Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Περιοστιτιδα κνημων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

vasilis dr
Senior Forum-Runner

Greece
1026 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/11/2012 :  16:04:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
[quote]Originally posted by toulge

Ο φυσικοθεραπευτης μου ειπε οτι η περιοστιτιδα εχει διαφορες φασεις.Η αρχικη ειναι στο πρωτο σταδιο που νιωθεις πονο σε κνημες-καλαμια , οπτικα δεν βλεπεις ουτε κομπους ουτε πρηξιμο κλπ και αντιμετωπιζεται με καποιον απο τους τροπους που προταθηκαν παραπανω.

Σε πιο οξειες περιπτωσεις και αν δεν το προσεξεις δημιουργει οστικο οιδημα οπως θυμαμαι ειχε πει χαρακτηριστικα δηλαδη κομπους (μικρα γρομπαλακια πανω στο κοκκαλο) τα οποια πονανε , φαινονται οπτικα και τα παταει με μασαζ προκειμενου να τα διαλυσει.Εκει εχει πολυ περισσοτερο πονο και πολλες φορες δημιουργει και αιματωμα (μελανια) και σε αυτη την περιπτωση το προβλημα ειναι μεγαλυτερο οπως ειχε πει και σε αφηνει για πολυ περισσοτερο καιρο εκτος προπονησεων.

Τελος το τελευταιο σταδιο ειναι το καταγμα κοπωσεως που απ'οτι μου ειχε πει ειναι μικρη ρωγμη στο κοκκαλο του καλαμιου και πρεπει να αντιμετωπιζεται σαν κοινο καταγμα.

Παντως σαν να επιδεινωθηκε το προβλημα μετα την τελευταια διαλειμματικη που εκανα την Δευτερα.Με ταλαιπωρει εδω και ενα μηνα.Σιγουρα οτι με το συγκεκριμενο προβλημα κατεβηκα στην κλασικη ηταν ρισκο αλλα την επομενη μερα μονο στα καλαμια δεν ενιωθα ενοχληση.Ενιωθα σε κνημες , σε γαμπες , σε τετρακεφαλους αλλα οχι σε καλαμια. Μακαρι να με εγκαταλειψει το συντομοτερο γιατι και ψυχολογικα σε ριχνει πολυ αυτο.










Νικόλα, μακάρι να βγώ ψεύτης, όμως δεν βλέπω να σε εγκαταλείπει γρήγορα το πρόβλημα, και να εύχεσαι να μην σου γίνει και χρόνιο, αυτό γιατί δεν σέβεσαι ρε φίλε το σώμα σου, δεν το αγαπάς, δεν το πονάς, όχι μόνο δεν κάνεις τίποτα γιαυτό αλλά αντίθετα το ταλαιπωρείς με Μαραθώνιους, διαλειμματικές(!!!!!!!!!), εντάσεις κτλ. ποιός σου είπε
να τα κάνεις αυτά; κανένας, απλώς κάνεις αυτό που γουστάρεις, και εδώ στο forum που ζητάς τις γνώμες μας, θέλεις κατα βάθος να σου απαντήσουμε έτσι όπως τα θέλεις εσύ, αλλά απο ότι βλέπεις κανείς δεν συμφωνεί με τις πράξεις σου, ούτε εμείς, ούτε οι γιατροί, ούτε οι φυσιοθεραπευτές, ούτε η βιβλιογραφία, ούτε το διαδίκτυο, ούτε η λογική.

Edited by - vasilis dr on 28/11/2012 16:05:24
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

toulge
Advanced Forum-Runner

Greece
299 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/11/2012 :  16:32:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οχι κανεις λαθος και θα σου πω το γιατι χωρις να θελω να κρυψω και τις ευθυνες που φυσικα και εχω κι εγω..

Ο φυσικοθεραπευτης δεν μου ειπε να σταματησω το τρεξιμο.Μου ειπε να τρεχω χαλαρα μεχρι να περασει εντελως.Ο γιατρος τωρα ναι ειπε να σταματησω αλλα θελεις να σου πω κατι?Τους γιατρους δεν τους εμπιστευομαι για τον εξης απλουστατο λογο..Οτι μολις επισκευθω εναν γιατρο με βλεπει σαν πορτοφολι..Αρχιζει και μου λεει το γνωστο οτι στην ιατρικη δεν υπαρχει τιποτα απολυτο και κανε μια αξονικη εκει που θα σου πω εγω προκειμενου να δουμε και να αποκλεισουμε οτι δεν εχεις υποστει καταγμα κοπωσης..Μα γιατρε αν ηταν καταγμα κοπωσης θα το παθαινα ταυτοχρονα και στα 2 ποδια?Δεν ειναι λιγο υπερβολικο?Ναι δεν συμβαινει συχνα αλλα δεν μπορουμε να αποκλεισουμε τιποτα..Πηγαινει..ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΓΩ να κανεις αξονικη , πηγαινε στον ΤΑΔΕ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ να κανεις τις φυσικοθεραπειες που θα σου πω και βλεπουμε..Ομως διαβαζοντας αρκετα forum (μια ματια θα σε πεισει) ολοι λενε οτι κανενας γιατρος και κανενα φαρμακο δεν ελυσε το προβλημα και οτι σχεδον σε ολους εκανε τον κυκλο τους και περασε αρκει βεβαια να μην το πιεζεις ειδικα τις ημερες της εξαρσης.

Ομως εγω δεν πηγα προχτες να κανω διαλειμματικη επιτηδες για να παω γυρευοντας.Αισθανομουν πολυ καλα χωρις πονο και πηγα και εκανα τα 800αρια.Στο τελος παλι μια χαρα.Το προβλημα επανηλθε την επομενη μερα και φυσικα εχτες δεν εκανα τιποτα.

Κανεις λαθος οταν λες οτι δεν σεβομαι το σωμα μου αλλα εχω διαβασει και περιπτωσεις που ο αλλος καθοταν για μηνες και δεν εκανε τιποτα , τελικα εχασε ολη τη φυσικη του κατασταση , επανηλθε στο αρχικο επιπεδο που ειχε χρονια πριν και το αποτελεσμα ηταν να μην εχει περασει και το προβλημα.Εγω ρωτησα εσας στο forum μπας και εχετε αντιμετωπισει κατι αναλογο και αν με καποια πιο ηπιας μορφης προπονηση το προβλημα σταδιακα αποκαθισταται.

Πιστεψε με οτι παω να κανω προπονηση επειδη ψυχολογικα ειμαι χαλια και αν πιστεψω οτι πρεπει να διακοψω αυτο που αγαπαω για μηνα και βαλε πιθανον και να το εγκαταλειψω για παντα.Απλα θελω να βρισκομαι εστω σε επαφη με το τρεξιμο για να μην με παρει απο κατω..

Διαβασα παρα πολυ και ειδα οτι σε αρκετους το προβλημα πηρε χρονο να περασει αλλα δεν περασε με την πληρη αποχη που συστηνει ο γιατρος.Ο γιατρος εχει δει χιλιαδες περιπτωσεις σαν την δικη μου αλλα και με ελαφρα την καρδια προτεινει πληρη αποχη για μεχρι και 60 μερες εχω ακουσει χωρις να καταλαβαινει τι μπορει να προκαλεσει αυτο σε καποιον που εχει το τρεξιμο σαν τροπο ζωης του.Δεν μπορει να μην υπαρχει κατι πιο εναλλακτικο που να σε κραταει σε επαφη με το τρεξιμο εστω και οκ χωρις την διαλειμματικη ή την tempo προπονηση αλλα με χαλαρα τρεξιματα 3-4 φορες την εβδομαδα.

Παρακατω δες και ενα forum με καποιες γνωμες απο παιδια που ασχολουνται με τον στιβο και ειχαν αντιστοιχη περιπτωση περιοστιτιδας με μενα....

http://www.stivoz.com/forum/showthread.php?2909-%CF%F3%F4%E9%EA%FC-%EF%DF%E4%E7%EC%E1-%F0%E5%F1%E9%EF%F3%F4%DF%F4%E9%E4%E1



quote:
Originally posted by vasilis dr

[quote]Originally posted by toulge

Ο φυσικοθεραπευτης μου ειπε οτι η περιοστιτιδα εχει διαφορες φασεις.Η αρχικη ειναι στο πρωτο σταδιο που νιωθεις πονο σε κνημες-καλαμια , οπτικα δεν βλεπεις ουτε κομπους ουτε πρηξιμο κλπ και αντιμετωπιζεται με καποιον απο τους τροπους που προταθηκαν παραπανω.

Σε πιο οξειες περιπτωσεις και αν δεν το προσεξεις δημιουργει οστικο οιδημα οπως θυμαμαι ειχε πει χαρακτηριστικα δηλαδη κομπους (μικρα γρομπαλακια πανω στο κοκκαλο) τα οποια πονανε , φαινονται οπτικα και τα παταει με μασαζ προκειμενου να τα διαλυσει.Εκει εχει πολυ περισσοτερο πονο και πολλες φορες δημιουργει και αιματωμα (μελανια) και σε αυτη την περιπτωση το προβλημα ειναι μεγαλυτερο οπως ειχε πει και σε αφηνει για πολυ περισσοτερο καιρο εκτος προπονησεων.

Τελος το τελευταιο σταδιο ειναι το καταγμα κοπωσεως που απ'οτι μου ειχε πει ειναι μικρη ρωγμη στο κοκκαλο του καλαμιου και πρεπει να αντιμετωπιζεται σαν κοινο καταγμα.

Παντως σαν να επιδεινωθηκε το προβλημα μετα την τελευταια διαλειμματικη που εκανα την Δευτερα.Με ταλαιπωρει εδω και ενα μηνα.Σιγουρα οτι με το συγκεκριμενο προβλημα κατεβηκα στην κλασικη ηταν ρισκο αλλα την επομενη μερα μονο στα καλαμια δεν ενιωθα ενοχληση.Ενιωθα σε κνημες , σε γαμπες , σε τετρακεφαλους αλλα οχι σε καλαμια. Μακαρι να με εγκαταλειψει το συντομοτερο γιατι και ψυχολογικα σε ριχνει πολυ αυτο.










Νικόλα, μακάρι να βγώ ψεύτης, όμως δεν βλέπω να σε εγκαταλείπει γρήγορα το πρόβλημα, και να εύχεσαι να μην σου γίνει και χρόνιο, αυτό γιατί δεν σέβεσαι ρε φίλε το σώμα σου, δεν το αγαπάς, δεν το πονάς, όχι μόνο δεν κάνεις τίποτα γιαυτό αλλά αντίθετα το ταλαιπωρείς με Μαραθώνιους, διαλειμματικές(!!!!!!!!!), εντάσεις κτλ. ποιός σου είπε
να τα κάνεις αυτά; κανένας, απλώς κάνεις αυτό που γουστάρεις, και εδώ στο forum που ζητάς τις γνώμες μας, θέλεις κατα βάθος να σου απαντήσουμε έτσι όπως τα θέλεις εσύ, αλλά απο ότι βλέπεις κανείς δεν συμφωνεί με τις πράξεις σου, ούτε εμείς, ούτε οι γιατροί, ούτε οι φυσιοθεραπευτές, ούτε η βιβλιογραφία, ούτε το διαδίκτυο, ούτε η λογική.




think positive
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/11/2012 :  17:51:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε Νίκο συνονόματε, λες πως αν είναι να κόψεις το τρέξιμο για ένα μήνα, τότε το κόβεις για πάντα. Σκέψου όμως πως αν δεν το κόψεις τώρα καθόλου, θα το κόψεις για πάντα. Μην πανικοβάλλεσαι. Άσχετα από το πόσο πονάς τώρα, ο τραυματισμός σου είναι επιπόλαιος. Υπάρχουν πολύ χειρότερα που μπορείς να πάθεις με το τρέξιμο και που δε θεραπεύονται (χονδροπάθεια π.χ.). Και υπάρχει χειρότερο από το να μην τρέχεις, το να τρέχεις για χρόνια με πόνο. Διάβασε στο φόρουμ του runnersworld.com ιστορίες από ένα σωρό ανθρώπους που βασανίζονται πέντε και έξι και επτά χρόνια. Για αυτό καλύτερα τώρα αποχή παρά μια ζωή μαρτύριο. Κατά τη γνώμη μου και ως παθώς, σου προτείνω να κόψεις ακόμα και το χαλαρό τρέξιμο για ένα διάστημα 5 ως 6 εβδομάδων. Μετά να ξαναμπείς στο τρέξιμο με λίγα χιλιόμετρα, αργά και σε χώμα ή χόρτο. Και επίσης κατά τη γνώμη μου, τις διαλειμματικές άφησέ τες για αρκετό καιρό στην άκρη. Μόνο αφού μαζέψεις κάμποσα τεμπο, σε πιο δυνατό ρυθμό, με τα πόδια να έχουν δυναμώσει, μόνο τότε. Επίσης, οι διαλειμματικές πρέπει να είναι ενταγμένες σε κάποιο πρόγραμμα. Το να λέμε "νιώθω καλά, πάω να χτυπήσω μερικά οκτακοσάρια" είναι σαφές προπονητικό λάθος.

Υ.Γ.: Τι παπούτσια φοράς (εννοώ μοντέλα);

Υ.Γ. 2: Τα γρομπαλάκια που αναφέρεις και σου λένε και οι γιατροί και φυσιοθεραπευτές, τα εμφάνισα αφού είχα γίνει καλά. Με πονούσαν λίγο όταν τα πίεζα, αλλά ποτέ δε με ενόχλησαν στο τρέξιμο. Μην εμπιστεύεσαι τυφλά τους γιατρούς, ούτε τους φυσιοθεραπευτές. Στο συγκεκριμένο θέμα η επιστήμη είναι ακόμα πολύ πίσω. Βλέπεις, ο τραυματισμός συμβαίνει κυρίως σε ερασιτέχνες, που μέχρι πρόσφατα δεν ασχολούνταν πολύ η έρευνα. Για να καταλάβεις, το αποκαλούμε "περιοστίτιδα", είναι όμως λάθος! Τα shin splints αποδεδειγμένα δεν είναι περιοστίτιδα.

Edited by - Bloom on 28/11/2012 17:59:39
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis dr
Senior Forum-Runner

Greece
1026 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/11/2012 :  20:55:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νίκο, απο ότι είδα, έτσι απο περιέργεια,είσαι Δρομέας με αξιοζήλευτες επιδόσεις σε σχέση με την ηλικία σου(το 10άρι κοντά στα 40', τα 21 κοντά στο 1'30)και πριν τα δώ ήμουν σίγουρος οτι κάπου εκεί θα βρίσκεσαι, και αυτό εξηγεί, γιατί δεν μπορείς να κρατηθείς για λίγο καιρό μακριά απο την αγαπημένη μας ενασχόληση.
Εντάξει, τον γιατρό δεν τον άκουσες, ούτε και τον Φυσιοθεραπευτή αφού σου είπε χαλαρά και όχι διαλλειματικές, ούτε και εμάς εδώ, όσοι γράψαμε με παρόμοιο πρόβλημα, δεν ξέρω τι άλλο θα πρέπει να ακούσεις.
Πριν 4 χρόνια όταν μου διαγνώστηκε χονδροπάθεια στα γόνατα, ρώτησα τον αθλιτίατρο στην Θεσσαλονίκη, αν πρέπει να κόψω οριστικά το τρέξιμο. Εκείνη την στιγμή κρατιόμουν απο τα χείλη του, όμως ότι και να μου έλεγε θα το έκανα, υπέφερα βλέπεις πολύ, ευτυχώς για μένα, μου είπε να συνεχίσω αλλά θα έπρεπε να σταματήσω πρώτα το τρέξιμο για ένα 4μηνο για να δώσω έτσι τον χρόνο στο πρόβλημα, και 2 χρόνια να μου έλεγε πάλι θα το έκανα, μην τρελαίνεσαι λοιπόν με το να απέχεις για λίγο δεν χάθηκε ο κόσμος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis dr
Senior Forum-Runner

Greece
1026 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/11/2012 :  21:28:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
[quote]Originally posted by Bloom


Υ.Γ.: Τι παπούτσια φοράς (εννοώ μοντέλα);



Νίκο γιατί to ρωτάς; Όχι τίποτε άλλο, αλλά εμένα μου είχε πεί ο ιατρός και ο φυσιοθεραπευτής οτι το παπούτσι πρέπει να έχει πολύ μεγάλη ελαστικότητα,.... και να αναφέρω και κάτι ακόμη, στο Ζάπειο που ήμουν πριν 2 εβδομάδες, ανάμεσα στα περίπτερα των αθλητικών εταιρειών ήταν και αυτό της Saucony, ένας πωλητής λοιπόν μου είπε, χωρίς εγώ να τον ρωτήσω, ότι σε ορισμένα μοντέλα τους το ύψος στην περιοχή της φτέρνας είναι μόνο 4mm ψηλότερο απο αυτό των δακτύλων, ενώ όλα τα άλλα και σε όλες τις εταιρείες είναι στα 12mm, με αποτέλεσμα το πόδι να μην προσγειώνεται με την φτέρνα, αλλά με τα μετατάρσια, και έτσι να αποφορτίζεται η πίεση στις κνήμες, και να αποφεύγεται το φαινόμενο shin splints, αν και όλα αυτά είναι θεωρητικά, γιατί η αλλαγή πατήματος δεν είναι κάτι το απλό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/11/2012 :  21:58:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by vasilis dr
...αν και όλα αυτά είναι θεωρητικά, γιατί η αλλαγή πατήματος δεν είναι κάτι το απλό.



Αξίζει όμως την υπομονή κι επιμονή.
Ιδίως τα γόνατα αποφορτίζονται σε μεγάλο βαθμό.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

toulge
Advanced Forum-Runner

Greece
299 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/11/2012 :  23:12:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια μου αρεσει παρα πολυ το τρεξιμο και πιστεψε με δεν το κανω για τις επιδοσεις (αν και ειναι κολακευτικο να πηγαινεις καλα σε αγωνες με τοσους δρομεις υψηλου επιπεδου) αλλα γιατι το τρεξιμο με κανει και νιωθω πολυ ομορφα (τα αποτελεσματα των ενδορφινων..) οπως βεβαια το ιδιο νιωθω και στο ποδηλατο απλα εκει δεν μετεχω σε αγωνες αλλα πιο πολυ σαν fun bike.

Ο λογος που τα γραφω εδω και λεω τον πονο μου ειναι γιατι εδω ολοι εισαστε δρομεις υψηλου επιπεδου , με εμπειρια που κανετε κι εσεις αυτο που αγαπατε απο μερακι και οχι αποσκοπωντας σε καποιο οφελος.Βλεπεις σε ολους εδω την αγαπη τους για το τρεξιμο και ειδικα στις μερες μας που ολα αυτα που ζουμε μας στεναχωρουν το τρεξιμο ειναι μια ομορφη διεξοδος.

Οσο αναφορα το προβλημα μου θελω απλα να ξεκαθαρισω οτι μετα τον μαραθωνιο και το γεγονος οτι για 2-3 μερες ειχα πιαστει αρκετα (πιο πολυ απο περυσι παρολο που τα χιλιομετρα που βαρεσα ηταν διπλασια και αυτο μου εδινε την εντυπωση οτι τουλαχιστον δεν θα μου αφησει τοσα καταλυπα οσα περυσι) τελικα αποδειχτηκε οτι τα πολλα χιλιομετρα δεν μου εξασφαλισαν μια καλυτερη επιδοση και μια ακομα καλυτερη αποκατασταση μετα απο αυτον.Ενιωθα σαν πρωταρης που παει να κανει βαρη σε καποιο γυμναστηριο και την επομενη μερα εχει πιαστει παντου.Πιστευα δηλαδη οτι με τουλαχιστον 10 long run θα εχει το σωμα μου αποκτησει τις προσαρμογες που απαιτουνται για να μην τουλαχιστον πιαστει τοσο.Ομως τελικα ημουν χειροτερα απο περυσι και δεν μπορεσα να εξηγησω γιατι συνεβη αυτο.Ισως το οτι περυσι ειχε 7 βαθμους μεσο ορο και φετος 17?Πιθανον..Περυσι το polar εδειξε οτι καταναλωσα 700 θερμιδες λιγοτερες απο φετος.Ισως και αυτο παιζει ρολο.Ισως το γρηγορο ξεκινημα ισως η κουραση ισως και ο τραυματισμος.

Απλα αυτο που εχω απορια ειναι αν ο πονος που τελικα εχω δεν εχει να κανει με την περιοστιτιδα που ειχα αλλα ειναι πονος κοπωσης.Το λεω γιατι και ποδηλατο που κανω στο γυμναστηριο οταν κανω ορθοπεταλο μετα απο καποια λεπτα οι τετρακεφαλοι καινε , νιωθω να γεμιζουν γαλακτικο και καταλαβαινω οτι δεν εχω αποκατασταθει πληρως απο τον αγωνα.Νιωθω βαρια τα ποδια και νοχελικα δεν ξερω αν αυτο που εχω ειναι απο την περιοστιτιδα ή ειναι κοπωση.Για 2 εβδομαδες ετρεξα μεχρι 20 χλμ το πολυ σε 3 προπονησεις χαλαρα σε χορτο.Το οτι βαρεσα την διαλειμματικη ειναι λαθος μου το καταλαβα αλλα τον πονο στα ποδια τον νιωθω σαν πονο στους τενοντες που το καταλαβαινω σαν κοπωση.

Καποιοι λενε οτι χρειαζεται 1 και πιθανον 2 μηνες να επανελθει το σωμα εκει που ηταν πριν τον μαραθωνιο.Ομως βλεπεις αλλους δρομεις που ετρεξαν με πολυ καλες επιδοσεις και το 10αρι του ΣΔΥΑ...Δεν ξερω τι αποκατασταση εκαναν αλλα γνωρισω οτι συνεχισαν κανονικα προπονησεις απο την μεθεπομενη κι ολας του ΚΜΑ...

Επισης ειναι περιεργο το γεγονος οτι μερικες φορες νιωθω ενοχλησεις στα ποδια το πρωι που ξυπναω απο το κρεββατι ακομα.Εχτες συγκεκριμενα η ενοχληση ηταν τετοια που με αναγκασε να παρω mesulid.Αυτο δεν ξερω γιατι συμβαινει δηλαδη να νιωθω λιγο πονο εσωτερικα στα ποδια σαν πονο τενοντιτιδας και κοπωσης και να χρειαστει να παρω mesulid πριν φυγω για την δουλεια μου.

quote:
Originally posted by vasilis dr

Νίκο, απο ότι είδα, έτσι απο περιέργεια,είσαι Δρομέας με αξιοζήλευτες επιδόσεις σε σχέση με την ηλικία σου(το 10άρι κοντά στα 40', τα 21 κοντά στο 1'30)και πριν τα δώ ήμουν σίγουρος οτι κάπου εκεί θα βρίσκεσαι, και αυτό εξηγεί, γιατί δεν μπορείς να κρατηθείς για λίγο καιρό μακριά απο την αγαπημένη μας ενασχόληση.
Εντάξει, τον γιατρό δεν τον άκουσες, ούτε και τον Φυσιοθεραπευτή αφού σου είπε χαλαρά και όχι διαλλειματικές, ούτε και εμάς εδώ, όσοι γράψαμε με παρόμοιο πρόβλημα, δεν ξέρω τι άλλο θα πρέπει να ακούσεις.
Πριν 4 χρόνια όταν μου διαγνώστηκε χονδροπάθεια στα γόνατα, ρώτησα τον αθλιτίατρο στην Θεσσαλονίκη, αν πρέπει να κόψω οριστικά το τρέξιμο. Εκείνη την στιγμή κρατιόμουν απο τα χείλη του, όμως ότι και να μου έλεγε θα το έκανα, υπέφερα βλέπεις πολύ, ευτυχώς για μένα, μου είπε να συνεχίσω αλλά θα έπρεπε να σταματήσω πρώτα το τρέξιμο για ένα 4μηνο για να δώσω έτσι τον χρόνο στο πρόβλημα, και 2 χρόνια να μου έλεγε πάλι θα το έκανα, μην τρελαίνεσαι λοιπόν με το να απέχεις για λίγο δεν χάθηκε ο κόσμος.




think positive

Edited by - toulge on 28/11/2012 23:20:21
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

toulge
Advanced Forum-Runner

Greece
299 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/11/2012 :  23:24:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οσο αναφορα τα παπουτσια αγορασα 3 ζευγαρια το καλοκαιρι που ξεκινησα την προετοιμασια ολα με υποστηριξη (support) για υπερπρηνισμο.Τελικα εκανα πριν 1,5 μηνα πελματογραφημα και δεν εδειξε υπερπρηνισμο αλλα ο γιατρος οταν τον ρωτησα οτι τσαμπα αγορασα παπουτσια με υποστηριξη μου ειπε οτι οχι καλο σου κανει γιατι μπορει να μην εχω στο δεξι ποδι καθολου αλλα στο αριστερο εχω πολυ ελαφρυ υπερπρηνισμο.Οταν βλεπεις το αριστερο ποδι νομιζεις οτι εχει υπερπρηνισμο αλλα ο γιατρος μου ειπε οτι αλλο τι βλεπεις και αλλο πως τελικα παταει κατω.Και με καθησυχασε λεγοντας μου οτι ναι μεν δεν εχεις υπερπρηνισμο αλλα τα support θα σε βοηθανε στο πατημα σου και τουλαχιστον δεν θα επιβαρυνουν κι αλλο το προβλημα της περιοστιτιδας.

quote:
Originally posted by Bloom

Φίλε Νίκο συνονόματε, λες πως αν είναι να κόψεις το τρέξιμο για ένα μήνα, τότε το κόβεις για πάντα. Σκέψου όμως πως αν δεν το κόψεις τώρα καθόλου, θα το κόψεις για πάντα. Μην πανικοβάλλεσαι. Άσχετα από το πόσο πονάς τώρα, ο τραυματισμός σου είναι επιπόλαιος. Υπάρχουν πολύ χειρότερα που μπορείς να πάθεις με το τρέξιμο και που δε θεραπεύονται (χονδροπάθεια π.χ.). Και υπάρχει χειρότερο από το να μην τρέχεις, το να τρέχεις για χρόνια με πόνο. Διάβασε στο φόρουμ του runnersworld.com ιστορίες από ένα σωρό ανθρώπους που βασανίζονται πέντε και έξι και επτά χρόνια. Για αυτό καλύτερα τώρα αποχή παρά μια ζωή μαρτύριο. Κατά τη γνώμη μου και ως παθώς, σου προτείνω να κόψεις ακόμα και το χαλαρό τρέξιμο για ένα διάστημα 5 ως 6 εβδομάδων. Μετά να ξαναμπείς στο τρέξιμο με λίγα χιλιόμετρα, αργά και σε χώμα ή χόρτο. Και επίσης κατά τη γνώμη μου, τις διαλειμματικές άφησέ τες για αρκετό καιρό στην άκρη. Μόνο αφού μαζέψεις κάμποσα τεμπο, σε πιο δυνατό ρυθμό, με τα πόδια να έχουν δυναμώσει, μόνο τότε. Επίσης, οι διαλειμματικές πρέπει να είναι ενταγμένες σε κάποιο πρόγραμμα. Το να λέμε "νιώθω καλά, πάω να χτυπήσω μερικά οκτακοσάρια" είναι σαφές προπονητικό λάθος.

Υ.Γ.: Τι παπούτσια φοράς (εννοώ μοντέλα);

Υ.Γ. 2: Τα γρομπαλάκια που αναφέρεις και σου λένε και οι γιατροί και φυσιοθεραπευτές, τα εμφάνισα αφού είχα γίνει καλά. Με πονούσαν λίγο όταν τα πίεζα, αλλά ποτέ δε με ενόχλησαν στο τρέξιμο. Μην εμπιστεύεσαι τυφλά τους γιατρούς, ούτε τους φυσιοθεραπευτές. Στο συγκεκριμένο θέμα η επιστήμη είναι ακόμα πολύ πίσω. Βλέπεις, ο τραυματισμός συμβαίνει κυρίως σε ερασιτέχνες, που μέχρι πρόσφατα δεν ασχολούνταν πολύ η έρευνα. Για να καταλάβεις, το αποκαλούμε "περιοστίτιδα", είναι όμως λάθος! Τα shin splints αποδεδειγμένα δεν είναι περιοστίτιδα.




think positive
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/11/2012 :  10:28:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βασίλη, για τα παπούτσια η θεωρία λέει πως για shin splints φοράς παπούτσια με υποστήριξη καμάρας. Στη δική μου περίπτωση η θεωρία αποδείχθηκε σωστή. Μόλις φόρεσα παπούτσια υποστήριξης και ξανάρχισα το τρέξιμο, το πρόβλημα εξαφανίστηκε και δεν επανήλθε.

Νίκο μη συγχέεις την υπερκόπωση από το μαραθώνιο με τα shin splints. Πάντως και τα δύο θέλουν ξεκούραση. Επίσης, έτσι όπως το περιγράφεις, ενδεχομένως έχεις πέσει "θύμα" υπερπροπόνησης (αλλά αυτό για σίγουρα ρώτα κάποιον πιο έμπειρο). Το πρόβλημα δεν είναι κατά την ταπεινή μου γνώμη σχεδόν ποτέ τα πολλά χιλιόμετρα. Το πρόβλημα είναι τα πολλά γρήγορα χιλιόμετρα, όταν ένα σημαντικό ποσοστό των εβδομαδιαίων μας χιλιομέτρων είναι γρήγορα. Πάντως όπως το περιγράφεις για υπερπροπόνηση ακούγεται. Κι αυτό ξεκούραση θέλει (γιατί κι αυτό αν δεν του δώσεις το χρόνο του, θα συνεχίσει για πολύ καιρό και θα καταλήξει να σε κάνει και πιο αργό). Γνώμη μου: κόψε το τρέξιμο μέχρι το νέο έτος. Θα έχεις θεραπευθεί και θα είσαι και φρέσκος. Εξάλλου, μέχρι την άνοιξη δεν έχει πια σοβαρούς αγώνες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

toulge
Advanced Forum-Runner

Greece
299 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/11/2012 :  10:37:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι ειμαι σε φαση να το κοψω γιατι δεν γινεται να εχω αυτα τα συμπτωματα που εχω το τελευταιο διαστημα.

Και σημερα ξυπνησα το πρωι με ενοχλησεις στα ποδια (καλαμια και περιμετρικα) παρολο που ολο το βραδι κοιμηθηκα και σχετικα αρκετες ωρες.

Το μονο που σκεφτομαι αν σταματησω για ολο τον Δεκεμβριο ειναι οτι πιθανον θα χασω ολα τα οφελη που αποκομισα απο την προετοιμασια μου και θα με επαναφερει πισω στο αρχικο σταδιο.Γιατι οπως και να εχει 1 μηνας χωρις καθολου τρεξιμο δεν μπορει να μην εχει επιπτωσεις στην αποδοση ετσι δεν ειναι?

quote:
Originally posted by Bloom

Βασίλη, για τα παπούτσια η θεωρία λέει πως για shin splints φοράς παπούτσια με υποστήριξη καμάρας. Στη δική μου περίπτωση η θεωρία αποδείχθηκε σωστή. Μόλις φόρεσα παπούτσια υποστήριξης και ξανάρχισα το τρέξιμο, το πρόβλημα εξαφανίστηκε και δεν επανήλθε.

Νίκο μη συγχέεις την υπερκόπωση από το μαραθώνιο με τα shin splints. Πάντως και τα δύο θέλουν ξεκούραση. Επίσης, έτσι όπως το περιγράφεις, ενδεχομένως έχεις πέσει "θύμα" υπερπροπόνησης (αλλά αυτό για σίγουρα ρώτα κάποιον πιο έμπειρο). Το πρόβλημα δεν είναι κατά την ταπεινή μου γνώμη σχεδόν ποτέ τα πολλά χιλιόμετρα. Το πρόβλημα είναι τα πολλά γρήγορα χιλιόμετρα, όταν ένα σημαντικό ποσοστό των εβδομαδιαίων μας χιλιομέτρων είναι γρήγορα. Πάντως όπως το περιγράφεις για υπερπροπόνηση ακούγεται. Κι αυτό ξεκούραση θέλει (γιατί κι αυτό αν δεν του δώσεις το χρόνο του, θα συνεχίσει για πολύ καιρό και θα καταλήξει να σε κάνει και πιο αργό). Γνώμη μου: κόψε το τρέξιμο μέχρι το νέο έτος. Θα έχεις θεραπευθεί και θα είσαι και φρέσκος. Εξάλλου, μέχρι την άνοιξη δεν έχει πια σοβαρούς αγώνες.




think positive
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis dr
Senior Forum-Runner

Greece
1026 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/11/2012 :  12:06:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by toulge

Ναι ειμαι σε φαση να το κοψω γιατι δεν γινεται να εχω αυτα τα συμπτωματα που εχω το τελευταιο διαστημα.

Και σημερα ξυπνησα το πρωι με ενοχλησεις στα ποδια (καλαμια και περιμετρικα) παρολο που ολο το βραδι κοιμηθηκα και σχετικα αρκετες ωρες.

Το μονο που σκεφτομαι αν σταματησω για ολο τον Δεκεμβριο ειναι οτι πιθανον θα χασω ολα τα οφελη που αποκομισα απο την προετοιμασια μου και θα με επαναφερει πισω στο αρχικο σταδιο.Γιατι οπως και να εχει 1 μηνας χωρις καθολου τρεξιμο δεν μπορει να μην εχει επιπτωσεις στην αποδοση ετσι δεν ειναι?

quote:
Originally posted by Bloom

Βασίλη, για τα παπούτσια η θεωρία λέει πως για shin splints φοράς παπούτσια με υποστήριξη καμάρας. Στη δική μου περίπτωση η θεωρία αποδείχθηκε σωστή. Μόλις φόρεσα παπούτσια υποστήριξης και ξανάρχισα το τρέξιμο, το πρόβλημα εξαφανίστηκε και δεν επανήλθε.

Νίκο μη συγχέεις την υπερκόπωση από το μαραθώνιο με τα shin splints. Πάντως και τα δύο θέλουν ξεκούραση. Επίσης, έτσι όπως το περιγράφεις, ενδεχομένως έχεις πέσει "θύμα" υπερπροπόνησης (αλλά αυτό για σίγουρα ρώτα κάποιον πιο έμπειρο). Το πρόβλημα δεν είναι κατά την ταπεινή μου γνώμη σχεδόν ποτέ τα πολλά χιλιόμετρα. Το πρόβλημα είναι τα πολλά γρήγορα χιλιόμετρα, όταν ένα σημαντικό ποσοστό των εβδομαδιαίων μας χιλιομέτρων είναι γρήγορα. Πάντως όπως το περιγράφεις για υπερπροπόνηση ακούγεται. Κι αυτό ξεκούραση θέλει (γιατί κι αυτό αν δεν του δώσεις το χρόνο του, θα συνεχίσει για πολύ καιρό και θα καταλήξει να σε κάνει και πιο αργό). Γνώμη μου: κόψε το τρέξιμο μέχρι το νέο έτος. Θα έχεις θεραπευθεί και θα είσαι και φρέσκος. Εξάλλου, μέχρι την άνοιξη δεν έχει πια σοβαρούς αγώνες.




think positive



Ναί είναι αλήθεια, ένας μήνας αποχή θα σε αφήσει πίσω...και λοιπόν;
σε 2-3 εβδομάδες θα είσαι πάλι στην αρχική σου φόρμα, έτσι και αλλιώς αυτή την στιγμή με τις ενοχλήσεις που αναφέρεις δεν είσαι σε φόρμα, τι έχεις να χάσεις; μάλλον μόνο να κερδίσεις!

Νίκο(Bloom) συντοπίτη, έτσι απο περιέργεια, μπορείς να αναφέρεις πιο παπούτσι υποστήριξης της καμάρας αγόρασες;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/11/2012 :  12:24:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by toulge

Και σημερα ξυπνησα το πρωι με ενοχλησεις στα ποδια (καλαμια και περιμετρικα) παρολο που ολο το βραδυ κοιμηθηκα και σχετικα αρκετες ωρες.

Το μονο που σκεφτομαι αν σταματησω για ολο τον Δεκεμβριο ειναι οτι πιθανον θα χασω ολα τα οφελη που αποκομισα απο την προετοιμασια μου και θα με επαναφερει πισω στο αρχικο σταδιο.Γιατι οπως και να εχει 1 μηνας χωρις καθολου τρεξιμο δεν μπορει να μην εχει επιπτωσεις στην αποδοση ετσι δεν ειναι?



Κι εγώ ξυπνούσα κάποια πρωινά με πόνο. Είναι κρύο το σώμα και ό'τι είναι να πονέσει θα πονέσει.

Αν κόψεις ένα με ενάμιση μήνα θα χάσεις λίγο μόνο. Αφού είσαι συστηματικός δρομέας και πλέον έχεις καλή βάση, θα χάσεις λίγο μόνο, και κυρίως σε αντοχή. Αμφιβάλλω αν θα χάσεις σε ταχύτητα! Εγώ με την ξεκούραση κερδίζω λίγο ταχύτητα.

Είναι αδύνατο για οποιονδήποτε άνθρωπο να είναι πάντα, διαρκώς, για όλη τη διάρκεια του έτους σε τοπ φόρμα, ακόμα κι αν σε λέγανε Χαϊλέ στο μικρό. Ο οργανισμός μπορεί να μείνει σε κατάσταση τοπ φόρμας μόλις 6 με 8 εβδομάδες. Όσο κι αν προπονείσαι, κάποια στιγμή θα πέσεις. Αν τότε συνεχίσεις να προπονείσαι εντατικά, ή και πιο εντατικά ώστε να ρεφάρεις, θα πέσεις κι άλλο, θα υπερπροπονηθείς. Η ξεκούραση όχι μόνο είναι αναγκαία, αλλά είναι και ευεργετική, ειδικά όταν συνυπάρχει τραυματισμός. Βλέπεις, όταν προπονούμαστε, ο οργανισμός εκτός του ότι παίρνει ερέθισμα για να προσαρμοστεί στην νέα επιπλέον καταπόνηση, ταλαιπωρείται. Αν προπονούμαστε εντατικά, ιδίως μάλιστα αν δεν τρεφόμαστε σωστά, το σώμα δεν προλαβαίνει να ξεκουραστεί επαρκώς, και έτσι, μαζί με τη βελτίωση στις επιδόσεις, μαζεύεις καταπόνηση, που θα σου βγει ως υπερπροπόνηση, ή ως τραυματισμός. Οπότε η ξεκούραση είναι απαραίτητο τμήμα του προγράμματος.

Αυτά τα λέει πολύ ωραία και αναλυτικά στο βιβλίο Lore of Running του Tim Noakes.

Υ.Γ.: Βασίλη, τα παπούτσια που πήρα ήταν τα Nike Lunarglide (πολύ καλό γενικά, λίγο χαλαρό μπροστά όμως, θα το φορούσα μέχρι και σε αγώνες αν δε μάζευε χαλίκια στη σόλα με το παραμικρό, οπότε κάνει μόνο για άσφαλτο), το Νike Zoom Structure Triax 13 (ήθελα κάτι παραπλήσιο με το αγαπημένο μου Nike Pegasus, είναι πολύ καλό παπούτσι, αλλά λιγάκι σκληρό, αυτό φοράω στους αγώνες), και λίγο μετά πήρα και το Asics Kayano 16 (σχεδόν τέλειο, με άφθονο cushioning, και γενικά άνετη αίσθηση, το φοράω στα long runs, είναι πολύ ανθεκτικό παπούτσι, θα το ξαναπάρω). Σε μικρότερες αποστάσεις και στο χώμα φοράω normal παπούτσια, όπως το Nike Pegasus και το New Balance 1063.

Edited by - Bloom on 29/11/2012 12:41:29
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

toulge
Advanced Forum-Runner

Greece
299 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/11/2012 :  13:20:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι αυτο θα κανω τοτε.Σταματαω για καποιο διαστημα το οποιο δεν μπορω να το προσδιορισω αλλα πιστευω οτι θα αρχισω χαλαρα τοτε και μονο οταν δεν θα νιωθω τα ποδια μου βαρια και αυτους τους ενοχλητικους πονους που νιωθω ακομα και τωρα στα καλαμια.Κανω καθε τρεις και λιγο διατασεις ανακουφιζομαι για λιγο αλλα μετα παλι τα ιδια.Μονο οταν παρω ενα mesulid ή ενα reprosin που μου ειχε γραψει ο γιατρος νιωθω καλυτερα.

Τουλαχιστον μπορω να κανω κατι εναλλακτικο?Ποδηλασια εσωτερικου χωρου ας πουμε καθως και ελλειπτικο μηχανημα?Εκτος απο κολυμπι που κανω τακτικα στην πισινα , η ποδηλασια εσωτερικου χωρου (spinning) ειναι κατι που μου αρεσει πολυ.Αυτο επιτρεπεται ή οταν λετε ξεκουραση εννοειτε αποχη απ'ολα ?Γιατι αυτο σιγουρα δεν θα το αντεξω..

quote:
Originally posted by Bloom

quote:
Originally posted by toulge

Και σημερα ξυπνησα το πρωι με ενοχλησεις στα ποδια (καλαμια και περιμετρικα) παρολο που ολο το βραδυ κοιμηθηκα και σχετικα αρκετες ωρες.

Το μονο που σκεφτομαι αν σταματησω για ολο τον Δεκεμβριο ειναι οτι πιθανον θα χασω ολα τα οφελη που αποκομισα απο την προετοιμασια μου και θα με επαναφερει πισω στο αρχικο σταδιο.Γιατι οπως και να εχει 1 μηνας χωρις καθολου τρεξιμο δεν μπορει να μην εχει επιπτωσεις στην αποδοση ετσι δεν ειναι?



Κι εγώ ξυπνούσα κάποια πρωινά με πόνο. Είναι κρύο το σώμα και ό'τι είναι να πονέσει θα πονέσει.

Αν κόψεις ένα με ενάμιση μήνα θα χάσεις λίγο μόνο. Αφού είσαι συστηματικός δρομέας και πλέον έχεις καλή βάση, θα χάσεις λίγο μόνο, και κυρίως σε αντοχή. Αμφιβάλλω αν θα χάσεις σε ταχύτητα! Εγώ με την ξεκούραση κερδίζω λίγο ταχύτητα.

Είναι αδύνατο για οποιονδήποτε άνθρωπο να είναι πάντα, διαρκώς, για όλη τη διάρκεια του έτους σε τοπ φόρμα, ακόμα κι αν σε λέγανε Χαϊλέ στο μικρό. Ο οργανισμός μπορεί να μείνει σε κατάσταση τοπ φόρμας μόλις 6 με 8 εβδομάδες. Όσο κι αν προπονείσαι, κάποια στιγμή θα πέσεις. Αν τότε συνεχίσεις να προπονείσαι εντατικά, ή και πιο εντατικά ώστε να ρεφάρεις, θα πέσεις κι άλλο, θα υπερπροπονηθείς. Η ξεκούραση όχι μόνο είναι αναγκαία, αλλά είναι και ευεργετική, ειδικά όταν συνυπάρχει τραυματισμός. Βλέπεις, όταν προπονούμαστε, ο οργανισμός εκτός του ότι παίρνει ερέθισμα για να προσαρμοστεί στην νέα επιπλέον καταπόνηση, ταλαιπωρείται. Αν προπονούμαστε εντατικά, ιδίως μάλιστα αν δεν τρεφόμαστε σωστά, το σώμα δεν προλαβαίνει να ξεκουραστεί επαρκώς, και έτσι, μαζί με τη βελτίωση στις επιδόσεις, μαζεύεις καταπόνηση, που θα σου βγει ως υπερπροπόνηση, ή ως τραυματισμός. Οπότε η ξεκούραση είναι απαραίτητο τμήμα του προγράμματος.

Αυτά τα λέει πολύ ωραία και αναλυτικά στο βιβλίο Lore of Running του Tim Noakes.

Υ.Γ.: Βασίλη, τα παπούτσια που πήρα ήταν τα Nike Lunarglide (πολύ καλό γενικά, λίγο χαλαρό μπροστά όμως, θα το φορούσα μέχρι και σε αγώνες αν δε μάζευε χαλίκια στη σόλα με το παραμικρό, οπότε κάνει μόνο για άσφαλτο), το Νike Zoom Structure Triax 13 (ήθελα κάτι παραπλήσιο με το αγαπημένο μου Nike Pegasus, είναι πολύ καλό παπούτσι, αλλά λιγάκι σκληρό, αυτό φοράω στους αγώνες), και λίγο μετά πήρα και το Asics Kayano 16 (σχεδόν τέλειο, με άφθονο cushioning, και γενικά άνετη αίσθηση, το φοράω στα long runs, είναι πολύ ανθεκτικό παπούτσι, θα το ξαναπάρω). Σε μικρότερες αποστάσεις και στο χώμα φοράω normal παπούτσια, όπως το Nike Pegasus και το New Balance 1063.



think positive
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

toulge
Advanced Forum-Runner

Greece
299 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/11/2012 :  23:24:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by toulge

Ναι αυτο θα κανω τοτε.Σταματαω για καποιο διαστημα το οποιο δεν μπορω να το προσδιορισω αλλα πιστευω οτι θα αρχισω χαλαρα τοτε και μονο οταν δεν θα νιωθω τα ποδια μου βαρια και αυτους τους ενοχλητικους πονους που νιωθω ακομα και τωρα στα καλαμια.Κανω καθε τρεις και λιγο διατασεις ανακουφιζομαι για λιγο αλλα μετα παλι τα ιδια.Μονο οταν παρω ενα mesulid ή ενα reprosin που μου ειχε γραψει ο γιατρος νιωθω καλυτερα...

Τουλαχιστον μπορω να κανω κατι εναλλακτικο?Ποδηλασια εσωτερικου χωρου ας πουμε καθως και ελλειπτικο μηχανημα?Εκτος απο κολυμπι που κανω τακτικα στην πισινα , η ποδηλασια εσωτερικου χωρου (spinning) ειναι κατι που μου αρεσει πολυ.Αυτο επιτρεπεται ή οταν λετε ξεκουραση εννοειτε αποχη απ'ολα ?Γιατι αυτο σιγουρα δεν θα το αντεξω..

quote:
Originally posted by Bloom

quote:
Originally posted by toulge

Και σημερα ξυπνησα το πρωι με ενοχλησεις στα ποδια (καλαμια και περιμετρικα) παρολο που ολο το βραδυ κοιμηθηκα και σχετικα αρκετες ωρες.

Το μονο που σκεφτομαι αν σταματησω για ολο τον Δεκεμβριο ειναι οτι πιθανον θα χασω ολα τα οφελη που αποκομισα απο την προετοιμασια μου και θα με επαναφερει πισω στο αρχικο σταδιο.Γιατι οπως και να εχει 1 μηνας χωρις καθολου τρεξιμο δεν μπορει να μην εχει επιπτωσεις στην αποδοση ετσι δεν ειναι?



Κι εγώ ξυπνούσα κάποια πρωινά με πόνο. Είναι κρύο το σώμα και ό'τι είναι να πονέσει θα πονέσει.

Αν κόψεις ένα με ενάμιση μήνα θα χάσεις λίγο μόνο. Αφού είσαι συστηματικός δρομέας και πλέον έχεις καλή βάση, θα χάσεις λίγο μόνο, και κυρίως σε αντοχή. Αμφιβάλλω αν θα χάσεις σε ταχύτητα! Εγώ με την ξεκούραση κερδίζω λίγο ταχύτητα.

Είναι αδύνατο για οποιονδήποτε άνθρωπο να είναι πάντα, διαρκώς, για όλη τη διάρκεια του έτους σε τοπ φόρμα, ακόμα κι αν σε λέγανε Χαϊλέ στο μικρό. Ο οργανισμός μπορεί να μείνει σε κατάσταση τοπ φόρμας μόλις 6 με 8 εβδομάδες. Όσο κι αν προπονείσαι, κάποια στιγμή θα πέσεις. Αν τότε συνεχίσεις να προπονείσαι εντατικά, ή και πιο εντατικά ώστε να ρεφάρεις, θα πέσεις κι άλλο, θα υπερπροπονηθείς. Η ξεκούραση όχι μόνο είναι αναγκαία, αλλά είναι και ευεργετική, ειδικά όταν συνυπάρχει τραυματισμός. Βλέπεις, όταν προπονούμαστε, ο οργανισμός εκτός του ότι παίρνει ερέθισμα για να προσαρμοστεί στην νέα επιπλέον καταπόνηση, ταλαιπωρείται. Αν προπονούμαστε εντατικά, ιδίως μάλιστα αν δεν τρεφόμαστε σωστά, το σώμα δεν προλαβαίνει να ξεκουραστεί επαρκώς, και έτσι, μαζί με τη βελτίωση στις επιδόσεις, μαζεύεις καταπόνηση, που θα σου βγει ως υπερπροπόνηση, ή ως τραυματισμός. Οπότε η ξεκούραση είναι απαραίτητο τμήμα του προγράμματος.

Αυτά τα λέει πολύ ωραία και αναλυτικά στο βιβλίο Lore of Running του Tim Noakes.

Υ.Γ.: Βασίλη, τα παπούτσια που πήρα ήταν τα Nike Lunarglide (πολύ καλό γενικά, λίγο χαλαρό μπροστά όμως, θα το φορούσα μέχρι και σε αγώνες αν δε μάζευε χαλίκια στη σόλα με το παραμικρό, οπότε κάνει μόνο για άσφαλτο), το Νike Zoom Structure Triax 13 (ήθελα κάτι παραπλήσιο με το αγαπημένο μου Nike Pegasus, είναι πολύ καλό παπούτσι, αλλά λιγάκι σκληρό, αυτό φοράω στους αγώνες), και λίγο μετά πήρα και το Asics Kayano 16 (σχεδόν τέλειο, με άφθονο cushioning, και γενικά άνετη αίσθηση, το φοράω στα long runs, είναι πολύ ανθεκτικό παπούτσι, θα το ξαναπάρω). Σε μικρότερες αποστάσεις και στο χώμα φοράω normal παπούτσια, όπως το Nike Pegasus και το New Balance 1063.



think positive



think positive
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/11/2012 :  10:21:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νίκο το cross training επιτρέπεται, αλλά αφού είσαι σε φάση ξεκούρασης - ανάνηψης, μην το σκίσεις! Χαλαρά!

Αφού σε πιάνουν τα αντιφλεγμονώδη (εμένα δε με έπιαναν) δοκίμασε να τα παίρνεις πιο συστηματικά. Πάρε για μία εβδομάδα, ένα την ημέρα. Όχι όμως το Mesulid, που είναι και επικίνδυνο, αλλά το Celebrex ή το Arcoxia. Έχουν πολύ λίγες παρενέργειες και είναι αποτελεσματικά, ιδίως το πρώτο. Αυτά δε σου τα λέω τυχαία, εμπειρικά, αλλά ως φαρμακοποιός.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000