Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Nike Vs Asics
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 8

dentaris
Advanced Forum-Runner

275 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2010 :  23:40:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φιλε gargadua πολυ βοηθητικο το ποστ σου,Thx!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mastrolefteris
Senior Forum-Runner

560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2010 :  23:51:36  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Mastrolefteris Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Σου προτείνω ανεπιφύλακτα τον Νίκο Καράμπαλη, στο Runner's corner.

Είναι σημαντικό το να τρέχει και ο ίδιος ο πωλητής/καταστηματάρχης.

Δες εδώ: http://runnerscorner.yooblog.gr/

Και εδώ: http://runnerscorner.gr/index.html

Καλό ψάξιμο.

Λευτέρης,

http://www.mountainrunning.gr/


MountainRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/03/2010 :  22:32:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Mastrolefteris

Σου προτείνω ανεπιφύλακτα τον Νίκο Καράμπαλη, στο Runner's corner.

Είναι σημαντικό το να τρέχει και ο ίδιος ο πωλητής/καταστηματάρχης.

Δες εδώ: http://runnerscorner.yooblog.gr/

Και εδώ: http://runnerscorner.gr/index.html

Καλό ψάξιμο.

Λευτέρης,

http://www.mountainrunning.gr/


MountainRunner



Σ'ευχαριστώ πολύ! Είναι και στη γειτονιά μου! Θα τον επισκεφτώ σίγουρα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2010 :  18:04:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Marmite ξέχασα να σου πώ ότι στη 1 πατούσα έχω πτώση σκαφοειδούς (πλατυποδία σα να λέμε, αλλά με ελαφριά καμάρα) και το άλλο είναι κανονικό. Το ανακάλυψα με πελματογράφημα (στατικό και δυναμικό) που έκανα σε φυσιοθεραπευτή. Για μένα οι πάτοι ήταν πολύ καλή λύση και όπως είπα μπορώ να βάζω όποιο παπούτσι θέλω. Ενοιωθα λίγο περίεργα το 1 μήνα αλλά τώρα είναι 1 χαρά.
Σε καμία περίπτωση δεν είναι περιττό έξοδο (εννοείται δεν είμαι φυσιοθεραπευτής ούτε πέλματα εμπορεύομαι).

Μόνο 2 πράγματα είναι άπειρα. Το σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα. Για το σύμπαν δεν είμαι σίγουρος. Αλμπερτ Αϊνσταϊν
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nickmanak
Forum-Runner



90 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2010 :  01:06:23  Εμφάνιση Προφίλ  Visit nickmanak Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Nέος στο φόρουμ και αυτό ειναι το παρθενικό μου μηνυμα.
Ειχα ασχοληθει με το τρεξιμο το 2000 και αυτο γινοταν τα καλοκαιρια συνηθως & για τα επομενα 2-3 χρονια. Πριν λιγες μερες και επειτα απο 7 χρονια το μικροβιο μου ξαναρθε. Ξεκινησα δειλά μια μικρη διαδρομη 3χμ η οποια με κουρασε οντας αγυμναστος εδω και αρκετο καιρο και πονεσαν τα ποδια μου αλλα σε νορμαλ επιπεδα. Παρολα αυτα ξανανιωσα εκεινο το ωραιο συναισθημα του τρεξιματος, και μαλιστα ειχα ακομα εκεινα τα παπουτσια ΝΙΚΕ που ειχα αγορασει το 2000.
Για να μην τα πολυλογω, σκεφτηκα οτι ενα νεο ξεκινημα θελει και νεο εξοπλισμο και αρχισα να μελετω στο ιντερνετ περι παπουτσιων. Από κατι ξενες κριτικες και χωρις να δοκιμασω κατι, σκεφτομουν να παρω τα ΝΙΚΕ Pegasus 26. Και καθως εψαχνα στο ιντερνετ επεσα πανω στο καταπληκτικο σας φορουμ, εγκαιρα ευτυχως, και γλιτωσα πολλα λεφτα. Δηλ. μου υποδειξατε ιντερνετικα καταστηματα απο Αγγλια με απιστευτες τιμες και ετσι θα παρω απο εκει.

Σημερα πηγα λιγο καθυστερημενα σε ενα καταστημα λιγο πριν κλεισει και δοκιμασα τα Pegasus 26 και τα Nimbus 11. To Pegasus 26 ηταν πολυ αφρατο και ενιωθες οτι επιπλεεις στο περπατημα και μαλιστα ειχε την ταση να με σπρωχνει ελαφρα κατα εμπρος (στο περπατημα). Τα Nimbus 11 τα οποια τα εμαθα πρωτη φορα χτες απο σας εδω, ταιριαξαν αψογα στο ποδι λες και ηταν φτιαγμενα για μενα προσωπικα. Ομως, οι αποσβεσεις που ειχε η σολα τους ηταν πολυ κατωτερες απο τα ΝΙΚΕ. Δυστυχως δεν μπορεσα να τρεξω με το καθενα για να βγαλω μια πραγματικη αποψη, απλως περπατησα μεσα στο καταστημα. Αυτο ειναι το προβλημα με τα υποδηματα τρεξιματος, αφου δεν μπορεις να τα δοκιμασεις χωρις να τα αγορασεις.
Μετα απο ολο αυτον τον προλογο, ηθελα να ρωτησω ποιο μοντελο της Asics πλησιαζει την αποσβεση και το πατημα των Pegasus 26. Ο πωλητης μου εκανε κανονικο κυρηγμα και μαθημα οτι η Asics σαν εταιρεια ειναι ετη φωτος μπροστα από τη ΝΙΚΕ και ο ιδιος αγορασε τα Kinsei και αλλαξε ολη του η ζωη.
Επισης, ενδιαφερομαι για ΝΙΚΕ Vomero & Air SPAN 7 αλλα δεν εχω ιδεα εφοσον δεν βρηκα πληροφοριες ή κριτικες από δρομείς.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ivorman
The Coach

Greece


1886 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2010 :  11:44:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by nickmanak

Nέος στο φόρουμ και αυτό ειναι το παρθενικό μου μηνυμα.
Ειχα ασχοληθει με το τρεξιμο το 2000 και αυτο γινοταν τα καλοκαιρια συνηθως & για τα επομενα 2-3 χρονια. Πριν λιγες μερες και επειτα απο 7 χρονια το μικροβιο μου ξαναρθε. Ξεκινησα δειλά μια μικρη διαδρομη 3χμ η οποια με κουρασε οντας αγυμναστος εδω και αρκετο καιρο και πονεσαν τα ποδια μου αλλα σε νορμαλ επιπεδα. Παρολα αυτα ξανανιωσα εκεινο το ωραιο συναισθημα του τρεξιματος, και μαλιστα ειχα ακομα εκεινα τα παπουτσια ΝΙΚΕ που ειχα αγορασει το 2000.
Για να μην τα πολυλογω, σκεφτηκα οτι ενα νεο ξεκινημα θελει και νεο εξοπλισμο και αρχισα να μελετω στο ιντερνετ περι παπουτσιων. Από κατι ξενες κριτικες και χωρις να δοκιμασω κατι, σκεφτομουν να παρω τα ΝΙΚΕ Pegasus 26. Και καθως εψαχνα στο ιντερνετ επεσα πανω στο καταπληκτικο σας φορουμ, εγκαιρα ευτυχως, και γλιτωσα πολλα λεφτα. Δηλ. μου υποδειξατε ιντερνετικα καταστηματα απο Αγγλια με απιστευτες τιμες και ετσι θα παρω απο εκει.

Σημερα πηγα λιγο καθυστερημενα σε ενα καταστημα λιγο πριν κλεισει και δοκιμασα τα Pegasus 26 και τα Nimbus 11. To Pegasus 26 ηταν πολυ αφρατο και ενιωθες οτι επιπλεεις στο περπατημα και μαλιστα ειχε την ταση να με σπρωχνει ελαφρα κατα εμπρος (στο περπατημα). Τα Nimbus 11 τα οποια τα εμαθα πρωτη φορα χτες απο σας εδω, ταιριαξαν αψογα στο ποδι λες και ηταν φτιαγμενα για μενα προσωπικα. Ομως, οι αποσβεσεις που ειχε η σολα τους ηταν πολυ κατωτερες απο τα ΝΙΚΕ. Δυστυχως δεν μπορεσα να τρεξω με το καθενα για να βγαλω μια πραγματικη αποψη, απλως περπατησα μεσα στο καταστημα. Αυτο ειναι το προβλημα με τα υποδηματα τρεξιματος, αφου δεν μπορεις να τα δοκιμασεις χωρις να τα αγορασεις.
Μετα απο ολο αυτον τον προλογο, ηθελα να ρωτησω ποιο μοντελο της Asics πλησιαζει την αποσβεση και το πατημα των Pegasus 26. Ο πωλητης μου εκανε κανονικο κυρηγμα και μαθημα οτι η Asics σαν εταιρεια ειναι ετη φωτος μπροστα από τη ΝΙΚΕ και ο ιδιος αγορασε τα Kinsei και αλλαξε ολη του η ζωη.
Επισης, ενδιαφερομαι για ΝΙΚΕ Vomero & Air SPAN 7 αλλα δεν εχω ιδεα εφοσον δεν βρηκα πληροφοριες ή κριτικες από δρομείς.




Φίλε Nickmanak, σωστά δοκιμάζεις τα παποπύτσια που θα αγοράσεις ιντερνετικά, και διάλεξε όποιο σου ταιριάζει καλύτερα (η προσωπική μου επιλογή θα ήταν τα Nimbus 11). Ότι και να διαλέξεις, έχε υπόψη σου, ότι πρέπει να είναι τουλάχιστον μισό νούμερο μεγαλύτερα από την αίσθηση που έχεις όταν διαλέγεις μέγεθος σε πολιτικά παπούτσια. Μετά από λίγα λεπτά τρεξίματος, το πόδι μεγαλώνει μέσα στο παπούτσι από την υπεραιμία στην περιοχή και χρειάζεται επιπλέον χώρο. Αν δεν τον έχει, θα γίνει ένα όργανο βασανισμού.



Χλιμίτζουρες Relay Team
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2010 :  12:00:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
συμπληρωνοντας τον ivor, θα χασεις νυχια με στενο παπουτσι.επισης πρεπει να δεις το πατημα σου,το βαρος σου και σε τι εδαφος τρεχεις πριν επιλεξεις..ψαξου λιγο στο φορουμ να παρεις ιδεα τι εννοω.

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2010 :  00:29:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
update: Αγόρασα σήμερα τα asics GT-2140 σε πολύ καλή τιμή. Ελπίζω να έκανα σωστή επιλογή. Είμαι overpronator τελικά μετά από πολύ ψάξιμο κατάλαβα ότι ο ειδικός δεν μου έλεγε μούφες, δεν έχω διαφορετικό πάτημα σε κάθε πόδι, απλώς είχα κατανοήσει λάθος τον ορισμό του overpronator. Περιμένω πώς και πώς να αναρρώσω και να δοκιμάσω το παπουτσάκι μου!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzav
Newbie Forum Runner

7 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2010 :  23:27:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Αγόρασα σήμερα τα asics GT-2140 σε πολύ καλή τιμή.

Πολύ καλή επιλογή για τρέξιμο σε διάδρομο.
Τα kinsei θα τα διπλοπλήρωνες για να αγοράσεις μια αυξημένη αντικραδασμικότητα που σου είναι πρακτικά άχρηστη στον ιμάντα. Πιο πολύ θα σε ενοχλούσαν με το βάρος τους και το ψηλό τακούνι τους παρά θα σε βοήθαγαν...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nickmanak
Forum-Runner



90 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/04/2010 :  00:05:59  Εμφάνιση Προφίλ  Visit nickmanak Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε αυτο το φορουμ παντως βλεπω μεγαλη λατρεια για Asics. Διαβασα μηνυματα απο 2006 μεχρι σημερα και αυτη η λατρεια για τα Asics αγγιζει την προπαγανδα. Και το κακο ειναι οτι επηρεαζεται κοσμος διαβαζοντας τα, και θεωρει τις υπολοιπες εταιρειες υποδεεστερες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/04/2010 :  11:09:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by nickmanak

Σε αυτο το φορουμ παντως βλεπω μεγαλη λατρεια για Asics. Διαβασα μηνυματα απο 2006 μεχρι σημερα και αυτη η λατρεια για τα Asics αγγιζει την προπαγανδα. Και το κακο ειναι οτι επηρεαζεται κοσμος διαβαζοντας τα, και θεωρει τις υπολοιπες εταιρειες υποδεεστερες.



Δεν συμφωνώ με αυτό που λες. Σίγουρα ο καθένας μέσα από τις εμπειρίες του διαμορφώνει την άποψή του. Και αν οι περισσότεροι δρομείς έχοντας δοκιμάσει διάφορα παπούτσια προτιμούν τα asics, κάτι σημαίνει αυτό, σωστά? ΕΚτός αν θεωρείς ότι παίρνουν ποσοστά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS2004
Master Forum-Runner

Greece
6423 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/04/2010 :  11:55:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οπως σε όλα τα καταναλωτικά αγαθά, έτσι και στα παπούτσια κάποια φίρμα είναι ο leader. Οι συναθλητές εδώ αποφάσισαν, ανάλογα με τις εμπειρίες τους και τα γούστα τους ενδεχομένως, να δώσουν αυτο τον τίτλο στην asics. Τουλάχιστον ο τίτλος εδώ δεν βγαίνει μέσα απο την διαφήμιση αλλά από απόψεις χρηστών.
Και μόνο για το πανέμορφο & πανέξυπνο brandname που είναι τα αρχικά του "ΝΟΥΣ ΥΓΙΗΣ ΕΝ ΣΩΜΑΤΙ ΥΓΙΕΣ" στα λατινικά, αξίζουν μια υψηλή θέση στην κατάταξη.


MANOLIS2004
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/04/2010 :  12:20:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
κι εγω ασικς (ανευ προμηθειας) αλλα οχι gt2140...γενικα αυτη η σειρα δεν με ικανοποιησε με εξαιρεση το 2120...

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/04/2010 :  17:08:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
nickmanac δεν είναι θέμα λατρείας για την εταιρία αλλά τι σου ταιριάζει καλύτερα στο πόδι. Αλλωστε το παπούτσι είναι αντικείμενο έρευνας καθόσον αν δεν περάσεις από πολλά μοντέλα ή μάρκες δεν είναι εύκολο να εντοπίσεις τι σου κάνει. Πιθανόν αν δοκιμάσω τα saucony ή τα mizuno να μην ξαναβάλω asics. Μέχρι τότε έχω πολύ δρόμο αλλά λίγα λεφτά.:):):):)
Ετσι για την ιστορία τα nike pegasus 26 τα θεωρείς μαλακά και τα asics nimbus 11 σκληρά. Αν με ρωτούσες θα σου έλεγα ακριβώς τα αντίθετα.
Περί ορέξεως ............................................ κολοκυθόπιτα!!!!!!!!

Μόνο 2 πράγματα είναι άπειρα. Το σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα. Για το σύμπαν δεν είμαι σίγουρος. Αλμπερτ Αϊνσταϊν
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/04/2010 :  00:02:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρώτες εντυπώσεις από τα πρώτα μου χιλιόμετρα με τα καινούρια μου asics: Αγκαλιάζει πολύ ωραία το πόδι-πολύ καλύτερα από τα nike που ήταν λίγο...βάρκες. Η σόλα μου φάνηκε αρκετά σκληρή και άκαμπτη, και η καμάρα ψηλότερη από των nike, χωρίς όμως να μου δημιουργεί αυτό κάποια ενόχληση ή δυσφορία- μάλλον μεγαλύτερη σταθερότητα μου έδινε θα έλεγα. Μου φάνηκαν λιγότερο δροσερά από τα nike αλλά ίσως έφταιγε η ζέστη σήμερα. Overall καλή αγορά για τα λεφτά του, περιμένω να το φορέσω μερικές φορές ακόμα για να δω πώς θα μου στρώσει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 8 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000