Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Προσωπικοι στοχοι κ P.B.για τον Μαραθωνιο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 15

ppapad
Newbie Forum Runner

23 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2013 :  17:57:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω τρέξει 3 φορές 4:07, 3:54, 4:07. Την πρώτη φόρα πήγε λίγο πιο συντηρητικά (φόβος) στην αρχή, μετά το 37 κούραση. Την δεύτερη μου βγήκε πολύ καλά! Την τρίτη μετά το 30 κάρφωσα, πέθανα 7:30 min/Km.
Τι στόχο λοιπών να βάλω φέτος.
Αλλά
Τακτική θα το έλεγα καλύτερα.
Ξεκινάμε λίγο ποίο αργά για ζέσταμα, αλλά πόσο και για πόσο. Μετά το 10 που ζεσταθήκαμε αλλά αρχίζει η ανηφόρα άρα ο ρυθμός είναι ο ίδιος, μετά το 31 ανηφόρα τέλος αρχίζει κατηφόρα αλλά η κούραση κορυφώνετε άρα ρυθμός ο ίδιος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2013 :  21:16:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αν και απειρος μιας και οι εμπειροτεροι δεν εχουν δωσει ακομα τα φωτα τους στο ερωτημα σου, θα σου προτεινα να το πας μεχρι το 4-5 ζεσταμα, μεχρι το 10 ελεγχομενο ανοιγμα, μεχρι το 32,5 ενας Θεος ξερει, στο 32,5 διατασεις, μεχρι το 35 ελεγχομενο ανοιγμα, και μετα ακου τα ποδια σου! οτι τακτικη και να ακολουθησεις παντως, σου ευχομαι ο 4ος να ειναι και ο καλυτερος σου μεχρι τον επομενο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

afentis
Elite Forum-Runner

Greece


1563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2013 :  22:21:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kalogeridis

αν και απειρος μιας και οι εμπειροτεροι δεν εχουν δωσει ακομα τα φωτα τους στο ερωτημα σου, θα σου προτεινα να το πας μεχρι το 4-5 ζεσταμα, μεχρι το 10 ελεγχομενο ανοιγμα, μεχρι το 32,5 ενας Θεος ξερει, στο 32,5 διατασεις, μεχρι το 35 ελεγχομενο ανοιγμα, και μετα ακου τα ποδια σου! οτι τακτικη και να ακολουθησεις παντως, σου ευχομαι ο 4ος να ειναι και ο καλυτερος σου μεχρι τον επομενο!




Απα πα... Αυτοκτονία για μένα οι διατάσεις μέσα στον αγώνα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2013 :  22:30:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σου ειπα οτι δεν εχω πειρα, αλλα μετα απο 20χλμ ανηφορα εγω ενα μαλακωμα θα το ριξω γιατι με βλεπω να φτανω στο νομισματοκοπειο βαρελακι... περιμενε να δεις τι λενε και οι παλαιοι, αν κι εσυ την εχεις την πειρα σου... 3 μαραθωνιοι ειναι αυτοι . βασικα σκεψου τι λαθος εκανες στον τελευταιο και σε πηγε πισω και εστιασε εκει, με την προυποθεση οτι εχεις κανει σωστη προετοιμασια
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2013 :  00:31:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω τρέξει 5 μαραθωνίους. Η γνώμη μου είναι ξεκινήστε αργά, συνεχίστε αργά και ανοίξτε στα τελευταία 5χλμ.




-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aytoxeiras
Elite Forum-Runner

1247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2013 :  01:15:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
άρα Αλεξάνδρα είσαι και συ της άποψης του Νίκου_Τ, ο οποίος αν θυμάμαι καλά είχε γράψει ότι η καλύτερη προσέγγιση κατά τη γνώμη του ειναι το negative split?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2013 :  10:30:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είμαι της θεωρίας "αν θες να φτάσεις καλά και νωρίς στον τερματισμό, ξεκίνα αργά". Εκ των πραγμάτων, αυτό οδηγεί στο negative split. Σε όλους τους αγώνες αυτό κάνω και βγαίνει negative split. Θυμάμαι μετά τον πρώτο μαραθώνιο μου έλεγαν όλοι "έκανες negative split"! Δεν είχα ιδέα τι ήταν αυτό. Το μόνο που ήξερα είναι ότι μου είχαν πει να πάω με 6'/χλμ και το τηρούσα πιστά(ένα χρονόμετρο απλό είχα) μέχριο ενός σημείου αλλά μετά από το 15οχλμ έφτανα στην χλμ ένδειξη λίγα δευτερόλπετα νωρίτερα.Δεν καταλάβαινα τι σήμαιεν αυτό, αλλά με έφτασε στον τερματισμό με κάτω από 6'/χλμ. Λίγα λίγα τα δευτερόλπετα, μαζεύτηκαν λεπτά.

Δεν συμφωνώ καθόλου με το να πάει κανείς όσο πιο γρήγορα γίνεται στην αρχή που είναι ξεκούραστος να κερδίσει έδαφος (χρόνο). Θα ξεμείνει από βενζίνη.
Πάρε 2 ολόιδια αυτοκίνητα. Βάλτα να πάνε Αθήνα- Κόρινθο. Ο ένας πάει με 100χλμ και ο άλλος με 150. Αυτός που πάει με 150χλμ, στο 80ο χλμ θα φτάσει πρώτος. Αλλά θα έχει καταναλώσει περισσότερη βενζίνη. Ενδεχομένως, να μην τον φτάσει η βενζίνη για την Κόρινθο ( λέμε τώρα). Ο άλλος θα φτάσει ξεκούραστα και με περισσότερη βενζίνη.




-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Despixi
Advanced Forum-Runner

Greece


284 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2013 :  10:37:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Είμαι της θεωρίας "αν θες να φτάσεις καλά και νωρίς στον τερματισμό, ξεκίνα αργά". Εκ των πραγμάτων, αυτό οδηγεί στο negative split. Σε όλους τους αγώνες αυτό κάνω και βγαίνει negative split. Θυμάμαι μετά τον πρώτο μαραθώνιο μου έλεγαν όλοι "έκανες negative split"! Δεν είχα ιδέα τι ήταν αυτό. Το μόνο που ήξερα είναι ότι μου είχαν πει να πάω με 6'/χλμ και το τηρούσα πιστά(ένα χρονόμετρο απλό είχα) μέχριο ενός σημείου αλλά μετά από το 15οχλμ έφτανα στην χλμ ένδειξη λίγα δευτερόλπετα νωρίτερα.Δεν καταλάβαινα τι σήμαιεν αυτό, αλλά με έφτασε στον τερματισμό με κάτω από 6'/χλμ. Λίγα λίγα τα δευτερόλπετα, μαζεύτηκαν λεπτά.

Δεν συμφωνώ καθόλου με το να πάει κανείς όσο πιο γρήγορα γίνεται στην αρχή που είναι ξεκούραστος να κερδίσει έδαφος (χρόνο). Θα ξεμείνει από βενζίνη.
Πάρε 2 ολόιδια αυτοκίνητα. Βάλτα να πάνε Αθήνα- Κόρινθο. Ο ένας πάει με 100χλμ και ο άλλος με 150. Αυτός που πάει με 150χλμ, στο 80ο χλμ θα φτάσει πρώτος. Αλλά θα έχει καταναλώσει περισσότερη βενζίνη. Ενδεχομένως, να μην τον φτάσει η βενζίνη για την Κόρινθο ( λέμε τώρα). Ο άλλος θα φτάσει ξεκούραστα και με περισσότερη βενζίνη.

Χρησιμότατες συμβουλές... Εγώ ως πρωτάρα από αυτά που διάβασα εδώ μέσα θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου Αλεξάνδρα.. Αλλά λέω να ξεκινήσω από 6:30 λεπτά το χλμ...


-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2013 :  11:06:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Despixi, το από που θα ξεκινήσεις, ένας "ειδικός" μπορεί να σοθυ το πει μόνο. Εγώ, παρότι ενετλώς άσχετη με το αντικείμενο τότε, πήγα και έκανα εργομέτρηση. Δεν ήξερα καν τι ήταν αυτό μέχρι που μου είπε ένας φίλος που ήταν και αυτός πρωτάρης, να πάμε να κάνουμε.
Και πάλι, σε εμένα, αποδήτηκε ότι το 6'/χμ ήταν λίγο διότι όταν τερμάτισα είχα πολλές δυνάμεις, και δεν καταλάβαινα γιατί λένε ότι ο μαραθώνιος είναι δύσκολος. Τον απομυθοποίησα.

Φαίνεται όταν πήγα στην εργομέτρηση βαριόμουν, και γι' αυτό του έβγαλε του εργομετρητή 6/χμ.




-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Despixi
Advanced Forum-Runner

Greece


284 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2013 :  11:26:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εργομετρηση;; που το κάνουμε;; απλά λέω να ξεκινήσω αργά και μετά τα μισα αν είμαι καλά επιταχυνω.. Χθες έτρεξα ενα δεκάρι, ξεκίνησα με 6 και τα τελευταία 3 χλμ κατέβασα κάτω από 5'... Δεν πίστευα όταν έβλεπα στο ρόλοι 4:50... Και ένοιωθα καλξά..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2013 :  11:26:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα Δέσποινα.
Έχεις κάποιο πρόσφατο ατομικόρεκόρ από 10αρι, Ημιμαραθώνιο ή κάποιον άλλον αγώνα; Ρωτάω γιατί αυτό μπορεί να δώσει μια ένδειξη του ρυθμού που θα μπορούσες να ακολουθήσεις σε ένα μαραθώνιο. Παίζουν ρόλο κι άλλοι παράγοντες βέβαια όπως τα μέσα εβδομαδιαία προπονητικά χιλιόμετρα για παράδειγμα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Despixi
Advanced Forum-Runner

Greece


284 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2013 :  11:31:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giorgosdelta

Καλημέρα Δέσποινα.
Έχεις κάποιο πρόσφατο ατομικόρεκόρ από 10αρι, Ημιμαραθώνιο ή κάποιον άλλον αγώνα; Ρωτάω γιατί αυτό μπορεί να δώσει μια ένδειξη του ρυθμού που θα μπορούσες να ακολουθήσεις σε ένα μαραθώνιο. Παίζουν ρόλο κι άλλοι παράγοντες βέβαια όπως τα μέσα εβδομαδιαία προπονητικά χιλιόμετρα για παράδειγμα.



καλημέρα.. Αρχές Αυγούστου έτρεξα 18,5 χλμ στα Βρεττακεία 2:03 και χθες 10 χλμ. 56:34 στο Χαλάνδρι.. Γενικά τρέχω γύρω στα 55 χλμ την εβδομάδα... Δεν θέλω να πολυζοριστω όμως γιατί την άνοιξη τραυματίστηκα στον προσαγωγό από τον ενθουσιασμό μου..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Despixi
Advanced Forum-Runner

Greece


284 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2013 :  11:36:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιώργο την Κυριακή θα τρέξω στη Μανη τα 25 χλμ στο Βασιλακο να δω πως θα τα παω, αλλά δεν συγκρίνεται με την κλασική που όπως διαβάζω εδώ έχει πολλή ανηφόρα.. Θα εχω μια ένδειξη βέβαια πριν κάνω ένα 30άρι η 32άρι που θέλω..

Edited by - Despixi on 23/09/2013 11:38:59
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

georgebak
Forum-Runner

Greece


181 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2013 :  11:38:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giorgosdelta

Καλημέρα Δέσποινα.
Έχεις κάποιο πρόσφατο ατομικόρεκόρ από 10αρι, Ημιμαραθώνιο ή κάποιον άλλον αγώνα; Ρωτάω γιατί αυτό μπορεί να δώσει μια ένδειξη του ρυθμού που θα μπορούσες να ακολουθήσεις σε ένα μαραθώνιο. Παίζουν ρόλο κι άλλοι παράγοντες βέβαια όπως τα μέσα εβδομαδιαία προπονητικά χιλιόμετρα για παράδειγμα.



Mια και προσφέρθηκες Γιωργο για πες και για μενα καμια ιδεα..
Στον Ημι του μαραθωνα έκανα 2:07...Για την κλάσικη σκέφτομαι για 4:30 αλλα δεν ξέρω για τα περάσματα..Μια ιδεα είναι να ακόλουθησω σταθερο ρυθμο, αλλα διαφορετικο στα επίπεδα και κατηφορικα κομμάτια (6:05 το χιλιομετρο) και για τα ανηφορικά 6:30 το χιλιόμετρο)
Δεν ξέρω αν έχει βάση η σκέψη μου..Πείτε καμια ιδέα..

Τρέχοντας γίνομαι καλύτερος άνθρωπος! Και μέλος της Newfish Running Team!!
http://www.facebook.com/pages/Newfish-runners-club/400630823330559
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2013 :  12:04:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους


Από αυτόν τον πίνακα του στίγματος Μέγιστης πρόσληψης Οξυγόνου, μπορείτε να πάρετε μια ιδέα από τον ρυθμό που θα μπορούσατε να ακολουθήσετε στον ΚΜΑ.
Για παράδειγμα για την Δέσποινα και τα 56:34 στο δεκάρι το ΣΜΠΟ είναι περίπου 35. Αυτό δίνει έναν μαραθώνιο 4:16:03 περίπου σε 6:05λεπτά το χιλιόμετρα. Για τον Γιώργο και 2:07 Ημιμαραθώνιο το ΣΜΠΟ είναι 34 και δείνει μαραθώνιο σε 4:22:03 δηλαδή περίπου 6:13λπτ/χλμ. Όλα αυτά ισχύουν στο περίπου και θεωρητικά.
Έχει κάποιες ιδιομορφίες η κλασσική διαδρομή, όπως η ελαφριά κατηφόρα για 2χιλιόμετρα στην αρχή, επίπεδα τα επόμενα 8 στο περίπου και μετά ανηφορικές κλίσεις μέχρι και το 31. Μετά κατηφόρα. Οπότε σε γενικές γραμμές μπορείτε να προσθέσετε 5 με 10 δευτερόλεπτα ανα χιλιόμετρο και να πάτε με έναν σταθερό ρυθμό. Σε καμιά περίπτωση δε θα πρότεινα γρηγορότερα για την Δέσποινα για παράδειγμα από 6:05λπτ/χλμ και ιδιαίτερα στα πρώτα χιλιόμετρα μη παρασυρθείτε.
Η Δέσποινα παράδειγμα θα μπορούσε να ξεκινήσει στο 6:10 με 6:15 και να προσπαθήσει να διατηρήσει αυτόν τον ρυθμό σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Στην αρχή αυτό θα είναι εύκολο βέβαια και μέχρι το 10ο χιλιόμετρο θα είναι ένας νευρικός ρυθμός. Στις ανηφόρες θα είναι μία πολύ καλή προσπάθεια η συνέχιση αυτού του ρυθμού και στις κατηφόρες θα πρέπει να βάλεις τα δυνατά σου για να συνεχίσεις να τον διατηρείς. Θα μπορούσε ο αγωνας να κυλήσει έτσι. Προσοχή στα νερά, ηλεκτρολύτες, και μαγνήσιο ώστε να αποφύγετε την αφυδάτωση και ανεπιθύμητες κράμπες. Αυτά πάντοτε ανάλογα με τις κλιματολογικές συνθήκες.
Έχετε στο πίσω μέρος του μυαλού σας ότι η κλασσική διαδρομή είναι σαν ένα θηρίο που ναι μεν πρέπει να του επιτεθείτε αλλά να του επιτεθείτε με φόβο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 15 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000