Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Περιοστίτιδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 5

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2015 :  01:30:49  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάταγμα κόπωσης, μεγάλη κουβέντα Ζορό. Χαλαρώστε, δεν θα το πάταγε καν αν είχε φτάσει σε κάταγμα κόπωσης.
Το σκεφτόμουν για μένα 1 χρόνια, και 4-5 ορθοπεδικούς μετά, CT-MRI παρόλο που μου είχε καρφωθεί ότι μπορεί να ήταν ένα ανεπαίσθητο καταγματάκι που θα φαινόταν πολύ δυσκολα, ή ίσως είχε προλάβει κιόλας να κλείσει.

Και είχα πρησμένο το καλάμι, όχι απλά με πόναγε. Τούμπανο.

Όλα στην διάθεσή σας,
με screenshots. Τα έχω ξαναποστάρει βέβαια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2015 :  08:40:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μία είναι η λύση στο debate μας: ξανατρέξε με ουδέτερα παπούτσια για λίγο καιρό, να δούμε πώς θα πας...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2015 :  12:12:30  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Για να μην μπερδευόμαστε.
Ας φαίνεται περίεργο.

Όχι ακριβώς ουδέτερα. Αλλά φλατ. Σε αυτό συμφωνώ. Το cushioning δεν φαίνεται να βοηθάει, η ταλάντωση δεν έχει να κάνει με την απότομη προσγείωση ή όχι, αλλά με καθαρά με το βάρος και την μηχανική. Δεν είναι ο κραδασμός. Είναι η ταλάντωση όπως ένα τόξο.

Και για να μην ξεχνάμε, όταν λέω τούμπανο εννοώ τούμπανο.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2015 :  13:12:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μην με παρεξηγήσεις, δεν θέλω να σου κάνω τον έξυπνο ή τον προφέσορα στον ΔΙΚΟ σου τραυματισμό (για τον οποίο γνωρίζω ότι το έψαξες πολύ), απλά θεωρώ ότι κατά βάση η αιτία ήταν ότι έκανες πολλά πράγματα σε μικρό χρονικό διάστημα.

Όσον αφορά σχετικά με την κουβέντα περί υπερπρηνισμού, τραυματισμών και υποστηρικτικών παπουτσιών, ας σου το θέσω αλλιώς:
Είναι σαν τον θρήσκο που ζητάει από τον άθεο να του αποδείξει ότι δεν υπάρχει θεός, ενώ θα έπρεπε να είναι αντίστροφα.

Εύχομαι στο εξής, οι ακτινογραφίες αυτές να ξεχαστούν σε ένα συρτάρι...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2015 :  14:31:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Κάταγμα κόπωσης, μεγάλη κουβέντα Ζορό. Χαλαρώστε, δεν θα το πάταγε καν αν είχε φτάσει σε κάταγμα κόπωσης.
Το σκεφτόμουν για μένα 1 χρόνια, και 4-5 ορθοπεδικούς μετά, CT-MRI παρόλο που μου είχε καρφωθεί ότι μπορεί να ήταν ένα ανεπαίσθητο καταγματάκι που θα φαινόταν πολύ δυσκολα, ή ίσως είχε προλάβει κιόλας να κλείσει.

Και είχα πρησμένο το καλάμι, όχι απλά με πόναγε. Τούμπανο.

Όλα στην διάθεσή σας,
με screenshots. Τα έχω ξαναποστάρει βέβαια.


ε ναί, στα πρόθυρα του κόπωσης είναι μαλλον και λόγω χλμ/έντασης/φθαρμένο παπούτσι
με τα χρόνια πλέον διαπιστώνω ότι όσοι είναι με πολλά χλμ/βδομάδα ότι"γλυτώνουν" απο παπούτσια τα δίνουν ξαφνικά σε εξετάσεις/γιατρούς/θεραπείες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2015 :  14:44:27  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Στα λινκ που εβαλες, μιλαει γενικα για τραυματισμους. Εγω μιλαω αυγκεκριμενα για περιοστιτιδα, κ οι πηγες μου ειναι pub med wiki, και οχι γενικες αποψεις.

Η γενικη σχεση τραυματισμων, ειναι λιγο διαφορετικο απο συγκεκριμενα τα shin splints που η σχεση εχει καθιερωθει πιο καθαρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2015 :  14:49:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by weatherman

Το πιο πιθανό είναι να οφείλεται στα φθαρμένα παπούτσια. Συγκεκριμένα, ένας πολύ καλός φίλος που διαθέτει κατάστημα αθλητικών ειδών, πιστεύει ότι τα παπούτσια αυτής της κατηγορίας, όταν χρησιμοποιούνται από άνδρα 83 κιλών, πρέπει να αλλάζονται μετά από 750 χιλιόμετρα χρήσης. Διαφορετικά δεν είναι ασφαλή. Το θέμα είναι ότι δυστυχώς δεν μπορώ οικονομικά να αλλάζω παπούτσια κάθε τρεις μήνες. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.


Για τον φίλο που πόσταρε λέω....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2015 :  14:52:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Στα λινκ που εβαλες, μιλαει γενικα για τραυματισμους. Εγω μιλαω αυγκεκριμενα για περιοστιτιδα, κ οι πηγες μου ειναι pub med wiki, και οχι γενικες αποψεις.

Η γενικη σχεση τραυματισμων, ειναι λιγο διαφορετικο απο συγκεκριμενα τα shin splints που η σχεση εχει καθιερωθει πιο καθαρα.


άσε που δεν έβαλα λίνκ....
προσωπική μου αυθαίρετη άποψη είναι: τα πολύ "υποστηρικτικά" είναι placedo...
Δεν προσπαθώ εξάλλου να σου αλλάξω άποψη
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2015 :  15:04:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το excessive pronation αναφέρεται ως risk factor.
Risk factor στην ιατρική σημαίνει συσχετισμός και όχι απαραίτητα γενεσιουργός αιτία.
Ως όρος το Shin splints αναφέρεται σε ένα σωρό πράγματα και κανείς, μα κανείς, δεν έχει αποφανθεί σε τι οφείλεται!
Αλλά και πάλι, πού ακριβώς όμως γράφει το ευαγγέλιο pub med wiki ότι φορέστε stability παπούτσια και σωθήκατε;


"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2015 :  15:27:45  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Είπα δεν είναι ευαγγέλιο τίποτα. Πολλά γράφει μέσα, για Strenghening, για το ένα για το άλλο.
Προφανώς και παίζουν πολλά πραγματα ρόλο, ένα από αυτά είναι ΚΑΙ αυτό. Δεν είναι μόνο τα παπούτσια, δεν είναι μόνο ο μεγάλος όγκος, είναι λίγο πολύ όλα μαζί.
Προφανώς πχ αν τρέχεις 2 χλμ την μέρα, και γόβες, ίσως τα πας μια χαρά.
Από την άλλη αν τρέχεις 30χλμ την μέρα, και με τέλεια παπούτσια για εσένα, πάλι κινδυνεύεις.
Ίσως είναι πχ και το βάρος. Αν ήμουν 45 κιλά, δεν θα καταλάβαινα χριστό, ακόμα και αν έτρεχα με αρβύλες του στρατού.

Από την άλλη, όταν κάτι είναι risk factor, δεν είναι αυτονόητο ότι περιορίζοντας το risk factor, περιορίζεις σιγά σιγά τα αίτια?

http://www.runnersworld.com/injury-prevention-recovery/inside-doctors-office-keep-shinsplints-away?cm_mmc=NL-TrainingExtra-_-1127116-_-12042012-_-Inside-the-Doctor%27s-Office%3A-Keep-Shinsplints-Away

Δείτε το βιντεάκι, στο 3'55" για όποιον βαριέται να δει τα 8 λεπτά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2015 :  15:31:58  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
https://www.dropbox.com/s/iaywnqsrosxekpw/Sports-Injuries---Their-Prevention-and-Tr.pdf?dl=0

σελ 359
σελ 418
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2015 :  16:21:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι οκ, γνωστά όλα αυτά.
Απλά εγώ αυτό που υποστηρίζω είναι ότι τίποτα από τα παραπάνω δεν έχει τελικά αποδειχθεί μετά από τόσα χρόνια (η δεύτερη παραπομπή σου είναι σχεδόν 40 ετών) ώστε να φτάσουμε από την θεωρία στο συμπέρασμα.
Τουναντίον, οι περισσότερες "εργαστηριακές" μελέτες που πλέον χρησιμοποιούν όλο και πιο σύγχρονα όργανα μετρήσεων και πρωτόκολλα, μάλλον στο ανάποδο συμπέρασμα καταλήγουν.
Και για να το κλείσουμε, ας δεχθούμε αναγκαστικά τον υπερπρηνισμό ως risk factor για έναν "θολό" τραυματισμό όπως η περιοστίτιδα, αφού δεν έχουμε φτάσει σε συμπέρασμα.
Δεν υπάρχει όμως κανένας λόγος ή ανάγκη να θεωρήσουμε ότι ένα παπούτσι που περιορίζει την κίνηση του ποδιού, είναι η απάντηση στο παραπάνω πρόβλημα, ιδίως όταν επιστημονικά είναι εντελώς αστήριχτο.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2015 :  18:19:35  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Νίκο σου δείχνω βιβλίο έκδοσης του 2001 (πρώτη έκδοση το 1977, αλλά φαντάζομαι πράγματα που έχουν ανατραπεί αν έχουν ανατραπεί διορθώνονται...) από καθηγητή πανεπιστημίου ορθοπεδικής και αθλητιατρικής.
Εξηγεί και τον μηχανισμό πως επιβαρύνεται περισσότερο το καλάμι, ότι λυγίζει το πόδι κτλ.
Μετά σου δείχνω τον κυριούλη της νέας Υόρκης, γράφει πως είναι εξειδικευμένος αθλητίατρος, έχει κάνει ειδίκευση στο Harvard Κτλ.
(βρήκα αυτό το βίντεο του ιδίου, πολύ καλύτερο και πιο συγκεκριμένο και ξεκάθαρο.
http://drjordanmetzl.com/portfolio-item/shin-splints/
)

η wikipedia κτλ αναφέρει τις πηγές της.


Και εσύ πετάς ένα. Ναι αλλά "είναι επιστημονικά εντελώς αστήριχτο" είναι "θολός τραυματισμός"
Δλδ αυτοί το βγάζουν από το κεφάλι τους?

Είναι συγκεκριμένος τραυματισμός, με συγκεκριμένα συμπτώματα, κτλ κτλ. Φαίνεται με συγκεκριμένο τρόπο στις ακτινογραφίες, και γενικά είναι κάτι συγκεκριμένο.
Δεν είναι απλά ένα αόριστο "δεν νιώθω καλά" ή "νιώθω βαρής" ή με πονάνε τα πόδια γενικά. Πονάνε συγκερκιμένα, με συγκεκριμένο τρόπο, σε συγκεκριμένη φάση κτλ.

Edited by - Deorum on 18/04/2015 18:21:48
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2015 :  18:40:30  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Και δεν ξέρω, αν γενικά βοηθάνε στους υπόλοιπους τραυματισμούς.
Μπορεί το stability παπούτσι, να σε γλιτώνει από τα καλάμια, και να σε βαράει πχ στην λαγονοκνημιαία (σοβαρά τώρα, έχει μια σχέση και το έχω διαβάσει και αλλού, συγκεκριμένα στο lore of running - και το πιστεύω και εγώ, o πρηνισμός, κάνει την ταινία πιο χαλάρη στην έξω πλευρά του γονάτου και άρα τρίβεται λιγότερο - δοκιμάστε το μόνοι σας σε έναν καθρέφτη ).
Μπορεί στην τελική σούμα να είναι χειρότερο, γιατί σε μαμάει κάπου αλλού, ή απλά να έρχεσαι στα ίδια και να μην μπορεί να βγει ασφαλές συμπέρασμα. (γιαυτό και λένε, τα motion control παπουτσια τελικά δεν είχαν λιγότερα ποσοστά γενικά τραυματισμών).
Δεν πρηνίζουμε όλοι το ίδιο ή δεν έχουμε όλοι το ίδιο ευαίσθητα καλάμια ή βάρος ή βαρύ βήμα. Και 1002 άλλα. Δεν είναι απαραίτητο ότι όποιος πρηνίζει, θα πονέσει στα καλάμια.
Όμως αυτός που φτάνει σε σημείο να έχει πρόβλημα με τα καλάμια του, άρα για αυτόν υπάρχει θέμα, για το συγκεκριμένο πρόβλημα, είναι ένα από τα πρώτα πράγματα που πρέπει να δοκιμάσει. Για τα καλάμια, όχι για όλα τα υπόλοιπα.

Με εμένα δούλεψε έτρεχα 2.5 χρόνια με ενοχλήσεις στα καλάμια (όποιος ψάξει θα βρεί αρκετά θέματα που έχω ξεκινήσει και το έψαχνα...), και πλέον που έμεινα αυστηρά με παπούτσακια τέτοια (ακόμα και φλατ), θα με ενοχλήσουν μόνο αν το μαμήσω εντελώς σε μια βδομάδα με όγκο και ένταση, και πάλι πολύ πολύ λιγότερο. Δεν πουλάω ούτε ορθοτικούς πάτους, ούτε είμαι κράχτης για κάποιο γραφείο αθλητίατρου, ούτε για κάποια συγκεκριμένη εταιρία παπουτσιών. Εσύ το ξέρεις, το γράφω για κανενα λίγο πιο καινούργιο στο φόρουμ.
Καμιά φωτογραφία που και που πουλάω ίσως.


Edited by - Deorum on 18/04/2015 18:41:25
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2015 :  18:59:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρε Γιώργη, λέγοντας "θολός", αναφέρομαι στο ότι έχει αρκετές πιθανές αιτίες και μιας και πρόκειται για σύνδρομο υπέρχρησης, ποτέ δεν ξέρεις ακριβώς ποιο ήταν το λάθος σου που το προκάλεσε. Δεν υποστηρίζω κάτι διαφορετικό από τα γραφόμενα των ειδικών (αυτό μου έλειπε!)...
(Βέβαια, το να λέμε excessive pronation ως πιθανή αιτία, πρέπει με κάποιον τρόπο να ορίζουμε και πού ξεκινάει το excess. Έχεις δει κάπου κάτι τέτοιο;). Αυτά όσον αφορά στο "θολός".

Σχετικά με το "επιστημονικά αστήριχτο", το ότι ένα stability παπούτσι προλαμβάνει τον τραυματισμό, ή εν πάση περιπτώσει το μέρος που του αναλογεί στον τραυματισμό, σαφώς και είναι (προς το παρόν) αβάσιμο, από την στιγμή που κανείς δεν το έχει αποδείξει! Έχεις βρει πουθενά καμμία μελέτη που να καταλήγει στο συμπέρασμα αυτό, έστω και στατιστικά; Πολλές μάλιστα, καταλήγουν στο αντίθετο.
Ή μήπως νομίζεις πως κάποια στιγμή πριν 20 χρόνια, η ορθοπαιδική είπε στις εταιρείες "φτιάξτε μοντέλα με medial post, αυτή είναι η λύση";
Ουσιαστικά, σε μια αυθαίρετη παραδοχή των δευτέρων στηρίχτηκε η δημιουργία της συγκεκριμένης κατηγορίας παπουτσιών.

Edit: η απάντηση μου απευθύνεται στο προτελευταίο σου ποστ.

"My sport is your sport's punishment"

Edited by - echetlos on 18/04/2015 19:00:41
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 5 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000