Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Λαγονοκνημιαία ταινία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 19

sabbas1
Advanced Forum-Runner

Greece
247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2009 :  10:04:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εντάξει, πρόθεσή μου δεν είναι να "σπέρνω αγκάθια", όλοι μας πιστεύω πως έχουμε κοινό παρονομαστή την συνεχή προσπάθεια στον δρόμο και τη ζωή, απλά μερικές φορές τα νεύρα είναι λίγο "τεντωμένα"!
Δεν πειράζει, το προσπερνάμε, και πάλι συγνώμη σε όλους για την αναστάτωση.

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Brazil
Forum-Runner

Greece


55 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/11/2009 :  17:54:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά, μπήκα στην 5η εβδομάδα και η λαγονοκνημιαία μου δεν... Χθες έκανα 5χλμ με 6,30 χωρίς ενόχληση, αλλά και παρά τις διατάσεις με ενοχλούσε λίγο αφού πήγα στο σπίτι αλλά και κατά την διάρκεια του ύπνου. Δεν ξέρω τι να πω. Ο φυσιοθεραπευτής, μου είπε να δώ μήπως είναι και θέμα μέσης. Πότε μέχρι σήμερα δεν είχα πρόβλημα με την μέση (τουλάχιστον που να το γνωρίζω). Εχω μπερδευτεί και δεν ξέρω πως ξεμπερδευτώ. Ισως να πάω για μαγητική, δεν ξέρω τι άλλο να πω και να κάνω.

brazil
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/11/2009 :  18:01:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
υπομονη, εγω στο διμηνο αρχισα να τρεχω χωρις ενοχληση.και παλι συμβουλεψου το γιατρο..καλη δυναμη φιλαρακο...

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasso
Senior Forum-Runner

Greece


576 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/11/2009 :  20:12:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
άμα δεν σταματήσεις τελείως θα καθηστερήσει η επούλωση, αφού όταν τρέχεις είναι σαν νά ξινεις μια πληγή. παγο, παγο, παγο, και τρεχε μονο στην ταχύτητα και όσο δεν σε ποναει κατα την διάρκεια και μετά. το είχα και εγω και απο τοτε εχω τρεξει 6 μαραθώνιους χωρίς να με ενοχλήσει ξανά. α`!!! και διατασεις.

πισω εχει η αχλαδα την ουρα!!!! επισης και η χελωνα!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rroyk
Newbie Forum Runner



47 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/11/2009 :  20:47:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΑΚΡΙΒΩΣ.ΤΟ ΕΠΙΑΣΕΣ.ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΜΕΣΗΣ.ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΞΕΚΙΝΑ ΤΟ ΠΡΟΛΗΜΑ.ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ.Ο ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΦΥΣΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΛΙΓΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΥΠΟΜΟΝΗ.ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΗΤΑΝ ΙΕΡΟΛΑΓΩΝΙΤΙΔΑ.ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕ ΣΤΗΝ ΛΑΓΩΚΝΗΜΙΑΙΑ.ΕΚΑΝΑ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ.ΤΩΡΑ ΜΕ ΣΩΣΤΕΣ ΔΙΑΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΡΥΟ ΝΕΡΟ ΒΛΕΠΩ ΒΕΛΤΙΩΣΗ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Brazil
Forum-Runner

Greece


55 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/11/2009 :  21:30:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι απαντήσεις σας με βοηθούν και μου δίνουν θάρρος.
Σας ευχαριστώ.

brazil
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sabbas1
Advanced Forum-Runner

Greece
247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/12/2009 :  09:49:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Brazil

Παιδιά, μπήκα στην 5η εβδομάδα και η λαγονοκνημιαία μου δεν... Χθες έκανα 5χλμ με 6,30 χωρίς ενόχληση, αλλά και παρά τις διατάσεις με ενοχλούσε λίγο αφού πήγα στο σπίτι αλλά και κατά την διάρκεια του ύπνου. Δεν ξέρω τι να πω. Ο φυσιοθεραπευτής, μου είπε να δώ μήπως είναι και θέμα μέσης. Πότε μέχρι σήμερα δεν είχα πρόβλημα με την μέση (τουλάχιστον που να το γνωρίζω). Εχω μπερδευτεί και δεν ξέρω πως ξεμπερδευτώ. Ισως να πάω για μαγητική, δεν ξέρω τι άλλο να πω και να κάνω.

brazil



"Ο φυσικοθεραπευτής μου είπε να δω μήπως είναι και θέμα μέσης"!!!!!
Α ν ο ίδιος δεν μπορεί να διαφοροδιαγνώσει ισχιαλγία με σύνδρομο λαγονοκνημιαίας ταινίας-η οποία σημειωτέον "φωνάζει" και λέει "εδώ είμαι"-προκαλώντας έτσι σύγχυση στον ασθενή του, τότε.... τι να πω? Πως ο ασθενής "να το δεί"???
Φίλε μου αν όντως επρόκειτο για λαγονοκνημιαία τότε θα έχει μία πορεία απο 6 εβδομάδες εώς και 4 μήνες, στην σελ 2 αυτού του φορουμ έχω δώσει αναλυτικά την παθογένεια και την θεραπεία της.
Αν χρειαζόμαστε 300euro για να μάθουμε τι κάνει νιαου-νιαου στα κεραμίδια τότε η Μαριλίζα Ξενογιαννακοπούλου εχει πολύ δύσκολο έργο μπροστά της!!!
Μην απογοητεύεσε. Σεβάσου τα καινούρια όρια που θέτει το σώμα σου και κινήσου μέσα σε αυτά και πολυ γρήγορα θα έισαι και πάλι δυνατος όπως πρώτα.

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

Edited by - sabbas1 on 01/12/2009 13:29:17
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PATENTAS
Elite Forum-Runner

Greece
1494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/12/2009 :  20:46:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητοί μου φίλοι, στην διάρκεια του Μαραθωνίου στο ύψος του CARREFOUR άρχισα να νιώθω περίεργα στο αριστερό γόνατο. Μέχρι την εκκλησία της Αγίας Παρασκευής ήταν αδύνατον να πατήσω το αριστερό μου πόδι με δύναμη, όταν έτρεχα. Δαγκώθηκα πολλές φορές από τον πόνο και τελικά τερμάτισα κουτσαίνοντας και περπατώντας. Ο αθλίατρος διέγνωσε σύνδρομο λαγονοκνημιαίας ταινία κσι συνέστησε φυσικοθεραπείες. Από την μία αισθάνθηκα ανακούφηση γιατί δεν είχα κάτι σοβαρό, όπως φοβόμουν, από την άλλη θα έπρεπε να ξεκουραστώ λίγο παραπάνω από ότι έπρεπε. Το άρθρο του running news με το σχετικό θέμα είναι αρκετά κατατοπιστικό. Σε κάθε περίπτωση η εμπειρία του μαραθωνίου ήταν συναρπαστική και για τίποτα δεν θα χάσω τον επόμενο "επετειακό" του 2010. ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΚΕΙ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Brazil
Forum-Runner

Greece


55 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/12/2009 :  23:25:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σάββα, οι γνώσεις σου επάνω στο θέμα με κατατόπισαν πάρα πολύ.
Εχω μπεί στην 5η εβδομάδα. Εχω πάνω από 10 ημέρες να κάνω φυσιοθεραπεία. Το μόνο που κάνω είναι διατάσεις στο σπίτι. Ο φυσιοθεραπευτή, είναι αισιόδοξος ότι όλα θα πάνε καλά και επιμένει πως είναι ξεκάθαρα λαγονοκνημιαία ταινία (είναι φυσιοθεραπευτής σε ποδοσφαιρικής ομάδας της super leage-χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι το ιδιαίτερο, απλά ότι λογικά αυτά τα θέματα πρέπει να τα γνωρίζει καλά[/b][/b]). Την Κυριακή που μας πέρασε (29/11) πήγα στο γύπεδο και έκανα πολύ χαλαρά 5χλμ χωρίς να με ενοχλήσει. Σήμερα Τρίτη έκανα 5,5χλμ περίπου στο 6/χλμ και δεν με ενόχλησε επίσης. Σαφώς και τις δύο φορές που έτρεξα έκανα διατάσεις και πριν και μετά.
Θέλω να πιστεύω ότι βρίσκομαι σε καλό δρόμο. Κάθε πρόταση και συμβουλή δεκτή. Ευχαριστώ και πάλι.

brazil
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/12/2009 :  09:11:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ Patenta

Περιγράφεις ΑΚΡΙΒΩΣ αυτά που ένιωσα (και έπαθα) κι εγώ στον μαραθώνιο της Αθήνας.
Απλά μου εμφανίσθηκε η ενόχληση νωρίτερα, γύρω στο 25, οπότε με "έστειλε" νωρίτερα (στο 32) για κουτσοπερπάτημα και, στη συνέχεια, στο σπίτι μου (37), γιατί κάθε βήμα ήταν αφόρητο...

Ελπίζω στον επετειακό Μαραθώνιο, το σύνδρομο να έχει day-off...

Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ: Brazil! Βλέπω με χαρά μου ότι βελτιώνεται η κατάστασή σου!!!
Αυτό μου δίνει κι εμένα κουράγιο...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sabbas1
Advanced Forum-Runner

Greece
247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/12/2009 :  09:19:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πού ωραία. Θυμήσου πως πρίν από 2 εβδομάδες δεν μπορούσες να τρέξεις στο γήπεδο περισσότερο από 5' . Πιστεύω πως πως μια σταδιακή επανένταξη στις δρομικές δραστηριότητες, χωρίς εντάσεις και αποφυγή κατηφορικών διαδρομών με ταυτόχρονη διατατική δραστηριότητα 4-5 φορές ημερησίως απο 10-15 επαναλήψεις, θα σε οδηγήσουν τελικά στην ίαση.
Για οτιδήποτε άλλο χρειαστείς στην διάθεσή σου, περαστικά και γρήγορα πάλι στους δρόμους!

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Brazil
Forum-Runner

Greece


55 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/12/2009 :  18:03:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αντώνη, τελικά νομίζω ότι ο Σάββας μέσω των απαντήσεών του, μου έδωσε τις καλύτερες πληροφορίες και μου ξεμπέρδεψε το μυαλό. Διάβασε και εσύ όλα όσα έχει γράψει εδώ και τόσες ημέρες και πιστεύω θα δεις και ΄συ θετικά αποτελέσματα.
Οσον αφορά τον επετειακό Μαραθώνιο, και ΄γω ελπίζω και εύχομαι το ....σύνδρομο αλλά και οποιαδήποτε άλλη κακοτυχία να έχουν πραγματικά day off.
Εν κατακλείδι, αυτό που θα ήθελα να σε ρωτήσω Σάββα είναι: αν στη φάση που βρίσκομαι πρέπει μετά το τρέξιμο να βάζω πάγο ή οχι;

Ευχαριστώ

brazil
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sabbas1
Advanced Forum-Runner

Greece
247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/12/2009 :  12:30:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βεβαιως και θα πρεπει να βαζεις παγο και τοπικα στο τραυματισμενο σημειο αλλα και ολο το σκελος σε κρυο νερο, θα σε βοηθησει πολυ.
Μην επαναπαυεσαι ομως στην κρυοθεραπεια, να θυμασαι την τακτικη επαναληψη των διατασεων 4-5 ημερησιως 10-15 επαναληψεις.
Καλη επιτυχια και περαστικα να ειναι!

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Brazil
Forum-Runner

Greece


55 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/12/2009 :  22:06:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sabbas1

Βεβαιως και θα πρεπει να βαζεις παγο και τοπικα στο τραυματισμενο σημειο αλλα και ολο το σκελος σε κρυο νερο, θα σε βοηθησει πολυ.
Μην επαναπαυεσαι ομως στην κρυοθεραπεια, να θυμασαι την τακτικη επαναληψη των διατασεων 4-5 ημερησιως 10-15 επαναληψεις.
Καλη επιτυχια και περαστικα να ειναι!

ΦΤΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!


Ευχαριστώ πολύ Σάββα για την απάντησή σου !

...γιατί αγαπώ να τρέχω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NAPOSIM
Forum-Runner

Greece
62 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/12/2009 :  22:19:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
επαιρνα voltaren kai movatec mesulid
το μονο που καταφερα ηταν να ανεβασω τις τρνσαμινασες μου τελος

αν θα παρεις παρε μονο για τις πρωτες 3 μερες οταν εχεις πολυ πονο

οταν δηαλδη παρει η βαρκα νερο ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 19 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000