Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Nike Vs Asics
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 8

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2010 :  20:27:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Papatak

Αγαπητή φίλη Marmite μιας και οι πολλές απαντήσεις σε έχουν μπερδέψει, διάβασε και αυτά: α) Αν τρέχεις τα χιλιόμετρα που λές χωρίς να αντιμετωπίζεις μυοσκελετικά προβλήματα συνέχισε ως έχει (ξέχνα πάτους και λοιπά). β) Οσον αφορά στο τι παπούτσι να διαλέξεις, μικρό ρόλο παίζουν τα λίγα γραμμάρια παραπάνω ή λιγότερο σε ένα παπούτσι. Το σημαντικό είναι να τρέχεις. Πάρε αυτά που θέλεις.

Τα πόδια στον ώμο



Papatak αρχικά με τρομάζεις!!! Μυοσκελετικά προβλήματα? Εγώ τρέχω καθαρά για προσωπική μου ευχαρίστηση ως μέρος διατήρησης καλής φυσικής κατάστασης. Αν υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργήσει προβλήματα μεγαλώνοντας... χμ χμ χμ...

Τες πα-στο ψητό τώρα. Τα πρώτα χρόνια έτρεχα με ένα άθλιο παπούτσι (τότε έτρεχα 4-5χιλιόμετρα την ημέρα 5 φορές την εβδομάδα), το οποίο δεν ήταν ΚΑΝ για τρέξιμο. Μέχρι που έφτασα στο σημείο το καλοκάιρι που μας πέρασε να μην μπορώ να περπατήσω ούτε 1 μέτρο χωρίς να έχω πόνους στα γόνατα και αποφάσισα να πάρω ένα ειδικό παπούτσι. Μπήκα φουριόζα στην nike town και αφού πέρασα 1 ώρα μέσα τρέχοντας σε διάδρομο και περνώντας από αναλύσεις κτλ, μου έδωσαν αυτό το παπουτσάκι που έχω τώρα. Με το οποίο σώθηκα! Ξέχασα τους πόνους στα γόνατα και το λάτρεψα! Γι'αυτό και θεωρώ πως το παπούτσι παίζει ρόλο και δεν θέλω να πάρω κάτι ό,τι-να'ναι επειδή απλώς μου αρέσει. Προσπαθώ όσο μπορώ να το ψάξω γιατί παραμονέυει ο φόβος ότι οι πόνοι στα γόνατα θα επανέλθουν με ένα λάθος παπούτσι...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

manosaltar
Newbie Forum Runner

Greece


31 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2010 :  20:38:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
απο προσωπικη εμπειρια εχω να σου πω αυτο...επειδη κ εγω εψαχνα για παπουτσια κ ρωτουσα κ κλπ κλπ κανε,το αυτονοητο κ αυτο που εχουν πει τα παιδια εδω...πηγαινε σε ενα μαγαζι καλο με αθλητικα,ξεκινα να δοκιμαζεις (απο την στιγμη που τρεχεις οσο λες θα καταλαβεις ποτε ενα παπουτσι σου κανει η οχι) κ μολις το πετυχεις τσιμπα το κ τρεχα!!!αυτο μετραει!!!!

run lola...RUN!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

reladic
Senior Forum-Runner

479 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2010 :  21:19:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Marmite,πολύ καλά κάνεις και ψάχνεις για παπούτσια αλλά καλύτερο είναι να βρείς πρώτα από που θα τα αγοράσεις, όσων αφορά την ποικιλία και τις τιμές, γιατί πιστεύω για κάποιον που ασχολείται με το τρέξιμο η σπατάλη σε παπούτσια είναι δεδομένη, πας σε ένα μαγαζί, δοκιμάζεις παπούτσια, επιλέγεις αυτό που νομίζεις ότι αυτό είναι για 'σένα, και μετά άπο καμια δεκαριά τρεξίματα βλέπεις οτι έχεις κάνει λάθος.Νομίζω είναι κάπου, και λίγο θέμα τύχης να βρείς αυτό που σου ταιριάζει, γρήγορα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2010 :  22:01:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by reladic

Marmite,πολύ καλά κάνεις και ψάχνεις για παπούτσια αλλά καλύτερο είναι να βρείς πρώτα από που θα τα αγοράσεις, όσων αφορά την ποικιλία και τις τιμές, γιατί πιστεύω για κάποιον που ασχολείται με το τρέξιμο η σπατάλη σε παπούτσια είναι δεδομένη, πας σε ένα μαγαζί, δοκιμάζεις παπούτσια, επιλέγεις αυτό που νομίζεις ότι αυτό είναι για 'σένα, και μετά άπο καμια δεκαριά τρεξίματα βλέπεις οτι έχεις κάνει λάθος.Νομίζω είναι κάπου, και λίγο θέμα τύχης να βρείς αυτό που σου ταιριάζει, γρήγορα.



Δεν είναι σπατάλη. Είναι επένδυση
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2010 :  22:43:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
......................και αν δεις ότι δεν βγάζεις άκρη, υπάρχουν και οι γόβες
ΧΑΡΧΑΡΧΑΡΧΑΡ....................:) :) :)

Μόνο 2 πράγματα είναι άπειρα. Το σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα. Για το σύμπαν δεν είμαι σίγουρος. Αλμπερτ Αϊνσταϊν
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2010 :  23:11:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

......................και αν δεις ότι δεν βγάζεις άκρη, υπάρχουν και οι γόβες
ΧΑΡΧΑΡΧΑΡΧΑΡ....................:) :) :)

Μόνο 2 πράγματα είναι άπειρα. Το σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα. Για το σύμπαν δεν είμαι σίγουρος. Αλμπερτ Αϊνσταϊν



σαγιονάρα σκεφτόμουν τώρα που έρχεται καλοκαίρι. Γόβες θα είναι πολύ ζεστές ρε συ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2010 :  07:19:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σαγιονάρα σκεφτόμουν τώρα που έρχεται καλοκαίρι. Γόβες θα είναι πολύ ζεστές ρε συ.
[/quote]

Οι παντούφλες είναι αναπαυτικές ενώ οι γόβες μου κάθονται καλύτερα, περιέχουν μικρό στοιχείο μαζοχισμού και τέλος γυμνάζουν την μέση δια της παλινδρομικής κίνησης των ημισφαιρίων...............

Η αλήθεια είναι πάντως ότι στα παπούτσια μέχρι να βρείς τι θέλεις και τι σου ταιριάζει θα ξοδέψεις πολύ χρήμα.

Μόνο 2 πράγματα είναι άπειρα. Το σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα. Για το σύμπαν δεν είμαι σίγουρος. Αλμπερτ Αϊνσταϊν
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2010 :  16:08:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να θέσω μια άλλη διάσταση. Στις αρχές όταν άλλαζα παπούτσι ένοιωθα κάποιες ενοχλήσεις από το "διαφορετικό" πάτημα. Ετσι λοιπόν αποφάσισα να μην χρησιμοποιώ ίδια μάρκα παπουτσιών. Τώρα π.χ. στις προπονήσεις φοράω Asics και NB (και μέχρι πριν λίγο καιρό και Adidas) ενώ στους αγώνες Mizuno. Εχει συνηθίσει το πόδι. Η συμβουλή μου είναι: Εκτός και συντρέχει κάποιος σοβαρός λόγος, να αλλάζετε μάρκες παπουτσιών και να μην μένετε στο ίδιο μοντέλο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2010 :  16:32:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αν ομως σε βολεψει 1 μαρκα δημο;γιατι να την αλλαξεις; και πιθανον να εχεις περιπετειες,οικονομικες ή τραυματισμου ή κακης αποδοσης..πως λεμε, ομαδα που κερδιζει δεν αλλαζει..

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS2004
Master Forum-Runner

Greece
6423 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2010 :  16:36:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Απο την στιγμή που τρέχεις κυρίως σε διάδρομο, ο διάδρομος προσφέρει απο μόνος του αντικραδασμική προστασία, οπότε το θέμα "κατάλληλο παπούτσι" είναι πιο απλό και εύκολο...Κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν αξίζει να δώσεις πάνω απο 60-70 € για να τρέχεις σε διάδρομο...
Απο εκεί και πέρα δοκίμασε κάποια παπούτσια, δες πιο σου κάνει καλύτερα και προχώρα...Το να λέμε ότι η τάδε μάρκα είναι καλύτερη απο την άλλη δεν νομίζω ότι έχει νόημα..Μια μάρκα μπορεί να είναι καλύτερη για κάποιον και για κάποιον άλλο όχι.

MANOLIS2004
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2010 :  16:48:36  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Πιστεύω ότι όλες οι γνωστές μάρκες έχουν καλά παπούτσια που αντέχουν και είναι σκυλιά. Οι διαφορές παίζουν ανάμεσα στα μοντέλα της κάθε μάρκας και ανάλογα με τη χρήση. Φυσικά το ένα ή το άλλο μοντέλο έχει βγει καλό ή αποτυχημένο, αλλά δεν μπορεί κανείς με ευκολία να πει η τάδε μάρκα είναι καλή και η άλλη καλύτερη.

Για αποστάσεις έχω κολήσει στα Adidas (adistar ride και supernova glide), που ταιριάζουν καλά στο πόσο σφιχτά θέλω το παπούτσι στο πόδι μου. Φοράω και ΝΒ, που μου αρέσουν πολύ σαν ελαφριά trail και τα λιώνω στο χωμάτινο στάδιο. Ανάλογα με τα γούστα του καθενός.

__________________________
Χλιμίτζουρες: γράφουν ιστορία
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

manarakos
Newbie Forum Runner

Greece
32 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2010 :  17:22:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Άρχισα να τρέχω πριν κανά 10μήνο. Πόναγα αρκετά αλλά μ'άρεσε και το συνέχισα. Αγόρασα τα Nimbus ελατώθηκαν οι πόνοι πολύ. Από τότε που έκανα πελματογράφημα κι έβαλα τους ειδικούς πάτους, μιά και στο ένα πόδι είχα ελαφρά πλατυποδία, δεν πονάω καθόλου. Ακολούθησε τη συμβουλή του gargadua, και μετά αγόρασε ότι παπούτσι σου αρέσει. Προσωπικά νομίζω ότι τ' Asics είναι μιά σκάλα πιο πάνω από τα ΝΙΚΕ όσον αφορά το τρέξιμο, αλλά περί ορέξεως...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2010 :  17:42:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αρχισα με adidas της πλάκας (φτηνό μοντέλο) και άρχισε να πονάει η μέση μου. Πήγα σε asics cumulus 10 και αισθανόμουνα πολύ καλύτερα μέχρι που ανακάλυψα ότι φθείρονται σχετικά γρήγορα (απόσβεση)και οι πόνοι στη μέση ξαναήρθαν. Το μοντέλο αυτό το πήρα 2 φορές.
Ξαναπήρα asics cumulus 11 (νεότερο μοντέλο)που το κράτησα και για τον ΚΜΑ 09. Δοκίμασα και τα nike skylon(αγορά σε προσφορά) για αποστάσεις μέχρι 16 χλμ. τα οποία δεν ήταν άνετα αλλά γρήγορα.....!!!
Για φέτος για πιό οικονομικό μοντέλο πήρα τα nike air pegasus 25 (65€) τα οποία θεωρώ ότι στο πάτημα είναι αρκετά σκληρά σε σύγκριση με τα cumulus.
Κάπου εκεί εμφανίστηκαν τα nimbus 11 που πιστεύω ότι είναι πραγματικά άνετα.
Κρίμα που δεν υπάρχει το περιθώριο δοκιμών για τα παπούτσια.

Μόνο 2 πράγματα είναι άπειρα. Το σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα. Για το σύμπαν δεν είμαι σίγουρος. Αλμπερτ Αϊνσταϊν
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2010 :  22:35:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by MANOLIS2004

Απο την στιγμή που τρέχεις κυρίως σε διάδρομο, ο διάδρομος προσφέρει απο μόνος του αντικραδασμική προστασία, οπότε το θέμα "κατάλληλο παπούτσι" είναι πιο απλό και εύκολο...Κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν αξίζει να δώσεις πάνω απο 60-70 € για να τρέχεις σε διάδρομο...
Απο εκεί και πέρα δοκίμασε κάποια παπούτσια, δες πιο σου κάνει καλύτερα και προχώρα...Το να λέμε ότι η τάδε μάρκα είναι καλύτερη απο την άλλη δεν νομίζω ότι έχει νόημα..Μια μάρκα μπορεί να είναι καλύτερη για κάποιον και για κάποιον άλλο όχι.

MANOLIS2004



Μανώλη έχεις δει τους διαδρόμους στο γυμναστήριό μου??? Έχουν άπειρες λακούβες και διάφορες κλίσεις. Όταν τρέχω σε άσφαλτο είμαι πολύ πιο άνετα ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2010 :  23:10:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και ας περάσουμε στο ακόμα πιο βασικό ερώτημα: Ξέρει κάποιος στην Αθήνα κατάστημα με μεγάλη ποικιλία σε παπούτσια για τρέξιμο, που οι πωλητές να ΞΕΡΟΥΝ τι τους γίνεται?? Δεν θα αντέξω για άλλη μια φορά να τους εξηγώ εγώ τι σημαίνει το κάθε τι!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 8 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000