Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 παπούτσια για μαραθώνιο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 6

injuryman
Newbie Forum Runner

36 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2015 :  15:42:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σωστο αυτο που κανεις εμενα ολα τα παπουτσια μου με χτυπανε τις πρωτες και το βρισκω και λογικο αυτο. Το προβλημα ομωςς δημιουργειται οταν γενικα ειναι στενη ολη η φορμα του παπουτσιου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PATENTAS
Elite Forum-Runner

Greece
1494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2015 :  21:56:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάθε χρόνο τρέχω με καινούρια παπούτσια που τα έχω στρώσει (70-80 χλμ) και αυτά είναι τα adidas boston. Σε εμένα ταιριάζουν γάντι .
Δυσταχώς παπούτσια από άλλες εταιρείες δεν με βόλεψαν τόσο πολύ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2015 :  22:39:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by PATENTAS

Κάθε χρόνο τρέχω με καινούρια παπούτσια που τα έχω στρώσει (70-80 χλμ) και αυτά είναι τα adidas boston. Σε εμένα ταιριάζουν γάντι .
Δυσταχώς παπούτσια από άλλες εταιρείες δεν με βόλεψαν τόσο πολύ.



Κάθε χρόνο με καινούργιαΜήν σε ακούσει ο Τσακαλώτος

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PATENTAS
Elite Forum-Runner

Greece
1494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2015 :  22:45:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αλλαγή στα 1000 περίπου χλμ.
Πάνω από όλα προστασία για να μην έχουμε τραυματισμούς.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

petransfhp
Advanced Forum-Runner

296 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2015 :  16:34:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μετά τα Mizuno enigma1, mizuno rider15,Hoka stinson, Adidas Energy2 boost, με τα οποία έτρεξα στους Μαραθωνίους 2Αθήνα και 2Θεσσαλονίκη έχω καταλήξει σε τρεις επιλογές για την 5η συνολικά και 3η απόπειρα στην Αθήνα.

Εχω καταλήξει σε,
μια άνετη, σχετικά δοκιμασμένη και ασφαλής επιλογή και νομίζω πολύ πετυχιμένη συνταγή από την Ηοka τα Clifton2.


Διάβασα
http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=11807
ξανά και ξανά το ριβιού του Νίκου για τα clifton1. Κρατάω ότι έχουν καλύτερο πάτημα από τα energy σύμφωνα με τα λεγόμενά του.
Μου αρέσει ότι είναι πολύ ελαφριά 240γρ και ταυτόχρονα πολύ απορροφητικά και έχουν κάποιες μικροβελτιώσεις, πχ έξτρα τρύπα για τα κορδόνια που βελτιώνουν την εφαρμογή, δεν γνωρίζω εάν έχει αλλάξει κάτι άλλο όπως στη σόλα για παράδειγμα, γιατί είναι 20γρ πιο βαριά από τα clifton1. Sto σπαρταθλο είδα τα φορούσε ο πρώτος! Δεν ξέρω για πόσα χιλιόμετρα. Δεν ξέρω εάν σε κάνουν αργό δρομέα, πάντως σε προφυλάσσουν από το συνεχόμενο κοπάνημα στην άσφαλτο.

Μια δεύτερη επιλογή saucony zealot, είναι διαφορετικό παπούτσι αλλά έχει κάποια κοινά σημεία! Βάρος και ντροπ!


τα δοκίμασα σε μαγαζί και μου φάνηκαν γρήγορα ακόμη και στο περπάτημα(!) αλλά λίγο σκληρά! Τα φοβάμαι λίγο είναι αλήθεια και μετά το σημερινό 30αρι σκέφτομαι πως θέλω κάτι να με κρατήσει ξεκούραστο. Είμαι και 83 κιλά!

Η τρίτη επιλογή είναι ξανατρέξω με τα energy boost ξανά! Έχουν μόλις 220χλμ ακόμη, και έχω κάνει την καλύτερη επίδοση μέχρι τώρα με αυτά, το αρνητικό ήταν ότι στον Μέγα Αλέξανδρο με την βροχή σπίνιαρα

Edited by - petransfhp on 26/09/2015 16:43:00
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2015 :  17:27:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν το πρωταρχικό σου μέλημα είναι το cushioning, clifton με κλειστά μάτια! Αν είναι και το V2, ακόμη καλύτερα.
Απλά πρέπει με κάποιον τρόπο να τσεκάρεις την εφαρμογή τους, η οποία για το average πέλμα είναι από μέτρια έως και επικίνδυνη (φουσκάλες και σημεία τριβής).

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2015 :  18:52:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ε ρε και πήγαινα 83 κιλά!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

petransfhp
Advanced Forum-Runner

296 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2015 :  18:49:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Αν το πρωταρχικό σου μέλημα είναι το cushioning, clifton με κλειστά μάτια! Αν είναι και το V2, ακόμη καλύτερα.
Απλά πρέπει με κάποιον τρόπο να τσεκάρεις την εφαρμογή τους, η οποία για το average πέλμα είναι από μέτρια έως και επικίνδυνη (φουσκάλες και σημεία τριβής).

"My sport is your sport's punishment"



Noμίζω πως θα βοήθαγε μία κριτική-δοκιμή από μέρους σου για τα
Zealot!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2015 :  18:53:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
45 φοράω...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

YiannisP
Newbie Forum Runner

Germany
6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2015 :  22:41:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Uptade στο θέμα παπούτσια μαραθωνίου:

Όσο και να προσπάθησα με τα Saucony Triumph ISO το πρόβλημα στα μεγάλα δάχτυλα και στο "κότσι" το δεξιού ποδιού συνεχιζόταν οπότε επρεπε να αναλάβω δράση άμεσα. Μετά από αρκετό ψάξιμο και πελματογράφημα βρέθηκε ότι έχω mild overpronation με χειρότερο το δεξί πόδι. Καλά όχι που δεν το ήξερα βέβαια... Ολους του μεχρι τώρα αγώνες τους έχω τρέξει με Mizuno Wave Creation & Profecy και όλα ήταν ΟΚ .Το σκληρό πάτημα και το Wave προσφέρουν προστασία σε θέματα σαν το δικό μου. Τα πράγματα αλλάζουν όταν πας σε αφρό σε συνδυασμό με neutral παπούτσι. Μονόδρομος λοιπόν τα παπούτσια για mild over pronation. Οι υποψήφιοι:
1.Asics Gel Kayano 22
2.Nike Odyssey
3.Hoka One One Bondi 4

Hoka... Στενή και περίεργη μα πολύ περίεργη αίσθηση και drop 4mm
Odyssey η αλλιώς το Vomero με υποστήριξη. Ευχάριστο με ευρύχωρο toe box και έχει ελαφρύτερη αίσθηση από ότι πραγματικά είναι.
Kayano 22. Γνωστή συνταγή της asics me 10mm drop σφιχτή αίσθηση αλλά πέρα για πέρα άνετη. Η επιλογή μου ήταν φυσικά τα τελευταία αν και θα ήθελα να δώσω και μια ευκαιρία στη Nike.Όλα τα παραπάνω δοκιμάστηκαν σε διάδρομο και έβαλα παραγγελία από wiggle λόγω έλλειψης του χρώματος που ήθελα. (Grey lightshow).
Παρέλαβα Παρασκευή και σήμερα δοκιμάστηκαν σε ένα χαλαρό 20αρι (6-6:15 λ/κμ) . Τα πράγματα πήγαν όπως τα περίμενα..... Τα παπούτσια για τον ΚΜΑ.

BTW Τα Saucony είναι προς πώληση. 50€.

Καλές προπονήσεις σε όλους και συγγνώμη για το σεντόνι...



Es geht kein Weg zurück
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/10/2015 :  07:29:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συγνώμη αλλά σύμφωνα με τις κατασκευάστριες εταιρείες και τα διάφορα εμπορικά site το Bondi είναι neutral και τα Kayano 22 & Odyssey για "moderate to severe" overprontion. Για mild overpronation είναι τα: Asics GT-1000 & GT-2000, Nike Structure και Lunarglide, Saucony Guide, Brooks Ravenna, Mizuno Wave Inspire, New Balance 870, Adidas Supernova Sequence και πολλά άλλα. Βέβαια όλα αυτά μπορεί να μην έχουν καθόλου σημασία. Έκανα μαραθώνιο με Kayano 19 που μου είχαν πουλήσει για stability αλλά μετά διάβασα ότι οι χρήστες του έκαναν παράπονα ότι είναι πολύ neutral. Τελικά αυτά μπορεί να να μην έχουν και καθόλου σημασία. Καλύτερα παπούτσι είναι αυτό που σου ταιριάζει καλύτερα στο πόδι και σε κάνει αν τρέχεις πιο άνετα και αυτό για να το καταλάβεις πρέπει να κάνεις τουλάχιστον 50χλμ με ένα παπούτσι και όπως λέει και ο master echetlos είναι μια εντελώς trial & error διαδικασία. Πάντως από προσωπική πείρα με προηγούμενα Kayano θα είναι σίγουρα πολύ άνετα.
Καλές προπονήσεις και καλό αγώνα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/10/2015 :  08:28:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by YiannisP

BTW Τα Saucony είναι προς πώληση. 50€.




Τι νούμερο είναι, φίλε μου;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

YiannisP
Newbie Forum Runner

Germany
6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/10/2015 :  02:49:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@dimitrissss έχεις απόλυτο δίκιο αν κάνεις και το τεστ εδω http://www.runningshoesguru.com/best-running-shoes-wizard/ πάνω κάτω τα ίδια σου βγάζει...πχ τα kayano & τα oddysey τα δίνει για 80+ κιλά. Τα 870 που επίσης δοκίμασα μου κάνουν σκληρά στο ύφασμα και φοβάμαι τις ραφές (έτσι την πάτησα με τα Saucony και βρήκα και συνάδελφο με το ίδιο θέμα σήμερα). Όλα τα παπούτσια που έχω αν εξαιρέσεις τα 14 τα Nimbus είναι με seamless-uper.
Τα Hoka & Τα On cloudster ήταν προτάσεις της πωλήτριας καθώς έχουν
seamless-uper και το θέμα του πρηνισμού δεν είναι τόσο σοβαρό. Όπως και να έχει από τη στιγμή που δεν με ενόχλησαν στην πρώτη δοκιμή για 20 χλμ είναι κάτι παραπάνω από ΟΚ.


@echetlos είναι 26cm/41EU/7UK/8US ακριβώς αυτά: http://www.wiggle.co.uk/saucony-triumph-iso-shoes-aw15/


Es geht kein Weg zurück
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/11/2015 :  15:44:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στην EXPO δοκίμασα το Adidas Boston boost 5 και μου άρεσε. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά τον επόμενο μαραθώνιο να τον τρέξω με αυτά. Φοβάμαι λιγο γιατί έχουν την ίδια στενή φόρμα με τα energy boost που δεν με βόλεψαν και τα έχω μόνο για προπονήσεις. Τον φετινό μαραθώνιο είχα να διαλέξω ανάμεσα σε Adidas boost glide 6 και Asics Noosa 9 (μου ήταν και λίγο στενά) και τελικά έτρεξα με τα noosa χωρίς κάποιο σοβαρό πρόβλημα. Ένιωσα λίγο κούραση στα γόνατα μετά το 34 και έβγαλα και μία φουσκάλα στη φτέρνα από νωρίς αλλά νομίζω ότι έφταιγε η κάλτσα.
Οπότε τα Boston σε σχέση με τα Noosa είναι ίδιας κατηγορίας; Είναι πιο ελαφριά και πιο μαλακά; Παρόμοιο από ΝΒ είναι το boracay;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/11/2015 :  16:04:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω και τα boston και τα energy (το πρώτο μοντέλο) και τα boston είναι πιο άνετα μπροστά.
Επίσης, τα boston είναι πιο ελαφρυά από τα Noosa αλλά δε μπορώ να πω αν είναι ίδια ή διαφορετική κατηγορία.
Προσωπικά, τα boston δεν τα αλλάζω με τίποτα (μέχρι στιγμής) για παπούτσι μαραθωνίου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 6 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000