Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Ευρύτερος Αθλητισμός
 Υπόλοιπα Αθλήματα
 Σκάκι
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 7

Harys
Newbie Forum Runner

42 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 28/09/2010 :  02:19:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πόσοι παίζουν σκάκι συστηματικά εδώ μέσα ;

afentis
Elite Forum-Runner

Greece


1563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2010 :  09:01:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παίζω σκάκι ...χαμηλού επιπέδου.
Γιατί; Γίνεται κανένα τουρνουά;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Harys
Newbie Forum Runner

42 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2010 :  13:40:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπάρχει το Σκάκι – πυγμαχία !


http://www.youtube.com/watch?v=43Wcbd0dJpQ


Τι λέτε για Σκάκι – τρέξιμο ?


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Harys
Newbie Forum Runner

42 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/10/2010 :  13:28:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο Grandmaster Paul Keres (1916-1975) από την Εσθονία δίνει ένα δείγμα της μεγαλοφυΐας του.
Μια πολύ γρήγορη νίκη που διδάσκετε και μαθαίνετε οπό όλους τους σκακιστές .

http://www.youtube.com/watch?v=FWDGhj1uL2g



Edited by - Harys on 10/10/2010 11:25:26
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/10/2010 :  02:49:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο Paul Morphy σε ένα δείγμα της μεγαλοφυϊας του:
http://www.youtube.com/watch?v=VJii-qTOF64&feature=related
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS
Great Master of Literature



1704 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/10/2010 :  21:14:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
harys.WWW.CHESS.COM να ψαξεις να με βρεις και να παιξουμε,ψευδωνυμο kliros(manolis Tsourakis)και οποιος αλλος,επισης την Κυριακη στον Αγ Κοσμα,αμα ειναι κραταω σκακι,οποιος θελει
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Harys
Newbie Forum Runner

42 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/10/2010 :  22:27:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by MANOLIS

harys.WWW.CHESS.COM να ψαξεις να με βρεις και να παιξουμε,ψευδωνυμο kliros(manolis Tsourakis)και οποιος αλλος,επισης την Κυριακη στον Αγ Κοσμα,αμα ειναι κραταω σκακι,οποιος θελει



Οκ !! θα ψάξω να σε βρω . Εγώ παίζω στο www.redhotpawn.com
Ωραία ιδέα για τον άγιο Κοσμά !!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Costas1
Forum-Runner

Greece


118 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/07/2011 :  12:15:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παίζω σκάκι τακτικά. Είμαι μέλος του chess club και του yahoo chess. Αν κάπoιος ενδιαφέρετι να παίξουμε ένα παιχνίδι στο yahoo, ή στο redhotpawn.com, μπορεί να στείλει pm.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2013 :  09:30:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επαναφέρω στη ζωή παλαιότερο (όχι δικό μου) θρεντ για το σκάκι, γιατί όντως από τους Κενυάτες και το ντόπινγκ έχουμε ξεφύγει εντελώς. Για να πω και κάτι για μένα, έπαιζα αγωνιστικό σκάκι την δεκαετία του 80 (84-90 με κάποια διακοπή λόγω πανελληνίων) και μετά επαναδραστηριοποιήθηκα γύρω στο 2005-2006, αλλά σε χαλαρούς ρυθμούς. Κάποια εποχή έπαιζα αρκετά στο διαδίκτυο, επί του παρόντος δεν προλαβαίνω, άσε που το ξενύχτι έχει παρενέργειες την επόμενη ημέρα, κάποια στιγμή όμως θα ξαναρχίσω να μπλιτσάρω ιντερνετικώς, έστω και περιορισμένα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2013 :  11:25:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Mε δύο e-mail που δεν μπορώ να μπω
και με κακή σχέση με τις ιντερνετεχνολογίες
δε βλέπω να γίνεται παρτίδα

Μέσω φόρουμ θα το σκεφτόμουνα
Στον Άγιο Κοσμά πώς γίνεται;
Σε καφετέρια κοινής επιλογής
φαίνεται λογικό

Afentis...
βρίσκουμε αντίπαλο
και δεν πειράζει... ας χάσουμε
Αρκεί να μη γίνει στις πρώτες κινήσεις
και παταγωδώς!!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2013 :  13:41:12  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Όπως είχα πεί στο άλλο thread το μόνο που έκανα σοβαρά στην ζωή μου από τα χόμπυ που κάνουν τα παιδιά, (ποδόσφαιρο, στίβο, μουσική κτλ... ξέρετε, αυτά πέρα από τα αγγλικά) ήταν το σκάκι.

4η δημοτικού, κατα τύχη θα έλεγα, είχα βγει 2ος στην ηλικία μου, στην Αττική, στο σχολικό πρωτάθλημα που είχε γίνει στο ΣΕΦ. Είχε έρθει ένας κύριος που πέρναγε από τα σχολεία και λέει ποιος ξέρει σκάκι αν θέλει να πάει εκεί. Σηκώσαν μερικά παιδάκια τα χέρια τους, σήκωσα και εγώ (ήξερα απλά τις κινήσεις δεν είναι ότι ήξερα κάτι σπουδαίο ή έπαιζα συστηματικά) πήγα στο ΣΕΦ και βγήκα σε όλα τα παιδάκια 4ης δημοτικού 2ος.
Μετά έγινε το ίδιο για την Ελλάδα και βγήκα δεν θυμάμαι καν την θέση 25-30ος κάτι τέτοιο. Βέβαια εγώ είδα φως και μπήκα, απλώς ήξερα τις κινήσεις ξαναλέω, ενώ όλοι οι άλλοι μέχρι τελευταίο λεπτό μελετάγανε ανοίγματα και ήταν μέσα στο άγχος, και στο πρωτάθλημα Αττικής και μετά στο Πανελλήνιο.
Μετά βάλαμε στο σχολείο ΣΚΑΚΙ και χορό τα Σάββατα πρωί, με δάσκαλο τότε τον Χρήστο Πίλαλη (μου θύμησε το όνομά του ο ΓΥΠΑΕΤΟΣ), όπου όμως δεν πολυπήγαινα γιατί ήταν εντελώς αρχάριο επίπεδο (σνομπ) ενώ εγώ ήδη πήγαινα σε ομάδα.

Κατόπιν τούτου, με την προοπτική ότι ίσως κατάφερνα κάτι μεγάλο σε πανελλήνιο επίπεδο, και είχα μόρια για σχολές κτλ, ξεκίνησα να παίζω πιο σοβαρά σε ομάδα με προπονήσεις αγώνες κτλ. Διαγόρας Κυψέλης όπως βρήκε τα link o ΓΥΠΑΕΤΟΣ και μου ξύπνησε αναμνήσεις. Δυστυχώς δεν τράβηξε... Ίσως απλά δεν ήμουν τόσο καλός όσο πιστεύαν αρχικά, αλλά το κυριότερο πιστεύω ήταν ότι ήμουν σε λάθος ηλικία για κάτι τέτοιο και όταν είσαι μικρός θες άλλου είδους κίνητρα για να συνεχίσεις κάτι τόσο πνευματικά δύσκολο χωρίς μηδαμινή ανταπόδοση. Και μουσική να μάθαινα, κάποια ανταπόδοση θα είχα, θα κατάφερνα να παίξω ένα δύσκολο κομμάτι ωραία, εδώ τίποτα. Στο σκάκι δεν είχαμε ηλικίες, και στον ελεύθερο χρόνο όλοι είχαν πράγματα να πουν, και εγώ δεν σχεδόν απλά τους κοίταζα.

Στο σχολείο όλα τα παιδιά κάτι κάναν, μπάσκετ, πόδοσφαιρο, στίβο, κτλ, εγώ ... σκάκι. Στην γυμναστική στο σχολείο ούτε μπάσκετ δεν έπαιζα. Δεν είχα γυμναστεί ποτέ στην ζώη μου, για τίποτα, πριν το τρέξιμο. :P

Από τότε το παράτησα, και αν τύχει 2-3 φορές τον χρόνο θα παίξω, ξέρετε σε τίποτα διακοπες με κανάν φίλο. Είναι ωραίο, με αφορμή την κουβέντα με τον Γυπαετό, μου πέρασε η ιδέα από το μυαλό να το ξαναζέστενα το χόμπυ, αλλά δυστυχώς τόσα ωραία πράγματα να κάνεις, που να βρούμε χρόνο για όλα πλέον... Πάει πέρασε.

Edited by - Deorum on 27/02/2013 14:20:00
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2013 :  13:47:11  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εχω την εντύπωση πως αυτό που ειχε πει η μητέρα μου ήταν μούφα, για το ότι ίσως έπαιρνα μόρια κτλ, αλλά ποτέ δεν ασχοληθηκα να το διασταυρώσω. :P
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2013 :  13:48:13  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
ΓΥΠΑΕΤΕ έχεις ΕΛΟ ?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2013 :  16:18:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

ΓΥΠΑΕΤΕ έχεις ΕΛΟ ?


Η μητέρα σου είχε δίκιο όταν στο είπε, και υπάρχουν διορισμένοι στο δημόσιο από το σκάκι, όπως και σκακιστές που μπήκαν σε ΑΕΙ από το σκάκι. Γενικά όμως πλέον δεν παίζουν αυτά ή οι προϋποθέσεις είναι τόσο αυστηρές που πρακτικά δεν ελπίζεις. Δεν ξέρω όμως να σου πω ακριβώς τι ισχύει.
Κι εγώ μικρός (κάτω των 16) είχα κάποιες διακρίσεις σε πανελλήνιο επίπεδο, μετά το παράτησα και πριν λίγα χρόνια άρχισα να παίζω πάλι αγωνιστικό σκάκι, όχι εντατικά όμως (και φυσικά όλοι είχαν προχωρήσει κι εγώ έπαιζα χειρότερα κι από τα 16 μου!). Elo έχω ελληνικό γύρω στο 1650 και διεθνές γύρω στο 1850. Άμα π.χ. κατέβουμε σε κανένα (δρομικό) αγώνα με το ίδιο πούλμαν μπορούμε να παίξουμε καμιά παρτίδα!
Τ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2013 :  17:13:22  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε 2-3 διοργανώσεις καλοκαιρινές πολιτιστικών συλλόγων στην περιοχή του χωριού μου, (από αυτές που έχουν λίγο από όλα τα αθλήματα) επίσης να προσθέσω, είχα βγεί πρώτος. Έχω και τα κυπελάκια ακόμα κάπου. :P

Αλλά εντάξει, αν ήθελα τους έπαιζα όλους σιμουλτανέ, μιλάμε για τέτοιο επίπεδο - καφετέριας - ταβλιού άντε να δοκιμάσουμε μία το σκάκι επειδή βαρεθήκαμε τα ζάρια. Να συζητάμε αν το en passe κόψιμο είναι σωστό ή όχι. Στο τέλος τους άφηνα να κάνουν ό,τι νομίζουν, έτσι και αλλιώς θα χάναν.
Δλδ τις επόμενες χρονιές ένιωθα άσχημα να συμμετάσχω.

Τώρα είμαι και εγώ χειρότερος σίγουρα. Μας έχουν φάει όλα τα γρήγορα παιχνίδια, τα επιφανειακά και τα ετοιματζίδικα. Οι ατάκες, χωρίς να σκεφτόμαστε όλη την αλυσιδά των γεγονότων που θα ακολουθήσει. Άντε να αφήσεις την έτοιμη δράση των εφέ, ήχων, ταχύτητας του PC για ένα πνευματικό bra de ferre το οποίο κρατάει ένα 2ώρο ++(σωστά το έγραψα?).
Θα μου πείς υπάρχουν και τα blitz ... οκ.

Μέσα για πούλμαν και σκάκι, Αγρίνιο λέω να πάω στο επόμενο, οπότε 1-2 παρτίδες ευχαρίστως.
Να τις γράφουμε κιόλας, να θυμηθώ και αυτό να τις μελετήσω μετά. :P
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2013 :  18:33:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγρίνιο δεν θα πάω, αλλά σκέφτομαι το Ναύπλιο και την Αιγιαλεία.
Μου θύμησες ένα φίλο που δηλώνει, αστειευόμενος, πρωταθλητής της πολυκατοικίας του! Εντάξει, πλάκα κάνω!
Πλέον η τάση είναι προς το γρήγορο σκάκι, δηλαδή ράπιντ παρτίδες (15-30´ ο καθένας) ή 1:30 με 2 ώρες ο καθένας για όλη την παρτίδα συν 30" για κάθε κίνηση. Πού οι παλιές εποχές που παίζαμε 6 ώρες, έγραφε ο ένας κρυφή κίνηση και μετά συνεχίζαμε την επόμενη ημέρα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 7 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000