Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Έχω πελματιαία απονευρωσίτιδα ???
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

manos.p
Newbie Forum Runner

Greece
22 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/06/2017 :  13:01:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Plantar Fasciitis plagues many people, especially runners, but it doesn't have to. There are some simple things you can do to prevent and cure plantar fasciitis forever.

4 Secret to Curing Plantar Fasciitis:

1. Deep tissue work on the affected area
-You can get a professional massage or simply use a tennis ball, baseball, or rolling pin under the foot to deeply massage and stretch the tendon.
-The deep tissue massage will help break up the scar tissue and relax the muscle.
-Do this massage 2-3 times per day for about 2-5 minutes.

2. Stretching
-Find a set of stairs to lean against and deeply stretch the plantar tendon.

3. Nutrition and Supplements
-Certain nutrients can help relax tendons:

a. Magnesium: the #1 nutrient for healing plantar fasciitis
-Recommended Dosage: 500 mg/day (before bed)

b. Vitamin B5 (Pantothenic Acid): helps to relax the muscle and heal the plantar tendon

c. Fish Oil: great source of anti-inflammatory omega-3 fatty acids

d. Vitamin C: help with the absorption of Vitamin B5

-Consume an anti-inflammatory diet, like my Healing Foods Diet: draxe.com/healing-diet/

4. Strengthening the muscles of the feet
-One of the main causes of plantar fasciitis is wearing the wrong type of shoes, which causes the muscles in the feet to weaken.
-Walking barefoot or wearing barefoot shoes (such as Vibrams) helps strengthen the tendons, calf muscle, arches, and muscles in the feet. Ease your way into wearing barefoot shoes.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

unforgiven
Advanced Forum-Runner

Greece


339 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/06/2017 :  16:46:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by physiorunner

Ποια είναι η λογική πίσω από την ταυτόχρονη χρήση των "διατάσεων" και της "ενδυνάμωσης" της γάμπας;


Ποιο πρόβλημα υπάρχει με τις διατάσεις και την ενδυνάμωση;
Γενικά, αυτά τα δύο το έχω συναντήσει πως βοηθάνε στην αποφυγή και άλλων συνηθισμένων τραυματισμών, πχ, στην περιοστίτιδα κνήμης.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/06/2017 :  12:28:54  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ manos.p,
Δεν μπόρεσα να βρω κάποια αρθρογραφία για τη συσχέτιση της πελματιαίας απονευρωσίτιδας/απονευρωσιτοπάθειας με την έλλειψη ιχνοστοιχείων ("Magnesium: the #1 nutrient for healing plantar fasciitis"-από πού προκύπτει αυτό;). Αν έχεις κάποια αναφορά, θα ήθελα να τη διαβάσω. Αυτά που επισυνάπτεις είναι από ένα βίντεο στο youtube που δεν είναι απαραίτητα επιστημονική απόδειξη, ειδικά αν δεν αναφέρονται πηγές. Επομένως, είμαι πολύ σκεπτικός ως προς την εγκυρότητα των πληροφοριών-συμβουλών που δίνονται.

Αγαπητέ unforgiven,
Τι είναι αυτό που θέλουμε από τους μύες τελικά; Να χαλαρώσουν/μειώσουν την τάση τους ("διάταση") ή να αυξήσουν τη δράση τους ("ενδυνάμωση") σε μια άρθρωση; Κάθε φορά που θεωρητικά ένας μυς ή μια μυϊκή ομάδα έχουν επίδραση στη συμπτωματολογία μιας περιοχής, πρέπει ταυτόχρονα να μειώσουμε και να αυξήσουμε τη δράση τους; Στο παράδειγμά μας, αν ο πελματιαίος πόνος προκαλείται από τους μύες της γάμπας, πρέπει ταυτόχρονα να μειώσουμε (διάταση) και να αυξήσουμε (ενδυνάμωση) τη δράση τους;

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/06/2017 :  14:09:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by physiorunner

Αγαπητέ manos.p,
Δεν μπόρεσα να βρω κάποια αρθρογραφία για τη συσχέτιση της πελματιαίας απονευρωσίτιδας/απονευρωσιτοπάθειας με την έλλειψη ιχνοστοιχείων.



Εγώ να προσθέσω το γενικότερο σχόλιο, πως είναι πολύ παράδοξο, πρώτα να λιώνουμε το κορμί μας στα χιλιόμετρα (και τα περισσότερα σε άσφαλτο, κακά τα ψέματα) και όταν κατόπιν επέλθει ο τραυματισμός, να αναζητούμε την αιτία, όχι στα αμέτρητα χιλιόμετρα και τις ανελέητες διαλειμματικές που κάναμε, αλλά στο "μαγνήσιο", τη "γλυκοζαμίνη" κλπ κλπ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

manos.p
Newbie Forum Runner

Greece
22 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/06/2017 :  14:30:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν μπορώ να παραθέσω βιβλιογραφία γιατί η γνώμη που έχω σχηματίσει έρχεται από διάφορες πηγές. Απλα το βίντεο αυτό είναι ότι ποιο κοντινό σε αυτά που έχω διαπιστώσει από δικιά μου εμπειρία και διάφορα άρθρα-βίντεο-έρευνες κτλ που έχω διαβάσει.

Αλλα θα προσπαθήσω να αναλύσω λίγο το σκεπτικό μου πολύ απλοϊκά.

Στις περιπτώσεις που έχω δει εγώ εμπειρικά (δικιά μου και φίλων) το πρόβλημα ξεκινά από σφιχτές γάμπες που προκαλούνται συνήθως από απότομη αύξηση χιλιομέτρων-ανηφόρες-έλλειψη διατάσεων-παπούτσια με χαμηλό drop-φθαρμένα παπούτσια και γενικά υπερχρήση.

Η γάμπα "τραβάει" τον αχίλλειο ο οποίος με την σειρά του "τεντώνει" την ταινία-συνδετικό ιστό(fascia band) η οποία δεν έχει ελαστικότητα και προκαλεί πόνο.

Το μαγνήσιο βοηθάει τους μυς να χαλαρώσουν μαζί με τις διατάσεις και το deep tissue massage.

Όσο για την ενδυνάμωση έχω δει μεγάλη βελτίωση με heel raises και ασκήσεις ενδυναμώσεις των δακτύλων των ποδιών . Προφανώς μπορεί υπάρχει μια προσωρινή επιδείνωση για κάποιες μέρες γιατί "πιάνονται" οι γάμπες. Αλλα δυνατότεροι μύες σημαίνει ότι μπορούν να παραλάβουν φορτία χωρίς να "σφίγγουν" τόσο κατά την διάρκεια του τρεξίματος.

Ξαναλέω πολύ απλοϊκά, έτσι αντιλαμβανομαι το μηχανισμό δημιουργίας του συνδρόμου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

remezzo91
Forum-Runner



95 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/06/2017 :  00:28:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
απο μια εμπειρια.σωστη ενδυναμωση του εγκαρσιου του πελματος ασκησεις με τα δαχτυλα ποδιου,να συνηθισουμε την διχαλωτη παντοφλα,και προσοχη στις διατασεις οχι υπερβολες που ξεχειλωνουν την πελματιαια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2017 :  20:27:25  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ manos.p,

Η πελματιαία απονευρωσίτιδα/απονευρωσιτοπάθεια δεν έχει μόνο ένα μηχανισμό πρόκλησης. Υπάρχουν και άλλοι προτεινόμενοι μηχανισμοί. Ο μηχανισμός που αναφέρεις είναι αρκετά κοινός και το σημείο-κλειδί είναι η υπέρχρηση, δηλαδή η φόρτιση του ιστού (στην προκειμένη, το σύμπλεγμα γαστροκνήμιος-υποκνημίδιος ή "γάμπες" όπως αναφέρεις) με φορτία στα οποία δεν είναι συνηθισμένος, σε συνδυασμό με μη επαρκή ξεκούραση μετά τη φόρτιση. Από τη στιγμή που ο ιστός δεν αντέχει σε φορτία, για ποιό λόγο να κάνεις διάταση ΚΑΙ ενδυνάμωση και όχι μόνο ενδυνάμωση; Επίσης, έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο οι γάμπες να σφίγγουν για να γίνουν πιο αποδοτικές, δηλαδή να επιτευχθεί καλύτερη δρομική οικονομία; Έχε υπόψη σου ότι το μυοτενόντιο σύμπλεγμα (δηλαδή ο μυς μαζί με τον τένοντά του) δρα ως ένα ελατήριο που αποθηκεύει ενέργεια. Όσο πιο "σφικτό" είναι, τόσο πιο αποδοτικό είναι. Οπότε, αν ο ίδιος ο οργανισμός τείνει να γίνει πιο αποδοτικός, γιατί θέλεις να αντιστρέψεις αυτήν την τάση με τις διατάσεις; Θα μπορούσα να αναφέρω και άλλα σημαντικά ζητήματα αλλά θα χαθούμε σε μια διαδικτυακή συζήτηση.

Αυτό που θα ήθελα να καταστεί σαφές είναι ότι:
α) ο μηχανισμός πρόκλησης της συγκεκριμένης παθολογίας (πελματιαία απονευρωσιτοπάθεια) δεν είναι μόνο ένας και
β) ο πελματιαίος πόνος δεν σημαίνει απαραίτητα και πελματιαία απονευρωσιτοπάθεια. Κακώς έχει μπει η "ταμπέλα" της διάγνωσης στο post διότι όλοι νομίζουν ότι ο πόνος στο πέλμα σημαίνει και πελματιαία απονευρωσιτοπάθεια, κάτι που είναι τελείως λανθασμένο!

Για το μαγνήσιο δεν μου απήντησες με κάποια έρευνα, οπότε είναι παράτολμο να συστήνεται η λήψη του χωρίς ιατρική συνταγή.

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

manos.p
Newbie Forum Runner

Greece
22 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/06/2017 :  10:03:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ physiorunner,

Πολυ σωστά αυτά που λες και ευχαριστώ για που εκφράζεις την επαγγελματικη σου άποψη, απλά κάποιες παρατηρήσεις.

Η πελματιαία απονευρωσίτιδα/απονευρωσιτοπάθεια δεν έχει μόνο ένα μηχανισμό πρόκλησης.

100% Σωστό, απλά έκανα λόγο για το ποιο πιθανό αίτιο σε δρομείς...
Και όλες οι "συμβουλές" που έδωσα αφορούν την συγκεκριμένη περίπτωση.

για ποιό λόγο να κάνεις διάταση ΚΑΙ ενδυνάμωση και όχι μόνο ενδυνάμωση; Επίσης, έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο οι γάμπες να σφίγγουν για να γίνουν πιο αποδοτικές, δηλαδή να επιτευχθεί καλύτερη δρομική οικονομία;

Σωστό, και ο πολύς ο κόσμος δεν το καταλαβαίνει - απλά από ένα σημείο και πάνω αν "σφίξεις" περισσότερο θεωρώ ότι έρχονται οι τραυματισμοί. Χρειάζεται και η ελαστικότητα, γενικά χρειάζεται μια ισορροπία πιστεύω.

β) ο πελματιαίος πόνος δεν σημαίνει απαραίτητα και πελματιαία απονευρωσιτοπάθεια. Κακώς έχει μπει η "ταμπέλα" της διάγνωσης στο post διότι όλοι νομίζουν ότι ο πόνος στο πέλμα σημαίνει και πελματιαία απονευρωσιτοπάθεια, κάτι που είναι τελείως λανθασμένο!

Δεν είπα κάτι τέτοιο ποτέ. Συμφωνώ πάντως.


Για το μαγνήσιο δεν μου απήντησες με κάποια έρευνα, οπότε είναι παράτολμο να συστήνεται η λήψη του χωρίς ιατρική συνταγή.

Το μαγνήσιο είναι μια πρακτική συμβουλή που βοήθησε εμένα 100%.
Δεν ξέρω αν υπάρχει ερεύνα που να τα συνδέει αυτά...ο μηχανισμός είναι πολύπλοκος όπως ξέρεις. Πάντως οι γάμπες μου χαλάρωσαν πολύ εντυπωσιακά...και γενικά χαλάρωσε-ξεμπλόκαρε όλη η περιοχή.
Ίσως είχα έλλειψη και ήταν προσωπικό το θέμα μου. Πάντως απ'οτι φαίνεται δεν είναι κάτι σπάνιο.

Στην περίπτωση των δρομέων ειδικά, η έλλειψη μαγνησίου είναι συνηθισμένο φαινόμενο.

"dietary surveys indicate more than 70 percent of the population consumes insufficient magnesium" και στους δρομείς το ποσοστό είναι μεγαλύτερο.

Read more at http://running.competitor.com/2016/06/nutrition/runners-need-magnesium_152130#bJacGwePfwR1yDvG.99


Experts estimate that 50% to 80% of Americans are deficient in magnesium – a vital mineral involved in more than 300 enzymatic processes at the cellular level. And that’s because 68% of American adults consume less magnesium than the recommended daily

https://www.dumblittleman.com/50-studies-suggest-that-magnesium/

Συμφωνώ βέβαια μαζί σου, μεγάλες δόσεις μαγνησίου μπορούν να κάνουν κακό - και κάλο θα ήταν να συμβουλευεται ο κόσμος έναν γιατρό πριν πάρει συμπληρώματα. Μπορεί όμως να καταναλώνει τροφές πλούσιες σε μαγνήσιο άφοβα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/06/2017 :  11:48:35  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ manos.p,

Οι σύνδεσμοι που επισύναψες ΔΕΝ συσχετίζουν την έλλειψη μαγνησίου με τον πελματιαίο πόνο ή με τις σφιχτές γάμπες, ούτε με απλή συσχέτιση ούτε με αιτιολογική. Το ότι το 70% του πληθυσμού έχει έλλειψη μαγνησίου ΔΕΝ σημαίνει ότι συνδέεται με οποιοδήποτε τρόπο με την εμφάνιση πελματιαίου πόνου σε κάποιους αθλητές δρόμου! Με απλά λόγια, είναι αυθαίρετο συμπέρασμα να λέει κάποιος ότι επειδή 7 στους 10 ανθρώπους έχουν έλλειψη μαγνησίου, τότε πρέπει να πάρουν μαγνήσιο για να λύσουν το πρόβλημα με τις σφικτές γάμπες ή για να μην έχουν πελματιαίο πόνο! Εδώ συζητάμε για το αν κάποιος μπορεί να πάρει μαγνήσιο για να μην έχει σφικτές γάμπες ή πόνο στο πέλμα και όχι για τη γενικότερη υγεία. Εξού και έγραψα ότι είναι παράτολμο να συστήνεται η λήψη του χωρίς ιατρική γνώμη για τη θεραπεία του πελματιαίου πόνου (αυτό που συζητάμε τόσο καιρό).

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

manos.p
Newbie Forum Runner

Greece
22 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/06/2017 :  13:49:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ physiorunner,

για πολλοστή φορά λέω ότι μιλάω εμπειρικά και όχι επιστημονικά !
Λέω απλά ότι το δικό μου πρόβλημα ξεκινούσε από σφιχτές γάμπες(το οποίο αποδεδειγμένα είναι ένας λόγος δημιουργίας του συνδρόμου) με την λήψη μαγνησίου το πράγμα βελτιώθηκε αρκετά άμεσα, τα πόδια μου χαλάρωσαν - όσο ποιο σφιχτές ήταν οι γάμπες μου, τόσο η πελματιαία χειροτέρευε - και το στηρίζω στην προσωπική(και φίλων) μου εμπειρία.

Δεν είπα ποτέ ότι ήταν ο μοναδικός λόγος που θεραπεύτηκα το μαγνήσιο. Είπα πως βοηθάει. Προσωπικά θεωρώ την ενδυνάμωση Ν01 long term λύση.

Ο σκοπός του ποστ είναι μήπως και βοηθηθεί κάποιος φίλος δρομέας από την δικιά μου εμπειρία. Και μήπως στρέψει την προσοχή του και κάπου αλλού εκτός του πέλματος...και το δει λίγο σφαιρικά το πράμα..Γιατί οι περισσότεροι εστιάζουν στους πάτους και στα παπούτσια.

Υπάρχουν άλλωστε πολλές πηγές με ένα απλό ψάξιμο στο google για όποιον θέλει να διαβάσει επιστημονικές γνώμες. Επίσης μπορεί να πάει σ'ενα γιατρό/φυσικοθεραπευτη. Δεν το παίζω ούτε γιατρός, ούτε επιστήμονας.

Λέω απλά ότι εγώ έκανα αυτό και μου πέρασε.

1. Διατάσεις Γάμπας
2. Μαγνήσιο
3. Μπαλάκι
4. Ενδυνάμωση Μυών Γάμπας & Δακτύλων
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

unforgiven
Advanced Forum-Runner

Greece


339 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/06/2017 :  18:13:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Από την πολύ μικρή μου πείρα, έχω την εντύπωση πως για την αποφυγή τραυματισμών οι μύες πρέπει να είναι και ελαστικοί και δυνατοί; Γίνεται αυτό;
Νομίζω πως ναι. Αν πάρουμε έναν αθλητή πχ των κρίκων, οι μύες του, κρίνοντα; από αυτά που βλέπουμε να εκτελεί, πρέπει να είναι και δυνατοί και ελαστικοί.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gloup81
Newbie Forum Runner

Greece


9 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/07/2017 :  17:32:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σαν παθων και εγω, θα καταθεσω την εμπειρια μου: Αρχισε να με ποναει η φτερνα, οταν αρχισα καποιες διαλειμματικες για να βελτιωσω καποια "νουμερα" μου. Παρατηρησα πως οταν παταω με το μπροστινο μερος του ποδιου, ο πονος δεν ηταν ανυποφορος, οποτε αρχισα να τρεχω ετσι. Την υπολοιπη μερα ομως πονουσα πραγματικα πολυ, οποτε πηγα σε γιατρο (γιατρους). Οι περισσοτεροι γιατροι, δεν εχουν την παραμικρη ιδεα γυρω απο την Π.Α.. Δινουν αντιφλεγμονωδη, λενε κοψε το τρεξιμο και θα περασει. Χαιρω πολυ. Τα αντιφλεγμονωδη δεν κανουν ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ. Και η διακοπη της αθλησης, ΠΑΛΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ. Μπουκωθηκα με Voltaren, σταματησα για 4 βδομαδες, ο πονος ιδιος και απαραλλαχτος, οποτε αρχισα παλι να τρεχω, εχοντας χασει μεγαλο μερος της φυσικη μου καταστασης (δεν τρεχω πολυ καιρο). Πρωτη κινηση που εκανα, ηταν να σταματησω να τρεχω με τα Adidas Glide 8 (φοβερο παπουτσι, αλλα τελικα ακαταλληλο για μενα), και δοκιμασα τα παλια (1200χλμ) NB Vazee Pace (σκληρο παπουτσι). Σε συνδυασμο με το forefoot, ο πονος ηταν ανεπαισθητος πλεον! Μετα δοκιμασα το μαγνησιο (Mag2 - 1.5g - μεγαλη δοση, το ξερω, αλλα αυτα ειχα προχειρα σπιτι). Απο το πρωτο πρωινο, η διαφορα ηταν χαοδης! Πλεον περπαταω σαν ανθρωπος και τρεχω με 95% λιγοτερο πονο (βεβαια τρεχω λαθος τωρα, επειδη δεν παταει καθολου η φτερνα κατω, και οι γαμπες δουλευουν υπερωριες - πρεπει να το διορθωσω αυτο).
Πρεπει να σημειωσω επισης, οτι στο πασχον ποδι, η αρθρωση του αστραγαλου εχει αρκετα μικροτερο ευρος κινησης απο το αλλο, κατι το οποιο σιγουρα δεν ειναι τυχαιο ως προς την εμφανιση της Π.Α., οποτε οι διατασεις (καμψεις και εκτασεις ακρου ποδος), καθως και το μασαζ στο σημειο του πονου/πριξηματος βοηθουν πολυ.

Trying to become an ex-couch potato
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis dr
Senior Forum-Runner

Greece
1026 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/07/2017 :  18:08:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Gloup81

Σαν παθων και εγω, θα καταθεσω την εμπειρια μου: Αρχισε να με ποναει η φτερνα, οταν αρχισα καποιες διαλειμματικες για να βελτιωσω καποια "νουμερα" μου. Παρατηρησα πως οταν παταω με το μπροστινο μερος του ποδιου, ο πονος δεν ηταν ανυποφορος, οποτε αρχισα να τρεχω ετσι. Την υπολοιπη μερα ομως πονουσα πραγματικα πολυ, οποτε πηγα σε γιατρο (γιατρους). Οι περισσοτεροι γιατροι, δεν εχουν την παραμικρη ιδεα γυρω απο την Π.Α.. Δινουν αντιφλεγμονωδη, λενε κοψε το τρεξιμο και θα περασει. Χαιρω πολυ. Τα αντιφλεγμονωδη δεν κανουν ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ. Και η διακοπη της αθλησης, ΠΑΛΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ. Μπουκωθηκα με Voltaren, σταματησα για 4 βδομαδες, ο πονος ιδιος και απαραλλαχτος, οποτε αρχισα παλι να τρεχω, εχοντας χασει μεγαλο μερος της φυσικη μου καταστασης (δεν τρεχω πολυ καιρο). Πρωτη κινηση που εκανα, ηταν να σταματησω να τρεχω με τα Adidas Glide 8 (φοβερο παπουτσι, αλλα τελικα ακαταλληλο για μενα), και δοκιμασα τα παλια (1200χλμ) NB Vazee Pace (σκληρο παπουτσι). Σε συνδυασμο με το forefoot, ο πονος ηταν ανεπαισθητος πλεον! Μετα δοκιμασα το μαγνησιο (Mag2 - 1.5g - μεγαλη δοση, το ξερω, αλλα αυτα ειχα προχειρα σπιτι). Απο το πρωτο πρωινο, η διαφορα ηταν χαοδης! Πλεον περπαταω σαν ανθρωπος και τρεχω με 95% λιγοτερο πονο (βεβαια τρεχω λαθος τωρα, επειδη δεν παταει καθολου η φτερνα κατω, και οι γαμπες δουλευουν υπερωριες - πρεπει να το διορθωσω αυτο).
Πρεπει να σημειωσω επισης, οτι στο πασχον ποδι, η αρθρωση του αστραγαλου εχει αρκετα μικροτερο ευρος κινησης απο το αλλο, κατι το οποιο σιγουρα δεν ειναι τυχαιο ως προς την εμφανιση της Π.Α., οποτε οι διατασεις (καμψεις και εκτασεις ακρου ποδος), καθως και το μασαζ στο σημειο του πονου/πριξηματος βοηθουν πολυ.

Trying to become an ex-couch potato



Το μαγνήσιο που πήρες είναι από τις πιο μικρές δόσεις που κυκλοφορούν, 122mg......εκτός αν έπαιρνες 4-5 μικρά μπουκαλάκια μαζί!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

pumafaas
Forum-Runner

145 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/07/2017 :  22:31:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά πόνος στο πέλμα δεν σημαίνει πελματιαια..έλεος..έχω πάρει διδακτορικό τους τελευταίους 6 μήνες σε πόνους στο πέλμα..ο οποίος τελικά οφειλόταν στο ταρσιαιο σωλήνα.
Και κάτι ακόμη..λάθος πάτημα πέλματος η αλλιώς κακό πάτημα πέλματος μπορεί άνετα να προκαλέσει πελματιαια...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/07/2017 :  12:28:59  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Η συχνότερη αιτία εμφάνισης τραυματισμού σε ερασιτέχνες αθλητές είναι η προπόνηση-Lidl!

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000