Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Ένα πρόβλημα υγείας στο πόδι που με βασανίζει....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 5

spyros1976
Senior Forum-Runner

889 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/08/2006 :  10:13:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάγο για πόση ώρα έβαζες; Ποιές ασκήσεις έκανες για νεδυνάμωση τετρακέφαλου; Με το θέμα του πάγου με έχουν μπερδέψει πολύ. Άλλος γιατρός που έλεγε να βάζω και άλλος οτι δεν χρειάζεται. Έχω σταματήσει το τρέξιμο από τον Φλεβάρη. Μόνο κολύμπι (περίπου 90 λεπτά)και περπάτημα κάνω και αυτό μέχρι 30 λεπτά γιατί μετά αρχίζουν οι έντονες ενοχλήσεις.

Edited by - spyros1976 on 09/08/2006 10:23:48
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

abat
Advanced Forum-Runner

Greece
357 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/08/2006 :  10:33:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο πάγος λειτουργεί ως αναλγητικό φάρμακο. Είναι απαραίτητο να βάζεις τρεις με τέσσερις φορές την ημέρα από δεκαπέντε με είκοσι λεπτά. Προτίμησε τις παγοκύστες που πουλάνε στα φαρμακεία (3Μ) και φρόντισε να επισκεφτείς έναν καλό ορθοπαιδικό ή αθλίατρο που ειδικεύεται σε παθήσεις του γόνατου και για τον οποίο έχεις καλές συστάσεις. Συμβαίνει αρκετές φορές να έχεις και από μία διαφορετική γνωμάτευση από κάθε γιατρό.
Σε κάθε περίπτωση να απέχεις από τρέξιμο όσο διαρκούν οι ενοχλήσεις. Συνέχισε με το κολύμπι και δοκίμασε και ποδήλατο.
Περαστικά
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

runner3
Newbie Forum Runner

17 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/08/2006 :  14:33:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάνω κάτω αυτά που σου είπαν τα παιδιά είναι σωστά!Το μόνο που πρέπει να ξέρετε όλοι είναι ότι ο πάγος δνε πρέπει να ξεπερνάει τα 10 λεπτά γιατί τότε έχει αντίθετα αποτελέσματα!8-10 λεπτά με παγοκύστες είναι ότι πρέπει!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

VAGELARAS
Forum-Runner



158 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/08/2006 :  11:40:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
akouse an epimeni to provlima toso kero xoris na kanis treksimo tote tha sou protina kamia magnitiki tomografia stin perioxi gia na dis ti ginete.oposdipote o xronos pou exis tis enoxlisis ine poli megalos!!!edo milame gia to poli enan me dio mines apoxi apo treksimo me veltiosi tou enoxlimatos!!!pigene opos ise se ena ATHLIATRO pou idikevete stous athlites!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

elton
The Shrink

Greece


1407 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/08/2006 :  18:37:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σπυρακο αντιμετωπιζω ακριβως την ιδια κατασταση και εχω φρικαρει.Φαντασου οτι εγω εχω να τρεξω μονο 4 μερες και την πληρωνει η γυναικα μου...Παραλληλα με τα γονατα μου εχω προβλημα και με τις φτερνες μου.Οταν ξυπναω το πρωι ποναω και θελει λιγη ωρα για να συνελθουν.Παγος και ξεκουραση ειναι μια καλη λυση.Αν το προβλημα ειναι τενοντιτιδα πρεπει να μαθεις να ζεις με τον πονο και να τον αξιολογεις καταλληλα.Μην υπερεκτιμας και μη φοβασαι με το παραμικρο.Οσο για τους γιατρους συμφωνω οτι αν δεν εχουν βρεξει σορτσακι δεν θα σε καταλαβουν και θα σε αντιμετωπισουν σαν ενα ακομα πελατη.Αντε ξεκινα χαλαρα στην αρχη και οπως ειπε και ο βαγγελαρας ακου το σωμα σου...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spyros1976
Senior Forum-Runner

889 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/08/2006 :  10:22:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλη μου που είχε πάει στον Μήτσου μου είπε οτι παίρνει 100€ την επίσκεψη. Μάλλον έχει πολλά έξοδα ο Παναθηναικός με την απόκτηση του Σαλπιγγίδη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ReverseR
Newbie Forum Runner

11 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/08/2006 :  11:23:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by abat

Ο πάγος λειτουργεί ως αναλγητικό φάρμακο. Είναι απαραίτητο να βάζεις τρεις με τέσσερις φορές την ημέρα από δεκαπέντε με είκοσι λεπτά. Προτίμησε τις παγοκύστες που πουλάνε στα φαρμακεία (3Μ) και φρόντισε να επισκεφτείς έναν καλό ορθοπαιδικό ή αθλίατρο που ειδικεύεται σε παθήσεις του γόνατου και για τον οποίο έχεις καλές συστάσεις. Συμβαίνει αρκετές φορές να έχεις και από μία διαφορετική γνωμάτευση από κάθε γιατρό.
Σε κάθε περίπτωση να απέχεις από τρέξιμο όσο διαρκούν οι ενοχλήσεις. Συνέχισε με το κολύμπι και δοκίμασε και ποδήλατο.
Περαστικά



Ε?
Εγώ πάντα ήξερα οτι ο πάγος οτι είναι να κάνει το κάνει τις πρώτες ώρες του τραυματισμού. Μετά μάλλον επιβραδύνει την αναρρωση, και αντίθετα συνισταται χλιαρο-ζεστο νερό.

Είμαι λάθος?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

runningartist
Newbie Forum Runner

Greece
4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/12/2006 :  17:14:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
eixa pathi diastrema sto deksi podi to maio.to lathos moy itan oti se 5 meres ginotan o agonas sto Pertoyli ke enoite oti piga kai etreksa.arxika den ponoyse kai poli,aplos eitan prizmenos o astragalos,kai etsi sinexisa na trexo.siga siga xiroterebe i katastasi.kai se ena mina ebtasa se katastasi gia 50 metra na perno to leoforio.me ponoyse i fterna poli,i kamara,kai san na foroysa giro apo ton astragalo daxtilidi,kai me esbige me pono.otan arxisa na trexo to septempri,arxise na me ponai kai to alo podi,pelma gonato ke diafores enoxlisis.to daxtelidi giro apo ton astragalo na me sbigi den febgi.ixe kanis kati paromio,na moy pi pos to palepse.exo treksi se tris agones apo ton septempri.na stamatiso?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

antonis
Forum-Runner

Greece


55 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/12/2006 :  15:31:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
olos tyxaios antimetopizo to idio problima kai eimai sti diadikasia aneyresis katallilou athliatrou-orthopedikou.
an katalaba gia entos athinon ektos mitsou den kseroume kanenan allon? enas tsoukas dimitris (basket panathinaikos)leei se kanenan típota?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stamatis
Senior Forum-Runner

Greece


546 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/12/2006 :  16:13:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σίγουρα υπάρχουν πολλοί καλοί γιατροί, Αντώνη, εγώ έχω πάει (για άλλο πρόβλημα στο Γιάννη Λεβάκο, γιατρός της ΑΕΚ και παλιά της Εθνικής ενόργανης γυμναστικής. Αν θες στοιχεία του, να σου τα στείλω με mail. Ξέρω επίσης δύο πολύ καλούς φυσιοθεραπευτές (ο ένας δρομέας ο ίδιος και καταλαβαίνει πολύ καλά τα προβλήματα των δρομέων).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

antonis
Forum-Runner

Greece


55 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/12/2006 :  16:23:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ennoeite pos ta thelo.
email:antonis_oikonomidis@yahoo.gr
se eyxaristo poly.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spyros1976
Senior Forum-Runner

889 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2007 :  22:01:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελικά πήγα στον Αργύρη Μήτσου ο οποίος διέγνωσε κάκωση στην έσω και έξω γαστροκνήμια (αν τα γράφω σωστά). Μου πρότεινε φυσιοθεραπείες, να βάζω το πόδι μου σε καυτό νερό για 15 λεπτά και μετά να κάνω 2 εδών διατάσεις (μία με λυγισμένο το γόνατο του ενός ποδιού και να τεντώνω για 10 περίπου δευτερόλεπτα αυτό που έχει πρόβλημα και η δεύτερη να βάζω τα χέρια στον τοίχο και τα λυγίζω σταδιακά σπρώχνοντας μπροστά για να τεντώσει το πόδι) Γενικά μου είπε οτι αυτό που χρειάζεται ο μύς είναι να αποκτήσει ελαστικότητα. Μπορείτε να μου συστήσετε κάποιους φυσιοθεραπευτές που θεωρείτε αξιόλογους;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rockonskin
Elite Forum-Runner

Nepal


1717 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2007 :  23:41:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
γεια σε ολους

μια ερωτηση σε οποιον ισως ξερει και θελει να απαντησει...
δεν εχω καμια ενοχληση ή πονο στα γονατα οταν τρεχω ή και μετα, απλα με παραξενευει και λιγο με ανησυχει το συνεχομενο τριξιμο που ακουω απο τη δεξια επιγονατιδα οταν λυγιζω το γονατο και το τεντωνω καθιστος (δε ξερω αν το περιγραφω καλα)...αυτο που θα θελα να ρωτησω απο καποιον με μεγαλυτερη εμπειρια ειναι αν ειναι αυτο σημαδι οτι κατι δεν παει καλα και ισως κανω κατι κακο στο χονδρο.
καμια συμβουλη κανενας? κατι επιγονατιδες οπως αυτες του βολει κανουν δουλεια??
ευχαριστω...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

maria
Advanced Forum-Runner

Greece


321 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2007 :  15:14:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
rockonskin, το τρίξιμο ή κάποια κρακ που ακούγονται στο γόνατο μπορεί να προέρχονται από πολλούς λόγους. Μπορεί να τρίβεται πάνω στην επιγονατίδα χόνδρος ή αν έχεις τραυματίσει ποτέ το γόνατο να υπάρχει κάποια μικρή ρήξη μηνίσκου και τα κομμένα κομματάκια να δημιουργούν αυτά τα τριξίματα. Υπάρχουν πολλές αιτίες. Ο ειδικός θα σου πει ακριβώς το γιατί.

Πολλές φορές οι δρομείς μεγάλων αποστάσεων δεν θεωρούν απαραίτητο τη μυϊκή ενδυνάμωση του τετρακέφαλου με βάρη και αυτό είναι λάθος. Κι αυτό γιατί με το συνεχόμενο τρέξιμο, δεν γυμνάζεται η κάτω μοίρα του τετρακέφαλου (κοντά στο γόνατο) και ατροφεί. Μια απλή άσκηση είναι με το πόδι τεντωμένο στην εδραία θέση ανασηκώνω - κρατάω για κάποια δευτερόλεπτα και επαναλαμβάνω επαναλήψεις σε σετ. Άλλη καλή άσκηση είναι με λάστιχα ενδυνάμωσης με τον ίδιο τρόπο. Δένω κάπου το λάστιχο ή το περνάω στο άλλο πόδι. Μετά ανασηκώνω μπρος τα εμπρός το πόδι που θέλω να δουλέψω τεντωμένο και κάνω επαναλήψεις (το πέλμα τσαρούχι)

Όσο για τις επιγονατίδες του βόλεϊ είναι κατασκευασμένες για να προφυλάσσουν την επιγονατίδα κατά τις πτώσεις και δεν προσφέρουν καμιά σταθερότητα στην άρθρωση του γόνατου. Επίσης δεν πρέπει να της χρησιμοποιήσεις και για άλλο λόγο. Είναι σφιχτές πίσω από το γόνατο και στο συνεχόμενο τρέξιμο μπορεί να σου παρουσιάσουν πρόβλημα στους πίσω τένοντες.

Το καλύτερο απ' όλα είναι η ενδυνάμωση της άρθρωσης με την ενδυνάμωση των τετρακέφαλων.

Και τέλος όσοι υποφέρετε καιρό από ένα σύμπτωμα το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να απευθυνθείτε σε ένα ειδικό ορθοπεδικό ακόμα και σε ένα πολύ καλό φυσικοθεραπευτή. Πολλά κοινά συμπτώματα προέρχονται από διαφορετικές αιτίες και χρειάζονται διαφορετική αντιμετώπιση.

Και για τους φίλους που πάσχουν από τενοντίτιδα να αναφέρω ότι η τενοντίτιδα δεν είναι χρόνια πάθηση και μην την αντιμετωπίζετε έτσι. Έχει αργή αποθεραπεία και θέλει αντιμετώπιση με φυσικοθεραπείες και όχι βιασύνη στο να μπείτε γρήγορα στο πρόγραμμα. Αν δεν την αντιμετωπίσετε έτσι, τότε ναι θα έχετε μια χρόνια τενοντίτιδα γιατί ποτέ δεν κάνατε κάτι να την θεραπεύσετε. Μια τενοντίτιδα στον αχίλλειο τένοντα με έκανε να υποφέρω σχεδόν ένα χρόνο. Μόνο όταν σταμάτησα την προπόνηση και έκανα σοβαρές και τακτικές φυσικοθεραπείες πέρασε και όχι τόσο εύκολα και γρήγορα.


"Οδοιπόρε, δεν υπάρχει δρόμος, το μονοπάτι σου το χαράζεις εσύ."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2007 :  15:27:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σου ρε Μαρακι με τις αμεσες και εμπεριστατωμενες απαντησεις σου.
Για την πελματιαια θεραπεια που να μην σταματας το τρεξιμο υπαρχει?

Εσυ και η Carol ειστε μακραν οι πιο ενεημερωμενες σε τετοια θεματα εκτος των επαγγελματιων φυσικα.

Edited by - Savvas on 16/10/2007 15:28:32
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 5 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000