Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 Καφεϊνη και Μαραθώνιος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

MasBass
Advanced Forum-Runner

Greece


389 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 10/12/2013 :  11:27:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα,
ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο για τις υπερβολές στη δοσολογία καφεϊνης κατά τη διάρκεια των αγώνων και τις ανησυχίες γιατρών οτι σχετίζονται μέχρι και με θανάτους.

Good to the Last Drop Dead: Caffeine and Marathons
Caffeine has a potential role in marathon deaths by heart attack at or near the finish line. Jen A. Miller explains the state of research and the concerns of medical directors at races.
http://boingboing.net/2013/12/09/good-to-the-last-drop.html

gligoros
Advanced Forum-Runner

Greece


302 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/10/2014 :  04:05:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πράγματι, ενδιαφέρον άρθρο..!!! Να κάνουμε ένα γκάλοπ, να δούμε τι gelάκια προτιμά το forum, με ή χωρίς και γιατί ??? Ξεπερνάτε τα 200mg καφείνης πριν και κατα την διάρκεια του αγώνα ???


<<ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ - ΒΙΕΤΝΑΜ>>

Edited by - gligoros on 28/10/2014 04:53:01
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mastrolefteris
Senior Forum-Runner

560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/10/2014 :  06:56:34  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Mastrolefteris Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολύ καλό, ευχαριστούμε!

www.MountainRunning.gr

MountainRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/10/2014 :  08:35:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάντα παίρνω τζελάκια χωρίς καφεΐνη. Η μόνη καφεΐνη που θα έχω στον αγώνα είναι αυτή του πρωϊνού σκέτου φραπέ μόλις ξυπνήσω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nimi
Advanced Forum-Runner

Greece
281 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/10/2014 :  12:10:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ παίρνω τζελακια με καφεϊνη γιατί ειναι οι μόνες γεύσεις που ανέχεται το στομάχι μου. Και πραγματικά δε ξέρω γιατί στη σοκολάτα παντα προσθέτουν καφεϊνη...
Απο την άλλη για τους ερασιτέχνες σαν τους περισσότερους απο μας, δε νομίζω ότι θα κάνει καμία σημαντική διαφορα το αν θα πάρουν με ή χωρίς 2-3 φορές το χρόνο στους αγώνες.
Μια άλλη παράμετρος επίδρασης ίσως να ειναι και ο βαθμός συνήθειας του οργανισμού στην καφεϊνη. Τί θέλω να πω: υπάρχουν άνθρωποι που με έναν καφέ νιώθουν νευρικότητα, οποτε η ποσότητα καφεΪνης των 4-5 τζελ να κάνει διαφορα στην αίσθηση που έχουν.
Και υπάρχουν και οι άνθρωποι (σαν εμένα) που πίνουν κατα μέσο όρο 5-6 καφέδες/ημέρα χωρίς κανένα θέμα οποτε δε βλέπουν και καμία διαφορα απο την καφεϊνη στα τζελ. Αλήθεια πόση καφεϊνη έχουν; Γιατί έχω την εντύπωση ότι ειναι της τάξεως των 30-60(όσα έχουν διπλή)mg που δε πιστεύω ότι ειναι τραγική ποσότητα.

Προσωπικά θα πιω σίγουρα 2 καφέδες μεχρι την εκκίνηση αναλογιζόμενη ότι θα χω ξυπνήσει τουλάχιστον 4 ώρες πριν και τα τζελακια που παίρνω ειναι παντα είτε σοκολάτα είτε γεύση καφέ.
Θέλω να πιστεύω ότι όταν ενοχλεί η καφεϊνη δίνει σημάδια εύκολα αναγνωρίσιμα όπως ταχυκαρδία, νευρικότητα , μυϊκούς σπασμούς κλπ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/10/2014 :  13:07:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Από τα 5 συνολικά... τα δύο με καφεϊνη
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gligoros
Advanced Forum-Runner

Greece


302 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/10/2014 :  14:44:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by nimi

Μια άλλη παράμετρος επίδρασης ίσως να ειναι και ο βαθμός συνήθειας του οργανισμού στην καφεϊνη. Τί θέλω να πω: υπάρχουν άνθρωποι που με έναν καφέ νιώθουν νευρικότητα, οποτε η ποσότητα καφεΪνης των 4-5 τζελ να κάνει διαφορα στην αίσθηση που έχουν.
Και υπάρχουν και οι άνθρωποι (σαν εμένα) που πίνουν κατα μέσο όρο 5-6 καφέδες/ημέρα χωρίς κανένα θέμα οποτε δε βλέπουν και καμία διαφορα απο την καφεϊνη στα τζελ. Αλήθεια πόση καφεϊνη έχουν; Γιατί έχω την εντύπωση ότι ειναι της τάξεως των 30-60(όσα έχουν διπλή)mg που δε πιστεύω ότι ειναι τραγική ποσότητα.

Προσωπικά θα πιω σίγουρα 2 καφέδες μεχρι την εκκίνηση αναλογιζόμενη ότι θα χω ξυπνήσει τουλάχιστον 4 ώρες πριν και τα τζελακια που παίρνω ειναι παντα είτε σοκολάτα είτε γεύση καφέ.
Θέλω να πιστεύω ότι όταν ενοχλεί η καφεϊνη δίνει σημάδια εύκολα αναγνωρίσιμα όπως ταχυκαρδία, νευρικότητα , μυϊκούς σπασμούς κλπ.



Αυτό που αναφέρεις για την συνήθεια στην καφείνη, αληθεύει, αλλά μερικώς. Και εγώ μέχρι πριν απο μερικά χρόνια έπινα έως και 5-6 καφέδες την ημέρα (αν υπολογίσεις οτι τα freddo έχουν και 2πλή δόση καφέ φαντάσου), μέχρι που είχα έντονες ταχυκαρδίες. Μόλις τους περιόρισα μετά απο επίσκεψη σε καρδιολόγο όλα οκ. Απο τότε 2 καφεδάκια την ημέρα....
Για την ποσότητα της καφείνης που ρώτησες, το άρθρο αναφέρει οτι τα GU έχουν 40mg καφείνης και κάποια απο αυτά 50mg. Απο την άλλη ένα εσπρεσάκι μονό περιέχει απο 60-80mg καφείνης. Άρα οι διπλοί (freddo espresso, freddo cappuccino, 2πλός cappuccino) περί τα 160mg καφείνης. Τόσα περίπου περιέχει και μια κούπα καφέ φίλτρου.


<<ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ - ΒΙΕΤΝΑΜ>>
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nimi
Advanced Forum-Runner

Greece
281 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/10/2014 :  19:13:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αρα μιλάμε για 200 mg στο περίπου αν όλα τα τζελακια ειναι καφεϊνης. Δε ξέρω δε το χω ψάξει πολύ το θέμα αλλα στο 4ωρο του μέσου δρομέα η ποσότητα 11/2 καφέ δε μου φαίνεται υπερβολική...ακόμα και αν εχει πίει άλλους 2 το πρωί (αν το συνηθίζει).
Προσωπικά το χειμώνα πίνω φίλτρου το πρωί εκτός αν δεν προλαβαίνω οποτε φτιάχνω στα γρήγορα ένα νες. Ο φίλτρου που μου φαίνεται και πιο ελαφρύς το σύνηθες ειναι να πίνω και 2ο φλιτζάνι στο πρωινό.
Ο νες βασικά ειναι χειρότερος σε ποιότητα και νομίζω ότι απο αυτόν αναφέρουν συνήθως νευρικότητα όσοι τους πειράζει. Οι άλλοι που φιλτράρονται υπερέχουν σε ποιότητα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thesalos
Advanced Forum-Runner

220 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/10/2014 :  20:46:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ενδιαφερων αρθρο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gligoros
Advanced Forum-Runner

Greece


302 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/10/2014 :  01:31:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Άρα, κανα δυο καφεδάκια το πρωί, πριν τον αγώνα και 4-5 τζελάκια κατα την διάρκεια, είναι, κατα το άρθρο, εκρηκτικός συνδυασμός, αφού η ποσότητα πλησιάζει τα 350-400mg..!!!! Συνεπώς, προσοχή στις καταχρήσεις..!!!!


<<ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ - ΒΙΕΤΝΑΜ>>
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgos1965
Senior Forum-Runner

579 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/10/2014 :  17:20:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Από ενα ποσοστο ανίχνευσης στο αίμα και πανω θεωρειται ντοπαρισμα
Γι αυτό προσοχή σε όσους τρέχουν για το πρωτάθλημα γιατί κανουν δυο κακά στον εαυτό τους, όσο για τους υπολοιπους που θέλουν 500mg καφεινη για τον μαραθώνιο ας κανουν κάτι άλλο!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nimi
Advanced Forum-Runner

Greece
281 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/10/2014 :  18:37:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giorgos1965

Από ενα ποσοστο ανίχνευσης στο αίμα και πανω θεωρειται ντοπαρισμα
Γι αυτό προσοχή σε όσους τρέχουν για το πρωτάθλημα γιατί κανουν δυο κακά στον εαυτό τους, όσο για τους υπολοιπους που θέλουν 500mg καφεινη για τον μαραθώνιο ας κανουν κάτι άλλο!!!



Εδώ http://www.avlonitou.gr/Sympliromata-1.htm αναφέρει το εξής:

Στα διεγερτικά του Κ.Ν.Σ. ανήκε μέχρι πρόσφατα και η καφεΐνη, η οποία φαίνεται ότι αυξάνει την ικανότητα αντοχής και η οποία ορίζεται ως θετικό αποτέλεσμα ντόπιγκ όταν η συγκέντρωσή της στα ούρα ξεπερνάει τα 12 μικρογραμμάρια ανά χιλιοστόλιτρο ούρων. Αυτό απαιτεί 8 κούπες καφέ στη σειρά ή κάποιες περισσότερες κούπες τσάϊ. Μία κούπα καφέ αντιστοιχεί σε ποσότητα καφεΐνης που δίνουν 2 αναψυκτικά τύπου κόλα ή 3 μπάρες σοκολάτα. Ετσι θέλουμε 24 κόκα κόλες ή 36 σοκολάτες για παράδειγμα τύπου Μαρς για να ξεπεράσουμε το μέχρι πρό τινος επιτρεπτό όριο καφεΐνης που εκλαμβανόταν ως θετικό. Μπορεί να προκαλέσει ερεθισμό στο στομάχι και πεπτικές διαταραχές.

και εδώ έχει χρήσιμες πληροφορίες για την καφεΐνη-χρόνο μεταβολισμού κλπ.
http://www.eufic.org/article/el/nutrition/functional-foods/artid/caffeine-health/

τί αθλητική δραστηριότητα λοιπόν προτείνεις για κάποιον που πίνει 5 καφέδες την ημέρα αφού δεν κάνει το τρέξιμο?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MasBass
Advanced Forum-Runner

Greece


389 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2014 :  11:58:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
κι εγώ έπινα 5 καφέδες την ημέρα και τις μέρες που τύχαινε να μη πιω καθόλου είχα τρομακτικούς πονοκεφάλους και σερνόμουν τα πρωινά οπότε τώρα αυτό που κάνω είναι τσάι (ζεστο ή παγωμένο ανάλογα την εποχή) το πρωι στο γραφείο, ένας καφές μεταξύ 12:00 - 12:30, κι ενας φραπε decaf προς το απόγευμα για τη γευση και τελος.

Για τον Μαραθώνιο ίσως πιω ενα εσπρεσακι το πρωι πριν φυγω απ το σπιτι ίσως και όχι, κι εχω 2 gel με καφεινη που θα παρω μετά το 25ο χλμ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2014 :  20:09:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giorgos1965

Από ενα ποσοστο ανίχνευσης στο αίμα και πανω θεωρειται ντοπαρισμα
Γι αυτό προσοχή σε όσους τρέχουν για το πρωτάθλημα γιατί κανουν δυο κακά στον εαυτό τους, όσο για τους υπολοιπους που θέλουν 500mg καφεινη για τον μαραθώνιο ας κανουν κάτι άλλο!!!







Μή φοβάσαι άν προχωρείς αργά.Να φοβάσαι αν μένεις ακίνητος.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000