Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 δισκοκηλη
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/01/2012 :  12:23:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εννοείται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chris1
Newbie Forum Runner

Greece


10 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/01/2012 :  21:39:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εχετε καμια ιδεα για ενεση κοκτειλ κορτιζονης-παυσιπονου-αντιφλεγμονωδους που μου προτεινε ενας απο τους καλυτερους αθλιατρουσ-ορθοπεδικους χειρουργους??
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/01/2012 :  21:53:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by chris1

εχετε καμια ιδεα για ενεση κοκτειλ κορτιζονης-παυσιπονου-αντιφλεγμονωδους που μου προτεινε ενας απο τους καλυτερους αθλιατρουσ-ορθοπεδικους χειρουργους??


Bρεθηκα στη δικια σου θεση αρχες καλοκαιριου.Θα σου γραψω τι με βοηθησε χωρις να σημαινει οτι θα κανει καλο και σε σενα.
Αρχικα να σου πω οτι τυχαια στις διακοπες με εξετασε ενας αθλητιατρος ομογενης απο Αμερικη.Οι οδηγιες που μου εδωσε ηταν
1)Παγος στην περιοχη της μεσης καθε μια ωρα ,οταν εισαι ξυπνιος,για 3 μερες.Στη συνεχεια παγος 3 φορες την ημερα και αμεσως μετα το παγο biofreeze.Συνεχισα τον παγο μεχρι να φυγουν εντελως οι ενοχλησεις.
2)Aσκησεις διατατικες για γλουτο,λαγονοψοιειτη,μηριαιο δικεφαλο 3 φορες την ημερα.
3)Κοιλιακοι και οχι ραχιαους επειδη σε μενα το προβλημα δημιουργηθηκε απο τη στραβη λεκανη μου.
Επαναλαμαβνω οτι με εξετασε και μου συνεστησε τη συγκεκριμενη θεραπεια.Δε σημαινει οτι επειδη σε εμενα εκανε καλο θα κανει και σε σενα ή σε καποιον αλλο.Ειδικα για το παγο 2-3 ορθοπεδικους που ρωτησα μου ειπαν οχι.Σε εμενα ο παγος ομως εκανε πολυ καλο.
Περαστικα.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chris1
Newbie Forum Runner

Greece


10 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/01/2012 :  22:24:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
φιλε μου και μενα οταν μου πρωτοπαρουσιασθηκε ο πονος με παγο την εβγαλα,και ομολογω πως ειχε αποτελεσμα στην αρχη...μετα ομως απο 2 προπονησεις δεν εκανε απολυτως τιποτα :/στη δευτερη προπονηση μετα απο μια εκτιναξη εμεινα κατω...και απο τοτε μπηκα σε αυτην τη διαδικασια...διατατικες ασκησειε κανω...βεβαια δεν καταλαβαινω γιατι για τον λαγονοψοειτη.??για την ενεση αυτη ξες κατι?ο αθλιατρος μου ειπε πως ειναι πολυ ισχυροι και την κανουν μεγαλη πληθορα αθλητων χωρις να τουσ βγενουν προβληματα στο μελλον..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chris1
Newbie Forum Runner

Greece


10 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/01/2012 :  03:17:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλημερα σας και παλι!!δευτερα θα ξεκινησω θεραπειες με την προτυπη θεραπεια μεσης drx9000.η θεραπεια θ κρατησει 2 βδομαδες,συνολικα 10 συνεδριες,και ο φυσιοθεραπευτης μου τονισε πως επειδη δεν εχει υποστει ολικη ριξη ο ιννωδης δακτυλιος και η κηλη μου δεν ειναι μεγαλη, με το μηχανιμα αυτο ο δισκος θα επαελθει.μετα απο τις 10 μερες αυτες,θα ξεκινησω ενδυναμωση κορμου με κοιλιακους ραχιαιους λαστιχα και διαφορες αλλες τεχνικες και σε συνολικα 4 βδομαδες μου δηλωσε πως θα ξαναμπω κανονικα στο απαιτητικο προγραμμα προπονησης που ειχα πριν την παθω.αν ενδιαφερεται καποιος μπορω να του πω τιν πορεια της αποκαταστασης μου!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kull
Newbie Forum Runner

Greece
4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2012 :  22:45:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολύ ενδιαφέρουσα η εμπειρία σου chris1 και ενημερωτική.Ελπίζω όλα να πάνε καλά και γρήγορα να επανέλθεις.
Εγώ τώρα θα ήθελα να ρωτήσω για ένα δίλημμα που με απασχολεί. Τον τελευταίο μήνα έχω ενοχλήσεις στην μέση και μετά από δεκαήμερη θεραπεία με μυοχαλαρωτικά και αντιφλεγμονώδη πάνω που φαινόταν ότι είχε βελτιωθεί η κατάσταση μια μέρα ένοιωσα ότι μάγκωσε το πόδι μου και σχεδόν το σέρνω. Επισκέφθηκα δυο ορθοπεδικούς και οι δύο με παρέπεμψαν σε αξονική τομογραφία. Από παλιότερη εξέταση της γυναίκας μου ξέρω ότι συνήθως για την μέση καλύτερη εικόνα προσφέρει η μαγνητική τομογραφία η οποία δεν έχει καθόλου ακτινοβολία. Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία η και επιστημονική γνώμη; Να κάνω αξονική ή να επιμέινω για μαγνητική;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/03/2012 :  08:53:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kull

Πολύ ενδιαφέρουσα η εμπειρία σου chris1 και ενημερωτική.Ελπίζω όλα να πάνε καλά και γρήγορα να επανέλθεις.
Εγώ τώρα θα ήθελα να ρωτήσω για ένα δίλημμα που με απασχολεί. Τον τελευταίο μήνα έχω ενοχλήσεις στην μέση και μετά από δεκαήμερη θεραπεία με μυοχαλαρωτικά και αντιφλεγμονώδη πάνω που φαινόταν ότι είχε βελτιωθεί η κατάσταση μια μέρα ένοιωσα ότι μάγκωσε το πόδι μου και σχεδόν το σέρνω. Επισκέφθηκα δυο ορθοπεδικούς και οι δύο με παρέπεμψαν σε αξονική τομογραφία. Από παλιότερη εξέταση της γυναίκας μου ξέρω ότι συνήθως για την μέση καλύτερη εικόνα προσφέρει η μαγνητική τομογραφία η οποία δεν έχει καθόλου ακτινοβολία. Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία η και επιστημονική γνώμη; Να κάνω αξονική ή να επιμέινω για μαγνητική;


Τα μειονεκτήματα της αξονικής είναι η ακτινοβολία και η φτωχότερη απεικόνιση, σε σύγκριση με τη μαγνητική.
Αν η ασφάλεια σου τη δικαιολογεί προχώρησε σε μαγνητική τομογραφία.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000