Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Επικαιρότητα
 Λύκοι - σκυλιά στο τρέξιμο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

tsunami
Newbie Forum Runner

Greece
11 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 18/09/2019 :  15:55:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα... Είμαι χρόνια στο τρέξιμο και τρέχω αποστάσεις σε χωριά ορεινά και μη...καποιες φορές μπορεί να συναντήσω σκυλί και τα φοβάμαι και ή μου κόβει το τρέξιμο ή τα προσπερνάω αν είναι ήσυχα. Εδώ στην Θεσσαλία, έκαναν την εμφάνιση τους οι λύκοι... Να πω την αλήθεια με τρομάζει... Πως μπορώ να τα αποφεύγω; ή αν τα συναντήσω λύκους ή άγρια σκυλιά, τι κάνω;

denvas
Advanced Forum-Runner

Greece


260 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/09/2019 :  17:10:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε για λύκους δεν ξέρω, αν πας στα βουνά που ζούνε οι λύκοι, τι μπορείς να κάνεις εσύ αλλά τι να κάνουνε και αυτοί, αφού πας στο χώρο τους; Πάντως για τα σκυλιά και δοθέντος ότι πάνω κάτω κάνεις την ίδια διαδρομή και συναντάς τα ίδια σκυλιά, μια λύση θα ήταν να έχεις μαζί σου μπισκότα για σκύλους (3 ευρώ τα 100 από το σουπερ). Πάρε μαζί σου 4-5, και όταν περνάς από κοντά άστα σχετικά δίπλα τους (όχι να τους τα πετάξεις) ώστε να δουν ότι τα άφησες. Νομίζω ότι εκτός απροόπτου εν καιρώ θα έχεις λύσει το πρόβλημα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/09/2019 :  20:23:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΣΚΥΛΙΑ
Από εμπειρία έχω καταλάβει ότι ελάχιστα είναι πραγματικά επιθετικά και αν η συμπεριφορά σου είναι φοβική ή επιθετική σίγουρα δεν θα έχει καλά αποτελέσματα. Μπορεί να τους πετάξεις πέτρες αλλά την επόμενη φορά (ή ο επόμενος από σένα) δεν θα έχουν ξεχάσει. Και γω επίσης τρέχω με μπισκοτάκια και όπου έχω πρόβλημα τα κερνάω. Μέχρι στιγμής δεν έχω πρόβλημα. Το σίγουρο είναι ότι πρέπει να δείξεις αυτοπεποίθηση και όχι φόβο. Οι ακραίες "συναντήσεις" μου είναι με κοπάδι σκύλων(15-20) στο βουνό και με 2 ροτβάϊλερ σε άσφαλτο, που είχαν βγει από μονάδα ανακύκλωσης οχημάτων. Στην 1η περίπτωση αφού γκάριξα δυνατά και για αρκετή ώρα για να δείξω ότι δεν φοβάμαι έσκυψα και άρχισα να χαϊδεύω το πιο ήρεμο, όταν είδα ουρές να κουνιούνται κατάλαβα ότι ήμουν σε καλό δρόμο. Στην 2η περίπτωση τα χρειάστηκα αλλά ευτυχώς δεν ήμουν στον χώρο τους αλλά έξω απ΄αυτόν και αφού σταμάτησα(με σταμάτησαν) και έσκυψα να τα χαϊδέψω άρχισα να παίζω μαζί τους. Εννοείται τα κέρασα μπισκοτάκι! Εκεί να δεις που δεν με αφήνανε να φύγω και με σπρώχνανε με τα κεφάλια τους! Όμως δεν απειλήθηκα ούτε 1 στιγμή και ας είχα κλ@σει πατάτες!
Αντίθετα οι ποδηλάτες είναι πολύ πιο ευάλωτοι από εμάς.
ΛΥΚΟΙ
Χωρίς να είμαι ειδικός(αλλά επειδή τρέχω σε επαρχιακούς δρόμους) ή να έχω εμπειρία και μετά από πολλές συζητήσεις με κυνηγούς και κτηνοτρόφους έχω καταλάβει ότι δεν είναι επιθετικοί στον άνθρωπο, το αντίθετο τον αποφεύγουν. Προτιμάνε για γεύμα κάποιο ζώο εκτροφής ή σκύλο(ναι τους αρέσει πολύ). Αν και η περιοχή έχει λύκους(Αλεξ/πολη) στα ορεινά, πολλές φορές κατεβαίνουν και μέχρι τα χαμηλά πεδινά. Βέβαια κάποιο επεισόδιο επίθεσης δεν έχει ακουστεί. πριν 2-3 χρόνια μόνο κάποιος ποδηλάτης κατεβαίνοντας από Κίρκη(500μ. υψόμετρο) είπε ότι συνάντησε λύκους, τίποτα άλλο.
Βέβαια υπάρχει και αυτό: https://www.iefimerida.gr/news/365217/iatrodikastis-lykoi-i-tsakalia-katasparaxan-ti-vretanida-toyristria-sti-rodopi
και δεν έγινε στην ορεινή Ροδόπη αλλά 400-500μ από την παραλία στα Πετρωτά!!!!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 18/09/2019 20:44:26
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thesalos
Advanced Forum-Runner

220 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2019 :  08:57:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
και εγω απο θεσαλια ειμαι.που εχεις δει λυκους?

τωρα για τα σκυλια πρεπει καποιος να μαθει να τα αντιμετωπιζει σε βουνο η στη πολη
σε γενικες γραμμες οσο περισοτερο γαυγιζει τοσο πιο ευκολα αντιμετωπιζεται,σταματας κινησαι προς το μερος του ,βαλε και καμια φωνη,κανε καμια κινηση οτι πετας κατι,αν ειναι κοπαδι εντοπισε τον αργηχο και ριξτου καμια πετρα.

σε αυτα που εχω θεμα ειναι κατι ρατσες ροτβαιλερ-πιτμπουλ-μπουλτοκ κτλ. που τα εχουν κατι βαρεμενοι και τα αγριευουν τα ζωα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PATENTAS
Elite Forum-Runner

Greece
1494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2019 :  14:28:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δές τα παρακάτω βίντεο:


https://www.youtube.com/watch?v=qeseVKXD81o

https://www.youtube.com/watch?v=6IuFoxpPNAM

https://www.youtube.com/watch?v=GknXaOVUa1E
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tsunami
Newbie Forum Runner

Greece
11 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/09/2019 :  08:05:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτό με τα μπισκότα για τα σκυλιά δεν το ήξερα καθόλου... Μονο να φωνάζεις ήξερα κ να μένεις ήρεμος - ακινητος! Θα το δοκιμάσω την επόμενη φορά που θα συναντήσω κανένα σκυλί στο τρέξιμο. Όσο με τους λύκους σε επαρχιακούς δρόμους τρέχω, λίγο απίθανο να βγουν τόσο μπροστά... Αλλά όσο και να ναι το σκέφτεσαι, τα σκυλιά χαζό αντιμετωπιζονται με αυτά τι κάνεις... Που δεν ξέρω αν τα έχουν αμολήσει ή έτυχε να κατέβουν για τροφή. Εδώ στα τρικαλα, έχουν δει, εγώ προσωπικά ευτυχώς όχι, σε χωριό το οποίο είναι κάμπος και όχι ορεινό. Γενικά θέλει προσοχή αλλά μην μας κόψει κ το χόμπι!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ghostdog
Newbie Forum Runner

8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2019 :  18:26:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στην Πάρνηθα πάντως αν και υπάρχουν αρκετά αδέσποτα σε ημιάγρια κατάσταση δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα. Κάνεις πως πιάνεις μια πέτρα ή ένα κλαδί και φεύγουν. Τώρα για λύκους, ελπίζω να βγαίνουν για κυνήγι το βράδυ...Έχω δει πάντως πόδι από ελάφι φαγωμένο στο μονοπάτι για Αη Γιώργη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2019 :  23:28:47  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Γενικά με τα λίγα που ξέρω οι λύκοι δεν είναι πρόβλημα.

Την ξέρω την είδηση που έγραψε ο φίλος πιο πάνω, αλλά κρατάω επιφυλάξεις. Ο λύκος δεν θα κάτσει να τσαμπουκαλευτεί με άνθρωπο, σε αντίθεση με τον σκύλο... ειδικά τα τσοπανόσκυλα.

Αυτό με τα μπισκοτάκια δεν το είχα σκεφτεί πότε.
Εϊχα σκεφτεί όμως τι καλά που θα ήταν να έχεις μαζί σπρέυ πιπεριού... αλλά είναι νομίζω παράνομα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2019 :  16:50:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επειδή τρέχω και εγώ συχνά στο βουνό,υπάρχει ένα σπρέυ πιπεριού (που το έχω μαζί μου ) που ενδείκνυται για σκυλιά.Δέν τους κάνει κακό απλά τα απομακρύνει.Είναι μιά καλή λύση.

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.



Υ.Γ Γιώργο,δέν ειναι παράνομο.

Edited by - ANASTASIOS on 24/09/2019 16:51:32
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

papako
Senior Forum-Runner

Greece
689 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2019 :  18:05:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τάσο, έχεις κανένα λινκ για το σπρευ;
Δεν τρέχω σε βουνό, από περιέργεια ρωτάω
________
Στέφανος

Edited by - papako on 24/09/2019 18:06:19
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2019 :  19:18:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
λινκ δέν εχω Στέφανε,απλά το βρήκα σε ένα μαγαζί με όπλα κλπ στο κέντρο της Αθήνας.

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/10/2019 :  15:55:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είπαμε για σκυλιά, γατιά και λύκους, σειρά έχουν τα αγριογούρουνα!
Χθες το πρωί κατά τις 6 (δεν είχε φέξει ακόμα)βγήκα να κάνω ένα μεγάλο κομμάτι και έξω από την Αλεξ/πολη περίπου 1 χλμ από τα τελευταία σπίτια αντιλαμβάνομαι στην πλευρά μου να κινείται προς εμένα, κάτι μεγάλο γρήγορα. Επειδή ήταν σκοτάδι και άσφαλτος, έχω πάντα πάνω μου 1-2 φωτάκια και βεβαίως φακό στο χέρι. "Σκύλος μεγάλος" σκέφτηκα και γύρισα τον φακό μου προς αυτόν για να τον φωτίσω. Ο κινούμενος όγκος σταμάτησε την πορεία του και πέρασε κάθετα το δρόμο. Τότε ήταν που πάγωσα γιατί βλέποντας το περίγραμμα του αγριογούρουνου και ακούγοντας τον χαρακτηριστικό ήχο των νυχιών του στον δρόμο κατάλαβα ότι δεν ήταν σκύλος! Το συγκεκριμένο σημείο του δρόμου είναι μια μεγάλη ευθεία και τα αυτοκίνητα τρέχουν αρκετά. Σε πιθανή σύγκρουση δεν θα ήθελα να ξέρω τί έγινε:
Κάποιος ορεινός ή κάποιος επαρχιώτης έχει ανάλογη εμπειρία; Επιτίθονται ή φεύγουν; Υπάρχει περίπτωση να βρεθείς τυχαία δίπλα τους ή αντιλαμβάνονται έγκαιρα την παρουσία και φεύγουν;
Σειρά τι έχει άραγε; Ελέφαντες να βλέπουμε στους δρόμους; Ήμαρτον!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ioma
Advanced Forum-Runner

295 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/10/2019 :  19:23:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Είπαμε για σκυλιά, γατιά και λύκους, σειρά έχουν τα αγριογούρουνα!
Χθες το πρωί κατά τις 6 (δεν είχε φέξει ακόμα)βγήκα να κάνω ένα μεγάλο κομμάτι και έξω από την Αλεξ/πολη περίπου 1 χλμ από τα τελευταία σπίτια αντιλαμβάνομαι στην πλευρά μου να κινείται προς εμένα, κάτι μεγάλο γρήγορα. Επειδή ήταν σκοτάδι και άσφαλτος, έχω πάντα πάνω μου 1-2 φωτάκια και βεβαίως φακό στο χέρι. "Σκύλος μεγάλος" σκέφτηκα και γύρισα τον φακό μου προς αυτόν για να τον φωτίσω. Ο κινούμενος όγκος σταμάτησε την πορεία του και πέρασε κάθετα το δρόμο. Τότε ήταν που πάγωσα γιατί βλέποντας το περίγραμμα του αγριογούρουνου και ακούγοντας τον χαρακτηριστικό ήχο των νυχιών του στον δρόμο κατάλαβα ότι δεν ήταν σκύλος! Το συγκεκριμένο σημείο του δρόμου είναι μια μεγάλη ευθεία και τα αυτοκίνητα τρέχουν αρκετά. Σε πιθανή σύγκρουση δεν θα ήθελα να ξέρω τί έγινε:
Κάποιος ορεινός ή κάποιος επαρχιώτης έχει ανάλογη εμπειρία; Επιτίθονται ή φεύγουν; Υπάρχει περίπτωση να βρεθείς τυχαία δίπλα τους ή αντιλαμβάνονται έγκαιρα την παρουσία και φεύγουν;
Σειρά τι έχει άραγε; Ελέφαντες να βλέπουμε στους δρόμους; Ήμαρτον!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.



O kipchoqe το εστειλε γιατι τον αμφισβητησες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/10/2019 :  21:19:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χα, χα! Γελάσαμε!
Το έχω ξαναγράψει ότι το τρέξιμο μπορεί να σε κάνει καλύτερο μέσα από τις σκέψεις σου ή να σε βυθίσει στις εμμονές σου. Δεν φαίνεται να συμπαθείς την 1η κατηγορία.

https://www.youtube.com/watch?v=L83weFyULJw
έχει και Νο2.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 28/10/2019 21:26:13
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PATENTAS
Elite Forum-Runner

Greece
1494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/10/2019 :  23:10:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βασίλη, άκουσα και στο Πικέρμι και Καλιτεχνούπολη εμφανίστηκε αγριογούρουνο, καθώς και στην Πεντέλη.

Νομίζω φθηνά την γλύτωσες με το αγριογούρουνο.

Άκουσα από ποδηλάτη φίλο μου ότι σε βόλτα στις παρυφές της Πάρνηθας κατά τη διάρκεια ομαδικής βόλτας πέρασε φουριόζικο το αγριογούρουνο κάθετα τον δρόμο λίγα μόνο μέτρα από τον προπορευόμενο ποδηλάτη. Πάγωσαν όλοι και σταμάτησαν αρκετή ώρα για να συνέλθουν.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/10/2019 :  10:29:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ακούγονται πολύ τελεταία ακόμα και μέσα σε χωριά.Ψάχνουν για φαγητό.Πάντως επικίνδυνα δέν είναι(εκτός εάν τραυματιστούν)για τους δρομείς αλλά για τα αυτοκίνητα που μπορεί να τους βγεί ξαφνικά στον δρόμο τους και να μήν προλάβουν να φρενάρουν.

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000