Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 To be or not to be?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 5

Jonsson
Senior Forum-Runner

Greece


960 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2011 :  19:30:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολύ ωραίο θέμα.

A Physical Measure Odyssey
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Jonsson
Senior Forum-Runner

Greece


960 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2011 :  19:36:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NIKOS T.

Οι υποστηρικτές των αργών l.r(30-40 sec πάνω από το marathon pace),τονίζουν ότι "γράφεις" τα χιλιόμετρα σου,με όλα τα επιθυμητά οφέλη σε σωματικό και πνευματικό επίπεδο,περιορίζοντας την πιθανότητα τραυματισμού.Από την άλλη, για να αυξήσεις την ταχύτητα σου,σου λένε ότι μπορείς να πάρεις μέρος σε αγώνες και τις υπόλοιπες μέρες της εβδομάδας να κάνεις ταχύτερες προπονήσεις.
Οι επικριτές της σχολής αυτής,ισχυριστήκανε ότι το αργό τρέξιμο στα l.r., σε κάνει και αργό δρομέα,το οποίο θα ήταν αληθές, αν δεν παίρναμε μέρος σε αγώνες και αν δεν βάζαμε στο πρόγραμμα της εβδομάδας γρήγορες προπονήσεις.
Η άλλη σχολή θέλει τα l.r. να γίνονται στο marathon pace(m.p)
Ο Jack Daniels,όπως και ο Greg McMillan,θέλουν τα πρώτα 16-17 χλμ του l.r να γίνονται αργά,κατόπιν σταδιακά να επιταχύνουμε προς το m.p,στα τελευταία 13-17 χλμ.Υποστηρίζοντας ότι αυτό σε κάνει δυνατότερο στο δεύτερο μισό του μαραθωνίου.
Άλλοι προπονητές προτείνουν τη μία εβδομάδα αργό και την άλλη στο m.p long run.
Ο Jack Daniels,λάτρης και κύριος εισηγητής του tempo τρεξίματος,το προχώρησε, βάζοντας στο l.r,κομμάτια στο αναερόβιο κατώφλι!!
Υποστήριξε μάλιστα την ποικιλομορφία αυτή στα l.r(αργό+m.p.+tempo),αρκεί να μην επηρεάζουν την επόμενη ποιοτική προπόνηση μας.Κοινώς,όχι διαλειμματική μετά από l.r.!!
Έτσι εισάγει το tempo μέσα στο l.r ως εξής:
Αρχίζουμε τα πρώτα 3 χλμ με αργό long run,ακολουθούν 4Χ3 χλμ.στο αναερόβιο κατώφλι(lactate treshold pace),περίπου 20-30 δευτερόλεπτα κάτω από το marathon pace,ανάμεσα στα 3 χλμ κάνουμε 2 λεπτά jogging.
Τα τελευταία 16 χλμ.γίνονται και πάλι στο αργό pace(30-40 sec πάνω από το marathon pace).
Ο Jason Karp θέλει τα τελευταία 5-6 χλμ να γίνονται στο αναερόβιο.
Οι περισσότεροι Κενυάτες τρέχουν τα l.r τους με negative split.
Zεσταίνονται στα πρώτα χλμ,μετά τρέχουν 10-12 sec.αργότερα από το m.p.τους και στα τελευταία 5 χλμ.τρέχουν σε αγωνιστικό pace κούρσας 10 χλμ!!!Τα λεγόμενα fast-finish long runς.
Από κει και πέρα καταλαβαίνει κανείς, πόσοι συνδυασμοί σε paces και αναλογίες χλμ. μπορούν να γίνουν!!
Έγώ προσωπικά έχω λύσει τη σπαζοκεφαλιά που έθεσε ο Μιχάλης,ακολουθώντας εδώ και ένα χρόνο, προπονητή και το πρόγραμμα του.
Θέλω να πιστεύω όμως ότι καλό είναι να δοκιμάζουμε πράγματα και να βρούμε που "αρπάζει" τελικά ο καθένας μας.




"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"



Πολύ ωραίο, Νίκο.

A Physical Measure Odyssey
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Jonsson
Senior Forum-Runner

Greece


960 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2011 :  19:41:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να σας πω και εγώ την γνώμη μου. Ο Coach μου έλεγε πως πρέπει να τρέχω πάντα τα LR σε αερόβιο τρέξιμο. Καθόλου στο Tempo. Μια φορά τον μήνα κάναμε ένα LR το οποίο το μισό ήταν στο αερόβιο μου και το υπόλοιπο στο Tempo. Τον αγώνα μου (μαραθώνιο) μου είχε πεί να τον τρέξω όλο ψηλά στο αερόβιο και μετά στο Tempo και σε αγωνιστικό ρυθμό.

Το θέμα που θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι πως γίνεται κάποιος να τρέχει κάθε εβδομάδα LR σε MP χωρίς να χρεώνει υπερβολικά τον οργανισμό του και μυικά αλλά και ψυχολογικά?

A Physical Measure Odyssey
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2011 :  19:44:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ Παναγιώτη!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2011 :  19:47:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Jonsson

Να σας πω και εγώ την γνώμη μου. Ο Coach μου έλεγε πως πρέπει να τρέχω πάντα τα LR σε αερόβιο τρέξιμο. Καθόλου στο Tempo. Μια φορά τον μήνα κάναμε ένα LR το οποίο το μισό ήταν στο αερόβιο μου και το υπόλοιπο στο Tempo. Τον αγώνα μου (μαραθώνιο) μου είχε πεί να τον τρέξω όλο ψηλά στο αερόβιο και μετά στο Tempo και σε αγωνιστικό ρυθμό.

Το θέμα που θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι πως γίνεται κάποιος να τρέχει κάθε εβδομάδα LR σε MP χωρίς να χρεώνει υπερβολικά τον οργανισμό του και μυικά αλλά και ψυχολογικά?

A Physical Measure Odyssey


Παναγιώτη σίγουρα μόνο οι elite τρέχουν έτσι και αν....
Δεν γίνεται να τρέχεις κάθε εβδομάδα l.r. και μάλιστα σε m.p!!!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mijalis
Elite Forum-Runner

Greece
1235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2011 :  20:36:45  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Mijalis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Τον μαραθώνιο μου προσωπικά τον έτρεξα λίγο πιο γρήγορα από τα lr που έκανα (περίπου 5-10 δευτερόλεπτα).

Είτε λοιπόν τα lr τα πήγαινα σε mp, είτε το μαραθώνιο τον πήγα σαν lr.

Η απορεία θα μου λυθεί σε λίγους μήνες. Ο coach θα λύσει όλες τις απορείες.

Απίστευτος ο κόσμος και χαρακτήρας μας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Jonsson
Senior Forum-Runner

Greece


960 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2011 :  20:38:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φαντάζομαι, Μιχάλη, coach εννοείς τον Ηλία.

A Physical Measure Odyssey
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

igi
Senior Forum-Runner

589 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2011 :  21:09:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάντως και αναφέρομαι στον jonsson που έχει πει οτι έχει μια ευαισθησία στους μυικούς τραυματισμούς ,οι αλλαγές ρυθμού Π.χ. αυτή που έγραψε ο de jan είναι ότι χειρότερο... εννοώ για τραυματισμούς,αλλίως είναι μια χαρά προπόνηση.Κατα τα άλλα,συμφωνώ με τον Νίκο Τ. Οτι ταιριάζει στον καθένα...αλλά θέλει ψάξιμο και δοκιμές.Προσωπικά τα πολύ αργά long με βαλτώνουν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Path runner
Forum-Runner

Bangladesh


96 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2011 :  21:21:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Not to be!
Γρήγορα long runs για να χεις και γρήγορους αγώνες.
Τα πολύ αργά και βασανιστικά μου ρίχνουν τη ψυχολογία στα Τάρταρα!!


"Long distance running is 90% mental and the other half is physical".
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2011 :  21:32:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πιστεύω οτι όταν ξέρεις ΤΙ κάνεις και ΓΙΑΤΙ το κάνεις η ψυχολογία είναι θετική ,έστω και αν τα LR είναι πιο αργά από mp. Βέβαια για να συμβεί αυτό θα πρέπει να ακολουθείς ένα συγκεκριμένο μοντέλο προπονήσης και να έχεις εμπιστοσύνη σε αυτό.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/11/2011 :  09:47:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα γινω "γραφικος" αν δεν εχω γινει ακομα,αλλα θα το ξαναγραψω.Αφηστε το ρυθμο και τρεξτε στα long rum με παλμους.Οταν τους κρατας κατω απο το 80% δεν πιεζεσαι.Aν σε καποιο σημειο ,συνηθως ανηφορα,οι παλμοι ανεβαιναν πολυ πανω απο το 80%,περπαταγα μεχρι να τους ριξω.Για τη Θεσ/κη εκανα 39!!! long run σε 18 εβδομαδες.Αρχισα να νιωθω μεγαλη κουραση την τελευταια εβδομαδα πριν το tapper.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ

Edited by - stratus on 28/11/2011 09:54:18
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/11/2011 :  11:11:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι παλμοί εδώ και αρκετά χρόνια - και συγκεκριμένα από τότε που βγήκαν τα gps - δεν θεωρούνται το πρώτο εργαλείο παρακολουθησης της έντασης. Αυτό για διάφορους λόγους. Ποιο έγκυρος παράγοντας θεωρείται το pace , φυσικά η συσχέτηση με τους παλμούς μπορεί να οδηγήσει σε πολύ χρήσιμα συμπεράσματα που αφορούν κυρίως το ζήτημα της υπερπροπονησης. Θα ήταν ιδανικό να μπορεί να μετρηθεί η καταβαλλόμενη ισχύς αλλά κάτι τέτοιο δεν μπορεί να μετρηθεί στο τρέξιμο υπαίθρια.
[Το ίδιο έγινε και στην ποδηλασία όταν βγήκαν τα βατόμετρα, οι παλμοί έρχονται σε δεύτερη μοίρα. ]

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Edited by - Fidelio on 28/11/2011 11:11:48
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mijalis
Elite Forum-Runner

Greece
1235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/11/2011 :  11:21:47  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Mijalis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα, ίσως καταφέρουμε να δώσουμε απάντηση στο ερώτημα, αν κατανοήσουμε το λόγο για τον οποίο γίνονται τα LR. Η δική μου αίσθηση είναι για να συνηθήσει το σώμα να καίει λίπος και όχι μόνο υδατάνθρακες. Συνεπώς η ταχύτητα στην οποία καίγεται περισσότερο λίπος ίσως να είναι και αυτή που να καθορίζει το ρυθμό του LR.
Μην βαράτε αν αυτό που γράφω είναι άσχετο. :)

Απίστευτος ο κόσμος και χαρακτήρας μας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/11/2011 :  11:35:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
To ΜΣΤ (Μεγάλο Συνεχόμενο Τρέξιμο) κατά τη γνώμη μου γίνεται για να συνηθίσεις στις συνθήκες ενός Μαραθωνίου. Είναι η μοναδική προπόνηση που μοιάζει με το τρέξιμο στον αγώνα. Χρονικά ή χιλιομετρικά. Είναι η πιο χρήσιμη προπόνηση γιατί σε πλησιάζει πιο πολύ από κάθε άλλη στον στόχο σου που είναι ο τερματισμός.

Έτσι θέλω να πιστεύω ότι χρειάζονται πολλά ΜΣΤ τα οποία θα πρέπει να γίνονται με τρόπο σύμφωνο με τις ανάγκες και τις δυνατότητες του καθενός.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Path runner
Forum-Runner

Bangladesh


96 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/11/2011 :  11:50:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
6 μεγάλα συνεχόμενα, είναι αρκετά για τους περισσότερους μαραθωνοδρόμους.
Δηλαδή 6 long runs από 30 χλμ. και πάνω.
Kάτω από 30 χλμ,20-28 χλμ.,σίγουρα θα κάνεις άλλα 6.


"Long distance running is 90% mental and the other half is physical".
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 5 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000