Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Αρρυθμίες δεν αντέχω άλλο πια....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

swtki
Senior Forum-Runner

991 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/04/2011 :  23:10:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
δεν ξέρω αν τρεχεις αλλά αν δεν τρεχεις,μηπως να το σκεφτόσουν; Να πεις θα παω να τρέξω 20 λεπτά και την άλλη μέρα ξανα και ξανά. Και θα δεις ότι δεν εχεις τίποτα. Αφου θα τρέχεις κιόλας! θα σου δώσει αυτοπεποιήθηση για την υγεία σου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Panos80s
Newbie Forum Runner

29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/04/2011 :  23:15:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το εχω σκεφτεί να τρέξω λίγο έχω και ηλεκτρικό διάδρομο στο σπίτι αλλά φοβάμαι, φοβάμαι και περνάνε πολύ άσχημες σκέψεις οτι θα μείνω στον τόπο και άλλα τέτοια δυστυχώς
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mtbiker
Senior Forum-Runner

Greece
578 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/04/2011 :  23:27:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάνο έπαθες ένα αρρυθμικό επεισόδιο(για psvt μου μοιάζει)για οποιοδήποτε λόγο,το οποίο σε φόβισε και σε αναστάτωσε τόσο πολύ
που σου έχει δημιουργήσει κατάσταση φαύλου κύκλου.Η σκέψη σου
φέρνει αρρυθμία και η αρρυθμία σκέψεις.
Μετά από 20 εξετάσεις από καρδιολόγους μπορείς να πεις ότι
δεν έχεις καρδιολογικό παθολογικό πρόβλημα,και το μόνο που
πρέπει να κάνεις είναι να εξεταστείς από ειδικό αρρυθμιολόγο
για να ψάξει πιο ειδικά πράγματα.
Κάνε το γρήγορα γιατί δύσκολα θα βγεις από το loop χωρίς βοήθεια.
Περαστικά.

Pain is temporary.
Trophies last forever !

Edited by - mtbiker on 02/04/2011 23:29:52
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mcdemis
Forum-Runner

Greece


92 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/04/2011 :  00:26:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάνο συμφωνώ απόλυτα με Mtbiker.Πρέπει οπωσδήποτε να συμβουλευτείς ειδικό αρρυθμιολόγο και μην παίρνεις σβάρνα καρδιολόγους.Όλα όσα περιγράφεις τα βιώνω εδώ και 14 χρόνια με 2 ablation και ακόμα ταλαιπωρούμε από έκτακτες.Μπορώ να σε κατατοπίσω για γιατρούς στην Αθήνα ακόμα και για νοσοκομείο στο εξωτερικό που είναι τοπ στο θέμα.Επίσης δες και εδώ http://www.runningnews.gr/snitzforum/topic.asp?TOPIC_ID=2311 είναι ένα topic που ξεκίνησα πρίν από 3 χρόνια περίπου και θα διαβάσεις μερικές παρόμοιες εμπειρίες με εσένα.Σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί είναι ένα θέμα το οποίο είναι λαβύρινθος και μπορεί να σε καταβάλει όπως ήδη περιγράφεις με σοβαρές φοβίες τις οποίες ακόμα δεν μπορώ να ξεπεράσω και εγώ, για τον λόγο αυτό πρέπει να επισκεφθείς αρρυθμιολόγο άμεσα κάτι που δεν έκανα εγώ με αποτέλεσμα όχι μόνο να φοβάμαι να βγώ από το σπίτι αλλά να πιστεύω ότι όλα τελείωσαν και η ζωή μου καταστράφηκε.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΟΜΩΣ.Σου στέλνω πμ το τηλ μου να με πάρεις είναι τόσα αυτά που μπορώ να σου πώ που αν αρχίσουμε να γράφουμε δεν θα κάνουμε τίποτα άλλο όλη μέρα.Εάν σε παρηγορεί αυτό να ξέρεις ότι μέχρι να θεραπευτείς οι γιατροί λένε "μάθε να ζείς με αυτό δεν θα πεθάνεις από αυτό".Περιμένω τηλ σου ή μνμ σου.ΗΡΕΜΗΣΕΕΕΕΕΕΕ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΜΟΛΙΣ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ.Επιπλέον να ξέρεις ότι το θέμα της παροξυσμικής ταχυκαρδίας, μαρμαρυγής, αρρυθμίας κλπ εξελίσεται σε μάστιγα πλέον στις μικρές ηλικίες, αυτό στο λέω για να ξέρεις ότι δεν είσαι μόνος ούτε από τους λίγους, είσαι και εσύ ένας από τους πάρα πολλούς που αντιμετωπίζουν τέτοιο πρόβλημα!!!!

ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΣ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ, ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΟΜΩΣ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΛΕΣ.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mcdemis
Forum-Runner

Greece


92 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/04/2011 :  00:32:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτή είναι μία λύση το να τρέξεις και ιατρικά εξηγείται ότι εάν το κάνεις μπορεί να σταματήσουν οι ενοχλήσεις, είναι κάτι που το έχω κάνει πάρα πολλές φορές αλλά θα σε συμβούλευα να μην το κάνεις μέχρι να μάθεις ακριβώς από τον αρρυθμιολόγο τι συμβαίνει.Γιατί υπάρχουν και περιπτώσεις που δεν ενδείκνυται μια τέτοια ενέργεια.
quote:
Originally posted by Panos80s

Το εχω σκεφτεί να τρέξω λίγο έχω και ηλεκτρικό διάδρομο στο σπίτι αλλά φοβάμαι, φοβάμαι και περνάνε πολύ άσχημες σκέψεις οτι θα μείνω στον τόπο και άλλα τέτοια δυστυχώς



ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΣ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ, ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΟΜΩΣ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΛΕΣ.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Panos80s
Newbie Forum Runner

29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/04/2011 :  00:33:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα φίλε μου και σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.

Το πιστεύεις οτι έχω επισκεφθεί ΚΑΙ αρρυθμιολόγο?

Μου είχε βάλει και χόλντερ και αυτή την καταραμενη μέρα πάλι δεν έκανα καποια έκτακτη συστολή και φυσικά ποτέ μου δεν έμαθα τι είδους αρρυθμία ήτανε. Το μόνο που βρήκε είναι οτι έχω γενικά ανεβασμένους σφυγμούς (80-90) που οφείλετε (όπως λέει) στο μεγάλο στρεςς και επίσης φλεβοκομβική ταχυκαρδία που και που. (έφτασα ως 170 σε κάποια φάση).

Μου συνέστησε να μην κάνω κάποια άλλη εξέταση ούτε ηλεκτροφυσικό έλεγχο αλλά εγώ θα το ψάξω περισσότερο Επίσης μου ειπε να κόψω σοκολάτες και καφέδες γιατί φέρνουν περισσότερο άγχος. Με άλλα λόγια το έριξε ποιο πολύ στο άγχος (έλεος) και μου συνέστησε γενικά να προσπαθήσω να ηρεμήσω. Σόρρυ αλλά δεν νομίζω πως είναι ψυχολογικό αν και γενικά αυτό το πράγμα με έχει καταβάλει και το σκέφτομαι 24 ώρες το 24ωρο.

Να σημειώσω πως πολλές φορές νιώθω αρρυθμίες όταν ξαπλώνω με την αριστερή πλευρά του σώματος μου στο κρεββάτι και όταν αλλάζω πλευρά ή σηκωθώ σταματάνε αμέσως (!!!). Φυσικά και όρθιος νιώθω που και που αλλά ποιο σπάνια ή την ώρα που περπατάω.

Ο αρρυθμιολόγος μου συνέστησε να πίνω tenormin 25mg μισό το πρωί μισό το βράδυ κάτι που ποτέ δεν έκανα μιας και φοβάμαι λίγο τα καρδιολογικά χάπια.

Edited by - Panos80s on 03/04/2011 00:36:50
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mcdemis
Forum-Runner

Greece


92 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/04/2011 :  00:37:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν μπορώ να σου στείλω πμ, στείλε στο demis08@hotmail.com το τηλ σου τώρα....

ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΣ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ, ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΟΜΩΣ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΛΕΣ.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mcdemis
Forum-Runner

Greece


92 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/04/2011 :  00:44:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολύ καλά σου είπε για σοκολάτες και καφέδες, επηρεάζουν πάρα πολύ όπως και το αλκοόλ και το κάπνισμα.Για να σου είπε να μην κάνεις ηλεκτροφυσιολογική μελέτη κάποιον λόγο θα είχε αλλά θεωρώ ότι είναι ο μόνος τρόπος για να εντοπίσεις το πρόβλημα κυριολεκτικά στην ρίζα του (να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι γιατρός, έτσι?)
quote:
Originally posted by Panos80s

Καλησπέρα φίλε μου και σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.

Το πιστεύεις οτι έχω επισκεφθεί ΚΑΙ αρρυθμιολόγο?

Μου είχε βάλει και χόλντερ και αυτή την καταραμενη μέρα πάλι δεν έκανα καποια έκτακτη συστολή και φυσικά ποτέ μου δεν έμαθα τι είδους αρρυθμία ήτανε. Το μόνο που βρήκε είναι οτι έχω γενικά ανεβασμένους σφυγμούς (80-90) που οφείλετε (όπως λέει) στο μεγάλο στρεςς και επίσης φλεβοκομβική ταχυκαρδία που και που. (έφτασα ως 170 σε κάποια φάση).

Μου συνέστησε να μην κάνω κάποια άλλη εξέταση ούτε ηλεκτροφυσικό έλεγχο αλλά εγώ θα το ψάξω περισσότερο Επίσης μου ειπε να κόψω σοκολάτες και καφέδες γιατί φέρνουν περισσότερο άγχος. Με άλλα λόγια το έριξε ποιο πολύ στο άγχος (έλεος) και μου συνέστησε γενικά να προσπαθήσω να ηρεμήσω. Σόρρυ αλλά δεν νομίζω πως είναι ψυχολογικό αν και γενικά αυτό το πράγμα με έχει καταβάλει και το σκέφτομαι 24 ώρες το 24ωρο.

Να σημειώσω πως πολλές φορές νιώθω αρρυθμίες όταν ξαπλώνω με την αριστερή πλευρά του σώματος μου στο κρεββάτι και όταν αλλάζω πλευρά ή σηκωθώ σταματάνε αμέσως (!!!). Φυσικά και όρθιος νιώθω που και που αλλά ποιο σπάνια ή την ώρα που περπατάω.

Ο αρρυθμιολόγος μου συνέστησε να πίνω tenormin 25mg μισό το πρωί μισό το βράδυ κάτι που ποτέ δεν έκανα μιας και φοβάμαι λίγο τα καρδιολογικά χάπια.



ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΣ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ, ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΟΜΩΣ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΛΕΣ.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Telisagg
Newbie Forum Runner

1 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/10/2011 :  23:02:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε Πάνο καλησπέρα.
Είχες κάποια εξέλιξη με το θέμα;
Με ενδιαφέρει πολύ, διότι πέρα από το ψυχολογικό πρόβλημα που μου δημιούργησε εδώ και έξι χρόνια (είμαι 44) μία παροξυσμική κολπική μαρμαρυγή με αποτέλεσμα πλήθος (αρνητικών) εξετάσεων και κατάθεση μιας περιουσίας σε γιατρούς, τις τελευταίες μέρες βιώνω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα: Σε κάποιες συγκεκριμένες στάσεις, αρχίζουν οι αρρυθμίες, οι οποίες σταματούν αμέσως μόλις σηκωθώ... Θα τρελαθούμε ρε γμτ. έχω καταντήσει ένα ράκος...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/10/2011 :  08:34:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα

Ως παθών προτείνω:
ΟΧΙ καφέδες με καφεΐνη
ΟΧΙ coca-cola με καφεΐνη
ΟΧΙ σοκολάτες

Εάν είστε "θετικοί" σε κάτι από τα παραπάνω, ΚΟΨΤΕ ΤΟ και παρατηρείστε την εξέλιξη του προβλήματός σας!

Εγώ τήρησα ευλαβικά τα 3 ΟΧΙ για αρκετό διάστημα και υπεχώρησαν σχεδόν απόλυτα τα συμπτώματα!
Επιπλέον, τώρα πια, αν παραβώ ΜΙΑ ΦΟΡΑ τα 3 ΟΧΙ, μπορεί και να μην εμφανισθεί το πρόβλημα ή, αν εμφανισθεί, περνάει γρήγορα τηρώντας πάλι τα 3 ΟΧΙ!

Το φαινόμενο της αρρυθμίας δεν είναι μόνο διαταραχή του φυσιολογικού καρδιακού ρυθμού (δηλ. περίοδοι με πολύ γρήγορο ρυθμό και παρίοδοι με κενά στον ρυθμό!)
Είναι ΚΑΙ κακά συγχρονισμένες συστολές των 4 καρδιακών χώρων, γεγονός που ενδέχεται να προκαλέσει ΚΑΘΑΡΗ και ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΥΔΡΑΥΛΙΚΗ ΠΙΕΣΗ!!!
Σκέψου την ίδια στιγμή που συσπάται η αριστερή κοιλία να συσπάται ΚΑΙ ο αριστερός κόλπος!!!
Δημιουργούνται ΤΡΟΜΕΡΕΣ ΥΔΡΑΥΛΙΚΕΣ ΠΙΕΣΕΙΣ στους 2 καρδιακούς χώρους, ουσιαστικά στον κόλπο, που προσπαθεί να προωθήσει το αίμα προς την κοιλία ΚΟΝΤΡΑ στην κλειστή βαλβίδα!!!
Αυτή η υδραυλική πίεση προκαλεί αυτό όχι οξύ αλλά εξαιρετικά έντονο προκάρδιο "πόνο" και "σφύξιμο" και είναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ φαινόμενο!!!
Οταν μου παρουσιαζόταν αυτό το συγκεκριμμένο σύμπτωμα (του "υδραυλικού πόνου") μαζί με καταιγιστική αρρυθμία (200 - 220 σφυγμοί) στ' αλήθεια φρίκιαζα τελείως και παρέλυα ψυχολογικά... ειδικά μέχρι να συνειδητοποιήσω (από ΜΟΝΟΣ μου!!!) αυτά, που σας είπα σαν εξήγηση!!!

Ολα αυτά μου συνέβαιναν από το τέλος εου 2002, έρχονταν, έμεναν και έφευγαν και το 2009 τέτοιο καιρό (παραμονή του Μαραθωνίου) είχα τις κρίσεις με τον "υδραυλικό πόνο"...
Παρατηρώντας το σώμα μου καθώς άρχισα να κόβω τα καφεϊνούχα είδη κατέληξα στα 3 ΟΧΙ και μετά από μερικούς μήνες τα φαινόμενα υπεχώρησαν σχεδόν τελείως και έχουν μείνει μόνο μερικές (τελείως σπάνιες) έκτακτες συστολές... (που, ίσως, συναρτώνται με μερικές εκτροπές μου από τα 3 ΟΧΙ!)

Αυτά και συγγνώμη αν σας ζάλισα!

Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ: Το Χόλτερ που είχα βάλει ΚΑΙ τα ηλεκτροκαρδιογραφήματα μου είχαν δείξει αρρυθμίες και έκτακτες συστολές και ό,τι άλλο θέλεις!!!
Μου είχαν πει, ότι έχω φτάσει στην αρχή καρδιακής ανεπάρκειας, ότι πρέπει να σταματήσω οποιαδήποτε παρατεταμένη προσπάθεια κλπ κλπ...
Τηρώντας τα 3 ΟΧΙ συνεχίζω και τρέχω και ποδηλατώ και καταπονούμαι έντονα στην άσκηση ΧΩΡΙΣ εντοπίσιμα προβλήματα αρρυθμίας!
Αυτό δε σημαίνει, ότι κάθε περίπτωση αρρυθμίας είναι συγγενής με την δική μου, αλλά, αν είναι, διορθώνεται με τον τρόπο, που ανέφερα! (και συγγενής να μην είναι τα 3 ΟΧΙ περιορίζουν αισθητά το πρόβλημα!)
Αυτά!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

yogigiorgo
Newbie Forum Runner

9 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/10/2011 :  09:23:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
δες λιγο και αυτο....
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC152827/

δεν ειμαι γιατρος αλλα ενα βιβλιο που εχω και αναφερετε στα trigger points περιγραφει ενα τετοιο σημειο το οποιο προκαλει αρυθμιες κατω απο τον δεξι μυ του στηθους και πανω απο τους κοιλιακους προς την εσωτερικη μερια και οχι προσ τα πλευρα....αν υπαρχει θα το βρεις ασκωντας πιεση με τα δαχτυλα και λογικα αν ευθυνετε αυτο θα ποναει αρκετα οταν το πιεζεις....
προσωπικα εχω ενα βιβλιο που περιγραφει ολα αυτα τα σημεια στο σωμα και με εχει βοηθησει πολυ.....
επαναλαμβανω οτι δεν ειμαι γιατρος απλα μια προταση κανω που ισως δεν την αναζητουν και τοσο οι καρδιολογοι και υπολοιποι γιατροι αν δεν ειναι ψιλιασμενοι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalikatsou
Newbie Forum Runner

1 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2012 :  13:48:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάνο όταν διάβασα αυτά που γράφεις νόμιζα ότι περιγράφω εγώ.Έπαθα ακριβώς το ίδιο όπως βγήκα από το μετρό την προηγουμενη εβδομάδα.Νόμιζα ότι η καρδιά μου θα σταματήσει από τον τόσο γρήγορο και έντονο χτύπο.Είχα δύσπνοια κ ένιωθα ότι πεθαίνω.Το ψάχνω,το τριπλεξ εδειξε κ εμενα προπτωση μητροειδους αλλα αυτο δεν ειναι ανησυχητικο,ουτε θυροειδη εχω.Το μονο που εχω ειναι διαφραγματοκοιλη κ παντα πριν προκληθει αυτο νιωθω οτι ξεκιναει απο το διαφραγμα και την περιοχη ψηλα στο στομαχι.Μου λενε οτι μπορει να ειναι κ απο αυτο.Θελει κ αλλες εξετασεις.θα βαλω κ εγω χολτερ την τεταρτη και βλεπουμε.Α!Παθαίνω κ αυτό με τις αρρυθμιες οταν ξαπλωνω απο τη μια πλευρα κ μονο αν αλλαξω θεση σταματαει.Εννοειται οτι εχει επηρρεασει ολη μου τη καθημερινοτητα κ φοβαμαι να μενω μονη αλλα και να κοινωνικοποιουμαι.Δεν ξερω πως μπορουμε να βρουμε τη δυναμη να ειμαστε παρεα με τα προβληματα μας χωρις να μας δημιουργειται εμμονη και να αποδεχτουμε οτι ολα ειναι μεσα στη ζωη.Θελω να μπορω να ειμαι αισιοδοξη οχι μονο οταν ειμαι υγιης αλλά να χαμογελαω κ στα δυσκολα.Δεν το εχω καταφερει ακομα..Εσύ ομως εισαι καλυτερα?Δεν εχεις ξαναστειλει κατι..Νομιζω οτι βοηθαει να μοιραζομαστε και να τα βγαζουμε απο μεσα μας..τα νομιμοποιουμαι ετσι μεσα μας κ ολα ισως χαλαρωνουν λιγο παραπανω!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mimis
Forum-Runner

Greece
63 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2012 :  00:35:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν ξερω παιδια αν ταιριαζει κατι στην περιπτωση, παντως εχω ενα φαινομενο αρρυθμιας τα τελευταια 3μιση χρονια που εμφανιζεται για 1-2 μηνες, φευγει κοκ. Εχει διαγνωστει ως 2ου βαθμου κολποκοιλιακος αποκλεισμος και φαινεται να ειναι στην καλοηθη μορφη του(υπαρχει και κακοηθεστερη μορφη που μπορει να οδηγησει σε ανακοπη αν δεν μπει βηματοδοτης). Αυτη λοιπον η ''καλοηθης'' μορφη εμαθα οτι παρατηρειται σε ποσοστο 3-5% των αθλητων αντοχης, ακομα και σε αλογα αγωνων! Ετσι λοιπον θελω κι εγω να πιστευω -κανεις καρδιολογος δεν στο υπογραφει βεβαια- οτι η αρρυθμια μου μαλλον σχετιζεται με το οτι εδω και 6 χρονια περιπου αυξησα σημαντικα τις αποστασεις μου με το ποδηλατο και τελευταια με το τρεξιμο. Επισης αυτη η διαταραχη παρουσιαζεται και σε οσους εχουν ΄΄βαγοτονια'' δηλαδη σε ξαφνικο πονο η ναυτια η σε αποτομο σηκωμα απο το κρεβατι νοιωθουν λιποθυμικη ταση-ζαλη. Εχω ΚΑΙ τετοια φαινομενα..
Αλλο χαρακτηριστικο του αποκλεισμου αυτου ειναι οτι εξαφανιζεται στη διαρκεια εντονης ασκησης και βγαινει σχεδον αποκλειστικα στην αναπαυση
Μηπως σας λενε τιποτα ολα αυτα; Αν ναι μαλλον δεν πρεπει να πανικοβαλλεστε.. Συνεχιζουμε απτοητοι και ψυχραιμοι την ασκηση μας!
Τελευταιο αλλα οχι ασημαντο, ειναι να ξεχωρισουμε μια πιθανη διαταραχη πανικου που εκδηλωνεται με ταχυκαρδια-αισθημα επικειμενου θανατου-δυσπνοια-φοβια για δημοσιους χωρους κλπ απο πραγματικη καρδιολογικη διαταραχη. Το τελευταιο ιδιαιτερα για τις κυριες οπου ειναι αρκετα συχνοτερο

Edited by - mimis on 03/03/2012 00:37:12
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Panos80s
Newbie Forum Runner

29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/08/2012 :  02:02:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα, είχα καιρό να γράφω εδώ προσπαθώ τόσο καιρό να ηρεμήσω με το πρόβλημα μου.
Λοιπόν, ενώ μέχρι περίπου τα τέλη Ιουνίου που μας πέρασε ήμουν σχετικά σε φυσιολογικά επίπεδα, έπαθα ένα ωραίο πρωινό και ενώ ήμουν όρθιος 4-5 έκτακτες συστολές μαζί (μάλλον διδυμίες).
Από τότε δυστυχώς οι έκτακτες αυξήθηκαν.
Περπατάω κανά 20λεπτο, σίγουρα θα πάθω καμιά 10αρια.
Κάθομαι, πάλι παθαίνω.
Συνολικά μάλλον καμιά 50 αριά την μέρα μπορεί και παραπάνω και τις άτιμες τις νιώθω έντονα.
Με έχει τσακίσει ψυχολογικά όλο αυτό, σκέφτομαι πάλι για χόλτερ να δω τι είδους είναι, κοιλιακές ή κολπικέ.ς
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rowergr
Senior Forum-Runner



854 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/08/2012 :  01:21:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πριν σου πω οτιδηποτε να σου πω οτι δεν ειμαι γιατρος.
Εχεις κανει στεφανιογραφημα;Υπαρχει επισης περιπτωση φλεβικης θρομβοεκβολης;
Υπαρχει οικογενειακο ιστορικο;
Μηπως τελικα το προβλημα δεν ειναι στην καρδια αλλα στο αιμα ή στις αρτηριες;
Παρακαλω να με διορθωσετε αν καποια από αυτα ειναι ασχετα με την περιπτωση.
Ειναι κριμα να ταλαιπωρεισαι νεος ανθρωπος.

ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000