Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 4
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 145

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2014 :  14:48:07  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Trexalitsa78

@ zoro, ειδανικά κάτω απο 3:50"


Να σου στείλω κάποια στιγμή τα περσινά μου περάσματα για να τα έχεις σαν γενική ιδέα;
Αν γενικά ήσουν οκ μπορείς να το πας κάπως πιο συγκρατημένα στην αρχή αλλά κοντά στο στόχο σου γιατί αν ξεφύγεις τότε δε μαζεύεται
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2014 :  15:07:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Trexalitsa78

quote:
Originally posted by nimi

quote:
Originally posted by Trexalitsa78

Σήμερα έχει 8αράκι χαλαρό.
Ερώτηση, σχετικά με το marathon pace.. αν μπορείτε να βοηθήσετε pls!
Σαν marathon pace σκεφτόμουν να έχω γύρω στο 5.25"/χμ. Στις Σπέτσες όμως, που η διαδρομή είναι αρκετά ανηφοροκατηφορική, είχα μέσο ρυθμό 5:26" με 156 παλμούς (μέγιστη καρδιακή στους 185). Να αναθεωρήσω?



Τρεχαλίτσα, αν και δεν είμαι ειδικός ή μεγάλος γνώστης, σε παρακολουθώ γιατί είμαστε ίδια ηλικία και νομίζω σε παρόμοιο επίπεδο. Εγώ απλά δεν κάνω τόσο εξειδικευμένη προπόνηση με παλμογράφους κλπ και αφήνω τις "απλές" μου διαλειμματικές για το διάδρομο. Επειδή όμως έχω τσεκάρει τους παλμούς μου όταν νόμιζα ότι έβγαιναν γρήγορα τα long ή τα MP κατέληξα στο εξής:
η διαδρομή του κλασικού λόγω των ανηφοριών κλπ. δεν προσφέρει εύκολα τον υπολογισμό του ρυθμού. Στη θεση σου θα το μείωνα αλλά με προσοχή, δηλ. αν στα "εύκολα" επίπεδα κομμάτια είχα 5:20 θα το'κανα 5:05-5:10 ούτως ώστε στα ζόρικα ανηφορικά να πάει έως 5:40.



ευχαριστώ nimi






Συμφωνα με το HRmax που εχεις (185), οι μεσοι παλμοι που πρεπει να εχεις περιπου στον Μαραθωνιο ειναι 155-160, οποτε καλα εισαι εκει πιστευω, εκτος και αν εχεις κανει εργομετρηση και σου εχει βγαλει αλλες τιμες, αλλα και ποσο παραπανω?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2014 :  15:12:15  Εμφάνιση Προφίλ
Savva εργομέτρηση είχα κάνει την Άνοιξη και είχα δει τους μέγιστους παλμούς και τότε είχα 5:27" ως ρυθμό.. τώρα κανονικά θα έπρεπε να ξανακάνω κοντά στο μαραθώνιο, αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι θέλω.. μην αποθαρρυνθώ χαχα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2014 :  15:14:10  Εμφάνιση Προφίλ
πάντως εαν με το καλό είσαι δυνατή μετά το 33 το "κολοκύθι" σβύστο...
το κάτω απο 4 θέλει τακτική
το κάτω απο 3:50 εκτός απο τακτική θέλει και...ψυχή!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2014 :  15:14:20  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by Trexalitsa78

@ zoro, ειδανικά κάτω απο 3:50"


Να σου στείλω κάποια στιγμή τα περσινά μου περάσματα για να τα έχεις σαν γενική ιδέα;
Αν γενικά ήσουν οκ μπορείς να το πας κάπως πιο συγκρατημένα στην αρχή αλλά κοντά στο στόχο σου γιατί αν ξεφύγεις τότε δε μαζεύεται



Θα σου ήμουν χιλιο-υπόχρεη!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2014 :  15:17:18  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by zoro

πάντως εαν με το καλό είσαι δυνατή μετά το 33 το "κολοκύθι" σβύστο...
το κάτω απο 4 θέλει τακτική
το κάτω απο 3:50 εκτός απο τακτική θέλει και...ψυχή!!



συμφωνώ! Κι εγώ έλεγα να πάω συντηριτικά μέχρι το 32-33 και μετά δίνω ότι έχω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2014 :  15:25:11  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by stratus

quote:
Originally posted by Trexalitsa78

Σήμερα έχει 8αράκι χαλαρό.
Ερώτηση, σχετικά με το marathon pace.. αν μπορείτε να βοηθήσετε pls!
Σαν marathon pace σκεφτόμουν να έχω γύρω στο 5.25"/χμ. Στις Σπέτσες όμως, που η διαδρομή είναι αρκετά ανηφοροκατηφορική, είχα μέσο ρυθμό 5:26" με 156 παλμούς (μέγιστη καρδιακή στους 185). Να αναθεωρήσω?


Γνωμη μου ειναι οτι το εχεις,αν σκεφτεις οτι εισαι κουρασμενη απο την προπονηση και η διαδρομη ηταν παρομοιας δυσκολιας.
Αν πετυχει το ταπερ,θα πας ανετα.
Ενας ασταθμητος παραγοντας ειναι ο καιρος.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.



Σωστό. Αν ο καιρός δεν βοηθήσει, οι στόχοι αναθεωρούνται
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2014 :  16:00:02  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Savvas

quote:
Originally posted by Trexalitsa78

quote:
Originally posted by nimi

quote:
Originally posted by Trexalitsa78

Σήμερα έχει 8αράκι χαλαρό.
Ερώτηση, σχετικά με το marathon pace.. αν μπορείτε να βοηθήσετε pls!
Σαν marathon pace σκεφτόμουν να έχω γύρω στο 5.25"/χμ. Στις Σπέτσες όμως, που η διαδρομή είναι αρκετά ανηφοροκατηφορική, είχα μέσο ρυθμό 5:26" με 156 παλμούς (μέγιστη καρδιακή στους 185). Να αναθεωρήσω?



Τρεχαλίτσα, αν και δεν είμαι ειδικός ή μεγάλος γνώστης, σε παρακολουθώ γιατί είμαστε ίδια ηλικία και νομίζω σε παρόμοιο επίπεδο. Εγώ απλά δεν κάνω τόσο εξειδικευμένη προπόνηση με παλμογράφους κλπ και αφήνω τις "απλές" μου διαλειμματικές για το διάδρομο. Επειδή όμως έχω τσεκάρει τους παλμούς μου όταν νόμιζα ότι έβγαιναν γρήγορα τα long ή τα MP κατέληξα στο εξής:
η διαδρομή του κλασικού λόγω των ανηφοριών κλπ. δεν προσφέρει εύκολα τον υπολογισμό του ρυθμού. Στη θεση σου θα το μείωνα αλλά με προσοχή, δηλ. αν στα "εύκολα" επίπεδα κομμάτια είχα 5:20 θα το'κανα 5:05-5:10 ούτως ώστε στα ζόρικα ανηφορικά να πάει έως 5:40.



ευχαριστώ nimi






Συμφωνα με το HRmax που εχεις (185), οι μεσοι παλμοι που πρεπει να εχεις περιπου στον Μαραθωνιο ειναι 155-160, οποτε καλα εισαι εκει πιστευω, εκτος και αν εχεις κανει εργομετρηση και σου εχει βγαλει αλλες τιμες, αλλα και ποσο παραπανω?

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2014 :  16:31:22  Εμφάνιση Προφίλ
Σήμερα ξεκούραση, χτες 35λεπτα χαλαρωμα, αύριο όμως μετα από πολύ πολύ καιρό μια διαλλειματική. 5-6 χιλιαρια στο 340 με 1,5 λεπτα διάλλειμα. Για να δούμε, με φοβίζει λίγο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rades
Forum-Runner



51 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2014 :  17:40:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by PEPE

Λόγω κούρασης, επαγγελματικών υποχρεώσεων και μιας ίωσης έμεινα 2 εβδομάδες εκτός προπονήσεων τις πιο σημαντικές μάλλον εβδομάδες της προετοιμασίας (12η και 13η απο τις 17). Εχω κάνει long run 28 km στο 6.30 και τα tempo run ήταν στο 5.35 με εβδομαδιαίο όγκο χλμ μεταξύ 50 και 60 τις τελευταίες εβδομάδες. Λεω να κάνω μια τελευταία προσπάθεια να επανέλθω με 5 προπονήσεις την εβδομάδα μέχρι τις 28/10, ένα long run στα 32 αυτή την Κυριακή κι ένα στα 26 km την επόμενη. Θα κλεψω μια εβδομάδα tapering λόγω των χαμένων προπονήσεων. Μοναδικός στόχος πλέον να επανέλθω και να βρεθώ στο Μαραθωνα με μοναδικό στόχο τον τερματισμό.

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.




«Αν θέλεις να τρέξεις, τρέξε ένα μίλι. Αν θέλεις να ζήσεις μια εμπειρία, τρέξε έναν μαραθώνιο».


Φίλε δεν γράφω πολλά, αλλά διαβλάζω παααρα πολλά. Φυσικά δεν δηλώνω ειδικός. Είσαι πολυ κοντα στο επίπεδό μου από ο,τι καταλαβαίνω. Θα σου προτεινα να μην κόψεις βδομάδα από το tapering. Μην ανησυχείς τόσο πολύ για τις χαμένες προπονήσεις. Τις προσαρμογές τις έχεις περάσει στο σώμα σου. Αν βάλεις αυτη υην πέμπτη εβδομαδιαία προπόνηση θα είσαι οκ. Με θετικό πνευμα, κ σιγουρότατος τερματισμός.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2014 :  18:34:02  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by tazi

Σήμερα ξεκούραση, χτες 35λεπτα χαλαρωμα, αύριο όμως μετα από πολύ πολύ καιρό μια διαλλειματική. 5-6 χιλιαρια στο 340 με 1,5 λεπτα διάλλειμα. Για να δούμε, με φοβίζει λίγο.



...μη σε φοβίζει...το 'χεις!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2014 :  20:26:22  Εμφάνιση Προφίλ
Ρε Νίκ, τι συζητάμε...
Αφού πριν 10 ημέρες έκανες 5άρι στο 3:50, σε διαδρομή με ανηφόρες μάλιστα.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2014 :  21:21:37  Εμφάνιση Προφίλ
...σημερα διαλειμματικη στο γηπεδο Χαλανδριου: ... 4 χλμ προθερμανση με μεσο ρυθμο χλμ 5:35,στη συνεχεια 9x800 σε 3'44" με 1'20" διαλειμμα (πολυ αργο περπατημα) και τελος 2χλμ περιπου αποθεραπεια σε 12'! Τα 7 πρωτα 800αρια βγηκαν κοντα στο 3'30" και μονο τα 2 τελευταια βγηκαν με 3'42" και 3'37" !!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dkoukou
Senior Forum-Runner

Greece
591 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2014 :  21:57:56  Εμφάνιση Προφίλ
400αρια στο 3:10-3:20 (το τελευταίο ξέφυγε λιιιιγο πιο γρήγορο) με 1:30 διάλειμμα περίπου. Κάνω που κάνω άναρχη προπόνηση, ας ακούσω τουλαχιστον το Νίκο (echetlos) στο θέμα της διαρκειας του διαλειμματος.

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hiroshima
Senior Forum-Runner



488 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2014 :  22:27:15  Εμφάνιση Προφίλ
22χλμ χλμ με avg 5:18. Οι τρεις τελευταίες προπονήσεις βγαίνουν λίγο πιο γρήγορα απ' οτι στοχεύω.

Λίγο ανησυχητικό οι πόνοι στα γόνατα (εαν ειναι απο την κουραση εχει καλως αλλα εαν ειναι απο παλιους τραυματισμους την κατσαμε )
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 145 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000