Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Σίδηρος και φεριτίνη
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 10

baldrick
Advanced Forum-Runner

Greece


218 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2012 :  10:31:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by zoro

Φίλε stratus όταν ο μέσος ορος σου είναι 70 χλμ/βδομάδα χωρίς καλή διατροφή, είναι σίγουρα 'κούραση κ' εξάντληση του οργανισμού'.. Ρίξε τα χλμ και 'ανέβασε' την ποιότητα της διατροφής. Κάνω 2 μαραθωνίους το χρόνο με μέσο χρόνο 3:30 αλλά με μέσο ορο χλμ ανα βδομάδα τα 45 και προσέχωντας πολύ την διατροφή μου. Είμαι 49 ετών και οι εξετάσεις μου είναι καλές. Ουσιαστικά κάνεις 2 μαραθωνίους την βδομάδα.. Ρίξε τα χλμ επειγόντως και 'φάε καλά' το επόμενο διάστημα! Μακριά αποσυμπληρώματα.. Το χόμπι μας κάνουμε.. Εάν κάνεις υπεραποστάσεις ..ΚΟΦΤΕΣ. Ο οργανισμός 'αναψε alarm'..

πεστα ρε zoro...
απορώ με τι ευκολία παίρνετε συμπληρώματα και κάθε λογής βοηθήματα/σκευάσματα/φάρμακα. Υποτιθεται οτι ξεκινησατε το τρέξιμο για την υγεία σας, την ευεξία σας και για να διατηρηθείτε σε φυσιολογικά κιλά... και καταντησατε να έχετε προβλήματα παντός είδους. Το συμπέρασμα που βγαίνει είναι οτι ΠΛΕΟΝ δεν τρέχετε γι'αυτους του λόγους. Το κυνηγι της επίτευξης των χρόνων και των αγωνιστικών σας στόχων έχει γίνει ο πρωταρχικός σας σκοπός με κάθε θυσία.
Θα διακινδυνευσετε την υγεία σας για να βελτιώσετε τον χρόνο στο μαραθώνιο σας?
Τελικά αυτό που κάνετε είναι ερασιτέχνικο τρέξιμο?
Τι διαφορά έχετε απο κάποιο επαγγελματία δρομέα?
και σε αυτόν ο στόχος είναι αποκλειστικα οι χρόνοι και δεν δίνει δεκάρα για τις επιπτώσεις που θα έχει η υγεία του. Η πλάκα είναι όταν ακουστεί οτι αυτος παίρνει τα συμπληρώματα και τα φαρμακακια του (είτε νομιμα ειτε παράνομα) για να βελτιώσει τις επιδόσεις του είστε οι πρώτοι που θα βγείτε να τον καταδικάσετε... ενω ακριβώς τις ίδιες μεθόδους χρησιμοποείτε. Αφήστε λοιπον τα συμπληρώματα και τις "βοηθειες" και απολαύστε το αγνό τρέξιμο... δεν γίνεται να γίνουμε σουπερ δρομεις στα 30/40/50α μας και φυσικά δεν είμαστε όλοι γονιδιακά προικισμένοι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikitastakis
Newbie Forum Runner

Greece
10 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2012 :  10:39:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πεστα χρυσοστομε.Και εγω στο ιδιο τρυπακι εχω πεσει.

ΝΙΚΗΤΑΣ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2012 :  10:40:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by baldrick

quote:
Originally posted by zoro

Φίλε stratus όταν ο μέσος ορος σου είναι 70 χλμ/βδομάδα χωρίς καλή διατροφή, είναι σίγουρα 'κούραση κ' εξάντληση του οργανισμού'.. Ρίξε τα χλμ και 'ανέβασε' την ποιότητα της διατροφής. Κάνω 2 μαραθωνίους το χρόνο με μέσο χρόνο 3:30 αλλά με μέσο ορο χλμ ανα βδομάδα τα 45 και προσέχωντας πολύ την διατροφή μου. Είμαι 49 ετών και οι εξετάσεις μου είναι καλές. Ουσιαστικά κάνεις 2 μαραθωνίους την βδομάδα.. Ρίξε τα χλμ επειγόντως και 'φάε καλά' το επόμενο διάστημα! Μακριά αποσυμπληρώματα.. Το χόμπι μας κάνουμε.. Εάν κάνεις υπεραποστάσεις ..ΚΟΦΤΕΣ. Ο οργανισμός 'αναψε alarm'..

πεστα ρε zoro...
απορώ με τι ευκολία παίρνετε συμπληρώματα και κάθε λογής βοηθήματα/σκευάσματα/φάρμακα. Υποτιθεται οτι ξεκινησατε το τρέξιμο για την υγεία σας, την ευεξία σας και για να διατηρηθείτε σε φυσιολογικά κιλά... και καταντησατε να έχετε προβλήματα παντός είδους. Το συμπέρασμα που βγαίνει είναι οτι ΠΛΕΟΝ δεν τρέχετε γι'αυτους του λόγους. Το κυνηγι της επίτευξης των χρόνων και των αγωνιστικών σας στόχων έχει γίνει ο πρωταρχικός σας σκοπός με κάθε θυσία.
Θα διακινδυνευσετε την υγεία σας για να βελτιώσετε τον χρόνο στο μαραθώνιο σας?
Τελικά αυτό που κάνετε είναι ερασιτέχνικο τρέξιμο?
Τι διαφορά έχετε απο κάποιο επαγγελματία δρομέα?
και σε αυτόν ο στόχος είναι αποκλειστικα οι χρόνοι και δεν δίνει δεκάρα για τις επιπτώσεις που θα έχει η υγεία του. Η πλάκα είναι όταν ακουστεί οτι αυτος παίρνει τα συμπληρώματα και τα φαρμακακια του (είτε νομιμα ειτε παράνομα) για να βελτιώσει τις επιδόσεις του είστε οι πρώτοι που θα βγείτε να τον καταδικάσετε... ενω ακριβώς τις ίδιες μεθόδους χρησιμοποείτε. Αφήστε λοιπον τα συμπληρώματα και τις "βοηθειες" και απολαύστε το αγνό τρέξιμο... δεν γίνεται να γίνουμε σουπερ δρομεις στα 30/40/50α μας και φυσικά δεν είμαστε όλοι γονιδιακά προικισμένοι.


Eσυ φιλε μου τη "βρισκεις" να τρεχεις 30 χλμ την εβδοαμαδα.Εγω τη "βρισκω" να τρεχω 100χλμ την εβδομαδα.Αν εχω ή δεν εχω καποια διαφορα απο επαγγελματια δε με νοιαζει απο τη στιγμη αυτο που κανω να μου αρεσει.Τρεχω μονο ενα μαραθωνιο το χρονο και ενα δεκαρι.Αγωνες αρχισα να τρεχω πριν 2 χρονια.Μεχρι τοτε ,χωρις ποτε να εχω τρεξει σε αγωνα,ετρεχα 55-60χλμ την εβδομαδα,γιατι επαναλαμβανω μου αρεσει
Τωρα αν εσυ τα συμπληρωματα σιδηρου τα βαζεις στο ιδιο ραφι με τα αναβολικα σηκωνω τα χερια ψηλα και θα πω στη συζυγο μου οτι ντοπαρεται αφου τα παιρνει και αυτη.


---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.

Edited by - stratus on 04/07/2012 10:44:41
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2012 :  10:45:28  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Είναι εντελώς ισοπεδωτική η λογική που λές.
Υπάρχουν όρια, δεν είναι όλα το ίδιο ένα συμπλήρωμα με μία παράνομη ορμόνη.
Συμπλήρωμα (που και εγώ κατά είμαι, αλλά όχι κατά έτσι ξερά και δογματικά) παίρνει ο μισός πλανήτης.
Και η ασπιρίνη συμπλήρωμα είναι, και ο ηλεκτρολύτης, και το powerade, και οτιδήποτε δεν είναι από χυμο πορτοκαλιού.
Εσύ τα βάζεις όλα σε ένα καλάθι, άπαξ και πάρεις κάτι το οτιδήποτε, είναι σαν να παίρνεις τα πάντα και σαν να θυσίαζες την ζωή σου για 30" καλύτερο χρόνο. Έφυγε η αγνότητα, και το άλλο άκρο, όλοι μας νοιάζει το ρεκόρ και όχι η παρέα.

Από που και ως πού βάζουμε στην ίδια μοίρα της "βοήθειες", το τρέξιμο δεν γίνεται αγνό, και της παράνομες ορμόνες με ένα συμπλήρωμα ?
Αυτό στο λέει κάποιος που δεν πίνει ούτε Powerade, ούτε τίποτα όταν τρέχει. (όχι από άποψη, αλλά θεωρώ πολυτέλεια το 1.6€ σε κάθε προπονηση).

Και πιο ουσιαστικά, η έλλειψη σιδήρου στην περίπτωσή μου που ρώτησα, δεν έχει να κάνει τόσο με το τρέξιμο. Έχει να κάνει με όλη την διάρκεια την μέρας που νιώθω βαριεστημένος. Απλά στο τρέξιμο είναι πιο μετρήσιμο.
Και να συμπληρώσω και κάτι, το τι είναι φτιαγμένο το σώμα μας να κάνει είναι μεγάλη υπόθεση και φιλοσοφική κουβέντα. Η απόψη μου ειναι, πως μέσα από την άσκηση (πνευματική - σωματική) γινόμαστε καλύτεροι σαν άνθρωποι. Άσκηση όμως είναι, να περνάει το σώμα τα όρια του και να προσαρμόζεται. Περνάω τα όρια σημαίνει βασικά, ένας ελεγχόμενος τραυματισμός.
Γιαυτό μετά πιάνεσαι. Το ίδιο ΚΑΙ πνευματικά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2012 :  10:54:49  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Για εμένα φίλος πρώην 145κιλά που θα κάνει μαραθώνιο πλέον στα 90-95κιλά με πολλά χλμ τρέξιμο και προπονήσεις και πολύ κόπο, είναι Ο πρωταθλητής και κάνει ΤΟ ρεκόρ.
Θα χρειαστεί κάποιο συμπλήρωμα σιδήρου πχ να το καταφέρει? Ή κάποιον ηλεκτρολύτη, επειδή το καλοκαίρι δεινοπαθεί από τον ιδρώτα και χάνει 4 κιλά σε μια ώρα?
Χαλάλι. Από το να κάτσει στον καναπέ του. (ξέρω το άλλο άκρο, αλλά δεν υπάρχει ενδιάμεση κατάσταση)
Δεν το θεωρώ ούτε μεμπτό, ούτε ότι κάνει κακό στο σώμα του. Κάθε άλλο.
Δεν είναι όλα το ίδιο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mijalis
Elite Forum-Runner

Greece
1235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2012 :  11:02:47  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Mijalis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ θα συμφωνήσω με την σχολή των όχι συμπληρωμάτων. Μια σωστά ισορροπημένη διατροφή μπορεί να μας δώσει όλα χρειαζόμαστε. Επίσης 7-8 ώρες ύπνου είναι απαραίτητες. Επίσης 1-2 κενά την εβδομάδα επίσης είναι απαραίτητα. Πολλά φρούτα, πολύ νερό και νομίζω ότι υπάρχουν οι προδιαγραφές για πολλά χιλιόμετρα. Αν όμως η διατροφή είναι μέτρια, ο ύπνος λίγος, τα φρούτα και το νερό με το σταγονόμετρο, είμαστε σε κατάσταση συνεχούς δανεισμού. Δανειζόμαστε από τον εαυτό μας σε σημείο αρνητικό και τότε είναι που αρχίζουν τα προβλήματα. Την τράπεζα μας δεν θα πρέπει να την αδειάζουμε. Πρέπει να φροντίζουμε να είναι γεμάτη.

Απίστευτος ο κόσμος και χαρακτήρας μας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2012 :  11:19:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά η συμπληρωματική ποσότητα μιας ουσίας που μας λείπει δεν είναι τόσο τρομακτικό πράγμα. Καλό θα κάνει, κακό δεν μπορεί να κάνει. Ναι στην λογική των συμπληρωμάτων όποτε χρειάζεται, οχι όμως και στην δαιμονοποιηση. Οταν ένας άνθρωπος δεν τρέφεται σωστά σίγουρα πρέπει να φτιάξει το διαιτολογιό του, όμως μερικές φορές είναι σκόπιμο να δράσει ελαφρώς πιο "επιθετικά" και με την χρήση κάποιου συμπληρώματος για όσο χρειαστεί. Στην προκειμένη περίπτωση για έναν βαριά αθλούμενο που παρουσιάζει έλλειψη σιδήρου παίζουν δύο επιλογές:

α) διακοπή έντονης δραστηριότητας , διακοπή της προπονησής του δηλαδή εν οψη ΚΜΑ και διαμόρφωση διαιτολογίου

β) προσαρμογή της έντονης προπονησης ή και ελάχιστη μείωση του όγκου εν οψη ΚΜΑ , διαμόρφωση διαιτολογίου και ληψη συμπληρώματος σιδήρου μέχρι τον αγώνα.

Οπως καταλαβαίνετε η καλύτερη επιλογή για έναν ταγμένο αθλούμενο είναι η β ~ και αυτο γιατί ο οργανισμός δεν μπορεί να ισορροπήσει έγκαιρα στην περίπτωση α. Θα χαθούν συμαντικές προπονήσεις, θα πέσει η απόδοση και το σενάριο εγκατάληψης του στόχου γίνεται πιο πιθανό.



People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2012 :  11:36:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στη βίβλο του Μπαζαίου περί Βιταμινών και Μετάλλων αναφέρει πως όλος ο σίδηρος του σώματος μπορεί να χαθεί μετά από μια έντονη εφίδρωση. Το απογευμα μπορώ να σου μεταφέρω ακριβώς τα γραπτά του. Ο Μπαζαίος ήταν δημοσιογράφος. Για να γράψει ένα βιβλίο ερευνούσε ξένη βιβλιογραφία.
Κάτι τέτοιο που περιγράφει έπαθα λογικά την Πρωταπριλιά μετά από έντονη αφυδάτωση καθώς ήμουνα εντελώς άδειος για ένα δίμηνο+. Πέραν τούτου έχω καταλάβει ότι η ιστορία του ντάπα ντούπα θέλει επιπλεόν σίδηρο. Θα φροντίσω να παίρνω μια μικρή δόση επιπλέον της διατροφής μου καθημερινά κι ας μη ξεχνάμε ότι οι σύγχρονες τροφές και τα πετρώματα, από όπου θα έπρεπε να προέρχεται, είναι σχετικά στείρες από σίδηρο.
Υπάρχει βέβαια παντού σαν οικοδομικό και κατασκευαστικό υλικό. Λείπει όμως απ' τα κορμιά μας. Τώρα και να μην αθλειθεί ποτέ κάποιος υπάρχει πείπτωση να κάνει εξετάσεις και να μη χρειαστεί μιά φορά να πάρει σίδηρο;
Εγώ κάπως έτσι θα υποστηρίζω τα 600 με 800χλμ/μήνα που κάνω. Ο καθένας ας κάνει ότι καταλαβαίνει. Απόψεις.
Σε όποιον φαίνονται αστεία όλα αυτά μπορεί κάλλιστα να γελάσει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2012 :  11:37:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ενα συμπληρωματικο σχολιο.Δεν προκειται να λαβω μερος στον ΚΜΑ.Επαναλαμβανω οτι τρεχω γιατι το γουσταρω.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mijalis
Elite Forum-Runner

Greece
1235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2012 :  11:45:30  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Mijalis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιώργο άλλο τα 600 χιλιόμετρα το μήνα και άλλο τα 60. Νομίζω ότι η διαφορά είναι χαώδης.
Γιατί υπάρχει η τάση να μπερδεύονται όλα ή να ισοπεδώνονται όλα?

Απίστευτος ο κόσμος και χαρακτήρας μας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

baldrick
Advanced Forum-Runner

Greece


218 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2012 :  11:51:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το post που έκανα ηταν γενικά για τις "βοήθειες"... δεν ήταν αποκλειστικά για το συμπληρωμα σιδήρου. Στο ίδιο τσουβαλι τα βάζω γιατί ολα γίνονται για τον ίδιο σκοπο. Ειτε παίρνεις ηλεκρολύτες είτε παιρνεις συμπλήρωμα σιδηρου είτε παιρνεις αναβολικά το κάνεις για να βελτιωσεις την αποδοση σου. Φυσικά ο καθένας έχει τα δικά του πιστεύω και τις δικές του απόψεις... διαλογο κάνουμε. Η δική μου στάση ζωης με έχει κρατησει μακριά ακόμα και απο ασπιρινες/depon τα τελευταία 6 χρόνια και είμαι απόλυτα υγιης... για ποιο λογο να ξεκινησω να παίρνω παλι οτι μου πλασάρει η φαρμακοβιομηχανια και οι λοιπές εταιρείες έφοσον με σωστο τρόπο ζώης μπορώ να τα καταφέρω (αυτά που ανέφερε πολυ σωστά ο Mijalis)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2012 :  11:52:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρε συ Μιχάλη, ο Baldrick δεν είπε για 600/μήνα πάρε, για 60 μην παίρνεις.
Είπε ότι αν με 600 καταλήξεις να σού λείπει σίδηρος, πέσε στα 60 για να μην σού λείπει και χρειαστείς συμπλήρωμα...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

saridis
Senior Forum-Runner

Greece
606 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2012 :  11:57:07  Εμφάνιση Προφίλ  Visit saridis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giorgosdelta

Στη βίβλο του Μπαζαίου περί Βιταμινών και Μετάλλων αναφέρει πως όλος ο σίδηρος του σώματος μπορεί να χαθεί μετά από μια έντονη εφίδρωση. Το απογευμα μπορώ να σου μεταφέρω ακριβώς τα γραπτά του. Ο Μπαζαίος ήταν δημοσιογράφος. Για να γράψει ένα βιβλίο ερευνούσε ξένη βιβλιογραφία.
Κάτι τέτοιο που περιγράφει έπαθα λογικά την Πρωταπριλιά μετά από έντονη αφυδάτωση καθώς ήμουνα εντελώς άδειος για ένα δίμηνο+. Πέραν τούτου έχω καταλάβει ότι η ιστορία του ντάπα ντούπα θέλει επιπλεόν σίδηρο. Θα φροντίσω να παίρνω μια μικρή δόση επιπλέον της διατροφής μου καθημερινά κι ας μη ξεχνάμε ότι οι σύγχρονες τροφές και τα πετρώματα, από όπου θα έπρεπε να προέρχεται, είναι σχετικά στείρες από σίδηρο.
Υπάρχει βέβαια παντού σαν οικοδομικό και κατασκευαστικό υλικό. Λείπει όμως απ' τα κορμιά μας. Τώρα και να μην αθλειθεί ποτέ κάποιος υπάρχει πείπτωση να κάνει εξετάσεις και να μη χρειαστεί μιά φορά να πάρει σίδηρο;
Εγώ κάπως έτσι θα υποστηρίζω τα 600 με 800χλμ/μήνα που κάνω. Ο καθένας ας κάνει ότι καταλαβαίνει. Απόψεις.
Σε όποιον φαίνονται αστεία όλα αυτά μπορεί κάλλιστα να γελάσει.



πες μου οτι κ τον σιδηρο που παιρνεις τον μασας πριν τον καταπιεις και σου αρεσει η γευση κ απο πανω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mijalis
Elite Forum-Runner

Greece
1235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2012 :  12:05:04  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Mijalis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Baldrick δεν αναφέρομαι σε σένα. Απλά μου τη δίνουν οι απλοποιήσεις που γίνονται αβίαστα, αβάδιστα.

Νίκο παραξήγηση. Αναφερόμουν στην έλλειψη που μπορεί να προκαλέσουν τα 600 χιλιόμετρα που αναφέρει ο Γιώργος.

Απίστευτος ο κόσμος και χαρακτήρας μας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2012 :  12:17:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κατάλαβα τι εννοούσες Μιχάλη.
Απλά θεωρώ ότι ο Baldrick τα βάζει όλα σε έναν κουβά, ξεκινώντας (και τελειώνοντας) από το γεγονός ότι αυτός δεν παίρνει κανένα απολύτως σκεύασμα (ούτε καν παυσίπονο). Δεν εξετάζει αν είναι επικίνδυνο ή όχι, αναγκαίο ή μη.
Οπότε, εξ ορισμού η κουβέντα έχει διαφορετική αφετηρία γι' αυτόν και διαφορετική για τους άλλους.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 10 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000