Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Adidas adizero pro 4
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/12/2012 :  21:37:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρόσεξε το νούμερο!!
Αν τα παραγγείλεις από έξω κάνε πρώτα ένα shoesfitr.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

anna_ves
Elite Forum-Runner

Greece


1101 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/12/2012 :  21:47:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NIKOS T.

Πρόσεξε το νούμερο!!
Αν τα παραγγείλεις από έξω κάνε πρώτα ένα shoesfitr.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"



Εννοείται! Ευχαριστώ πολύ!

------------------------------------------------------------------------
"ΕΞΙΣ ΔΕΥΤΕΡΑ ΦΥΣΙΣ" - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

konkarien
Senior Forum-Runner

Greece


740 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/12/2012 :  23:43:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by anna_ves

Σας εκτροχιάζω λίγο από το θέμα, αλλά μια και σας βρήκα όλους μαζεμένους εδώ, θα το ρίξω Δεν έχω τρέξει ποτέ με adidas. Παλιά έτρεχα με Nike και πλέον ξέρω ότι δε μου ταιριάζουν και τον τελευταίο ενάμιση χρόνο με Asics. Στον ΚΜΑ έτρεξα με τα DS-racer9, τα οποία είχαν περισσότερα σημάδια φθοράς εμπρός κι ελάχιστα πίσω. Όταν κουράζομαι χτυπάω φτέρνα ακόμα, αλλά προσπαθώ να το αποβάλω.

Όλος αυτός ο πρόλογος γιατί ψάχνομαι για παπούτσια, και σκέφτομαι να επισκεφτώ το Runner's corner, αλλά θα ήθελα να έχω έναν προσανατολισμό. Εσείς οι Adidas-άδες, τι προτείνετε; Κάτι όχι πολύ χοντροκομμένο, προσπαθώ να ξεφύγω από αυτό, αλλά όχι και υπερβολικά minimal, μη διαλυθώ απότομα. Για τα pro πάντως δεν είμαι σίγουρα...

------------------------------------------------------------------------
"ΕΞΙΣ ΔΕΥΤΕΡΑ ΦΥΣΙΣ" - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ



Αν τελικά πας στον Νίκο,δοκίμασε και τα Brooks Launch.
Στέκονται κατά την γνώμη μου,μεταξύ χοντρόσολων και minimal και είναι από τα επιτυχημένα μοντέλα της Brooks.



ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΣ,στηρίζει την κίνησή σου
ΚΑΡΔΙΑ,στέλνει αίμα στο σώμα σου
ΑΝΑΣΑ,οξυγονώνει τα κυτταρά σου
αυτό όμως που σε κινεί ως το τέρμα είναι ένα.
Η ΨΥΧΗ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/12/2012 :  00:08:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με το που βλέπεις την φωτογραφία θες κατευθείαν να τα αποκτήσεις ! Μαζί με την περιγραφή του Νίκου σε κάνει να θες να τρέξεις με όλα μέσα!

...ωστόσο προβληματίζομαι, και ταυτόχρονα προσγειώνομαι. Αυτήν τη στιγμή τρέχω με 9mm drop και θέλω να κατέβω. Το θέμα είναι πόσο; Αν είχα την δυνατότητα θα έπερνα δύο ζευγάρια, όμως μια "ζαριά" έχω και νομίζω οτι μπορεί να είναι λίγο ρίσκο να πέσω στα 4mm. Εχω ανέβει βέβαια σε φυσική κατάσταση , και έχω πέσει στα 83 κιλά (1,85) από 87 που ήμουν το σεμπτέμβριο.

Μήπως να βοηθήσετε οι εμπειρότεροι να φτιάξουμε έναν "μπουσουλα" επιλογης offset παπουτσιών; ανάλογα βάρος δρομέα, φυσική κατάσταση (αρχάριος, προχωρημένος, expert);

Τα κριτήρια αυτά, λίγο πολύ , παίζουν ρόλο στην επιλογή εξοπλισμου σε πολλά ακόμα αθλήματα. Το ίδιο θα πρέπει να ισχύει και στο τρέξιμο.

Βάρος- επιπεδο λοιπον νομίζω είναι τα δύο βασικά κριτήρια. Μιλώντας πάντα για το offset.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xazos
Advanced Forum-Runner



299 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/12/2012 :  08:12:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Fidelio

Με το που βλέπεις την φωτογραφία θες κατευθείαν να τα αποκτήσεις ! Μαζί με την περιγραφή του Νίκου σε κάνει να θες να τρέξεις με όλα μέσα!

...ωστόσο προβληματίζομαι, και ταυτόχρονα προσγειώνομαι. Αυτήν τη στιγμή τρέχω με 9mm drop και θέλω να κατέβω. Το θέμα είναι πόσο; Αν είχα την δυνατότητα θα έπερνα δύο ζευγάρια, όμως μια "ζαριά" έχω και νομίζω οτι μπορεί να είναι λίγο ρίσκο να πέσω στα 4mm. Εχω ανέβει βέβαια σε φυσική κατάσταση , και έχω πέσει στα 83 κιλά (1,85) από 87 που ήμουν το σεμπτέμβριο.

Μήπως να βοηθήσετε οι εμπειρότεροι να φτιάξουμε έναν "μπουσουλα" επιλογης offset παπουτσιών; ανάλογα βάρος δρομέα, φυσική κατάσταση (αρχάριος, προχωρημένος, expert);

Τα κριτήρια αυτά, λίγο πολύ , παίζουν ρόλο στην επιλογή εξοπλισμου σε πολλά ακόμα αθλήματα. Το ίδιο θα πρέπει να ισχύει και στο τρέξιμο.

Βάρος- επιπεδο λοιπον νομίζω είναι τα δύο βασικά κριτήρια. Μιλώντας πάντα για το offset.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff



...αγαπητε δεν χρειαζεται να προβληματιζεσαι τοσο!
Το επιπεδο δεν ειναι σοβαρο κριτηριο για επιλογη παπουτσιου!
Τα 9αρια που φορας δεν εχουν και δραματικες διαφορες απο τα 4αρια!!
Εγω πηγα απο το 11 στο 4!! χωρις κανενα προβλημα!!Ασε που σε βοηθαει καλυτερα το 4αρι για να φτιαξεις το πατημα σου!
Οσον αφορα το βαρος σου(εγω στο 1.83 ειμαι 72 κιλ) αυτα τα παπουτσια παρολο που ειναι λεπτοσολα,ειναι "προσεγμενα"..δεν θα πιστεψεις ποσο καλη αποροφηση εχουν!!..ετσι μου φαινεται εμενα τουλαχιστον!!
Εχε υποψη σου,αυτα τα παπουτσι(χαμηλα και ελαφρεια γενικα) εχουν καταπληκτικο δεσιμο στο ποδι..Ειναι "στενα" και ανετα ταυτοχρονα!! Δινουν πολυ καλη αισθηση του δρομου!

Edited by - xazos on 24/12/2012 08:16:29
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/12/2012 :  10:55:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι ενδεχωμένος να μην είναι δραματικές οι διαφορές για το βάρος σου όμως. Είμαι 10 κιλά πιο βαρύς (από την άλλη δεν σκοπεύω να πέσω κάτω από τα 80 κιλά). Αυτή η διαφορά στον μεγάλο και ίδιο όγκο χιλιομετρων μεταξύ εμένα και εσένα , σημαίνουν κάποιους χιλιάδες τόνους πρόσθετης επιβάρυνσης!!... δεν είναι λίγο.

Καταλαβαίνω φυσικά τι θέλεις να πεις. Ο δικός μου προβληματισμος δεν σταματά μόνο σε μένα , είναι και εγκυκλοπαιδικής φύσεως. Εχω υπάρξει πωλητής ορειβατικου και χιονδρομικού εξοπλισμου. Ολα μετράνε στα accessories, αλλά κυρίως πίσω από τα δευτερεύοντα είναι το βάρος και το επιπεδο του αθλούμενου. :)

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Edited by - Fidelio on 24/12/2012 11:05:09
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xazos
Advanced Forum-Runner



299 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/12/2012 :  11:39:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Fidelio

Ναι ενδεχωμένος να μην είναι δραματικές οι διαφορές για το βάρος σου όμως. Είμαι 10 κιλά πιο βαρύς (από την άλλη δεν σκοπεύω να πέσω κάτω από τα 80 κιλά). Αυτή η διαφορά στον μεγάλο και ίδιο όγκο χιλιομετρων μεταξύ εμένα και εσένα , σημαίνουν κάποιους χιλιάδες τόνους πρόσθετης επιβάρυνσης!!... δεν είναι λίγο.

Καταλαβαίνω φυσικά τι θέλεις να πεις. Ο δικός μου προβληματισμος δεν σταματά μόνο σε μένα , είναι και εγκυκλοπαιδικής φύσεως. Εχω υπάρξει πωλητής ορειβατικου και χιονδρομικού εξοπλισμου. Ολα μετράνε στα accessories, αλλά κυρίως πίσω από τα δευτερεύοντα είναι το βάρος και το επιπεδο του αθλούμενου. :)

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff



Αν το δεις απο αποψη "φυσικης" εχεις απολυτο δικιο! 10 κιλα για πολλα χιλιομετρα ειναι μεγαλη επιβαρυνση!
Αλλα απο δικια μου εμπειρεια, ειχα τον ιδιο "φοβο" για τα"χαμηλα" παπουτσια,πιστευα οτι θα τραυματιζομαι,θα πονανε τα ποδια μου ..Αλλα τιποτα..και χωρις να παταω forefoot!!
Κατι παρομοιο εγινε και με την αλλαγη πατηματος: Ημουν αρκετα φοβισμενος και προβληματισμενος αν θα μπορεσω,αν θα πονανε γαμπες,αν θα τραυματισω τενοντες και ολα τα σχετικα που φοβασε οταν ξεκινας να κανεις τετοια αλλαγη!
Σε πληροφορω οτι η μεταβαση μου πηρε 2 μερες,και τωρα μετα απο 15 μερες φτανω να κανω και 3 χλμ συνεχομενα forefoot..(το μυστικο μου ειναι μια συμβουλη που μου εδωσε ενας φιλος: ειναι ο φυσιολογικος τροπος μην τον φοβασε!)..Η θεωρια απο την πραξη απεχουν πολυ φιλε μου!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/12/2012 :  11:48:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@xazos
Αν δεν πόνεσαν οι γάμπες σου (κι οι υποκνημίδιοι-αχίλλειοι), αν σού πήρε μόνο 2 μέρες, αν η μετάβαση ήταν τόσο εύκολη όσο την περιγράφεις, τότε δύο πράγματα μπορούν να συμβαίνουν:
Ή νομίζεις ότι πατάς midfoot αλλά στην πραγματικότητα δεν πατάς (συμβαίνει σε πάρα πολλούς, πιθανόν και σ' εμένα)
Ή πάταγες ήδη και δεν το ήξερες.

Όπως και να 'χει, σε κάθε περίπτωση η μετάβαση πρέπει να είναι σταδιακή, αργή και με προσοχή.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xazos
Advanced Forum-Runner



299 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/12/2012 :  12:26:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

@xazos
Αν δεν πόνεσαν οι γάμπες σου (κι οι υποκνημίδιοι-αχίλλειοι), αν σού πήρε μόνο 2 μέρες, αν η μετάβαση ήταν τόσο εύκολη όσο την περιγράφεις, τότε δύο πράγματα μπορούν να συμβαίνουν:
Ή νομίζεις ότι πατάς midfoot αλλά στην πραγματικότητα δεν πατάς (συμβαίνει σε πάρα πολλούς, πιθανόν και σ' εμένα)
Ή πάταγες ήδη και δεν το ήξερες.

Όπως και να 'χει, σε κάθε περίπτωση η μετάβαση πρέπει να είναι σταδιακή, αργή και με προσοχή.

"My sport is your sport's punishment"



...παταω σιγουρα!Εβαλα την γυναικα μου και με τραβηξε βιντεο!
Οταν λεω δεν ποναω εννοω πονο τραυματισμου(αφορητο και ενοχλητικο).Η ενταση και το σφυξιμο στην γαμπα και στον τενοντα υπαρχει! Αλλα μολις σταματησω το τρεξιμο..δεν "υποφερω"!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

anna_ves
Elite Forum-Runner

Greece


1101 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/12/2012 :  13:39:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by konkarien
Αν τελικά πας στον Νίκο,δοκίμασε και τα Brooks Launch.
Στέκονται κατά την γνώμη μου,μεταξύ χοντρόσολων και minimal και είναι από τα επιτυχημένα μοντέλα της Brooks.



ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΣ,στηρίζει την κίνησή σου
ΚΑΡΔΙΑ,στέλνει αίμα στο σώμα σου
ΑΝΑΣΑ,οξυγονώνει τα κυτταρά σου
αυτό όμως που σε κινεί ως το τέρμα είναι ένα.
Η ΨΥΧΗ


Thanks! Θα προσπαθήσω να τον επισκεφτώ σύντομα.

------------------------------------------------------------------------
"ΕΞΙΣ ΔΕΥΤΕΡΑ ΦΥΣΙΣ" - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/12/2012 :  16:50:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xazos
Αν το δεις απο αποψη "φυσικης" εχεις απολυτο δικιο! 10 κιλα για πολλα χιλιομετρα ειναι μεγαλη επιβαρυνση!
Αλλα απο δικια μου εμπειρεια, ειχα τον ιδιο "φοβο" για τα"χαμηλα" παπουτσια,πιστευα οτι θα τραυματιζομαι,θα πονανε τα ποδια μου ..Αλλα τιποτα..και χωρις να παταω forefoot!!
Κατι παρομοιο εγινε και με την αλλαγη πατηματος: Ημουν αρκετα φοβισμενος και προβληματισμενος αν θα μπορεσω,αν θα πονανε γαμπες,αν θα τραυματισω τενοντες και ολα τα σχετικα που φοβασε οταν ξεκινας να κανεις τετοια αλλαγη!
Σε πληροφορω οτι η μεταβαση μου πηρε 2 μερες,και τωρα μετα απο 15 μερες φτανω να κανω και 3 χλμ συνεχομενα forefoot..(το μυστικο μου ειναι μια συμβουλη που μου εδωσε ενας φιλος: ειναι ο φυσιολογικος τροπος μην τον φοβασε!)..Η θεωρια απο την πραξη απεχουν πολυ φιλε μου!



Και με το παπούτσι που φοράω τώρα (9mm) mid προς forefoot πατάω. Το θέμα ειναι οτι, μερικές φορές νιώθω πως το παπουτσι μου ΔΕΝ με αφήνει να πατήσω όπως ακριβώς θα ήθελα στα αργά τρεξίματα , εκεί δηλαδή που πατάω mid(παίζεται στην λεπτομέρια βασικα). Από την άλλη όταν ανεβάζω ρυθμό δεν έχω κανένα θέμα, πατάω φουλ fore-foot. Στα μεγάλα όμως όταν τα πόδια θα κουραστούν θα χρειaστουν αυτο το κατιτις σε cushioning.

Αρα χρειάζομαι ένα παπουτσι που στα δύσκολα δεν θα μου σπάσουν τα δόντια.

Μωρέ η θεωρία από την πράξη ξέρω από πρώτο χέρι πόσο πρέπει να συμβαδίζουν , ας είχα την δυνατότητα μόνο να παρω αυτην την στιγμή δυό ή τρεία ζευγάρια παπουτσια.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/12/2012 :  17:32:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η σταδιοποίηση που προτείνεις Χρήστο(Fidelio)θα ταν πολύ χρήσιμη.
Από κει και πέρα δεν μπορεί παρά να είναι αυθαίρετη και τρόπον τινά απόλυτη.
Ίσως θα πρεπε να το επιχειρήσουμε σε ξεχωριστό θέμα.
Το επεξεργάζομαι..
Όσον αφορά τώρα τη μετάβαση θα συμφωνήσω με τον Έχετλο,πρέπει να ναι αργή και σταδιακή.
Εκτός αν τρέχεις ήδη σωστά οπότε απλά το βελτιώνεις.
Προσωπικά άφησα πολύ χρόνο για να φτάσω στα 4mm.
Όταν το πρωτοεπιχείρησα ήταν με τα Kinvara που είναι μεν των τεσσάρων χιλιοστων,αλλά αρκετά χοντρόσολα.
Τα pro τα φοβόμουν και πήγα πρώτα στα hagio,αν και οι διαφορές είναι αμελητέες.
Θα συμφωνήσω με το χαζό,είναι αρκετά προστατευτικά τα pro και ας μη τους φαίνεται.
Από την άλλη,κατά τη γνώμη μου,παίζει πολύ μεγάλο ρόλο το cushioning,έστω το λίγο,πίσω στη πτέρνα(όταν η κόπωση θα σε οδηγήσει σε ελαφρύ χτύπημα αυτής),αλλά και εμπρός,στα μετατάρσια,όπου συγκεντρώνονται τα φορτία.
Έτσι παπούτσια,αν και βαρύτερα από τα pro και τα hagio, με κουράζουν όταν έχουν μηδενικό cushioning μπροστά.
Όπως π.χ τα αγωνιστικά της μιζούνο,που κατά τα άλλα είναι εξαιρετικά παπούτσια.
Ίσως με τον καιρό προσαρμοσθώ και σε τέτοιου τύπου παπούτσια.
Ακόμη εμένα με βοήθησε πολύ η ενδυνάμωση των κάτω άκρων με πλειομετρικές ασκήσεις,ώστε να περάσω στο midfoot strike.
Καλά τα βάρη και απαραίτητα,αλλά οι πλειομετρικές είναι πιο κοντά στο τρέξιμο,κατά τη γνώμη μου.
Καλό είναι 2 φορές την εβδομάδα να κάνουμε και τις δύο μορφές ενδυνάμωσης.
Επίσης οπωσδήποτε ειδικές δρομικές ακήσεις.
Πάντα θα υπάρχει κάτι που θα πρέπει να βελτιώσουμε στην τεχνική μας!!
Ως τότε θα παρακολουθώ με δέος βίντεο με τους ιδιαίτερα τεχνικούς δρομείς,όπως ο Bernard Lagat!!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000