Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Σπάρταθλον 2012
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 28

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2012 :  13:16:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κι οι Ασιάτες ήταν παρομοίως, ενωμένοι. Μου φαινόταν ως μια ομάδα, μια ψυχή.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2012 :  13:20:11  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Dejan

quote:
Originally posted by GERMANOS

Dejan

Aυτός που προηγείται στην πρώτη φωτό
είναι ο ΤΑΧΥΤΑΤΟΣ ΒΟΛΙΩΤΗΣ
Κώστας Παλάντζας
ή κάνω λάθος;;;


Όχι όχι καμία σχέση, ο Κώστας είναι πολύ αδύνατος, στα κυβικά της κοπέλας, αυτός που βλέπεις δεν νομίζω να έβγαλε πάνω από 200-300μ μαζί μας.


Και όμως
Είναι δρομέας του πεδίου του Άρεως, και έκανε και αυτός 37'χχ", 20-30" πιο αργά από την Ελπίδα στο σύνολο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

baldrick
Advanced Forum-Runner

Greece


218 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2012 :  13:38:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
κατι είχε πει πιο πάνω ο Σκοτεινος για τους γιαπωνεζους και τις φωτογραφιες...
εμένα μου έκανε άσχημη εντυπωση ένας ασιατης που ειχε στηθει μπροστα μπροστα για τις φωτογραφίες κρατωντας ολη την ωρα το πανο. Αφου εγινε η εκκινηση και εφυγαν όλοι προς Θησειο με εκπληξη είδα οτι τελικα δεν ετρεξε.
Ηταν ο τυπος που φοραγε το χαρακτηριστικο καπέλο-ομπρελα. Μετα παρατηρησα οτι ειχε μπανταρισμενο το ποδι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2012 :  13:42:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

quote:
Originally posted by Nick F

καλά η κοπέλα που τρέχει με τον Dejan πόσα oakley έχει..??

______________________
Women Should Come With Instructions...



Ο Dejan, πέρα από coach, σού βρίσκει και χορηγούς...

"My sport is your sport's punishment"




http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2012 :  13:56:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by baldrick

κατι είχε πει πιο πάνω ο Σκοτεινος για τους γιαπωνεζους και τις φωτογραφιες...
εμένα μου έκανε άσχημη εντυπωση ένας ασιατης που ειχε στηθει μπροστα μπροστα για τις φωτογραφίες κρατωντας ολη την ωρα το πανο. Αφου εγινε η εκκινηση και εφυγαν όλοι προς Θησειο με εκπληξη είδα οτι τελικα δεν ετρεξε.
Ηταν ο τυπος που φοραγε το χαρακτηριστικο καπέλο-ομπρελα. Μετα παρατηρησα οτι ειχε μπανταρισμενο το ποδι.



Σωστά, ένας Κορεάτης με μπανταρισμένο το δεξί του πόδι - φορούσα κάτι σαν τεραστια σαγιονάρα - ήταν στο διπλανό μου κάθισμα στο λεωφορείο προς το Ηρώδειο. θα προσπαθούσε κι όσο πήγαινε. προφανώς θα ήταν κι από τους 1ους εγκαταλείψαντες!

Edited by - giorgosdelta on 02/10/2012 14:31:13
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDROSG
Senior Forum-Runner

Greece
640 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2012 :  13:58:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βλέπω καλά; Κοτζάμ Dejan και κάνει προπόνηση με απλό βαμβακερό μπλουζάκι που 'χει πάρει σασί απ' τον ιδρώτα;
quote:
Originally posted by Dejan

Για να τη παλεύουν οι κενυάτες με 4%+/- λίπος σημαίνει ότι τους επαρκεί για να τρέξουν ένα μαραθώνιο (που μαζί με το ζέσταμά τους φτάνουν τα 50Κ εκείνη τη μέρα). Αν λάβεις υπόψη και το χαμηλό τους βάρος καταλαβαίνεις για πόσο χαμηλή ποσότητα λίπους μιλάμε.

Τώρα όσο για τους μυς αυτό είναι λίγο αντιφατικό. Οι μύες μας προσδίδουν δύναμη κτλ αλλά έχουν και το αρνητικό ότι χρειάζονται οξυγόνωση σε σχέση με το λίπος το οποίο χρειάζεται ελάχιστη.

Για παράδειγμα ο Echetlos που έχει υπερμεγέθη μυικό ιστό σε δικεφάλους/τρικεφάλους και στήθος έχει σαφέστατο μειονέκτημα διότι αυτούς τους μύες κατά τη διάρκεια του τρεξίματος πρέπει να τους τροφοδοτεί με οξυγόνο. Αντιθέτως αν κάποιο μέρος τους ήταν λίπος αυτό δεν θα είχε το ίδιο μεταβολικό κόστος σε οξυγόνο. Αν δε δεν υπήρχε ούτε το λίπος ούτε αυτός ο "περιττός" μυικός ιστός θα ήταν ακόμα "καλύτερα" για ένα μαραθωνοδρόμο.

Όταν ετοιμαζόμουν για 800 φέτος νωρίς το καλοκαίρι επειδή πήραν πολύ όγκο οι μηριαίοι δικέφαλοι και οι γλουτιαίοι αν και η VO2max μου αυξήθηκε αισθητά και χωρίς να έχω πάρει ιδιαίτερο βάρος, το κατώφλι μου κατακερματίστηκε από την υπερβολική οξυγόνωση που ήθελαν πλέον αυτά τα σημεία.
Στις δύο κάτωθι φωτογραφίες είμαι πάνω κάτω στα ίδια κιλά (+/- 1) μόνο που στη μία έχω προσαρμογές για 400-800 και στην άλλη για 5ρι-10ρι:




______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”



ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2012 :  14:28:00  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Βασικά είναι η εμφάνιση του συλλόγου μου για το πανελλήνιο ανωμάλου του 2010 :P

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lamkon
Senior Forum-Runner

Greece


1036 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2012 :  14:42:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giorgosdelta

Η συντριπτική πλειοψηφία των δρομέων ήταν στεγνοί. Πολύ στεγνοί. Κυρίως αυτοί που τερματίζαν.
Δεν είπαμε για τους εθελοντές. Δεν έχω δει πουθενά τέτοιο πράγμα. Ένιωσα πραγματική αφοσίωση εκ μέρους τους, απέναντί μας.
Δε θα ξεχάσω πολλούς από αυτούς. Μια εθελόντρια δρομέας στον σταθμό 22 κυριολεκτικά με έσωσε. Αφού αναχώρησα βιαστικά και λανθασμένα από τον κεντρικό σταθμό 21 - όπου πρέπει να με χαιρετήσαν κάποια παλικάρια από εδώ που δε κατάλαβα - κατάλαβα ότι είχα εριθιστεί σε πολλά σημεία, ήθελα βαζελίνη. Η κοπέλα αυτή είχε μεριμνήσει κι είχε μαζί της μέχρι και τσιρώτα. Την ευχαριστώ πολύ!



Ένα απ' αυτά (τα παλικάρια... ) ήμουν κι εγώ Γιώργο, την ώρα που έφτανες στον 22ο σταθμό, εκεί που σε περίμεναν η γυναίκα και τα παιδιά σου. Μου 'δωσες μάλιστα την εντύπωση πως ήσουν σε αρκετά καλή κατάσταση και σχετικά "φρέσκος", τουλάχιστον σε σχέση με όσους είδα λίγο πριν και λίγο μετά από 'σένα. Ήλπιζα ότι θα έφτανες πολύ μακριά, αν όχι μέχρι το τέλος.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2012 :  15:08:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by lamkon

quote:
Originally posted by giorgosdelta

Η συντριπτική πλειοψηφία των δρομέων ήταν στεγνοί. Πολύ στεγνοί. Κυρίως αυτοί που τερματίζαν.
Δεν είπαμε για τους εθελοντές. Δεν έχω δει πουθενά τέτοιο πράγμα. Ένιωσα πραγματική αφοσίωση εκ μέρους τους, απέναντί μας.
Δε θα ξεχάσω πολλούς από αυτούς. Μια εθελόντρια δρομέας στον σταθμό 22 κυριολεκτικά με έσωσε. Αφού αναχώρησα βιαστικά και λανθασμένα από τον κεντρικό σταθμό 21 - όπου πρέπει να με χαιρετήσαν κάποια παλικάρια από εδώ που δε κατάλαβα - κατάλαβα ότι είχα εριθιστεί σε πολλά σημεία, ήθελα βαζελίνη. Η κοπέλα αυτή είχε μεριμνήσει κι είχε μαζί της μέχρι και τσιρώτα. Την ευχαριστώ πολύ!



Ένα απ' αυτά (τα παλικάρια... ) ήμουν κι εγώ Γιώργο, την ώρα που έφτανες στον 22ο σταθμό, εκεί που σε περίμεναν η γυναίκα και τα παιδιά σου. Μου 'δωσες μάλιστα την εντύπωση πως ήσουν σε αρκετά καλή κατάσταση και σχετικά "φρέσκος", τουλάχιστον σε σχέση με όσους είδα λίγο πριν και λίγο μετά από 'σένα. Ήλπιζα ότι θα έφτανες πολύ μακριά, αν όχι μέχρι το τέλος.





Εκείνη την ώρα ήμουν οβίδα. :) Την οικογένεια περίμενα να την δω την επομένη στην Σπάρτη, αλλά αποφασίσαν να μου την σκάσουνε στον 21ο σταθμό όπου και με περιμέναν. Γι αυτό ήμουν οβίδα. Ήμουν καλά μέχρι εκεί. Μέχρι το 33 όπως έγραψα πιο πάνω. Μάλλον αν το είχα ψυχολογικά θα το πήγαινα πιο καλά. Όλα καλά. Ευχαριστώ Λάμπρο γι αυτό που έκανες!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2012 :  15:23:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και τώρα μια ερώτηση εξειδικευτικής φύσεως

Δε μου λες Γεώργιε!
Τι καταναλώνει ένας Σπαρταθλητής
κατά την διάρκεια της πορείας του;
Σε τροφές εννοώ
και σε εξοπλισμό(κάλτσες,φανέλλες, παπούτσια)
Καλύπτονται όλα από ανθρώπους της διοργάνωσης
ή πρέπει να έχει και ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΟΜΑΔΑ;
Κοιμούνται λίγες ώρες κάποιοι
ή όσοι θέλουν;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2012 :  16:28:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τίμο, πολλές απορίες θα σου λυθούν αν μπεις και διαβάσεις στο www.spartathlon.gr

Κάθε 3 με 5 χιλιόμετρα έχει σταθμό ελέγχου με νερά, χυμό, κοκα κόλα, ισοτονικά, ηλεκτρολύτες έβρισκες σε άλλους σε άλλους όχι. Αλάτι είχαν συνήθως όλοι. Μπισκότα, φρυγανιές, μπανάνες, τσιπς. Δε θυμάμαι άλλα. Σε κεντρικούς σταθμούς έχει ιατρική βοήθεια, φαί, βοήθεια αν έχεις από συνοδό.
Εγώ είχα βάλει ανά 3 σταθμούς ελέγχου περίπου 10 χιλιόμετρα απόσταση, λίγο φαί και από ένα μπουκαλάκι νερό κοντρεξ. Γενικά 2 βδομάδες πριν τον αγώνα έπινα πολλά αλάτια - ηλεκτρολύτες και νερό κοντρέξ για ασβέστιο μαγνήσιο. Μιας και δε πίνω γαλακτοκομικά είναι ιδανικό για μένα.
κατά τη διάρκεια του αγώνα ήθελες αλάτι, πολύ αλάτι. Τα χαπάκια δε φτάναν ούτε για πλάκα. Τα προσωπικά πράγματα τα αφήνεις σε όποιο σταθμό θες. Με το που πλησίαζα τον σταθμό, ένα πιτσιρίκι ή ένας εθελοντής με περίμενε με τα προσωπικά μου αντικείμενα. Ήταν πολύ καλοί σε αυτό.
Το φαί αν εξαιρέσω λίγο χαλβά που έφαγα σε 2 σημεία και λίγα πατατάκια και κεικ στην αρχή, το άνοιγα και το πετούσα.
Έφτιαξα κι αυτή τη λίστα για να μπορεσω να μοιράσω τα πράγματα. Μου πήρε 3 μέρες αυτή η δουλειά:



Πρέπει να έχεις προσωπική ομάδα γιά να τα έχεις όπου τα θελήσεις αυτά ανα 10 χλμ. Αλλιώς πχ στο 30 αλλάζεις για το βράδυ με ζεστά ρούχα και τα κουβαλάς αχρείαστα σε μια ζεστή νύχτα. Όποιος έιναι καλά προπονημένος και γρήγορος, μπορεί και να κοιμηθεί αλλά δε νομίζω ότι το κάνει. Δε ξέρω αν υπάρχει χρόνος για ύπνο. Υπάρχει όμως για ολιγόλεπτες στάσεις.

Edited by - giorgosdelta on 02/10/2012 16:30:48
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Laga
Elite Forum-Runner



1698 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2012 :  16:59:05  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Laga Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by thalis

2 φωτογραφίες που έβγαλα από την εκκίνηση, μια παρέα αμερικανών αγκαλιασμένοι με τον "αρχηγό" να τους δίνει συμβουλές και να τους εμψυχώνει.
Πραγματικά ήταν πολύ συγκινητικό.
Με ένα μικρό ψάξιμο εκ των υστέρων έμαθα ότι πέρισυ δεν τα είχαν καταφέρει http://www.thefruitarian.com/index.php/2012/01/the-spartathlon-2011/
αλλά φέτος οι 2 τερμάτισαν.





Μοναδικές στιγμές...

--------------------------------------------------------
When you cross that finish line -no matter how slow, no matter how fast- it will change your life forever



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SKOTEINOS
Σκοτεινές Δυνάμεις

Greece


11053 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2012 :  17:08:09  Εμφάνιση Προφίλ  Visit SKOTEINOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιώργο θυμάσαι περίπου σε πιο σήμειο εγκατέλειψες;
Αν όχι περιοχή τουλάχιστον χιλιόμετρο.

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2013-ΣΤΗΝ ΓΗ ΤΟΥ ΚΡΟΚΕΑΤΗ ΛΙΘΟΥ.ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ 3/8/2013
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2012 :  17:22:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παύλο, το έγραψα και πιο πάνω. Στον σταθμό 34 λίγο πριν την αρχαία Νεμέα στο 120χλμ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2012 :  19:59:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μεγάλο πρόβλημα Γιώργο να εγκαταλείπει ο εγκέφαλος πριν από το σώμα,είναι θέμα λίγων χλμ να σ αφήσουν και οι μυς.

Ο Seppo-Σπύρος Leinonen από τη Φινλανδία έχει τερματίσει 15 φορές στο Σπάρταθλο,πήρε μέρος 26 φορές από το 1985 μέχρι το 2010,ανελλιπώς δηλαδή κάθε χρόνο!!
Έχει και τα δύο ρεκόρ,τερματισμών και συμμετοχών.

http://www.youtube.com/watch?v=T3QdX6ERkUw


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 28 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000