Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Χονδροπάθεια και ενέσεις υαλουρονικού οξέως.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

DaDi
Forum-Runner

Greece


80 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/07/2015 :  09:16:14  Εμφάνιση Προφίλ  Visit DaDi Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by geopa

Εγώ από ότι θυμάμαι η σύζηγος είχε κάνει μια και τέρμα η οποία κόστισε κάνα 350€ μόνο η ένεση



700 ευρώπουλα δλδ και για τα 2 γόνατα + την επίσκεψη / επέμβαση
Κάτι μου λέει ότι πρέπει να πουλήσω το Garmin (και ίσως το κορμί μου) για να τα μαζέψω...

Till I Collapse...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/07/2015 :  20:47:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πώς και δεν ανέφερε κανείς τις Yardel; Κοστίζουν 15,31 η μία. Γράφονται και στον ΕΟΠΥΥ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Stavros44
Newbie Forum Runner

Greece


1 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/11/2016 :  15:30:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εμένα ο γιατρός μου πρότεινε την chondryal plus να κάνω μια φόρα με 150€ κόστος γιατί έχει πολύ υψηλό μοριακό βάρος.
Την έχει κάνει κάποιος αυτή και αν ναι έμεινε ευχαριστημένος;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spiros tsi
Forum-Runner

107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2016 :  14:32:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ουτε ενεσεις,ουτε χειρουργειο,ουτε ενδυναμωση.Ολα αυτα βραχυπροθεσμα η μακροπροθεσμα οδηγουν σε χειροτερευση.Η μονη θεραπεια ειναι η διορθωση των μυικων ανισοροπιων.Και οχι φυσικα με ασκησεις και διατασεις αλλα με εντοπισμενη δουλεια σε συγκεκριμενα σημεια στη fascia και στους μυς μεχρι και πολυ μακρια απο τα γονατα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2016 :  17:28:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by spiros tsi

Ουτε ενεσεις,ουτε χειρουργειο,ουτε ενδυναμωση.Ολα αυτα βραχυπροθεσμα η μακροπροθεσμα οδηγουν σε χειροτερευση.Η μονη θεραπεια ειναι η διορθωση των μυικων ανισοροπιων.Και οχι φυσικα με ασκησεις και διατασεις αλλα με εντοπισμενη δουλεια σε συγκεκριμενα σημεια στη fascia και στους μυς μεχρι και πολυ μακρια απο τα γονατα.



Συμφωνώ! Πρέπει να φέρει σε ισορροπία το τσάτρα με το πάτρα, το γινγκ με το γιανγκ, να ανακαλύψει τη θηλυκή του πλευρά αλλα και να θυμηθεί πως γεννήθηκε άντρας με κεφαλαίο.

Αν ήξερες τα βασικά από υγεία δε θα έγραφες ανοησίες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spiros tsi
Forum-Runner

107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2016 :  20:06:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Eσυ Bloom κανε οσες ενεσεις θελεις στον εαυτο σου .Οι γνωσεις που εχεις γι αυτες ηδη λενε πολλα για τα περι ανοησιας αφου προφανως δεν εχεις ψαχτει για οτιδιποτε αλλο.Το θεμα ειναι να μην παιρνετε στο λαιμο σας κι αλλα παιδια που μπορουν να βρουν θεραπεια.Ο πονος εκτος απο ακραιες περιπτωσεις φθορας του χονδρου δεν προερχεται απο τον χονδρο οσο και να φαινεται αυτο περιεργο.Ο πονος προερχεται απο τους γυρω μυς και τη fascia.Kι ας σου φαινονται αυτα κινεζικα mr bloom ,δεν ειναι.Οταν οι δυσλειτουργιες αυτες διορθωθουν μαζι με καποια πιθανα ξεμπλοκαρισματα σε ισχιο, κνημη ,περονη και 03-04 ολα πανε καλα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spiros tsi
Forum-Runner

107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2016 :  02:37:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και επειδη δεν το ανεφερα πιο πριν, συγκεντρωτικη ερευνα 81 ερευνων για τις ενεσεις υαλορουνικου στα γονατα ,εδειξε οτι δινουν ελαχιστη η καθολου βελτιωση ενω μπορει να εχουν μεχρι και βαριες επιπτωσεις στο γαστρεντερικο και καρδιαγγειακο συστημα.Δε μπορω να δεχτω οτι αγνοουν ολες αυτες τις ερευνες οι γιατροι.Η εξαπατηση ειναι φανερη.Σε λιγο καιρο θα σταματησουν να τις κανουν,οπως εκαναν με το λυρι του κοκκορα κα.Φυσικα θα συνεχισουν αρκετοι επικινδυνοι να κανουν ενεσεις κορτιζονης,ξυλοκαινης αφου εκμεταλευονται την αγνοια και την απελπισια των ασθενων με βαριες συνεπειες για την υγεια τους.Οσο για τα χειρουργια για χονδροπαθεια σχεδον εχουν σταματησει γιατι τα αποτελεσματα τις περισσοτερες φορες ηταν απελπιστικα.Εχω αναλαβει στο παρελθον πολλα τετοια χειρουργεια που χειροτερευσαν με την επεμβαση .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2016 :  09:25:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by spiros tsi

Eσυ Bloom κανε οσες ενεσεις θελεις στον εαυτο σου .Οι γνωσεις που εχεις γι αυτες ηδη λενε πολλα για τα περι ανοησιας αφου προφανως δεν εχεις ψαχτει για οτιδιποτε αλλο.Το θεμα ειναι να μην παιρνετε στο λαιμο σας κι αλλα παιδια που μπορουν να βρουν θεραπεια.Ο πονος εκτος απο ακραιες περιπτωσεις φθορας του χονδρου δεν προερχεται απο τον χονδρο οσο και να φαινεται αυτο περιεργο.Ο πονος προερχεται απο τους γυρω μυς και τη fascia.Kι ας σου φαινονται αυτα κινεζικα mr bloom ,δεν ειναι.Οταν οι δυσλειτουργιες αυτες διορθωθουν μαζι με καποια πιθανα ξεμπλοκαρισματα σε ισχιο, κνημη ,περονη και 03-04 ολα πανε καλα.



Μη μιλάς χωρίς να ξέρεις τον άλλο:

Έπεσες εντελώς μέσα για τις γνώσεις που δεν έχω: είμαι φαρμακοποιός, με πτυχίο φαρμακευτικής από το Πανεπιστήμιο Πατρών (αν δεν πιστεύεις, να σου στείλω μια φωτοτυπία).

Εγώ ξέρω πολύ καλά λοιπόν για τι πράγμα μιλάω, εσύ είσαι άσχετος, που δεν έχεις ιδέα τι λες όταν γράφεις "fascia" και παρόλα αυτά κατηγορείς και τους γιατρούς για απάτη... Τα γνωστά: οι εταιρίες εξαπατούν, τα εμβόλια είναι μούφα, στον πλανήτη Άρη υπάρχουν πολιτείες και η ΝΑΣΑ το κρύβει, οι εξωγήινοι είναι ήδη εδώ, στην Κοίλη Γη ζουν άνθρωποι και καλό είναι να έχουμε το νου μας, μην και ξανακάνει ντου ο Σάουρον.


Υ.Γ.: Όταν χρειάστηκε έκανα ενέσεις υαλουρονικού στο γόνατό μου και βρήκα την υγειά μου σε τρεις εβδομάδες. Υπάρχουν εκατοντάδες έρευνες που έχουν δείξει ξεκάθαρα πως έχουν θετικό αποτέλεσμα, επιβραδύνουν σημαντικά την εξέλιξη της χονδροπάθειας και έχουν σώσει πολύ κόσμο από το χειρουργείο.

Edited by - Bloom on 21/11/2016 10:01:48
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spiros tsi
Forum-Runner

107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2016 :  10:52:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προσφατα οι Anne Rutjes,Peter Juni και συν.καναν μια πολυ μεγαλη συγκεντρωτικη μελετη 89 ερευνων σε 12000 ενηλικους και βρηκαν οτι οι ενεσεις υαλουρονικου ειχαν ειτε κανενα αποτελεσμα ειτε clinically irrelevant effect δηλ.πολυ μικρο.
Η American Academy of Orthopaedic Surgeons μετα απο μια μεγαλη ανασκοπηση ερευνων,εγραψε:We cannot recommend using hyaluronic acid for patients with symptomatic osteoarthritis of the knee. Strength of recommendation: Strong.
Αλλο:One study published in Rheumatology found that hyaluronan was no better at reducing joint pain than a placebo injection of salt water. An analysis of seven different studies published in the Journal of Family Practice did not recommend the treatment, since the benefits–if it had any at all–were so slight.
O φαρμακοποιος bloom, χωρις κανενα προσωπικο οφελος (δεν πιστευω να πουλας ενεσεις και να με εκθεσεις) ,εκανε ερευνα στον εαυτο του και κατεληξε οτι οι προηγουμενοι ειναι αρειανοι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2016 :  11:23:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν είναι οι προηγούμενοι αρειανοί...

Ούτε αγγλικά δεν ξέρεις. Λένε πως δεν μπορούν να προτείνουν ενέσεις για ΟΣΤΕΟΑΡΘΡΙΤΙΔΑ. Άλλο η χονδροπάθεια, άλλο η οστεοαρθρίτιδα. Πες εκεί στον ιπτάμενο δίσκο που ζεις να κάνουν και κανένα φροντιστήριο αγγλικών (αλλά θα μου πεις μόνο αυτό είναι; Λες και καταλαβαίνεις τι σημαίνει οστεοαρθρίτιδα... ).

Edited by - Bloom on 21/11/2016 11:30:42
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spiros tsi
Forum-Runner

107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2016 :  11:35:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ολοι ξερουν οτι η χονδροπαθεια εξελισσεται σε οστεοαρθριτιδα.Ο bloom πιστευει οτι ειναι ασχετα αυτα τα δυο.Προφανως ολοι οι αλλοι θα κανουν λαθος.Παμε παρακατω.Το θεμα ειναι να καταλαβουν τα παιδια εδω μεσα τι παιζει πραγματικα με τα προβληματα τους και να μην πεφτουν θυματα των εμπορων της υγειας που υποσχονται παπαδες βαζοντας τα σε κινδυνο.Αυτος ειναι και ο μονος λογος που γραφω.

Edited by - spiros tsi on 21/11/2016 12:19:13
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2016 :  12:05:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν έχεις κανένα δικαίωμα με την αμάθειά σου να υποκινείς κόσμο να εγκαταλείψουν τις θεραπείες που προτείνουν οι γιατροί. Δεν ξέρω τι σας διδάσκουν οι Νεφιλίμ εκεί στο διαστημόπλοιο που κατοικείς.



Βέβαια, το καταλαβαίνω... Να βγάλουμε τους γιατρούς λαμόγια, για να πάνε τα κορόιδα στα πραγματικά λαμόγια, να τους τα αρπάξουν με εναλλακτικές θεραπείες, αλόες, εχινάτσιες, ομοιοπαθητικά, πέτρες στην πλάτη και βυζομασάζ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2016 :  12:14:02  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
αυτο με το βυζομασαζ δεν πρεπει να ειναι κακο παντως
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spiros tsi
Forum-Runner

107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2016 :  12:27:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εσυ τα λες αυτα .Εγω δεν προτεινα τιποτα τετοιο.Οι ερευνες που ανεφερα εχουν γινει απο επιστημονες γιατρους και οχι απο τις φαρμακευτικες εταιριες που φτιαχνουν αυτες τις ενεσεις.Η αδυναμια σου να απαντησεις ειναι φανερη γι αυτο λες αρλουμπες και επιτιθεσαι.Παρεπιπτοντως αν θελεις μπορουμε να συνεχισουμε τη συζητηση στα αγγλικα.

Edited by - spiros tsi on 21/11/2016 12:33:51
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2016 :  13:08:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ξαναδιάβασε λίγο ποιος λέει αρλούμπες (αλλά θα μου πεις, ο άσχετος καταλαβαίνει τι λέει;).

Δεν είμαι εγώ που λέω πως για τη χονδροπάθεια φταίει η fascia. Δε μπερδεύω εγώ τη χονδροπάθεια με την οστεοαρθρίτιδα. Δεν είμαι εγώ που επιμένω πως η χρήση πάγου καταστρέφει τους μύες. Δε λέω εγώ πως "κανείς σοβαρός αθλητής δεν κάνει διατάσεις". Δεν κάνω εγώ ιντερνετικές διαγνώσεις. Δε γράφτηκα εγώ στο φόρουμ μπας και τσιμπήσω πελάτες.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000