Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Συμπτώματα Πελματιαίας Απονευρωσίτιδας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 7

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/10/2011 :  13:28:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάτι μου λέει, ότι πολλοί από τους γράφοντες στο φόρουμ θα προβληματισθούν ιδιαίτερα από την φρικτή αυτή πάθηση!!!

Ελπίζω να στοιχίσει τον τερματιασμό σε όσους γίνεται λιγότερους... (μακάρι και όλοι οι πάσχοντες να δουν τους κύκλους...)

Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ: Μακάρι... (Αλλά με ευχές και Voltarin Fast δεν ξέρω, αν βγαίνουν 42 χλμ...)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lemonidas1
Senior Forum-Runner

Greece


766 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/10/2011 :  19:11:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΘΕΛΩ ΟΙ ΠΙΟ ΕΜΠΕΙΡΟΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥΣ.ΕΧΘΕΣ,ΕΝΤΕΛΩΣ ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΝΟΙΩΣΑ ΕΝΑΝ ΠΟΝΟ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΜΟΥ(ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ ΠΑΛΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ).ΠΑΙΡΝΩ ΑΠΟ ΧΤΕΣ ΤΑ NORGESIC,ΑΝΕΒΑΛΑ ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ 20ΑΡΙ ΠΑΡΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.ΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΠΟΤΕ ΝΑ ΞΑΝΑΜΠΩ ΣΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΕΝΟΨΕΙ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΜΟΥ ΚΛΑΣΙΚΗΣ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/10/2011 :  19:40:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by lemonidas1

ΘΕΛΩ ΟΙ ΠΙΟ ΕΜΠΕΙΡΟΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥΣ.ΕΧΘΕΣ,ΕΝΤΕΛΩΣ ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΝΟΙΩΣΑ ΕΝΑΝ ΠΟΝΟ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΜΟΥ(ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ ΠΑΛΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ).ΠΑΙΡΝΩ ΑΠΟ ΧΤΕΣ ΤΑ NORGESIC,ΑΝΕΒΑΛΑ ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ 20ΑΡΙ ΠΑΡΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.ΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΠΟΤΕ ΝΑ ΞΑΝΑΜΠΩ ΣΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΕΝΟΨΕΙ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΜΟΥ ΚΛΑΣΙΚΗΣ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


Μικρά γράμματα please.
Mόλις νοιώσεις ελεύθερος πόνου και ενοχλήσεων στη μέση σου.
Είναι καλύτερα να ξεκουραστεις λίγες μέρες παρά να υποτροπιάσει.
Ακόμη σκέψου ότι μείνανε μόλις 14 μέρες από τον αγώνα.
Ότι έκανες έκανες από πλευράς προπονήσεων,τώρα προέχει να σταθείς υγιής στην εκκίνηση!!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lemonidas1
Senior Forum-Runner

Greece


766 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/10/2011 :  19:51:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστω πολυ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Billys
Newbie Forum Runner

Greece


31 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/10/2011 :  20:56:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εχω και εγω πονο στην φτερνα κατω στην πατουσα.Πιστευα πως ειναι Πελματιαια.Εκανα τα γνωστα παγο διατασεις κ.λ.π.χωρις αποτελεσμα.
Τελικα πηγα στον γιατρο και μου ειπε οτι ο πονος στην πατουσα ειναι αντανακλαστικος.Το προβλημα ειναι στον αχιλλειο.Η διαγνωση ειναι Τενοντοπαθεια οπισθιου κνημιαιου.Τη Δευτερα θα κανω μαγνητικη για να εχουμε πληρη εικονα του αστραγαλου.Οποτε εαν εχω νεα θα σας ενημερωσω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/10/2011 :  21:37:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αμα έμπλεξες με αχίλλειο, ψώνισες από σβέρκο!!!

Απλά με τον αχίλλειο μπορεί να καταφέρεις να τρέξεις... (αν μιλάμε για Μαραθώνιο...)
Ρισκάρεις, αλλά συνήθως τρέχεις πονώντας...
Με την πελματιαία ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΙΣ!!!

@Νίκο!!!
Εχω καταφέρει να "βάλω" μερικά χιλιόμετρα την τελευταία εβδομάδα...
Η αίσθηση είναι βάρος στο μέσα μέρος της φτέρνας (προς την καμάρα) και ερεθισ΄μός, που προσομοιάζει με "κάψιμο" ακριβώς στην καμάρα (στο κέντρο) προς την φτέρνα...
Κλασσική πελματιαία, ε????

Τι να κάνω ρε φίλε???

Να το παλέψω και να πάω στην αφετηρία?
Ή θα πάρω όλο το σύστημα στο ζεμπίλι???

Σε 5 μήνες ζημιάς και με 2 μήνες μόνο ποδήλατο (αλλά "λυσσασμένο"...) η κατάσταση έχει βελτιωθεί κάπως και δεν γκαρίζω (και μένω) στα 6-7 χλμ...
Μέχρι 14 φτάνω ΜΕ ενόχληση, αλλά δεν με σταματάει...

Εδώ σε θέλω!!!
Θα δω και αύριο, που θα δοκιμάσω να κάνω ένα 20άρι στην Φιλοθέη, που η διαδρομή έχει πιό "κακές" κλίσεις γι αυτό που με βασανίζει!!!

Αυτά

Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ: Μου έχει μείνει κι ένα καινούργιο ζευγάρι παπούτσια και θα το φορέσω, μήπως σώσω τίποτα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/10/2011 :  22:05:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ύπουλος τραυματισμός και ανθεκτικός στα διάφορα συντηρητικά μέτρα!
Εγώ τον πέρασα "στο πόδι" κάποτε,δηλαδή συνέχισα να τρέχω,κατεβάζοντας ένταση και όγκο,αλλάζοντας τεραίν και παπούτσια,΄χάνοντας extra βάρος.
Έκανα μάλιστα ένα τρικ,χρησιμοποιούσα για κανα μήνα παπούτσια stability,ενώ είμαι ουδέτερος.
Μια MRI θα σου δείξει γιατί επιμένει τόσο και πόσο ακόμη πρέπει να περιμένεις Αντώνη.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis dr
Senior Forum-Runner

Greece
1026 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/10/2011 :  01:48:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αντώνη όπως ανάφερα και στην αρχή της συζήτησης για το θέμα αυτό πέρασα(και ξεπέρασα)την Πελματιαία Απονευρωσίτιδα,και επειδή το έχω ψάξει αφάνταστα,να ξέρεις οτι σε μεγάλη καταπόνηση, με διάρκεια μάλιστα όπως είναι τα 42 χλμ.,υπάρχει μεγάλος κίνδυνος ΡΗΞΗΣ της πελματιαίας οπότε πας χειρουργείο!!
Αυτό που μπορεί να σε βοηθήσει αύριο στο 20άρι!!!!!!(πλάκα κάνεις,στην πελματιαία απονευρωσίτιδα δεν τρέχουμε ούτε 5 μέτρα,εσύ απο ότι κατάλαβα τρέχεις κανονικά,καιίσως γιαυτό δεν υποχωρεί η φλεγμονή)είναι κατα την άποψή μου οι Περιστραγαλίδες: http://www.startfitness.co.uk/product.asp?strParents=&CAT_ID=0&P_ID=42544&strPageHistory=search&numSearchStartRecord=1


Edited by - vasilis dr on 30/10/2011 10:49:33
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lamkon
Senior Forum-Runner

Greece


1036 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2011 :  16:12:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θυμίζω ότι την έπαθα στις 12 Οκτωβρίου (1 μήνα πριν τον ΚΜΑ). Πήρα αντιφλεγμονώδη για 10 μέρες και σταμάτησα να τρέχω (εντελώς!) για 20. Το διάστημα αυτό, εξαιρώντας τις πρώτες 3 μέρες, δεν είχα σχεδόν καμία ενόχληση (ίσως εντελώς καμία και να ήταν μόνο ιδέα μου ότι με ενοχλούσε) και έκανα ποδήλατο, κολύμπι και βάρη στο γυμναστήριο. Ολοκλήρωσα τον αγώνα σε κακά χάλια, αλλά χωρίς να με έχει ενοχλήσει καθόλου η πελματιαία. Τώρα 2 βδομάδες μετά, αν και δεν έχω τρέξει ακόμα, τολμώ να πω ότι ίσως είμαι τυχερός και τη γλίτωσα φτηνά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 7 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000