Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Ivorteam vs Nikatsteam
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 298

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/09/2009 :  20:13:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
το ξερω βρε νικολα γιαυτο κι η πλακα μεταξυ μας δεν ειναι παρεξηγησιμη..και γιαυτο λεω οτι μιας και μιλαμε για μπυρες μετα απο μηνες σκληρης προετοιμασιας με 100αδες αλλα στο κεφαλι του ο καθεις,βρεστε μια φορμουλα απλη,να συμπεριλαβει οσο γινεται περισσοτερους και να παμε να τα πιουμε μετα και να γελασουμε.αλλωστε κανεις δεν ειναι χαμενος που οντας ερασιτεχνης με οικογενεια,δουλεια υποχρεωσεις,τραυματισμους κλπ καταφερνει να ολοκληρωσει την κλασικη...για τις μπυρες ρε γαμωτο

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/09/2009 :  20:26:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν και αύριο (μεθαυριο -αν όλα καλά- ταξιδευω) δεν βρεθεί λύση, θα προτείνω κάποια εγώ. Θα σας αφήσω ενα 5θημερο ν΄αποφασίσετε. Πιστεύω, για όλους, πως ειναι αρκετός χρόνος για να βγάλετε οι ΤΡΕΙΣ σας πια (Babis-Sam-dpkoyk)-o Δημήτρης θα βοηθήσει στη δυστοκία- να τεέιώνουμε μ' αυτό.

Υ.Γ. Υπάρχει κι ο Αντωνης, ο οποίος παρακολουθεί τα τεκτενόμενα με μεγάλη προσοχή!

"....και τέλος-τέλος, αν υπόθεσις δεν τραβάει χαβαλέ, εδώ την πουλεύω στο αμέσως και ανεπιστρεπτί. Καθότι γκρίνια και κόνξες έχω και στο τσαρδί μου αμα λάχει....!"Ν.Τσιφ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/09/2009 :  20:46:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αντε αδέρφια!!!

Κάλλιο 3 ομάδες παρά 2!!!

Ο περίφημος αρχηγός σας περιμένει στην ανοιχτή και φιλόξενη αγκαλιά του!!!

(Και πίσω από την αγκαλιά κρύβονται τσαμπιά μπανάνες και κουνελίτσες!!!)

Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ: Ε! ρε πλάκες...
Πάμε όλοι γιa PB!!! (άμα τρέχουμε για τις μπύρες...)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/09/2009 :  20:56:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τι μου δίνεις ρε Αντωνάκη να ρθω μαζί σου;

"....και τέλος-τέλος, αν υπόθεσις δεν τραβάει χαβαλέ, εδώ την πουλεύω στο αμέσως και ανεπιστρεπτί. Καθότι γκρίνια και κόνξες έχω και στο τσαρδί μου αμα λάχει....!"Ν.Τσιφ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/09/2009 :  21:17:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μια απέραντη αγκαλιά και ένα ΟΛΟΚΛΗΡΟ (προσωπικό) ΚΑΦΑΣΙ μπύρες από τους αντιπάλους, που θα κατανικήσουμε!!!

Διότι, όπως έλεγαν οι αρχαίοι σοφοί:
"Ουαί τοις ηττημένοις!!!"

Δηλαδή, στην πράξη, οι νικητές πίνουν ΟΣΟ ΘΕΛΟΥΝ (μέχρι να κρεπάρουν) και οι ηττημένοι πληρώνουν χαρούμενοι τα (οσαδήποτε) μπυρόνια!!!

Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ: Ουγκ!!! (χαιρετισμός του μεγάλου Ινδιάνου Αρχηγού ο "πονεμένος αχίλλειος" )
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/09/2009 :  21:26:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Από μικρό παιδί το όνειρό μου ήταν να τρέξω με την Ivorteam και θα κάνω ό,τι περνάει από το χέρι μου για να σας βγάλω πορτοκαλοπρόσωπους!

aad, "οι χαμένοι πληρώνους τους κερδισμένους" δεν είπα; Με μπέρδεψες τώρα! Τελικά αν τρέξουν τρεις ομάδες, τι θα γίνει;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/09/2009 :  21:27:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χμμμμ.....κάτι για κουνελάκια έλεγες, κάτι για λαγούς (στιφάδο;)...Που 'ναι αυτά; Μπύρες καταφέρνω να πιώ (περπατώντας μάλιστα!) και μόνος μου. Εγώ ψάχνω το κάτι παραπάνω.Λοιπόν;

"....και τέλος-τέλος, αν υπόθεσις δεν τραβάει χαβαλέ, εδώ την πουλεύω στο αμέσως και ανεπιστρεπτί. Καθότι γκρίνια και κόνξες έχω και στο τσαρδί μου αμα λάχει....!"Ν.Τσιφ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/09/2009 :  21:28:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

Από μικρό παιδί το όνειρό μου ήταν να τρέξω με την Ivorteam και θα κάνω ό,τι περνάει από το χέρι μου για να σας βγάλω πορτοκαλοπρόσωπους!

aad, "οι χαμένοι πληρώνους τους κερδισμένους" δεν είπα; Με μπέρδεψες τώρα! Τελικά αν τρέξουν τρεις ομάδες, τι θα γίνει;



"Οσοι ράβουν κουστούμια, να τα βάλουν στη ντουλάπα"!

"....και τέλος-τέλος, αν υπόθεσις δεν τραβάει χαβαλέ, εδώ την πουλεύω στο αμέσως και ανεπιστρεπτί. Καθότι γκρίνια και κόνξες έχω και στο τσαρδί μου αμα λάχει....!"Ν.Τσιφ.

Edited by - nikats on 15/09/2009 21:29:30
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/09/2009 :  21:44:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by nikats

quote:
Originally posted by Rigelian

Από μικρό παιδί το όνειρό μου ήταν να τρέξω με την Ivorteam και θα κάνω ό,τι περνάει από το χέρι μου για να σας βγάλω πορτοκαλοπρόσωπους!

aad, "οι χαμένοι πληρώνους τους κερδισμένους" δεν είπα; Με μπέρδεψες τώρα! Τελικά αν τρέξουν τρεις ομάδες, τι θα γίνει;



"Οσοι ράβουν κουστούμια, να τα βάλουν στη ντουλάπα"!

"....και τέλος-τέλος, αν υπόθεσις δεν τραβάει χαβαλέ, εδώ την πουλεύω στο αμέσως και ανεπιστρεπτί. Καθότι γκρίνια και κόνξες έχω και στο τσαρδί μου αμα λάχει....!"Ν.Τσιφ.



"Ο καλός ο καπετάνιος πριν πεινάσει μαγειρεύει"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/09/2009 :  22:06:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dpkouk
βρεστε μια φορμουλα απλη,να συμπεριλαβει οσο γινεται περισσοτερους και να παμε να τα πιουμε μετα και να γελασουμε.αλλωστε κανεις δεν ειναι χαμενος ...



Αμ αυτό λέω και εγώ ...Και να σας "κλέβαμε" και λίγο (λέμε τώρα) ...απο ανωτερότητα έπρεπε να μη φέρνετε τόσες αντιρρήσεις στη πρόταση μας. Εμείς εάν είμασταν στη θέση σας και μας προτείνατε αντίστοιχο στοίχημα με συγκεκριμένους όρους θα τους δεχόμασταν όλους ασυζητιτή (<-έτσι είναι ή "ασυζητητή"?)

(εάν δε το ξέρετε το ανέκδοτο με τους δυο φίλους στη ψαροταβέρνα να σας το πω: ¨Ερχονται τα ψάρια και τα αφήνει ο σερβιτόρος στη γωνιά του ενός. Ένα μεγάλο και ένα μικρό. Ο φίλος που έχει τα ψάρια μπροστά του παίρνει το μικρό και το βάζει στο πιάτο του φίλου του και το μεγάλο το βάζει στο πιάτο του. Ο άλλος του λέει "Καλά ...τι κάνεις? Εγώ εάν μας σέρβιρα θα έβαζα στο δικό μου πιάτο το μικρό και θα έδινα σε σένα το μεγάλο." Και του λέει ο άλλος: "Και τότε τι παραπονιέσαι. Πάλι το μικρό δε σου έδωσα?")


Σοβαρά όμως τώρα. Έχει δίκιο ο Δημήτρης. Μη το τραβηξουμε πάρα πολύ γιατί θα κουράσουμε/κουραστούμε. Βάλτε και λίγο νερό στο κρασί σας σχετικά με τα όρια αναφοράς. Δεχόμαστε το τρόπο βαθμολόγησης σας. Στο κάτω κάτω έχουμε και τη πατρότητα της ιδέας ...δώστε μας ένα benefit εάν νομίζετε ότι πάμε να σας "κλέψουμε" και λίγο.

Στη πραγματικότητα αυτό που διεκδικούμε είναι να είναι ο αγώνας ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΡΟΣΙΤΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ (εμείς βλέπεις, είμαστε όντως λίγο μπακάλικο και δεν έχουμε κριτήρια στην ομάδα μας ...Θέλούμε μάλιστα ανάμεσα στα μέλη μας και όσους νιώθουν ή ξέρουν ότι θα πάνε χειρότερα φέτος). Αρκεί να μην υπάρχει μια φόρμουλα που να μας καταδικάζει για τη λογική μας ...και να έχουμε κάποιες ελπίδες ώστε να έχει όντως γούστο το να υπάρχει το στοίχημα...


υ.γ. ...καλά δε τα είπα κόουτς??? ...λες να πιάσει που τους ρίχνω "στο φιλότιμο"

------------------
Είμαι ένα πρόχειρο γιοφύρι, και κάποιος αποπάνω μου περνάει και γκρεμίζουμαι ξοπίσω του. Ένας αγωνιστής με διαπερνάει, τρώει τη σάρκα μου και το μυαλό μου, ν΄ ανοίξει δρόμο, να γλιτώσει από μένα. Όχι εγώ, αυτός φωνάζει! ν.κ.

Edited by - sam on 15/09/2009 22:13:37
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Run Forest Run
Advanced Forum-Runner



359 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/09/2009 :  22:22:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρε παίχτες με το μαλακό τα posts!!! Έφαγα μίση ώρα να μπω στο κλίμα.
Λοιπόν τελική πρόταση από μένα και δεν επανέρχομαι.

Από τις 3 προτάσεις βαθμολογίας μου αρέσει η απλούστερη δηλ του Αντώνη χωρίς τα 10αρια μόνο κλασσική όπως ήταν και η αρχική μας πρόταση.
Διαπίστωσα όμως στη συνεχεία μια αδυναμία. Με το που αρχίζουν να σχηματίζονται οι ομάδες θα είναι προβλέψιμο ποιοι θα είναι νικητές (δηλ εμείς) με όλες τις επακόλουθες συνέπειες του safe bet.

Σχετικά με την επίμονη του SAM για το 4:15 στους νέους εξήγησα χθες (βλέπε σελίδα 19) ότι έτσι κάποιους τους ευνοείς και κάποιους τους αδικείς. Θα υπολογίσουμε με βάση το Tool ένα προσωπικό χρόνο αναφοράς και 10 λεπτά αέρα λόγω κλασσικής.
Τέλος για την περίπτωση χειρότερου χρόνου ας αφήσουμε κάτι. Ας πάμε τη φραγή απ το -10% στο -5%

Λοιπόν αν συμφωνείς SAM το παγώνουμε εδώ. Αλλιώς το βάλουμε σε ψηφοφορία μέχρι αύριο βράδυ μόνο απ τους νέους που θέλουν να συμμετέχουν αφού αυτούς αφορά η διαφορά μας και να κλείσουμε τα διαδικαστικά που χαλάνε και το χαβαλέ μας.

ΥΓ
Εκεί που διαφωνούμε Αντώνη είναι στην 3η ομάδα.
Είμαστε πολύ λίγοι για να υπάρξει και τρίτος πόλος. Άσε που θα πάμε σε πολύπλοκο σύστημα για το κέρασμα όπως αναφέρθηκε.
Εγώ σε θέλω στη ομάδα μας. Τόσα χρόνια γράφεις εδώ για μεθόδους προπονητικής και βελτιστοποίησης απόδοσης.
Θα πας τώρα μα αυτούς του ντεμι μπυροπότες που ούτε ένα κουτάκι για απόδειξη δεν μπορούν να φέρουν?


ΚΤΩΜΕΝΟΣ ΗΔΟΥ

Edited by - Run Forest Run on 15/09/2009 22:24:54
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ivorman
The Coach

Greece


1886 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/09/2009 :  22:38:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sam
[
υ.γ. ...καλά δε τα είπα κόουτς??? ...λες να πιάσει που τους ρίχνω "στο φιλότιμο"

------------------
Είμαι ένα πρόχειρο γιοφύρι, και κάποιος αποπάνω μου περνάει και γκρεμίζουμαι ξοπίσω του. Ένας αγωνιστής με διαπερνάει, τρώει τη σάρκα μου και το μυαλό μου, ν΄ ανοίξει δρόμο, να γλιτώσει από μένα. Όχι εγώ, αυτός φωνάζει! ν.κ.




ΑΣΥΖΗΤΗΤΙ!!!!


Μυαλό χορτάτο, κορμί μαμάτο - Ivorteam moto
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ivorman
The Coach

Greece


1886 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/09/2009 :  22:47:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Run Forest Run

Ρε παίχτες με το μαλακό τα posts!!! Έφαγα μίση ώρα να μπω στο κλίμα.
Λοιπόν τελική πρόταση από μένα και δεν επανέρχομαι.

Από τις 3 προτάσεις βαθμολογίας μου αρέσει η απλούστερη δηλ του Αντώνη χωρίς τα 10αρια μόνο κλασσική όπως ήταν και η αρχική μας πρόταση.
Διαπίστωσα όμως στη συνεχεία μια αδυναμία. Με το που αρχίζουν να σχηματίζονται οι ομάδες θα είναι προβλέψιμο ποιοι θα είναι νικητές (δηλ εμείς) με όλες τις επακόλουθες συνέπειες του safe bet.

Σχετικά με την επίμονη του SAM για το 4:15 στους νέους εξήγησα χθες (βλέπε σελίδα 19) ότι έτσι κάποιους τους ευνοείς και κάποιους τους αδικείς. Θα υπολογίσουμε με βάση το Tool ένα προσωπικό χρόνο αναφοράς και 10 λεπτά αέρα λόγω κλασσικής.
Τέλος για την περίπτωση χειρότερου χρόνου ας αφήσουμε κάτι. Ας πάμε τη φραγή απ το -10% στο -5%

Λοιπόν αν συμφωνείς SAM το παγώνουμε εδώ. Αλλιώς το βάλουμε σε ψηφοφορία μέχρι αύριο βράδυ μόνο απ τους νέους που θέλουν να συμμετέχουν αφού αυτούς αφορά η διαφορά μας και να κλείσουμε τα διαδικαστικά που χαλάνε και το χαβαλέ μας.

ΥΓ
Εκεί που διαφωνούμε Αντώνη είναι στην 3η ομάδα.
Είμαστε πολύ λίγοι για να υπάρξει και τρίτος πόλος. Άσε που θα πάμε σε πολύπλοκο σύστημα για το κέρασμα όπως αναφέρθηκε.
Εγώ σε θέλω στη ομάδα μας. Τόσα χρόνια γράφεις εδώ για μεθόδους προπονητικής και βελτιστοποίησης απόδοσης.
Θα πας τώρα μα αυτούς του ντεμι μπυροπότες που ούτε ένα κουτάκι για απόδειξη δεν μπορούν να φέρουν?


ΚΤΩΜΕΝΟΣ ΗΔΟΥ



Στα 10άρια, θα βάλω βέτο. Γιατί παρακαλώ να μη παίξουν και αυτοί? Εδώ θα τρέξω (λέω, τέλος πάντων) χωρίς να έχω αναρρώσει τελείως, μόνο και μόνο για το στοίχημα, και δεν θα παίξω? Και ο Rigo? Και ο Ανδρέας? Και όποιος άλλος γουστάρει να μπεί? Είπαμε εντάξει, όχι 5άρια, αλλά τα 10άρια θα παίξουν.

Όσο για τον τρόπο υπολογισμού, αρμόδιος είναι ο Sam, αλλά η γνώμη μου είναι ότι οι απόλυτοι χρόνοι θα μας κάνουν να ξεφύγουμε τελείως και να ψάχνουμε γνωστούς-άσχετους με καλές επιδόσεις.


Μυαλό χορτάτο, κορμί μαμάτο - Ivorteam moto
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/09/2009 :  23:01:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με έχεις φάει με τοολ ...!!! Θα σου πω εγώ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το tool με βάση ΟΣΑ έχουμε συμφωνήσει ΟΛΟΙ μας τα προηγούμενα χρόνια εδω...

Λοιπόν, σύμφωνα με όσα έχουμε πει εδώ για τους έμπειρους δρομείς συνήθως ο μαραθώνιος είνσι
2 X ημί + δέκα λεπτά (πάνω/κάτω)

Για τους νέους που τρέχουν πρώτη φορά και συνήθως έχουν τρέξει το πολύ δυο τρεις φορές στη ζωή τους αποστάσεις πάνω απο 20 χιλιόμετρα ως λοννγ ραν συνήθως προσθέτουμε άλλα δέκα λεπτά....

Βάλε και άλλα δέκα λεπτά γιατί η κλασσική είναι μαραθώνιος των δέκα λεπτών ΠΑΝΩ (κατα προσέγγιση πάντα) ενώ το (2 x ημί + 10) είναι για φλατ μαραθωνίους (και συνήθως οι ΗΜΙ που έχουμε ως αναφορά είναι σχεδόν πάντα flat)

έχουμε τελικά... 2 x ημί + 30 λεπτά (+10+10+10)

Παραδείγματα:
έχεις 2.00 καλύτερο ημί ...πάς για 4.30 κλασσικό μαραθώνιο
έχεις 1.50 καλύτερο ημί ...πας για 4.10 κλασσικό μαραθώνιο (εκεί ήμουν εγώ πέρσι και ΔΕ το βελτίωσα)
έχεις 1.45 καλύτερο ημί ...πας για 4.00 κλασσικό μαραθώνιο

Αυτοί ας είναι οι χρόνοι αναφοράς... ΘΥΜΙΖΩ ότι αυτό σημαίνει ότι εάν τους κάνεις δε κερδίζεις τίποτα (το περιμένουμε να τους κάνεις όπως περιμένουμε και απο τον παλιό να κάνει τουλάχιστον το περσινό του χρόνο) ...Άρα πρέπει να ΤΟΥΣ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ και να πας πιο κατω απο αυτούς για να δείξεις βελτίωση

Εάν δεν έχεις αγωνιστικό ημί αλλά έχεις δεκάρια και επειδή με την ίδια λογική ο χρόνος του ημί είναι περίπου 2 x 10km + 10 λεπτά (τσέκαρε το και απο τον εαυτό σου) ...ο εκτιμώμενος χρόνος αναφοράς γίνεται:

4 x 10 km + 50 λεπτά

έχεις 60 λεπτά 10 km ...πας για 4.50
έχεις 55 λεπτά 1o km ...πας για 4.30
έχεις 50 λεπτά 10 km ...πας για 4.10 (εκεί ήμουν εγώ πέρσι και ΔΕ το βελτίωσα)

ΑΣ ΔΗΛΩΣΟΥΝ ΟΙ ΝΕΟΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΧΡΟΝΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΕΤΟΣ ΣΕ 10κ και ΗΜΙ (υπάρχει και το dailymile) και ας βγάλουμε επιτέλους το χρόνο αναφοράς. Στην ανάγκη επειδή υπάρχει περίπτωση κάποιος να έχει ΗΜΙ αλλά να μην τον έχει τρέξει ανταγωνιστικά ας τσεκάρουμε και τα δεκάρια του και να όρίζουμε το ΑΥΣΤΗΡΟΤΕΡΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΑΙΝΕΙ...

Επίσης σε περιπτώσεις που εμφανιστεί κανα παράξενο σχετικά με τους προηγουμενους χρόνους (εάν δεν υπάρχουν αγωνιστικοί π.χ. ...ή έρθει ο χ αθλητής βουνού που έχει τύχει να έχει μόνο "προπονητικά/χαλαρά" αποτελέσματα σε δρόμο ως σήμερα αλλά ξέρουμε/φαίνεται ότι έιναι για παραπάνω) να δεκτούμε ότι ο αγωνοδίκης Δημήτρης έχει το δικαίωμα να προσαρμόζει λίγο προς τα πάνω ή προς τα κάτω το χρόνο αναφοράς σύμφωνα με την εμπειρία του και τη κρίση του και χωρίς αμφισβήτηση, συγκρίνοντας και τους υπόλοιπους χρόνους του δρομέα... Εμείς δεν θα ανακατευτούμε.

ΔΕΚΤΟ ???????????????

ΑΠΟΛΥΤΟΥΣ ΧΡΟΝΟΥΣ με τη λογική του αντώνη ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!! ...Βάλτε στοίχημα με τον Αντώνη για αυτό εάν θελετε να μετρησετε τα μουσκούλα σας και ως ομάδα...


...για τους δεκάρηδες σε παρακάλώ μη μπούμε σε τέτοια διαδικασία. Ούτε εργαλείο υπάρχει ούτε τους αγώνες αναφοράς θα βρούμε ...ούτε τίποτα. Από τη στιγμή που η βαρύτητα τους στο συνολικό αποτέλεσμα είναι κάτω απο το 1/4 ενός μαραθωνοδρόμου ας κρατήσουμε κάποια "αυθαίρετα" όρια στα περιθώρια που έχουμε πει να τελειώνουμε.
Εάν δε θέλετε δεκάρηδες ...θα το θεωρήσουμε πλέον παραξενιά και σοβαρά ας το αφήσουμε.


Σόρρυ για το κατεβατό πάλι...

------------------
Είμαι ένα πρόχειρο γιοφύρι, και κάποιος αποπάνω μου περνάει και γκρεμίζουμαι ξοπίσω του. Ένας αγωνιστής με διαπερνάει, τρώει τη σάρκα μου και το μυαλό μου, ν΄ ανοίξει δρόμο, να γλιτώσει από μένα. Όχι εγώ, αυτός φωνάζει! ν.κ.

Edited by - sam on 15/09/2009 23:24:37
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ivorman
The Coach

Greece


1886 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/09/2009 :  23:08:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sam

Με έχεις φάει με τοολ ...!!! Θα σου πω εγώ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το tool με βάση ΟΣΑ έχουμε συμφωνήσει ΟΛΟΙ μας τα προηγούμενα χρόνια εδω...

Λοιπόν, σύμφωνα με όσα έχουμε πει εδώ για τους έμπειρους δρομείς συνήθως ο μαραθώνιος είνσι
2 X ημί + δέκα λεπτά (πάνω/κάτω)

Για τους νέους που τρέχουν πρώτη φορά και συνήθως έχουν τρέξει το πολύ δυο τρεις φορές στη ζωή τους αποστάσεις πάνω απο 20 χιλιόμετρα ως λοννγ ραν συνήθως προσθέτουμε άλλα δέκα λεπτά....

Βάλε και άλλα δέκα λεπτά γιατί η κλασσική είναι μαραθώνιος των δέκα λεπτών ΠΑΝΩ (κατα προσέγγιση πάντα) ενώ το (2 x ημί + 10) είναι για φλατ μαραθωνίους (και συνήθως οι ΗΜΙ που έχουμε ως αναφορά είναι σχεδόν πάντα flat)

έχουμε τελικά... 2 x ημί 30 λεπτά (+10+10+10)

Παραδείγματα:
έχεις 2.00 καλύτερο ημί ...πάς για 4.30 κλασσικό μαραθώνιο
έχεις 1.50 καλύτερο ημί ...πας για 4.10 κλασσικό μαραθώνιο (εκεί ήμουν εγώ πέρσι και ΔΕ το βελτίωσα)
έχεις 1.45 καλύτερο ημί ...πας για 4.00 κλασσικό μαραθώνιο

Αυτοί ας είναι οι χρόνοι αναφοράς... ΘΥΜΙΖΩ ότι αυτό σημαίνει ότι εάν τους κάνεις δε κερδίζεις τίποτα (το περιμένουμε να τους κάνεις) ...Άρα πρέπει να ΤΟΥΣ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ και να πας πιο κατω απο αυτούς για να δείξεις βελτίωση

Εάν δεν έχεις αγωνιστικό ημί και επειδή με την ίδια λογική ο χρόνος του ημί είναι περίπου 2x10κ + 10 λεπτά (τσέκαρε το και απο τον ευατό σου) ...ο εκτιμώμενος χρόνος αναφοράς γίνεται:

4 x 10k + 50 λεπτά

έχεις 60 λεπτά 10κ ...πας για 4.50
έχεις 55 λεπτά 10κ ...πας για 4.30
έχεις 50 λεπτά 10κ ...πας για 4.10 (εκεί ήμουν εγώ πέρσι και ΔΕ το βελτίωσα)

ΑΣ ΔΗΛΩΣΟΥΝ ΟΙ ΝΕΟΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΧΡΟΝΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΕΤΟΣ ΣΕ 10κ και ΗΜΙ και ας βγάλουμε επιτέλους το χρόνο αναφοράς. Στην ανάγκη επειδή υπάρχει περίπτωση κάποιος να έχει ΗΜΙ αλλά να μην τον έχει τρέξει ανταγωνιστικά ας τσεκάρουμε και τα δεκάρια του και να όρίζουμε το ΑΥΣΤΗΡΟΤΕΡΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΑΙΝΕΙ...

ΔΕΚΤΟ ???????????????

ΑΠΟΛΥΤΟΥΣ ΧΡΟΝΟΥΣ με τη λογική του αντώνη ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!! ...Βάλτε στοίχημα με τον Αντώνη για αυτό εάν θελετε να μετρησετε τα μουσκούλα σας και ως ομάδα...


...για τους δεκάρηδες σε παρακάλώ μη μπούμε σε τέτοια διαδικασία. Ούτε εργαλείο υπάρχει ούτε τους αγώνες αναφοράς θα βρούμε ...ούτε τίποτα. Από τη στιγμή που η βαρύτητα τους στο συνολικό αποτέλεσμα είναι κάτω απο το 1/4 ενός μαραθωνοδρόμου ας κρατήσουμε κάποια "αυθαίρετα" όρια στα περιθώρια που έχουμε πει να τελειώνουμε.
Εάν δε θέλετε δεκάρηδες ...θα το θεωρήσουμε πλέον παραξενιά και σοβαρά ας το αφήσουμε.


Σόρρυ για το κατεβατό πάλι...

------------------
Είμαι ένα πρόχειρο γιοφύρι, και κάποιος αποπάνω μου περνάει και γκρεμίζουμαι ξοπίσω του. Ένας αγωνιστής με διαπερνάει, τρώει τη σάρκα μου και το μυαλό μου, ν΄ ανοίξει δρόμο, να γλιτώσει από μένα. Όχι εγώ, αυτός φωνάζει! ν.κ.



ΣΩΡΑΙΟΣΣΣΣ!!!! (Πάω για ύπνο, 6:00 tomorrow). Goodnight, whatever you are (marathoners or 10ers).


Μυαλό χορτάτο, κορμί μαμάτο - Ivorteam moto
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 298 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000