Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Εργομετρηση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 5

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2006 :  10:22:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by maria

Savva, ο λιγουλάκι κόκκινος λαιμούλης φλεγμονούλα δεν είναι πάλι;
Άσε που μέχρι να εκδηλωθεί στα φόρτε της η ασθένεια κάνει και λίγες μέρες, αυτό δεν σημαίνει όμως ότι ο οργανισμός δεν νοσεί, οι κομάρες στα πόδια; η κούραση από τη δουλειά; αυτά και από μόνα τους είναι ικανά να σου αυξήσουν τους παλμούς. Εεεε και το ντεπονάκι το απλό αναλγητικό είναι, το έξτρα πάλι με την καφεΐνη παρεούλα σου κάνανε ωραίο πακετάκι.

Τώρα που ανέφρες και την καφεΐνη και σε σχέση με την κόπωση, θυμήθηκα ότι πέρυσι το καλοκαίρι κάνοντας διακοπές και προπόνηση ταυτόχρονα αποφάσισα μια ώρα μετά από την παραλία να πάω για τρέξιμο. Νύσταζα
και τα πόδια μου αρνιόντουσαν να ανεβούν τα σκαλάκια της παραλίας. Αλλά μου είχε καρφωθεί να τρέξω και είχα και κέφια, πήρα λοιπόν μια κάψουλα γκουαράνα που έχει καφεΐνη να ξυπνήσω λίγο... Πέταγα στην προπόνηση, τα πόδια ήταν πολύ καλά, αλλά είχα ανεβάσει πολλούς σφυγμούς, τόσο από την κούραση αλλά και από την καφεΐνη!!!

Η συστηματική προπόνηση θέλει καλή ξεκούραση, πολλές ώρες ύπνου. Ένας αθλητής έχει ανάγκη περισσότερες ώρες ύπνου. Αλλιώς η κούραση δεν παλεύεται, πόσο μάλλον σαν ερασιτέχνης δρομέας, που δουλεύεις και έχεις και το καθημερινό στρες και την κούραση της δουλειάς. Όλοι αυτοί οι παράγοντες επιβαρύνουν τον οργανισμό και από τα πρώτα συμπτώματα που φαίνονται είναι οι αυξημένοι καρδιακοί παλμοί και πόνοι, κομάρες στα πόδια, εύκολη κόπωση.


"Οδοιπόρε, δεν υπάρχει δρόμος, το μονοπάτι σου το χαράζεις εσύ."





Δηλαδη ρε Μαρακι η ταχυτητα που επιασα ηταν αποτελεσμα του παυσιπονου
η΄ των πραγματικων δυνατοτητων μου?Αυτο με καιει εμενα.Δηλαδη φοβαμαι μην παω σε κανα μηνα και δεν βρεθω σε καλη μερα και δεν καταφερω να πιασω τα 20χλμ.Καταλαβαινεις απογοητευση απο κει και περα.
Παντως για αυτο που ειπες επειδη μετα το Δεκαρι της κλασσικης ειχα
δυσκολο προγραμμα το ΣΚ πριν το εργομετρικο κοιμομουν απο τις 10 η ωρα το βραδυ αφου κλεινανε τα ματια μου απο την νυστα και την Κυριακη
που εκανα ενα 40λεπτο χαλαρο εν οψει εργομετρικου(ΤΗΝ Δευτερα δεν εκανα τιποτα για ξεκουραση) ενιωθα κουρασμενος.Ισως με χτυπησε η κουραση αυτη στο λαιμο που εχω ευαισθησια και το καταλαβα την τριτη το βραδυ λιγο πριν το εργομετρικο αφου τον ενιωθα λιγο ερεθισμενο και για αυτο το λογο πηρα και το παυσιπονο αφου δεν μπορουσα να παρω πχ μια καραμελα λογω οτι θα μου μετρουσε την καταναλωση γλυκογονου.
Ευχαριστω για την απαντηση σου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GLOU GLOU
Master Forum-Runner

France


2585 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2006 :  10:40:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Savva, mallon kati mou ksefige. Giati fovase toso poly ta apotelesmata tis ergometrisis? I tha to allios: Ti tha itheles n'akousis ke ti fovase n'akousis?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mixalis_1
Advanced Forum-Runner

Greece
219 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2006 :  10:51:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σάββα,πιστεύω,ότι είσαι σε πολύ καλή κατάσταση αυτή την εποχή (το έδειξε και το 10αρι σου).Δεν ξέρω τις δυνατότητες σου,μπορεί να είσαι για πολύ πιο κάτω και μάλλον είσαι.Που να το φανταστώ ρε "ΜΙΚΡΕ" πριν 2 χρόνια στη Καλλιθέα που προσπαθούσες να με ακολουθήσεις με το ζόρι σε κάποια κομμάτια μου,οτι θα είχες τέτοια εξέλιξη! ΜΠΡΑΒΟ ΠΟΛΛΑ ΜΠΡΑΒΟ !!
Γιατί όμως έκανες την εργομέτρηση τώρα,μετά τον αγώνα.Ισως σε ένα μήνα να είναι πιο χρήσιμη.Να πάρει τις όποιες προσαρμογές από τον αγώνα το σώμα σου και αφού μετά θα έχεις μπει πάλι σε ρυθμό προπονήσεων,(γιατί συνήθως μετά από ένα αγώνα τα πρώτα προγράμματα φαίνονται εύκολα),να κάνεις την εργομέτρηση σου,εφόσον νομίζεις ότι θα σου είναι απαραίτητη αυτή την εποχή.
Υ.Γ. Περιμένω πολλά από σένα....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2006 :  10:55:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by GLOU GLOU

Savva, mallon kati mou ksefige. Giati fovase toso poly ta apotelesmata tis ergometrisis? I tha to allios: Ti tha itheles n'akousis ke ti fovase n'akousis?




Πρωτον φοβαμαι οτι θα απογοητευτω αν αποδειχθει οτι οι επιδοσεις που
ειχα ηταν πλασματικες λογω του παυσιπονου το οποιο παραδεχομαι οτι
δεν ειναι σωστο μιας και αυτες τις δυνατοτητες εχεις με αυτες πορευεσαι.Απλα το εξεταζω απο ψυχολογικης πλευρας.Ενταξει αυτο θα μου περασει.

Δευτερον αν οι παλμοι επηραεστηκαν απο το παυσιπονο σημαινει οτι το προγραμμα προπονησης που θα βγει δεν θα ειναι σωστο σε προπονησεις ανευ ληψης παυσιπονου. και θα επυβαρυνω τον οργανισμο μου αδικα.

Βασικα απο τι καταλαβαινεις το μονο προβλημα ειναι η αμφιβολια αν την συγκεκριμενη μερα δεν επαιρνα το παυσιπονο τι θα γινοταν.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GLOU GLOU
Master Forum-Runner

France


2585 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2006 :  11:06:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Savvas

quote:
Originally posted by GLOU GLOU

Savva, mallon kati mou ksefige. Giati fovase toso poly ta apotelesmata tis ergometrisis? I tha to allios: Ti tha itheles n'akousis ke ti fovase n'akousis?




Πρωτον φοβαμαι οτι θα απογοητευτω αν αποδειχθει οτι οι επιδοσεις που
ειχα ηταν πλασματικες λογω του παυσιπονου το οποιο παραδεχομαι οτι
δεν ειναι σωστο μιας και αυτες τις δυνατοτητες εχεις με αυτες πορευεσαι.Απλα το εξεταζω απο ψυχολογικης πλευρας.Ενταξει αυτο θα μου περασει.

Δευτερον αν οι παλμοι επηραεστηκαν απο το παυσιπονο σημαινει οτι το προγραμμα προπονησης που θα βγει δεν θα ειναι σωστο σε προπονησεις ανευ ληψης παυσιπονου. και θα επυβαρυνω τον οργανισμο μου αδικα.

Βασικα απο τι καταλαβαινεις το μονο προβλημα ειναι η αμφιβολια αν την συγκεκριμενη μερα δεν επαιρνα το παυσιπονο τι θα γινοταν.






Tote, mia epilogi sou meni: na akirosis tin proti prospathia ke na pas gia defteri.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Evita
Elite Forum-Runner

Botswana


1076 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2006 :  11:07:40  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Evita Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Kανω τεραστια υπομονη savva να μην αναλαβω πρωτοβουλια και να σου βαλω καρφια στα χερια,μην ασχολεισαι με τριχες αγορακι μου,κανε εκει την προπονηση σου και προχωρα μια χαρα εισαι,διυλιζεις τον κωνοπα κι αφηνεις να περασει η καμηλος,αντε τωρα μην βαλω το sotiri να......................................
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mixalis_1
Advanced Forum-Runner

Greece
219 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2006 :  11:17:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμφωνώ με την Εβίτα (Περόν)?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2006 :  11:32:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by mixalis_1

Συμφωνώ με την Εβίτα (Περόν)?





Και εγω συμφωνω απλα ειμαι λιγο "ψιρας".
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Monik
Advanced Forum-Runner

233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2006 :  15:35:09  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Monik Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Savvas

Και εγω συμφωνω απλα ειμαι λιγο "ψιρας".


Αν το έχεις ξανακάνει -για να βγει κάποιο νόημα- παρακολούθησε την καρδιακή σου το πρωί και σύγκρινε...

"Να μη σου στείλει ο Θεός όλα όσα μπορείς να αντέξεις!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2006 :  16:17:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Monik

quote:
Originally posted by Savvas

Και εγω συμφωνω απλα ειμαι λιγο "ψιρας".


Αν το έχεις ξανακάνει -για να βγει κάποιο νόημα- παρακολούθησε την καρδιακή σου το πρωί και σύγκρινε...

"Να μη σου στείλει ο Θεός όλα όσα μπορείς να αντέξεις!"





Την επομενη μερα το πρωι ειχα 52 παλμους ενω συνηθως εχω 42-45.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

maria
Advanced Forum-Runner

Greece


321 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2006 :  19:16:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σάββα σε σχέση με αυτό που σου είπε ο εργομέτρης σου, ότι δηλαδή το παυσίπονο ίσως να επηρέασε την αντοχή των μυών σου στην κόπωση και να έφτασες στα 20 χλμ.
Σκεπτόμενη με τη λογική έχει δόση αλήθειας μιας και το παυσίπονο ως αναλγητικό επηρρεάζει και το μυϊκό σύστημα. Αλλά πόσο; Από την άλλη πάλι σκέφτομαι ότι όντας με μια φλεγμονή λόγω λαιμού και κουρασμένος σωματικά γενικότερα, δεν θα ήσουν και στα φόρτε σου εκείνη την ημέρα... Και εσύ παρ'όλα αυτά τα πήγες θαυμάσια Τόσο καλή δουλειά ένα αναλγητικό;

Όσο για τη δίψα και τον ξερό λαιμό, μην το ψάχνεις είναι λόγω του λαιμού σου.

Λες να το ρίξουμε όλοι στο παναντόλ έξτρα;

"Οδοιπόρε, δεν υπάρχει δρόμος, το μονοπάτι σου το χαράζεις εσύ."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Monik
Advanced Forum-Runner

233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2006 :  20:04:05  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Monik Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
To paysipono ws analgitiko epireazei to myiko systima amesa h' emmesa;
Pio logiko moy fainetai na epireasei to neyriko soy systima kai esena "egkefalika" gia to pws esy eklamvaneis sygkekrimenes entaseis!
To idio den kanei kai h kafeini -tin opoia periexei to analgitiko;
Syndiasmos ioy sta prwta stadia toy kai oti ayto prokalei sto anosopoiitiko soy systima (antistasi toy organismoy) kai analgitikwv (sti sygkekrimeni periptwsi) ayxanoyn apodosi ANEXARTITWS toy pws aisthanesai esy! Ayto poy soy lew par' to san dedomeno oti MPOREI na symvei (as min pame se paradeigmata)! Ton an exei symvei sth sygkekrimeni, tha to matheis se kanena mina fantazomai poy tha xanakaneis to test. Den trexei kai tipota, mia kali proponisi einai kai to test kai apla metras ayta poy symvainoyn ston organismo soy etsi kai alliws...
Tha itan endiaferon pantws na mas peis pws exeleisetai ayti h adiathesia/enoxlisi sto laimo poy exeis...

Eyxomai na eimai lathos kai na xanapiaseis ta idia kai kalytera!

PS mias kai to kaneis kai gia na xereis genikws, synexise na parakoloytheis thn KS to prwi h' toylaxiston mexri na xanakaneis to test... Sympathotonia; Giatre;

"Να μη σου στείλει ο Θεός όλα όσα μπορείς να αντέξεις!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotiris
Senior Forum-Runner

Greece


822 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2006 :  22:14:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σάββα ηρέμησε λίγο και σκέψου λογικά, πριν αρχίσουν όλοι οι συναθλητές σου να παίρνουν panadol πριν τους αγώνες (μην γελάτε υπάρχουν μερικοί που παίρνουν βροχοδιασταλτικα πριν από αγώνες ).

Η βελτίωση που είχες στο Τεστ είναι μεγάλη.
Για να πας από το 19 (3.09) στο 20 (3.00), δηλ βελτίωση 10% και δεν δικαιολογείται από κανένα αναλγητικό, θα έπρεπε να έχεις πάρει από ΕPO και πάνω για να πετύχεις τέτοια βελτίωση, αντίθετα δικαιολογεί απόλυτα το χρόνο σου στο δεκάρι της κλασικής (35.30) που σε επίπεδη διαδρομή είναι κάτω από 35 λεπτά.
Αντίστοιχα εάν μας λες αλήθεια για το κατώφλι σου και δεν μας πετάς πάλι καμία μπανανόφλουδα η βελτίωση που είχες εκεί είναι ακόμα μεγαλύτερη (15%), από 14,5 (4.08) σε 16 (3.45 κάτι που σημαίνει ότι είσαι έτοιμος να τρέξεις ημιμαραθώνιο κάτω από 1.20) εκεί θα έπρεπε να ακολουθήσεις θεραπεία ανάλογη ενός κορυφαίου ποδηλάτη στο Tour De France .
Αυτή η μεγάλη βελτίωση στο κατώφλι σου, επαναλαμβάνω εάν είναι αληθής, δείχνει ότι έχεις δουλέψει αρκετά σε υπομέγιστες εντάσεις 80%-85%.
Μια λογική εξήγηση για τους σφυγμούς σου, αφού η εργομέτρηση έγινε στο ίδιο εργαστήριο από τον ίδιο άνθρωπο και λογικά κάτω από τις ίδιες συνθήκες, είναι ότι στην προηγούμενη εργομετρηση σου (εάν δεν κάνω λάθος ήταν και η πρώτη σου) δεν είχες φτάσει το 100% κάτι απόλυτος λογικό για κάποιον που δεν έχει συνηθίσει να τρέχει σε διάδρομο.
Για την καφεΐνη σίγουρα είναι παράγοντας για βελτίωση της απόδοσης σε αθλήματα αντοχής (βλέπε Κλεισούρας), βελτιώνοντας :
α) την εγρήγορση
β) τον μεταβολισμό των λιπών άρα και τη δρομική οικονομία
γ) το αίσθημα κόπωσης άρα και την αντοχή σ΄ αυτήν.
Βέβαια έχει και κάποιες παρενέργειες, όπως αυξημένο ρυθμό εφίδρωσης, αλλά σε γενικές γραμμές τα θετικά της είναι περισσότερα από τα αρνητικά. Στ' δια ταύτα, τα 65mg του panadol είναι πολύ λίγα για να έχουν τόσο θεαματικά αποτελέσματα σε σένα, η σχετική βιβλιογραφία προτείνει 4-7mg ανά κιλό σωματικού βάρους, βέβαια πάντα παίζει ρόλο και το πόσο εθισμένο είναι το άτομα στην συχνή χρήση της καφεΐνης, άλλος άμα πιει καφέ κάνει να κοιμηθεί δυο μέρες και άλλος μετά από διπλό εσπρέσσο κοιμάται σαν πουλάκι.
Όποτε βαλε κάτω τα αποτελέσματα της εργομέτρησης με τον καταρτισμένο προπονητή σου, θέσε έναν ρεαλιστικό στόχο για την νέα περίοδο (π.χ. 33.20 δεκάρι) και άρχισε από τώρα να βάζεις τις βάσεις ώστε να πετύχεις αυτόν τον στόχο.
Να θυμάσαι :
α) Τον χειμώνα τρέχουμε αργά για να πηγαίνουμε γρήγορα την Άνοιξη
β) δεν τρέχουμε μόνο με τα σωματικά μας προσόντα (σ' αυτά ο θεούλης ήταν καλός μαζί σου) αλλά και με τον εγκέφαλο (π.χ. σωστή στρατηγική) και τα ψυχικά μας χαρίσματα, υπάρχουν αθλητές που δεν μπορούν να βγάλουν στα αγώνα αυτά που πετυχαίνουν στις προπονήσεις και υπάρχουν αθλητές που ενώ "σέρνονται" στις προπονήσεις κυριολεκτικά πετάνε στους αγώνες, γι αυτό εάν θες να πας μπροστά ΣΟΒΑΡΕΨΟΥ.


Συγγνώμη για την μακρυγορία αλλά τον Σάββα τον εκτιμώ ιδιαίτερα και πιστεύω ότι έχει τις δυνατότητες για πολύ καλές αθλητικές επιδόσεις.

Edited by - sotiris on 16/11/2006 22:14:43
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Monik
Advanced Forum-Runner

233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2006 :  23:35:34  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Monik Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sotiris

... στην προηγούμενη εργομετρηση σου (εάν δεν κάνω λάθος ήταν και η πρώτη σου) δεν είχες φτάσει το 100% κάτι απόλυτος λογικό για κάποιον που δεν έχει συνηθίσει να τρέχει σε διάδρομο.


Mmm... De mas ta pes ayta!

"Να μη σου στείλει ο Θεός όλα όσα μπορείς να αντέξεις!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

saligkari
Advanced Forum-Runner

Greece


367 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2006 :  00:03:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Evita

Kανω τεραστια υπομονη savva να μην αναλαβω πρωτοβουλια και να σου βαλω καρφια στα χερια,μην ασχολεισαι με τριχες αγορακι μου,κανε εκει την προπονηση σου και προχωρα μια χαρα εισαι,διυλιζεις τον κωνοπα κι αφηνεις να περασει η καμηλος,αντε τωρα μην βαλω το sotiri να......................................


Σάββα πόσο δίκιο έχει η Evita! Εξάλλου, κάνοντας μια στο τόσο τον έλεγχο αυτό δ μπορείς ν΄αποφανθείς με ακρίβεια! Τη μια μέρα θα σαι καλά, την άλλη όχι τόσο. Έτσι δ είναι κ στους αγώνες; Δηλαδή, αν τύχει κ δ πας καλά σε έναν αγώνα, είτε γιατί ανέβασες αναπνευστικά, είτε για άλλο λόγο θα πεις "πάει, δ μπορώ"; Σε όλους μας έχει συμβεί! Ένας αγώνας είναι κ το τεστ αυτό, τπτ περισσότερο!

Ο πιο όμορφος αγώνας είναι αυτός της ζωής...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 5 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000