Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Επικαιρότητα
 Νέοι δρομικοί στόχοι
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

toulge
Advanced Forum-Runner

Greece
299 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 20/11/2012 :  23:02:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν ξερω αν το εχει παθει κανεις σας αλλα το εχω εγω.

Νιωθω οτι μετα την κλασικη αδειασα.Βγηκε ο αγωνας με τα οσα προβληματα μου δημιουργησε αλλα ευτυχως σε αξιοπρεπει επιπεδα , εκανα recovery week με δυο 40λεπτα τρεξιματακια αποκαταστασης και αρκετο ποδηλατο-κολυμπι αλλα πλεον νιωθω εντελως αδειος.

Και αυτη η εβδομαδα θα βγει με χαλαρα τρεξιματα αλλα ενω περυσι ημουν ηδη ετοιμος να τρεξω το 10αρι του ΣΔΥΑ , φετος επειδη ειχα και θεματακι με περιοστιτιδα κνημων και καποια πονακια σε γαμπες-κνημες συνερχομαι σιγα σιγα και δεν ρισκαρω να τρεξω εκει αλλα εχω μια αισθηση οτι θα πηγαινω να τρεχω χαλαρα απλα για να τρεχω χωρις προγραμμα , χωρις διαλλειματικες-long-tempo κλπ.Απλα ελευθερο τρεξιμο που ομως αν δεν εχεις καποιο αμεσο στοχο το κανει καπως βαρετο..

Φαινεται οτι μετα απο μια μακρας διαρκειας προετοιμασια για τον ΚΜΑ που διηρκησε πανω απο 5 μηνες σαν να κατεβασα διακοπτες και βγαινω και τρεχω χαλαρα-χαζα χωρις αυτο να προσφερει τιποτα σε οτι αφορα την βελτιωση παρα μονο την αποκατασταση και την εστω και μικρη συντηρηση της φυσικης μου καταστασης..

think positive

Spartiatis
Elite Forum-Runner

Greece


1605 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/11/2012 :  23:57:45  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Spartiatis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Βρες νέο κίνητρο....όπως γράφεις και στην υπογραφή σου, σκέψου θετικά!

ΟΤΙ ΔΕ ΛΥΝΕΤΑΙ....ΚΟΒΕΤΑΙ..
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2012 :  00:26:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μάλλον θα πρέπει να δώσεις κι άλλο χρόνο στον εαυτο σου, τόσο σωματικά αλλά κυρίως ψυχολογικά. Μια βδομάδα αν κάποιος έτρεξε οριακα ή έκανε τσιμπημένη πολύμηνη προετοιμασία , δεν αρκεί για αποκατάσταση. Ανάλογα το ατόμο βεβαια, αλλά χρειάζεται κανας μήνας.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

anna_ves
Elite Forum-Runner

Greece


1101 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2012 :  06:55:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι περισσότεροι κάπως έτσι νιώθουμε, Νίκο. Αλλά είναι ακόμα πολύ νωρίς. Θα βρεις μόνος σου τον επόμενο στόχο σου και θα αποκτήσεις κίνητρο. Εξάλλου όταν ξεκίνησες να τρέχεις, πρώτος στόχος σου ήταν ο ΚΜΑ; Δε νομίζω. Κάνε την αποκατάστασή σου, χαλάρωσε, δώσε χρόνο στο σώμα αλλά και στο μυαλό να ξεφύγουν από την επίπονη διαδικασία της προετοιμασίας και τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.

------------------------------------------------------------------------
"ΕΞΙΣ ΔΕΥΤΕΡΑ ΦΥΣΙΣ" - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2012 :  09:21:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κι εγώ έτσι έιμαι σήμερα. Κανένα στόχο.
Μάλλον έχω στόχο να ξανατρέξω δίχως ενοχλήσεις και προβλήματα που τείνουν να χρονίζουν.
Τώρα αν αύριο μου την δώσει δεν ξέρω τι θα κάνω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2012 :  09:34:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αγωνες υπαρχουν...

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MEDEON
Senior Forum-Runner

Greece


554 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2012 :  09:36:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μετά τα τελευταία τρεξίματα και βλέποντας την κατάσταση των γονάτων μου, μετά την καταπόνηση της Κλασικής, σκέφτομαι να αποφύγω τους αγώνες γενικά και τους ασφάλτινους ειδικά μέχρι το τέλος του έτους. Με το νέο έτος, καλά να είμαστε, θα ήθελα να παίξω μόνο με βουνό.

Καλά Χιλιόμετρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Salvador
Forum-Runner

71 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2012 :  09:39:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε toulge, είναι απόλυτα φυσιολογικά τα συναισθήματα-σκέψεις σου για αυτή την εποχή. Μην παρασύρεσαι από αγώνες μέσα στο επόμενο διάστημα, οι διοργανωτές καλά κάνουν και προγραμματίζουν αγώνες, δε μας υποχρεώνει κανείς να πάμε. Ξεκουράσου και όταν λέμε ξεκούραση, δεν εννοούμε χαλαρά τρεξιματάκια και κολύμπια-ποδήλατα, αλλά ΠΛΗΡΗ ΑΠΟΧΗ κανά 15ήμερο. Δώσε χρόνο στο σώμα να αναπλάσει κατεστραμένους ιστούς, να αποσυμφορήσει αρθρώσεις, να διαλύσει αόρατες και ασυναίσθητες φλεγμονούλες. Κυρίως θα κάνεις πνευματική και ψυχική αποκατάσταση, κάνε εναλλακτικά πράγματα γιατί όλοι εδώ μέσα (κι εγώ μάζί) είμαστε τοξικομανείς της ενδορφίνης που παράγεται με το τρέξιμο και έχουμε πλέον εμμονή. Μη φοβηθείς ότι θα μείνεις πίσω δρομικά, έχεις ολόκληρο χειμώνα να βάλεις βάση για να είσαι ανταγωνιστικός στους αγώνες της Άνοιξης.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2012 :  09:39:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ θέλοντας και μη είμαι στα πιτς.
Τουλάχιστον βγαίνω για λίγο περπάτημα.
Αν όλα πάνε καλά,νέος στόχος ο μαραθώνιος του Ντίσελντορφ την 28/4/13.
Όπως και να χει 3-4 εβδομάδες μετά το μαραθώνιο επιβάλλεται ψυχική και σωματική αποφόρτιση.


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2012 :  09:52:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγω ηρεμησα με αποχη απο καθε δραστηριοτητα για μιαμιση εβδομαδα και τωρα με περιμενει ο Χειμερινος Ενιπεας στις 9/12.....
Εκει να δειτε γολγοθας με 1700+ υψομετρικη...και οτι καιρικες συνθηκες φυλαει ο καιρος τον Δεκεμβρη στον Ολυμπο....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

8avos
Senior Forum-Runner

Greece
589 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2012 :  10:22:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εγώ,μετά τον κμα είχα πει θα χαλαρώσω,να μην πω τίποτ άλλο
-θα απολαύσω που το τρέξιμό μου στα 4 χρόνια δρομικής μου πορείας δεν μου βγαλε ούτε ένα πονάκι
-θα τρέξω με φίλους που θέλαν να βγούν αλλά λόγω της ετοιμασίας μου,δεν ήθελαν να με βγάζουν απ
το πρόγραμμά μου διότι κάτι καλύτερο από 7/κμ δεν μπορούσαν να κάνουν
-βοήθησα στον αδερφό μου να χάσει 4 κιλά και κατεβαίνει ο ζυγός.
γενικά αυτό με τους στόχους ήταν λίγο εγωκεντρικό και με κούρασε(και τους γύρω μου)
-τώρα θα τους μαζέψω όλους για να κολήσουν αυτοί το μικρόβιο

επίσης,δε νοιώθω καθόλου τύψεις που απ τον κμα δεν έχω σηκώσει αλτηράκι
και έχω βγεί μόνο μια φορά για τρέξιμο,απολαμβάνοντας το καινούριο μου home cinema(άλλα ντάλα της παρασκευής το γάλα

http://worldvespa.wordpress.com
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hlias_3
Forum-Runner

Greece


117 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2012 :  10:59:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μια απ' τα ίδια ! Και ‘γω αναζητώ στόχο !!!
Είναι και ένα τράβηγμα πίσω από το γόνατο που δε λέει να εξαφανισθεί και κάνει ύπουλα αισθητή την παρουσία του, οπότε μόνο ποδήλατο προς το παρόν.

Καλόβλεπα και ‘γω τον Ενιπέα αλλά διαβάζω στο δικαίωμα συμμετοχής ότι πρέπει έχεις τερματίσει έναν τουλάχιστον αγώνα βουνού με βαθμολογική αξία πάνω από 20 βαθμούς, τα τρία τελευταία ημερολογιακά έτη.

Τρέχω 2 μήνες. Έχω τρέξει ( και έχω τερματίσει ) στον 26ο Βαρτζάκειο 15χλμ και στο 30 ΚΜΑ και κάνω χειμερινό βουνό περίπου 20 χρόνια. Έχω ανέβει από τη μονή του Αγίου Διονυσίου στο Μύτικα και πάλι πίσω, αυθημερόν σε 13 ώρες. Υψομετρικό πάνω και κάτω 1900μ Χ 2.

Πως θα μαζέψω τους 20 βαθμούς, αν για να πάρω μέρος σε κάποιο αγώνα, πρέπει να έχω από πριν βαθμούς.

Είναι σα να λένε σε ένα νέο που ψάχνει για την πρώτη του δουλειά, - Ξέρετε θέλουμε 3 χρόνια προϋπηρεσία.

Μα άμα δεν με προσλάβει ποτέ κανείς, πως θα αποκτήσω τη μαμημένη προϋπηρεσία ???????

Πουθενά στις πολιτείες του λευκού δεν υπάρχει μια ήσυχη ειρηνική γωνιά.Δεν υπάρχει τόπος να σταθείς ν'ακούσεις το ξεπέταγμα των φύλλων την άνοιξη ή το βουητό των εντόμων.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2012 :  11:20:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dpkouk

αγωνες υπαρχουν...

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...



΄



Πάαααρα πολλοί και πολύ αξιόλογοι.

Η πιό χαμένη μέρα απο την ζωή μας είναι εκείνη που δέν χαμογελάσαμε.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2012 :  11:30:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ προσωπικά,αφού δέν κατάφερα να πιάσω τον στόχο μου στον ΚΜΑ,βάζω νέο(στην περίπτωση βέβαια που ανέβω για τον Μεγαλέκο)και γιαυτόν θα παλέψω τους επόμενους μήνες.

Η πιό χαμένη μέρα απο την ζωή μας είναι εκείνη που δέν χαμογελάσαμε.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2012 :  12:54:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@toulge: χαλααααααάρωσε και απόλαυσε το τρέξιμο από τη "βάση" του! Δηλαδή απόλαυσε του να τρέχεις...μόνο και μόνο για να το κάνεις, να ξεχνιέσαι με τον εαυτό σου, να κοιτάς γύρω σου, να ακούς το σώμα σου, ή να "πιάνεις" τα απορημένα βλέματα του κόσμου γύρω σου (αν τρέχεις σε ανοικτούς δρόμου). Χωρίς κάποιο στόχο, χωρίς πρόγραμμα και χωρίς ιδιαίτερα (ή και καθόλου) μεγάλη ένταση. Σε αυτή την περίοδο συνιστώ να δοκιμάσεις νέες διαδρομές, νέα υποδήματα, νέα πατήματα, νέες παραστάσεις γενικότερα...ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΟΥ...και αφέσου στην αγνή ελευθερία του τρεξίματος!

Προσωπικά: το χαλαρό τρέξιμο το είχα πραγματικά ανάγκη, και αυτό κάνω τώρα! Επίσης είχα ανάγκη και λίγο παραπάνω φύση, και το πρώτο μου τρέξιμο μετά από κάποιο καιρό (λόγω ΚΜΑ) στο άλσος Συγγρού μου το επιβεβαίωσε αυτό. Τώρα πια ούτε παλμογράφος για κάποιο διάστημα (έτσι κι αλλιώς τον είχα καταργήσει μέσα στο καλοκαίρι), ούτε βασικά χρονόμετρα (οκ, θα επιστρέψουν κάποια στιγμή και αυτά), ενώ ο βασικός στόχος είναι να δυναμώσω ως δρομέας, για να μπορώ να χειριστώ μεγαλύτερες αποστάσεις στο ορεινό τρέξιμο.

Πάντως κανά ασφάλτινο 10άρι ίσως το τρέξω μέχρι τέλους του χρόνου (Λίμνη Βουλιαγμένης; Χμμμ, καλό ακούγεται) μόνο και μόνο για να "ξυπνήσουν" τα αίματα!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

toulge
Advanced Forum-Runner

Greece
299 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2012 :  13:10:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι αυτο προσπαθω να κανω.Σε οτι μου λες επεσες μεσα , προσπαθω να δοκιμαζω καλυτερη τεχνικη στο τρεξιμο μου , καινουργια παπουτσια που πηρα μερικα κατα την διαρκεια της προετοιμασιας μου στην κλασικη και γενικως ψαχνω να βρω καινουργιες διαδρομες γιατι ειδικα την διαδρομη Φλοισβος-Καβουρι ή Φλοισβος-Αγ.Κοσμας ή ακομα και Φλοισβος-Βουλιαγμενη την σκυλοβαρεθηκα.

Επισης σκεφτομαι κι εγω να κατεβω στον Αγωνα της Βουλιαγμενης οχι φυσικα για PB δεν νομιζω να το δω ανταγωνιστικα αλλα για την ομορφια της διαδρομης αν ειναι ετσι οπως το φανταζομαι.

Απλα μετα τον ΚΜΑ αισθανομαι σαν τον ποδοσφαιριστη που αποσυρθηκε απο την ενεργο δραση και αισθανεται περιεργα.Απο την καθημερινη προπονηση , τους στοχους , την ελπιδα και την προσμονη για τον αγωνα ξαφνικα στο τιποτα το πουθενα.Ομως σιγουρα κατανοω οτι ειναι η μεταβατικη περιοδος αυτη τωρα.Αλλωστε δεν γινεται να εισαι σε διαρκη φορμα συνεχεια.Πρεπει να δωσω τον χρονο στο σωμα και την ψυχη να αποφορτιστουν.Μου φανηκε ισως περιεργο γιατι περυσι δεν εδωσα καμια τετοια δυνατοτητα.Μετα το ΚΜΑ του 2011 ετρεξα στο 10αρι του ΣΔΥΑ και μετα στο Νight run και συνεχιζα κανονικα προπονησεις μεχρι και τον φετινο ΚΜΑ ενω τωρα τρεχω ελαχιστα και μου φαινεται καπως..

quote:
Originally posted by trexantiris

@toulge: χαλααααααάρωσε και απόλαυσε το τρέξιμο από τη "βάση" του! Δηλαδή απόλαυσε του να τρέχεις...μόνο και μόνο για να το κάνεις, να ξεχνιέσαι με τον εαυτό σου, να κοιτάς γύρω σου, να ακούς το σώμα σου, ή να "πιάνεις" τα απορημένα βλέματα του κόσμου γύρω σου (αν τρέχεις σε ανοικτούς δρόμου). Χωρίς κάποιο στόχο, χωρίς πρόγραμμα και χωρίς ιδιαίτερα (ή και καθόλου) μεγάλη ένταση. Σε αυτή την περίοδο συνιστώ να δοκιμάσεις νέες διαδρομές, νέα υποδήματα, νέα πατήματα, νέες παραστάσεις γενικότερα...ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΟΥ...και αφέσου στην αγνή ελευθερία του τρεξίματος!

Προσωπικά: το χαλαρό τρέξιμο το είχα πραγματικά ανάγκη, και αυτό κάνω τώρα! Επίσης είχα ανάγκη και λίγο παραπάνω φύση, και το πρώτο μου τρέξιμο μετά από κάποιο καιρό (λόγω ΚΜΑ) στο άλσος Συγγρού μου το επιβεβαίωσε αυτό. Τώρα πια ούτε παλμογράφος για κάποιο διάστημα (έτσι κι αλλιώς τον είχα καταργήσει μέσα στο καλοκαίρι), ούτε βασικά χρονόμετρα (οκ, θα επιστρέψουν κάποια στιγμή και αυτά), ενώ ο βασικός στόχος είναι να δυναμώσω ως δρομέας, για να μπορώ να χειριστώ μεγαλύτερες αποστάσεις στο ορεινό τρέξιμο.

Πάντως κανά ασφάλτινο 10άρι ίσως το τρέξω μέχρι τέλους του χρόνου (Λίμνη Βουλιαγμένης; Χμμμ, καλό ακούγεται) μόνο και μόνο για να "ξυπνήσουν" τα αίματα!

Free your feet...free your senses!



think positive
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000