Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 ανηφορα και καταπονηση γονατων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

Hamurabi
Forum-Runner

168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 31/05/2013 :  05:37:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα παιδια.ηθελα να ρωτησω αν το τρεξινο σε ανηφορα καταπονει πολυ περισσοτερο τα γονατα αποτι ο ισιος δρομος.
Ευχαριστω

Mastrolefteris
Senior Forum-Runner

560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2013 :  06:41:19  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Mastrolefteris Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα,
Όχι, δεν τα καταπονεί. Κάποιες φορές μπορεί να νιώθεις ένα σφίξιμο, ειδικά με το γρήγορο ανηφορικό τρέξιμο αλλά αυτό οφείλεται στο μυικό έργο και όχι σε καταπόνηση της άρθρωσης.
Λίγες ανηφορικές προπονήσεις και δεν θα νιώθεις τίποτα μετά.

www.MountainRunning.gr

MountainRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis dr
Senior Forum-Runner

Greece
1026 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2013 :  08:40:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προσοχή όμως γιατί καταπονεί πάρα πολύ η κατηφόρα!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2013 :  08:45:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
+1

η κατηφορα ειναι το μεγα θεμα

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2013 :  09:46:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
+1 και απο μενα. η κατηφορα τα ζοριζει. αντιθετως η ανηφορα στηνει μυικα τα ποδια. οι ανηφορες ειναι το Α και το Ω τοσο για στησημο ποδιων οσο και για ξεμπουκωμα καρδιας. στα συν με την ανηφορα ειναι οτι σε φερνει κατι τις πιο κοντα στον τερματισμο του ΚΜΑ σε σχεση με καποιον συντρεχτη μας που δουλευει μονο ευθειες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2013 :  10:35:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κατά τον Δούση, το μέγιστο όφελος έρχεται κάνοντας διαλειμματικές σε ανηφόρες και όχι παρατεταμένα κομμάτια, τα οποία σε χρεώνουν ιδιαίτερα.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2013 :  10:46:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η ανηφορα σκιζει τις γαμπες κυριως, τα γονατα καθολου.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ilbourgis
Forum-Runner

96 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2013 :  11:27:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για τα σκαλοπάτια ποια είναι η γνώμη σας?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2013 :  12:12:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Κατά τον Δούση, το μέγιστο όφελος έρχεται κάνοντας διαλειμματικές σε ανηφόρες και όχι παρατεταμένα κομμάτια, τα οποία σε χρεώνουν ιδιαίτερα.

"My sport is your sport's punishment"



Σε χρεώνουν μεν, σε δυναμώνουν δε… Από ότι έχω καταλάβει δεν υπάρχει δρομέας που δε θα ωφεληθεί από μια καλή προπόνηση παρατεταμένης ανηφόρας. Είτε είναι μικρών, μεσαίων, μεγάλων αποστάσεων, ultra, βουνού, ασφάλτου κλπ…


Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2013 :  12:19:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Savvas

Η ανηφορα σκιζει τις γαμπες κυριως, τα γονατα καθολου.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ



Αυτό που έχω παρατηρήσει στον εαυτό μου (αίσθηση μυϊκού κάματου, πιασίματα, DOMS) είναι για την ανηφόρα: έντονη δράση των τετρακεφάλων + γαμπών + γλουτιαίων, ελάχιστη επιβάρυνση δικεφάλων (ιδέα μου είναι …δεν ξέρω). Με απλά λόγια η ανηφόρα μου κάνει τα πόδια τούμπανο…σαν να βγαίνω από πλήρες πρόγραμμα ενδυνάμωσης ποδιών. Επίσης σε παρατεταμένη ανηφόρα (8 χιλιομέτρων) καρδιοαναπνευστικά δουλεύω σχεδόν στο γαλακτικό κατώφλι μου.

Για την κατηφόρα από την άλλη: οι τετρακέφαλοι τούμπανο (ειδικά επειδή δουλεύουν στην κατηφόρα πλέον με πλειομετρικές φορτίσεις), γλουτιαίοι + δικέφαλοι ελάχιστα, ενώ οι γάμπες σκίζονται (επειδή όμως πατάω επιθετικά στα μετατάρσια για απόσβεση).

Βέβαια ότι έχεις ανέβει θα πρέπει να το κατέβεις κι όλας.

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2013 :  12:29:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kalogeridis

+1 και απο μενα. η κατηφορα τα ζοριζει. αντιθετως η ανηφορα στηνει μυικα τα ποδια. οι ανηφορες ειναι το Α και το Ω τοσο για στησημο ποδιων οσο και για ξεμπουκωμα καρδιας. στα συν με την ανηφορα ειναι οτι σε φερνει κατι τις πιο κοντα στον τερματισμο του ΚΜΑ σε σχεση με καποιον συντρεχτη μας που δουλευει μονο ευθειες.



Όπως το έθεσες, ο ΚΜΑ θέλει ανηφόρα, ανηφόρα και ακόμη λίγο παραπάνω ανηφόρα.

Το ορεινό τρέξιμο από την άλλη θέλει πολύ ανηφόρα, πολύ κατηφόρα, πολύ ανηφόρα, πολύ κατηφόρα, πολύ… πολύ… … Γιατί αν δεν προσαρμοστείς και στο κουτρουβάλημα της κατηφόρας τότε το παιχνίδι το χάνεις από την αρχή του.

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ghostdog1976
Forum-Runner

68 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2013 :  12:43:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σίγουρα η ανηφόρα είναι πιο ''δύσκολη'' αλλά όπως διάβασα κάπου στο runnersworld :

It is easier to go down a hill than up, but the view is best from the top.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2013 :  13:36:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by kalogeridis

+1 και απο μενα. η κατηφορα τα ζοριζει. αντιθετως η ανηφορα στηνει μυικα τα ποδια. οι ανηφορες ειναι το Α και το Ω τοσο για στησημο ποδιων οσο και για ξεμπουκωμα καρδιας. στα συν με την ανηφορα ειναι οτι σε φερνει κατι τις πιο κοντα στον τερματισμο του ΚΜΑ σε σχεση με καποιον συντρεχτη μας που δουλευει μονο ευθειες.



Όπως το έθεσες, ο ΚΜΑ θέλει ανηφόρα, ανηφόρα και ακόμη λίγο παραπάνω ανηφόρα.

Το ορεινό τρέξιμο από την άλλη θέλει πολύ ανηφόρα, πολύ κατηφόρα, πολύ ανηφόρα, πολύ κατηφόρα, πολύ… πολύ… … Γιατί αν δεν προσαρμοστείς και στο κουτρουβάλημα της κατηφόρας τότε το παιχνίδι το χάνεις από την αρχή του.

Free your feet...free your senses!

με βρισκεις απολυτα συμφωνο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

CaballoBlanco
Advanced Forum-Runner

Greece
378 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2013 :  13:51:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ίσως να είναι και οι ορειβατικές μου καταβολές, αλλά όταν τρέχω στην ανηφόρα, την καταβρίσκω. Είναι η αίσθηση της ανάβασης, ότι δηλαδή ανεβαίνεις και δεν προχωράς απλά... Τα έχεις ταυτόχρονα όλα, και τρέξιμο και ενδυνάμωση, με τρόπο απόλυτα φυσικό, χωρίς καταπόνηση των γονάτων. Στην κατηφόρα - θάνατος για τα γόνατα και τη μέση - απαιτείται σωστό στήσιμο του σώματος (ελαφρά κλίση μπροστά, αποφυγή φτέρνας), προκειμένου να αποφεύγουμε τις μεγάλες επιβαρύνσεις. Οι κλίσεις επίσης προσφέροντακαι για ελέυθερο - unstructured fartlek, οπότε και ανεβάζουμε πολύ ποιότητα ταυρόχρονα!!Πιστεύω ότι μια - δύο τέτοιες προπονήσεις σε κλίσεις την εβδομάδα είναι πολύ καλές... Όσοι είναι κοντά σε άλση, βουνά, νομίζω, ειδικά τώρα το καλοκαίρι που έχει μέρα μέχρι αργά, να το κάνουν. Προσοχή πάντα, στην εξοικιωση και την προσαρμογή.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2013 :  15:31:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για λυστε μου μια απορια: Μετα τα Θεοδωρακεια ημουν για αρκετες μερες πιασμενη (αλλα πολυ πιασμενη) στους κνημιαιους, πρωτη φορα πιανουμουν εκει. Η διαδρομη εκτος απο ανηφορες ειχε και λιγες αλλα με μεγαλη κλιση κατηφορες που τις πηγα πολυ γρηγορα για τα δεδομενα μου. Σε γαμπες δεν ειχα κανενα προβλημα (ποτε δεν εχω), τετρακεφαλοι μετριως πιασμενοι αλλα οι κνημιαοι και στα δυο ποδια τελειως πιασμενοι συμμετρικα και στα 2 ποδια με πολυ πονο ο οποοις υποχωρησε σταιδιακα σε 3-4 μερες περιπου. Στις κατηφορες οφειλεται?

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2013 :  15:43:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Κατά τον Δούση, το μέγιστο όφελος έρχεται κάνοντας διαλειμματικές σε ανηφόρες και όχι παρατεταμένα κομμάτια, τα οποία σε χρεώνουν ιδιαίτερα.

"My sport is your sport's punishment"


Έλα στου τρίτση μια φορά, έχουμε για διαλειμματική μία 1000άρα διαδρομή σπέσιαλ για τον ΚΜΑ! Βέβαια και το άλσος γι'αυτό μιά χαρά είναι!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000