Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Τραυματισμός στο γόνατο-αλλαγή τρόπου τρεξίματος;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

helios21
Forum-Runner

128 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 09/02/2014 :  22:15:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα!

Να σας αναλύσω λίγο την περίπτωση μου:
Τέλη Οκτώβρη-αρχές Νοέμβρη, μου παρουσιάστηκε ένας πόνος στο δεξί γόνατο, στο κάτω μέρος του. Ο πόνος αυτός παρουσιαζόταν αφού έκανα κάποια χιλιόμετρα, και μετά όσο έτρεχα επιδεινώνονταν. Όταν παρουσιαζόταν το πρόβλημα και σταμάταγα να τρέχω, διαπίστωνα ότι η στάση στην οποία πονούσα, ήταν αν στεκόμουν στο ένα πόδι με το πόδι λυγισμένο (στάση 'γερανός' από το καράτε kid). Επίσης στην καθημερινότητα μου πονούσα κυρίως στο κατέβασμα της σκάλας και λιγότερο στο ανέβασμα. Στο περπάτημα καθόλου.

Για να μην πολυλογώ, πήγα σε ορθοπεδικό, με εξέτασε, δεν μου βρήκε κάτι συγκεκριμένο από τις κινήσεις που μου έκανε και μου πρότεινε ένα μήνα αποχή, ασκήσεις τετρακεφάλου και περπάτημα. Τα έκανα αλλά ο πόνος επανήλθε. Μου έγραψε μαγνητική η οποία από ότι κατάλαβα δεν έδειξε τίποτα συγκεκριμένο. Έτσι ο γιατρός αποφάσισε ότι έχω χονδροπάθεια επιγονατίδος, μου είπε πάλι για ασκήσεις τετρακεφάλου και ξεκούραση και μου έγραψε και glucosamine να παίρνω για τρεις μήνες.

Είπα να πάω και σε έναν πιο 'ειδικό' και έτσι πήγα σε έναν αθλίατρο στο ΚΑΤ. Αυτός εν ολίγης έβρισε τον προηγούμενο γιατρό που μου είπε να κάνω μαγνητική γιατί είπε ότι δεν χρειαζόταν. Αυτός με έβαλα να κάνω ακτινογραφία η οποία βγήκε καθαρή. Η διάγνωση αυτού του γιατρού ήταν τενοντίτιδα! "Και ας μην φαίνεται στην μαγνητική", είπε. Μου είπε και αυτός ξεκούραση, και να μην τρέχω σε ανώμαλο έδαφος.

Μετά από σχεδόν δύο μήνες αποχής, άρχισα σιγά σιγά το τρέξιμο, ξεκινώντας με πολύ λίγα χιλιόμετρα και αυξάνοντας σταδιακά (παλιά έκανα κυρίως 10άρια ενώ είχα φτάσει μέχρι και τα 18). Το θέμα είναι ότι καμιά φορά σαν να αισθάνομαι ξανά μια ενόχληση στο γόνατο. Ίσως να είναι η ιδέα μου, δεν ξέρω, αλλά δεν το ζορίζω περισσότερο για να δω αν εμφανιστεί ο ίδιος πόνος ή όχι.

Η βασική μου ερώτηση τώρα (εκτός από το "τι έχω γιατρέ μου") είναι η εξής: Από διάφορους πειραματισμούς που έκανα όλο αυτό το διάστημα διαπίστωσα ότι αν πατάω πρώτα με την φτέρνα του ποδιού μου νοιώθω το γόνατο να καταπονείται πολύ λιγότερο από ότι αν πατάω όλο το πέλμα. Επίσης αν πατάω στις μύτες (πράγμα που δεν έκανα ποτέ, συνήθως έτρεχα πατώνατας όλο το πέλμα) τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα για το γόνατο. Παίζει κάτι τέτοιο, ή είναι η ιδέα μου;;;
Έχω διαβάσει ότι το να πατάς με την φτέρνα δεν είναι σωστό γιατί φρενάρεις και κουράζεσαι περισσότερο. Εγώ πάντως δεν έχω αισθανθεί κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Η μόνη διαφορά που αισθάνομαι με αυτόν τον τρόπο τρεξίματος είναι ότι καταπονώ λίγο πιο πολύ τον δικέφαλο.

Να συνεχίσω λοιπόν να τρέχω προς το παρόν έτσι μέχρι να αισθανθώ πιο σίγουρος για το γόνατο; Ή είναι όλα στα μυαλό μου;

Ευχαριστώ!

Edited by - helios21 on 09/02/2014 22:24:42

spectactor
Forum-Runner

Greece
92 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2014 :  22:33:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλο θα ήταν να βρείς εναν αθλίατρο για δρομείς
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

helios21
Forum-Runner

128 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2014 :  22:42:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάντως ο δεύτερος γιατρός είχε φανεί αρκετά σίγουρος, με το που του είπα τα συμπτώματα δεν άργησε να βγάλει την διάγνωση, ενώ ο πρώτος με πασπάτευε μια ώρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2014 :  23:34:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ενδυνάμωση έκανες;;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

helios21
Forum-Runner

128 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/02/2014 :  23:48:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι στην αρχή έκανα αρκετά, γράφτηκα και γυμναστήριο, αλλά όσο περνούσε ο καιρός στο σπίτι δεν έκανα πολλά οπότε μόνο στο γυμναστήριο 2 φορές την εβδομάδα μέσο όρο. Ε μετά ήρθαν και οι γιορτές, οπότε χαλάρωσα λίγο παραπάνω .
Τώρα που μου μπήκαν πάλι "ψίλοι στα αυτιά" αγόρασα και βαράκια για τους αστραγάλους και λέω πέρα από το γυμναστήριο να κάνω και σχεδόν κάθε μέρα και στο σπίτι.


Edited by - helios21 on 09/02/2014 23:50:09
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mitsubae
Forum-Runner

Greece


61 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/02/2014 :  00:02:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ακριβώς τα ίδια συμπτώματα είχα και εγώ μετά τον Παλαμήδειο. Έπειτα από συνάντηση με το φυσικοθεραπευτή μου αποφασίσαμε 1 μήνα αποχή, πάγο κάθε μέρα και ενδυνάμωση όσο το δυνατόν...μετά το μήνα ξεκίνησα χαλαρά το τρέξιμο με επιγονατίδα (μία johns) απλή από φαρμακείο στα 4 ευρώ χωρίς τρύπα και μέχρι σήμερα δεν με έχει ξανατσιμπήσει. Σήμερα ένανα ένα 14αρι χωρις κανένα πρόβλημα. Προληπτικά βάζω μετά από κάθε προπόνηση πάγο και στα δύο γόνατα για κανα τέταρτο. Επίσης, στο δικό μου κορμί, σημαντικό ρόλο παίζουν και τα αρκετά κιλά μου (ύψος 1.87 και 90 κιλά), τα οποία επιβαρύνουν τα γόνατα.

Edited by - mitsubae on 10/02/2014 00:03:27
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/02/2014 :  00:09:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by helios21

Ναι στην αρχή έκανα αρκετά, γράφτηκα και γυμναστήριο, αλλά όσο περνούσε ο καιρός στο σπίτι δεν έκανα πολλά οπότε μόνο στο γυμναστήριο 2 φορές την εβδομάδα μέσο όρο. Ε μετά ήρθαν και οι γιορτές, οπότε χαλάρωσα λίγο παραπάνω .
Τώρα που μου μπήκαν πάλι "ψίλοι στα αυτιά" αγόρασα και βαράκια για τους αστραγάλους και λέω πέρα από το γυμναστήριο να κάνω και σχεδόν κάθε μέρα και στο σπίτι.




άρα δεν φταίνε οι γιατροί!!
άνετα μπορείς στο σπίτι σου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

helios21
Forum-Runner

128 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/02/2014 :  00:31:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by mitsubae

Ακριβώς τα ίδια συμπτώματα είχα και εγώ μετά τον Παλαμήδειο. Έπειτα από συνάντηση με το φυσικοθεραπευτή μου αποφασίσαμε 1 μήνα αποχή, πάγο κάθε μέρα και ενδυνάμωση όσο το δυνατόν...μετά το μήνα ξεκίνησα χαλαρά το τρέξιμο με επιγονατίδα (μία johns) απλή από φαρμακείο στα 4 ευρώ χωρίς τρύπα και μέχρι σήμερα δεν με έχει ξανατσιμπήσει. Σήμερα ένανα ένα 14αρι χωρις κανένα πρόβλημα. Προληπτικά βάζω μετά από κάθε προπόνηση πάγο και στα δύο γόνατα για κανα τέταρτο. Επίσης, στο δικό μου κορμί, σημαντικό ρόλο παίζουν και τα αρκετά κιλά μου (ύψος 1.87 και 90 κιλά), τα οποία επιβαρύνουν τα γόνατα.


Χαίρομαι που με το ίδιο πρόβλημα έχεις επανέλθει πλήρως!
Εμένα δεν μου είπε κανένας γιατρός για πάγο. Και τον δεύτερο που τον ρώτησα για επιγονατίδα μου είπε όχι γιατί ατροφεί το γόνατο...
Και εγώ έχω περιττά κιλά που προσπαθώ να χάσω.. 1.74, 80kg.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mitsubae
Forum-Runner

Greece


61 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/02/2014 :  00:42:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν πρόκειται να την παντρευτώ την επιγονατίδα με τίποτα. Θα προσπαθήσω να την βγάλω σιγά σιγά.
Πάντως, χωρίς να είμαι γιατρός αλλά ούτε και κανένας σοβαρός δρομέας, νομίζω πως τα κιλά παίζουν σημντικό ρόλο και επιβαρύνουν τις αρθρώσεις, ειδικά τα γόνατα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/02/2014 :  00:58:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είχα το ίδιο πρόβλημα πέρυσι το Φεβρουάριο. Η μαγνητική έδειξε τραυματισμό στην επιγονατίδα από κάποιο παλιό χτύπημα τον οποίο δεν είχα αντιληφθεί. Αρχικά έβαζα πάγο και ξεκίνησα ενδυνάμωση με ισομετρικές ή με ασκήσεις στο γυμναστήριο χωρίς να λυγίζει το γόνατο περισσότερο από 30 μοίρες για να μην καταπονείται η άρθρωση. Καλό μου έκανε και το κολλαγόνο αλλά είναι πανάκριβο το έπαιρνα από τον Ιούλιο μέχρι το μαραθώνιο στις 10/11. Κατά το μαραθώνιο δεν πόνεσα καθόλου και δε το περίμενα. Με ξαναενόχλησε τώρα με τα κρύα αλλά δεν έχω πονέσει ξανά όπως τότε, γενικά δε με πονάει αλλά αισθάνομαι μια αδυναμία στο συγκεκριμένο σημείο. Συνεχίζω κανονικά ασκήσεις ενδυνάμωσης ενώ βοηθάει πολύ και το μασάζ γιατί λειτουργούν καλύτερα οι μυς και γενικά σε γλυτώνει από τραυματισμούς.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/02/2014 :  09:07:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάγο μετά απο προπονήσεις βάζουμε έχουμε δεν έχουμε πρόβλ
ημα και φυσικά το κυριότερο πάντα ενδυνάμωση τετρακεφάλου.
Αυτό με το κολλαγόνο δεν το κατάλαβα αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

helios
Newbie Forum Runner

1 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/02/2014 :  11:05:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dimitrissss

Είχα το ίδιο πρόβλημα πέρυσι το Φεβρουάριο. Η μαγνητική έδειξε τραυματισμό στην επιγονατίδα από κάποιο παλιό χτύπημα τον οποίο δεν είχα αντιληφθεί. Αρχικά έβαζα πάγο και ξεκίνησα ενδυνάμωση με ισομετρικές ή με ασκήσεις στο γυμναστήριο χωρίς να λυγίζει το γόνατο περισσότερο από 30 μοίρες για να μην καταπονείται η άρθρωση. Καλό μου έκανε και το κολλαγόνο αλλά είναι πανάκριβο το έπαιρνα από τον Ιούλιο μέχρι το μαραθώνιο στις 10/11. Κατά το μαραθώνιο δεν πόνεσα καθόλου και δε το περίμενα. Με ξαναενόχλησε τώρα με τα κρύα αλλά δεν έχω πονέσει ξανά όπως τότε, γενικά δε με πονάει αλλά αισθάνομαι μια αδυναμία στο συγκεκριμένο σημείο. Συνεχίζω κανονικά ασκήσεις ενδυνάμωσης ενώ βοηθάει πολύ και το μασάζ γιατί λειτουργούν καλύτερα οι μυς και γενικά σε γλυτώνει από τραυματισμούς.


Χμ και εμένα έδειξε ένα παλιό τραύμα στους μπροστά χιαστούς, μάλλον από παλιό πέσιμο. "Παρατηρήθηκε λέπτυνση" αν θυμάμαι καλά έλεγε η γνωμάτευση. Αλλά κανένας από τους δύο γιατρούς δεν είπε ότι ο πόνος προέρχεται από αυτό. Και εμένα τα ίδια μου είπε για τις ασκήσεις τετρακεφάλου. Θα αρχίσω και τον πάγο οπότε και βλέπουμε. Για πόσο καιρό έκανες μόνο ασκήσεις χωρίς να τρέχεις; Πόσο συχνά έκανες τις ασκήσεις;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

helios21
Forum-Runner

128 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/02/2014 :  20:48:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επίσης μια άλλη ερώτηση: Τις ισομετρικές τετρακεφάλου έχει νόημα να τις κάνω και τις μέρες που τρέχω; Αν ναι μήπως είναι καλύτερο να τις κάνω πριν ή μετά μαζί με τις διατάσεις;

Edited by - helios21 on 10/02/2014 20:50:33
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/02/2014 :  22:49:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by helios21

Επίσης μια άλλη ερώτηση: Τις ισομετρικές τετρακεφάλου έχει νόημα να τις κάνω και τις μέρες που τρέχω; Αν ναι μήπως είναι καλύτερο να τις κάνω πριν ή μετά μαζί με τις διατάσεις;


στον.....καναπέ, σπίτι σου μπορείς άνετα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mitsubae
Forum-Runner

Greece


61 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/02/2014 :  23:16:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σήμερα βγήκε η επιγονατίδα για ένα χαλαρό 10ακι με 5Χ800 στο ενδιάμεσο και δέ με τσίμπησε καθόλου!
Helios, είμαι σίγουρος πως θα σου περάσει σιγά σιγά, πάλεψέ το με ενδυνάμωση και όλα θα πάνε καλά!

Edited by - mitsubae on 11/02/2014 23:16:36
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

runsakis
Forum-Runner

Greece


107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/02/2014 :  10:56:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τενοντίτιδα σε ποιον τενοντα? Η διαγνωση δεν νομίζω οτι βοηθάει και πολύ.
Από την στιγμή που μπορείς και τρέχεις δεν φαινεται να ειναι κατι σοβαρό ΑΛΛΑ προσεξε μην το κάνεις εσύ σοβαρό!

Το πατημα φυσικά και παίζει ρόλο χωρίς να υπάρχει σωστό και λάθος. Εγώ γλιτωσα από λαγό στο ακριβώς αναποδο, από φτέρνα γύρισα σε forefoot!

Τρέχεις πάντα με τα ίδια παπούτσια? Αν ναί έχεις δοκιμάσει άλλα? Ξερεις αν είσαι υπερ ή υπό? Μπορεί να παίζει και αυτό ρόλο.

Χάσε κιλά, κάνε ενδυνάμωση, πρόσεχε τα πατήματά σου και μην κάνεις υπερβολές. Πράγμα το οποιο θα πρέπει να ακολουθουμε όλοι, ούτως ή άλλως
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000