Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 8oς Διαδημοτικός Ψαχνά – Αρτάκη - Χαλκίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

vavoulis
Elite Forum-Runner

Greece


2137 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 18/04/2011 :  13:48:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εχουμε κανένα νέο για το συγκεκριμένο αγώνα

θα πάρει κανείς άλλος μέρος, κανένας παλιός να μας δώσει συμβουλές και πληροφορίες

θα ήθελα να τον δοκιμάσω φέτος

MANOLIS2004
Master Forum-Runner

Greece
6423 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2011 :  14:02:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είχα συμμετάσχει το 2008. Απο τότε δεν ξαναπήγα και δεν θα πάω ούτε φέτος, όχι γιατί δεν μου αρέσει ο αγώνας, αλλά γιατί πάντα γινεται σε ημερομηνία που υπάρχουν πολλοί ενδιαφέροντες αγώνες.
Είναι αγώνας οργανωμένος απο ανθρώπους με μεράκι, σε επίπεδη διαδρομή χωρίς δυσκολίες. Το μόνο πρόβλημα είναι τα αυτοκίνητα. Ο δρόμος είναι εκείνος που οδηγεί στην Β. Ευβοια, έχει μια λωρίδα ανα κατεύθυνσηκαι βέβαια παραμένει ανοιχτός. Αν λάβεις υπόψη σου ότι παρά την κρίση, η Ευβοια είναι τόπος εξόρμησης των Αθηναίων καταλαβαίνεις με πόσα τροχοφόρα και με πόσο CO2 έρχονται αντιμέτωποι οι δρομείς. Η φύλαξη βέβαια απο τους εθελοντές και την αστυνομία είναι υποδειγματική. Μπορεί να συνδυαστεί και με απογευματινό περίπατο στην πανέμορφη Χαλκίδα.

MANOLIS2004
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Jonsson
Senior Forum-Runner

Greece


960 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2011 :  14:13:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ θα έρθω...

A Physical Measure Odyssey
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDROSG
Senior Forum-Runner

Greece
640 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2011 :  14:24:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η διαδρομή δεν είναι εντελώς επίπεδη. Υπάρχει μια αρκετά μακριά, ήπια σε κλίση, ανηφόρα μετά τον Κολοβρέχτη, πριν πιάσουμε την κατηφόρα για την Αρτάκη, και μια ανηφορίτσα μετά την Αρτάκη προς Χαλκίδα. Νομίζω όμως ότι λόγω εποχής το μεγαλύτερο πρόβλημα συνήθως είναι η ζέστη παρά τα αυτοκίνητα.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vavoulis
Elite Forum-Runner

Greece


2137 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2011 :  16:32:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οντως δεν ειναι και τοσο flat η διαδρομή, αν και για οποιον του αρεσει να τρεχει σε ευθειες, θα το χαρει.

Εχει μεγαλες ευθείες, και ναι αναλογως καιρου μπορεί να εχει και κινηση αυτοκινήτων οποτε και πολυ καυσαεριο που λεει και ο Μανώλης.

Εγω θα το δοκιμάσω φετος μετα απο 2 χρονια σε 5αρακια και 10αρακια και μετα απο μια χρονια με πολλά χιλιομετρα λεω να κάνω το πρώτο μου αγωνιστικό long run

Αλλωστε ειμαι και απο την περιοχή. Μια παρατήρηση που με στεναχωρεί είνα οτι μόνο μετα απο δική αναζήτηση καταφερα να βρω τον αγωνα,

η τοπικη κοινωνία της Χαλκιδας δεν εχει ιδεα οτι αυτος ο αγωνας γινεται τα τελευταια 7 χρονια...

Λιγο παραπάνω προβολή θα έκανε πολύ καλο και στα Ψαχνά και στην Χαλκιδα

Για της ανηφορες το επιβεβαιωνω αλλα ειναι 2 μόνο αλλα μεγαλούτσικές ( η πρώτη κοντα στο 1.5κμ και η δευτερη καμια 400 μετρα) και τα τελευταια 3-4 χιλιομετρα ειναι κατηφορικα και διπλα στη θαλλασσα οποτε σιγουρα θα δώσουν την ωθηση για τον τερματισμό

υγ. θα προσπαθησω να βάλω και ενα στο περιπου διαγραμμα της διαδρομμης και οι παλιοι ας μας διορθωσουνε

υγ2. και κανα νέο απο τους διοργανωτες θα ηταν καλό να ξέρουμε :-)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS2004
Master Forum-Runner

Greece
6423 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2011 :  17:05:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αφου ξέρεις πιο πολλά απο εμάς και είσαι απο την περιοχή, γιατί ζητάς πληροφορίες απο εμάς? Εμείς έπρεπε να ζητήσουμε απο σένα...Οσο για τις ανηφόρες δεν δημιουργούν αίσθηση. Είναι ελάχιστες. Θυμάμαι είχα τρέξει αυτόν τον αγώνα, έχοντας πιο πριν τρέξει μόνο 10'αρια και 20άρια μόνο σε στίβο σταδίου και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Αρα δεν θα αντιμετωπίσει και κανένας άλλος, αρκεί να τρέχει 10'αρια βεβαίως

MANOLIS2004
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vavoulis
Elite Forum-Runner

Greece


2137 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2011 :  17:41:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by MANOLIS2004

Αφου ξέρεις πιο πολλά απο εμάς και είσαι απο την περιοχή, γιατί ζητάς πληροφορίες απο εμάς? Εμείς έπρεπε να ζητήσουμε απο σένα...Οσο για τις ανηφόρες δεν δημιουργούν αίσθηση. Είναι ελάχιστες. Θυμάμαι είχα τρέξει αυτόν τον αγώνα, έχοντας πιο πριν τρέξει μόνο 10'αρια και 20άρια μόνο σε στίβο σταδίου και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Αρα δεν θα αντιμετωπίσει και κανένας άλλος, αρκεί να τρέχει 10'αρια βεβαίως

MANOLIS2004



Φίλε Μανώλη η εμπειρια ενος ανθρωπου που εχει τρεξει τη διαδρομη ειναι μακραν καλύτερη απο την δική μου που την εχω περασει με το αυτοκίνητο εκαντονταδες φορες μεν αλλα καθιστός δε... :-)

Πληροφορίες μόνο για την τοπογραφία μπορώ να ξέρω αλλα δεν εχω ιδέα πως είναι να τρέχεις χώρις ρόδες και λαστιχα στη συγκεκριμένη σχεδον 20αρα διαδρομή με τον ηλιο στο κεφάλι σου.

Απο την άλλη πλησιάζει και ο αγώνας και οσες πιο πολλές απόψεις και tips ανταλλάξουμε νομίζω τόσο το καλύτερο. Προσπαθω να αναθερμανω και λιγο τον αγώνα :-)

Απο μεριάς μου πληροφορίες για την απογευματινή βολτα στην Χαλκιδα οσες θέλετε, απο εσας για τον αγώνα (και για ψυχολογικούς λόγους και μόνο) θα ήταν πολύ χρήσιμες.

Αντε να δούμε λοιπόν !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS2004
Master Forum-Runner

Greece
6423 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2011 :  17:52:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και εγώ όπως είπα πιο πριν έκανα αυτή την διαδρομή έχοντας τρέξει μόνο 10άρια πιο πριν. Είναι ιδανική για να "ανεβάσει" αποστάσεις κάποιος. Η οποια κλίση της δεν δημιουργεί πρόβλημα, είναι ελάχιστη.
Οσο για τον καιρό, δεν ξέρουμε πως θα είναι τότε. Χθες χιόνιζε στα Δερβένεια και στο Μαίναλο. Και προσωπικά ντύθηκα μετά απο αγώνα όπως δεν έχω ντυθεί ποτέ στην ζωή μου. Και είμαστε 20 μέρες πιο πριν. Αλλά ακόμα και ζέστη να κάνει, με ένα καπελάκι νομίζω είναι ΟΚ. Η απόσταση δεν είναι τόσο μεγάλη.

MANOLIS2004
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vavoulis
Elite Forum-Runner

Greece


2137 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/04/2011 :  23:37:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η διαδρομή όπως μου φαίνεται λογικά από google α
apo 1 pros 5

https://picasaweb.google.com/lh/photo/6OlTYYBNkNlDhKI5lFxtXfAdAh9-XlzZRSJeqcxHpeg?feat=directlink

Την έκανα σήμερα με το αυτοκίνητο και έτρεξα τα ενδιάμεσα 9κμ, ακομα και τα αυτοκίνητα στις 9 το πρωί δε με ενόχλησαν αν και πήγαινα πολύ προσέχτηκα...
είναι το μονό που με αγχώνει, πως περιφρουρείς αυτόν τον δρόμο???

Η διαδρομή σε ορισμένα σημείο είναι πολύ ωραία, αλλά και σε ορισμένα αλλά είναι αρκετά βαρετή με ατέλειωτες ευθείες

Δυο ερωτήσεις σε παλιότερους

1. υπάρχουν σταθμοί ανεφοδιασμού και αν ναι θυμούνται σε ποιο/α χιλιόμετρο ή πρέπει να έχεις κατι μαζί σου?

2. υπάρχει κάποιο όριο ολοκλήρωσης της διαδρομής ?

έχω βάλει στόχο σαν πρώτο μου long run over 12km να πάω για ένα λίγο κάτω από το 2ωρο, μη με ξεχάσουν και γυρνώ μόνος μου :-)))
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS2004
Master Forum-Runner

Greece
6423 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/04/2011 :  00:09:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οπως σου ξαναείπα δεν κλείνει ο δρόμος. Οταν έτρεξα το 2008, ήταν το ασθενοφόρο που πήγαινε πίσω απο τον τελευταίο δρομέα, και στην ουσία όριοθετούσε τον αγώνα και λειτουργούσε κάπως σαν ασπίδα. Κάθε τόσο περνάνε και περιπολικά μοτοσυκλέτες της αστυνομίας. Το κακό είναι ότι ο δρόμος έχει μια λωρίδα, ενω αν είχε 2 θα μπορούσε να εκλεινε η μια, οπως γίνεται πχ στην Καλαμπάκα. Επίσημο όριο δεν υπάρχει, αλλά το 2008 νομίζω ότι οι τελευταίοι έκαναν γύρω στο 1,40 αλλά ήταν 16 χλμ τότε. Οπότε δεδομένου ότι τωρα είναι 18 και εχουν αυξηθεί πάρα πολύ οι δρομείς αυτά τα 3 χρόνια, σίγουρα θα τραβήξει 2,5 ώρες τουλάχιστον. Σταθμοί δεν θυμάμαι που ακριβώς είχε, αλλά δεν αντιμετωπίσαμε πρόβλημα. Σου τονίζω ότι είναι ωραίος αγώνας με μεράκι. Ο μόνος λόγος για να μην πας, είναι αν προτιμήσεις κάποιον απο τους άλλους 2 που επίσης είναι εξαιρετικοί

MANOLIS2004
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Jonsson
Senior Forum-Runner

Greece


960 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/04/2011 :  13:21:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελικά φίλε vavouli δεν θα έρθω. Θα τρώω παντόφλα εκείνη την κυριακή πρωί. Αν πάς στείλε εντυπώσεις...

A Physical Measure Odyssey
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vavoulis
Elite Forum-Runner

Greece


2137 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/04/2011 :  20:26:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Jonsson

Τελικά φίλε vavouli δεν θα έρθω. Θα τρώω παντόφλα εκείνη την κυριακή πρωί. Αν πάς στείλε εντυπώσεις...

A Physical Measure Odyssey



Φίλε jonsson έστειλα μόλις την συμμετοχή μου.

Δεν πειράζει που δε θα έρθεις πολλές φορές και η "παντόφλα" μας θυμίζει ότι έχουμε και άλλες υποχρεώσεις που δεν πρέπει να αμελούμε :-)

Πολλές φορές παθών και εγώ αλλά προσπαθώ να τα λέω εξορμήσεις και όχι αγώνες και έτσι την σκαπουλάρω

Να είμαστε καλά και θα τρέχουμε!

Οπωσδήποτε θα σας πω ότι συναντήσω, τις εντυπώσεις μου από τον αγώνα και όλα τα σχετικά
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS2004
Master Forum-Runner

Greece
6423 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/04/2011 :  20:30:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλό αγώνα σε όσους τρέξετε εκεί. Φέτος δεν θα πάει κάποιος σύλλογος απο Αθήνα απο όσο ξέρω, οπότε οι συμμετοχές ενδέχεται να είναι πιο λίγες απο άλλες φορές.

MANOLIS2004
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/04/2011 :  21:07:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
A, κι άλλος αγώνας που χάνω. Κρίμα που θα είμαι εκτός Αθηνών. Αυτόν θα τον προτιμούσα από το nike run, καθώς μένει η κολλητή μου εκεί και θα το συνδύαζα με εκδρομούλα.
Μια απορία μόνο. Την κίνηση που θα έχει η Αρτάκη πώς θα την αντιμετωπίσουν; Ο δρόμος εκεί είναι σχεδόν πάντα πηγμένος...

http://5tinimera.wordpress.com/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS2004
Master Forum-Runner

Greece
6423 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/04/2011 :  21:24:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δυστυχώς αυτός ο αγώνας γίνεται παρουσία πολλών αυτοκινήτων!!

MANOLIS2004
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vavoulis
Elite Forum-Runner

Greece


2137 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/05/2011 :  22:51:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εχω στειλει το mail με την συμμετοχη μου αλλα ακομα δενε χω λαβει καποια απαντηση

Νιωθω οτι θα εχει πολυ λιγο κόσμο και αυτο θα επιδεινωσει και την κατασταση με τα αυτοκινητα στο δρομο

Την Παρασκευη θα ειμαι στη Χαλκιδα και θα προσπαθησω να μαθω τι γινεται ακριβως

Μια ερωτηση προς τον Μανώλη που εχει τρεξει τον αγώνα, περνας μεσα απο το χωριο Καστελα με την περιοχη που γυφτικου καταυλισμου? ή ερχεσαι απο την ευθεια των Ψαχνων?

Η πιο κατανοητα καθως πηγαίνεις προς Χαλκιδα στα πρωτα 2 χιλιομετρα το Αγαλμα του Αγγελη Γοβιου το έχεις στο Αριστερο ή στο Δεξιο χερι?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000