Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Ελληνικό δημόσιο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 02/02/2013 :  22:23:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ας γράφουμε εδω΄τις εμπειρίες μας. Καλές και κακές.


Χθες πήγα στο Υπ Εμπορίου να πάρω 150 αντίγραφα σημάτων που είχα παραγγείλει από τον Δεκέμβριο. Μου τα δίνει η υπάλληλος και μου λέει "έχεις δουλειά τώρα ή ήρθες για την Επιτροπή"; Ξέρει ότι φτάνω πολύ νωρίς για την Επιτροπή μη μου συμβεί τίποτα στον δρόμο (κλειστεί δρόμοι κλπ). Της λέω για την Επιτροπή έχω έρθει (είχα μισή ώρα δηλαδή). Μου λέει ¨να τα αντίγραφα, τα έχω σφραγίσει, αλλ;a δεν τα έχω υπογράψει. Αν δεν σε πειράζει, γράφε την ημερομηνία, α.α και το όνομα [ταδε]. Και κάνε και μια μονογραφή. Αν έχεις χρόνο. Διότι πνίγομαι και δεν τα έχω κάνει ακόμη". Της λέω κανένα πρόβλημα, θα έχω και κάτι να κάνω. Αρχίζω λοιπόν τον πάκο: ημερομηνία, α.α [όνομα τάδε] και μονογραφή. Ατελείωτος ο πάκος.
Η υπάλληλος, κάθισε στο γραφείο της, άναψε τσιγάρο και μετά έπιασε κουβέντα με μια δικηγόρο για την κόρη της κουμπάρας της που τα έφτιαξε με ένα παιδί καλό και....δε νομίζω να θέλετε να ακούσετε όλο το story τώρα.
Μπουρ μπουρ μπορ.....κάππια στιγμή, εκεί που έκανα την δουλειά της, την ρωτάω "πόσο οις 100 έχει μειωθεί ο μισθός σας"; Μου λέει "500 ευρώ". Εκεί είπα από μέσα μου "τοις 100 ρώτησα. τι να μου κάνει το ποσό που μου λες". Και μετά από 2 δευτερόλεπτα μου λέει "Έπαιρνα 1500 και τώρα, 1000".
Εγώ συνέχισα να κάνω την δουελιά της μέχρι που ξεκίνησε η Επιτροπή. Την δουλειά της τελείωσε η γραμματέας στο γραφείο.









-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/02/2013 :  22:46:14  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Το ακόμα χειρότερο είναι ότι ο μισθός που αναφέρεται (πχ παίρνουμε 1000) είναι κάτι εντελώς παραπλανητικό στην συντριπτική πλειοψηφία.
Γιατί όπως πχ στο μετρό είδαμε πρόσφατα, είναι 1000 ο μισθός και 1200 τα επιδόματα.

Η σωστή ερώτηση είναι, το ετήσιο δηλωθέν εισόδημα στο εκκαθαριστικό πόσο ήταν και πόσο έγινε, γιατί με τα άλλα δεν βγάζεις άκρη, στα λένε όπως θέλουν να τα έχουν στο μυαλό τους.

Ιστορίες του δημοσίου είναι αμέτρητες. Δεν είναι η ώρα τώρα... αμαρτία να συγχιστώ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/02/2013 :  22:53:05  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Το έχω ξαναπεί. Στο δημόσιο δεν υπάρχουν πλέον επιδόματα από τότε που εφαρμόζεται το ενιαίο μισθολόγιο. Τα μόνα επιδόματα που έμειναν είναι θέσης (προϊσταμένου, διευθυντή), παιδιού και αν θυμάμαι καλά και παραμεθορίου.

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/02/2013 :  22:56:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι, αυτό του παιδιού μου το ανέφερε όταν την ρώτσηα πόσο χρομνών είναι ο γιος της. 18μισυ. Χάνω και το επίδομα...Από την άλλη, θα γλίτωσει τον φόρο τέκνου!
Δηλαδή, τώρα που το σκέφτομαι, το κράτος σου δίνει επίδομα για το παιδί και μετά σε φορολογεί;




-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/02/2013 :  23:05:21  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Απλά έχουν μπερδέψει τη λέξη τεκμήριο με τη λέξη φορολόγηση....

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/02/2013 :  23:06:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Α ναι, σωστά!




-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/02/2013 :  23:18:27  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν σε φορολογεί, το θεωρεί τεκμήριο. Τώρα αν έχεις 3 παιδιά, και δηλώνεις 0 € εισόδημα, κάτι πάει στραβά!

Το ενιαίο μισθολόγιο ισχύει... σε όλους όλους?
Δεν νομίζω, εξ'ου και οι πρόσφατες απεργίες σε ΜΜΜ, ΔΕΗ, ΕΛΤΑ και δεν ξέρω εγώ που αλλού.

Η αλήθεια είναι πως οι Δ.Υ. φάγαν μεγάλο ταράκουλο. Το χειρότερο δεν είναι τα χρήματα σε απόλυτο νούμερο που συνεχίζουν να είναι καλύτερα από τον μέσο όρο, αλλά το ότι τους ήρθε από εκεί που δεν το περιμέναν. Η μητέρα μου παίρνει αυτήν την στιγμή 97€ το μήνα, λόγω δανείου από το παρακαταθηκών το οποίο παρακρατείται προκαταβολικά από τον μισθό. γίναν τα 1500, 1000 και δεν έμεινε σχεδόν τίποτα. Οπότε είναι πολύ πιο δύσκολα από μένα που παίρνω 700, αλλά το ήξερα ότι θα παίρνω 700 και πάντα έχω στο μυαλό μου ότι μπορεί αύριο κάτι να συμβεί και να μην παίρνω ούτε αυτά. Και όμως. Εγώ είμαι σε καλύτερη οικονομική κατάσταση από την μητέρα μου.

Αλλά και ο ιδιωτικός τομέας για μια ακόμα φορά σήκωσε τον όγκο του προβλήματος. Απλά για εμάς τους ιδιωτικούς, αν μπορώ να το πώ έτσι το ταράκουλο, ήταν κάτι που πάντα το θεωρούσαμε πιθανόν.
Ένας καβγάς με το αφεντικό, ένας απατεώνας, ένας κακοπληρωτής πάντα το σενάριο να αλλάξει το μισθολογικό μας ήταν πιθανόν. Ποτέ δεν θεωρούσαμε δεδομένα τα χρήματα που θα παίρναμε στα επόμενα 10 χρόνια στον ιδιωτικό τομέα. Θα έλεγα οι περισσότεροι βλέπουν 6μήνες ως 12 μήνες μπροστά, όχι παραπάνω.
Ενώ οι Δημόσιοι πάντα τα θεωρούσαν όλα δεδομένα. Είχαν ήδη ξοδέψει χρήματα 10 χρόνων μετά.

Σαν απόλυτο νούμερο λοιπόν θεωρώ πως ο ιδιωτικός τομέας (26% +++ ανεργία) έχει φάει μεγαλύτερη ήττα και οι μισθοί ήταν και είναι ακόμα πιο χαμηλοί. Σαν σχετικό νούμερο όμως, η ήττα των δημοσίων είναι πολύ πιο μεγάλη. Λίγοι προνοητικοι ίσως είναι καλά. Οι περισσότεροι όμως είχαν άλλη νοοτροπία και τώρα είναι σαν τις βρεγμένες γάτες.



Edited by - Deorum on 02/02/2013 23:21:15
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/02/2013 :  23:54:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν σε φορολογεί για τα παιδιά ούτε τα θεωρεί τεκμήριο. Απλώς επειδή υπήρχε αφορολόγητο που καταργείται, ανεβαίνει η παρακράτηση φόρου στους μισθωτούς γι'αυτό μειώνεται ο μισθός που παίρνει κανείς στα χέρια του. Αυτό έχω καταλάβει εγώ τουλάχιστον.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/02/2013 :  23:57:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Gypaetos

Δεν σε φορολογεί για τα παιδιά ούτε τα θεωρεί τεκμήριο. Απλώς επειδή υπήρχε αφορολόγητο που καταργείται, ανεβαίνει η παρακράτηση φόρου στους μισθωτούς γι'αυτό μειώνεται ο μισθός που παίρνει κανείς στα χέρια του. Αυτό έχω καταλάβει εγώ τουλάχιστον.



Ότι και να έχεις καταλάβει, ξέχασέ το! Αύριο θα έχει αλλάξει πάλι.




-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

afentis
Elite Forum-Runner

Greece


1563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2013 :  00:03:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν μπορείς να συγκρίνεις δημόσιους με υπαλλήλους του ιδιωτικού τομέα.
Την ανασφάλεια που περνάνε κατα καιρούς του ιδιωτικού είναι ότι χειρότερο. Του δημοσίου πάντα έχουν στέρεα βήματα, να σχεδιάζουν το μέλλον τους παρόλον τις περικοπές.

Μπορεί να φαγαν μεγάλο ταράκουλο (δημοσίου), αλλά θα την στρώσουν την κατάσταση. 2 φορές έχω νιώσει την ανεργία και σίγουρα θα ακολουθήσει 3 φορά. Πάντα αποταμιεύω όπου μπορώ για να αντιμετωπίσω τέτοιες δύσκολες καταστάσεις. Η 3 θα είναι χαριστική αφού η εφορία θα μου φάει τις αποταμιεύσεις. Τι να λέμε τώρα για δημόσιο υπάλληλο με τη ζωή χαρισάμενη;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2013 :  00:33:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

[quote]Originally posted by Gypaetos

Δεν σε φορολογεί για τα παιδιά ούτε τα θεωρεί τεκμήριο. Απλώς επειδή υπήρχε αφορολόγητο που καταργείται, ανεβαίνει η παρακράτηση φόρου στους μισθωτούς γι'αυτό μειώνεται ο μισθός που παίρνει κανείς στα χέρια του. Αυτό έχω καταλάβει εγώ τουλάχιστον.



Ότι και να έχεις καταλάβει, ξέχασέ το! Αύριο θα έχει αλλάξει πάλι.
----------------------------------------


Αύριο δεν ξέρω, πάντως μια και μιλάμε για το τι ισχύει σήμερα, αυτό νομίζω ότι ισχύει. Απλώς τα κανάλια λυσσάξανε ότι φορολογούνται τα παιδιά (ή ότι είναι τεκμήριο) και όλος ο κόσμος έχει καταλάβει λάθος, ενώ στην πραγματικότητα καταργήθηκε το αφορολόγητο που υπήρχε (και για τα παιδιά). Τώρα ότι αύριο πάλι θα αλλάξουν τα φορολογικά (επι τα χειρρω), σ'αυτό μαζί σου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KosNi
Forum-Runner

140 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2013 :  06:08:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φιλική συμβουλή: μην βάζεις σε εγγραφα υπογραφή τρίτου και μάλιστα δημοσίου υπαλλήλου. Στη στραβή θα πει ότι δεν είναι δική του κι ότι την πλαστογραφησες...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2013 :  08:20:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by KosNi

Φιλική συμβουλή: μην βάζεις σε εγγραφα υπογραφή τρίτου και μάλιστα δημοσίου υπαλλήλου. Στη στραβή θα πει ότι δεν είναι δική του κι ότι την πλαστογραφησες...



Γενικά συμφωνώ: ξένη σφραγίδα ναι, υπογραφή ή ακόμα και μονογραφή όχι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2013 :  10:26:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλά, το συγκεκριμένο επρόκειτο για ένα απλό αντίγραφο.
Έτσι κι αλλιώς αντί να υπογράφει ο προϊστάμενος του τμήματος, το υπογράφει "α.α." η υπάλληλος που σας λέω ("α.α." σημαίνει αντ'αυτού).

Εδώ στα δικαστήρια μας λένε στην γραμματεία να βάλουμε εμείς "την στρογγυλή" και να υπογράψουμε.....Την πρώτη φορά που μου το είπαν, δεν κατάλαβα. Εννοούσαν την μπλε σφραγίδα της ελληνικής Δημοκρατίας.....

Το κάνουν για να γίνεται πιο γρήγορα η δουλειά με τόσο κόσμο που έχει.




-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KosNi
Forum-Runner

140 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2013 :  10:57:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Την σφραγίδα μας λένε να βάζουμε, όχι την υπογραφή. Ακόμα κι αν η υπογραφή είναι ένα αμορφο σύμβολο τύπου μικρού Γ.
Απλά σου λέω αν δημιουργηθεί ποτέ πρόβλημα με αυτό το αντίγραφο, τότε θα σου πουν ότι δεν το έφτιαξαν αυτοί...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2013 :  11:42:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα σας πω και γω τον πόνο μου με 2 παραδείγματα από την δουλειά μου στο παρελθόν.
1ο.
Στο παρελθόν έπρεπε να συνεργαστώ με ΔΥ κατηγορίας ΔΕ ετών 50 αν και έβλεπα ότι μύριζε η δουλειά γιατί πχ τις Τετάρτες έλειπε άνευ αδείας γιατί είχε κυνήγι!!!! Είχα την ιδιότητα δντη γραφείου τότε. Κάποια μέρα μου λέει ότι θα φύγει για 3 μέρες. Του είπα να κάνει την αίτηση του και αρνήθηκε. Πραγματικά την Τετάρτη μέχρι και Παρασκευή έλειπε. Αναφέρθηκε το γεγονός ιεραρχικά και ενώ όλοι δήλωσαν την έκπληξή τους για την κοπάνα του, τελικά βρέθηκα απολογούμενος διότι δημιουργώ "ψυχροπολεμικό" κλίμα στο γραφείο (παρεπιπτόντως με τον υπάλληλο απέναντί μου να κλαίει και να οδείρεται για το πόσο χρήσιμος ήταν) και ότι έπρεπε να προσέχω τη συμπεριφορά μου!!!! Εμεινα άφωνος. Ο συγκεκριμένος έπαιρνε και επίδομα Η/Υ (κατά παράβαση της σχετικής διάταξης για την χορήγηση του επιδόματος) αν και δεν δούλευε πάνω από 3 ώρες την εβδομάδα.
2ο.
Τοποθετούμαι εκ νέου ως δντης σε άλλο γραφείο με ΔΥ ετών 58, κατηγορίας ΔΕ, όπου έφερε το τίτλο της προϊσταμένης χωρίς να διοικεί κάποιον υφιστάμενο(!!!!!). Η κυρία λοιπόν όταν είχε δουλειά έπαιρνε αναρρωτικούλες από ιδιώτη γιατρό και η πρωτοβάθμια επιτροπή έκανε τα στραβά μάτια ως προς τα σύνολα και μεγέθη των ημερών. Ομοίως έπαιρνε επίδομα Η/Υ το οποίο ΟΥΔΕΙΣ από την υπηρεσία μου με κάλυψε όταν προσπάθησα να το κόψω. Κατάφερα να το διακόψω για 2 μήνες. Τις έδινες να πληκτρολογήσει κείμενο 1 σελίδας και στο έφερνε σε 3 μέρες!!!
Οταν ήρθε η ημέρα της αξιολόγησης στολίστηκε αναλόγως της απόδοσής της και με συνοδευτική αναφορά για τις άπειρες και μερικές φορές ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ παραλείψεις και λάθη.
Το αποτέλεσμα ήταν να γίνει πρόχειρη εξέταση (υπέβαλε ένσταση όπως ήταν αναμενόμενο) στην ουσία πάλι εις βάρος μου με το ερώτημα της προκατάληψης!!! Περιττό να πω ότι η δουλειά της φορτώθηκε σε μένα και άλλα 2 θύματα............
Στον εργασιακό χώρο αν και όλοι γνώριζαν από το παρελθόν τις "ικανότητές" της όπως και οι προηγούμενοι δντές που την βαθμολογούσαν με 10 παρακαλώ, ΟΥΔΕΙΣ σε καταθέσεις που πήραν δεν πήρε σαφή θέση με αποτέλεσμα πάλι να φαίνομαι εγώ ως ο κακός της υπόθεσης. Κατάφερα να παραμείνει η άσχημη βαθμολογία της που όμως ανέτρεψε αμέσως μετά ο διάδοχός μου "γιατί δεν ήθελε μπλεξίματα".

ΑΕΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΛΟΙΠΟΝ!!!!!!!!!!

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000