Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 32ος Μαραθώνιος Αθήνας, ο Αυθεντικός 9 Νοε 2014
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 70

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  08:51:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by UnHaCkAbLe

Μετά τον πρώτο μου Μαραθώνιο πέρυσι και το 4:51 όταν φυσικά ο στόχος μου ήταν απλά ο τερματισμός, ήρθε και το απολύτως απογοητευτικό 5:09 φέτος για να μου δείξει ότι όταν τεμπελιάζεις στις προπονήσεις όσα χιλιόμετρα και να μαζέψεις, μπροστά δεν πας! Κάτι λοιπόν η τεμπελιά μου να κάνω διαλλειματικές, κάτι που ενώ είχα πει πέρυσι ότι θα έβαζα άπειρη ανηφόρα στα πόδια αλλά δεν το έκανα, κάτι που φέτος δεν έκανα μεθοδική προετοιμασία γιατί ο Μαραθώνιος δεν ήταν η πρώτη μου προτεραιότητα, κάτι τα 4 παραπανίσια κιλά, ήρθε και η τιμωρία. Και αν και πλέον έχω πάρει απόφαση ότι είμαι αργός, σκέφτομαι ότι στα 42 μου χρόνια μάλλον έχω χρόνο να βελτιωθώ πάρα πολύ αρκεί να το προσπαθήσω.

Βλέπω και κάτι τέτοια

quote:
Originally posted by SIT

Γεια. 49 χρονών, 94 κιλά (πριν 2 χρόνια 132 κιλά), 1.80 ύψος. Πρώτος μου Μαραθώνιος (2014), χρόνος 4:11, αρκετά προβλήματα με κράμπες από 32 μέχρι 39. Ευχαριστώ τα μέλη του forum για τις πληροφορίες τους. Να είστε γεροί για μελλοντικές διαδρομές.



και σκέφτομαι ότι κάτι κάνω τραγικά λάθος και ότι δεν μπορεί να είναι αυτός ο πραγματικός μου εαυτός (by the way φίλε SIT συγχαρητήρια, εξαιρετικός χρόνος και .... ζηλεύω, ζηλεύω, ζηλεύω αφού είμαι 42, 90 κιλά και δεν υπήρξα ποτέ 132 - πες τουλάχιστον ότι δεν έχεις καπνίσει ποτέ, να πάρω μια παρηγοριά!)

Πάμε λοιπόν τώρα για Ναύπλιο (από περιέργια περισσότερο να δω τι μπορώ να κάνω στο ίσιωμα όταν εκεί τον Μάρτη στον Ημι είχα κάνει 1:55) και μετά από τα τέλη Μάη (που θα έχει τελειώσει το θέμα που έχω σαν άμεση προτεραιότητα τώρα και που δεν θα μου επιτρέπει να κάνω πολλές και καλές προπονήσεις) θα πρέπει να δω τι μπορώ να κάνω για να μην με ταπεινώσει πάλι έτσι η Κλασσική του χρόνου τέτοιο καιρό.



Κοντινοί χρόνοι, ίδια ηλικία, ίδιο στραπάτσο (παρά την καλή προετοιμασία), ίδια απογοήτευση.
Πείσμα περίσσιο.
Πάμε γερά να του δώσουμε άλλη μια ευκαιρία στη φλαταδούρα στο Ναύπλιο και με δροσερή προετοιμασία!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  09:03:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ε μα κι εσύ ρε Άρη επιμένεις να παλεύεις με την κλασσική...
Πήγαινε σε έναν κανονικό μαραθώνιο να μετατρέψεις τους κόπους σου σε επίδοση.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  09:35:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Ε μα κι εσύ ρε Άρη επιμένεις να παλεύεις με την κλασσική...
Πήγαινε σε έναν κανονικό μαραθώνιο να μετατρέψεις τους κόπους σου σε επίδοση.

"My sport is your sport's punishment"



Και να πεις ότι δεν προσπάθησα. 'Εκανα πολύ καλύτερη προετοιμασία. Και έβγαλα άνετα κι ευλαβικά το sub4 πρόγραμμα της adidas για να κυνηγήσω ένα 4.13.
Και τα μεγάλα μου, και τα ελεύθερα στο 5:50 και τα 1000άρια στο 4:45 και πάω μετά και κάνω 4.40' από 4.50' πέρυσι. Ίσως ήμουν πολύ επιθετικός που πήγα για 40 λεπτά κάτω.

Καταλήγω ότι τα μεγάλα >30 δε μου πάνε. 3 κλασσικές και 1 Ψάθα (δεν είναι λίγα για 2,5 χρόνια), αλλά πάντα τσακίζω μετά το 25-30.

Και ξέρω ότι ούτε lifetime athlete είμαι (20χρόνια κράταγα κιμωλία), ούτε γρήγορος είμαι (52' 10άρι-μόνο για λίγες μέρες ακόμα), και οι ανηφόρες με τσακίζουν και η ζέστη με χαλάει.

Αλλά για το γαμώτο, φέτος αισθάνθηκα ότι δεν πήρα ανταπόδοση (so far) για την ενέργεια που αφιέρωσα. Κρατάμε τη βάση μας και συνεχίζουμε δυνατότεροι για Ναύπλιο.

ΥΓ θα επανέλθω αφού αναλύσω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  09:50:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γενικά φέτος νομίζω πως οι πολλοί δεν τα πήγαν καλά.
Άρη σίγουρα το έχεις αλλά να θυμάσαι πως η επένδυση που έχεις κάνει (σε προπόνηση) δε χάνεται ;-)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  10:05:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sak14

παιζει να διορθωθει?στειλτε τους email





Λιγουλάκι δύσκολο το βλέπω αλλα ποτέ δέν ξέρεις

Μή φοβάσαι άν προχωρείς αργά.Να φοβάσαι αν μένεις ακίνητος.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rory
Senior Forum-Runner

Greece


618 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  10:21:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ενα πράγμα εχω μάθει απ την προσωπική μου εμπειρία παιδιά και το λέω αβέρτα (ο Νίκος ειδικά εχει βαρεθεί να με ακούει :) )
ΚΙΛΑ-ΚΙΛΑ-ΚΙΛΑ
2012 - 96 = 4:30 (καιρός χάλι)
2013 - 93 = 4:16 (καλούτσικος καιρός)
2014 - 89 = 4:00 (καιρός χάλι)

Μόνος σου το είπες. 4 κιλά παραπανίσια συν τη ζέστη και τις ανηφόρες.....να τα 20 λεπτά παραπάνω! Ειδικά στην ανηφόρα πολλαπλασιάζεται η δυσκολία που επιφέρουν. Δεν είναι η ίδια αναλογία με την ευθεία.

Σίγουρα απο ένα σημείο και κάτω δεν παίζουν τόσο σημαντικό ρόλο αλλά αν μιλάμμε για "μπαμπάτσικα" αγόρια σαν του λόγου μας είναι κανόνας.

Χάσε 8 κιλά στο επόμενο εξάμηνο και θα μπορέσεις να προπονηθείς και πιο σωστά. Ούτε οι διαλειμματικές θα είναι επίπονες, τα long runs θα είναι πιο ευχαριστα και πιο γρήγορα , τα τέμπο .....αυτά θα παραμείνουν ζόρι :)

-------------------------
Επιτρέπεται να πέσεις...επιβάλλεται όμως να σηκωθείς!

Edited by - Rory on 13/11/2014 10:24:01
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  10:29:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οπα,τώρα που μπήκα είδα πως τον αλλάξανε τον χρόνο...
Ισχύει τελικά το "Μεγάλη μπουκιά φάε,μεγάλη κουβέντα μην πείς"......

Μή φοβάσαι άν προχωρείς αργά.Να φοβάσαι αν μένεις ακίνητος.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  12:40:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Ε μα κι εσύ ρε Άρη επιμένεις να παλεύεις με την κλασσική...
Πήγαινε σε έναν κανονικό μαραθώνιο να μετατρέψεις τους κόπους σου σε επίδοση.

"My sport is your sport's punishment"



E, μα!
...συμβουλή προς τον Άρη και τους υπόλοιπους:

Μη χαραμίζετε σοβαρή και δύσκολη καλοκαιρινή προετοιμασία για την Κλασσική...είτε λόγω καιρού (που πλέον κάθε πέρυσι και καλύτερος είναι), είτε λόγω απαιτητικής και ιδιαίτερης διαδρομής, δε θα πάρετε αυτό που αξίζετε. Βρείτε άλλο αγώνα για να θερίσετε ότι σπέρνετε. Ο χρόνος και η ψυχή που δίνετε στις προπονήσεις θα πρέπει να εξαργυρώνεται μέσα στον αγώνα!

...η Κλασική είναι μεγάλη πουτάνα...ίσως όμως και για αυτό την αγαπάμε τόσο πολύ!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  13:00:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by echetlos

Ε μα κι εσύ ρε Άρη επιμένεις να παλεύεις με την κλασσική...
Πήγαινε σε έναν κανονικό μαραθώνιο να μετατρέψεις τους κόπους σου σε επίδοση.

"My sport is your sport's punishment"



E, μα!
...συμβουλή προς τον Άρη και τους υπόλοιπους:

Μη χαραμίζετε σοβαρή και δύσκολη καλοκαιρινή προετοιμασία για την Κλασσική...είτε λόγω καιρού (που πλέον κάθε πέρυσι και καλύτερος είναι), είτε λόγω απαιτητικής και ιδιαίτερης διαδρομής, δε θα πάρετε αυτό που αξίζετε. Βρείτε άλλο αγώνα για να θερίσετε ότι σπέρνετε. Ο χρόνος και η ψυχή που δίνετε στις προπονήσεις θα πρέπει να εξαργυρώνεται μέσα στον αγώνα!

...η Κλασική είναι μεγάλη πουτάνα...ίσως όμως και για αυτό την αγαπάμε τόσο πολύ!

Free your feet...free your senses!


Απαπαπα τι κουβέντες είναι αυτές;;;
Τιμωρία το απόγευμα στο γήπεδο!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  13:27:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris
...είναι μεγάλη πουτάνα...ίσως όμως και για αυτό την αγαπάμε τόσο πολύ!

Free your feet...free your senses!



Κάτσε να το πω στην γυναίκα σου αυτό...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  13:31:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by echetlos

Ε μα κι εσύ ρε Άρη επιμένεις να παλεύεις με την κλασσική...
Πήγαινε σε έναν κανονικό μαραθώνιο να μετατρέψεις τους κόπους σου σε επίδοση.

"My sport is your sport's punishment"



E, μα!
...συμβουλή προς τον Άρη και τους υπόλοιπους:

Μη χαραμίζετε σοβαρή και δύσκολη καλοκαιρινή προετοιμασία για την Κλασσική...είτε λόγω καιρού (που πλέον κάθε πέρυσι και καλύτερος είναι), είτε λόγω απαιτητικής και ιδιαίτερης διαδρομής, δε θα πάρετε αυτό που αξίζετε. Βρείτε άλλο αγώνα για να θερίσετε ότι σπέρνετε. Ο χρόνος και η ψυχή που δίνετε στις προπονήσεις θα πρέπει να εξαργυρώνεται μέσα στον αγώνα!

...η Κλασική είναι μεγάλη πουτάνα...ίσως όμως και για αυτό την αγαπάμε τόσο πολύ!

Free your feet...free your senses!



Μανώλη,
Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω παραπάνω!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  13:32:43  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aroulio

quote:
Originally posted by echetlos

Ε μα κι εσύ ρε Άρη επιμένεις να παλεύεις με την κλασσική...
Πήγαινε σε έναν κανονικό μαραθώνιο να μετατρέψεις τους κόπους σου σε επίδοση.

"My sport is your sport's punishment"



Και να πεις ότι δεν προσπάθησα. 'Εκανα πολύ καλύτερη προετοιμασία. Και έβγαλα άνετα κι ευλαβικά το sub4 πρόγραμμα της adidas για να κυνηγήσω ένα 4.13.
Και τα μεγάλα μου, και τα ελεύθερα στο 5:50 και τα 1000άρια στο 4:45 και πάω μετά και κάνω 4.40' από 4.50' πέρυσι. Ίσως ήμουν πολύ επιθετικός που πήγα για 40 λεπτά κάτω.

Καταλήγω ότι τα μεγάλα >30 δε μου πάνε. 3 κλασσικές και 1 Ψάθα (δεν είναι λίγα για 2,5 χρόνια), αλλά πάντα τσακίζω μετά το 25-30.

Και ξέρω ότι ούτε lifetime athlete είμαι (20χρόνια κράταγα κιμωλία), ούτε γρήγορος είμαι (52' 10άρι-μόνο για λίγες μέρες ακόμα), και οι ανηφόρες με τσακίζουν και η ζέστη με χαλάει.

Αλλά για το γαμώτο, φέτος αισθάνθηκα ότι δεν πήρα ανταπόδοση (so far) για την ενέργεια που αφιέρωσα. Κρατάμε τη βάση μας και συνεχίζουμε δυνατότεροι για Ναύπλιο.

ΥΓ θα επανέλθω αφού αναλύσω



Πολλά μπορεί να πηγαίνουν στραβά, θα τα βρεις με τον καιρό (το διάστημα δλδ, οχι τον καιρό ζέστη-κρύο κτλ), και με περισσότερη εμπειρία ίσως αφού φας τα μούτρα σου και άλλες φορές, ή δεν τα φας και καταλάβεις τι έκανες διαφορετικό.

Κάποιες σκέψεις που κάνω γενικότερες, χωρίς να έχουμε προπονηθεί πολύ μαζί, (όπως πχ τον μένιο).
-Πολλοί στις προπονήσεις δεν κάνουν τις συνθήκες του αγώνα. Καθόλου όμως. Κλασσικό παράδειγμα ο έτερος ΔΠΑ με όνομα από Ο. που τρέχει αυστηρά με το που πέσει ο ήλιος. Αν δεν έχεις τρέξει ούτε μια φορά τους τελευταιους 6 μηνες στην μέρα, είναι σαν να μην έχεις τρέξει ούτε μια φορά ανηφορά, μετά θα δυσκολευτείς πολύ, ειδικά μετά το 25-30 όπου όλα δρουν συσσωρευτικά.
Το κακό δεν είναι αυστηρά ο ήλιος πχ, όσο ότι κακώς θεωρεί ότι θα έχει τον ίδιο ρυθμό (ή και γρηγορότερο) και δεν σκέφτεται να προστατευτεί με πιο αργό ρυθμό.
Επίσης ο ΚΜΑ τιμωρεί. Ενώ στο δεκάρι αν δεν σου βγαίνει η προπόνηση και ο στόχος, αλλά οκ, θα κάνεις 2-3-4 λεπτά παραπάνω αν σκάσεις, εδώ δεν θα ξεφύγεις για 5λεπτά (εκτός αν το ξέρεις απο νωρίς και προστατευτείς) αλλά για 30-40λεπτά ίσως και 1ώρα+++ !.
Θέλω να πω, το ότι ξέφυγες από τον στόχο σου για 1ώρα, δεν σημαίνει ότι ήσουν όντως για 1ώρα +, και η προπόνηση σου δεν έπιασε. Μπορεί απλά να ήσουν για 5λεπτά+, τα οποία επειδή δεν τα καταλάβες εγκαίρως... έγιναν 1ώρα.

Το πιο απλό βέβαια είναι ότι καμιά φορά, κάποια πράγματα δεν τα έχουμε. Αυτή είναι η σκληρή αλήθεια. Και για εμένα πρώτος και καλύτερος. Σε μια ιστορική προπόνηση με τον τρεχαντίρη, πήγαινα για 39'59" προπόνηση για PB, και στο 7χλμ, έφυγα τρέχωντας για τουαλέτα. Δεν ήταν ψεύτικη ή ανάγκη, ούτε δικαιολογία, ήταν πραγματικότητα! ΄
Όμως, δεν ήταν τυχαίο. Δεν μπορώ να πω, ήμουν άτυχος, το είχα μωρέ, απλά έγινε στραβή. ΌΧΙ! Και αυτό μέρος του "δεν το έχω" είναι, γιατί για να το έχεις, πρέπει να έχεις όλο το πακέτο, και άντερα, και ψυχολογία, και πνευμόνια, και γερά καλάμια και όλα.

Τα άλλα θα τα βρείς στην πορεία, εγώ καταθέτω μερικές σκέψεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  13:34:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

quote:
Originally posted by trexantiris
...είναι μεγάλη πουτάνα...ίσως όμως και για αυτό την αγαπάμε τόσο πολύ!

Free your feet...free your senses!



Κάτσε να το πω στην γυναίκα σου αυτό...

"My sport is your sport's punishment"



...για τη λέξη ή για το γεγονός ότι αγαπάω την Κλασική;

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  13:40:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by echetlos

quote:
Originally posted by trexantiris
...είναι μεγάλη πουτάνα...ίσως όμως και για αυτό την αγαπάμε τόσο πολύ!

Free your feet...free your senses!



Κάτσε να το πω στην γυναίκα σου αυτό...

"My sport is your sport's punishment"



...για τη λέξη ή για το γεγονός ότι αγαπάω την Κλασική;

Free your feet...free your senses!



Για την συνεπαγωγή...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2014 :  14:02:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για αυτό έχουμε κολλήσει σε αυτήν !!!
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by echetlos

Ε μα κι εσύ ρε Άρη επιμένεις να παλεύεις με την κλασσική...
Πήγαινε σε έναν κανονικό μαραθώνιο να μετατρέψεις τους κόπους σου σε επίδοση.

"My sport is your sport's punishment"



E, μα!
...συμβουλή προς τον Άρη και τους υπόλοιπους:

Μη χαραμίζετε σοβαρή και δύσκολη καλοκαιρινή προετοιμασία για την Κλασσική...είτε λόγω καιρού (που πλέον κάθε πέρυσι και καλύτερος είναι), είτε λόγω απαιτητικής και ιδιαίτερης διαδρομής, δε θα πάρετε αυτό που αξίζετε. Βρείτε άλλο αγώνα για να θερίσετε ότι σπέρνετε. Ο χρόνος και η ψυχή που δίνετε στις προπονήσεις θα πρέπει να εξαργυρώνεται μέσα στον αγώνα!

...η Κλασική είναι μεγάλη πουτάνα...ίσως όμως και για αυτό την αγαπάμε τόσο πολύ!

Free your feet...free your senses!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 70 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000