περιορισμούς:
Πχ, αν κάποιος δεν έχει κάποιο πρόσφατο ρεκόρ στις αποστάσεις που είπαμε, ας εγγραφεί κι, άμα είναι πύραυλος, μαγκιά του και μπράβο σ' αυτόν και στην ομάδα του!... Αλλιώς θα τερματίσει εκτός της βαθμολογούμενης τετράδας (ας πούμε), οπότε no problem!!!
3) Τελικά βρίσκω ότι έχω σπουδαίες εμπνεύσεις και ότι σας χρειάζεται ένας μαθηματικός...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/09/2009 :  08:56:24  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Σαν να έχει δίκιο ο Αντώνης...

___________________
against the wind...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/09/2009 :  09:02:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι ρε παιδιά, δε σίμπλερ δε μπέτερ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 298 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000