Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Κυνήγι
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 71

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/12/2013 :  17:05:17  Εμφάνιση Προφίλ
Μισό λεπτό, κι εγώ φιλόζωος είμαι, αλλά διαφωνώ με τους προλαλήσαντες στα εξής: σέβομαι το θήραμα σημαίνει δεν σκοτώνω σε περίοδο απαγόρευσης, δεν σκοτώνω μικρής ηλικίας θηράματα, δε σκοτώνω προστατευόμενα είδη κ.λπ. Δεν υπάρχει καμιά αντίφαση.
Δεύτερον: κυνηγάει κανείς για να φάει αυτό που θα σκοτώσει, είτε είναι πουλί, είτε λαγός είτε αγριογούρουνο, και το ίδιο ισχύει και στο ψάρεμα. Αλλο το να βγει κανείς και να πυροβολάει ό,τι κινείται, και άλλο να ψάχνει για κυνήγι.
Αν είναι κανείς χορτοφάγος και για λόγους συνείδησης δεν τρώει κρέας, καταλαβαίνω την πολεμική στο κυνήγι, αλλά για να καταλάβω, όλοι οι από πάνω δεν τρώτε αρνάκι, μπριζόλες και λουκάνικα; Αν τρώτε, πού είναι το πρόβλημα με τους (νόμιμους) κυνηγούς;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/12/2013 :  17:16:29  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Fidelio

Το καλύτερο θα ήταν ένας θηρευτής (εντυπωσιακή και εκλεπτυσμένη ορολογία) να μπει στην θέση του θυράματος( ΕΙΠΑΜΕ, δεν λέμε του θύματος για να αποφύγουμε δυσάρεστους συνειρμούς). Εκεί που κάθεται λοιπον αμέριμνο το όρθιο δίποδο και έχει ανοίξει η κυνηγετική περίοδος, μπορεί είτε να πινει νερό από το ποτάμι, την λίμνη ή μπορεί να ξεκουράζει το κορμί του μετά απο μια δύσκολη μέρα, ΜΠΑΜ να του φυτέψει ένας κυνηγός διποδων μια σφαίρα στο κεφάλι. Φανταστείται το σκηνικο σε ένα κόσμο πλασμένο αλα αρθουρ κλαρκ ή οργουελ όπου το κυνηγι ανθρώπων επιτρέπεται.

Ο φοβερός και τρανός αρλοντ σβαρτσενεγκερ έχει πρωταγωνιστήσει σε μια εκπληκτική του ειδους ταινία που πραγματεύεται ένα ανάλογο σενάριο. ΝΑΙ, αγαπημένος ήρωας εκτός από τους τσολιάδες , τον σπαιντερ μαν και τον τσωρτσιλ είναι και ο εξωγηινος predetor.

Μόνο υπό την απειλή ενός τέτοιου μπορεί να καταλάβει ο θυρευτής (ΠΩ , τι ορολογια όμως ! ) του 21ου αιώνα πως ..."ΡΕ ασε το ζωντανό ήσυχο να ζησει την ζωή του , καμένε!"



People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff


Θηρευτής είναι σε όλα τα ντοκιμαντέρ η ορολογία για τον κυνηγό, είτε είναι ψάρι είτε αρπακτικό πουλί, σαρκογάγο θηλαστικό κ.λπ. Αυτός είναι ο κύκλος της ζωής, τι να κάνουμε. Σε ένα παράλληλο κόσμο (ή πλανήτη!) μπορεί να κυνηγάνε οι πίθηκοι τους ανθρώπους, εδώ κυνηγάνε οι άνθρωποι τις μπεκάτσες και το κάνουν γιατί το επιτρέπει η φύση, είναι απολύτως λογικό και φυσιολογικό. Όποιος δεν θέλει, όπως εγώ, να το κάνει ο ίδιος ή να το βλέπει, πηγαίνει στο εστιατόριο και ζητάει κυνήγι ή απλώς τρώει ό,τι έχει το χασάπικο και το σούπερ μάρκετ. Πού ειναι το πρόβλημα;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/12/2013 :  17:22:59  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα
quote:
Originally posted by Gypaetos

Μισό λεπτό, κι εγώ φιλόζωος είμαι, αλλά διαφωνώ με τους προλαλήσαντες στα εξής: σέβομαι το θήραμα σημαίνει δεν σκοτώνω σε περίοδο απαγόρευσης, δεν σκοτώνω μικρής ηλικίας θηράματα, δε σκοτώνω προστατευόμενα είδη κ.λπ. Δεν υπάρχει καμιά αντίφαση.
Δεύτερον: κυνηγάει κανείς για να φάει αυτό που θα σκοτώσει, είτε είναι πουλί, είτε λαγός είτε αγριογούρουνο, και το ίδιο ισχύει και στο ψάρεμα. Αλλο το να βγει κανείς και να πυροβολάει ό,τι κινείται, και άλλο να ψάχνει για κυνήγι.
Αν είναι κανείς χορτοφάγος και για λόγους συνείδησης δεν τρώει κρέας, καταλαβαίνω την πολεμική στο κυνήγι, αλλά για να καταλάβω, όλοι οι από πάνω δεν τρώτε αρνάκι, μπριζόλες και λουκάνικα; Αν τρώτε, πού είναι το πρόβλημα με τους (νόμιμους) κυνηγούς;


Συμφωνώ όταν είναι θέμα επιβίωσης.
Η υπερβολές βλάπτουν.

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/12/2013 :  17:25:08  Εμφάνιση Προφίλ
συγγνωμη αλλα προσωπικα δεν θεωρω φυσιολογικο-λογικο να αρματωνεται καποιος στις μερες μας με την ανοχη του κρατους (αφου εισπραξει το σχετικο αντιτιμο) για να σκοτωσει προς τερψη..καποια χρονια πριν ισως..βεβαια, οπως συνηθως συμβαινει σε τετοιες κουβεντες, ο καθενας εχει την αποψη του -σεβαστη- και φυσικα δεν μπορει να αλλαξει του αλλου..

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/12/2013 :  17:34:21  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα
Αν δεν υπάρχουν χρήματα, και εφόσον τα κρέατα της αγοράς είναι τίγκα στα διάφορα, τι πιο φυσικό να πάρεις το "δόρυ", να βγεις στη φύση για μανιτάρια και αγριογούρουνα.

Βέβαια δεν ξέρω πόσο κοστίζει το "δόρι" με τα συμπαρομαρτούντα. Σφαίρες, κράνος εξαρτήσεις, σκύλοι, τροφή για σκύλους, τζίπ 4 x4 κλπ.

___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 19/12/2013 17:37:33
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/12/2013 :  17:34:49  Εμφάνιση Προφίλ
''Κάποιος'' είπε για τα σκοτωμένα λιοντάρια και για τις αρκούδες των εικόνων...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/12/2013 :  17:40:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by dpkouk

συγγνωμη αλλα προσωπικα δεν θεωρω φυσιολογικο-λογικο να αρματωνεται καποιος στις μερες μας με την ανοχη του κρατους (αφου εισπραξει το σχετικο αντιτιμο) για να σκοτωσει προς τερψη..καποια χρονια πριν ισως..βεβαια, οπως συνηθως συμβαινει σε τετοιες κουβεντες, ο καθενας εχει την αποψη του -σεβαστη- και φυσικα δεν μπορει να αλλαξει του αλλου..

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...


Εννοείται ότι συζήτηση κάνουμε! Δε νομίζω ότι είναι λιγότερο φυσιολογικό από το να ψαρεύει π.χ. κανείς. Κι εκεί σκοτώνει. Και για να το προχωρήσω, ούτε λιγότερο φυσιολογικό από το να τρώει αυτά που σκότωσαν άλλοι. Για μένα είναι θέμα αισθητικής, όχι λογικής ή φυσιολογικού.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chamav
Advanced Forum-Runner

Greece


366 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/12/2013 :  17:41:59  Εμφάνιση Προφίλ
Πριν δέκα ημέρες ήμουν στην Αμφίκλεια για διακοπές. Ευτυχώς το κτήμα που μέναμε ήταν αρκετά μεγάλο και προστατευόμασταν από τα σκάγια που έπεφταν τριγύρω σαν βροχή όλη τη μέρα! Ένα πρωινό τόλμησα μάλιστα να ξεμυτήσω από το κρησφύγετο και να πάω για τρέξιμο τριγύρω στους πρόποδες του Παρνασσού. Μπορεί εγώ να τη γλύτωσα από τους "προστάτες" της φύσης αφού δε με έφαγε κανείς, αλλά το εντυπωσιακό που συνάντησα ήταν το χαλί από πολύχρωμα φυσίγγια που έβρισκες όπου και να κοιτάξεις τριγύρω στο βουνό, στους δρόμους, στα μονοπάτια, απλά παντού!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/12/2013 :  17:42:32  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by GERMANOS

''Κάποιος'' είπε για τα σκοτωμένα λιοντάρια και για τις αρκούδες των εικόνων...


Μα δεν συζητάμε για αυτά, εκεί δεν υπάρχει δικαιολογία...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/12/2013 :  17:43:43  Εμφάνιση Προφίλ
Εχω κάνει μια απλή ερώτηση , πως εντοπιζεται σεβασμός στην αφαίρεση μιας ζωής ενός ζωντανου πλάσματος. Η απάντηση που έχω πάρει ως τώρα είναι οτι προκειται για μια σεβαστή πράξη εφόσον μιλάμε για την κυνηγετική περίοδο... Τώρα φταίω εγώ; :p

Επισης το άλλο αντιφατικό. Πως γίνεται να λέμε οτι "εγώ δεν θα σκοτώνα ποτε ένα ζωντανό, ουτε θα μετείχα ως θεατής σε μια τέτοια πράξη" και την ίδια στιγμή να λέμε "κατανοώ τους κυνηγους που το κάνουν". Αν μη τι άλλο αυτό φανερώνει μια συγχηση. Καταρχάς συζητάμε για την πράξη. Αν καταφέρουμε και την απομονώσουμε τότε θα μπορέσουμε να την κρίνουμε ορθά. Τα υπόλοιπα είναι γύρω γύρω όλοι χωρίς να αγγίζουμε το κέντρο του προβλήματος. Κατανοώ δε οτι αυτό ειναι πολύ δύσκολο για τους ..θυρευτές (:p) που επαγωγικά θα πρέπει να αναθεωρήσουν και ως προς το life style τους. (ο ιησους χριστος, life style το κυνηγι..)

Εννοια σεβασμός στην αφαίρεση μιας ζωής δεν υπάρχει,βάλε όση ανθρώπινη αντιφατικοτητά έχεις. Ας έχουμε πλέον την ικανότητα να το αποδεχτούμε. Δεν νοειται να δολοφονούμε άλλα είδη και να το εντάσουμε σε οποιοδήποτε πλαίσιο , νομικά ή ηθικά αποδεκτό. Δεν στέκει και μην πάτε να μας βγάλετε τρελούς. :p :p



People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/12/2013 :  17:57:13  Εμφάνιση Προφίλ
Πρέπει να ''παραδεχτούμε'' και συνειδητοποιήσουμε ένα πράγμα:

Είμαστε παμφάγα ζώα

Άλλο αυτό όμως
και άλλο το ''χόμπι'' των ''θηρευτών''
σε ακατάλληλες μάλιστα περιόδους
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/12/2013 :  17:58:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Fidelio

Εχω κάνει μια απλή ερώτηση , πως εντοπιζεται σεβασμός στην αφαίρεση μιας ζωής ενός ζωντανου πλάσματος. Η απάντηση που έχω πάρει ως τώρα είναι οτι προκειται για μια σεβαστή πράξη εφόσον μιλάμε για την κυνηγετική περίοδο... Τώρα φταίω εγώ; :p

Επισης το άλλο αντιφατικό. Πως γίνεται να λέμε οτι "εγώ δεν θα σκοτώνα ποτε ένα ζωντανό, ουτε θα μετείχα ως θεατής σε μια τέτοια πράξη" και την ίδια στιγμή να λέμε "κατανοώ τους κυνηγους που το κάνουν". Αν μη τι άλλο αυτό φανερώνει μια συγχηση. Καταρχάς συζητάμε για την πράξη. Αν καταφέρουμε και την απομονώσουμε τότε θα μπορέσουμε να την κρίνουμε ορθά. Τα υπόλοιπα είναι γύρω γύρω όλοι χωρίς να αγγίζουμε το κέντρο του προβλήματος. Κατανοώ δε οτι αυτό ειναι πολύ δύσκολο για τους ..θυρευτές (:p) που επαγωγικά θα πρέπει να αναθεωρήσουν και ως προς το life style τους. (ο ιησους χριστος, life style το κυνηγι..)

Εννοια σεβασμός στην αφαίρεση μιας ζωής δεν υπάρχει,βάλε όση ανθρώπινη αντιφατικοτητά έχεις. Ας έχουμε πλέον την ικανότητα να το αποδεχτούμε. Δεν νοειται να δολοφονούμε άλλα είδη και να το εντάσουμε σε οποιοδήποτε πλαίσιο , νομικά ή ηθικά αποδεκτό. Δεν στέκει και μην πάτε να μας βγάλετε τρελούς. :p :p



People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff


Έκανα κι εγώ μια ερώτηση: είσαι χορτοφάγος; Αν δεν είσαι, ποια η διαφορά που τα σκοτώνουν άλλοι για σένα; :p
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/12/2013 :  18:02:59  Εμφάνιση Προφίλ
η μια περιπτωση εχει να κανει με εκτροφη ζωων για να τραφεις κι αλλη με δολοφονια για κανεις το κεφι σου..εχει διαφορα νομιζω..

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/12/2013 :  18:06:54  Εμφάνιση Προφίλ
...και έχει προτείνει και άλλες λύσεις
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/12/2013 :  18:07:07  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα
Έκανα κι εγώ μια ερώτηση: είσαι χορτοφάγος; Αν δεν είσαι, ποια η διαφορά που τα σκοτώνουν άλλοι για σένα; :p
[/quote]

Είναι

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 71 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000