Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 HEELP Πελματιαία Απονευρωσίτιδα

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Sof1a Δημοσιευτηκε - 21/04/2014 : 19:43:59
Χαίρετε είμαι 46 χρονών γυμνάστρια και ζητώ τη βοήθειά σας γιατί εδώ κα 6 μήνες έχω Πελματιαία απονευρωσίτιδα.Η ορθοπεδικός μ έδωσε 10 κρουστικούς υπερήχους(φυσιοθεραπεία) επίσης έχω φτιάξει και ειδικούς πάτους που χρησιμοποιώ και με έχουν βοηθησει αρκετά,Παρόλα αυτά γιατρειά δε βρήκα .. έχετε κάτι να μου προτείνετε ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
13   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
fanisx Posted - 27/04/2014 : 13:07:54
Και μασαζάκι με λάδι στην περιοχή, το βράδυ πριν ξαπλώσεις, θα βοηθήσει. Αν δε γνωρίζεις πως να το κάνεις, καλύτερα να ρωτήσεις φυσικοθθεραπευτή.
anninos Posted - 27/04/2014 : 00:28:39
με painsaid καλα που το επισημανες φιλε δεν το προσεξα οτι δεν γραφτηκε το σκευασμα
quote:
Originally posted by geoks

Anninos, επαληψεις με τι εκανες;

geoks Posted - 26/04/2014 : 01:49:40
Anninos, επαληψεις με τι εκανες;
tania Posted - 25/04/2014 : 18:21:31
αλλαξε κ παπουτσια κ κανε διατασεις πτερνας
echetlos Posted - 25/04/2014 : 16:54:36
quote:
Originally posted by trexantiris

...μετά από 5 (!) μήνες αποχή...ανασταίνεται και νεκρός Οπότε μάλλον η αποχή βοήθησε!

Free your feet...free your senses!





"My sport is your sport's punishment"
trexantiris Posted - 25/04/2014 : 15:08:23
quote:
Originally posted by ghostdog1976

Μετά από 5 μήνες αποχή, 2 βδομάδες με κάτι σαν αυτό:http://www.youtube.com/watch?v=YDSZ0_8OkrM
και τρέχω ξανά χωρίς πρόβλημα.
Τώρα βοήθησε η αποχή, τα καινούρια παπούτσια ή η κάλτσα δεν ξέρω...

It is easier to go down a hill than up, but the view is best from the top.



...μετά από 5 (!) μήνες αποχή...ανασταίνεται και νεκρός Οπότε μάλλον η αποχή βοήθησε!

Free your feet...free your senses!
ghostdog1976 Posted - 25/04/2014 : 14:44:25
Μετά από 5 μήνες αποχή, 2 βδομάδες με κάτι σαν αυτό:http://www.youtube.com/watch?v=YDSZ0_8OkrM
και τρέχω ξανά χωρίς πρόβλημα.
Τώρα βοήθησε η αποχή, τα καινούρια παπούτσια ή η κάλτσα δεν ξέρω...

It is easier to go down a hill than up, but the view is best from the top.
anninos Posted - 24/04/2014 : 21:59:21
με 9 ευρω απο το φαρμακειο θα δεις αποτελεσμα
πριν 4 χρονια το ειχα το προβλημα και με συμβουλη γιατρου μου εκανα τακτικες επαλειψεις το δοκιμαζα και το αποτελεσμα σχετικα γρηγορο και τελειωτικο
μακαρι να βοηθηθεις
quote:
Originally posted by Sof1a

Χαίρετε είμαι 46 χρονών γυμνάστρια και ζητώ τη βοήθειά σας γιατί εδώ κα 6 μήνες έχω Πελματιαία απονευρωσίτιδα.Η ορθοπεδικός μ έδωσε 10 κρουστικούς υπερήχους(φυσιοθεραπεία) επίσης έχω φτιάξει και ειδικούς πάτους που χρησιμοποιώ και με έχουν βοηθησει αρκετά,Παρόλα αυτά γιατρειά δε βρήκα .. έχετε κάτι να μου προτείνετε ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

anninos Posted - 24/04/2014 : 21:47:25
quote:
Originally posted by Sof1a

Χαίρετε είμαι 46 χρονών γυμνάστρια και ζητώ τη βοήθειά σας γιατί εδώ κα 6 μήνες έχω Πελματιαία απονευρωσίτιδα.Η ορθοπεδικός μ έδωσε 10 κρουστικούς υπερήχους(φυσιοθεραπεία) επίσης έχω φτιάξει και ειδικούς πάτους που χρησιμοποιώ και με έχουν βοηθησει αρκετά,Παρόλα αυτά γιατρειά δε βρήκα .. έχετε κάτι να μου προτείνετε ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

geoks Posted - 24/04/2014 : 14:29:10
Απλα μια επισυμανση απο εμενα. Ποσο σιγουροι ειστε πως εχετε ΠΑ;

Το λεω γιατι υπαρχει μια ευκολια των γιατρων να τα χαρακτηριζουν ολα ετσι.

Για παραδειγμα μια ελυτριτιδα στην περιοχη της καμαρας, στο ΚΑΤ ενας γιατρος μου την εχει γραψει ως ΠΑ.

Απλα για να ειστε σιγουροι ωστε να ακολουθησετε την σωστοτερη θεραπεια.
konge Posted - 22/04/2014 : 11:29:28
Γειά σας και από εμένα. Πάσχω και εγώ από Πελματιαία απον. Η πρώτη ενόχληση παρουσιάστηκε πέρυσι στη προετοιμασία του Κλασ.Μαρ. χωρίς έντονους πόνους μόνο το πρωί μετά από τον ύπνο και για τα πρώτα δυο τρία βήματα. Τις προπονήσεις δεν τις σταμάτησα ποτέ. Ο χειμώνας πέρασε χωρίς προβλήματα και ενοχλήσεις.
Εδώ και ένα μήνα όμως το πρόβλημα εμφανίστηκε ξανά αλλά εντονότερο με ενοχλήσεις και κατά την διάρκεια της ημέρας. Στην προπόνηση μόλις ζεσταθεί δεν με ενοχλεί. Ξεκίνησα πάγο, διατάσεις και μαλάξεις με μπαλάκι.
Ήθελα να ρωτήσω οι φυσιοθεραπείες και οι κρουστικοί υπέρηχοι(shock wave ) κάνουν κάτι ? Διάβασα παλαιότερα άρθρα με το ίδιο πρόβλημα μπορεί κάποιος να βοηθήσει? Ο vasilis dr η κάποιος άλλος που έχει την θεραπεία του βετεράνου αθλητή μπορεί να μου την στείλει ?
Το mail μου είναι kongerago@yahoo.gr
Ευχαριστώ πολύ.
katsirof Posted - 21/04/2014 : 20:30:17
Και εγώ το είχα το πρόβλημα πριν 6 μήνες περίπου, και μάλιστα όδευα ολοταχώς προς άκανθο. Το έλυσα τελείως με την βοήθεια αθλίατρου (ορθοπεδικού) με απόλυτη ξεκούραση τρεξιματική (δηλαδή έκανα ποδήλατο μόνο για να μην χάνω τα χιλιόμετρα) και για 20 μέρες arcoxia(αντιφλεγμονώδες).

Περαστικά και υπομονή, δεν είναι κάτι τραγικό...
stratus Posted - 21/04/2014 : 20:17:23
H αναζητηση βοηθαει
1)http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=4782
2)http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=5723

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.


RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000