Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Σπάρταθλον 2012
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 28

ALEXANDROSG
Senior Forum-Runner

Greece
640 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2012 :  20:24:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο Γιώργος μας παρέθεσε τα πλάνα του όσον αφορά τροφοδοσία και εξοπλισμό. Μια που κοντεύουμε να εξαντλήσουμε την κουβέντα για όλα τ' άλλα, θα παρακαλούσα τους Σπαρταθλητές του φόρουμ να μας αναφέρουν λεπτομέρειες και για τα παπούτσια που διάλεξαν να τρέξουν, πότε άλλαξαν ζευγάρι μες στον αγώνα, αίσθηση, πιθανές ενοχλήσεις κ.λ.π.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ATIAFEDERATION
Newbie Forum Runner

19 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2012 :  20:37:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://www.centurionrunning.com/blog/spartathlon-race-report-2012.-the-ultimate-foot-race/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Laga
Elite Forum-Runner



1698 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2012 :  23:38:42  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Laga Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:


Ο Seppo-Σπύρος Leinonen από τη Φινλανδία έχει τερματίσει 15 φορές στο Σπάρταθλο,πήρε μέρος 26 φορές από το 1985 μέχρι το 2010,ανελλιπώς δηλαδή κάθε χρόνο!!
Έχει και τα δύο ρεκόρ,τερματισμών και συμμετοχών.


http://www.youtube.com/watch?v=T3QdX6ERkUw


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"



Εξαιρετικό Νίκο!!! Τι ξεχωριστός άνθρωπος πρέπει να είναι... Και το πέρασμα το χρόνων το βρήκα τόσο συγκινητικό

--------------------------------------------------------
When you cross that finish line -no matter how slow, no matter how fast- it will change your life forever



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

baldrick
Advanced Forum-Runner

Greece


218 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2012 :  01:02:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ATIAFEDERATION

http://www.centurionrunning.com/blog/spartathlon-race-report-2012.-the-ultimate-foot-race/


εδώ θα βρείτε και το ενδιαφέρον αρθρο ενος αλλου δρομέα ονοματι James Adams (ο οποιος τερμάτισε και φέτος).
Με την ιστορία του δίνει απαντήσεις σε ολα τα ερωτηματα...
γιατι καποιος θα λάβει μέρος... και θα το ξανακανει

http://runningandstuff.squarespace.com/blog/2009/11/3/spartathlon-2009-race-report.html
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2012 :  01:26:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Απίθανος ο Δημήτρης Κρυστάλης που τερμάτισε για 8η σερί χρονιά, όχι μόνο δεν πιάστηκε, αλλά το έριξε στο ζειμπέκικο. Αλλά κι ο Ζιαμπάρας που έκανε 124 χιλιόμετρα, δεν πάει πίσω!!!

http://www.youtube.com/watch?v=cR9R8NLeRJM
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SKOTEINOS
Σκοτεινές Δυνάμεις

Greece


11053 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2012 :  08:40:38  Εμφάνιση Προφίλ  Visit SKOTEINOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα σε όλους.
Θα ήθελα να πω κάτι,για να διορθώσω τα της άγνοιάς μου και της ημιμάθειας μου.
Πριν κανα-δυο μέρες έγραψα και κατηγόρησα τους υπεύθυνους του Σπάρταθλου περί της έλλειψης κρύων νερών κατά της διάρκεια των πρώτων 80 χλμ.εκεί δηλ.που είχε και την πολύ ζέστη.Μιλώντας με έναν φίλο μου γιατρό,και του έλεγα την πρίπτωση,μου είπε ότι με τέτοια θερμοκρασία που είχε και με την θερμοκρασία που ανεβάζει το σώμα όταν κάνει τετοια επίπονη άσκηση ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΛΕΟΝ ΣΟΦΟ ΤΑ ΝΕΡΑ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΣΕ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ.Αν τα νερά που καταναλώνανε οι Σπαρταθλητές με εκείνες τις συνθήκες,ήταν παγωμένα,θα ΄΄έσπαγε΄΄ το στομάχι που ενώ θα ήταν τόσο ζεστό θα έπεφτε μέσα του κάτι τόσο παγωμένο,με αποτέλεσμα να μην τερματιζαν ούτε αυτοί που τερμάτισαν.
Μου είπε ότι το θεωρεί βέβαιο,όσοι βρήκαν και κατανάλωσαν παγωμένο νερό με τέτοιες συνθήκες ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΤΟ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΝΑ ΤΕΡΜΑΤΙΣΑΝ.
Αυτό το αναφέρω για να διορθώσω την άγνοια μου,να ζητήσω συγνώμη από τους υπεύθυνους του αγώνα για αυτά που έγραψα και να σας πω,ότι σε αυτές τις συνθήκες και ειδικά σε αγώνες πολλών χιλιομέτρων όπως από Μαραθώνιο και πάνω,καλό είναι αν είμαστε πολύ ζεστοί να αποφεύγουμε την κατάποση κρύου νερού.
Ευχαριστώ.

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2013-ΣΤΗΝ ΓΗ ΤΟΥ ΚΡΟΚΕΑΤΗ ΛΙΘΟΥ.ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ 3/8/2013

Edited by - SKOTEINOS on 03/10/2012 08:49:41
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2012 :  09:00:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by KostasPVol

Απίθανος ο Δημήτρης Κρυστάλης που τερμάτισε για 8η σερί χρονιά, όχι μόνο δεν πιάστηκε, αλλά το έριξε στο ζειμπέκικο. Αλλά κι ο Ζιαμπάρας που έκανε 124 χιλιόμετρα, δεν πάει πίσω!!!

http://www.youtube.com/watch?v=cR9R8NLeRJM


O αδερφός του Κώστα(τραυματίας φέτος)πόσους τερματισμούς έχει?

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2012 :  09:16:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by SKOTEINOS

Καλημέρα σε όλους.
Θα ήθελα να πω κάτι,για να διορθώσω τα της άγνοιάς μου και της ημιμάθειας μου.
Πριν κανα-δυο μέρες έγραψα και κατηγόρησα τους υπεύθυνους του Σπάρταθλου περί της έλλειψης κρύων νερών κατά της διάρκεια των πρώτων 80 χλμ.εκεί δηλ.που είχε και την πολύ ζέστη.Μιλώντας με έναν φίλο μου γιατρό,και του έλεγα την πρίπτωση,μου είπε ότι με τέτοια θερμοκρασία που είχε και με την θερμοκρασία που ανεβάζει το σώμα όταν κάνει τετοια επίπονη άσκηση ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΛΕΟΝ ΣΟΦΟ ΤΑ ΝΕΡΑ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΣΕ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ.Αν τα νερά που καταναλώνανε οι Σπαρταθλητές με εκείνες τις συνθήκες,ήταν παγωμένα,θα ΄΄έσπαγε΄΄ το στομάχι που ενώ θα ήταν τόσο ζεστό θα έπεφτε μέσα του κάτι τόσο παγωμένο,με αποτέλεσμα να μην τερματιζαν ούτε αυτοί που τερμάτισαν.
Μου είπε ότι το θεωρεί βέβαιο,όσοι βρήκαν και κατανάλωσαν παγωμένο νερό με τέτοιες συνθήκες ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΤΟ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΝΑ ΤΕΡΜΑΤΙΣΑΝ.
Αυτό το αναφέρω για να διορθώσω την άγνοια μου,να ζητήσω συγνώμη από τους υπεύθυνους του αγώνα για αυτά που έγραψα και να σας πω,ότι σε αυτές τις συνθήκες και ειδικά σε αγώνες πολλών χιλιομέτρων όπως από Μαραθώνιο και πάνω,καλό είναι αν είμαστε πολύ ζεστοί να αποφεύγουμε την κατάποση κρύου νερού.
Ευχαριστώ.

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2013-ΣΤΗΝ ΓΗ ΤΟΥ ΚΡΟΚΕΑΤΗ ΛΙΘΟΥ.ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ 3/8/2013


To ότι παθαίνουμε κράμπες και άλλα τέτοια όταν πιούμε κρύο νερό στη ζέστη είναι ΜΥΘΟΣ.
Το κρύο νερό απεναντίας απορροφάται γρηγορότερα από το ζεστό.
Επίσης σε δροσίζει(το κρύο)σωματικά και ψυχολογικά,σου κατεβάζει τη θερμοκρασία του σώματος.






"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2012 :  09:21:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μιλάμε πάντοτε για κρύα-δροσερά νερά και όχι παγωμένα!
Όφειλαν οι υπεύθυνοι να μεριμνήσουν ώστε τα νερά των αθλητών να πίνονται .

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SKOTEINOS
Σκοτεινές Δυνάμεις

Greece


11053 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2012 :  09:22:22  Εμφάνιση Προφίλ  Visit SKOTEINOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NIKOS T.

quote:
Originally posted by SKOTEINOS

Καλημέρα σε όλους.
Θα ήθελα να πω κάτι,για να διορθώσω τα της άγνοιάς μου και της ημιμάθειας μου.
Πριν κανα-δυο μέρες έγραψα και κατηγόρησα τους υπεύθυνους του Σπάρταθλου περί της έλλειψης κρύων νερών κατά της διάρκεια των πρώτων 80 χλμ.εκεί δηλ.που είχε και την πολύ ζέστη.Μιλώντας με έναν φίλο μου γιατρό,και του έλεγα την πρίπτωση,μου είπε ότι με τέτοια θερμοκρασία που είχε και με την θερμοκρασία που ανεβάζει το σώμα όταν κάνει τετοια επίπονη άσκηση ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΛΕΟΝ ΣΟΦΟ ΤΑ ΝΕΡΑ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΣΕ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ.Αν τα νερά που καταναλώνανε οι Σπαρταθλητές με εκείνες τις συνθήκες,ήταν παγωμένα,θα ΄΄έσπαγε΄΄ το στομάχι που ενώ θα ήταν τόσο ζεστό θα έπεφτε μέσα του κάτι τόσο παγωμένο,με αποτέλεσμα να μην τερματιζαν ούτε αυτοί που τερμάτισαν.
Μου είπε ότι το θεωρεί βέβαιο,όσοι βρήκαν και κατανάλωσαν παγωμένο νερό με τέτοιες συνθήκες ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΤΟ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΝΑ ΤΕΡΜΑΤΙΣΑΝ.
Αυτό το αναφέρω για να διορθώσω την άγνοια μου,να ζητήσω συγνώμη από τους υπεύθυνους του αγώνα για αυτά που έγραψα και να σας πω,ότι σε αυτές τις συνθήκες και ειδικά σε αγώνες πολλών χιλιομέτρων όπως από Μαραθώνιο και πάνω,καλό είναι αν είμαστε πολύ ζεστοί να αποφεύγουμε την κατάποση κρύου νερού.
Ευχαριστώ.

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2013-ΣΤΗΝ ΓΗ ΤΟΥ ΚΡΟΚΕΑΤΗ ΛΙΘΟΥ.ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ 3/8/2013


To ότι παθαίνουμε κράμπες και άλλα τέτοια όταν πιούμε κρύο νερό στη ζέστη είναι ΜΥΘΟΣ.
Το κρύο νερό απεναντίας απορροφάται γρηγορότερα από το ζεστό.
Επίσης σε δροσίζει(το κρύο)σωματικά και ψυχολογικά,σου κατεβάζει τη θερμοκρασία του σώματος.






"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"




Να σας φέρω σε επαφή να κάνετε ιατρικό συμβούλιο
Εγώ πλέον μόνο μπυρα στους σταθμούς ανεφοδιασμού.

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2013-ΣΤΗΝ ΓΗ ΤΟΥ ΚΡΟΚΕΑΤΗ ΛΙΘΟΥ.ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ 3/8/2013

Edited by - SKOTEINOS on 03/10/2012 09:23:00
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SKOTEINOS
Σκοτεινές Δυνάμεις

Greece


11053 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2012 :  09:23:49  Εμφάνιση Προφίλ  Visit SKOTEINOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Χλιαρά να υποθέσω ότι θα ήταν τα ιδανικότερα;

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2013-ΣΤΗΝ ΓΗ ΤΟΥ ΚΡΟΚΕΑΤΗ ΛΙΘΟΥ.ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ 3/8/2013
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2012 :  09:35:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δροσερά είναι η κατάλληλη έκφραση.
Το ζεστό απορροφάται αργά,δεν σου κατεβάζει τη θερμοκρασία και δεν πίνουμε την ποσότητα που πρέπει(πίνουμε πάντοτε λιγότερο).
Φυσιολογία 3ου έτους Ιατρικής.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2012 :  12:21:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχει τερματίσει μία φορά Νίκο ο Δημήτριος σε 3-4 συμμετοχές. Πριν 3 ή 4 χρόνια είχε σχεδόν σίγουρο τον τερματισμό, αλλά εγκατέλειψε όταν έπεσε στο πόδι του καυτό ζουμί σε σταθμό. Ο ορισμός της ατυχίας. Την επόμενη χρονιά τερμάτισε.

Για το νερό συμφωνώ. Είχα διαβάσει ότι το καλοκαίρι, το ζεστό νερό δεν αποροφάται εύκολα. Αντίθετα το δροσερό είναι ό,τι πρέπει (όχι το παγωμένο). Άσχετο, αλλά και όταν ξυπνάμε, να πίνουμε ζεστό ή ελαφρώς δροσερό, και όχι παγωμένο. Προσωπικά, ποτέ δεν πίνω παγωμένο, ενώ νερό στο ψυγείο βάζω μόνο το καλοκαίρι. Τους υπόλοιπους μήνες μου αρκεί η φυσική του θερμοκρασία.


quote:
Originally posted by SKOTEINOS



Ανατριχίλα!!!!

Υπάρχει αραγε πουθενά ο τερματισμός του ΤΕΜΟΝ;
Θα είχε νομίζω εξαιρετικό ενδιαφέρον...

Ιδού οι περισσότεροι τερματισμοί Ελλήνων και ξένων, αλλά δυστυχώς με μουσική αντί φυσικό ήχο. Στο τελευταίο λεπτό είναι ο τέμον, 5 λεπτά πριν το τέλος ο τρυπ: http://www.youtube.com/watch?v=y0z93BDRfC4
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lamkon
Senior Forum-Runner

Greece


1036 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2012 :  13:08:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστούμε Κώστα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Lagoi
Forum-Runner

Greece


155 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2012 :  13:15:03  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Lagoi Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάποιες λίγες foto λίγο πριν την εκκίνηση του 30στού "Σπάρταθλον"

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.244328472357196.53175.147207795402598&type=1

Ομάδα κρουστών, για αγώνες δρόμου μεσαίων & μεγάλων αποστάσεων
http://www.facebook.com/kroustalagoi
lagoi.krousta@gmail.com
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 28 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000