Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Μαραθώνιος του χρόνου, θα τα καταφέρω;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2011 :  08:38:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συγνώμη αλλά με τα δεδομένα που μας δίνει ο φίλος tonal , θα μπορούσε να τρέξει και φέτος Μαραθώνιο..., σε κάθε περίπτωση του χρόνου θα μπορέσει οχι μονο να το τερματήσει , αλλά να πετύχει και πιο φιλόδοξους στόχους , οπερ να γράψει το χρονόμετρο 3 μπροστά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tonal
Forum-Runner

Greece
56 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2011 :  11:16:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Fidelio, σε βρίσκω υπεραισιόδοξο.
Το ζήτημα είναι να μπορέσω μετά από τέτοια απόσταση να ξανατρέξω και όχι να το καταφέρω μια φορά και μετά να πάρω πόδια, γόνατα και μέση στο χέρι, για πάντα.
Ο στόχος μου είναι να μπορέσω να τρέξω πάνω κάτω, στο ρυθμό που τρέχω τώρα τα μεγάλα κομμάτια δηλαδή στο 6:50.
Από ό,τι καταλαβαίνω ο στόχος μου δεν είναι παράλογος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2011 :  11:29:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα μάθεις σιγά σιγά το σώμα σου να τρέχεις μεγάλα κομμάτια. Θα βάλεις μερικά 30άρια μέχρι του χρόνου και θα είσαι μια χαρά. Σιγά σιγά. Υπάρχουν ατελείωτα προπονητικά προγράμματα για να ακολουθήσεις. Οι διατάσεις και το μασάζ θα σε προστατεύουν από κακοτοπιές επίσης.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2011 :  11:29:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κοιταξε, το τελευταίο καιρό διαβάζω πολλά από τα πρωτοκολλα προετοιμασίας που ακολουθούν αρχάριοι δρομείς. Τα δικά σου δεδομένα ταιριάζουν αρκετά με το περιεχόμενο αυτών των προγραμμάτων για να μην πω οτι ταυτίζεται~ απο κει και πέρα είναι γνωστό οτι ο Μαραθώνιος είναι δοκιμασία και της ψυχής, που σήμαίνει οτι πρέπει να το πιστέψεις. Βάση λοιπον αυτών τον αριθμών που παραθαίτεις δεν θα ήταν παράλογο να μπορούσες να τερματήσεις και τώρα (αρκεί να είχες την εμπειρία σε τρεία τέσσερα 20 αρια και κανα δυό 30αρια κάτι που μέσα στους δύο τελευταίους μήνες πριν τον αγώνα θα μπορούσες να βάλεις , έχοντας φυσικά 8 μήνες backround τρεξίματος). Τώρα βάση "ψυχής" , δυστυχώς αυτός ο παράγοντας δεν μπορεί να μετρηθεί , είναι κάτι που το ξέρεις μόνο εσύ και δη μέσα από την προσπάθεια...

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

8avos
Senior Forum-Runner

Greece
589 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2011 :  12:41:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για τους παλμούς της καρδιάς,οι καρδιολόγοι το λένε βραδυκαρδία,δλδ.αν ο μέσος άνθρωπος έχει 56 παλμούς(τυχαία το γράφω,δεν γνωρίζω το ακριβές νούμερο)κάνοντας κάποιο έργο η καρδιά θα ανεβάσει παλμούς,ενώ κάποια καρδιά που ξεκινά απο πιο χαμηλούς παλμούς για να φτάσει ξανά τον μέσο όρο(το υποθετικό 56)είναι υγιείς.Αυτά στο περίπου για την βραδυκαρδία.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

huskarl
Senior Forum-Runner



855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2011 :  12:45:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tonal
...

-Για διαλειμματικές σήμερα ήταν η 2η φορά που έκανα το 800-1600-3200-1600-800 στους αντίστοιχους ρυθμούς, που προτάθηκε σε άλλο νήμα. Το προτιμώ από τα 400άρια και 200άρια που έκανα με περπάτημα ενδιάμεσα ειδικά τώρα που έχει και περισσότερο κρύο.
Το τέμπο υποτίθεται πως είναι κομμάτια στο ρυθμό των 10Κ και ενδιάμεσα χαλαρό τρέξιμο, σωστά; Εδώ θέλω τη βοήθειά σας.
...


Για προπόνηση μαραθωνίου προτείνεται διαλειμματικά κομμάτια διάρκειας 4-6λεπτά. Ούτε παραπάνω ούτε παρακάτω. Στον αγωνιστικό ρυθμό των 3χλμ περίπου. Σκοπός της διαλειμματικής είναι η αύξηση της VO2max. Όταν τρέχεις λιγότερο από 4 λεπτά δεν μένεις πολύ ώρα στη VO2max. Σε παραπάνω από 6 λεπτά αρχίζεις και έχεις θέμα με το γαλακτικό...

Ο ρυθμός του τέμπου στο γαλακτικό αντιστοιχεί στον μέγιστο ρυθμό που μπορείς να διατηρήσεις για 1 ώρα.
Πχ Αν αγωνιστικά σε 1 ώρα κάνεις 10χλμ τότε αυτός είναι και ο ρυθμός σου στα τεμπο (6λ/χλμ). Αν σε 1 ώρα κάνεις 12χλμ τότε ο ρυθμό σου θα πρέπει να είναι 5λ/χλμ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2011 :  13:35:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
huskarl

Για προπόνηση μαραθωνίου προτείνεται διαλειμματικά κομμάτια διάρκειας 4-6λεπτά. Ούτε παραπάνω ούτε παρακάτω. Στον αγωνιστικό ρυθμό των 3χλμ

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟΟΟΟΛΥΤΟΟΟΟΟΟΟΣΣΣ!!!!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

huskarl
Senior Forum-Runner



855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2011 :  13:56:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by GERMANOS

huskarl

Για προπόνηση μαραθωνίου προτείνεται διαλειμματικά κομμάτια διάρκειας 4-6λεπτά. Ούτε παραπάνω ούτε παρακάτω. Στον αγωνιστικό ρυθμό των 3χλμ

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟΟΟΟΛΥΤΟΟΟΟΟΟΟΣΣΣ!!!!!!!


ΟΚ. Παρέθεσες όμως ένα μόνο μέρος της απάντησης που έδωσα.
Επειδή ο καθένας δίνει και διαφορετικό ορισμό στη διαλειμματική, έγραψα ότι αναφέρομαι στη διαλειμματική που έχει στόχο την αύξηση της VO2max.
Για να το θέσω και πιο σωστά, ο Daniels και η "σχολή" του προτείνουν αυτό που έγραψα πριν...(πως θα μπορύσε να ήταν δικιά μου τεκμιριωμένη πρόταση άλλωστε-δεν είμαι καν προπονητής)

Από εκεί και πέρα υπάρχουν και άλλες σχολές ή "σχολές" αλλά και προσωπικά γούστα που έχουν βάση ή "βάση"...

Γενικά δεν είναι εύκολο θέμα...

Edited by - huskarl on 09/11/2011 13:58:41
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tonal
Forum-Runner

Greece
56 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2011 :  14:04:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@giorgosdelta
Ακριβώς, σιγά, σιγά και σταδιακά. Ποτέ δε παραλείπω διατάσεις.

@Fidelio
Μα γι αυτό είπα πως δε βγαίνει τώρα. Μέχρι στιγμής δεν έχω κάνει ούτε καν 20άρια οπότε θεωρώ τον εαυτό μου απροετοίμαστο. Εκτός από θέμα πίστης είναι και θέμα προετοιμασίας, και πιστεύω πως είμαι απροετοίμαστος για κάτι τέτοιο.
10 συνεχόμενα χιλιόμετρα έτρεξα για πρώτη φορά στη ζωή μου φέτος, 1η Σεπτέμβρη σύμφωνα με το τετράδιό μου. Αν μετά από 2.5 μήνες στεκόμουν στην αφετηρία ενός μαραθωνίου θα πήγαινα γυρεύοντας.

@huskarl
Για το tempo σχεδόν συμπίπτει το 10άρι με τη 1 ώρα στη περίπτωσή μου. Εννοείται πως δε γίνεται να τρέχω για 1 ώρα σε αυτό το ρυθμό σε εβδομαδιαία βάση.
Αυτό πώς φαίνεται:
http://runningtimes.com/Article.aspx?ArticleID=8093&PageNum=2

Το 800-1600-3200-1600-800 χθες μου βγήκε μια χαρά και σήμερα είμαι ΟΚ. Τη προηγούμενη φορά παρέκκλινα από το ρυθμό πηγαίνοντας αλλού πιο γρήγορα και αλλού πιο αργά και την άλλη μέρα ήμουν λίγο πιασμένος, αλλά έτρεξα 8.5 χιλιόμετρα σε χαλαρό ρυθμό.
Εδώ έχω άλλη μία απορία. Μετά από δύσκολη μέρα αν έχω όρεξη να τρέξω σε χαλαρό ρυθμό (δε έχω ενοχλήσεις, δεν είμαι πιασμένος κτλ) πρέπει να μη ξεπερνώ κάποια ώρα και να προτιμώ να τρέχω στο γρασίδι (δεν είναι επίπεδο και έχει λακκουβίτσες και μικρές ανωμαλίες) ή στο ταρτάν;

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

huskarl
Senior Forum-Runner



855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2011 :  15:01:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tonal

@huskarl
Για το tempo σχεδόν συμπίπτει το 10άρι με τη 1 ώρα στη περίπτωσή μου. Εννοείται πως δε γίνεται να τρέχω για 1 ώρα σε αυτό το ρυθμό σε εβδομαδιαία βάση.
Αυτό πώς φαίνεται:
http://runningtimes.com/Article.aspx?ArticleID=8093&PageNum=2

Φυσικά όπως λες και εσύ δε πρέπει να προπονείσε μια ώρα σε αυτόν τον ρυθμό. Όπως γράφει η παραπομπή σου, 25-40 λεπτά φαίνεται λογικός χρόνος.
Ένας άλλος κανόνας (κατά τον Daniels) είναι τα τεμπο να μην ξεπερνούν το 10% των εβδομαδιαίων χλμ. Οι διαλειμματικές το 8%.


Το 800-1600-3200-1600-800 χθες μου βγήκε μια χαρά και σήμερα είμαι ΟΚ. Τη προηγούμενη φορά παρέκκλινα από το ρυθμό πηγαίνοντας αλλού πιο γρήγορα και αλλού πιο αργά και την άλλη μέρα ήμουν λίγο πιασμένος, αλλά έτρεξα 8.5 χιλιόμετρα σε χαλαρό ρυθμό.
Εδώ έχω άλλη μία απορία. Μετά από δύσκολη μέρα αν έχω όρεξη να τρέξω σε χαλαρό ρυθμό (δε έχω ενοχλήσεις, δεν είμαι πιασμένος κτλ) πρέπει να μη ξεπερνώ κάποια ώρα και να προτιμώ να τρέχω στο γρασίδι (δεν είναι επίπεδο και έχει λακκουβίτσες και μικρές ανωμαλίες) ή στο ταρτάν;

Προσωπικά μετά από μεγάλο Λονγκ ραν και μετά από διαλειμματικές ή τέμπο κάνω 1 μέρα διάλειμμα. Και καλά να αισθάνομαι το διάλειμμα το κάνω. Μέχρι στιγμής έχει βγει σε καλό ως προς τους τραυματισμούς τουλάχιστον.
Αυτό βέβαια εξαρτάται και από άτομο σε άτομο, προπόνηση, στόχους κτλ κτλ

Τώρα αν θες ντε και καλά να κάνεις προπόνηση, φρόντισε να είναι χαλαρή και σχετικά σύντομη. Το γρασίδι με λακούβες είναι πολλές φορές επίφοβο. Από τη μια είναι αντικραδασμικό, από την άλλη δεν είναι καλό να πατάς στραβά. Προσωπικά προτιμώ ταρτάν (αν και το συγκεκριμένο είναι σκληρό)



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2011 :  19:09:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι φίλε tonal μιλάω αναφορικά με τι θα μπορούσες να κάνεις και φέτος. Οχι τώρα. Θα μπορούσες δηλαδή τον Αυγουστο να το είχες πάρει απόφαση και να βάλεις τα σχετικά long Runs Σεπτέμβριο- Οκτωμβριο
Οπως και να 'χει , για τον επόμενο χρόνο έχεις περιθώρια και μάλιστα πολλά περιθώρια για να δουλεψεις για κάτι κάτω από 4ς ώρες. Καλή συνέχεια ! :)

ps αν θες σου προτείνω και κάτι πιο προκλητικό :) Πχ δήλωσε συμμετοχή για τον Μαραθώνιο της θεσσαλονικης στο 6.5 (απρίλιος) και μετά για τον Κλασικό στο 5-5.5 :) Οπερ θα χωρήσεις την χρονιά σου σε δυό αγωνιστικούς κύκλους. :)

Edited by - Fidelio on 09/11/2011 19:13:42
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2011 :  09:00:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελικά φίλε tonal δεν ήταν θέμα υπεραισιοδοξίας , αλλά θετικής εγκράτιας. Το αρχικό ποστ σου αρχικά με κέντρησε γιατί τα δεδομένα σου μοιάζανε αρκετά με τα δικά μου με εξάιρεση τον σωματοτυπο (185,85 κιλά),όπως επίσης ο όγκος της δικής μου προπονησης ελαφρά πιο χαμηλός. Δεν έχω κανέναν λόγο να πιστεύω οτι είμαι ή είσαι καλύτερος δρομέας , δεν έχει καμία σημασία. Αυτό που έχει σημασία είναι η ιακνοποιήση που πέρνουμε από τον εαυτό μας όταν βάζουμε στόχους. Το φετινό μαραθώνιο κατάφερα να τον τερματήσω σε χρόνο 4:31:34 και πρώτα από όλα νιώθω πολύ περίφανος γιατί όπως ξέρουμε ο πρώτος αγώνας των 42 χιλιομέτρων είναι κυριολεκτικά ένα ταξίδι στο άγνωστο ! Ειδικά μετά τα 32 χιλιόμετρα , όπου ήταν και το τοπ της εμπειρίας μέσα από την προπονηση, η διαδρομή ήταν μια ξεχωριστή εμπειρία με ποικίλα συναισθήματα να διαδεχονται το ένα το άλλο.

Τέλος πάντων , αυτό που θέλω να σου πω είναι οτι πιστεύω πραγματικα οτι ΜΠΟΡΕΙΣ και πιστεύω οτι ήδη ΘΑ μπορούσες και ΤΩΡΑ! Καλή συνέχεια σου εύχομαι στις προπονήσεις σου. :)

Edited by - Fidelio on 19/11/2011 09:01:35
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tonal
Forum-Runner

Greece
56 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2011 :  13:01:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συγχαρητήρια Fidelio!
Υγεία να έχουμε και του χρόνου θα είμαστε στην αφετηρία και καλώς εχόντων των πραγμάτων και στο τερματισμό.
Ο χρόνος δεν έχει και τόοοοσο μεγάλη σημασία. Πάντα θα υπάρχουν πολύ γρηγορότεροι αλλά και πιο αργοί από εμάς αλλά αυτό που νομίζω πως μετράει είναι η αναμέτρηση με τον εαυτό μας, αλλιώς θα έτρεχαν μόνο οι αθλητές.
Είναι σχεδόν αστείο! Εκεί που ξεκινάς και δε μπορείς να πάρεις τα πόδια σου για παραπάνω από ένα, δύο χιλιόμετρα σε λίγο φτάνεις τα πέντε, με λίγη προσπάθεια τα δέκα και κάπου εκεί αρχίζουν να σου μπαίνουν τρελές ιδέες πως μπορείς να τρέξεις μαραθώνιο και ξεκινάς να τρέχεις τακτικά έτσι για πλάκα είκοσι και τριάντα χιλιόμετρα!
Δεν ξέρω αν με το τρέξιμο τόσο μεγάλης απόστασης κάποιος ανακαλύπτει ή ξεπερνά τα όριά του ή διαπιστώνει πως μπορεί κι άλλο.
Απομένει να το διαπιστώσω...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2011 :  17:36:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο πρώτος Μαραθώνιος νομίζω οτι είναι και ο πιο αλησμόνητος , δεν ξέρω τι έχουν να μας πουν και οι άλλοι δρομείς για αυτό ~ για τον πρώτο τους Μαραθώνιο. Μια βδομάδα μετά ακόμα απολαμβάνω την μέθη του και επαναλαμβάνω στο νου μου την ροή του αγώνα χιλιόμετρο με χιλιομετρο που μερικές φορές όπως είπες μου φαίνεται αδιανόητο. Είναι ένα όμορφο συναίσθημα! :)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2011 :  18:36:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παίδες!
Όταν αργότερα με την προπόνηση
ΣΑΝ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΕΥΚΟΛΑ
και δουλεύοντας κάποιους μήνες
για ΕΝΑΝ ΣΤΟΧΟ
που στο τέλος Τον ΠΙΑΣΕΤΕ...
πιθανόν εκείνον τον μαραθώνιο
να τον ΕΚΤΙΜΗΣΕΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000