Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Μπορείτε χωρίς να τρέχετε; Μερική ρήξη πελματιαίας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 11

MANTONA
Advanced Forum-Runner



401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 14/12/2010 :  18:09:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εκανα μαγνητική τομογραφία στο πέλμα και έδειξε το παρακάτω:

Εξέταση με χορήγηση παραμαγνητικής ουσίας.

Μικρής έκτασης παθολογικό σημα απεικονίζεται στο κεντρικό τμήμα της πελματιαίας απονεύρωσης περί τα 2cm περιφερικότερα της εκφύσεώς της. Υπάρχει αυξημένο σήμα στην Τ2 ακολουθία και ελαφρά διόγκωση της απονεύρωσης. Υπάρχει ελαχιστο οιδημα κάτω από το επίπεδο της απονεύρωσης. Πιθανότερα τα ευρήματα αυτά οφείλονται σε οξεία μερική ατελή ρήξη της πελματιαίας απονεύρωσης, με λιγότερο πιθανό το ενδεχόμενο να οφείλονται σε ήπιες αλλοιώσεις της πελματιαίας απονευρωσίτιδας.

Δεν απεικονίζονται άλλα παθολογικά ευρήματα στην πελματιαία χώρα. Φυσιολογική είναι η ένταση σήματος της πτέρνας, του αστραγάλου, των οστών του ταρσού. Δεν απεικονίζονται εμφανή παθολογικά ευρήματα στα μετατάρσια και τους δακτύλους.

Συμπέρασμα
Ευρήματα πλέον συμβατά με μερική ατελή ρήξη της πελμ.απον. στο κεντρικό τμήμα της 2cm περίπου περιφερικότερα της εκφύσεώς της. Με λιγότερες πιθανότητες στη διαφορική διάγνωση το ενδεχόμενο ήπιας πελματιαίας απονευρωσίτιδας.
................................................

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει ή έχει εμπειρία πάνω σε τέτοιο τραυματισμό. Θέλω να μάθω αν τελικά μία επεμβαση είναι η καλύτερη λύση.

Εχω να τρέξω από τις 29 Αυγούστου .... και είμαι απελπισμένη!!!


Περιμένω τυχόν εμπειρίες σας, και φυσικά την γνώμη των γιατρών συναθλητών μας!!!!



<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2010 :  21:18:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
To χειρουργειο ειναι η εσχατη των λυσεων,αν αποτυχουν ολα τα υπολοιπα μεσα συντηρητικης θεραπειας ,κ φυσικα εαν εχει παρελθει ενα χρονικο διαστημα της ταξεως του 6μήνου!
Οποτε Μαντονα εσυ αποφασιζεις!!
Προσεχε ομως ποιος θα το κανει το χειρουργειο(αν ποτε καταληξεις στη λυση αυτη)!Πρεπει να εχει εμπειρια,γνωσεις κ σιγουρα μεγαλο αριθμο ομοιων επεμβασεων.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"

Edited by - NIKOS T. on 15/12/2010 12:10:14
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

bkafkas
Forum-Runner

Greece
177 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2010 :  22:05:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
MANTONA, δεν έχω άποψη επί του θέματος. Για συμπαράσταση σου δηλώνω ότι έχω να τρέξω από 1η Ιουλίου μετά από διάγνωση οιδήματος στα μετατάρσια και το χειρότερο...δεν υπαρχει ξεκάθαρη ημερομηνία αποκατάστασης. Προς το παρόν, μετά από 3 μήνες με πατερίτσες και αφού έχω πιεί 2 πισίνες χλώριο σε 5 1/2 μήνες (γιατί κάτι άλλο δεν επιτρεπόταν) είμαι στη φάση σταδιακής φόρτισης με ποδήλατο στατικό από 1/12 και φυσιοθεραπείες. Δεν ξέρω ποιος σε παρακολουθεί αλλά επειδή πλέον τους έμαθα ΟΛΟΥΣ αν θέλεις 2η γνώμη να σου στείλω κάποια ονόματα σε PM(all over Greece). Φιλικά ΒΚ.
ΥΓ1. Να το σκεφτείς ΠΑΡΑ πολύ για νυστέρι. Από εκεί και μετά δεν έχει πισωγύρισμα.
ΥΓ2. Εσύ λες ότι δεν σε σκοτώνει σε κάνει δυνατότερη. Εγώ λέω ο Θεός να μην μας δίνει όσα μπορούμε να αντέξουμε. ΚΟΥΡΑΓΙΟ, ΥΠΟΜΟΝΗ, ΟΝΕΙΡΑ , ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΥΧΕΣ (και ισως μια μέρα...)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANTONA
Advanced Forum-Runner



401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2010 :  22:56:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NIKOS T.

To χειρουργειο ειναι η εσχατη των λυσεων,αν αποτυχουν ολα τα υπολοιπα μεσα συντηρητικης θεραπειας ,κ φυσικα εαν εχει παρελθει ενα χρονικο διαστημα της ταξεως του τριμήνου!
Οποτε Μαντονα εσυ αποφασιζεις!!
Προσεχε ομως ποιος θα το κανει το χειρουργειο(αν ποτε καταληξεις στη λυση αυτη)!Πρεπει να εχει εμπειρια,γνωσεις κ σιγουρα μεγαλο αριθμο ομοιων επεμβασεων.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"


Γιατρέ σε λίγο κλείνω 4 μηνη απουσία... και έχω ξεπεράσει τα όρια της αντοχής μου. Τον πρώτο καιρό που είχα απλά φλεγμονή με τις φυσιοθεραπείες που έκανα πήγαινε πολύ καλά. Αλλά αν θυμάστε στις 13 Οκτωβρίου πήγα να χάσω την μητέρα μου ... και σταμάτησα τα πάντα, ξέχασα το πρόβλημά μου και με την ένταση της κατάστασης αισθάνθηκα κόψιμο στο πελμα. Υπάρχουν δύο λύσεις... ή μια πρωτοποριακή μέθοδος με εγχύσεις αίματος στο σημείο της πελματιαίας, η οποία κρατά περίπου 6 εβδομάδες και δεν σου δίνεται εγγύηση επιτυχίας και η αλλη η επέμβαση. Σε αυτή την φάση που βρίσκομαι δυσκολεύομαι και να περπατήσω... Την πρώτη περίπτωση ήδη την αποκλείω. Νομίζω πως θα παιδευτώ ... βελόνες κλπ... Τί θα κάνατε στην θέση μου... δυσκολη ερώτηση!!!

<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANTONA
Advanced Forum-Runner



401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2010 :  23:15:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by bkafkas

MANTONA, δεν έχω άποψη επί του θέματος. Για συμπαράσταση σου δηλώνω ότι έχω να τρέξω από 1η Ιουλίου μετά από διάγνωση οιδήματος στα μετατάρσια και το χειρότερο...δεν υπαρχει ξεκάθαρη ημερομηνία αποκατάστασης. Προς το παρόν, μετά από 3 μήνες με πατερίτσες και αφού έχω πιεί 2 πισίνες χλώριο σε 5 1/2 μήνες (γιατί κάτι άλλο δεν επιτρεπόταν) είμαι στη φάση σταδιακής φόρτισης με ποδήλατο στατικό από 1/12 και φυσιοθεραπείες. Δεν ξέρω ποιος σε παρακολουθεί αλλά επειδή πλέον τους έμαθα ΟΛΟΥΣ αν θέλεις 2η γνώμη να σου στείλω κάποια ονόματα σε PM(all over Greece). Φιλικά ΒΚ.
ΥΓ1. Να το σκεφτείς ΠΑΡΑ πολύ για νυστέρι. Από εκεί και μετά δεν έχει πισωγύρισμα.
ΥΓ2. Εσύ λες ότι δεν σε σκοτώνει σε κάνει δυνατότερη. Εγώ λέω ο Θεός να μην μας δίνει όσα μπορούμε να αντέξουμε. ΚΟΥΡΑΓΙΟ, ΥΠΟΜΟΝΗ, ΟΝΕΙΡΑ , ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΥΧΕΣ (και ισως μια μέρα...)



Αγαπητέ φίλε, σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Σου εύχομαι ολόψυχα και εσύ να ξεπεράσεις τον τραυματισμό σου σύντομα. Να είσαι σίγουρος πως με την πίστη και την προσευχή όλα θα γίνουν όπως πρώτα!!!

Σίγουρα το νυστέρι είναι ρίσκο... αλλά δεν μπορώ καλά-καλά να περπατήσω κανονικά. Εχω ξανακάνει χειρουργείο στον αχίλλειο τένοντα πολλά χρόνια πριν και πήγανε όλα μια χαρά. Δεν θέλω να ονομάσω τον γιατρό που θα μου την κάνει αν το αποφασίσω τελικά, για ευνόητους λόγους. Θα ήθελα όμως να μάθω το όνομα του γιατρού σου, μήπως και είναι ο ίδιος κατά τύχη. Το email μου είναι bandh.aek@hotmail.com. Aν δεν σου είναι κόπος στείλε μου τα στοιχεία του.

Σε ευχαριστώ πολύ
ΜΑΝΤΟΝΑ

ΥΓ. Όταν ξεπεράσεις τον τραυματισμό σου, στείλε μου μήνυμα πως ξεκίνησες πάλι να τρέχεις... θα χαρώ πολύ!!!


<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2010 :  12:09:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@ΜΑΝΤΟΝΑ

Ειμαι ανθρωπος των ριζικων λυσεων κ δεν θα δοκιμαζα στο δικο μου ποδι, μια καινουργια μεθοδο,αμφιβολης αποτελεσματικοτητας!
Απο την αλλη ειμαι ενθερμος κ ενθουσιωδης δρομεας κ δεν θα θελα να στερηθω το τρεξιμο μου,για τοσο πολυ καιρο!!!
Όταν η συντηρητική αγωγή εφαρμόζεται συστηματικά για χρονικό διάστημα πλέον των έξι (6) μηνών και δεν αποδίδει τα αναμενόμενα αποτελέσματα, συνιστάται η χειρουργική θεραπεία.
Κατ΄ αυτήν εκτελείται διάνοιξη-διατομή της πελματιαίας απονεύρωσης, και τα αποτελέσματα είναι πολύ καλά.
Η χειρουργική θεραπεία έχει επίσης θέση στο σύνδρομο του ταρσιαίου σωλήνα, στο σύνδρομο της πιέσεως του πρώτου κλάδου του έσω πελματιαίου νεύρου και στο σύνδρομο του πρόσθιου ταρσιαίου σωλήνα, παθολογίες που έχουν διαφορετική αιτιολογία, πρέπει να διαγνωστούν σωστά και να αντιμετωπισθούν ανάλογα.
Η χειρουργική θεραπεία έχει μερικούς κινδύνους όπως βλάβη νεύρου, φλεγμονή, ρήξη πλήρης της απονεύρωσης, πτώση του τόξου του άκρου ποδιού και πόνο πλέον στην εξωτερική πλευρά του λόγω συμπίεσης του κυβοειδούς οστού και με τελικό αποτέλεσμα αποτυχία στην βελτίωση του πόνου.
Εχε υποψην σου οτι μπορει να γινει κ ενδοσκοπικα(χωρις τομή)!!!!
Κλεινοντας, περιμενε αλλους 2 μηνες, το πολυ,πριν καταληξεις στην επεμβαση!
Σιγουρεψου για τον θεραποντα-χειρουργο σου!!!!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"

Edited by - NIKOS T. on 15/12/2010 12:10:40
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

DrFoot
Newbie Forum Runner

Greece
22 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2010 :  15:54:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητή Μαντόνα,

δεν είμαι απόλυτα βέβαιος πως έχει τεθεί ακριβής διάγνωση στην περίπτωσή σου. Από τα σύνδρομα σηράγγων ταρσού κλπ ως τις μερικές ρήξεις της πελματιαίας απονεύρωσης, μας γράφεις για αρκετά πορίσματα εξετάσεων και όχι απαραίτητα για διάγνωση από τον ένα, υπεύθυνο θεράποντα γιατρό σου. Είσαι απελπισμένη που έχεις καιρό να τρέξεις, φαντάσου την απελπισία σου αν από λάθος διάγνωση / θεραπεία δεν μπορείς να περπατήσεις.

Ο Νικος Τ έχει δίκιο σε όσα σου γράφει, και αν και είναι λίγο άκομψο να δευτερολογεί κανείς σε συνάδελφο, θα ήθελα χωρίς να ανοίγουμε ανούσιους διαλόγους επί θεωρητικού να διευκρινίσω κι εγώ τα εξής:

1. Δεν νοείται χειρουργείο σε ρήξη της πελματιαίας απονεύρωσης. Αν το έπαθες, really bad luck, αλλά η πελματιαία απονεύρωση δεν ράβεται αν κοπεί. Η αντιμετώπιση ρήξεως της πελματιαίας απονεύρωσης είναι μόνο συντηρητική.
2. Χειρουργεία για πελματιαία απονευρωσίτιδα (αυτό που από πολλούς λανθασμένα αποκαλείται "άκανθα πτέρνας" ) γίνονται σε λιγότερο από 1% των ασθενών, μετά από πολύμηνη συντηρητική θεραπεία και πάλι χωρίς θεαματικά αποτελέσματα. Στην Ελλάδα φυσικά γίνονται πολύ συχνότερα και σε πρωιμότερα στάδια για άλλους λόγους.
3. Η ενδοσκοπική μέθοδος για την απελευθέρωση της πελματιαίας απονεύρωσης δεν συνιστάται από τους ειδικούς γιατί επιπλοκές όπως τραυματισμός της αρτηρίας ή του νεύρου του πέλματος ( το γράφω απλά γιατί δεν έχει σημασία εδώ η ακριβής ορολογία) είναι μια επιπλοκή τραγική, αν και σπάνια. Δεν συμβαίνει με την ανοιχτή μέθοδο.
4. Για το σύνδρομο ταρσιαίου σωλήνα: Διεθνώς, οι μεγαλύτεροι χειρουργοί ποδιού είναι ζήτημα αν έχουν χειρουργήσει ο καθένας πάνω από 20 αθενείς με ταρσιαίο σωλήνα (και πάλι πολλά λέμε). Είναι ένα σχετικά σπάνιο, πολλαπλής και συχνά αδιευκρίνιστης αιτιολογίας σύνδρομο που όντως σε ορισμένες περιπτώσεις το χειρουργούμε. Όποιος υποστηρίξει πως έχει μεγάλη σχετική εμπειρία εμπνέει τουλάχιστον σε μένα ως ένα βαθμό καχυποψία.
5. Σπανίως (αν συμβαίνει ποτέ) συνυπάρχει το σύνδρομο ταρσιαίου σωλήνα με τη ρήξη της πελματιαίας απονεύρωσης.

Δεν ξέρω αν όλα αυτά σε βοηθάνε, μπορώ με σιγουριά να σου πω πως είναι αληθή. Πρωτοποριακές, επαναστατικές, θαυματουργές μέθοδοι δεν υπάρχουν. Οι κάθε λογής εγχύσεις στην πελματιαία απονεύρωση έχουν μια σχετικά αμφιλεγόμενη αποτελεσματικότητα στην πελματιαία απονευρωσίτιδα και δεν έχουν θέση σε ρήξη της πελματιαίας απονεύρωσης.
Φοβάμαι πως μάλλον έμπλεξες λίγο σε έναν κυκεώνα ασάφειας και ημιμάθειας και το μόνο που έχω να σου ευχηθώ είναι ηρεμία, καλό κουράγιο και καλή ανάρρωση!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANTONA
Advanced Forum-Runner



401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2010 :  17:05:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ κ. Νίκο και Dr Food, σας ευχαριστώ πολύ για την τοποθέτησή σας.

Η αλήθεια είναι πως είμαι πολύ απελπισμένη. Δεν ξέρω τί θα κάνω τελικά... ο καιρός περνά και το πόδι έχει τα σκαμπανεβασματά του. Αισθάνομαι πως δεν θα περάσει μόνο με θεραπευτική αγωγή πια. Η υπομονή μου έχει τελειώσει. Πιστέψτε έχω κάνει τα πάντα.

Σας ευχαριστώ πολύ!

..... "Απο την αλλη ειμαι ενθερμος κ ενθουσιωδης δρομεας κ δεν θα θελα να στερηθω το τρεξιμο μου,για τοσο πολυ καιρο!!!" .... ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΓΙΑΤΡΕ... ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΥ ΑΛΗΘΙΝΗ!!!



<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2010 :  18:21:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
MANTONA, τι συμπτώματα έχεις;

Dr Foot και ΝΙΚΟΣ Τ. εγώ που ένιωσα 4 μέρες πριν τον μαραθώνιο σα να με τρυπάει βελόνα στο δάχτυλο τι μπορεί να είναι; Στο ball of the foot, όταν το πιέσω νιώθω σαν ηλεκτρισμό. Όταν πατάω στις μύτες δε νιώθω κάποιον πόνο. Στον μαραθώνιο δε με ενόχήσε καθόλου. Από τον μαραθώνιο έχω τρέξει 3-4 φορές, και αισθάνθηκα ένα μικρό μούδιασμα.
Ξέρω ότι δε γίνεται διάγνωση ηλεκρονικά,αλλά μιά γνώμη ίσως βοηθούσε. Πήγα σε γιατρό και ενώ στην αρχή είπε ότι δεν έχω νευρίνωμα morton διότι όταν μου πίεζε το πόδι θα έπρεπε να τσιρίζω από τον πόνο, μετά, είπε ότι ίσως και να έχω, επειδή στο ball of the foot πονάω.

Πάντως στην καθημερινότητά μου, δε με ενοχλεί παρά μόνο αν πιέσω το ball of the foot. Μόνο πριν τον μαραθώνιο είχα την αίσθηση της βελόνας.

Life is full of surprises
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2010 :  19:07:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αλεξάνδρα
γειά σου,
να που πετάγομαι ξανά αλλά δυστυχώς δεν είμαι ειδικός.
Θυμάσαι που έγραφα για τον οξύ πόνο που είχα στο 3ο-4ο δάχτυλο και έτρεχα σε νευρολόγο;
Πήγα και σε ορθοπεδικό που μου είπε ότι έχω τελικά μεταταρσαλγία και όχι κάτι με τα νεύρα. Συνέστησε 10 μέρες ξεκούραση και λήψη αντιφλεγμονώδους (xeforapid). Είμαι αρκετά καλύτερα (φοράω και ορθοτικούς πάτους σε ΟΛΑ τα παπούτσια μου και το βελόνιασμα στα δάχτυλα έχει μειωθεί δραματικά.
Ομως ακόμα και τώρα κάνω ολιγόλεπτες προπονήσεις και προσπαθώ να το πιέζω όσο το δυνατόν λιγότερο. Επίσης βάζω το πόδι σε θερμοφόρα (γιατί σε μένα η περίπτωση είναι χρόνια) 3 φορές την ημέρα.


"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANTONA
Advanced Forum-Runner



401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2010 :  19:53:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

MANTONA, τι συμπτώματα έχεις;

Dr Foot και ΝΙΚΟΣ Τ. εγώ που ένιωσα 4 μέρες πριν τον μαραθώνιο σα να με τρυπάει βελόνα στο δάχτυλο τι μπορεί να είναι; Στο ball of the foot, όταν το πιέσω νιώθω σαν ηλεκτρισμό. Όταν πατάω στις μύτες δε νιώθω κάποιον πόνο. Στον μαραθώνιο δε με ενόχήσε καθόλου. Από τον μαραθώνιο έχω τρέξει 3-4 φορές, και αισθάνθηκα ένα μικρό μούδιασμα.
Ξέρω ότι δε γίνεται διάγνωση ηλεκρονικά,αλλά μιά γνώμη ίσως βοηθούσε. Πήγα σε γιατρό και ενώ στην αρχή είπε ότι δεν έχω νευρίνωμα morton διότι όταν μου πίεζε το πόδι θα έπρεπε να τσιρίζω από τον πόνο, μετά, είπε ότι ίσως και να έχω, επειδή στο ball of the foot πονάω.

Πάντως στην καθημερινότητά μου, δε με ενοχλεί παρά μόνο αν πιέσω το ball of the foot. Μόνο πριν τον μαραθώνιο είχα την αίσθηση της βελόνας.

Life is full of surprises



Αγαπητή Αλεξάνδρα, δεν νομίζω να εχει καμμία σχέση με το δικό μου πρόβλημα. Κάθε περίπτωση είναι και διαφορετική.

Το πρόβλημα το δημιουργησα μόνη μου. Ετρεχα ένα μεγάλο χρονικό διάστημα κάποιο μέρος της προπονησης ξυπόλητη... Ενιωσα ενόχληση δεν σταμάτησα "kakως", μου έκανε πελματιαία απονευρωσίτιδα. Εκανα θεραπείες ητανε σε πολύ καλό δρόμο. Αλλά σε κάποια ένταση στην καθημερινότητά μου, ένιωσα σκίσιμο ή κάψιμο θα έλεγα στο τελειωμα της φτέρνας κοντα στην καμάρα.

Μην φοβάσαι δεν νομίζω να έχει καμμία σχέση. Ψάξτο όμως για να μην έχεις "παρατράγουδα"!



<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2010 :  20:31:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

MANTONA, τι συμπτώματα έχεις;

Dr Foot και ΝΙΚΟΣ Τ. εγώ που ένιωσα 4 μέρες πριν τον μαραθώνιο σα να με τρυπάει βελόνα στο δάχτυλο τι μπορεί να είναι; Στο ball of the foot, όταν το πιέσω νιώθω σαν ηλεκτρισμό. Όταν πατάω στις μύτες δε νιώθω κάποιον πόνο. Στον μαραθώνιο δε με ενόχήσε καθόλου. Από τον μαραθώνιο έχω τρέξει 3-4 φορές, και αισθάνθηκα ένα μικρό μούδιασμα.
Ξέρω ότι δε γίνεται διάγνωση ηλεκρονικά,αλλά μιά γνώμη ίσως βοηθούσε. Πήγα σε γιατρό και ενώ στην αρχή είπε ότι δεν έχω νευρίνωμα morton διότι όταν μου πίεζε το πόδι θα έπρεπε να τσιρίζω από τον πόνο, μετά, είπε ότι ίσως και να έχω, επειδή στο ball of the foot πονάω.

Πάντως στην καθημερινότητά μου, δε με ενοχλεί παρά μόνο αν πιέσω το ball of the foot. Μόνο πριν τον μαραθώνιο είχα την αίσθηση της βελόνας.

Life is full of surprises


Τι εννοεις ball of the foot????Ειναι πανω στο μεγαλο δαχτυλο?Απο πανω η απο κατω??Η μηπως αναμεσα σε 2 δαχτυλα??

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"

Edited by - NIKOS T. on 15/12/2010 20:33:10
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

bkafkas
Forum-Runner

Greece
177 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2010 :  21:52:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by MANTONA

quote:
Originally posted by bkafkas

MANTONA, δεν έχω άποψη επί του θέματος. Για συμπαράσταση σου δηλώνω ότι έχω να τρέξω από 1η Ιουλίου μετά από διάγνωση οιδήματος στα μετατάρσια και το χειρότερο...δεν υπαρχει ξεκάθαρη ημερομηνία αποκατάστασης. Προς το παρόν, μετά από 3 μήνες με πατερίτσες και αφού έχω πιεί 2 πισίνες χλώριο σε 5 1/2 μήνες (γιατί κάτι άλλο δεν επιτρεπόταν) είμαι στη φάση σταδιακής φόρτισης με ποδήλατο στατικό από 1/12 και φυσιοθεραπείες. Δεν ξέρω ποιος σε παρακολουθεί αλλά επειδή πλέον τους έμαθα ΟΛΟΥΣ αν θέλεις 2η γνώμη να σου στείλω κάποια ονόματα σε PM(all over Greece). Φιλικά ΒΚ.
ΥΓ1. Να το σκεφτείς ΠΑΡΑ πολύ για νυστέρι. Από εκεί και μετά δεν έχει πισωγύρισμα.
ΥΓ2. Εσύ λες ότι δεν σε σκοτώνει σε κάνει δυνατότερη. Εγώ λέω ο Θεός να μην μας δίνει όσα μπορούμε να αντέξουμε. ΚΟΥΡΑΓΙΟ, ΥΠΟΜΟΝΗ, ΟΝΕΙΡΑ , ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΥΧΕΣ (και ισως μια μέρα...)



Αγαπητέ φίλε, σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Σου εύχομαι ολόψυχα και εσύ να ξεπεράσεις τον τραυματισμό σου σύντομα. Να είσαι σίγουρος πως με την πίστη και την προσευχή όλα θα γίνουν όπως πρώτα!!!

Σίγουρα το νυστέρι είναι ρίσκο... αλλά δεν μπορώ καλά-καλά να περπατήσω κανονικά. Εχω ξανακάνει χειρουργείο στον αχίλλειο τένοντα πολλά χρόνια πριν και πήγανε όλα μια χαρά. Δεν θέλω να ονομάσω τον γιατρό που θα μου την κάνει αν το αποφασίσω τελικά, για ευνόητους λόγους. Θα ήθελα όμως να μάθω το όνομα του γιατρού σου, μήπως και είναι ο ίδιος κατά τύχη. Το email μου είναι bandh.aek@hotmail.com. Aν δεν σου είναι κόπος στείλε μου τα στοιχεία του.

Σε ευχαριστώ πολύ
ΜΑΝΤΟΝΑ

ΥΓ. Όταν ξεπεράσεις τον τραυματισμό σου, στείλε μου μήνυμα πως ξεκίνησες πάλι να τρέχεις... θα χαρώ πολύ!!!


<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!


ΜΑΝΤΟΝΑ,
προσπάθησα να στείλω mail αλλά μου βγάζει τη διεύθυνση σου άκυρη. Αν έχεις εναλλακτική στείλτη μου στο sv2hud@otenet.gr
good night
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2010 :  23:42:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@MANTONA: ΟΚ, εγώ δεν έχω κάψιμο. Άλλο είναι το δικό μου λοιπόν.

@NIKOS T:ball of the foot εννοώ το σημείο στο πέλμα πριν τα δάχτυλα=εκεί που δημιουργείται συνήθως κάλος και λίγο πιο ψηλά, στη "γραμμή".

@ gargadua:εγώ πάντως όπως είπα και πιο πριν, μετά τον μαραθώνιο όλο ξεκούραση είμαι....Βελόνιασμα δεν έχω αλλά ένα μουδιασματάκι το ένιωσα κανά 2 φορές που έτρεξα. Θα αρχίσω πάλι το τρέξιμο τον Ιανουάριο οπότε και θα δω τι γίνεται. Οι πάτοι που λες ότι βάζεις είναι φτιαγμένοι ειδικά για εσένα σε ποδίατρο; Εγώ είχα φτιάξει πάτους πριν 2 χρόνια αλλά ηταν πάρα πολύ σκληροί! Τους άντεξα μια φορά μόνο για 10 λεπτά. Λες και είχα ένα κομμάτι ξύλο στα παπππούτσια μου. Αυτό ποτέ δεν το κατάλαβα- στην αγορά πουλάνε πάτπυς σιλικόνης και εμένα μου έδωσε σκληρούς!



Life is full of surprises
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2010 :  08:13:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αλεξάνδρα καλημέρα
δες εδώ http://www.feetrelief.com/ Το βρήκα πρόσφατα και παράγγειλα 3/4 και κανονικούς. των 3/4 είναι σταθεροί. Επίσης startfitness και wiggle.
Οι πάτοι για να τρέχω είναι φτιαχτοί(85-120 Ε) αλλά δεν αντέχουν (έτσι το υπολογίζω) για πάνω από 6-8μηνο. Επίσης ρωτώντας αριστερα και δεξιά παρατήρησα ότι ανάλογα με το υλικό που χρησιμοποιεί ο κάθε κατασκευαστής είναι πιό σκληροί ή μαλακοί.
Οι πάτοι θέλουν χρόνο για να τους συνηθίσεις γιατί στην ουσία αλλάζει το πάτημά σου (γιατρε καλά τα λέω;) και γι΄αυτό νοιώθεις άβολα. Τους φοράς για μικρά χρονικά διαστήματα κάθε μέρα προσθέτοντας χρόνο κάθε μέρα.
Οταν είχα πρωτοφτιάξει με πιέζαν επίσης αλλά τώρα δεν μπορώ χωρίς να νοιώθω κάτι στη καμάρα μου.
Κάνε 1 επίσκεψη σε ορθοπεδικό γιατί πιθανόν χωρίς αντιφλεγμονώδη να μην σου περάσει.

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2010 :  09:25:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

@MANTONA: ΟΚ, εγώ δεν έχω κάψιμο. Άλλο είναι το δικό μου λοιπόν.

@NIKOS T:ball of the foot εννοώ το σημείο στο πέλμα πριν τα δάχτυλα=εκεί που δημιουργείται συνήθως κάλος και λίγο πιο ψηλά, στη "γραμμή".

@ gargadua:εγώ πάντως όπως είπα και πιο πριν, μετά τον μαραθώνιο όλο ξεκούραση είμαι....Βελόνιασμα δεν έχω αλλά ένα μουδιασματάκι το ένιωσα κανά 2 φορές που έτρεξα. Θα αρχίσω πάλι το τρέξιμο τον Ιανουάριο οπότε και θα δω τι γίνεται. Οι πάτοι που λες ότι βάζεις είναι φτιαγμένοι ειδικά για εσένα σε ποδίατρο; Εγώ είχα φτιάξει πάτους πριν 2 χρόνια αλλά ηταν πάρα πολύ σκληροί! Τους άντεξα μια φορά μόνο για 10 λεπτά. Λες και είχα ένα κομμάτι ξύλο στα παπππούτσια μου. Αυτό ποτέ δεν το κατάλαβα- στην αγορά πουλάνε πάτπυς σιλικόνης και εμένα μου έδωσε σκληρούς!



Life is full of surprises


Σε ποιο υψος περιπου(πρωτος,δευτερος,τριτος κλπ. δαχτυλος)??

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 11 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000