Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 πονος και στα 2 γονατα!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

Spyridoula
Newbie Forum Runner

Greece
3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 28/06/2013 :  13:17:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημερα, παιδια!

Ειμαι νεα στο φορουμ σας και μου εχει φανει πολυ χρησιμο ως τωρα! Δυστυχως ηρθε η σειρα μου να πειργραψω ενα προβλημα:

Ειμαι αρχαρια στο τρεξιμο (περιπου 1,5 μηνα προπονουμαι), με 4 φορες την εβδομαδα, 4-5km καθε φορα (10-13 κυκλοι σε χρονο 35'-37',ειμαι 24, ασθματικη, με Δ.Μ. φυσιολογικο). Τρεχω σε ταρταν με αθλητικα asics gel (μου τα προτειναν ως ιδανικα για αρχαριους)και δεν παραλειπω τις διατασεις (ωστοσο κανω μονο στο τελος και η προθερμανση μου ειναι ενας κυκλος περπατημα πριν κ μετα το τρεξιμο) καθως και καθημερινα ασκησεις ενδυναμωσης κορμου. Δεν αντιμετωπισα ιδαιτερη δυσκολια αλλα τις τελευταιες 3 μερες εμφανιστηκε πονος στα γονατα, μαλλον ξαφνικος γιατι δεν μπορω ν προσδιορισω στη μνημη μου ποτε ακριβως τον ενιωσα. Σιγουρα οχι κατα τη διαρκεια της προπονησης, αλλα μαλλον αφου "κρυωσε". Είναι ηπιος, πολλες φορες εμφανιζεται ως υπουλες σουβλιες στο πανω μερος των γονατων (2 σημεια: εκει π τελειωνει ο μηρος και πανω ακριβς στα κοκκαλα π εξεχουν, συγχωρεστε με για τους μη ιατρικους ορους!!) κ ισως ορισμενες σουβλιες να "χτυπαν" και στα πλαϊνα (πιο σπανια). Δν υπαρχει εμφανης μελανια. Δοκιμασα να ξεκουραστω 2 μερες, την 3η πηγα για χαλαρη προπονηση(3 κ 3 κυκλοι με ενδιαμεσο περπατημα)και ειχα ηπια ενοχληση (μπορουσα ν την αγνοησω) αλλα σταματησα. Γυρνωντας σπιτι εβαλα παγο, ισως βοηθησε προσωρινα αλλα η ενοχληση γινεται εντονοτερη μετα απο ακινησια, δλδ οταν σηκωνομαι απ την καρεκλα και οταν ξυπναω το πρωι. Επισης το ανεβοκατεβασμα σε σκαλα (δν μπορουσα να το αποφυγω) ενιωσα οτι με "τσακισε". Εχω διαβασει στο φορουμ γ το Σ.Λ.Τ αλλα δν ειμαι σιγουρη οτι υποφερω απο αυτο.
Καμια ιδεα κανεις? Με προβληματιζει που εμφανιζεται και στα 2 γονατα. Πιστευετε οτι τα εχω κουρασει απο την προσπαθεια?

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/06/2013 :  13:43:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Πολυ τρεξιμο, πολυ συντομα ακουγεται. Προπονήσου σε πολυ πιο αργους ρυθμους , ειναι και λιποδιαλυτικό. Καποια πονακια ειναι λογικα οταν ξεκινας η μεγαλωνεις την απόσταση ή την ωρα. Ξεκουρασου μερικες μέρες και μετα χαλάρωσε την ταχυτητά σου. Καλή σου επιτυχία και μην τα παρατάς.
Το ασθμα να μην σε στανεχωρεί, θα βελτιωθει κατα πολύ η πνευμονολογική σου λειτουργία με το τρέξιμο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panchidis
Forum-Runner



122 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/06/2013 :  13:47:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
χωρίς να είμαι ειδικός μπορεί να πρόκειται περι χονδροπάθειας της επιγονατίδας..αλλά σίγουρα την διάγνωση θα πρέπει να την κάνει ορθοπεδικός..

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

joker is job
Senior Forum-Runner

Greece
499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/06/2013 :  13:51:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους


εαν αυτό που πονάει είναι όντως η επιγονατίδα και οι σύνδεσμοι της,
τότε πιθανώς να έχεις πολυ σφιχτους τους μυς που την υποστηρίζουν.
Πολυ καλές διατάσεις τετρακέφαλου-δικέφαλου-γαστροκνημίου.

Ειδικά για τον δικέφαλο:ανέβασε το πόδι λυγισμένο σε ένα τραπέζι
με την φτέρνα μόνο να ακουμπάει επάνω.
Εκεί πίεσε ήπια δικέφαλο και γλουτιαίο (λυγισμένο το γόνατο επαναλαμβάνω-90ο μοίρες)
για 15 sec.

Αυτό κάθε μέρα μετά απο χαλαρό τρέξιμο-προθέρμανση.
Εαν σε μια εβδομάδα ξεκούρασης και διατάσεων δεν υποχωρήσε ο πόνος, αμέσως στον γιατρό.

Edited by - joker is job on 28/06/2013 13:55:28
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Laga
Elite Forum-Runner



1698 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/06/2013 :  14:04:04  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Laga Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Συνήθως αποφεύγω να κάνω σχόλια σε τέτοια θέματα γιατί λόγω άγνοιας η συντριπτική πλειοψηφία των πιθανοτήτων είναι να κάνω κακό στον συνομιλητή. Επειδή όμως είχα κάτι παρόμοιο πριν χρόνια, που όμως ποτέ δεν έμαθα τι ακριβώς ήταν γιατί πέρασε πριν το ψάξω περισσότερο, βάζω τα παρακάτω links απλά για να τα μελετήσεις.

http://www.physio.gr/article_read.asp?id=143
http://www.physio-aid.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=104&lang=el

Σε καμιά περίπτωση δεν ισχυρίζομαι πως ντε και καλά είναι αυτό, απλά ταιριάζουν κάποια πράγματα (ο πόνος στα σημεία του γονάτου που αναφέρεις, ο πόνος στις σκάλες ή μετά από καθιστή θέση). Σαν νέα στο χώρο καλό θα είναι να θυμάσαι πως τα περισσότερα προβλήματα των κάτω άκρων είναι πολυπαραγωντικά και γι΄αυτό η διάγνωση πρέπει να γίνεται από ειδικό γιατρό. Μπορεί κάποιος να πονάει στο γόνατο και να φταίει η λαγονοκνημιαία ταινία, ή να πονάει η γάμπα και να φταίει η μέση. Περαστικά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Spyridoula
Newbie Forum Runner

Greece
3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/06/2013 :  14:09:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας!!

joker is job, απλα καταπληκτικος! καλυτερη εικονα δε θα μπορουσες να εχεις βαλει!! οντως ο πονος εντοπιζεται σε επιγονατιδα & συνδεσμοι αυτης. θα ακολουθησω τη συμβουλη σου and i'll let you know!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

joker is job
Senior Forum-Runner

Greece
499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/06/2013 :  14:12:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σπυριδούλα καλή μου,
λίγο-πολύ όλοι οι αγράμματοι καθηγητές ιατροί συμφωνήσαμε..

πιθανό βέβαια το ενδεχόμενο είναι να βγεί και να μας κυνηγήσει όλους μαζί ο Νίκος ο Τουκματσής.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Laga
Elite Forum-Runner



1698 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/06/2013 :  14:14:14  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Laga Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by joker is job

Σπυριδούλα καλή μου,
λίγο-πολύ όλοι οι αγράμματοι καθηγητές ιατροί συμφωνήσαμε..

πιθανό βέβαια το ενδεχόμενο είναι να βγεί και να μας κυνηγήσει όλους μαζί ο Νίκος ο Τουκματσής.




Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/06/2013 :  16:36:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Το παν ειναι να μην τα παρατησει η ασθενης...
quote:
Originally posted by joker is job

Σπυριδούλα καλή μου,
λίγο-πολύ όλοι οι αγράμματοι καθηγητές ιατροί συμφωνήσαμε..

πιθανό βέβαια το ενδεχόμενο είναι να βγεί και να μας κυνηγήσει όλους μαζί ο Νίκος ο Τουκματσής.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis dr
Senior Forum-Runner

Greece
1026 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/06/2013 :  01:33:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όχι στο ταρτάν, ΝΑΙ σε χώμα, χόρτο!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/06/2013 :  10:54:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ δεν κατάλαβα γιατί δεν της επισημάνθηκε ότι διατάσεις μόνον στο τέλος είναι προαναγγελθής τραυματισμός. Είπες ότι μόνον στο τέλος κάνεις διατάσεις. Αν δεν κάνεις διατάσεις στην αρχή περίμενες να έρθουν διαφορετικά τα πράγματα ?

"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/06/2013 :  12:53:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν υπάρχει έρευνα που να λέει ότι οι στατικές διατάσεις επιβάλλονται, είτε στην αρχή είτε στο τέλος.
Όχι βέβαια πως κάνουν κακό...
Οι "δυναμικές" πριν τα γρήγορα κομμάτια, ναι.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nick F
Master Forum-Runner

Greece


2942 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/06/2013 :  13:00:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Δεν υπάρχει έρευνα που να λέει ότι οι στατικές διατάσεις επιβάλλονται, είτε στην αρχή είτε στο τέλος.
Όχι βέβαια πως κάνουν κακό...
Οι "δυναμικές" πριν τα γρήγορα κομμάτια, ναι.

"My sport is your sport's punishment"


+1

______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/06/2013 :  13:37:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Δεν υπάρχει έρευνα που να λέει ότι οι στατικές διατάσεις επιβάλλονται, είτε στην αρχή είτε στο τέλος.
Όχι βέβαια πως κάνουν κακό...
Οι "δυναμικές" πριν τα γρήγορα κομμάτια, ναι.

"My sport is your sport's punishment"



Αυτό σημαίνει ότι είναι εις γνώση μας όλες οι διενεργειθήσες έρευνες παγκοσμίως. Το internet βρίθει πάντως από άρθρα για τα πλεονεκτήματα των διατατικών και εν πάσει περιπτώσει και για το Θεό δεν υπάρχουν σχετικές έρευνες αλλά οι εκκλησιές γεμίζουν

"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Spyridoula
Newbie Forum Runner

Greece
3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/06/2013 :  16:56:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όταν το είχα ψάξει στο ίντερνετ, είχα συναντήσει πολλές απόψεις, συγκεχυμένες θα έλεγα. Τελικά, πότε πρέπει να κάνουμε διατάσεις, παιδιά?? Για διαφωτίστε τους νεότερους εσείς οι έμπειροι! ή να κάνουμε ένα γκάλοπ?! :P
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/06/2013 :  16:58:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτό με τον....θεό μ'άρεσε!! χαχαχα έγραψες!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000