Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 32ος Μαραθώνιος Αθήνας, ο Αυθεντικός 9 Νοε 2014
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 70

UnHaCkAbLe
Forum-Runner

151 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  14:22:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aroulio


Κοντινοί χρόνοι, ίδια ηλικία, ίδιο στραπάτσο (παρά την καλή προετοιμασία), ίδια απογοήτευση.
Πείσμα περίσσιο.
Πάμε γερά να του δώσουμε άλλη μια ευκαιρία στη φλαταδούρα στο Ναύπλιο και με δροσερή προετοιμασία!



Ναυπλιο οπωσδήποτε, εγώ τουλάχιστον πιστεύω ότι μπορώ να κάνω πολύ καλύτερο χρόνο, γεγονός που θα μου τονόσει το ηθικό για να συνεχίσω

quote:
Originally posted by echetlos

Ε μα κι εσύ ρε Άρη επιμένεις να παλεύεις με την κλασσική...
Πήγαινε σε έναν κανονικό μαραθώνιο να μετατρέψεις τους κόπους σου σε επίδοση.

"My sport is your sport's punishment"



Echetlos, προφανώς ο στόχος στην Κλασσική είναι διαφορετικός από το στόχο σε ένα flat μαραθωνιο. Για εμάς που το κάνουμε για την πλάκα μας περισσότερο και όχι για πρωταθλητισμό δεν έχει σημασία πιστεύω ο καλύτερος χρόνος σε οποιαδήποτε διαδρομή, δηλαδή θέλω να πω, προσωπικά αν κάνω 4:30 ώρες στο Ναυπλιο δεν θα θεωρώ ότι η καλύτερη μου επίδοση ΓΕΝΙΚΑ είναι αυτό το 4:30, απλά θα είναι η καλύτερη μου επίδοση σε αυτόν τον αγώνα. Η κλασσική είναι κάτι τελείως διαφορετικό... ακόμα και 2 ώρες να κάνω στο Ναυπλιο (λολ) πάλι θα είμαι "δρομέας του 4:51 στην Κλασσική"

quote:
Originally posted by Rory

Ενα πράγμα εχω μάθει απ την προσωπική μου εμπειρία παιδιά και το λέω αβέρτα (ο Νίκος ειδικά εχει βαρεθεί να με ακούει :) )
ΚΙΛΑ-ΚΙΛΑ-ΚΙΛΑ
2012 - 96 = 4:30 (καιρός χάλι)
2013 - 93 = 4:16 (καλούτσικος καιρός)
2014 - 89 = 4:00 (καιρός χάλι)

Μόνος σου το είπες. 4 κιλά παραπανίσια συν τη ζέστη και τις ανηφόρες.....να τα 20 λεπτά παραπάνω! Ειδικά στην ανηφόρα πολλαπλασιάζεται η δυσκολία που επιφέρουν. Δεν είναι η ίδια αναλογία με την ευθεία.

Σίγουρα απο ένα σημείο και κάτω δεν παίζουν τόσο σημαντικό ρόλο αλλά αν μιλάμμε για "μπαμπάτσικα" αγόρια σαν του λόγου μας είναι κανόνας.

Χάσε 8 κιλά στο επόμενο εξάμηνο και θα μπορέσεις να προπονηθείς και πιο σωστά. Ούτε οι διαλειμματικές θα είναι επίπονες, τα long runs θα είναι πιο ευχαριστα και πιο γρήγορα , τα τέμπο .....αυτά θα παραμείνουν ζόρι :)

-------------------------
Επιτρέπεται να πέσεις...επιβάλλεται όμως να σηκωθείς!




Θεωρώ ότι το μεγαλύτερο λάθος ήταν τα κιλά και η σοβαρή έλλειψη διαλλειματικών (και τα τεμπο ... ε ενταξει δεν ήταν και τόσο τεμπο οσο θα έπρεπε). Θα τα διορθώσω και τα δύο. Στόχος είναι τα 90 κιλά να γίνουν το πολύ 82 (και ας με βρίζει η πεθερά μου ότι "φανάριασα" ) ακριβώς δηλαδή τα 8 που λες και εσύ και όχι μόνο για τον καλύτερο χρόνο σε Ναυπλιο και επόμενη Κλασσική αλλά και για αυτό που λες ότι οι προπονήσεις θα είναι πιο εύκολες και πιο γρήγορες. Είναι σχεδόν 700 γραμμάρια το μήνα μείον, δεν νομίζω ότι είναι κάτι τραγικά δύσκολο .... το μόνο κακό είναι ότι αν το τρεξιμο το γουσταρω μια φορά, το φαί το γουστάρω 10 .

Θα παίξει επίσης και τουλάχιστον μια φορά το μήνα ανέβασμα απο Βύρωνα μέχρι κεραίες στον Υμηττό (30 χλμ σύνολο), το έχω κάνει 2 φορές φέτος και θεωρώ ότι αν τα πόδια συνηθίσουν σε μια τέτοια διαδρομή η Κλασσική θα μου φανεί φλαταδούρα.

Γενικά λοιπόν, ανηφόρα, ανηφόρα και ανηφόρα, καλές διαλλειματικές, 8 κιλά μείον ... ε του π....η αν δεν πάω τουλάχιστον στο 4:30 απλά θα πάρω την απόφαση ότι τα πόδια μου δεν είναι φτιαγμένα για τρέξιμο και θα το πηγαίνω από εκεί και πέρα για την πλάκα μου τελειώς, να κάνω 6 ώρες να το διασκεδάζω και να τερματίζω φρεσκαδούρα και μες το χαμόγελο

Κάτι άλλο που σίγουρα επίσης πρέπει να βάλω στις προπονήσεις μου είναι ... ένα ρολόι για να μετράω παλμούς και να μην πηγαίνω έτσι στα "τυφλά" όπως πάω 2 χρόνια τώρα ...

(Το μόνο που έκανα σωστά πλάκα πλάκα, ήταν ... το φαί πριν και κατά τη διάρκεια το οποίο (σε συνδυασμό με τα 4 32άρια που έβγαλα το καλοκαίρι χωρίς καθόλου τζελακια ή φαγητό) βοήθησε να πετύχω αυτό που είχα πει πέρυσι στις 11 Νοέμβρη ότι ήθελα φέτος να τερματίσω όρθιος, χωρίς να ζαλίζομαι από το "άδειασμα" (όπως είχε γίνει πέρυσι). Ήμουν μια χαρά από αυτή την άποψη, σε όλη τη διαδρομή, απλά ... από το 20-22 περίπου και μετά .... τα πόδια δεν πήγαιναν...)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

TakisV
Forum-Runner

Greece


86 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  15:14:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aroulio

quote:
Originally posted by echetlos

Ε μα κι εσύ ρε Άρη επιμένεις να παλεύεις με την κλασσική...
Πήγαινε σε έναν κανονικό μαραθώνιο να μετατρέψεις τους κόπους σου σε επίδοση.

"My sport is your sport's punishment"



Και να πεις ότι δεν προσπάθησα. 'Εκανα πολύ καλύτερη προετοιμασία. Και έβγαλα άνετα κι ευλαβικά το sub4 πρόγραμμα της adidas για να κυνηγήσω ένα 4.13.
Και τα μεγάλα μου, και τα ελεύθερα στο 5:50 και τα 1000άρια στο 4:45 και πάω μετά και κάνω 4.40' από 4.50' πέρυσι. Ίσως ήμουν πολύ επιθετικός που πήγα για 40 λεπτά κάτω.

Καταλήγω ότι τα μεγάλα >30 δε μου πάνε. 3 κλασσικές και 1 Ψάθα (δεν είναι λίγα για 2,5 χρόνια), αλλά πάντα τσακίζω μετά το 25-30.

Και ξέρω ότι ούτε lifetime athlete είμαι (20χρόνια κράταγα κιμωλία), ούτε γρήγορος είμαι (52' 10άρι-μόνο για λίγες μέρες ακόμα), και οι ανηφόρες με τσακίζουν και η ζέστη με χαλάει.

Αλλά για το γαμώτο, φέτος αισθάνθηκα ότι δεν πήρα ανταπόδοση (so far) για την ενέργεια που αφιέρωσα. Κρατάμε τη βάση μας και συνεχίζουμε δυνατότεροι για Ναύπλιο.

ΥΓ θα επανέλθω αφού αναλύσω



Κάπως έτσι είναι τα πράγματα και για μένα. Οπότε Ναύπλιο σου ερχόμαστε!!!

Αυτός που γνωρίζει να μιλά, γνωρίζει και πότε να το κάνει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sportbillygr
Forum-Runner

Greece
84 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  19:47:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

quote:
Originally posted by Aroulio

quote:
Originally posted by echetlos

Ε μα κι εσύ ρε Άρη επιμένεις να παλεύεις με την κλασσική...
Πήγαινε σε έναν κανονικό μαραθώνιο να μετατρέψεις τους κόπους σου σε επίδοση.

"My sport is your sport's punishment"



Και να πεις ότι δεν προσπάθησα. 'Εκανα πολύ καλύτερη προετοιμασία. Και έβγαλα άνετα κι ευλαβικά το sub4 πρόγραμμα της adidas για να κυνηγήσω ένα 4.13.
Και τα μεγάλα μου, και τα ελεύθερα στο 5:50 και τα 1000άρια στο 4:45 και πάω μετά και κάνω 4.40' από 4.50' πέρυσι. Ίσως ήμουν πολύ επιθετικός που πήγα για 40 λεπτά κάτω.

Καταλήγω ότι τα μεγάλα >30 δε μου πάνε. 3 κλασσικές και 1 Ψάθα (δεν είναι λίγα για 2,5 χρόνια), αλλά πάντα τσακίζω μετά το 25-30.

Και ξέρω ότι ούτε lifetime athlete είμαι (20χρόνια κράταγα κιμωλία), ούτε γρήγορος είμαι (52' 10άρι-μόνο για λίγες μέρες ακόμα), και οι ανηφόρες με τσακίζουν και η ζέστη με χαλάει.

Αλλά για το γαμώτο, φέτος αισθάνθηκα ότι δεν πήρα ανταπόδοση (so far) για την ενέργεια που αφιέρωσα. Κρατάμε τη βάση μας και συνεχίζουμε δυνατότεροι για Ναύπλιο.

ΥΓ θα επανέλθω αφού αναλύσω



Πολλά μπορεί να πηγαίνουν στραβά, θα τα βρεις με τον καιρό (το διάστημα δλδ, οχι τον καιρό ζέστη-κρύο κτλ), και με περισσότερη εμπειρία ίσως αφού φας τα μούτρα σου και άλλες φορές, ή δεν τα φας και καταλάβεις τι έκανες διαφορετικό.

Κάποιες σκέψεις που κάνω γενικότερες, χωρίς να έχουμε προπονηθεί πολύ μαζί, (όπως πχ τον μένιο).
-Πολλοί στις προπονήσεις δεν κάνουν τις συνθήκες του αγώνα. Καθόλου όμως. Κλασσικό παράδειγμα ο έτερος ΔΠΑ με όνομα από Ο. που τρέχει αυστηρά με το που πέσει ο ήλιος. Αν δεν έχεις τρέξει ούτε μια φορά τους τελευταιους 6 μηνες στην μέρα, είναι σαν να μην έχεις τρέξει ούτε μια φορά ανηφορά, μετά θα δυσκολευτείς πολύ, ειδικά μετά το 25-30 όπου όλα δρουν συσσωρευτικά.
Το κακό δεν είναι αυστηρά ο ήλιος πχ, όσο ότι κακώς θεωρεί ότι θα έχει τον ίδιο ρυθμό (ή και γρηγορότερο) και δεν σκέφτεται να προστατευτεί με πιο αργό ρυθμό.
Επίσης ο ΚΜΑ τιμωρεί. Ενώ στο δεκάρι αν δεν σου βγαίνει η προπόνηση και ο στόχος, αλλά οκ, θα κάνεις 2-3-4 λεπτά παραπάνω αν σκάσεις, εδώ δεν θα ξεφύγεις για 5λεπτά (εκτός αν το ξέρεις απο νωρίς και προστατευτείς) αλλά για 30-40λεπτά ίσως και 1ώρα+++ !.
Θέλω να πω, το ότι ξέφυγες από τον στόχο σου για 1ώρα, δεν σημαίνει ότι ήσουν όντως για 1ώρα +, και η προπόνηση σου δεν έπιασε. Μπορεί απλά να ήσουν για 5λεπτά+, τα οποία επειδή δεν τα καταλάβες εγκαίρως... έγιναν 1ώρα.

Το πιο απλό βέβαια είναι ότι καμιά φορά, κάποια πράγματα δεν τα έχουμε. Αυτή είναι η σκληρή αλήθεια. Και για εμένα πρώτος και καλύτερος. Σε μια ιστορική προπόνηση με τον τρεχαντίρη, πήγαινα για 39'59" προπόνηση για PB, και στο 7χλμ, έφυγα τρέχωντας για τουαλέτα. Δεν ήταν ψεύτικη ή ανάγκη, ούτε δικαιολογία, ήταν πραγματικότητα! ΄
Όμως, δεν ήταν τυχαίο. Δεν μπορώ να πω, ήμουν άτυχος, το είχα μωρέ, απλά έγινε στραβή. ΌΧΙ! Και αυτό μέρος του "δεν το έχω" είναι, γιατί για να το έχεις, πρέπει να έχεις όλο το πακέτο, και άντερα, και ψυχολογία, και πνευμόνια, και γερά καλάμια και όλα.

Τα άλλα θα τα βρείς στην πορεία, εγώ καταθέτω μερικές σκέψεις.




συμφωνώ με πάρα πολλά!!!

"πείσμα - πείσμα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  21:01:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

quote:
Originally posted by trexantiris
...είναι μεγάλη πουτάνα...ίσως όμως και για αυτό την αγαπάμε τόσο πολύ!

Free your feet...free your senses!



Κάτσε να το πω στην γυναίκα σου αυτό...

"My sport is your sport's punishment"






Μή φοβάσαι άν προχωρείς αργά.Να φοβάσαι αν μένεις ακίνητος.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratos_al
Elite Forum-Runner

Greece


1776 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  21:29:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά μην αγχώνεστε τόσο άσχημα για τις επιδόσεις...
Πριν 22 χρόνια κάναμε με την ομάδα κωπηλασίας προπόνηση για Πανελλήνιο Πρωτάθλημα εφήβων και προετοιμασία με την Εθνική για Παγκόσμιο Νέων.
Κατεβήκαμε στο Πρωτάθλημα αδιαμφισβήτητο φαβορί με τρελούς χρόνους και μια παπαριά ενός διαιτητή μας στέρησε το πρωτάθλημα (έδωσε βιαστική εκκίνηση ενώ πέρναγε στα Ιωάννινα το πλεούμενου που πάει στο νησάκι της κυρά - Φροσύνης και συγκρουστήκαμε.... κόποι ενός χρόνου πήγαν στράφι, η τρίτη θέση που τελικά καταλάβαμε δεν μας έφτανε όπως καταλαβαίνετε...

Έτσι όμως είναι ο αθλητισμός. Μπορεί να σου προσφέρει πολλά αλλά μπορεί και να στα πάρει όλα σε μια στιγμή, σε έναν αγώνα...και να τα κουβαλάς μια ζωή... Αν σκύψεις το κεφάλι εκείνη τη στιγμή που όλα είναι μαύρα... δεν σηκώνεται εύκολα. Πόσο μάλιστα στην περίπτωσή μας, που δεν είμαστε αθλητές, είμαστε ερασιτέχνες δρομείς, είμαστε κακοσυντηρημένοι και όμως πάμε να κάνουμε το κακοσυντηρημένο μας κορμί αντάξιο να σταθεί σε μια αφετηρία Μαραθωνίου και όχι και κανενός τυχαίου αλλά της Κλασσικής... Θα πρέπει να είμαστε περήφανοι που καταφέρνουμε και φτάνουμε ΑΠΛΑ μέχρι εκεί...
Ο καθένας κάνει και από κάποιο πρόγραμμα από τα πολλά που κυκλοφορούν. Ποιος όμως παρακολουθείτε από γιατρό, φυσιοθεραπευτή, ποιος κάνει εργομέτρηση, ποιος πλακώνεται στο φαϊ στο tappering, ποιος καπνίζει .... ποιος, ποιος, ποιος.....

Σας καταλαβαίνω όλους σας γιατί κι εγώ έφαγα τα μούτρα μου...αλλά σκεφτείτε πόσοι "σαπίζουν" στους καναπέδες και δεν θέλουν να κλείνει το κέντρο της Αθήνας για τη μαζική άθληση (και στην προκειμένη περίπτωση) την προβολή της χώρας μας.

ΠΟΛΛΑ ΜΠΡΑΒΟ σε όλους, χαρείτε τις στιγμές που αναδίδει η Κλασσική Μαραθώνια Διαδρομή και συνεχίστε όπως μπορεί ο καθένας να συντηρεί το ταλαίπωρο κορμί του.




Κωπηλασία...μπες στον ρυθμό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panos1966
Advanced Forum-Runner

Greece
271 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  21:51:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολύ σωστό Στράτο...
quote:
Originally posted by stratos_al

Παιδιά μην αγχώνεστε τόσο άσχημα για τις επιδόσεις...
Πριν 22 χρόνια κάναμε με την ομάδα κωπηλασίας προπόνηση για Πανελλήνιο Πρωτάθλημα εφήβων και προετοιμασία με την Εθνική για Παγκόσμιο Νέων.
Κατεβήκαμε στο Πρωτάθλημα αδιαμφισβήτητο φαβορί με τρελούς χρόνους και μια παπαριά ενός διαιτητή μας στέρησε το πρωτάθλημα (έδωσε βιαστική εκκίνηση ενώ πέρναγε στα Ιωάννινα το πλεούμενου που πάει στο νησάκι της κυρά - Φροσύνης και συγκρουστήκαμε.... κόποι ενός χρόνου πήγαν στράφι, η τρίτη θέση που τελικά καταλάβαμε δεν μας έφτανε όπως καταλαβαίνετε...

Έτσι όμως είναι ο αθλητισμός. Μπορεί να σου προσφέρει πολλά αλλά μπορεί και να στα πάρει όλα σε μια στιγμή, σε έναν αγώνα...και να τα κουβαλάς μια ζωή... Αν σκύψεις το κεφάλι εκείνη τη στιγμή που όλα είναι μαύρα... δεν σηκώνεται εύκολα. Πόσο μάλιστα στην περίπτωσή μας, που δεν είμαστε αθλητές, είμαστε ερασιτέχνες δρομείς, είμαστε κακοσυντηρημένοι και όμως πάμε να κάνουμε το κακοσυντηρημένο μας κορμί αντάξιο να σταθεί σε μια αφετηρία Μαραθωνίου και όχι και κανενός τυχαίου αλλά της Κλασσικής... Θα πρέπει να είμαστε περήφανοι που καταφέρνουμε και φτάνουμε ΑΠΛΑ μέχρι εκεί...
Ο καθένας κάνει και από κάποιο πρόγραμμα από τα πολλά που κυκλοφορούν. Ποιος όμως παρακολουθείτε από γιατρό, φυσιοθεραπευτή, ποιος κάνει εργομέτρηση, ποιος πλακώνεται στο φαϊ στο tappering, ποιος καπνίζει .... ποιος, ποιος, ποιος.....

Σας καταλαβαίνω όλους σας γιατί κι εγώ έφαγα τα μούτρα μου...αλλά σκεφτείτε πόσοι "σαπίζουν" στους καναπέδες και δεν θέλουν να κλείνει το κέντρο της Αθήνας για τη μαζική άθληση (και στην προκειμένη περίπτωση) την προβολή της χώρας μας.

ΠΟΛΛΑ ΜΠΡΑΒΟ σε όλους, χαρείτε τις στιγμές που αναδίδει η Κλασσική Μαραθώνια Διαδρομή και συνεχίστε όπως μπορεί ο καθένας να συντηρεί το ταλαίπωρο κορμί του.




Κωπηλασία...μπες στον ρυθμό.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

G.A.P.
Forum-Runner

105 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  22:28:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα συγχαρητήριά μου σε όλους τους φίλους που έτρεξαν και τις καλύτερες ευχές μου για την συνέχεια.Συγκινητικές στιγμές που θα τις θυμόμαστε πάντα,σε ένα δύσκολο αγώνα λόγω υγρασίας και ζέστης.Έχω την εντύπωση ότι δεν έμεινε δρομέας χωρίς τάσεις για κράμπες στη διαδρομή.Απίστευτη και συγκινητική στήριξη των θεατών πιο πολύ από όλες τις φορές.Προσωπικά μείωσα τον χρόνο μου κατά 10'και τερμάτισα σε 3:19 από 3:29 που ήταν την προηγούμενη φορά.Μετά ξεκίνησε ο μαραθώνιος Νο2 για την παραλαβή του σακιδίου,λόγω της απόστασης,όπου χρειάστηκε να κάνω και στάση στα μισά λόγω του πόνου!Η μεγάλη πλάκα όμως ήταν το βράδυ στο ταξίδι που οδηγούσα για να γυρίσω στην πόλη μου,από τις επαναλαμβανόμενες κράμπες όταν έπαιρνα το πόδι μου από το γκάζι για να πατήσω φρένο!Το απορημένο βλέμμα των υπαλλήλων των διοδίων τα έλεγε όλα!Όλα αυτά όμως είναι ''ψιλά'' λόγια μπροστά στη χαρά μας.Να μας έχει ο Θεός καλά και να βρεθούμε ξανά όλοι μαζί.Το πάρτι συνεχίζεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sonik
Forum-Runner

Greece
121 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2014 :  00:20:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ας καταθέσω και γω την εμπειρία μου από τη δεύτερη συμμετοχή στην κλασική (αλλά και σε μαραθώνιο γενικά). Μετά την πρώτη περσινή που τελείωσε με εντερικά προβλήματα και αρκετό περπάτημα, φέτος σκόπευα για κάτω (και υπό συνθήκες για αρκετά κάτω) από 4 ώρες. Όμως τέλη Σεπτέμβρη πελματιαία και διακοπή προπονήσεων για 2 βδομάδες περίπου, επανήλθα μετά αλλά κάνοντας μόνο εύκολα τρεξίματα, καθόλου διαλειμματικές, καθόλου τέμπη και, το χειρότερο, καθόλου LR. Μέχρι τελευταία στιγμή το σκεφτόμουν, καθώς η πελματιαία, ναι μεν υποχώρησε, αλλά δεν εξαφανίστηκε, ενώ η προσπάθεια να πατάω προσεκτικά κούραζε και τις γάμπες αρκετά. Τελικά κέρδισε το παιδί μέσα μου και βρέθηκα στο Μαραθώνα Κυριακή πρωί. Ο καιρός όχι ότι καλύτερο αλλά είπα, οκ, ούτως ή άλλως θα πήγαινα πιο αργά. Τελικά πήγα πολύ πιο αργά μιας και οι παλμοί ανέβηκαν γρήγορα, οπότε έκοψα και δεν τους ξανακοίταξα μετά το 10χμ. Το endomondo, δεν συνεργαζόταν με τίποτα, και δεν μπορούσα να δω ούτε ρυθμό αλλά κάποια στιγμή επανήλθε για να δω ότι πήγαινα πιο αργά από 6λ/χμ και πολύ πιο αργά από όλες τις προπονήσεις. Σκέφτηκα ότι τουλάχιστον θα είμαι ξεκούραστος να επιταχύνω στην κατηφόρα αλλά δεν γινόταν με τίποτα. Η απουσία LR κόστισε και μετά τα 20-25χμ μυοσκελετικά είχα κλατάρει. Η κατηφόρα έφτασε πάντως και σιγά σιγά πλησίαζα στον τερματισμό, ο κόσμος πύκνωνε και βοηθούσε σημαντικά, ένα μεγάλο μπράβο στους λαγούς (με τα κρουστά). Όποτε βρεθώ στην εξέδρα θα τη στήσω δίπλα τους. Στη Φειδιππίδου ξεκουραζόμουν περπατώντας αλλά ο Νίκος διέταξε να αρχίσω να τρέχω πάλι. Τερμάτισα με την πεντάχρονη κόρη μου να με σέρνει προς τον τερματισμό (εκεί που φοβόμουν μήπως πηγαίνω γρήγορα γι' αυτήν). 4:20 τελικά και 9 λεπτά πιο γρήγορα από πέρσι και πάλι καλά. Στα θετικά η απουσία οποιασδήποτε ενόχλησης από την πελματιαία, μάλλον καλύτερα ήταν μετά, και συνεχίζει να είναι, απ' ότι πριν.
Μεγάλη γιορτή ο ΚΜΑ, να είμαστε καλά να τον χαιρόμαστε.

..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2014 :  00:33:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sonik

Ας καταθέσω και γω την εμπειρία μου από τη δεύτερη συμμετοχή στην κλασική (αλλά και σε μαραθώνιο γενικά). Μετά την πρώτη περσινή που τελείωσε με εντερικά προβλήματα και αρκετό περπάτημα, φέτος σκόπευα για κάτω (και υπό συνθήκες για αρκετά κάτω) από 4 ώρες. Όμως τέλη Σεπτέμβρη πελματιαία και διακοπή προπονήσεων για 2 βδομάδες περίπου, επανήλθα μετά αλλά κάνοντας μόνο εύκολα τρεξίματα, καθόλου διαλειμματικές, καθόλου τέμπη και, το χειρότερο, καθόλου LR. Μέχρι τελευταία στιγμή το σκεφτόμουν, καθώς η πελματιαία, ναι μεν υποχώρησε, αλλά δεν εξαφανίστηκε, ενώ η προσπάθεια να πατάω προσεκτικά κούραζε και τις γάμπες αρκετά. Τελικά κέρδισε το παιδί μέσα μου και βρέθηκα στο Μαραθώνα Κυριακή πρωί. Ο καιρός όχι ότι καλύτερο αλλά είπα, οκ, ούτως ή άλλως θα πήγαινα πιο αργά. Τελικά πήγα πολύ πιο αργά μιας και οι παλμοί ανέβηκαν γρήγορα, οπότε έκοψα και δεν τους ξανακοίταξα μετά το 10χμ. Το endomondo, δεν συνεργαζόταν με τίποτα, και δεν μπορούσα να δω ούτε ρυθμό αλλά κάποια στιγμή επανήλθε για να δω ότι πήγαινα πιο αργά από 6λ/χμ και πολύ πιο αργά από όλες τις προπονήσεις. Σκέφτηκα ότι τουλάχιστον θα είμαι ξεκούραστος να επιταχύνω στην κατηφόρα αλλά δεν γινόταν με τίποτα. Η απουσία LR κόστισε και μετά τα 20-25χμ μυοσκελετικά είχα κλατάρει. Η κατηφόρα έφτασε πάντως και σιγά σιγά πλησίαζα στον τερματισμό, ο κόσμος πύκνωνε και βοηθούσε σημαντικά, ένα μεγάλο μπράβο στους λαγούς (με τα κρουστά). Όποτε βρεθώ στην εξέδρα θα τη στήσω δίπλα τους. Στη Φειδιππίδου ξεκουραζόμουν περπατώντας αλλά ο Νίκος διέταξε να αρχίσω να τρέχω πάλι. Τερμάτισα με την πεντάχρονη κόρη μου να με σέρνει προς τον τερματισμό (εκεί που φοβόμουν μήπως πηγαίνω γρήγορα γι' αυτήν). 4:20 τελικά και 9 λεπτά πιο γρήγορα από πέρσι και πάλι καλά. Στα θετικά η απουσία οποιασδήποτε ενόχλησης από την πελματιαία, μάλλον καλύτερα ήταν μετά, και συνεχίζει να είναι, απ' ότι πριν.
Μεγάλη γιορτή ο ΚΜΑ, να είμαστε καλά να τον χαιρόμαστε.

..





"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mastrolefteris
Senior Forum-Runner

560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2014 :  07:04:09  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Mastrolefteris Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι πραγματικοί εραστές των αποστάσεων: ο 83άρης Γιώργος Γιαννακάκης σε 4ω55:14 !!!, ο 75άρης Λευτέρης Μαυρόπουλος σε 4ω19:39, και πολλοί άλλοι με παρόμοιους άθλους, πραγματικά. Μακάρι να μπορούμε και εμείς στην ηλικία τους!

www.MountainRunning.gr

MountainRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgis
Forum-Runner

Greece


51 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2014 :  09:17:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Από το 5ο χλμ μου βγήκε ο προ 3 εβδομάδων τραυματισμός (τράβηγμα στον ΔΕ ραπτικό)άρα εκτός στόχου από την αρχή.Η εγκατάλειψη δεν υπάρχει στο μυαλό μου οπότε κούτσα-κούτσα μέχρι το 30ο για να συναντήσω τις ανά 500 μέτρα κράμπες.Τερματισμός σε 4:01:20 (πήγαινα για 3:20-3:35).Παρότι κούτσαβλος τερμάτισα χαμογελαστός.Συγχαρητήρια για άλλη μια φορά στους σαμαρείτες κ στα κρουστά.Μπράβο στον κόσμο για την εμψύχωση,Νίκο (echetlos)καίριο το σημείο,έδινες boost στην τελευταία ανηφόρα της διαδρομής.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2014 :  09:35:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για αυτό τον λόγο έβαλα cruse control στο αυτοκίνητο !! για να μην έχω τόσο πρόβλημα !!! στο ταξίδι επιστροφής !!! όσες φορές ανεβονατέβηκα με το αυτοκίνητο Θεσσαλονίκη - Αθήνα !! δεν θα ξεχάσω μια χρονιά που έπεσα στη λεωφόρο Αλεξάνδρας σε μποτιλιάρισμα τα είδα όλα !!!
quote:
Originally posted by G.A.P.

Τα συγχαρητήριά μου σε όλους τους φίλους που έτρεξαν και τις καλύτερες ευχές μου για την συνέχεια.Συγκινητικές στιγμές που θα τις θυμόμαστε πάντα,σε ένα δύσκολο αγώνα λόγω υγρασίας και ζέστης.Έχω την εντύπωση ότι δεν έμεινε δρομέας χωρίς τάσεις για κράμπες στη διαδρομή.Απίστευτη και συγκινητική στήριξη των θεατών πιο πολύ από όλες τις φορές.Προσωπικά μείωσα τον χρόνο μου κατά 10'και τερμάτισα σε 3:19 από 3:29 που ήταν την προηγούμενη φορά.Μετά ξεκίνησε ο μαραθώνιος Νο2 για την παραλαβή του σακιδίου,λόγω της απόστασης,όπου χρειάστηκε να κάνω και στάση στα μισά λόγω του πόνου!Η μεγάλη πλάκα όμως ήταν το βράδυ στο ταξίδι που οδηγούσα για να γυρίσω στην πόλη μου,από τις επαναλαμβανόμενες κράμπες όταν έπαιρνα το πόδι μου από το γκάζι για να πατήσω φρένο!Το απορημένο βλέμμα των υπαλλήλων των διοδίων τα έλεγε όλα!Όλα αυτά όμως είναι ''ψιλά'' λόγια μπροστά στη χαρά μας.Να μας έχει ο Θεός καλά και να βρεθούμε ξανά όλοι μαζί.Το πάρτι συνεχίζεται...

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2014 :  09:50:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο κύριος Λευτέρης είναι φοβερός δρομέας και χαρακτήρας τον γνώρισα στον μαραθώνιο του Μεγάλου Αλεξάνδρου το 2007.
quote:
Originally posted by Mastrolefteris

Οι πραγματικοί εραστές των αποστάσεων: ο 83άρης Γιώργος Γιαννακάκης σε 4ω55:14 !!!, ο 75άρης Λευτέρης Μαυρόπουλος σε 4ω19:39, και πολλοί άλλοι με παρόμοιους άθλους, πραγματικά. Μακάρι να μπορούμε και εμείς στην ηλικία τους!

www.MountainRunning.gr

MountainRunner


Edited by - Skyrunner on 14/11/2014 09:57:40
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

UnHaCkAbLe
Forum-Runner

151 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2014 :  10:17:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Mastrolefteris

Οι πραγματικοί εραστές των αποστάσεων: ο 83άρης Γιώργος Γιαννακάκης σε 4ω55:14 !!!, ο 75άρης Λευτέρης Μαυρόπουλος σε 4ω19:39, και πολλοί άλλοι με παρόμοιους άθλους, πραγματικά. Μακάρι να μπορούμε και εμείς στην ηλικία τους!

www.MountainRunning.gr

MountainRunner



Πωωωω διάβασα τους χρόνους και ζαλίστηκα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2014 :  10:36:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Mastrolefteris

Οι πραγματικοί εραστές των αποστάσεων: ο 83άρης Γιώργος Γιαννακάκης σε 4ω55:14 !!!, ο 75άρης Λευτέρης Μαυρόπουλος σε 4ω19:39, και πολλοί άλλοι με παρόμοιους άθλους, πραγματικά. Μακάρι να μπορούμε και εμείς στην ηλικία τους!

www.MountainRunning.gr

MountainRunner



+1000000000

...........................................................................
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε, αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 70 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000