Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 μετεγχειρητικά προβλήματα...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

MANTONA
Advanced Forum-Runner



401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2010 :  15:59:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by pantsito

από donarot γνωρίζει κανείς???μου σύστησε να το πάρω...είναι καλά??

pantsito13



Aγαπητέ φίλε, πρέπει να βρείς έναν καλό γιατρό να σε κατευθύνει. Το παν είναι η σωστή διάγνωση και μετέπειτα η θεραπεία. Ρίξε μια ματιά σε σχόλια με παρόμοια προβλήματα,
http://www.cyclist-friends.gr/showthread.php?t=5988
αλλά ποτέ μην πάρεις κάτι χωρίς την έγκριση του γιατρού.

Και πάλι μεγάλη προσοχή στα φάρμακα. Οχι πανικός!

Αθλητισμός=Υγεία
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis
Forum-Runner

Greece
181 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2010 :  21:35:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε pantsito το DONAROT είναι φακελλάκια(30 το κουτί)γλυκοζαμίνης,συνταγογραφούνται απο τον γιατρό και πέρνεις 1 κάθε μέρα για 3 μήνες,διακόπτεις για 1 μήνα και συνεχίζεις για άλλους 3.Στο εμπόριο(Φαρμακεία)κυκλοφορεί και γλυκοζαμίνη σε χάπια με επιπλέον συστατικά(Χονδροιτίνη,ΜSΜ..κτλ).Φυσικά τα δεύτερα τα πληρώνεις παραπάνω(απο 25 έως 60 ΕΥΡΩ).Γνωστές τέτοιες εταιρείες είναι η Αμερικάνικη SOLGAR και η Αγγλική LAMBERTS. Η γνώμη μου είναι να πάρεις εάν όντως υπάρχει πρόβλημα χονδροπάθειας στο κάτω-κάτω δεν έχει και τίποτα παρενέργειες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis
Forum-Runner

Greece
181 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/11/2010 :  00:43:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λίγη ώρα μετά την απάντησή μου σχετικά με το DONAROT στο διαδύκτιο έχει ανέβει και αυτό, που θα σηκώσει μεγάλη συζήτηση και θα ανατρέψει πολλά δεδομένα στην φαρμακευτική αντιμετώπιση της χονδροπάθειας: http://www.emergencyservices.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1307:-anoikth-l-&catid=75:2010-05-12-21-47-36&Itemid=77
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Laga
Elite Forum-Runner



1698 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/11/2010 :  10:34:10  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Laga Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Απίστευτη σύμπτωση με το Donarot...
Αν έχει δίκιο ο ντόκτορ, τι να πω...

--------------------------------------------------------
Champions aren't made in the gyms. Champions are made from something they have deep inside them? A desire, a dream, a vision…
Muhammad Ali

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/11/2010 :  10:49:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το Donarot k τα διαφορα αντιγραφα του,εχουν ενδειξη για την ανακουφιστικη θεραπεια της οστεοαρθριτιδας.
Ειναι αλας της φυσικης αμινο-μονοσακχαριδικης γλυκοζαμινης,φυσιολογικου συστατικου του χονδρου,οπου υπεισερχεται στη συνθεση των γλυκοζαμινογλυκανών.
Ουτε θεραπευουν τη χονδροπαθεια,ουτε αναζωογονουν τους χονδρους,ουτε τους αναπλαθουν.
Ανακουφιζουν μονο, μετα απο μακροχρονη χρηση,απο τον πονο.(κ αυτο αμφισβητειται....)
Οποτε ποια η θεση τους στην αντιμετωπιση της χονδροπάθειας??????
Καλυτερα να παρετε ενα depon(παρακεταμολη) που στερειται παρενεργειων κ ανακουφιζει κ αμεσα!!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"

Edited by - NIKOS T. on 26/11/2010 10:53:30
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis
Forum-Runner

Greece
181 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/11/2010 :  11:23:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΝΙΚΟ το ίδιο ισχύει και για το CH-ALPHA( http://www.vivapharm.gr/htmlsite/productdetails.asp?id=125 ); Μου το πρότεινε ο αθλίατρος στη Θεσσαλονίκη για χονδροπάθεια επιγονατίδος,δεν το πήρα ακόμη γιατί είναι ''τσιμπιμένο'' στην τιμή, είμαι και εγώ λίγο ''Θωμάς'', αλλα 2 δρομείς με το ίδιο πρόβλημα που το παίρνουν (απο τον ίδιο αθλίατρο) είναι κατ'ενθουσιασμένοι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/11/2010 :  11:28:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by vasilis

ΝΙΚΟ το ίδιο ισχύει και για το CH-ALPHA( http://www.vivapharm.gr/htmlsite/productdetails.asp?id=125 ); Μου το πρότεινε ο αθλίατρος στη Θεσσαλονίκη για χονδροπάθεια επιγονατίδος,δεν το πήρα ακόμη γιατί είναι ''τσιμπιμένο'' στην τιμή, είμαι και εγώ λίγο ''Θωμάς'', αλλα 2 δρομείς με το ίδιο πρόβλημα που το παίρνουν (απο τον ίδιο αθλίατρο) είναι κατ'ενθουσιασμένοι.



Βασιλη δεν εχω αποκρυσταλλωμενη αποψη για το ch-alpha!
Εγγυημένα καλα αποτελεσματα εχει το υαλουρονικο οξυ(Hyalart,Synvisc,Arthrovisc κλπ)
Αλλα γινεται με ενδαρθρικη εγχυση,3-5 εγχυσεις,μια την εβδομαδα.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"

Edited by - NIKOS T. on 26/11/2010 11:29:26
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

span_45
Newbie Forum Runner

Greece


1 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/11/2010 :  13:50:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όπως είπε και ένας φίλος παραπάνω πραγματικά συγκινείς με τη προσπάθεια αντιμετώπισης του προβλήματος σου.
Είμαι 10 χρόνια μεγαλύτερος σου και Δόξα Το Θεό τα ποδόσφαιρα, τα τρεξίματα και τα βάρη μου έχουν κάνει δώρο ένα σακατεμένο χέρι και 2 πόδια απο τον αχίλλειο μέχρι το ισχίο να με τσιγκλάνε όποτε το θυμούνται. Σε όλους τους τραυματισμούς μου που ήταν πολλοί, πάντα έννοιωθα οτι δεν θα ξανα γινόμουν ποτέ καλά, δεν θα ξανα έπαιζα μπάλα, δεν θα ξανα έτρεχα ποτέ, δεν θα ξανα σήκωνα βάρη, ούτε καν θα ξανα περπατούσα σαν άνθρωπος. Πόνος, εγωισμός αλλά και στενοχώρια επειδή ταλαιπωρούσα δικούς μου ανθρώπους, παλιότερα γονείς και μέχρι πρόσφατα τη γυναίκα μου. Αυτά δεν τα γράφω απο εγωισμό. Τα γράφω για να δείς οτι υπάρχουν και άλλοι με πολυ σοβαρούς τραυματισμούς οι οποίοι όμως κάποια στιγμή επανήλθαν.
Θέλω επίσης να σου πω το εξής και βάλτο καλά στο μυαλό σου: Οι γιατροί μπορούν να σε κάνουν καλά φυσικά αλλά δυστυχώς μπορούν και να σε καταστρέψουν. Το τρυπάκι που έχεις μπει, παίρνοντας σβάρνα όποιον έχει δώσει όρκο στον Ιπποκράτη σε οδηγεί όπως βλέπεις σε αδιέξοδο, το ίδιο είχα πάθει και γω όταν κόντεψα να πάρω και τους 2 αχίλλειους στα χέρια. Επειδή πραγματικά με έχει αγγίξει η περίπτωση σου θα σου στείλω ένα προσωπικό μύνημα και κάνε οτι σου πω για να ξεμπερδεύεις με τους εγκληματίες. Συγγνώμη αν κάποιοι απο εδω μέσα είναι γιατροί αλλά είπα, σώζουν ανθρώπους αλλά καταστρέφουν κιόλας, το γνώρισα πολυ καλά. Σου εύχομαι το συντομότερο υγειής και σιδερένιος όπως αρμόζει σε ένα παληκάρι 22 χρονών.

Τα όμορφα χρόνια πέρασαν. Τώρα κουπί και πάμε...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANTONA
Advanced Forum-Runner



401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/11/2010 :  14:25:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα συμφωνήσω και εγώ με τον φίλο span_45.

Καμμιά φορά η σωστή διάγνωση είναι και θέμα τύχης. Υπάρχουν καλοί γιατροί δεν λέω, αλλά και εγώ προσωπικά στάθηκα άτυχη από το 1986 έως και το 1995 μιας που σαν αθλήτρια στίβου, αντιμετώπιζα συνεχως τραυματισμούς στον δικέφαλο. Θα ξεπέρασα τις 10 θλάσεις! Παροτι πέρασα από πολλούς και - επώνυμους - γιατρούς, κανείς δεν μου έβρισκε από πού προέρχονταν οι τραυματισμοί μου εκείνης της εποχής. Ο καθένας τον χαβά του... αλλά κανείς τότε δεν με έπειθε ως προς την διάγνωση. Το αποτέλεσμα ήταν να μην καταφέρω να κάνω υψηλού επιπέδου πρωταθλητισμό, μιας που ποτέ δεν ολοκλήρωνα την προετοιμασία μου.

Και όμως το πρόβλημα μου ήταν τόσο μικρό και εύκολο να διαγνωστεί, αλλά βλέπεις "κάποιοι" κοιτάνε πως θα τα πάρουν!

Αν δεν αγαπας το επάγγελμα που κάνεις, αν δεν προσπαθείς να μαθαίνεις και να προχωράς σε νέους μεθόδους μιας που η τεχνολογία και η επιστήμη εξελίσσεται.... και διαλεγεις την εύκολη οδό της ΣΤΑΣΙΜΟΤΗΤΑΣ... τί άλλο να πώ!




Φυσικά, όλοι δεν είναι ίδιοι. Υπάρχουν ικανοί γιατροί, απλά πρέπει να είσαι και τυχερός για να τον βρεις!

Αθλητισμός=Υγεία
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

pantsito
Newbie Forum Runner

Greece


47 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/11/2010 :  14:58:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σε ευχαριστώ πολύ span_45 ...και όλους σας...οπότε καλύτερα να κόψω το donarot.

pantsito13
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis
Forum-Runner

Greece
181 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2010 :  16:27:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έτσι απο περιέργεια, ο Κοσκινάς την Παρασκευή τι σου είπε;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

remezzo91
Forum-Runner



95 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2010 :  19:27:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
θα ηθελα μια υπευθυνη αποψη απο καποιον που το κατεχει..η γλουκοζαμινη συμβαλει στην αποκατασταση προβληματος στο ισχιακο-απιοειδη?ευχαριστω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANTONA
Advanced Forum-Runner



401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2010 :  19:40:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by remezzo91

θα ηθελα μια υπευθυνη αποψη απο καποιον που το κατεχει..η γλουκοζαμινη συμβαλει στην αποκατασταση προβληματος στο ισχιακο-απιοειδη?ευχαριστω.



Αγαπητέ φίλε, διάβασε στο http://www.runnermagazine.gr/html/ent/589/ent.160589.asp

Ισως να έχεις ήδη ψαξει κσι σε άλλα site. Υπομονή υπάρχουν γιατροί στο forum, και κάποια στιγμή θα σου απαντήσουν.

Περαστικά!

<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/11/2010 :  12:23:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by remezzo91

θα ηθελα μια υπευθυνη αποψη απο καποιον που το κατεχει..η γλουκοζαμινη συμβαλει στην αποκατασταση προβληματος στο ισχιακο-απιοειδη?ευχαριστω.


Οχι,δεν υπαρχει τετοια ενδειξη,αρα ουτε κ θεραπεια!!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"

Edited by - NIKOS T. on 28/11/2010 12:23:46
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

pantsito
Newbie Forum Runner

Greece


47 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/12/2010 :  15:32:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by vasilis

Έτσι απο περιέργεια, ο Κοσκινάς την Παρασκευή τι σου είπε;


τελικά φίλε θα πάω στον δρούγια...μου λένε οτι είναι από τους καλύτερους

pantsito13
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000