Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Επικαιρότητα
 Αθώοι όλοι οι κατηγορούμενοι στην άρση βαρών!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 6

oldman
Advanced Forum-Runner



262 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 21/02/2014 :  15:23:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://www.newsbeast.gr/society/arthro/646732/athooi-oloi-katigoroumenoi-gia-to-skanadalo-doping-stin-arsi-varon/

Το ΜΕΓΑΛΕΙΟ μας!!! Το σκεπτικό του εισαγγελέα είναι μοναδικής εφευρετικότητας...

A little less conversation, a little more action please...

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/02/2014 :  16:25:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με πρόλαβες Ζήση, ήμουν έτοιμος να ποστάρω!

http://sports.in.gr/othersports/article/?aid=1231297669
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zion
Newbie Forum Runner

Greece


17 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/02/2014 :  16:37:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η Χώρα των Αθώων.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldman
Advanced Forum-Runner



262 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/02/2014 :  16:50:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

Με πρόλαβες Ζήση, ήμουν έτοιμος να ποστάρω!

http://sports.in.gr/othersports/article/?aid=1231297669



Κοίτα, ας πούμε ότι σου αρέσει να σνιφάρεις... ζάχαρη άχνη. Αν μια μέρα σε πιάσουν να σνιφάρεις κόκα, ο συγκεκριμένος εισαγγελέας θα είναι υπέρ σου!

"Η ζημιά έγινε κατά την παραγγελία της ζάχαρης σε super market της Βολιβίας", θα πει. Καθαρά πράγματα. Αφού δε γνώριζες ότι θα διαπράξεις παράβαση, δε στοιχειοθετείται κατηγορία!

Τώρα αν εγώ παραγγείλω κανένα όπλο που πετάει καραμέλες, και στην Κίνα κάνουν κανένα λάθος, εγώ θα φταίω?

A little less conversation, a little more action please...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

denvas
Advanced Forum-Runner

Greece


260 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/02/2014 :  17:25:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όταν τα έλεγαν για την ΤσουΛι εσείς γελάγατε. Που να φανταστούν ότι η Τσουλί τους είχε βάλει στο μάτι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldman
Advanced Forum-Runner



262 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/02/2014 :  17:50:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by denvas

Όταν τα έλεγαν για την ΤσουΛι εσείς γελάγατε. Που να φανταστούν ότι η Τσουλί τους είχε βάλει στο μάτι



Άλλο ένα όργανο των διεθνών συνομωτών που οργάνωσαν την πλεκτάνη κατά της χώρας! Είναι οι ίδιοι που μερικά χρόνια μετά άρχισαν να μας ψεκάζουν...

A little less conversation, a little more action please...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GLOU GLOU
Master Forum-Runner

France


2585 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/02/2014 :  18:03:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αφού το λέι το Τριμελές Πλημμελειοδικείο, γιατί έχετε αμφιβολίες. Και σε μένα μου φάνηκε πολύ περίεργο να παίρνουνε. Νομίζω ότι είχαν καλή προετοιμασία.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/02/2014 :  21:17:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλή η ειρωνία, αλλά, έτσι, για να γίνεται συζήτηση: πέρασε κανενός απ'το μυαλό η περίπτωση να μην προέκυψε από την διαδικασία στο ακροατήριο και τις μαρτυρικές καταθέσεις η ενοχή των κατηγορουμένων; Δε λέω ότι πήραν ή δεν πήραν σκευάσματα οι αρσιβαρίστες, αλλά οι δικαστές δεν αποφασίζουν με την επιφοίτηση του Αγίου Πνεύματος ούτε με βάση τα ισχύοντα των διεθνών ομοσπονδιών, αλλά με βάση το ελληνικό δίκαιο, τα αποδεικτικά μέσα και ιδίως τους μάρτυρες που θα προσέλθουν. Τα νον σόου, τα βιολογικά διαβατήρια αλλά και γενικότερα η έννοια της αντικειμενικής ευθύνης που εικάζω ότι (καλώς) ισχύει για τους αθλητές βάσει IAAF (βρέθηκες με ουσίες στο αίμα ή στα ούρα πχ, είσαι ένοχος), δεν συνεπάγεται ότι θα καταδικαστείς και από ελληνικό (και όχι μόνο) ποινικό δικαστήριο, για το οποίο απαιτείται δόλος, πλήρης απόδειξη της ενοχής και προπαντός κάποιοι που θα καταθέσουν σε βάρος σου (και όχι μάρτυρες που θα λένε για Κινέζους που μπλέξαν τις παραγγελίες). Αυτά τα γράφω χωρίς να ξέρω την υπόθεση, απλώς προς προβληματισμό κι επειδή δεν αντέχω τα βιαστικά συμπεράσματα και την ισοπέδωση των πάντων.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/02/2014 :  21:43:29  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εδώ Τάσο, μιλάμε για το ότι το δείγμα (και τα 2 δείγματα) ήταν θετικά. όχι για Non-show κτλ.
Μετά τι μάρτυρες κατηγορίας να υπάρχουν σε αυτό, δεν μιλάμε για δολοφονία.
Στην καλύτερη να αποδείξουν ότι δεν το ήξεραν, το ότι πήραν ήταν πέρα για πέρα βέβαιο. Τι άλλο να συζητήσουμε από εκεί και πέρα. Δεν κάνει δεκτό το ελληνικό δικαστήριο την γνωμάτευση της WADA και κάνει δεκτή την μαρτυρία της MI-ΓΙΟΥ-ΤΣΙΝ από την κίνα, που παραδέχτηκε ότι τα μπέρδεψε?

Δικηγόρος ο Κούγιας, και το δικαστήριο... αμερόληπτο. Λαδάκι δεν πέφτει στις μέρες μας εξάλλου. Πότε. Τελειώσαν αυτά.
Λυπάμαι, αλλά για μια ακόμα φορά η ελληνική δικαιοσύνη, γίνεται ρεζίλι στα μάτια μου.
Δεν είμαι υπερ της αυτοδικίας, και το μη χείρον βέλτιστο, αυτό έχουμε, με αυτό πορευόμαστε, και πρέπει να το διόρθωσουμε και όχι να το απαξιώσουμε, ούτε βέβαια αν εγώ σε μια δική μου περίπτωση έχανα θα έλεγα τίποτα (τότε κάθε άλλο, τότε δεν θα έλεγα, απλά ίσως άλλαζα χώρα) αλλά το θεωρώ γελοίο πέρα για πέρα, για ΜΙΑ ακόμα φορά. Και μάλιστα επειδή είναι πολλοστή φορά για παρεμφερές ζήτημα, με βλέπεις (από τις λίγες φορές πιστεύω) έτσι "αγανακτισμένο".

edit. Και διαβάζοντας προσεχτικά το άρθρο, βλέπω ότι δεν απαλάχτηκαν λόγω αμφιβολιών χρήσης, αλλά λόγω μη επίγνωσης της χρήσης καθώς ήταν στόχος διεθνών συμφερώντων. Και έτσι να είναι, απαλλάσεσαι? Αυτό λέει ο νόμος? Ο νόμος λέει να μην κάνεις χρήση εν γνώση σου, αλλά εν αγνοία σου, είναι οκ?
Αστεία πράγματα , δικαιολογίες του στύλ, ξέχασα το τετράδιο σπίτι.

Edited by - Deorum on 21/02/2014 21:45:38
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/02/2014 :  22:12:06  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
http://www.dsanet.gr/Epikairothta/Nomothesia/n3516_06.htm

Εδώ είναι ο νόμος αναλυτικά.
Συγχωρέστε με, αλλά άγνοια χρήσης δεν βλέπω κάπου να έχει άλλη μεταχείριση. Μιλάει για απαγόρευση χρήσης, γενικώς και αδιακρίτως.
Πιο ειδικός αν είναι κάποιος ευχαρίστως να τον ακούσω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/02/2014 :  22:27:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Εδώ Τάσο, μιλάμε για το ότι το δείγμα (και τα 2 δείγματα) ήταν θετικά. όχι για Non-show κτλ.
Μετά τι μάρτυρες κατηγορίας να υπάρχουν σε αυτό, δεν μιλάμε για δολοφονία.
Στην καλύτερη να αποδείξουν ότι δεν το ήξεραν, το ότι πήραν ήταν πέρα για πέρα βέβαιο. Τι άλλο να συζητήσουμε από εκεί και πέρα. Δεν κάνει δεκτό το ελληνικό δικαστήριο την γνωμάτευση της WADA και κάνει δεκτή την μαρτυρία της MI-ΓΙΟΥ-ΤΣΙΝ από την κίνα, που παραδέχτηκε ότι τα μπέρδεψε?

Δικηγόρος ο Κούγιας, και το δικαστήριο... αμερόληπτο. Λαδάκι δεν πέφτει στις μέρες μας εξάλλου. Πότε. Τελειώσαν αυτά.
Λυπάμαι, αλλά για μια ακόμα φορά η ελληνική δικαιοσύνη, γίνεται ρεζίλι στα μάτια μου.
Δεν είμαι υπερ της αυτοδικίας, και το μη χείρον βέλτιστο, αυτό έχουμε, με αυτό πορευόμαστε, και πρέπει να το διόρθωσουμε και όχι να το απαξιώσουμε, ούτε βέβαια αν εγώ σε μια δική μου περίπτωση έχανα θα έλεγα τίποτα (τότε κάθε άλλο, τότε δεν θα έλεγα, απλά ίσως άλλαζα χώρα) αλλά το θεωρώ γελοίο πέρα για πέρα, για ΜΙΑ ακόμα φορά. Και μάλιστα επειδή είναι πολλοστή φορά για παρεμφερές ζήτημα, με βλέπεις (από τις λίγες φορές πιστεύω) έτσι "αγανακτισμένο".

edit. Και διαβάζοντας προσεχτικά το άρθρο, βλέπω ότι δεν απαλάχτηκαν λόγω αμφιβολιών χρήσης, αλλά λόγω μη επίγνωσης της χρήσης καθώς ήταν στόχος διεθνών συμφερώντων. Και έτσι να είναι, απαλλάσεσαι? Αυτό λέει ο νόμος? Ο νόμος λέει να μην κάνεις χρήση εν γνώση σου, αλλά εν αγνοία σου, είναι οκ?
Αστεία πράγματα , δικαιολογίες του στύλ, ξέχασα το τετράδιο σπίτι.


Γιώργο δε με κατάλαβες: προφανώς εδώ δεν είναι νον σόου, το νον σόου το έβαλα για να σου δείξω ότι είναι άλλα τα κριτήρια της IAAF πχ και άλλα της ποινικής δικαιοσύνης. Ειδικά για την περίπτωση αναφέρω τα περί αντικειμενικής ευθύνης: είμαι σχεδόν βέβαιος ότι οι κατηγορίες απαιτούν δόλο. Αν λοιπόν, έρθουν όλοι μάρτυρες (λέω εγώ τώρα...) και φυσικά οι κατηγορούμενοι και σου καταθέσουν ότι είχαμε παραγγείλει το α και μας έστειλαν το β, και δεν το ξέραμε, και δε μπορούσαμε να καταλάβουμε τη διαφορά κλπ κλπ, με βάση ποια στοιχεία και ποιες καταθέσεις θα καταδικάσεις; Από πού θα βγάλεις εσύ το συμπέρασμα και τη βεβαιότητα μάλιστα ότι είναι ένοχοι; Εγώ δέχομαι ας πούμε ότι από τους 100 που θα βρεθούν θετικοί, οι 99 το ήξεραν, θα τους καταδικάσεις και τους 100 βάσει στατιστικής ή θα απαιτήσεις 100% βεβαιότητα; Εσύ αν ήσουν μάρτυρας κατηγορίας στο συγκεκριμένο δικαστήριο μπορείς να καταθέσεις ότι είσαι βέβαιος πως γνώριζαν όλοι οι κατηγορούμενοι ότι έπαιρναν απαγορευμένες ουσίες; Είναι άλλο θέμα το να τους αφήσεις να συμμετάσχουν σε αγώνες και άλλο θέμα το να τους καταδικάσεις ποινικά, και σωστά είναι έτσι. Και κάτι τελευταίο: προφανώς και για ένα αδίκημα που απαιτεί δόλο δεν θα καταδικαστείς αν δεν (αποδειχτεί ότι) έχεις δόλο και όχι απλώς αμέλεια. Για αυτό αν θες μπορώ να σου γράψω/πω πολλά παραδείγματα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/02/2014 :  22:36:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

http://www.dsanet.gr/Epikairothta/Nomothesia/n3516_06.htm

Εδώ είναι ο νόμος αναλυτικά.
Συγχωρέστε με, αλλά άγνοια χρήσης δεν βλέπω κάπου να έχει άλλη μεταχείριση. Μιλάει για απαγόρευση χρήσης, γενικώς και αδιακρίτως.
Πιο ειδικός αν είναι κάποιος ευχαρίστως να τον ακούσω.


Γιώργο, αν και έχω μικρή οθόνη μπροστά μου, κοιτάζοντας εν τάχει συμπεραίνω ότι πρόκειται για νόμο που κυρώνει μια διεθνή σύμβαση για το ντόπινγκ. Στο άρθρο 5 προβλέπει:

"Aρθρο 5
Μέτρα για την επίτευξη των στόχων της Σύμβασης

Προκείμενου να τηρήσει τις υποχρεώσεις που περι­λαμβάνονται στην παρούσα Σύμβαση, κάθε Μέρος Κρά­τος αναλαμβάνει να υιοθετήσει τα κατάλληλα μέτρα. Τα μέτρα αυτά μπορεί να περιλαμβάνουν νομοθεσία, κανονισμούς, πολιτικές, ή διοικητικές πρακτικές."

Με άλλα λόγια η σύμβαση αυτή δεν φαίνεται να εμπεριέχει ποινικές διατάξεις και αφήνει στο νομοθέτη να υιοθετήσει τα κατάλληλα μέτρα κ.λπ. Υποθέτω λοιπόν ότι πρέπει να υπάρχει κάποιος ειδικός ποινικός νόμος που προβλέπει τις κατηγορίες των 25 που αθωώθηκαν.


Edited by - Gypaetos on 21/02/2014 22:39:48
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kanivallos
Elite Forum-Runner

Greece


1857 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/02/2014 :  22:40:46  Εμφάνιση Προφίλ  Visit kanivallos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρεκόρ δε γίνονται χωρίς ντόπες, μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας.
Το παιχνίδι παίζεται στις φαρμακευτικές (είναι πολλά τα λεφτά) για ουσίες που να μη μπορούν να εντοπιστούν ή για νέες ουσίες που δεν έχουν ακόμη χαρακτηριστεί αναβολικά.
Γενικά πάντως για την κατάσταση του αθλητισμού στη χώρα μας (με τον κίνδυνο προγραφής μου) δείτε μία οπτική γωνία:
http://www.youtube.com/watch?v=TUF0jsYumSY#t=187
Παράκληση: Μην επικεντρωθείτε στο πρόσωπο ή στην παράταξη, μόνο στα λεγόμενα του.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/02/2014 :  23:01:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Εδώ Τάσο, μιλάμε για το ότι το δείγμα (και τα 2 δείγματα) ήταν θετικά. όχι για Non-show κτλ.
Μετά τι μάρτυρες κατηγορίας να υπάρχουν σε αυτό, δεν μιλάμε για δολοφονία.
Στην καλύτερη να αποδείξουν ότι δεν το ήξεραν, το ότι πήραν ήταν πέρα για πέρα βέβαιο. Τι άλλο να συζητήσουμε από εκεί και πέρα.
...
edit. Και διαβάζοντας προσεχτικά το άρθρο, βλέπω ότι δεν απαλάχτηκαν λόγω αμφιβολιών χρήσης, αλλά λόγω μη επίγνωσης της χρήσης καθώς ήταν στόχος διεθνών συμφερώντων. Και έτσι να είναι, απαλλάσεσαι? Αυτό λέει ο νόμος? Ο νόμος λέει να μην κάνεις χρήση εν γνώση σου, αλλά εν αγνοία σου, είναι οκ?
Αστεία πράγματα , δικαιολογίες του στύλ, ξέχασα το τετράδιο σπίτι.


Και κάτι που ξέχασα να γράψω: όλα τα κακουργήματα και σχεδόν όλα τα πλημμελήματα (όπως εν προκειμένω) απαιτούν δόλο. Επίσης η πλάνη περί τα πράγματα αίρει τον καταλογισμό της αξιόποινης πράξης. Τέλος μάρτυρες δεν είναι μόνο οι αυτόπτες μάρτυρες μιας δολοφονίας, μάρτυρας είναι και αυτός που θα σου εξηγήσει τι είναι το τάδε φάρμακο, η τάδε απαγορευμένη ουσία, τι περιέχει το τάδε σκεύασμα, πόσο μοιάζουν κ.λπ. Η WADA θα σου πει υποθέτω απλώς ότι βρέθηκε μια απαγορευμένη ουσία στον οργανισμό του αθλητή, κάτι που δεν φαίνεται να αμφισβητήθηκε εν προκειμένω.
Γενικά το συμπέρασμα στο οποίο θέλω να καταλήξω είναι ότι η νομική είναι ολόκληρη επιστήμη πρώτον και δεύτερον δεν μπορούμε να έχουμε όλοι γνώμη επί παντός επιστητού και μετά βεβαιότητας, διαβάζοντας απλώς τρεις αράδες στην εφημερίδα. Αλλιώς να γυρίσουμε στην εποχή του κατή ή στα λαϊκά δικαστήρια, χωρίς νόμους, δικονομία, δικαιώματα και πολλά πολλά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/02/2014 :  23:02:41  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Πιο πάνω παρέθεσα αυτό που βρήκα σαν νόμο.
Εσύ βλέπεις κάποιο διαχωρισμό στην χρήση εν γνώση και εν αγνοία σου?

Και έτσι να είναι, ας καταδικαστούν... με ελαφρυντικό, είναι διαφορετικό πράγμα η αθώωση.
Και last but not least, ας καταδικαστεί ο υπεύθυνος για εγκληματική αμέλεια (αφού έδινε κάτι που δεν ήξερε τι συστατικά είχε...).
Αφού ίσως 1 από τους 13 όντως ήταν αθώος, και δεν μπορούν να τους τσουβαλιάσουν όλους, ας καταδικαστεί ο υπεύθυνος.


Και πολλά άλλα θα μπορούσα να γράψω.
Δεν με ενδιαφέρει αν βρούν τρόπο να διατυπώσουν το σκεπτικό σύννομα. Και τι παραθυράκι κάπου θα υπάρξει. Η ουσία είναι, πως ένα ακόμα μεγάλο σκάνδαλο, πέρασε στην ιστορία, και στην υγεία τον κορόιδων.
Και οι αναρχικοί από κάπου θα πιαστούν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα, μεταξύ διατυπώσεων κομμάτων σημείων στίξεως.
Εγώ αύριο θα κληθώ να πληρώσω το χαράτσι στην ΔΕΗ (ή στην ΔΟΥ όπου πήγε) ΚΑΙ για αυτούς τους μισθούς, χωρίς την δυνατότητα να πω, συγγνώμη, δεν θα το αγοράσω αυτό το πρόιον, δεν μου αρέσει, δεν συμφωνώ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/02/2014 :  23:10:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κανίβαλλε... το βίντεο που ανέβασες
δεν έχει καμία σχέση με το θέμα μας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 6 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000